Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2018 12:55 Andrea – ph vody
Ahoj, chovám bety které radši neutrální ph, ale v rostlinkách se moc nevyznám a dala jsem tam ty co se mi líbili, četla jsem o nich a potřebují tvrdou zásaditou vodu, tvrdou vodu mám tak akorát, ale bojím se, že když jim zvýším to ph, uškodí to betám, poraďte prosím. uhnívají jim totiž listy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.01.2018 11:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Xbourn
Jak píše Kubaa, v tak tvrdé vodě budou problémy s většinou rostlin. Buď změkčíš vodu nebo nejdeš těch pár druhů, co jim to nevadí.
Reverzní osóza je asi jediná rozumná možnost na změkčení vody. Ostatní možnosti jsou buď drahé, pracné (tahat vodu ze studánky) nebo riskantní (dešťovka).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.01.2018 11:03 Muž Kubaa [718] Re: Xbourn
Snížit nadbytek Ca znamená změkčit vodu. Třeba reverzní osmózou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2018 10:57 Muž Xbourn [805] – rostliny
Pročetl jsem několik článků a jedna z příčin zkroucených listů je nedostatek Bóru který může být vyvolán nadbytkem Ca. :-O Neví někdo jak ho doplnit Bór nebo snížit nadbytek Ca. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 20:20 Muž Xbourn [805] Re: Magic
Dobře a co mi poradíš jak to vyřešit?????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 19:57 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Xbourn
S tvrdosťou 21 nebudeš mať nedostatok vápnika. Práve naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 19:38 Muž Xbourn [805] Re: Maq
Dík za info právě jsem četl maniakva.sweb.cz/… a podle téhle tabulky mi přišlo že mi chybí Ca. Před 4 dny jsem přestal hnojit PMDD komplex plus od vitaplant dával jsem 5 ml denně a nevím jestli to mělo nějaký vliv na tyto rostliny.Myslíš že mám přidávat FE a ještě nějaké hnojivo ???????????? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 19:10 Maq Re: Xbourn
Železo, možná i další mikroprvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 18:44 Muž 1965 [35] Re: Xbourn
Xbourn napsal: Ahoj,potřebuji poradit nevím co se děje s těmito anubisy začínají se jim ohýbat listy viz foto.Dnes jsem měřil vodu a hodnoty jsou : NO3- 18 mg , CT- 21 d , TU - 10 d, PH - 7,6 a CO2 - 15 mg.Díky za rady
Žeby uhlík a další ? Odkazů je tu na foru mnoho . www.vitaplant.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 18:38 Muž Xbourn [805] – rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,potřebuji poradit nevím co se děje s těmito anubisy začínají se jim ohýbat listy viz foto.Dnes jsem měřil vodu a hodnoty jsou : NO3- 18 mg , CT- 21 d , TU - 10 d, PH - 7,6 a CO2 - 15 mg.Díky za rady
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2018 18:57 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: Maq
Tak já je tedy zkusím zkrátit. Právě že ty ostatní vypadají dobře. A silným proudem to na 100% není protože vedle filtru se rostlin téměř nehýbou, za to na protější straně, kde se proud točí zpátky a je tam docela silný, jsou rostliny v pohodě ano ikdyž ten jeden stonek u zadní stěny kde se proud točí, tak je úplně do pravého úhlu ale taky vypadá že jí to moc nevadí. Zatím všechny rostliny co jsem v AQ měla byly z počátku pěkně svěže zelené ale když jim narostly nové listy tak ty už jsou takové vyblité, četla jsem že v tomhle případě jim chybí nějaká látka, už nevím co. Ale hlavně že jim nové listy rostou palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2018 18:13 Maq Re: FishWoman
Pokud ostatní vypadají tak jako na fotce z 3.12., tak ty špatné ušmikni a dál to neřeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.01.2018 17:55 Muž Jifi [675] Re: RE5PEK7
Pokud takto mizerně vypadá jen u filtru, tak to znamená, že ty další jsou OK. Tudíž to nebude draslíkem.

Co třeba příliš silný proud a mechanicky olámaná (otřískaná)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2018 17:50 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: FishWoman
Nějak jsem si to špatně přečetl.

Asi ti chybí draslík (lepší ale ověřit testem, než ho začneš přidávat), nebo i ti šneci se nabízí (ale to můžeš vyloučit dlouhým pozorováním těch šneků - jestli se někde zasekne a pak je tam po něm díra).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2018 17:41 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: RE5PEK7
Stačilo by se podívat do mě prezentace na hlavní fotku, kde všude ji mám zasazenou. Vypadá polámaná protože je u kouta a světlo není po celé délce krytu tak se za ním drobet natahuje. Vím že fotka je mizerná ale lepší mi to nejde vyfotit, teď nemá skoro žádné listy ale minulý týden je měla a byly na nich malé díry, tak nevím jestli to udělali šneci. Jo a jinak v prezentaci mám taky označení že bydlím u Plas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2018 17:35 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: FishWoman
Z té fotky nejde poznat téměř nic. Vypadá nějaká polámaná, tak?

Pomohla by lepší informace o tom jakou vodu používáš. V prezentaci máš vtipně dáno: "z kohoutku", ale to je informace na nic, když nevíme v jaké části ČR se ten kohoutek nachází.

Jinak máš tam víc těchto hydrofil? Pokud je to jediná, tak není nic nenormálního, že se ostatním kytkám daří a této ne.. každá rostlina má jiné požadavky a potřebují různé složky v různém poměru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2018 17:19 Žena FishWoman [7] - Amerika
Fotka k příspěvku Ahoj, prosím mohly byste mi říct co se děje s touhle Hygrophila difformis? Mám jí osazenou okolo filtru a u protější stěny ale takhle "oškubaná" je jenom ta vedle filtru u zadní stěny. Nemyslím že by to bylo světlem, protože i ty ostatní mají stejně světla, tak nevím jestli za to můžou šneci, protože je divné že je ožraná jenom tahle sad Kdyby to bylo něco s vodou nebo železem tak by musely takhle vypadat všechny, ne? Prý šneci jako prvotní potravu žerou zbytky vloček, pak řasu a nakonec rostliny, ale mě nepřijde že by tam neměly nic jiného než kytky. Z fotky je to špatně poznat ale má děravé listy.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2017 12:36 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: RadekMaly
Máš problém pouhopouhé dvě (2) funkční (možná) rostliny. Ještě 20 podobných a bude (možná) líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.12.2017 12:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RadekMaly
Hlavně to chce přidat na rostlinách a koupit si ty akvarijní a nenáročné které porostou. Na těch neakvarijních se řasa udrží a vyskytnou se i další druhy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2017 12:21 Maq Re: RadekMaly
Výskyt všech řas podporuje především malý počet (nevhodných) rostlin v akváriu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 12:17 RadekMaly Re: RE5PEK7
Jak dlouho cca svítit, všude se dočítáme svítit prvních 14 dní 6h, pak 14 dní 8h a pak 10 - 12 h. Je tento postup správný? Vím že málo svět podporuje vískyt hnědé řasy a mnoho zase zelené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 12:07 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: RadekMaly
Pokud tyto jevy nevymizí do měsíce a půl od založení akvária, tak je pravděpodobně nedostatečné osvětlení (v případě této hnědé přisedlé řasy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 11:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RadekMaly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 11:45 RadekMaly Re: ctibum
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zasílá fotky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 07:44 R Muž afc1886 [14682] Re: RadekMaly
Podle popisu tipuji rozsivky, ale ta prezentace by byla super, nebo dej aspoň fotku. ;-)
rybicky.net/forum/6594
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.12.2017 21:50 R Muž ctibum [6908] Re: RadekMaly
V nově založených se děje všelicos, než se nastolí nějaká rovnováha. Udělej si ale chvilku, založ prezentaci nádrže, vyplň co nejvíc pravdivých informací, přidej fotku nádrže a detail slizu. Ať sena to koukne někdo okem zkušeným ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2017 21:13 RadekMaly – Hnědý povlak na rostlinách
Dobrý den.

Po 2 dnech založení akvária se začal dělat na rostlinách hnědý povlak ( vypadá to jako sliz) je to normální pro nová akvária a zmizí to nebo mám problém.

Děkuji za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 17:34 Maq Re: Michaela99
Přesuň se do vlákna o kryptokorynách. Reagují tak na nějakou změnu podmínek, třeba i k lepšímu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 16:40 Michaela99
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,
nevíte někdo co se děje s mýma kryptokorynama? Na začátku se množili jako blázen, ale teď mi u některých rostlin začali listy takto uhnívat. Nehnojím, dost svítím, nemohlo by jim poct hnojivo do dna? Jinak ostatním kytkám se daří. Řasám bohužel taky, ale za ně může to světlo...
Děkuji všem za odpovědi. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 00:27 Angus68 Re: teakmon55
Když jsem dal zásobní, výživný substrát, žádná jiná tekutá hnojiva sem nepřidával ne Rostlinkám u mě vydrželo poměrně dlouho a nebylo potřeba ještě do vodního sloupce. To až po čase.
A NO3 klidně 30mg/l. Poznáš podle plovouček- teda pokud je tam máš
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 19:08 Muž teakmon55 [6] Re: MichalV
NO3 na nule nemam niky.Test mám a stale je tam okolo 15mg/L-NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 18:57 Muž MichalV [327] Re: teakmon55
ak máš v akva NO3 0 mg/l a vo vstupnej vode 18 mg/l podľa prezentácie, tak po výmene 40% máš 7-8 mg/l čo pri tvojej zostave vydrží pár dní, to sedí aj s tým, čo píšeš.
Buď budeš hnojiť výmenami vody, čo je neekonomické, budeš cielene pridávať N alebo ubereš svetlo a CO2, prípadne kombinácia.
Kúp si test na NO3, ja mam Seru a som spokojný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 18:51 Muž teakmon55 [6] Re: Maq
Dusík nepridávam vobec,vstupná voda ho má 12mg/L a v akva sa drzí okolo 15-20mg/L (aj teraz som meral).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 18:41 Maq Re: teakmon55
Podle neaktualizované prezentace a toho co píšeš tady (Seachem Flourish, zlepšení po výměně vody, ...) by to mohl být nedostatek dusíku. Dáváš CO2 a pokud máš hodně rostlin a málo ryb, dusík může chybět. V Seachem Flourish není a v substrátu je ho málo, navíc ho ve formě NH4 může i zadržovat.
Ale ani nepípnu jak bys to měl řešit, protože jedeš barrovským stylem a s tím já nechci nic mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2017 18:24 Muž teakmon55 [6]
Takze je mozne,ze manado nasalo az tolko zivín?Hnojil som asi pol roka tyzdenne 0,5mg,ale asi už 4 mesiace hnojim len seachen flourischom.A akvarko som prerabal a dno som pouzil stejne a asi 10L manada som pridal,vodu som menil kazdý týžden 40-50%.
Je možné aby manado bolo az tak nasaté?
Po výmene 40% vody rastlinky celkom dobre rastu,ale potom sa to nejak spomaluje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2017 23:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Nevím jestli máš představu co jsou ty tvoje substráty zač a co obsahují a co ne. Je to ale na nich napsané. Co ale neobsahují je dusík a fosfor. Tvoje přihnojování dalšími stopovými prvky se železem je to trochu mimo když ty substráty ho obsahují v dostatečném množství. Jak ale čtu tak už ti to někdo napsal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 22:42 Muž MichalV [327] Re: teakmon55
NO3 si kedy meral? kedy si menil vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   17.12.2017 22:27 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: teakmon55
Jestli jsi přidával týdně 0,5 mg/l Fe skrz tenso a neměnil značnou část vody, tak je docela dost možné, že máš krutě přehnojeno mikroprvky.

V poslední době se tomuto dost věnuji. Zdá se, že nějakou dobu takovéto akvária (velké dávky mikroprvků) fungují, jelikož ,,nadbytečné,, kovy do sebe naváže substrát. Ten se po čase ,,nacucá,, a další kovy nepřijímá a ty se pak kumulují ve vodě. Jejich nadbytek působí na rostliny silně toxicky - symptomy paradoxně vypadají přesně jak deficit mikroprvků či železa (chloróza, skvrny na listech, odumírající růstový vrchol, rozpadnutí rostliny, zastavení růstu aj.) . V marné snaze o záchranu dodá akvarista další mikroprvky, čímž situaci jen zhorší a dostane se do bludného kruhu...

Mě to potkalo také. Trápil jsem se dobré tři roky. Tři roky zkoušení a pokusů. No stačilo přestat blbnout a lít do akva kvanta hnojiv. V poslední době přidávám jak u sebe tak u přítelkyně jen lehce KNO3 (aby mi neklesly dusičnany na 0, zároveň dodám trochu draslíku). Mikroprvky ani železem nehnojím a to se bavíme o silně osvětlených nádržích s co2. Výsledek? Nádherné rostliny bez vady na kráse. Po letech mi roste Ammania, Alternathera a spol.

On stačí i rozbor vstupní vody a člověk se nestačí divit, kolik má ve vodě např. bóru, manganu či mědi. Samotná výměna části vody pak kolikrát dodá víc, než by bylo potřeba.


Pokud ovládáš angličtinu, tak si hoď do googlu: planted tank micros toxicity a máš zajímavého čtení na celou zimu.

Netvrdím, že je to tvůj případ. A že by můj postup zachránil každé akva. Chci jen poukázat na fakt, že za vším nemusí být jen nedostatek, ale že se kolikrát může jednat o přebytek a pak není nic lehčího, než několik pořádných výměn vody a 2-3 týdny času a mělo by být jasno...



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 21:17 Muž teakmon55 [6] Re: Ciffik
Hnojil som tenso coctejlom a teraz seachem flourisch.
Ale jak premyslam tak bola doba ked som brusil v garazi meď a ta sa vie nalepit na kozu a ci nahodou mi neostalo na ruke aj po osprchovani a preniesol som to do akvaria:),ale to by asy rybi uz boli kaput.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2017 21:08 Muž Jifi [675] Re: teakmon55
Mně Blyxa parádně roste v čistém štěrku. Hnojím pravidelně a hnojí i krevetky + teď i rybičky. Taky mně dlouho trvalo, než se chytila. Jak jsem vyladil hnojení, tak kytky rostou parádně. I v čistém štěrku, který žádné živiny nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 20:38 Muž teakmon55 [6]
Mal som substrat JBL Aquabasis plus a tam to rastlo jedna radost.Je možné,ze za rok to vsetko vytahalo?Týždenne som vyhodil pol kýblarastlin.Teraz mám Dennerle NutriBasis.Neviem na to prist co im chýba.Rozmyslam Fe tablety
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2017 20:33 R Muž romant [27987] Re: Maq
A nebo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 20:29 Maq Re: teakmon55
Vypadá to, že jsi rok těžil z dobrých stránek těch substrátů, a nepochopil, že nejsou nevyčerpatelné. Teď budeš muset pomáhat rostlinám přímo do vody a vyladit, kolik čeho. Prostě změna podmínek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 19:13 Muž teakmon55 [6]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim,už dlhšiu dobu mám problémy s niektorými rastlinami.To akva,čo mám v prezentaci tam to rástlo až som sa divil,ale asi po roku sa to nejako spomalilo,myslel som,že sa zásobný substrát vyčerpal.Tak som akva prerobil ale substrát som pouzil ten istý.
Neviem rozbehúť rastlinky hlavne blyxu japonicu,Hydrocotyle tripartita,Micranthemum umbrosum a pritom mi rastli krásne týždenne som vyhadzoval za pol kýbla.
Staurogine repens a alternathera rastie celkom dobre.
Rostlinám chýba sýta zelená farba.Už aj svetlo som pridal aj CO2 (JBL automizér dáva velké bubliny)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 17:30 Maq Re: Kubaa
Ufff, prastarý příspěvek. Vypadá to na hmotnostní.
Molárně bych to dneska viděl asi takto: Na:K:Ca:Mg = 1:20:10:6.5. To se ovšem týká spotřeby rostlinami; optimální obsah ve vodě se může podle okolností lišit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 17:16 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Maq napsal:
Tyhle kovy by měly být ve vodě v poměru zhruba Na:K:Ca:Mg = 1:6:6:2. Zhruba. MarcelG v tom dělal nějaké výzkumy, pokud vím.


Když mluvíš o poměru, máš na mysli hmotnostní nebo molární?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 08:40 Maq Re: Magic
Anubias barteri to dělá málokdy, snad proto, že se "plazí" donekonečna a žádné listy vlastně nejsou spodní. Ale u jiných druhů anubisů se to dá vidět častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 07:58 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Hm tak také zhadzovanie u anubiasu som ešte nevidel. :-)
Ale ako Bohouš hovoril... taky věřím, že ji máte. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2017 22:22 Maq Re: Magic, Wanderer
Magic: Fyziologicky "korektní" shazování starých listů, tedy senescence, to není. Takový list anubiasu zežloutne jako stromy na podzim, protože z toho vytáhne (remobilizuje) všechny cennosti (např. hořčík, který je klíčový pro syntézu chlorofylu).
Tenhle list bych přirovnal k listí ožranému housenkami. Je starý a hodně "zažil". Není to fyziologická senescence.

Wanderer: Acinonyx má zřejmě pravdu a je tam nedostatek nějaké živiny, snad toho hořčíku. Ale jako vždycky v takových případech, já, fanatický hnojič, říkám: Než začneš hnojit, napřed se pětkrát ujisti, jestli nemáš v akvárku nějaký jiný průser. Většinou to bývá spíš "bordel voda", špatné dno, nahromaděný organický odpad, a takové věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2017 18:18 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Když o tom tak přemýšlím, Alternanthera taky stagnuje, ono tam opravdu bude něco chybět.

Velké skaláry jsou delší dobu pryč, malé už taky... nemá kdo hnojit. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=1401