Co se to děje s rostlinami?
Jestli narážíš na to nažloutlé žíhání listů, mně to anubáče udělaly, když jsem dal nové silnější osvětlení. Ale jen některé starší listy, ty vyrostlé pod novým světlem byly pak už normální. To samé se stane třeba také s příbuzným "suchozemským" Spathiphyllem, pokud je náhle přeneseno na světlé stanoviště. Je to ale problém nejspíš jen estetický. Jinak se nechci pouštět do spekulací, co všechno okružák zvládne nebo nezvládne, ale pokud v akváriu nebylo k žrádlu nic lepšího, tak hrozba smrti hladem vymáčkne z každého tvora netušené skryté schopnosti. Fotečka "při činu" by to ovšem rozlouskla a zbavila pochybností...
Tak já tam vidím jenom levatku jak leze kolem,nic že by si pochutnávala.
Tak nejsem jediněj, komu se ty anubiasy nezdají až tak úplně ve formě
No ze by byl ten anub aaz tak zdravej to nevypada..podle starsich zilnatych listu a neni naclej mladej ale starsi list
Taky si to neumím představit. Možná nějaký okružák stachanovec.
Hezké, ale nevěřím, že tohle je práce levatky nebo okružáka. Leda by měli místo raduly ocelový pilník.
Ten anubáč na brzký odchod ze světa vezdejšího rozhodně nevypadá, aspoň podle mně. Ale holt co se dá dělat, určitě chudák kytka mele z posledního a okružáci vykonali jen svou práci, šneci jsou přece chytřejší a ví to nejlíp
Anebo je rostlina zdravá a ten požerek na listu zkrátka neexistuje, protože okružáci přece zdravé kytky NIKDY NIKDY NIKDY neokusují. Jj, Hlava 22 má mnoho variant
Šnek ... to je plž se šnekovitou ulitou. Slimák ... to je plž bez ulity, tedy to není šnek.
Tedy hovorovější název Šnek je jen přesnější určení druhu živočicha. Takže boj proti tomuto slovu shledávám poněkud zbytečným.
Levatka je šnek. Levatky rostliny nežerou. Z toho vyplývá, že šneci rostliny nežerou? To snad ne
))
Myslím, že ty deformace budou nedostatkem nějakého mikroprvku, jako Mo, B nebo Zn. pokud jsi začal hnojit komplexním hnojivem, tyto prvky tam nejspíš budou. Dej si ale pozor na ty N a P, ať se Ti tam nerozjedou řasy nebo sinice. Chce to znát vstupní vodu. Někde je dusičnanů příliš už v kohoutku. Fosfor většinou v pitné vodě bývá hodně nízký, ale výjimečně (třeba Karlovy Vary) taky může být v nadbytku, fosforečnany se používají jako antikorozní přísada.
Budu za rypáka ... ale co je levatka, když ne šnek?
Nechci se hádat, ale reagoval jsem na Vaše tvrzení "šneci ZDRAVÉ kytky nežerou", což není pravda. Psala jste o šnecích, ne o levatkách. Levatky nemám, neznám, takže to klidně může být pravda. Nicméně ani levatka nechce umřít hlady, je jen otázka, jaká je její fyzická schopnost, pokud by bylo akva úplně bez řas nebo jiných nárostů.
Hezký jarní den.
Já se nedivil, že se mi Clithoni pustili do kytek. Je to prostě příroda, je radost ji pozorovat. S clithony jsem se ale přesto rozloučil
Na čištění skla byli super, nakonec i rostliny čistili. Akorát těch poživatelných řas u mě bylo poslední dobou málo. Když jsem si je kupoval, měl jsem akvárium víc zařasené.
Stačí si projít nároky a popisy chovaných jedinců a ne se pak divit proč mi šnek žere rostlinky......
rybicky.net/atlasostatnich/plz_clithon_sp
Živí se především řasami a rostlinnými zbytky, příležitostně i potravou pro ryby (řasy tvoří hlavní část jeho jídelníčku a je třeba tuto potravu zajistit, jinak hrozí úhyn). Pokud je dostatečně krmen, nepoškozuje rostliny.
Nebo citace z maniakva
maniakva.sweb.cz/…
Marisa cornuarietis je jak už jsem napsala velmi žravý tvor. Živí se rostlinami, odumřelým materiálem, drobnými živočichy a jejich vajíčky... sežere prostě všechno, dokonce i papír. To není mýtus. S clithony zkušenost nemám, ale řeč byla o levatkách. Mí okružáci a levatky kytky nežerou a radši umírají. Udržet jejich populaci v mých akváriích plných rostlin se mi daří, jen když hodně překrmuju.
Zkusím sehnat údaje z vodáren, nenapadlo mě, že by mohl být nepoměr až takový, díky za reakci
Podle mě je na tak velké akva prostě málo světla. Pokud nechceš laborovat s intenzívnějším světlem plus víc živin plus umělé CO2, tak prostě ty kytky, které ti nejdou, hoď ho háje a místo toho si pořiď víc těch, které už máš osvědčené. Na stonkovky bych nesázel, podle toho, jak pomale ti rostou, se jim moc dařit nebude.
Nešiřte mýty. Někteří šneci rozhodně jsou schopni vyhlodat i do zdravých listů díry. Mě to udělali Clithoni do zcela zdravých, nových listů Nesaea a Ludwigia, kterým se jinak dařilo výborně. Mám to nafocené, až fotky stáhnu, zveřejním to tu.
Nikdo nechce umřít hlady a pokud v akva řasy nejsou, nebo jsou nepoživatelné (třeba tuhé vláknitky typu Cladophora, které navíc vlají v prostoru a nejsou pro šneka dostupné), pustí se do vhodných listů. Moji Clithoni vyhlodávali horní vrstvu listu, systematicky jeden za druhým, za pár minut byli schopni poškodit velkou část listů na rostlině. List hned neupadl, ale postupně zčernal.
A jsou určitě ještě agresivnější šneci než Clithoni.
Ty příznaky odpovídají opravdu nedostatku hořčíku. To, že máš tvrdou vodu, neznamená, že máš dost hořčíku. Tvrdost může být tvořena jen vápníkem. Třeba tady v Brně to tak je. Vápník je 90 mg/l, hořčík 2 mg/l. Přitom poměr by měl být cca 3:1. Takže ač máme dost tvrdou vodu, hořčík přidávám.
Zavolej do vodáren, oni Ti řeknou, kolik hořčíku máš. Než začneš experimentovat s fosforem, změř si ho, jinak se dostaneš do problémů.
Vypadá to na nedostatek železa ... to ty bledé nové listy. Kup si třeba Ferox od rostlinna-akvaria.cz. Plus bych řekl, že se tam rozjíždí nějaká ruducha. To je sekundární efekt, protože se nedaří kytkám. Dej do pořádku kytky a ruducha sama odezní.
Začal bych na 6-7 hodinách v kuse, pokud nebudou potíže, přidávat každý týden půlhodinu. Dále dle Václava, častěji měnit vodu a zjistit u dodavatele, co vlastně z kohoutku teče a odvětrávat akva (nadzvednout kryt atp.) abys snizil teplotu.
Diky, CO2 mám podle dropcheckeru v pořádku, pořád je v zeleném..fosfor zkusím koupit a uvidíme..
Voda v akváriu je alespoň podle eSHa aqua testu v normě pro akvárium. A u svícení ubrat dopoledné, nebo dat delší přestávku? Co je lepší?
Za začátku to chce svítit méně. Jinak by jsi měl něco vědět o své vodě a to hlavně tu kterou máš v akváriu i tu co do něho liješ. Trochu bych přitlačil i na výměnu vody.
8:30 - 12:00, 15:00 - 21:30
Hnědá řasa časem zmizí, jak dlouho svítíš?
Bohužel momentálně nejsem schopen světlo ani teplotu ovlivnit, není nějaká jiná možnost jak s tímto bojovat?
Zelená přisedlá řasa GSA protože nemáš prezentaci jen z fotky jde těžko poradit co s tím. Na netu se dočteš málo fosforu a CO2.
Vypadá to na hnědou řasu rozsivku běžnou v nově založených akváriích ale asi nebude samotná. Máš dost silné světlo a i teplotu to není na začátek dobrá kombinace.
0 03.04.2016 17:49 zeldaWR – Co chybí?
Ahoj, poradíte prosím co chybí rostlinám? Akvarium 41 l, přidávám CO2 (CO2 checker porad v zelený), jednou za týden při výměně vody přidávám ,,Complete" hnojivo od ProfiPlants. Ostatním kytkám se daří, jen tenhle druh je pořád nemocný. Na stěnách se mi taky dělá zelená řasa, takže tam asi něco chybí..
0 03.04.2016 17:45 artmle9 – Rostliny
Spíš bych řekl, že jde o to, co mu dovolí radula ... seškrabávat řasu nebo plíseň (z čehokoliv) nebo hoblovat listy (něčím oslabených)(a tedy načatých) rostlin je o něčem jiném, než se pustit do zdravých rostlin ... Ale třeba se pletu :o) ...
Stejně by mě zajímalo, jak to všichni tak přesně víte ... Není to spíš obráceně? Rostliny jdou do kopru, protože je hoblují šneci? Když dokážou sežrat řasu přisedlou na rostlině (skle, či jinde), tak mi přijde dost nepravděpodobné, že by byl šnek tak přesný. Že sežere řasu (obecně jednobuněčnou), ale buňku hned pod tou co má rád nechá na pokoji.
Tak ještě jednou: šneci ZDRAVÉ kytky nežerou. Ale žerou ty, co zdravě ještě vypadají, zatímco už jdou do kopru.
Taky mi v nové založeném akvu žerou zdravé kytky, takze tohle mohu potvrdit.
V hornbachu jsem je koupil. Bohužel jsem nedostal kartičku s názvem
Kdyby jsi věděl název nebo aspoň kde jsi k té rostlině přišel, bylo by pátrání proč ztrácí listy trochu jednoduší. Pokud jde o plže tak ti opravdu žerou většinou listy co jsou na odpis.
Sneci zerou jen poskozeny listy, do zdravejch se nepusti
Tak teď si připadám jako blb. Řasy nemam takže se mi pustili do kytek. Nic vyřeším to Helenou dvě budou stačit. A do te mé 170 dám taky dvě ať mám od nich klídek. Ještě prej produkují hrozně moc odpadu. Jak jsem na toto mohl zapomenout achjo... Ale díky tobě vím čím to je. Ještě jednou dík
Klasické stonkové rostliny by ti za 3 měsíce lezly z akvária. Hlavně ze začátku se to chce zaměřit se na ty které rostou dobře než hledat co schází těm co nerostou. Jinak že přišly o listy, tak v úvahu přichází spousty možností. To že mají hnědočervené zbarvení vrchních listů není nic špatného právě naopak, horší že je ztrácející, nebo je něco žere.
Praha 8 kobylisy. Kouknu se doma. Dík
bereš vodu z řádu? mrkni na vodárny, ty rozbory dělat musí
Vaclave to se pleteš. Je minimálně o půlku delší. Testy bohužel nemám. Budu muset koupit ale vubec nevím co přesně mám měřit. Stím nemám žádné zkušenosti.
Za 3 měsíce ti na stonkovou rostlinu moc nevyrostla. Koukni se na vodu jestli máš testy.
Už rozumím. S mraženým nemám žádné zkušenosti tak ještě vyčkám
Název právě neznám. A mám ji tam od založení akva 26. 1. 2016 To že tomu sem tam odpadl lístek mě nijak netrápilo ale včéra už na jednom stonku nebyl ani jeden a vršek těch lístků je spíš do červena až hněda. Tak nevím co tomu vadí.
Jak dlouho ji máš a znáš název?
Přidat reakci
1 ...... [50] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x