Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za nemoc?

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 154 Přejít na další stránku   1  
Co je to za nemoc?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 18:41 Muž Yirka [8850] Re: Speeder
Doporučuji kapkový, třeba Azotin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 18:39 Muž Speeder [10]
Tomu se mi nechce věřit. Jedu pro test NO2. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 18:38 Muž Yirka [8850] Re: Speeder
Najdi si v těch odkazech jak to v akváriu funguje s bakteriemi a bude ti to jasnější. Ano, v některých případech je možno aklimatizaci nádrže zkrátit, ale musí se tomu pomoci jiným způsobem (vodou z jiné nádrže, starým zaběhlým dnem, naočkováním filtru atd). Působení NO2 v tvé nádrži je prostě devastující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.10.2011 18:28 R Muž romant [27967] Re: Speeder
Bohužel se pleteš. Tím, že jsi dal do 4 dny "starýho" akvárka tolik rybek, který by tam nepatřily ani kdyby to akvárko bylo řádně zaběhnutý, je to na ně malý, došlo k tomu, že se ty dusitany hromadí(na to není třeba test, to je prostě fakt)a ty nevyhovující podmínky na rybky působí tak, že se buď udusí a nebo se projeví další problémy, který popisuješ. Neřeš následky, ale příčinu a to je to nevyhovující prostředí. Nejúčinnějším pomocníkem v současný situaci je ta častá výměna vody. Nic jinýho bych nedělal a vodu bych nezatěžoval dalšíma léčivama, jejich účinnost bude spíše kontraproduktivní. Jinak co se týká přidání rybek po takto krátký době, tak jedině jednu tzv. startovací rybku a po 10-14 dnech postupně přidávat další, ale ne Black Molly, ty jsou velikostně nevyhovující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 18:27 Muž Speeder [10]
Netvrdím, že není vhodné počkat pár týdnů, to rozhodně ne. Ve starší literatuře nedoporučovali vpustit rybky druhý den, ale udávali to jako minimální čas. Jsem ale přesvědčen, že by vpuštění po čtyřech dnech mělo mít takto ničivé účinky a proto si myslim, že v tom musí být něco jiného. Toť vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.10.2011 18:17 Muž Yirka [8850] Re: Speeder
Nemáš pravdu. Na zkušenostech není nic vědeckého. Ty rybky tam po 4 dnech rozhodně nepatří, zvláště takové fruhy a v takovém množství. Jednoduchý test na NO2 stojí kole padesátikoruny. Teď jedině obden měnit až 1/2 vody a počítat ztráty. (Ještě by mě zajímala ta starší literatura, která doporučuje vpustit rybky do nádrže 2. den ;-) ).
Doporučil bych raději tuto: www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 17:38 Muž Speeder [10]
Nemyslim si, že by vpuštění rybek po čtyřech dnech od spuštění akvárka mělo mít takto drastickej vliv. Bohužel dusitany nemám jak změřit. Spousta lidí co znám dává rybky do akva druhej den a četl jsem to tak i ve starší literatuře a zpravidla to problém není. Dnes se na všechno jde moc věděcky. Mohl by kořen mít nějakej zásadní vliv na pH. A vlastně...může mít změna pH mimo správnou toleranci takhle destruktivní vliv? Třetinu vody jsem vyměnil a nakapal preventin, protože příznaky odpovídají tomu co píšou na krabičce u bakterie columnaris (bílé okraje na šupinách, stažené ploutve a šíří se velmi rychle). Ryby hekají u dna, ale občas nějaká vyjede a snaží se plavat. Stav se momentálně nezhoršuje, ale je stále kritický.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 17:21 R Muž romant [27967] Re: Speeder
Tak pokud je to akvárko založený 8.10. a včera tam přišly ty rybky, tak to otrava bude a to jmenovitě otrava dusitany, protože ta nádrž je tzv. nezaběhnutá a nefunguje nitrifikace. První pomocí je častá výměna vody, klidně denně, po dobu tak týdne, čímž se bude částečně suplovat to nedostatečný odbourávání těch N látek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 17:00 Muž Speeder [10]
No ten úhyn je tak rychlej, že si začínám myslet, že se jedná o nějakou otravu. Dvě z osmi to maji za sebou a zbylých 8 dodělává. Jen by mě zajímalo, co je mohlo otrávit. Dyť tam mám jen kořen a pár kytek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 15:30 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Speeder
Může jít o bakteriální rozpad ploutví, projdi si tuhle stránku: www.akvarijni.cz/…

dovolil jsem si část okopírovat:

bakteriální rozpad ploutví - Poměrně běžná bakteriální infekce, při které se objevují postupně se zvětšující bělavá místa na tlamce, šupinách i ploutvích, tyto se dále třepí, odpadávají jejich okraje a postižená místa napadají plísně. Rozšíření bakteriálního rozpadu ploutví u ryb ve značné míře ovlivňují hygienické podmínky v akvarijních nádržích i stresové faktory (přerybnění nádrží, utlačování ryb dominantními jedinci apod.).
Léčba je možná v počátečním stadiu některými léky obsahujícími antibakteriální chemoterapeutika (TERAP-AB, Bactopur). Prevence spočívá v udržování co nejlepších podmínek chovu (čistota a údržba nádrží, zajištění nízkého obsah dusíku i fosforu, dostatek kyslíku, podávání pestré potravy, vhodné parametry vody, minimalizování stresu u ryb).

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 14:52 Muž Speeder [10]
Zdravím. Včera jsem koupil v akvaristice 8 black molly. Hned co jsem je doma vypustil jsem si všimnul, že jedna má jakoby naježený šupiny, hlavně na hřbetu. Měla na sobě i jednu nebo dvě bílé tečky. Dal jsem jí teda do karantény, zavedl jsem vzduchování a nakapal costapur. Ostatní vypadaly zdravě, těm jsem nakapal trošku preventinu. Bohužel dnes jsem přišel domu a ve společné nádrži jedna mrtvá a ta v karanténě už taky dodělává. Tečky na sobě nemají, nevim co to může bejt, ale všechny maji stažený ploutve, moc se nehejbaji, žere jich už jen pár. Zdá se mi ale, že mají nějak světlejší šupiny. Nebo spíš jejich okraje. Co by to mohlo bejt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 20:46 Tomáš – Parmičky krásnoploutvé
Zdravím a obracím se na vás s prosbou o radu. Bráchovi dneska vymřely 4 parmičky krásnoploutvé. Kromě nich jsou v akvárku siamky a Apistogrammy a ty jsou (a snad to tak i zůstane) v pohodě. Nenapadá vás, čím by to mohlo být??? Mně siamky přijdou jako dost podobný druh a na druhou stranu Apistogrammy by měly být náchylnější třeba na dusíkaté látky ve vodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2011 18:01 Muž ales288 [1]
ales288 napsal: Nevíte co to může bý když jedna razbora klínoskvrnná má zvětšéné břicho do šíře a plave trošku ocasem dolů? Už se mě to stalo u jedna razbory ale pořát nevim o co go . Prosím poradte :-(
Nebo mě jestě napadlo jestli to nemohlo byt vtsim vymenenim vody minule kdyz jsem premistoval akva tak se to jedne razborce taky stalo sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2011 17:50 Muž Flector [0] – Parmička čtyřpruhá (Nafouklé břicho)
Fotka k příspěvku Zdravím,

Chtěl bych poradit ohledně jedné parmičky. Už je to druhý případ po dlouhé době, ale z ničeho nic se té rybce nafoukne břicho,celá vybledne a špatně plave . Ostatní rybky v akváriu jsou v pořádku. Přikládám i fotku. Předem děkuji za radu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2011 10:32 Muž ales288 [1]
Nevíte co to může bý když jedna razbora klínoskvrnná má zvětšéné břicho do šíře a plave trošku ocasem dolů? Už se mě to stalo u jedna razbory ale pořát nevim o co go . Prosím poradte :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 17:36 frretka
a ještě jsem si teď všimla že další gupce se začíná rozpadat jedna ploutvička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 16:58 frretka – na papíru
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 16:56 frretka – Prosím poraďte
Fotka k příspěvku Ahoj, prosímvás co to může být ? V poslední době (3-4týdny) mi uhynuly 2 gupky, a 2 další jsou vyhublé(jedna z nich má nejspíš i krupičku, proto jsem teplotu vody zvedla na 32 stupňů, jinak mám 26stupňů), moc nežerou, ale jinak vypadají v pohodě - plavou si po akvárku s ostatníma rybkama. Včera jsem si kontrolovala akvárko a všechny rybičky (kromě těch dvou gupek) vypadaly v pořádku, radostně si plavaly a nejevily žádné známky nemoci, ale dneska, když jsem přišla ze školy, našla jsem jednu Razbora Hengelovu mrtvou na hladině akvárka. Byla bez ocasu, měla na sobě taková lehce bílý povlak, vypadalo to jakoby se jí slupovala kůže. Přesně takhle vypadaly i ty gupky, které uhynuly. Po úhynu tech gupek, jsem do akvária dala Dajana-Prevent a trochu soli. Přiložím par fotek mrtvé razborky, ale nejde tam toho moc vidět, bohužel :( prosím poraďte co by to mohlo být a jak mám proti tomu bojovat, nechci ztratit dalšé své milované rybičky :( Měním 1/3 vody každý týden, občas co 14dní.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 16:06 kocindr – neonky
Mám u neonek nejak vypoukla bříška,nevíte čím by to mohlo být?Skoro u všech 13 kusů a jsou nejak pohuble, nemam pocit ze bych malo krmil, mozna se mýlím.dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 20:21 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: majkalm
Od dvou kusů do druhu je špatně,vesměs to jsou hejnové ryby,krmit patentkami je špatně-pro tyto ryby jako mražené jedině Daphnia nebo Cyclops a to občas a méně , vločkové pro býložravé ryby.Sůl tam nedávej(tuto chybu jsem také dělal)sůl- NaCl tedy chlorid sodný je pro ryby a jejich osmoregulaci nebezpečný.Kolabují důležité orgány jako je játra a ledviny a osmoregulační fyziologický proces v rybím těle. Vodu měnit každý týden(min.1/3objemu akvária) s řádným odkalením dna.200L je celkem málo pro takové ryby.Ty vodičky tam nelej zejména modrou skalici!!Pro doplnění minerálů a stopových prvků se dobře osvědčí minerální voda Vincentka na těch 200l 1láhev 1x za měsíc
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 18:39 majkalm Re: pavelbartek
akvarko je 200l je tam spolu 12 ks ryb, vsetko su tlamovce, ale po 2ks z rovnakeho druhu. Teplota vody je 26°C, PH sa im snazim udrzat medzi 7,5-8... Vodu menim raz za dva tyzdne odcerpanim cca.jednej tretiny vody z akvarka a doplnenim novej, pri vymene vody pridavam sera aquatam a nitrivec a par kvapiek modrej skalice, raz za mesiac lyzicu soli...krmim klasickymi vlockami a mrazenymi patentkami. Ako pisem nepatrim medzi skusenych chovatelov, preto prosim o radu vas skusenejsich...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 17:04 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: majkalm
vypadá to na Pseudotropheus socolofi,asi měl nějaký absces,ale na to že má půl roku a podle tebe jinak vypadá dobře tak promiň,ale tak hubenou a stresovanou rybu jsem už dlouho neviděl :-O Jak je chováš(voda,objem nádrže,krmení...)???????????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 16:04 majkalm Re: majkalm
Fotka k příspěvku a este jedno
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 16:03 majkalm Re: majkalm
Fotka k příspěvku dalsie foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 16:00 majkalm – neviem si rady
Fotka k příspěvku Ahojte, nepatrim medzi skusenych chovatelov a preto vas chcem poprosit o radu... Rybky mam uz pol roka a doteraz neboli ziadne problemy, teraz sa jednej vytvorila na hlave nejaka hrca, ktora jej praskla.. ostala jej tam diera..napriek tomu je cula, akokeby nemala ziadny problem. Vie mi niekto poradit co s tym, co to je, ci sa mozu nakazit aj ostatne?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 01:18 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Nobody
Cca 1 týden měň obden 30-40% vody v akváriu, nejlépe vodou 24 hod. odstátou (vytemperuje se). Častou výměnou zlepšíš prostředí v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 23:30 Nobody Re: romant
Co je častá a intezivní výměna vody?Jednou nebo dvakrát týdně?Jaké množství vody v poměru k obsahu nádrže?Jakou vodou doplnit-přímo z vodovodu(že by působil chlór ve vodě obsažený)nebo zásobní odstátá voda,a ta,jak pomůže v léčbě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 23:23 Nobody Re: Rounce
Odlovit rybku do menší nádrže(nádoby) a zkusit léčbu FMC.Může se jednat o baktérku nebo také o plíseň.Možné poranění jinou rybou a následné zaplísnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:39 R Muž romant [27967] Re: Rounce
Příčinou mohou být nějaké bakterie. Na první dobrou bych nasadil vodoléčbu v podobě časté a intenzivní výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:31 Muž Rounce [30]
Zdravím u jedne mojí parmičky se jí na oku udělal takový bílý povlak nevíte co by to mohlo být ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 12:03 HaDaS Re: Haimdol
Super. Děkuji Ti moc za Tvůj názor a rady. Nejspíš jsem si je dotáhl již ochořené, jen se to projevilo až s odstupem času. Spouštěčem mohlo být i to zvýšení podílu CO2 v akva. Uvidím jak se vše vyvine dále. Rybky jsou od rána separovány.
Vzhledem k tomu, že mám neonky ze dvou zdrojů, nedokáži určit, zda-li jedna z dodávek nebyla již nakažená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 11:40 R Muž Silent [5949] Re: HaDaS
Pokud nakažené rybky neuhynou ve společné nádrži je riziko nákazy ostatních ryb relativně nízké. U ostatních neonek, pokud pochází ze stejného zdroje, je to jiná věc. Nicméně mycobacterium byl jen můj tip. Může se jednat o jiný typ patogenních bakterií. Nejlepší prevence je hygiena v nádrži a separace takto nemocných ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 11:32 HaDaS Re: Haimdol
Děkuji za tip. Na rybicky.net/nemoc/mycobacterium jsem si něco o této nemoci přečetl. Mohlo by se to týkat té jedné rybky na fotkách 4 až 6. Avšak tato rybky je normálně živá, přijímá potravu a zdržuje se v hejnu. Obsah amoniaku a dusitanu ve vodě je pod normou, rybka nejevila několik měsíců žádné příznaky. I ostatní rizikové aspekty uváděné u této nemoci, nejsou pravděpodobné.
Každopádně jsem všechny nemocné rybky již odlovil. Dám jim v karanténě 24 hodin a poté se rozhodnu jestli je utratím, nebo jim dám ještě šanci.
Mohu udělat něco pro prevenci v akva, aby se případná nemmoc nešířila na další rybky?
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 11:17 R Muž Silent [5949] Re: LiborSprysl
V každém případě bych se pokusil zabránit úhynu takto nakažených ryb ve společné nádrži aby se zabránilo další infekci. Na "zdroje" je třeba dávat bacha a dodržovat karanténu nových jedinců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 11:11 Muž LiborSprysl [9011] Re: Haimdol
Vypadá to tak, ale ta "závada" je už asi na zdroji, nikoli v nádrži tazatele, tam se to jen provalilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 11:09 R Muž Silent [5949] Re: HaDaS
Stav neonek určitě nesouvisí s COčkem. Osobně bych to tipoval na vnitřní bakteriální nákazu. Možná mycobacterium. Zkusil bych terapii Sera Baktopur direct. V každém případě bych doporučil karanténování takto nemocných ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 10:09 HaDaS 06
Fotka k příspěvku 06
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 10:08 HaDaS 05
Fotka k příspěvku 05
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 10:08 HaDaS 04
Fotka k příspěvku 04
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 10:08 HaDaS 03
Fotka k příspěvku 03
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 10:07 HaDaS 02
Fotka k příspěvku 02
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 10:07 HaDaS 01
Fotka k příspěvku 01
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 10:07 HaDaS – Neonky - každá jinak nemocná
Ahoj,
mám asi problémek. Začínají mi nějak onemocňovat neonky. Každá trochu jinak. Dokážete mi odpovědět oč by se mohlo jednat? Nebo je to jen souhra náhod.
První se mi dnes ráno nafoukla a plave břichem vzhůru (viz. foto 01, 02 a 03).
Druhá je již delší dobu taková neforemná s vybouleným hřbetem, a jakoby okousanou ocasní ploutví (viz. foto 04, 05 a 06).
Třetí má zakalené oko, ale zdá se v pohodě (bez fotky).
Čtvrtá, nadměrně velká oproti ostatním, začíná občas plavat ocasem vzhůru (bez fotky).

Protože jsem dnes ráno zaregistroval, že mi rybky plavou nějak nezvykle při hladině, usuzuji, že jsem je přiotrávil CO2, které se mi v kvasinkovači rozjelo trochu víc. Již jsem dávkování snížil a vyměnil cca 1/3 vody. Vše se nyní zdá ok. Nezdá se mi, že by však toto předávkování mělo vliv na anomálie zmiňovaných neonek.

Napadá Vás někoho něco?

Předem díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2011 07:11 Muž LiborSprysl [9011] Re: Lucianetta
Tzv. "vynesené" samice to dělají u většiny živorodek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.09.2011 02:30 Nobody
romant napsal: Osobně si myslím, že u té rybky se ve větší míře rozvinuly střevní paraziti, který se obvykle projeví v momentě zhoršených parametrů vody, protože většina ryb si je neustále tzv. nosí v sobě, ale oni čekají na svojí příležitost.

Zdravím,s prominutím,na toto jste přišel kde?
Kdyby jste měl v sobě např.tasemnici-myslíte,že čeká až se zhorší Vaše životní prostředí nebo strava nebo...?Ne!Parazituje stále a Vy hubnete.Parazité nečekají,na rozdíl od bakterií,virů a pod.na to,až se něco zhorší.
Většina rybek,dokonce i z importů,pokud jsou dobře karanténovány,nemá vnitřní parazity.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   26.09.2011 09:45 R Muž romant [27967] Re: Lucianetta
Osobně si myslím, že u té rybky se ve větší míře rozvinuly střevní paraziti, který se obvykle projeví v momentě zhoršených parametrů vody, protože většina ryb si je neustále tzv. nosí v sobě, ale oni čekají na svojí příležitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 09:25 Žena Lucianetta [43] Re: Tudy
Tak rybka to nepřežila :-( Zajímalo by mě, o co šlo, aby to nechytly i ostatní rybky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2011 12:50 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Zatím vždy měli v Hornbachu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2011 11:37 CrashONE Re: romant
Dobře, děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2011 11:30 R Muž Silent [5949] Re: CrashONE
Například tady www.akvarista.cz/… ale dá se to sehnat i v kamenných prodejnách.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.jbl.de/?lang=cs&mod=onlinehospital&func=execute

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [154] ...... 226

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 191457x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9148-co-je-to-za-nemoc?od=7651