Co je to za nemoc?
0 18.07.2014 23:40 pivec – Nemoc nebo úraz
Ahoj, dnes jsem si všiml, že jedna z našich rybek má něco s levým okem, nechci to zdlouhavě popisovat ,nejspíš by se mi to stejně nepovedlo tak radši přikládám pár fotek. Prosím o rady a pomoc o co se jedná a co s tím můžu dělat?!?! Mockrát děkuji
Tady musim s Romanem dokonale souhlasit, to jsou bakterie jak vysite (co jineho tohle umi, nic jineho mne nenapada?), a je uz celkem fuk jake (pac to takto nezjistime).
A samozrejme, jak bylo uvedeno, tohle se deje v akvariich, kde je neco spatne, at uz jde o nadbytek rozkladajiciho se organickeho odpadu, spatnou filtraci, zanedbavani vymeny vody, ryby oslabene nevhodnymi parametry vody atd.
Pochopitelne bys to mel lecit, a ja bych nevahal, kdyz uz to ma ryba tak dlouho, a pouzil rovnou antibiotika na cele akvarium, tedy presne
www.akvarista.cz/… (pozor, to DIRECT v nazvu je dulezite, existuje i baktopur bez direct, coz je neco jineho, sice take funkcni, ale jinak, a ten direct mi prijde (je to i logicke), nema tak spatny vliv na rostliny). Pouzitim si okamzite vyzabijis nitrifikacni bakterie, jakakoli rovnovaha v akvariu bude pryc, a podle zarybneni pak budes vodu menit vyrazne casteji, nez obvykle, abys akvarium znovu nahodil. Tedy pred pouzitim tohoto leciva nevahej filtr totalne vyprat, docista docista, klidne i horkou vodou, co je v nem je pri leceni jen na skodu. Neni vubec od veci si pro znovuzabeh akvaria po leceni poridit
www.akvarista.cz/… .
EDIT: Takze jak se divam, pisu jen obsirneji to co Roman, jen mam jiny nazor na tu separe nadrz, ja bych to vzal cele, pac kdyz to bude nejaky horsi sajrajt, bude se Ti to objevovat na rybach cas od casu na nejakem kusu, a tomu bych se ja osobne po ruznych zkusenostech urcite vyhnul.
EDIT2: Pokud budes lecit celou nadrz, take poradne odkal, a vubec se toho neboj, ono totiz i dno bude po leceni mrtve, takze ze si poskodis jeho nitrifikacni schopnosti, Ti muze byt fuk, ale neni fuk ze ve dne zustane organicky odpad ve vetsim mnozstvi.
No asi by to chtělo trochu prohodit. Čištění filtru 1x za 3 měsíce (i méně často) a odkalení dna 1x za 14 dní
Filtr by se měl čistit jen když se rapidně sníží jeho průtok, tím stylem, že filtrační náplň jemně vymácháme ve vodě z akvária mimo nádrž třeba v kyblíčku. Čištění každých 14 dní je poměrně kontraproduktivní. Vhodnější je rovněž měnit vodu jednou týdně asi tak 1/3. Ohledně odkalování panují různé názory rovněž i postupy třeba dle substrátu dna, já osobně s každou výměnou vody lehce "poluxuji" povrchově dno, žádný hloubkový zásah.
Viděla bych ty problémy ryby spojené s ne zrovna efektní a účinnou údržbou nádrže.
Děkuji všem za vaše názory, co se týká výměny vody v akváriu provádím 1x za 14 dní polovinu nádrže a čištění filtru.S odkalováním dna je to trošku horší tam tak 1x za tři měsíce to je asi málo že? Jinak mám akva 112 litrů PH 7,0 tvrdost 7,5dGH a tento gavůnek je jediný který má tento problém ostatní gavůnci noma problema
cca. 15ks.
Předem děkuji za případné další reakce
romant napsal: Pokud se stav nelepší po použití flagellolu, tak entizol nemá smysl.
Ovsem doplnim za predpokladu, ze opravdu vime co lecime. On totiz Entizol dokaze likvidovat prvoky, ale i nektere druhy bakterii, a jsi si opravdu jist, ze ty dva preparaty hubi totez, ze se absolutne prekryvaji? Ja bych byl v tom konstatovani radeji opatrnejsi, uz jen proto, ze informaci pro nas co to potrebujeme popsat jednoduseji, treba o 5-Nitro-1,3-thiazol-2-ylazan, neni vsude zrovna plno.
Zase ty podmínky. Zase flákaná údržba. Nicméně jenom prostou vodoléčbou se to podle mě nespraví a ten Bactopur bude záhodno použít.
Klasická vředovitost gavúnků vznikající z nedostatečně ošetřené vody.
Nemoh by to bejt kapřivec? Já fakt blbě vidím ale....
Podle mě je to nějaké bakteriální onemocnění, takže bych doporučil v separé nádrži léčit Bactoputem direct. Samozřejmě je to všechno o podmínkách v nádrži kde je ryba chována a na toto bych se primárně zaměřil. Údržba, výměny vody, filtrace, odkalování atd.
0 17.07.2014 20:14 Milan Prosím o pomoc, nevíte co má můj gavůnek HERBERAXELRODŮV viz. foto za nemoc?
Takto poškozenou strukturu šupin a jakoby malé krvácející boláky a vředy má již dva měsíce. Co se týká jeho chování tak nevypadá že by mu to nějak vadilo, někdy se mu to trošku zlepší a někdy zhorší.Jako léčivo jsem zkoušel eSHa 2000 moc nepomáhá.
Předem děkuji za diagnostiku nemoci zda může být nakažlivá pro ostatní a případné léčivo které mám použit.
Třeba k tomu dojít bude muset, ale třeba taky vůbec ne, proto píši o pozorování a používám slovo zatím a tímto to považuji vysvětlené tzv. do bezvědomí.
Pokud se stav nelepší po použití flagellolu, tak entizol nemá smysl. Flagellol má lépe vyladěný poměr účinné látky než samotný entizol, který je nejlépe použít do žrádla, aby se efektivně dostal do ogranismu. Osobně bych postižený ryby poslal na druhej břeh, akvo očistitl od léčiv, nejlépe použitím aktivního uhlí, řádně vypláchnul, lehce zasolil a nedělal nic jinýho než běžnou údržbu a ryby sledoval.
Pak zkus ten Entizol. A lecil bych cele akvarium jak je. Kdyby ses ptala kde ho vzit, pak mas jako zena jednu vyhodu, pac vetsinou jej (aspon si myslim) predepisuje lekar, do jehoz ordinace my chlapi chodime jen v pripadech, kdy je zastupce naseho pohlavi onim lekarem.
Možná bych uvažoval o utracení ryb...Nebo léčbě v karanténě.
Abys ochránila zatím "nezasažený jedince". Ale i ty bych preventivně přeléčil.
Mě to myslí málo ale řek bych že peníze jsou až na všech hodnocenejch místech?
Neni to tak davno, co jsem resil ohledne ryb antibiotika. A jiste, ne kazdemu se takove jejich nasazeni libilo, detaily snad rozebirat nemusim, osveta u nas nejaka funguje. Jenze pak se clovek podiva po webu...
www.aquaticpharmacy.com/…
Zaver radeji cinit nehodlam.
Sice to zní chytře...a co zní chytře bejvá někdy často i kravina ale tady je to vo to mlácení hřebíků přes hlavičku. Naše prabáby měli pár hrstí sušenejch bylin...a vyléčily. A zrovna tak naše náchylná pc generace tak dnešní rybky z naprosto ustálenejch podmínek v moderních odchovnách nevydržej kejkle jaký sme s nima dělali v přednetový éře
A oslabená imunita je svině.
A doplnim, ze stejne jako u lidi, ani spravna diagnoza a urceni vhodneho leciva, nemusi problem vyresit. Stejne jako my se ucime ruzne nemoci lecit, puvodci nemoci "se uci" nasi lecbe odolavat.
Pokud to jsou střevní paraziti, tak jedním z účinných léků je entizol. Ale opravdu záleží na tom, jak píše Designer, jak dlouho je ryba nemocná. V pokročilém stadiu už nepomůže nic.
Ani ověřenej lék nemusí zabrat vždy..u lidí, u ryb...
Vono , nejdůležitější , stejně jako u lidí, je určit správnou diagnózu , a pak správné léčivo , pakli že je tomu jinak , většinou se rybám spíš přitíží
Je tady velka spousta lidi, kteri obcas neco nedokazali vylecit, ackoli si mysleli, ze vi o co jde, a i ze pouzivaji spravnym zpusobem spravna leciva. Proc se stydet, patrim mezi ne, a je nas myslim vetsina (ne-li vsichni), co jsme takto nekdy byli v koncich.
Tady a takto je kazda rada jen strelbou od boku. Ja bych po dvou bezich a zadnem uspechu zkusil uz neco jineho, ale presne to muze byt taky chyba. Ty ryby uz se mohou horsit jen tim, ze uz jsou na tom opravdu spatne, zniceni parazita je nezachrani, protoze napachane skody jsou uz fatalni.
Nemaji Ty ryby nejake dalsi vnejsi/viditelne priznaky? Ona ryba nemusi mit jen jednu nemoc, pri oslabeni se do ni pusti co muze... Pokud mam strelit od boku, zkusil bych Entizol, ktery sice funguje na totez, ale jeho zaber mimo toto prekryti je jeste jiny.
Tohle se nemuze napravit nejak rychle, ty ryby maji poskozene vnitrni organy a je otazka, co prezije a co ne. Pokud uz z ryby jdou dlouhe cire vykaly, jde o vystelku strev, ryba prestava zrat, je oslabena, a je otazka, jak rychle se to podchytilo a zda ma ryba vubec sanci se jeste uzdravit.
To ze pozabijis vnitrni parazity je jedna vec, ale priznaky na rybe pak jeste nejaky cas pretrvavaji a ne vsechny ryby v akvariu to preziji, pokud se nezasahlo vcas. Nektere ryby pak maji tu smulu, ze sice preziji, ale uz nikdy nemohou normalne travit, a tak neprijimaji potravu a postupne spotrebovavaji samy sebe. Je to pak desny pohled, jak treba tercovcum ubyvaji ploutve a jak silene hubnou az padnou (tercovec ohledne vnitrnich parazitu muze prezit hodne dlouho i silne poskozeny, proto je zminuji, a je dobre si o vnitrnich parazitech precist prave v tematech o techto rybach).
Lecbu dokonci (pokud jsi tim nemyslela, ze je den uz ukoncena), zopakuj ji, a pak uz to chce jen pockat s tim, ze se budes rybam snazit udelat tak dobre podminky, jak to jen dokazes.
je to infekce, roman ti to říká správně, ráno už muže být nakažena další ryba, když né všechny. Léčit se to dá antibiotiky, ale prognoza je vždy nejistá a spíše černá. Ovšem v tomto stádiu už není co léčit.
MichalK napsal: A není jiná možnost? Žádné léčiva?Kdo si bude 100% jist čím je ryba sužována, tak snad bude vědět, takže když si počkáš, třeba budeš ráno řešit ryb více.
Fakt to neřeš a udělej co musí občas každej akvarista.
Ten její stav dle fotky už zašel opravdu hodně daleko, zvětšená břišní dutina a odstáté šupiny dle mých zkušeností ani sebelepší péče nebo sebevětší driják nezachrání
A není jiná možnost? Žádné léčiva?
U lidí taky tou či onou nemocí enemocní jenom někdo, po tom bych nepátral a poslal jí na druhej břeh ještě dnes.
Odrozená samice, stáří, imunita, těžko hádat dál. Ale i já se přimlouvám o rychlé minerálkové řešení.
Ostatní rybky jsou zdravé, jakto, že to má jen tahle? takže jí mám dát do minerálky?
Poslat na druhej břeh, s největší pravděpodobností vodnatelnost, jednal bych rychle.
Co je to za nemoc a dá se vyléčit?
Tak upřímně, u čichavců se to v jejím věku stává, že se rozjede nějaká bakteriální nezdoba, na což bych to tipoval. Nemám vůbec dobrou zkušenost s léčením těchto napadení u takto postarších ryb, ale za pokus se nic nedá. Tedy když, tak v sepré nádrži a použít třeba bactopur direct dle návodu. Samozřejmě, že lze nejdříve použít klasiku v podobě soli a silného roztoku Torbenu, stane se, že to zabere.
Prosím, co to může být? Před pár dny jsem si všimla na samičce rájovce, že má na boku slabě červený flíček, dneska je z toho taková kulatá rána uvnitř bílá, ohraničené červeně. Jsou jí tři roky, žila delší dobu sama, asi před dvěma měsíci jsem k ní přidala menšího rájovce, snad samečka. Ze začátku ho pořád proháněla, teď jen občas. Je o hodně menší a jde jí z cesty, nemyslím, že by jí to udělal on. Jinak žere, ale dneska je pořád u hladiny. Dalo by se jí nějak pomoci?
Starší reakce
0 06.07.2014 23:03 QNovobilsky Hlavně je mi líto těch rybek. Tím plavaním byli ozdobou mého pokoje.
V sobotu večer jsem tedy přidal do 70l akvárka asi 20gramů soli. V neděli vyměnil asi 20 litrů vody. Našel jsem dávkování soli, ale nevím, jak často ji tam můžu dávat?
Mám v akvárku dvě malé Mečovky z mého vrhu (můj první). Mám však podezření, že minimálně jedna z nich má flíčky na ploutvi. Je možné jí zachránit?
Zítra (pondělí) bych měl sehnat eSHA doufám. Snad to pomůže, je mi jich opravdu líto
Při léčbě krupičky je na místě přeléčit celý akvo vždy, neb zapouzdřená stádia parazita budou čekat na svojí pozdější příležitost. S teplotou do doby než bude eSHa aplikována naopak klidně i přes 30, krátkodobě se nikomu nic nestane a co se má stát se stane a jedinci, kteří jsou natolik načatí, to prostě nedají tak jako tak, tím bych se už v těchto bojových podmínkách netrápil, tak se sbírají zkušenosti.
Nedávno jsem řešila podobný problém. Plíseň.Následně krupka. Akorát mi ryby nehynuly. Je potřeba více vzduchovat pokud je akvárium dlouho nečištěné odkalit a vyměnit alespoň pětinu vody. Léčba je nutná co nejdříve. Esha 2000 v kombinaci s Exitem je šetrná volba. Pokud už ryby hynou je namístě přeléčit celé osazenstvo. Hodně napadené ryby raději hned odlovit a usmrtit.Teplotu bych tolik nezvyšovala u Esha to není ani potřeba. Neonky jsou hodně citlivé na změny- mou chybou bylo že jsem odkalila více vody a zároveň vyčistila filtr- což se někdy projeví jako narušení rovnováhy a ryby takto reagují. Takže co nejmenší a hlavně postupné zásahy.
Teplotu na těch 30 stupních, klidně vyměnit vodu a znovu lehce zasolit, peventin je ne nic, celý akvo léčit tou doporučenou kombinací, když neseženeš, tak Costapur.
Edit: Příště přidávat ryby po dostečném karenténování a nebo opravdu prověřený zdroj.
Díky - registrovaný jsem byl. Jenom jsem tu nikdy nepsal. Včera, když jsem rozklikl forum jsem čekal nutnost se přihlásit - když to nebylo nutné, neudělal jsem to
To k mé registraci.
Co dělat dneska? Zítra určitě nasadím tu eSHa léčbu. Preventin je vhodný? Mám i dneska vypláchnout akvárium o tu třetinku? Separace je (dle mého ne moc zkušeného pohledu) již zbytečná...
Přidat reakci
1 ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200564x