Co se to děje s rostlinami?
Microsorium má takto "chlupaté" kořínky od přírody.
Tak to jsem nevěděl. Zasadil jsem ji a zdá se mi naprosto v pohodě. Tak uvidíme jak se to bude vyvíjet dál.
Microsorium se správně do písku nesází - to jim neprospívá. Nejlépe je upevnit na kořen nebo vhodný kámen či kokosovou skořápku - co se komu líbí...
edit - ty malé rostlinky zatím ponechat na koncích listů
AHA, díky. A mám to tak nechat být. Nebo tomu množení můžu nějak pomoci? Šoupnout do písku? ...
Na koncích listů Microsoria vyrůstají dceřiné rostlinky (způsob množení - takže jsou to kořínky a normální to je
Na koncích cca poloviny lístků u Microsorium pteropus se mi objevily - nevím co. Jsou to nějaké kořínky, řasy nebo "bůhvíco"? Více foto. Díky za radu.
Starší reakce
No jasně, že se nezmění ten list, ale "měl by" vyrůst nový. To jsem napsala trošku nepřesně, omlovám se
ale myslím, že jste pochopil, co mám na mysli.
No a ptám se hlavně z důvodu, že mám v akvárku od začátku července Echinodorus subalatus, který pořád ty listy nechce vyměnit, jen na některých jsou rezavé skvrny (ty se objevily až cca po měsíci). Druhá rostlinka, které se "nějak nechce", by měla být Ludwigia peruensis (pod tímto názvem zakoupena od A-D, jako na jejich fotce tedy zdaleka nevypadá). Tahle Ludwigie je v akvárku asi 2 týdny, vyrazilo pár kořínků a jinak nedělá vůbec nic. Světlo je jen 0,4W/l (kompaktní zářivka), živin by v akvárku moc být nemělo, přidávám CO2 a občas Proflor. (no a jsou tam teda paví oka, tak že by?...) Ptám se tedy na přeměnu a její souvislost se živinami, světlem a rychlostí růstu rostliny. Ještě poznámka: Ve stejný den jako ten echinodorus jsem kupovala Ceratopteris thalicroides, tomu se přeměnily listy během necelých 3 týdnů kompletně. Teplota 23 - 26. Máte nějaký nápad?
1) má množství živin a světla vliv na rychlost přeměny listů v submerzní?
2) předpokládám správně, že když rostlina roste pomalu, může i ta přeměna trvat několik týdnů (měsíců)?
Myslíte, že se listy obojživelných rostlin dokážou změnit z emerzních na submerzní? (Příp. i naopak - ze submerzních na emerzní?) Já myslím, že ne.
Pokud se pletu, opravte mě někdo.
Proces tvorby nového typu listů bude jistě záviset na dispozici živin a světla.
Stejně tak se domnívám, že i rychlost odumírání emerzních listů po přechodu rostliny do vodního prostředí bude záviset na dispozici živin. Jestli bude rostlina potřebovat přesunout živiny ze starých listů do nových z důvodu jejich nedostupnosti z vnějšího prostředí, destrukce starých listů bude probíhat rychleji, než v opačném případě. Kromě výše uvedeného se na rychlosti těchto procesů bude podílet i teplota.
Proč se ptáte?
Je potřeba číst v nové literatuře.
Spatiphyllum není vodní ani obojživelná rostlina. Do akviška určitě nepatří.
0 16.08.2008 13:08 Azurit – Re: johan
už jsem si vzpoměl,spatiphyllum to bylo a to starší literatura uvádí taky jako i akvarijní,bohužel taky nic
hmmm, když už jsem v tomto tématu, přidám svoje dostazy:
1) má množství živin a světla vliv na rychlost přeměny listů v submerzní?
2) předpokládám správně, že když rostlina roste pomalu, může i ta přeměna trvat několik týdnů (měsíců)?
předem díky za odpovědi
"Správné" (akvarijní) v atlase na těchto stránkách jsou zeleným písmem (nebo černým), terarijní jsou červeným a vhodné do jezírka fialově.
Však Syngonium nevytváří submersní listy
. Ale jestli máte kvítka z obchodu a né od kamarádů akvaristů, tak jsou původně nejspíš pěstované na suchu. Tak čemu nevěříte
.
dost možná proto, že syngonium tu schopnost dlouhodobě tvořit submerzní listy nemá
nic, nebudem to řešit, "Kubajs" si vybere správné rostlinky (jsou v atlase černými písmeny) a počká, až se přemění.
0 16.08.2008 12:30 Azurit – sobotu
sobotu,pardon
0 16.08.2008 12:29 Azurit – Re: johan
učil jsem pod vodou růst syngonium-marně,další si nemohu vzpomenout název-taky marně takže už tomu nevěřím.Věc názoru,nechci se hádat.Pěknou neděli
0 16.08.2008 12:14 Azurit – Re: johan
asi jsem se špatně vyjádřil,taky mi občas něco uvadne asi jako každému,ale asi to už mám nastartované tak mi toho neodchází tolik.
Vy si myslíte, že máte v nádrži nějakou rostlinu, která nejprve nebyla pěstována emersně?
0 16.08.2008 12:06 Azurit – re.
i to může být důvod,emersně vypěstovaná si pod vodou nezvykne
zkus přečíst tenhle článek od Václava:
rybicky.net/rady/clanek/136
to, co se děje tobě, je úplně normální, běžně prodávané rostlinky se totiž pěstují nad vodou
edit: respektive abych byla přesná, většina rostlin se v pěstírnách pěstuje nad vodou
0 16.08.2008 12:03 Azurit – ...
,jestli je to tak jak si myslím tak není třeba hned věšet hlavu,po přesazení potřebuje každá rostlinka určitou dobu na aklimatizaci a s prvním uvadlým či uhnilým listem není třeba dělat ukvapené názory.Pokud se ale nic neuchytí a neroste ,je to horší a příčin může být víc,nevhodná skladba dna,špatné světelné podmínky,dokonce i umístění akvárka.Ale jak říkám,dal bych rostlinkám čas,určitě bych hned nevytrhával a nekupoval novou. Nebo radikální řešení vykopat akvárko,vyprat písek a začít znova,tropickým rostlinám může vadit i příliš bohaté dno ač se to zdá paradoxní,jsou schopny vytěžit z minima maximum a pokud je jich v nádrži málo mají takříkajíc přehnojeno.Takový názor mám já,uvidíš co ti řeknou ostatní.
0 16.08.2008 11:52 Kubajs – Uvadání rostlin
Vždy když si koupim jakou koliv rostlinu,tak mi vydrží tak týden a pak jí začnou hnědnout listy a začne uvadat,už si fakt s tim nevím rady.
Nevíte čim to může bejt??
Starší reakce
až budete vědět proč se tak děje, dejte mi vědět, dost mě to zajímá.
stejný problém tady řešil Nexus před dvěma lety (viz forum podobné -http://rybicky.net/forum/698), zkus mu poslat vzkaz s prosbou jak to dopadlo či se to vyřešilo u něj...
0 10.08.2008 22:34 ls7ert Každopádně zatím dík
tak nevím, no... snad vám poradí někdo zkušenější... toho světla je fakt málo, přidávání živin je pak trochu zbytečné...
0 10.08.2008 22:17 ls7ert – Průhledné listy,rychle se rozpadající
Egeria densaaeustralis sp.Eichinodorus horemanii green,Vallisneria gigantea všechny rychle rostou ale rychle uhnívají a rozpadají se listy původní zůstávají pořád krásné nový se rozpadne do týdne
za jak dlouho po přidání do akva se ty listy rozpadají? jinak 15 W na 54 l je dost málo... co máš za rostlinky?
0 10.08.2008 22:03 ls7ert – Průhledné listy,rychle se rozpadající
Jsem na těchto stránkách nový a prosím o radu.Mám akvárko 54L,svícení 12h 15W zářivkou,ryby 14x neonka 4x mečovka 1x ancistrus a 2x pancéřníčky.všechny rostliny rychle rostou ale listy jsou průhledné a delší než ty při zakoupení rostlin a rychle se rozpadají.Přidávám co2 a železo a stále žádná změna.Dík za radu.
Starší reakce
Hlavním důvodem vašich potíží je tma v akvišku. Ty kompaktní zářivky jistě budou "standard", což je při výšce 60cm velmi slabý zdroj světla.
Potřebujete řádně přidat na osvětlení.
Možností, jak zvýšit intenzitu osvětlení akva, je vícero. Pokud byste se chtěl vyhnout předělávání krytu, mohl byste si pořídit "nadstandardní" kompaktní zářivky. Mrkněte např. do Baumaxu. Zde mívají za rozumný peníz docela výkonné kompaktní zářivky.
Ono to minulé bylo o 15 cm nižší, takže lépe prosvícené-asi.
Kolik ty úsporky dají?
0 22.07.2008 20:47 Karel – Dalši fotka
0 22.07.2008 20:45 Karel Dostal – Fleky na rostlinach
Ahoj, navim co mam dělat. Četl jsem hodně odpovědi na dosavadni otazky, ale nic mi nepomaha.Na mych fotkach jde zhruba vidět co mam za problem. Fleky na rostlinach, rozpadavaji se a zelena řasa na rostlinach i skle. Na skle kulate zelene fličky. Houbičkou jdou snadno dolu. Mam akvarium 80/60/40 zhruba 175litru a svitim 3 kusy uspornych žarovek. Minule akvarium při tom krasně fungovalo. Mnělo rozměry 115/45/40. Poradi mi někdo. PROSIM
0 22.07.2008 14:53 mili512 – Re: Mrakoplash
Ty už jsou vyndaný,byly tam jen chvilku,pak byly celou dobu na kořenu,viz.foto.Teď jsou ve šnekárku na dovče,páč chytly řasu
,pak půjdou zpátky na kořen.
asi bych vyhrabnul ty anubiasy
0 22.07.2008 12:23 mili512 – Re: mili512
Tady je ještě jedna fotka té samé kryptošky,když jsem jí zasadila do akva při založení.Je to focené z výšky a je vpravo(ale to vy určitě poznáte
).
Myslíte takhle? Ty zelené jsou emerzní a ty "dočervenohněda" submerzní (C. veinbergi). Jinak u těchto "červených" kryptošek, když raší list je do zelena a jak roste tak tmavne. Není to sílou osvětlení. Jsou totiž červené furt.
myslím že tuhle cryptocorynku mám taky, lístky pod vodou mi nikdy nerostly zelené, takové byly jen když jsem ji do akvárka zasadila, takže jsem to ztmavnutí přikládala tomu, že ty zelené byly emerzní- teda jestli se cryptocoryny emerzně pěstují
0 21.07.2008 20:07 mili512 Takže jestli správně chápu-když mi na mojí kryptokoryně(petchii) zpočátku rostou krásně zelené lístky,které pak zčervenají až zhnědnou-tak je to silným světlem?Protože jinak je pěkně hustá,nemá žádné jiné problémy.Na fotce před kořenem.
Starší reakce
Testy od Rataje nebo Aquaru 60-80 Kč, od JBL nebo Sery od 250 Kč a víc.
0 18.07.2008 15:13 Usine – Re: Sid
Od 60 - 250kč záleží co jsi koupíš za značku.
Podle výrobce - dvakrát (i víckrát) tolik.
Běžné kapkové testy jsou tuším kolem 30 CZK.
0 17.07.2008 20:43 Andrej Nie NO2 a NO3 som nemaral,ale myslim si ze budu dost vysoke
.Koko stoji prislusenstvo na meranie?
Tahleta rybí osádka prakticky bez rostlin a údržby - docela zvláštní. Věřím, že větším počtem rostlin a údržbou by se mohla situace zlepšit. Ještě by mně docela zajímalo, zdy jsi někdy měřil NO2 a NO3.
0 17.07.2008 11:32 Andrej Takze vodu budem menit kazdych 14dni,1/2 a pockam.A kupim odkalovac.Ryby:6xneonka,4xskalar,8-15xgupka,3xprisavnik,1xteleskopka,2x?
Přidat reakci
1 ...... [168] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x