Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 67 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.03.2014 16:45 Žena Raviolka [2154] Re: Morie
Nedostatek dusíku a/nebo draslíku vypadá jinak.
Na první fotce anubiasu vidím zřetelnou chlorózu nejmladších listů - to může být nedostatek železa nebo manganu, dalo by se to snad poznat podle fotek jiných listů (třeba toho echináče), ale není to nutné. Prostě bych zkusila opatrně přidat nějaké akvarijní tekuté hnojivo. Např. Bioflor, stačí jedna dávka podle návodu, za pár dní by mělo být vidět, že se trošku zelené barvy na listech objevilo. Pokud ano, tak je možné hnojit dál, ale sledovat to - co chybí dnes, může za měsíc naopak přebývat. A ideální je po čase zjistit, že už hnojení není potřeba vůbec ;-)
Na té druhé fotce se po kryptokoryně prošla neritina, nechala tam své nezaměnitelné stopy. Dost možná má na svědomí i ty dírky v anubiasu, každopádně na zdravé listy v kondici pak už šanci mít nebude, takže je potřeba se zaměřit na to hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 15:30 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Morie
změř NO3, jestli ho bude málo, hnoj KNO3, tím dodáš i draslík, toho bývá v běžných akva málo a projevuje se to dírkama v listech, ale jak říkám - krevetky. Máš tam samý nenáročný kytky, většinou pomalu rostoucí, slušně zarybněno, neřešil bych prvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 15:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Morie
Draslík bežne zmerať nejde, jedine v labáku. Ale dusík nie je problém - stačia totiž dusičnany, lebo dusitany a amoniak by mali byť zanedbateľné, ideálne nulové a čistý inertný dusík nie je pre rastliny zaujímavý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 15:13 Žena Morie [0] Re: MonterMonty
Pravdou je, že listy u echinodoru jsou slabé, malé, žilnaté. Ten mi moc neprospívá. Jak můžu změřit draslík a dusík? Žádný test jsem na netu nenašla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 14:11 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MonterMonty
tady je to i krásně vidět , vlevo dole echináč - nové listy uprostřed růžice- málo živin -jsou světlé , staré listy venkovní jsou daleko zelenější ... rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 14:05 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Morie
Koukám i k Vám do prezentace , ten vybledlý echináč vlevo , mám to to samé , co jsem vyměnil staré dno za nové , chudší živin , listy rostou takto viditelně žilkované , starší byly krásně zelené , a právě ten anubias - roste na kořenu , živiny tedy přijímá z vodního sloupce , kde živin bude poskromnu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 13:58 amrtin Re: KarlosS
Tak i anubias potřebuje nějaké živiny,ale méně než většina ostatních rostlin.Mě to taky svádí k chybějícímu některému prvku ve výživě.Že by tohle dokázaly krevetky...to asi ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 13:53 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Morie
Takovéto díry v listech jsem míval i v akvárcích kde krevetky nikdy nebyly , naopak ted v akvárku kde krevetky jsou , žádné díry v listech nepozoruji , zásobní substrát který máte ve dně , není nevyčerpatelný , takže je docela dost možné už v něm nějaký prvek chybí , a proto ty listy vypadají tak jak vypadají , osobně bych se zaměřil na železo pokud máte jak změřit , když ne železo tam N a K , je to jen můj názor , třeba se někdo ještě vyjádří , viditelné žilkování na anubiasu , mezi žilkami světlé místa - ukazují na nedostatek některých živin , krevetky a díry v listech nemohu posoudit , nikdy jsem o tomto neslyšel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 13:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
sem si říkal, že by anubiasu chyběly živiny:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 13:20 Žena Morie [0]
Pod kamínkovým dnem mám od loňského října speciální zakoupený substrát pro akva rostliny. Navíc, anubias roste na kořenu a tento problém mají všechny rostliny. Spíše se přikláním ke žravým krevetkám. Snad by mohlo pomoci více zeleného žrádla pro ně. Děkuju vám za pomoc!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 12:49 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Morie
vzhledem k tomu, že vidím na listu krevetku, tak mě to taky takhle hoblovaly. Na tý druhý fotce je to evidentní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:51 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Morie
Podle vybarvení listů , viditelného žilkování , bych to tipoval na nedostatek živin , zkuste si prostudovat maniakva.sweb.cz/… ,
pro začátek bych vyhnojil dno , třeba jílové kuličky bivoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:03 Žena Morie [0] Re: Morie
Fotka k příspěvku A ještě jedna fotka

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:02 Žena Morie [0] – Dírky v listech
Fotka k příspěvku Prosím o pomoc. Na listech anubiasu, který doposud krásně prosperoval, se začali objevovat hnědé tečky, později dírky. Toto se děje i na mladších listech a dalších rotlinách. Viz foto. Mohou to způsobit okružáci či nově pořízené Neritiny zebriny? Děkuji za radu!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.03.2014 19:21 Muž acik [416] Re: Pasr
jestli je nově založeno,tak není třeba hned extra zvyšovat,řasa příjde a zas odejde,chce to trpělivost a když zvyšovat,tak pěkně postupně i s intervalem svicení a ne hned tam prdnout max světla co můžu a svítit 12hodin :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 18:40 Muž Pasr [8] Re: Sid
Díky. No možná to bude tím, že jsem přestal svítit ledkama a nebo tím, že akva je prakticky nově založeno. Začnu teda tím, že zvýším osvětlení..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 18:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
Hnědá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 18:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Pasr
Protoze na nich roste rasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 18:19 Muž Pasr [8] – černání listů
Fotka k příspěvku Ahoj. Můžete mi poradit prosím, proč ty listy echinodoru po okrajích černají?? Děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 18:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: azonic
Blyxa v dobrých podmínkách mírně žloutne to není nic špatného. Dokáže být i červená. rybicky.net/forum/3609 Chtělo by to fotku. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 18:42 Muž azonic [63] - RostlinyRe: romant
NO3 mám cca na 20mg/l, dlouho jsem to neměřil tak na to raději mrknu jestli se náhodou nezvedla spotřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 18:36 R Muž romant [27987] Re: azonic
Zaměřil bych se taky na dusičnany, aby jich nebylo málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 14:37 Muž azonic [63] - Rostliny
Už přes tři měsíce hnojím Feroxem a od tý doby mi žloutnou listy u Blyxy japonici a Valisnerie torty, ostatní rostliny rostou pěkně. Mohlo by to být nedostatkem železa? Prý se to projevuje nejprve u rychlerostoucích rostlin. Doporučené dávkování u Feroxu je 3x týdně 5ml na 100l vody já dávkuju denně 2ml na cca 80l vody. Myslíte, že bych mohl zkusit dávkovat 3ml denně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 09:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
On s presnym urcenim nejake latky muze byt znacny problem. Mnoho sloucenin je za urcitych podminek znacne nestabilnich a tak kdyby se rostlina branila necim, co na povrchu listu vyprodukuje a to okamzite v prostredi kolem ni reaguje, pak by to nemusela byt vubec spatna obrana, ale tu latku by byl znacny problem vubec nejak odebrat a urcit driv nez nezreaguje na neco jineho. A pak by ani vymeny vody nemely na takovou obranu vliv.

Ale jen selske zamysleni na dost tenkem lede mych znalosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 06:05 Marcel G Re: Raviolka
Raviolka napsala: Skoro mám dojem, že s překlady máš tolik práce, že nestíháš číst obsah, viď ;-) ?Možná ano. Nebo možná je to tak, že toho čtu tolik, že své poznatky upravuju podle novějších informací, na které při studiu narazím. Ale z tvých narážek mám spíše pocit, že kdykoli můžeš najít na druhém domnělou chybu, ihned na ni upozorníš. Proč? Abys vypadala lépe? Na tvých stránkách jsou také nepřesnosti. Také jsem se tě před časem ptal, kde jsi přišla na některé hodnoty, a neodpověděla jsi mi. Že bys to převzala z jiného zdroje, aniž bys pochopila, jak k tomu autor došel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2014 21:20 Žena Raviolka [2154] Re: Marcel G
Marcel G napsal: Myslím, že je to proto, že vědcům se sice podařilo (v omezené míře) prokázat, že zkoumané rostliny vylučují nějaké látky, které potlačují růst některých řas, ale nikde jsem nenarazil na konkrétní sloučeninu, která by to měla na svědomí. Jinými slovy, co přesně za to potlačení růstu řas může, se zatím neví.
Teď koukám, že ten článek od Ole Pedersena zmiňuješ i na svých stránkách - pokud jsem dobře pochopila, že jsou tvoje? Skoro mám dojem, že s překlady máš tolik práce, že nestíháš číst obsah, viď ;-) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2014 20:57 Žena Raviolka [2154] – alelopatie
Dovolím si směrovat vaší pozornost na článek o alelopatii u vodních rostlin (a potenciálně v akváriu) od Ole Pedersena, který v překladu do slovenštiny najdete v 16. čísle časopisu Akvárium: klub.akva.sk/…
Je tam mimo jiné zmíněna jedna ta konkrétní sloučenina a taky spousta odkazů. Pravda, originál je 12 let starý, takže od té doby je dostupných zdrojů nepochybně daleko více.

P.S. Ještě abych to doplnila - mám i onu v článku zmiňovanou knihu od Diany Walstad Ecology of the planted aquarium. Taky zajímavé a celkem obsáhlé čtení, pokud vás tohle téma zajímá, a dost příkladů, tabulek, seznamů konkrétních látek.... Taky už staršího data, ale je to aspoň výtah dělaný pro potřeby akvaristů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 20:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Spousta akvarijních rostlin v přírodě stonkovky, echinodory, kryptokoryny rostou ve větším či menším proudu, takže teorie že při výměně vody přijdou o nějakou obranou látku moc neobstojí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 20:02 Marcel G Re: ludvik
ludvik napsal: Pokud je to prokázaný jev - proč už se to neprodává? Prodává se všelijakých kravin a tohle by fungovalo.Myslím, že je to proto, že vědcům se sice podařilo (v omezené míře) prokázat, že zkoumané rostliny vylučují nějaké látky, které potlačují růst některých řas, ale nikde jsem nenarazil na konkrétní sloučeninu, která by to měla na svědomí. Jinými slovy, co přesně za to potlačení růstu řas může, se zatím neví. Ví se jen, že to některé rostliny dokáží. Jak už na to narážel Johan, ono je extrémně složité zkoumat něco v přirozeném prostředí, takže většina pokusů se odehrává v laboratořích. V přirozeném prostředí totiž vstupuje do hry spousta dalších faktorů, a je pak těžké si být jistý, že za nějaký výsledek může právě tohle a ne něco jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:55 Marcel G Re: Johan
Johan napsal: Něco konkrétního? Stačí pohledat na ScienceDirect (narazil jsem na několik studií u následujících vodních rostlin: Myriophyllum spicatum, orobinec, okřehek menší, lekníny rodu Nuphar, nebo růžkatec), ale až budu mít v práci trochu víc času, tak sem pár odkazů hodím (nebo pošlu přes vzkazy).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Jinak alelopatie ve vodním prostředí je celkem dobře prokázaný jev Něco konkrétního? Zatím se mi podařilo zjistit informace pouze z pokusů prováděných in vitro (tj. působení výtažků rostlin v petričkách).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:29 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Pokud je to prokázaný jev - proč už se to neprodává? Prodává se všelijakých kravin a tohle by fungovalo.

Také je možné, že je to prostě mechanický důvod. Když list roste (což si myslím, že roste furt, dokud ho rostlina neobětuje), pořád se na buněčné úrovni trochu mění. A tím prostě brání v usazení té řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:29 R Muž romant [27987] Re: Marcel G
Podle mě je to s tím výskytem řas na rostlinách nějak podobně, jako se šnekama, kteří taky uklízí rádoby zdravý listy, který jsou ovšem už na odpis, jenom se nám to jaksi neřeklo, nevypadá to tak. Mám z různých nádrží odsledovaný, že i v akváriu, kde je silnější výskyt řas, jsou tyto jenom na starších a načatých listech, zbytek je i v zařaseným akvu čistej jak zrcadlo. Já, na to, co zde prezentuješ, spíš z té odbornější stránky(díky moc za to) nahlížím spíš více po sedlácku. Ta možnost pozorovat různý nádrže, je děsně poučná a inspirativní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:20 Marcel G Re: vaaclav + Designer
vaaclav napsal: Co takhle obranyschopnost rostlin účinně se řasám bránit. Dobře rostoucí rostliny žádné řasy většinou nemají až na staré vysloužilé listy. :-) Na tom podle mě také určitě něco bude. Mám k tomu nějaké PRO a PROTI na stránkách ( prirodni-akvarium.cz/… ). Jinak alelopatie ve vodním prostředí je celkem dobře prokázaný jev, ale je otázka, jestli se něco takového uplatňuje i v našich akváriích, protože častějšími výměnami vody bychom neustále tyto chemikálie ředili. Většina našich zásahů do akvária by tedy rostlinám spíše škodila (pokud jde o účinky těch alelochemikálií). Navíc aktivní uhlí by všechny tyto látky z vody odstranilo ... a jak byste potom vysvětlili, že s řasami nemají problémy ani lidé, kteří aktivní uhlí ve filtru používají? Tyto námitky jsou celkem opodstatněné. Lepší mi třeba připadá teorie, že by si mohly rostliny vytvářet na listech nějakou slabou ochrannou vrstvičku, která by mohla bránit uchycení a růstu jiných organismů (řas), přičemž pokud rostliny nejsou v dobré kondici, tento obranný mechanismum moc dobře nefunguje. Na druhou stranu jsem ale už viděl spoustu rostlin, které na pohled vypadaly velmi dobře a krásně rostly, ale přesto měly s řasami problémy. Jakoby někdy ten 'obranný mechanismus' rostlin prostě nestačil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 19:13 Žena Steinarka [7] - Sumci
jednu časť susim prestrihať a jednu pretrhať uvidím co to spraví :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:30 Muž acik [416] Re: vaaclav
pravda,teď mi trochu stagnuje jedna stonovka a hned se ji chytla řasa,ostatní frčí a jsou naprosto čisté :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Vodní rostliny se musí nějakým způsobem bránit. Ty nad zemí to taky umí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2014 18:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Uz mi tady bylo vyvraceno, ze rostliny produkuji nejake algicidy atp., ze to minimalne neni prokazano, ale nejak se asi fakt brani, protoze na krasne velke listy Echinodoru mi primo prazi LED a rasy na nich nevidim. Kdyz se neco ohledne ras objevi, je to z valne vetsiny na necem, cemu se vubec nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.03.2014 18:09 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Co takhle obranyschopnost rostlin účinně se řasám bránit. Dobře rostoucí rostliny žádné řasy většinou nemají až na staré vysloužilé listy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 18:01 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Steinarka
ostříhat, ale ne vždy to funguje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:56 R Muž romant [27987] Re: Steinarka
Ideál je, nechat několik tzv. zdravejch snítek přichycenejch k tomu kořenu a on, když bude mít podmínky začne znovu obrážet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:47 Žena Steinarka [7] - SumciRe: romant
v tom ti plne doverujem ja len ako ho mám pretrhať ? :S sak ho rozprplem a nič mi neostane neobjedia ho slimáci ? mám ich vela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:46 Žena Steinarka [7] - SumciRe: grunda
a ako ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:45 R Muž romant [27987] Re: Steinarka
To není drsné, to je praxí ověřené konání. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:42 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Steinarka
jde, ale nebude to fungovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 17:40 Žena Steinarka [7] - SumciRe: romant
sad prečo hned tak drsno ? nejde to aj šetrnejšie ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 16:24 R Muž romant [27987] Re: Steinarka
Otrhal bych skoro všechen a nechal jenom několik snítek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 15:55 Žena Steinarka [7] - Sumci – Jáwsky mach
Zhnedol mi mach popínajuci koren neviem co s ním .... mám dojem že mi zhnije ak to včas nezastavím ... prosím poradte mi sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 12:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ludvik
...Mám tedy světla málo, nebo moc? 2x54W blízko nad hladinou, cca 250l vody, průměrných 36cm výšky hladiny.
Výměny vody neflákám ... a stejně to otíci a clithoni nestíhají... A potom mě naštve jeden můj známý, který prohlásí "na co hnojit ... mám přeci ryby". Stačí mu CO2...


Pokud vaše akvárium aktuálně vypadá zhruba tak, jako na fotografii z poloviny ledna, pak bych si tipl, že máte světla spíš moc. A s tím hnojením to vidím (s ohledem na vlastnosti vstupní vody) podobně, jako váš známý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2014 11:43 Muž ludvik [1082] Re: Designer
Kolem 7 klidně může znamenat 6.8 :-) Ta desetina a kousek může být rozkalibrování sondy. Když jsem ji nedávno kalibroval, měla rozdíl 1.4 na 4.
Zase tak dlouho to puštěné nemám (i když ... koukám, že už to jsou dva měsíce). Nechtělo se mi z nějakých 7.7 hned na 6.8.
A přeci jenom mám trochu strach to přehnat. Další snížení o kousek mám v plánu tento týden. A také se snažím to naštelovat tak, aby případná porucha ventilu či sondy mi neotrávila ryby. A to chvilku trvá, dělám to pomalounku.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [67] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=3301