Co se to děje s rostlinami?
S teplotou jsem léčil v minulosti a je nejlepší léčivo. Sůl jsem aplikoval 1 polevkova lžíce na 50litru. Spíš ještě méně.
S úbytkem rostlin jsem počítal.
Vyloženě chci teď vyzkoušet metodu hnojení EI jaký poměr prvků a makroprvku by jste volili vy. Prezentaci mám výplněnou více jak dostatecne
Sůl a vyšší teplota, při léčbě rybí osádky, je rada obecná a mnohdy jedině správná, leč nese to s sebou možné riziko ztráty citlivějších rostlin(zde bych k tomu přistoupil stejně jako u ryb, není kondice, jako kondice) a nemusí se to projevit hned den poté, co se teplota navrátí na výchozí hodnoty. U té soli se obecně udává nějaký bezpečný poměr a tím je polévk. lž. na 30 litrů vody, tuto koncentraci snášejí bez úhony u jemnolistější tostliny.
Edit: Samozřejmě, že to mělo bejt na 50 litrů vody.

Sul a tepla voda se tady doporucuje docela casto..... pomohlo i na obrnenku
To ze mi teče z kohoutků měkká voda ......... neovlivnim
Poměr jsem vzal z marcelovych stránek.....jestli tam má chybu to netuším....mohl by se tady vyjádřit i on
Ozon.....kde je ozon? ...... jo myslíš ozonovou díru tu máme všichni nad hlavami
Je jasné že tak vysoká teplota spolu ze solí dá rostlinám zabrat. Trochu se divím že vůbec sůl používáš protože to je léčka z minulého století. Jdeš tak trochu ode zdi ke zdi. Snažíš se mít hodně měkkou vodu a přitom hnojit metodou EI. Dohánět to sodou ve větším množství není dobré. Musíš si asi vybrat co chceš, jestli trochu přitvrdit vodu a mít rostliny nebo opak. To nemluvím o té vychytávce s ozonem.

Tak to, troufám si tvrdit ve vši skromnosti, je někde nějaká chyba.
Máš měkkou vstupní vodu (3°dGH). To je mnohem míň než by Marcel doporučil. Ten tvrdí že kolem 10°dGH je optimum. Přitom hořčíku přidáváš málo a vápníku ještě míň. Alkalitu zvyšuješ, to chápu, ale ve vazbě s tím relativně nejméně žádaným kovem - sodíkem (mikro-kovy od železa dál nechávám stranou, ty jsou o dva řády jinde).
Trvám na tom: tyhle kovy tam máš ve zcela nevhodném poměru. (Neříkám že v nevhodném nadlimitním množství, protože máš CO2 a to je pro mě neznámé bojiště.)
Všímal jsem si víc těch listů anubise než té řasy. Neumím říct, co to způsobuje, ale na Tvém místě bych zkusil dát do pořádku ty poměry kovů. Toho sodíku máš moc, rozhodně.
Nejsem teda rostlinář, ale tady ta fotka na nedostatek čehokoli nevypadá... Tipoval bych to spíš na totální nadbytek!!!
Co to zkusit na měsíc obráceně? Ničím nehnojit a až se situace ustálí, tak začít postupně a pomalu zvyšovat dávky hnojiva?? Takhle to řeším já a problém s řasou nemám, teda ne nějak zásadní a to, co se týče živin, neměřím nic, řídím se okem...
0 25.01.2017 23:13 laKatos –
Re: Maq Toto dávkování mám právě od marcela.....konkrétně z jeho stránek....


Vyplachovat nepomohlo! Ja mel nastaveno denni prutok cerstve vody na 288l. Slovy necelych 300 litru. Coz je vic jak polovina vody. U objemu. Kazdy den! Víc jak 14 dní...a prikladam foto jak rása tehdy vypadala.... a troufnu di rict ze se ji dario lepe.
No rasu nechci tady rozebírat spíš bych se zaměřil na příznaky nedostatku něčeho co způsobuje ze u nových listů je ta vada.
Na mě jsou všechna ta čísla hrozně vysoká, já nemám CO2 a snažím se mít nízkou hladinu živin.
Nicméně, počítám-li správně, laKatos dodává draslíku 18 mg/l týdně a sodíku 27 mg/l týdně. Zatímco draslík rostliny berou ve velkém, sodíku potřebují jen velmi málo, takže se asi na té dost vysoké úrovni drží.
Kovové kationty (Na+, K+, Ca++, Mg++) si konkurují, to je jasné. A není obvyklý stav, aby mezi nimi v akvarijní vodě sodík dominoval (to tak leda v afrických jezerech, počítám). Takže je zde možnost, že to dělá problém. Ovšem zda se to dá spojovat s těmi projevy na fotografiích, to si netroufám říct.
Každopádně laKatosi, pokud potřebuješ zvyšovat alkalitu, alternativou není ani tak CaCO3, protože je nerozpustný, ale K2CO3 - uhličitan (di)draselný.
Tyhle kovy by měly být ve vodě v poměru zhruba Na:K:Ca:Mg = 1:6:6:2. Zhruba. MarcelG v tom dělal nějaké výzkumy, pokud vím.
0 25.01.2017 22:58 laKatos –
Re: Maq Vstupní voda je měkká a při aplikaci co2 mi šlo ph pod 6. Proto jedla soda. Zvýšení KH
Neviem, nechcem kecať do niečoho, čomu nerozumiem (tá zvláštna riasa) - skôr ma zaujali tie listy. Predtým soľ (predpokladám, že kuchynská, NaCl), teraz sóda - sodík nie je zrovna žiadúci v akváriu, môže vytlačiť draslík, či vápnik (neviem presne, len si pamätám, že do akvária ho moc nepatrí). Preto by som radšej nič nepridával a len vyplachoval.
EDIT: Aj Maq spomína sódu - čo tak radšej CaCO3?
Proč dáváš tolik jedlé sody?
Bez hnojeni s aplikaci co2 a denní vymenou vody jsem jel dva týdny..... žádná změna...... rasa byla stále ale zato rostliny nejely vubec. Měnil jsem vodu tak ze vstupní byla 120mikrosiemens a v nádrž jsem měl max. 130..... prostě nebo tak nějak.....
NO3 jsem dnes měřil 40mg/L a P odhadem 0,5-1mg.... ale jsou to testy rataj....nevěřím jim.
Jinak rasa co mám se tu kdysi řešila u jiných členů viz vlákno rasa a prispevek 02.05.2011 19:54 a další ve vlaknu co to je za rasu 26.12.2013 17:36.
.....specifikace žádná...
.jen tady měnit vodu.....což jsem dělal více než poctivé ale účinnost žádná....
Hm, že by sa tá soľ prejavovala? Ale to by sa hádam skôr a nie až teraz. Hnojenie je dosť silné, výmena vody momentálne prebieha raz za týždeň polovica? Nejaký test vody na dusičnany, fosforečnany nie je k dispozícii? Ja by som v takej situácii asi skôr nehnojil vôbec (mimo CO2) alebo len mierne. Takú riasu veru vôbec nepoznám.

Od nového roku zkouším hnojení EI. A to z tohoto důvodu.......
Pro nemoc jsem před časem zvýšil teplotu na 34stupňů a zasolil. Dva týdny jsem ji takto udrzoval bohužel odešly mi nějaké kytiny. Cca 1/5.
V te době se mí vyskytla tato řasa viz foto. A nemohu se ji zbavit. Postupne jsem snizil na 28 a zacal menit vodu 50procent vody dennne. Po dvou týdnech žádné zlepšení. Tak jsem teď přešel na EI což je teď cca dva týdny a rasa je stále s tím ze dnes nové listy mají ty skvrny viz minulý příspěvek..... jinak od doby kdy jedu EI rostliny jedou jedna báseň ale rasy jsem se nezbavil
Týdne nyni aplikuji suché směsi po vymene:
NaHCO3..49,6g
KNO3....22.8g
KH2PO4..2,1g
CaSO4*2H2O...8,6g
MgSO4....17,5g
Plantex CSM+B....4,2g...
CO2 jedu tak ze je ho dostatek. Ryby zatím drzi... ☺
Sú tie nové listy aj menšie ako obvykle? A čo staré listy, na nich sa nič neprejavuje? Žltnú? Ak áno, tak to skôr ako dusík pripadá. A iné rastliny sú na tom ako?
0 25.01.2017 20:28 laKatos – nedostatek fosforu?
Dno máš kremičitý piesok bez živín. Krmivo Dajana Tropica Basic, ktoré používaš ani neuvádza obsah fosforu. Nečudoval by som sa ak by tam žiadny nebol. Uhorka ktorou prikrmuješ je na tom v pomere N:P trochu lepšie ako bežné suché krmivá ale na to množstvo rastlín to stačiť nebude. V prezentácii máš, že PO4 je 0,3 mg/l ale ten test by som bral s rezervou. Vstupná voda má málo NO3 takže ani PO4 tam nebude. Odkiaľ sa ten fosfor berie? Tipol by som si, že pri NO3 12,5 budeš mať PO4 0,nič.
Fosfor, ktorý si nameral by ešte mohol byť z rozkladu rastlín, ktoré ti hladujú
Pridaj 1 mg/l PO4, zmeraj koncentráciu za pár hodín (overenie presnosti testu) a následne druhý deň či neklesla znova na tvojich 0,3. Ak áno, pridával by som PO4 po 0,5 mg/l denne kým nedosiahnem aspoň 1,5.
Ak ti bude dlhšiu dobu klesať na 0 tak si ho rastliny ukladajú do zásoby, ale zo by si už mal pozorovať lepší rast.
Tú uhorku dopraj ancikovi častejšie, obsahuje aj železo a draslík. Prípadne mrazený špenát.
Ne není nově založené, ale původní filtr nebyl dostačující, a tak zajíždím souběžně nový. Tak tedy začnu s přihnojováním KNO3 a uvidíme.
Máš ho 3 měsíce není to nově založené nebo ano? KNO3 je dusičnan draselný a toho je tam opravdu dost (K) takže nic zvlášť dávat nemusíš.

Je to z té 72 l. Podle testů tam je zhruba 12,5 mg/l. Ale dá se to těžko určit podle těch barviček na testu.
Je pravda, že tam mám jenom jednu rybu ale zabíhám filtr, tak si chci počkat. A ryby půjdou do akvária až za tři týdny.
Jestli to chápu správně, tak KNO3 by řešil i ten draslík, co navrhuje kolega. Nebo bych musel dohnojovat K ještě navíc?
Předpokládám že to je z tvého akvária 72 l. Máš tam jen jednu rybu a hodně rostlin, to není dlouhodobě moc udržitelné i když třeba měníš vodu. Kup si sanytr - KNO3 - E252 je to k nakládání masa před uzením.

0 22.01.2017 18:07 marekb – re
re: anthrax: mas pravdu, ale nepoznam vsetky rybicky
re: zervan: neda sa to zotriet, vyzera to ako keby odumierali listy a ide to z jedneho na druhy. dal. som. do akvaria aj 2x prisavku thajsku... ale velmi to nepomohlo.
Je těžko radit jen z fotky, zkus si založit prezentaci akvária s co nejvíce údaji.

To hnedé je povlak, ktorý ide zotrieť? Mi to pripadá ako rozsievky. Na ne sú fajn prísavníci, očistia.
A to čierne neviem, možno tiež? Alebo žeby sinica? Keď sa vezme vzorka na svetlo, či proti svetlu, je zelená s odtieňom smerom k modrej?
Nasadit šneky okružáky, oni uklidí co je odumřelé, aklimatizuje se na nový prostředí.
0 22.01.2017 14:13 Scoperlada – šípatka širokolistá

šípatka v novém akváriu.
od založení akva je týden. šípatka byla celou dobu ok a dnes ráno koukám, ona nějak zhnědla... co s tím má zkusit udělat? nějak ostříhat, nebo ještě vyčkat?
0 22.01.2017 13:42 marekb – Choroba rastlín, pomoooc


pozdravujem, vedel by mi niekto pomoct, rastliny zacali z nicoho nic hnednut az cerniet. nevyzera to na riasu. je to. zabehnute. akvarko,120L rybicky su. len. neonove tetry. dakujem za kazdu radu.
Snad Jo dam vědět jestli se to trochu probralo díky

Tak to by mělo být OK, tak snad bude stačit jen zvýšit tu koncetraci.

Co2 mam úplně az u dna Co2 jde prez externí difuzor do rozstrikovaci rampy která je na zadní stěně a voda s Co2 jde směrem ke dnu dělá jakoby válec
Ok stabilní to bude, jen ještě zajistit aby se dostalo všude.(dobrý proud).
Svetlo ubírat nechci jednodušší pro me je zvednout Co2 což sem dnes udělal tak uvidime , davkuji normálně z flašky a na noc se vypíná tak stabilní by byt mělo nejsou to žádné kvasnice jinak díky

Tak to by odpovídalo jak jsem ti psal níže...malá koncentrace CO2 a hodně svěla. Buď ubrat světlo nebo zvýšit koncentraci CO2 a hlavně stabilní bez větších výkyvů.

Tak to se mi nedělá ubec po založení akvária byla ale ted úplně zmizela , pouze v malém množství zelená vláknitá rasa se mi děla jinak s řasou naštěstí po zajetí akvária nemam problémy
Test určitě pomůže, ale i laickým okem se dá rozeznat nedostatek P, tvoří se při tom GSA.(zelená flekovitá řasa) na listech, skle, dekoraci.

Test Po4 mužů zítra koupit a dam vědět

Měl jsem podobné projevy na anubiasech a zlepšilo se to když jsem začal přidávat mikroprvky. Čili asi železo.
Čímž není dáno, že to nemůže být něco jiného. A ohledně těch kryptokoryn neříkám raději vůbec nic.

To sa mi moc nezdá, Anubiasy mám v "rozplávačke", kde mám vápnika ešte viac (odpadová voda z RO), nehnojím tam vôbec (resp. po výmene vody dám 1 kvapku zarobeného Fe+Mn chelátu, čo dá 0,01 mg/l Fe) a listy mi to nerobia. Síce ani Anubiasy moc nerastú, mám tam úmyselne slabé svetlo, takže sa možno nedostatky živín ani nemajú ako prejaviť

Predpokladám, že test na PO4 nemáš, a preto som chcel vedieť v akom pomere tieto makroživiny dávkuješ. Dá sa z toho vytušiť, či je tam nejake PO4 alebo je to 0.
pomer Fe:Mn vo vstupnej vode mam cca 2:1, v sušine rastliny je to tiež cca 2:1, v hnojive mam 6:1 resp 2:1 (striedam ich). Až tak bujne mi to nerastie, aby sa jedna z tychto živin minula (stopové prvky). Mam podozrenie na nadbytok Ca ktory blokuje Fe. Moze koncentracia 69 mg/l Ca toto spôsobovať?
Co sem měřil ted tak No3 25mg/l , Ph 6,8 , celková tvrdost 7 , uhličitanova 6
0 21.01.2017 12:38
drvi [2963] Draslík se projevuje zloutnutim okrajů listu.
Horčík by sa mal prejavovať skôr na starých listoch. Toto mi pripadá ako mangán alebo železo - ťažko rozlíšiť, no keďže by sa pri dopĺňaní železa mal zároveň dopĺňať aj mangán (pomer Fe:Mn vraj ideálne 2:1 až 4:1), malo by to byť z hľadiska hnojenia jedno.
Horčík je v sušine zastúpený cca ako fosfor, t.j. relatívne malá spotreba a ja mám vo vstupnej vode 20 mg/l, t.j. vyčerpanie pri pravidelnej výmene nie je reálna. Deravými listami sa neprejavuje draslík?
Mangan se projevuje pokud se nemýlím źe jsou děravé listy taky mi to přijde ze hořčík , záleží jestli je ho dost v akvariu a ne ve vstupní vodě
Tak ja si na to dnes výhradím den a nastavim to Co2 na největší možnou hranici a uvidime díky
Přidat reakci
1 ...... [41] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163836x