Co se to děje s rostlinami?
mam acorus decoratus a uz mu odhnili setke listy ma uz len malicke listy ale podla mna aj tie coskoro uhniju ako ho mam zachranit?
Aha ja zapoměl že jsem zde napsal aby se tu řešila moje odpověd koukam že jsem do tohoto fora asi nic psat nebudu nema to cenu ad napišu co chci vše se zde pitvá.
Ja si myslim že ale tomu člověku co zde ma dotaz je to asi jedno jak se tomu říka hlavně když nepřijde o rostliny a je to jen tim že odhazují suchozemske listy.
0 28.08.2008 20:22 Usine – Re: LangMaster
Řekl bych že si tenhle termín P. Rataj drobet upravil k obrazu svému ,aby zabránil tomu že pěstuje emerzní rostliny. Termín terestrické vypadá lépe.

Takže Alisma plantago-aquatica vyrostlná na obnaženém břehu rybníka je terestická rostlina?
Nebral bych tohle nazvoslovi az tak vazne. I kdyz jisty smysl v tom je, zda se mi, ze definici si proste sam vymyslel. Navic v realite jsou nuance mezi hodne zalevanou kytkou, kytkou stojici v cm nebo 5-ti vody velice male (nemyslim ve vzhledu, tam pokud to kytka snese zadne)
Knizka odrudy echinodoru od p. Rataje starsiho?

Emerzní forma=rostliny které vyhánějí čepele listů nad hladinu vody hluboké 10-50 cm
Tak co je podle vás "emersní" rsp. emersně pěstované?

Spíše Teresticke pěstování než Emerzní Terestické je ve vlhké zemině a skleníku tak se pěstují Echináče Emerzní se neprodávají ale jinak je to opravdu výměna listů za Submerzní není se čeho bát.
0 28.08.2008 16:42 Usine – Re: Pavla
0 28.08.2008 16:34 Pavla – hnědožluté skvrny na listech

Zakoupila jsem echinodory - rubin, hot pepper, fluitans, na rubinu byly hndé skvrny, které byly tak trochu olemované žlutě. No říkala jsem si, že to se zlepší, ale je to naopak. Skvrny jsou stále většía posunulo se to i na další listy.
List nechat tak, než se rozpadne objeví se tam i nové listy. Pak to odloupnete ze starého listu a můžete si s tím udělat co chcete

0 26.08.2008 07:19 ferasusa 
Souhlas. Jsou to kořínky. Sám mám Microsorium už dost velké, je připevněné vlascem na kořeni, který už není ani vidět. Mám tucha, že jsem i někde četl, že pomáhá přikyselovat vodu... Ale jestli je to pravda, to fakt nevím...
aha to ja myslel ze cisty korinky jsou bily.... tak dik

sem zas o neco chytrejsi...
Microsorium má takto "chlupaté" kořínky od přírody.

Tak to jsem nevěděl. Zasadil jsem ji a zdá se mi naprosto v pohodě. Tak uvidíme jak se to bude vyvíjet dál.
Microsorium se správně do písku nesází - to jim neprospívá. Nejlépe je upevnit na kořen nebo vhodný kámen či kokosovou skořápku - co se komu líbí...
edit - ty malé rostlinky zatím ponechat na koncích listů
AHA, díky. A mám to tak nechat být. Nebo tomu množení můžu nějak pomoci? Šoupnout do písku? ...
Na koncích listů Microsoria vyrůstají dceřiné rostlinky (způsob množení - takže jsou to kořínky a normální to je


Na koncích cca poloviny lístků u Microsorium pteropus se mi objevily - nevím co. Jsou to nějaké kořínky, řasy nebo "bůhvíco"? Více foto. Díky za radu.
Starší reakce
No jasně, že se nezmění ten list, ale "měl by" vyrůst nový. To jsem napsala trošku nepřesně, omlovám se

ale myslím, že jste pochopil, co mám na mysli.
No a ptám se hlavně z důvodu, že mám v akvárku od začátku července Echinodorus subalatus, který pořád ty listy nechce vyměnit, jen na některých jsou rezavé skvrny (ty se objevily až cca po měsíci). Druhá rostlinka, které se "nějak nechce", by měla být Ludwigia peruensis (pod tímto názvem zakoupena od A-D, jako na jejich fotce tedy zdaleka nevypadá). Tahle Ludwigie je v akvárku asi 2 týdny, vyrazilo pár kořínků a jinak nedělá vůbec nic. Světlo je jen 0,4W/l (kompaktní zářivka), živin by v akvárku moc být nemělo, přidávám CO2 a občas Proflor. (no a jsou tam teda paví oka, tak že by?...) Ptám se tedy na přeměnu a její souvislost se živinami, světlem a rychlostí růstu rostliny. Ještě poznámka: Ve stejný den jako ten echinodorus jsem kupovala Ceratopteris thalicroides, tomu se přeměnily listy během necelých 3 týdnů kompletně. Teplota 23 - 26. Máte nějaký nápad?

1) má množství živin a světla vliv na rychlost přeměny listů v submerzní?
2) předpokládám správně, že když rostlina roste pomalu, může i ta přeměna trvat několik týdnů (měsíců)?
Myslíte, že se listy obojživelných rostlin dokážou změnit z emerzních na submerzní? (Příp. i naopak - ze submerzních na emerzní?) Já myslím, že ne.

Pokud se pletu, opravte mě někdo.
Proces tvorby nového typu listů bude jistě záviset na dispozici živin a světla.
Stejně tak se domnívám, že i rychlost odumírání emerzních listů po přechodu rostliny do vodního prostředí bude záviset na dispozici živin. Jestli bude rostlina potřebovat přesunout živiny ze starých listů do nových z důvodu jejich nedostupnosti z vnějšího prostředí, destrukce starých listů bude probíhat rychleji, než v opačném případě. Kromě výše uvedeného se na rychlosti těchto procesů bude podílet i teplota.
Proč se ptáte?

Je potřeba číst v nové literatuře.

Spatiphyllum není vodní ani obojživelná rostlina. Do akviška určitě nepatří.
0 16.08.2008 13:08 Azurit – Re: johan
už jsem si vzpoměl,spatiphyllum to bylo a to starší literatura uvádí taky jako i akvarijní,bohužel taky nic

hmmm, když už jsem v tomto tématu, přidám svoje dostazy:
1) má množství živin a světla vliv na rychlost přeměny listů v submerzní?
2) předpokládám správně, že když rostlina roste pomalu, může i ta přeměna trvat několik týdnů (měsíců)?
předem díky za odpovědi

"Správné" (akvarijní) v atlase na těchto stránkách jsou zeleným písmem (nebo černým), terarijní jsou červeným a vhodné do jezírka fialově.
Však Syngonium nevytváří submersní listy

. Ale jestli máte kvítka z obchodu a né od kamarádů akvaristů, tak jsou původně nejspíš pěstované na suchu. Tak čemu nevěříte

.
dost možná proto, že syngonium tu schopnost dlouhodobě tvořit submerzní listy nemá
nic, nebudem to řešit, "Kubajs" si vybere správné rostlinky (jsou v atlase černými písmeny) a počká, až se přemění.

0 16.08.2008 12:30 Azurit – sobotu
sobotu,pardon

0 16.08.2008 12:29 Azurit – Re: johan
učil jsem pod vodou růst syngonium-marně,další si nemohu vzpomenout název-taky marně takže už tomu nevěřím.Věc názoru,nechci se hádat.Pěknou neděli
0 16.08.2008 12:14 Azurit – Re: johan
asi jsem se špatně vyjádřil,taky mi občas něco uvadne asi jako každému,ale asi to už mám nastartované tak mi toho neodchází tolik.
Vy si myslíte, že máte v nádrži nějakou rostlinu, která nejprve nebyla pěstována emersně?
0 16.08.2008 12:06 Azurit – re.
i to může být důvod,emersně vypěstovaná si pod vodou nezvykne

zkus přečíst tenhle článek od Václava:
rybicky.net/rady/clanek/136
to, co se děje tobě, je úplně normální, běžně prodávané rostlinky se totiž pěstují nad vodou
edit: respektive abych byla přesná, většina rostlin se v pěstírnách pěstuje nad vodou

0 16.08.2008 12:03 Azurit – ...

,jestli je to tak jak si myslím tak není třeba hned věšet hlavu,po přesazení potřebuje každá rostlinka určitou dobu na aklimatizaci a s prvním uvadlým či uhnilým listem není třeba dělat ukvapené názory.Pokud se ale nic neuchytí a neroste ,je to horší a příčin může být víc,nevhodná skladba dna,špatné světelné podmínky,dokonce i umístění akvárka.Ale jak říkám,dal bych rostlinkám čas,určitě bych hned nevytrhával a nekupoval novou. Nebo radikální řešení vykopat akvárko,vyprat písek a začít znova,tropickým rostlinám může vadit i příliš bohaté dno ač se to zdá paradoxní,jsou schopny vytěžit z minima maximum a pokud je jich v nádrži málo mají takříkajíc přehnojeno.Takový názor mám já,uvidíš co ti řeknou ostatní.
0 16.08.2008 11:52 Kubajs – Uvadání rostlin
Vždy když si koupim jakou koliv rostlinu,tak mi vydrží tak týden a pak jí začnou hnědnout listy a začne uvadat,už si fakt s tim nevím rady.

Nevíte čim to může bejt??
Starší reakce
až budete vědět proč se tak děje, dejte mi vědět, dost mě to zajímá.

stejný problém tady řešil Nexus před dvěma lety (viz forum podobné -http://rybicky.net/forum/698), zkus mu poslat vzkaz s prosbou jak to dopadlo či se to vyřešilo u něj...

0 10.08.2008 22:34 ls7ert 
Každopádně zatím dík

tak nevím, no... snad vám poradí někdo zkušenější... toho světla je fakt málo, přidávání živin je pak trochu zbytečné...
0 10.08.2008 22:17 ls7ert – Průhledné listy,rychle se rozpadající
Egeria densaaeustralis sp.Eichinodorus horemanii green,Vallisneria gigantea všechny rychle rostou ale rychle uhnívají a rozpadají se listy původní zůstávají pořád krásné nový se rozpadne do týdne
za jak dlouho po přidání do akva se ty listy rozpadají? jinak 15 W na 54 l je dost málo... co máš za rostlinky?
0 10.08.2008 22:03 ls7ert – Průhledné listy,rychle se rozpadající
Jsem na těchto stránkách nový a prosím o radu.Mám akvárko 54L,svícení 12h 15W zářivkou,ryby 14x neonka 4x mečovka 1x ancistrus a 2x pancéřníčky.všechny rostliny rychle rostou ale listy jsou průhledné a delší než ty při zakoupení rostlin a rychle se rozpadají.Přidávám co2 a železo a stále žádná změna.Dík za radu.
Starší reakce
Hlavním důvodem vašich potíží je tma v akvišku. Ty kompaktní zářivky jistě budou "standard", což je při výšce 60cm velmi slabý zdroj světla.
Potřebujete řádně přidat na osvětlení.
Možností, jak zvýšit intenzitu osvětlení akva, je vícero. Pokud byste se chtěl vyhnout předělávání krytu, mohl byste si pořídit "nadstandardní" kompaktní zářivky. Mrkněte např. do Baumaxu. Zde mívají za rozumný peníz docela výkonné kompaktní zářivky.

Ono to minulé bylo o 15 cm nižší, takže lépe prosvícené-asi.
Kolik ty úsporky dají?
Přidat reakci
1 ...... [168] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163934x