Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sůl

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Sůl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 17:51 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: silviebaris, a ostatní
- uvedené foto je to upravená mořská sůl, tato sůl nemá nic společného se solí používané v mořské akvaristice

- artemka jde dělat pouze na akva mořské soli, může to být klidně ta na korály

- bazénová mořská sůl, několikanásobná rekrystilizace, bez jodidů, jde o vyčištěnou mořskou sůl bez znečišťujících látek a dalších nežádoucích prvků, které by vadily elektrolytickému procesu salinizačni jednotky
- bazénová sůl, těžená v solném dole, zpracovaná vakuovou rekrystilizaci, jde tedy o čistý chlorid sodný, který neobsahuje floridy a jodidy, zbytkový podíl minerální
- posypová sůl, to je vlastně nejčastěji směs čistého chloridu sodného s podílem chloridu vápenatého, bývá zbytkový podíl minerální
- je tedy zřejmé, že levnější varianty mořských solí, nesplňují parametry složení, pro aqua potreby v brakických a mořských akváriích,
- kromě té posypové, lze tyto soli používat v sladkovodní akvaristice a pokud je tam certifikace na potravinářské kvalitu tak, klidně i na vaření (některé bazénové soli ji mají) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 14:04 Silviebaris Re: jiri609
No tu právé nemám,až někdy pújdu do obchodu,koupim a vyfotim... ;-) Obvykle ji mám,ale dostala jsem tuhle na inhalace,to nemam šanci,tolik vyinhalovat,tak ji používam v kuchyní,ale i chodnik jsem s ni solila.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 14:02 Muž jiri609 [91] Re: silviebaris
chtělo by to normální sůl podobně ofotit, ale nepoužívám (také mám mořskou), takže neporovnám.... ale rozdíl v jednotlivých množství ostatních prvků (Mg, K, Ca...) bude minimální, ostatní minerály budou zase cca 1,5% (mimochodem už ten obsah ostatní 1,3% ukazuje prakticky na čistou NaCl)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 13:54 Silviebaris Re: jiri609
akvarijní mořská určitě ne,to jsem taky neřekla ale není stejná ani jako ta klasická obyčejná kuchynská sůl... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 13:45 Muž jiri609 [91] Re: silviebaris
Tahle sůl je označená jako mořská podle zdroje původu, jinak je vyčištěná stejně pečlivě jako klasická sůl kamenná.... takže to s akvarijní mořskou solí nemá žádnou podobnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 12:27 Silviebaris Re: Jarry
tak tahle je pro domácí užití,tak bude asi upravená...I tak je tam všeho dost,nato,že je to poměr na 100gr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2020 12:25 Muž Jarry [1437] Re: silviebaris
Vida tohle nevypadá úplně blbě, ty poměry sice moc nesedí se "správnou" mořskou solí a otázka je, co jsou ostatní minerály, ale není to čisté NaCl:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.03.2020 12:22 Silviebaris Re: ZDRI
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Složení mořske soli..originál...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 12:10 Muž Jarry [1437] Re: ZDRI
Většinou jsem u bazénových solí našel 99,6% NaCl. Nevím přesně, jak to pak funguje, ale řekl bych, že přítomnost např. vápníku by byla v bazénové soli nežádoucí.
Artemie jsem úspěšně líhl v úplně obyčejné kuchyňské soli, ale nikdy jsem je nezkoušel vykrmovat, přišlo mi to moc komplikované:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 14:50 Muž ZDRI [1415] Re: Jarry
Já si to myslím také, je to nějak exaktně potvrzené? Těchto mořských bazénových solí je na trhu víc, ale nikde jsem nenašel konkrétní detailní složení. Aktuálně mě to zajímá s ohledem na pravidelný chov dospělé artemie. Někdo jsem odchytil info, že obyč sůl lze použít pro jen líhnutí, ale pro další "výkrm" potřebují lepší sůl. Nemáš s tím Ty - jako zkušený mořský akvarista - nějakou zkušenost?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.03.2020 12:01 Muž Jarry [1437] Re: ZDRI
Bazénová mořská sůl je jestli se nepletu pořád v podstatě čistý NaCl - možná získaný z moře, ale to nic nemění na tom, že se složením mořské soli to nemá nic společného - bude chybět Ca, Mg, K a další, které jsou v mořské vodě ve vysoké koncentraci (řádově stovky mg/l vody, v případě Mg je to skoro 1500mg/l atd.) + viz příspevěk od lacewings, KH a i pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 11:28 Muž ZDRI [1415] Re: zdzd
Já Ti asi rozumím, meritum Tvého dotazu je, zda je možné drahou "akvarijní" mořskou sůl nahradit touto levnou "bazénovou" mořskou solí. K tomu bys ale potřeboval znát podrobnější složení té "bazénové" soli, těžko říct, co tam během jejího zpracovaní ubylo, popř. naopak čím mohla být kontaminována (to je těch 0,4% - což klidně může být jen trocha neškodného prachového písku). Osobně bych si tipl, že tam bude mnohem víc NaCl a méně ostatních minerálů, ale to je jen má spekulace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 11:09 zdzd Re: lacewings
tak to si rozumíme a proto používáme sůl mořskou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.03.2020 09:08 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdzd
Naposled k dotazu "zdzd" o druzích soli a jeho použití
- sůl, tedy chlorid sodný - kuchyňská sůl se používá jako léčivo na sladkovidni druhy ryb, přidává se běžně k zivorodkám, poškozuje kořenový systém rostlin, atd.
- tento druh soli zvyšuje sice slanost, ale již nedokáže mít výhody dH a KH, jako je tomu u brakické vody, včetně minerálů
- proto je potřeba soli mořské, kde je ve složení je chlorid sodný, hydrogenuhličitan vápenatý a hořečnatý, včetně dalších prvků,
- tento druh soli, nepoškozuje kořenový systém některých druhů rostlin pěstovaných v brakických akváriích, není však vhodný pro pěstování rostlin v akváriu sladkovodním
- to je ten základni rozdil,
- to, kolik g soli na litr, je věcí samotného druhu používané mořské soli
- pokud tedy máte brakické akvárium, je potřeba používat, pro dobrý zdravotní stav živočichů z těchto vod, sůl mořskou, nikoliv tu kuchyňskou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.03.2020 08:10 Muž Jarry [1437] Re: zdzd
Kdybych chtěl dělat brakickou vodu, dělal bych to pořádně, tj. použil bych sůl s obsahem všech prvků, co tam mají být a nespokojil bych se s NaCl. Dá se koupit balení kolem 5kg za cenu kolem 300 Kč.
www.marine-aquatics.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 02:32 zdzd Re: vlka
Takže týdně vyměníš 40litrů a nasypeš cca 35gramů soli. Takže máš po nějaké době ve finále gram na litr, jestli se nemýlím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2020 02:29 zdzd Re: lacewings
Vrtá mi hlavou, zda by nestačila nějaké levná, třeba kuchyňská nebo do bazénů. Evidentně ji nikdo u nás do akvárka nepoužívá.
Tak jsem se díval na zahraničních forech a tam ji používají. Takže jsem ji začal používat taky. A navíc si po tom zjišťováním myslím, že není o nic horší než ta drahá akvarijní.
Toť shrnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2020 21:19 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdzd
zdzd napsal:
já jsem ale neřešil krátkodobou sůl jako léčbu v množství 0,5g na litr, ale brakickou vodu,
....slaná voda ideální a ještě ideálnější je změna slanosti protože to likviduje všechny plísně a cizopasníky,


- ano, některé druhy plísní lze likvidovat použitím soli, to samé platí i pro cizopasníky, sůl ale nelze považovat za universal na vše, navíc problematika nemoci brakických ryb je zcela odlišná od postupů v sladkovodních akvariích,
- co třeba prezentaci akvaria, ať je to vše jasnější ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 21:08 Muž vlka [3453] Re: zdzd
Fotka k příspěvku Tejdně 1-2 litry doleju odpar a každý týden 30-40 litrů vyměním s odkalením pavidelnou údržbou. Bude vše v prezentaci.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.03.2020 20:29 zdzd Re: vlka
tak schválně naplň těma špetkama polévkovou lžící, ať víme kolik tam toho denně sypeš a jaký máš objem akvária a jak často měníš vodu ať vidíme, co tam vlastně máš :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 20:27 zdzd Re: všem
já jsem ale neřešil krátkodobou sůl jako léčbu v množství 0,5g na litr, ale brakickou vodu, kde to začíná na 5 gramy soli na litr, koncentrace 1,005 - 1,015
protože pro lezce je slaná voda ideální a ještě ideálnější je změna slanosti protože to likviduje všechny plísně a cizopasníky, tyto změny téměř nikdo škodící nepřežije

polévková lžíce s malým kopečkem má cca 25gramů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.03.2020 16:34 Silviebaris Re: vlka
no to máš vodu už jako v moři néé.... :-( Kup si Nema... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 16:06 Muž vlka [3453] Re: zdzd
Každý den dávám špetku, mezi třemi prsty, kuchyňské soli do AQ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 14:39 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Roger
- tak pokud se budeme bavit o klasické soli s jodem, která se používá v kuchyni, tak tu lze v akvaristice použít pouze jako prevenci, prostě ke krátkodobém účelu užití, nikoliv k dlouhodobému používání, které není vhodné jak pro ryby, tak i rostliny
- pozor !!! tato sůl s jodem, nesmí být nikdy použita, pokud je v akváriu zařízení typu Chihiros Doctor, nebo jiné zařízení pracující na stejném principu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 14:04 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: zdzd
Tak já například používám normální kuchyňskou sůl zde: rybicky.net/nadrze/30793-nothobranchiusarium, a to na základě rad zkušeného Gagala (viz např. zde davidkilli.blog.cz/…).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 13:17 Muž Roger [1873] Re: zdzd
Znám hodně lidí co používají kuchyňskou sůl do akvária zpravidla v poměru 1x polévková lžíce na 50l akvarijní vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 12:59 zdzd Re: Jarry
kuchyňskou sůl taky nikdo nepoužívá, je tam jód a další nečistoty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 14:27 Muž Jarry [1437] Re: zdzd
Sůl v moři obsahuje cca 85% NaCl (jestli se nepletu) + další prvky jako Mg, K, Ca, HCO3 atd., které jsou pro mořský život nepostradatelné. Takže v kuchyňské soli by ti toho z moře asi moc nepřežilo, pokud chceš jen přisolit jezírko, tak si myslím, že je skoro jedno, jakou sůl (NaCl) použiješ:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 14:26 Silviebaris Re: zdzd
Mírně slaná voda (braktická) je ideální....Nepíšou ,že je nutná... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 14:23 zdzd Re: Anthrax
Přidávání jsem nemyslel na tebe, psal jsem pouze to, co jsem přečetl na pytli :-).

Dávám jí k lezcům, chtějí brakickou vodu. V terárku bifoiltraci neřeším, pouze mechanickou filtraci přes vatu a pravidelnmou výměnu vody včetně doplňování soli.
Rostliny mám soliterní na zadní skalní stěně, ale mají přívod pitné vody hadičkami. V soli rostliny nechtějí růst. Ve vodě mám pár anubiasů nana a cryptocoryny, ale ty se nezvětšují. Jen přežívají.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 13:11 R Muž Anthrax [4787] Re: zdzd
No, ptal ses jestli je v tom rozdíl. Rozdíl je ve složení. Možná do ní nic nepřidávají. Ostatně nic takového jsem ani nepsal. Ale spoustu toho v ní oproti původní mořské soli chybí.
Edit: Nepíšeš pro jaké účely a k jakým rybám jí chceš použít. Proto se ti asi zatím nikdo nevyjadřuje k škodlivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 12:36 zdzd Re: Anthrax
na pytlích píšou čistota 99,6 bez přísad a doplňků, takže tam nic nepřidávají a rybám by to asi nemělo vadit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2020 11:20 R Muž Anthrax [4787] Re: zdzd
Z popisu tvé soli:
V průběhu procesu úpravy je sůl nejprve převedena do silně koncentrovaného roztoku, ze kterého následně krystalizuje čistý chlorid sodný.
Sůl do bazénu je NaCl. Sice se získávána z moře ale je pak čištěna, zpracovávaná a upravována. Není to to stejné v čem plavou ryby v moři. Tam jsou ve vyšší míře rozpuštěné i jiné soli.

Že jsou výrobky předražené jen proto, že jsou určeny pro akvárium je věc druhá.

Edit: upload.wikimedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 10:56 zdzd Re: lacewings
sůl která má na sobě uvedenou čistotu 99,6 a je bez přísad je normální vysušená z moře a proto se není čeho obávat, ryby v moři v tom plavou pořád a nevadí jim to, tak proč kupovat něco předraženého, to nechápu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 20:04 Muž Jarry [1437] Re: zdzd
Sůl je moc obecný název na jakékoliv posouzení, je potřeba rozlišovat prvky v soli obsažené:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 16:58 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdzd
- "sůl" jako celek se dostává ke spotřebiteli již upravena nebo jako prirodní produkt, to je první a zásadní rozdíl
- upravená sůl je pokaždé zpracována nějakou technologií tak je tam už zásah do strukturovych částic prvků, plus je tam zůstatek technologie procesu
- přírodní sůl, tam je to o místě vyskytu, zase tam je rozdílný poměr jednotlivých prvků

- akvarijní sůl, těch je mnoho a obou typů, některé jsou na pěstování korálů, ryb, nebo universal
- opět se tedy liší složenim
- pokud by to bylo jednoduché a podle vašeho výkladu, myslím, že už by se dávno v mořské akvaristice použila obyč. sůl bez jódu z obchodu za 13 Kč ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 14:37 zdzd Re: lacewings
zatím jsem nikde nenašel ani mi nikdo neřekl jak se liší sůl mořská od soli akvarijní
všude je jen plno obecných řečí, ale na zahraničních forech používají mořskou, žádnou speciální a funguje jim to dobře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 13:31 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdzd
zdzd napsal: logicky by měla jít a je poživatelná i pro člověka :-)

- logicky nejde
- je tam rozdil

- k tomu ostatními, každé zvíře potřebuje sůl k životu, tedy i ryba, jezirkáři sypou sůl, protože je to levné, léčiva jsou drahá, léčba menšího jezírka s koi cca 30 kubíků, se může vyšplhat i na 15 000kč a vice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 18:49 zdzd Re: vlka
sůl a jezírka

sůl do jezírek sypou, aby ryby neplesnivěly, ne proto, že potřebujou slanou vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.03.2020 14:40 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Tak si vlez na nějaké stránky jezírkářů a uvidíš že to tam opravdu sypou po pytlích protože někdo má opravdu pořádné jezera když chce chovat velké ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 14:31 Muž vlka [3453] Re: vaclav
Zarazily mě ty ,,do jezírek sypané pytle,, Nishikigoi: ,,Nezapomeňte na preventivní ošetření vody v zahradním jezírku. Nabízíme výhodné balení speciální soli bez jódu pro vaše KOI, používejte sůl velmi opatrně, pro správné dávkování a diagnózu onemocnění je třeba se zeptat veterinárního lékaře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2020 13:21 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 12:54 Muž vlka [3453] Re: vaclav
Koi-kapr je slanovodní ryba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 12:26 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zdzd
Tak do jezírek ke koi kaprům to lidi sypou po pytlích, nerostou jim sice rostliny ale ryby to snášejí dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2020 12:19 zdzd
potřebuji brakickou vodu. je potřeba kupovat tu předraženou? nebo stačí bazénová?
na zahraničních forech jsem našel, že prý to rybám je fuk, když to je čistá sůl bez různých doplňků a příměsí.

logicky by měla jít a je poživatelná i pro člověka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2017 13:10 Acinonyx Re: Magic
Ano, metylenova modra ma metylovane dusiky, ktore sa asi komplexovat nebudu, nakolko je na nich delokalizovany kladny naboj. Dusik v polohe 9 by sa komplexovat teoreticky mohol, aku vysoku afinitu k Nesslerovmu cinidlu (to je to co je v testoch na NH3) moze mat, to netusim.

Ako vsak hovoris, staci vyrobit roztok z vodovodnej vody, ktory zodpoveda davke MB v akvarijnej vode a odskusat to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2017 12:57 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Metylénová modrá obsahuje naviazané NH2 skupiny, či ale budú reagovať s činidlom, ktoré nevieme, ktoré je použité...

Ale kontrola je jednoduchá, testnúť čistý roztok metylénovej modrej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2017 12:15 Maq Re: Acinonyx
A není možné že ten test na NH3 se nechá splést tou metylénovou modří? V té je taky jakýsi dusík...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.10.2017 10:38 Acinonyx Re: Tudy
NaCl a metylenova modra spolu urcite nereaguju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2017 10:35 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Petan26
Vyzkoušel jsi i jiný test, Aquvar není zrovna moc důvěryhodná značka. :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 9482x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13705