Co se to děje s rostlinami?
Dělá to tak cca 10x10 cm. Je to takovej chuchvalec tak 3-4 cm vysokej. Pěkně se to rozrůstá. Koupil jsem ji 15. února, když byla o dost menší - viz
rybicky.net/nadrz/12961/d101487.jpg jak ji mas velkou?ja mam jenom male kousky
Já ji mám v akva na hladině.
Moc svetla k tomu cim cely system akvaria je a k tomu nedbytek organickych necistot. Vsimni si, ze se Ti ten Jeleni paroh dela spis bliz k hladine, kde ma vic svetla.
Jaky mas filtr a jak o nej pecujes?
Jasně,ale ta rampa by byla přivařená až na posledním díle výstupu a šlo by to sundavat celé.Tak jsem to myslel.
To by asi šlo, ale chtěl bych ten spoj mít rozebíratelný, abych mohl vyndat čerpací hlavu bez nutnosti odmontování rampy. Ale tu svářečku bych jistě využil. Díky za tip. Jdu se po nějaké poohlédnout.
Aha,tak ale jestli není volná nějak moc,dala by se i nahřátím trochu smrsknout-vlastně natavit a bylo by...
Absolutně nej,by bylo sehnat si svářečku na pvc(někde půjčit).
Ano, tu 16mm trubku mám, na přímé nasazení na výstup z filtru je příliš volná. Chce to asi tu hadici jako mezikus. To máš vlastně pravdu, že po ucpání bude ten průtok zhruba na úrovni toho, který jsi udával. To jsem nějak neodhadl. Tak dík, někdy tento týden to nějak spíchnu.
Tak AT-201 má 500l/h (všímáš si,jo?už nepíšu za minutu
),takže řekněme že těch 200-300 dá skutečně,což se moc(vlastně vůbec) neliší ode mě.A mám takovej pocit,že 16mm trubka půjde nasadit i přímo(ale bez záruky,nejlepší by bylo sundat výtokovou trubici sebou),zajeď si do Hornbachu,tam koupíš 16mm pvc 4 metry(míň neprodaj,alespoň zbyde na pokusy) za něco kolem 70kč a můžeš si hrát a zkoušet
OT: Jak tak o tom přemýšlím, ještě to bude zábava, protože budu muset zjistit opravdový průtok svým filtrem. Ten neznám, nastavil jsem to tak od oka, aby to čeřilo vodu. Pak si můžu předělat Tvoje řešení s 2mm/4cm na svůj průtok. Nechám tam taky kohout, aby to šlo ještě uvolnit, až se filtr ještě víc zanese. Abych měl taky jistotu, že se nádrž opravdu přefiltruje 2-3x za hodinu. Jen tak nahlas uvažuji.
No spíš tě upozorňoval na ten překlep 300 l/min - 300 l/hod
takhle by tam byla rybí polívka
Já zapoměl dodat,že je čerpadlo stažené na minimum
,takže těžko říct,kolik to skutečně je,ale ta regulace zas tak účinná není.
Ale proud je opravdu tak akorát,ryby i rostliny jsou úplně v pohodě(plovoučky samozřejmě v rozích...).
300 l/min?
Co tomu říkají ryby?
Tu bužírku jde koupit i na menší míru např. v KTe (pod Karlovým náměstím,roh Myslíkové a Spálené),nebo v GMe (m.Křižíkova).Jestli kolínko nebo hadici...to je asi jedno.A proud?
Do tý 128?To bude něco podobného jako mám já(o malinko větší),takže:čerpadlo Resun SP-900 300l/min ,dírky 4cm od sebe o prům. 2mm.Podotýkám,že čerpadlo slouží pouze k této rampě,takže v případě použití na filtru,je třeba počítat s poklesem průtoku po jeho zanesení.
OT: Ano, to taky musím nějak vyřešit. Asi stahovací bužírkou, kterou taky ještě nemám koupenou. V OBI se mi zdála být nějaká drahá (kolem 100,- Kč za metr) a jinde jsem nehledal. To propojení s vývodem filtru asi udělám ohebnou hadicí, kterou na to natáhnu. Nebo kolínky, když už je mám doma? A jaký je vlastně vhodný proud? Kdybych věděl třeba vhodnou rychlost nebo průtok, spočetl bych si dírky, aby to bylo všude rovnoměrné.
Tak z filtru zbastlit nějakou redukci,dírky jsou navrtané za pár minut...
Neodkládej to,výsledek stojí za to
.Jedinou věc,kterou nemám "ošetřenou" je vzhled té rampy,sice jí zčásti zakryjí rostliny,ale bohužel ta šedá je před modrým pozadím jako pěst na oko.
Ok, zkusím to. Já už to mám nějak připravené, jen jsem se nedostal k tomu, abych to navrtal a vyřešil připojení na vývod z filtru. Ale vidím, že už to déle odkládat nehodno
.
Tak právě že pomůže,musí být pokud možno přes celou zadní stěnu,cca 1-2 cm pod hladinou a mít dostatečný proud.Mě se osvědčila trubka z pvc,2mm dírky cca 4cm od sebe.Voda pak proudí k přední stěně,tam se stáčí dolů a odráží po dně zpět dozadu.Jde jen o to,vychytat takový proud,aby se kytky jemě kolíbaly,ale aby zase z akva nebyla vířivka.
rostlinna-akvaria.cz/… Aha, díky. Trochu jsem na nedostatečné proudění u dna taky pojal podezření. Jak se dá proudění u dna obecně zlepšit? K tomu asi rozstřikovací rampa zásadně nepomůže. Nebo ano?
Mě před časem tuhle vláknitou řasu dokonale odstranilo tekuté co2 (PMFE flourish excel).A dost velký vliv na ní má špatné proudění vody,zrovna tak jako na na spodní části stonkovek(ludwigie).
Ahoj, mám menší problém s rostlinami ve 128 l akváriu, které mám v prezentaci.
Navzdory tomu, že přihnojuji PMDD (jak je popsáno v prezentaci), Ludwigie strácí spodní listy, které jsou víc než třeba 20 cm pod hladinou. Na stoncích se tvoří něco jako zárodky nových rostlinek, ale nějak nerostou a zůstávají malé (menší než 1 cm). Když se už nějaký lístek v dolní polovině nádrže objeví, začne žloutnout, obejví se v něm dírky a musím jej odstranit. Malé dírky se tvoří taky na starších listech Hygrophyly polyspermy. Taky spíš v dolní části nádrže. Vrchní části rostlin rostou moc pěkně a přiměřeně rychle.
Ostatní rostlinky si vedou dobře, a to i ty, které jsou nízké a drží se u dna. Takže jsem to na nedostatek světla neodhadoval.
Na nejvíc osvětleném místě uprostřed nádrže se mi na kořenu a u dna na rostlince didiplis diandra tvoří v malé míře nějaká dlouhá vláknitá zelená řasa. Jsou to moc pevná vlákna, která se dají dobře vytáhnout pinzetou a těžko se trhají. Vypadá to jako bavlněné vlákno a připomíná mi to cladophoru, kterou mám na řasokouli v jiné nádrži. Z toho bych snad usuzoval, že mám víc světla, než je potřeba. Doba osvětlení je taky popsaná v prezentaci.
Nedostatkem dusíku snad akvárium netrpí. Podle vodáren a podle rozboru skoro souseda je dusičnanů 30 mg/l, pistia mi roste jako z vody.
Myslíte, že bych měl zvýšit nějakou dávku hnojiva? Nebo stáhnout osvětlení? Jestli stáhnout osvětlení, tak spíš intenzitu nebo dobu osvětlení? Díky za případné názory a hezký den všem.
Priživím sa na debate
V Miminom akváriu
rybicky.net/nadrze/19970 sa začal dosť množiť presne rovnaký Jelení paroh, ako je na Nána-fotkách a to napriek tomu, že voda sa menila od založenia až dodnes 3× týždenne (od tohoto týždňa sme však ubrali, lebo už je situácia z hľadiska kvality vody stabilná, voda perfektná). Môže to byť spôsobené tým, že v poslednej dobe akosi veľmi slabo bublalo CO2? (zistili sme až včera, že spoj na fľaši fučí) Po obnovení CO2 riasa vykape?
Odkaz na tu registraci je schválně. Psala jsi něco o prezentaci a na tu musíš být registrovaná. Pak vyplníš jenom údaje o svém akváriu a ostatní ti budou moct kvalifikovaněji radit. A ten "edit" je odkaz na příspěvky psané z tvého počítače.
0 24.03.2014 20:54 Nána – ..
Koukala jsem na ten článek a vypadá to na toto: Ruducha rodu Compsopogon také zvaná jako jelení paroh. Ale zase mi tam nesedí ta barevnost. Ten porost je černej a vypadá, že je v plné síle. Jinak na tom druhém odkazu mi to píše, že se musím registrovat. Takže to vypadá, že se zaregistruju.. Ten edit nechápu. Ale psal sem i přítel Tomáš?
0 24.03.2014 20:40 Nána – Prezentace akv.
A jak by ta prezentace akv. měla vypadat? má to nějaké parametry? Nebo co konrétně zmínit?
Vypadá to na to ,že jsou rostlinky napadené řasou.Bylo by dobré si zřídit prezentaci akva,aby se dalo lépe radit.
0 24.03.2014 20:25 Nána – Chřadnutí rostlinek
obr. 2
0 24.03.2014 20:24 Nána – Chřadnutí rostlinek
Dobrý večer. Jsme začínající akvaristé. Akvárium jsme založili před třemi měsíci, zatím bez úhynu obyvatelstva. Ale nějak nám chřadnou rostlinky, a objevuje se na nich nějaký porost. Bojím se, že chřadnutí by mohlo být způsoběno právě nějakým parazitujícím porostem. Věděl by někdo prosím oč se jedná nebo kdebychom mohli dělat chybu?
amrtin napsal: Tak to by mě zajímalo,co tam teda dělala celý den?
Nie som jasnovidec a neviem, čo sa deje v cudzom akváriu
Ale u mňa pod listom nanajvýš tak spia, jesť tam nemajú čo. Často spávajú na veľmi zvláštnych miestach, raz i v permanentnom CO2 teste (v spodnej komore na vzduch)
Ale to už odbočujeme od témy.
Myslím, že je to dost odbočka od tématu, ale zareaguju. Jestli byl z mého příspěvku cítit nějaký strach, tak to určitě neměl být "strach z přehnojování", to je mylný dojem. Podstatná je totiž hned ta následující věta - jediný můj strach je, aby si někdo nepřidělával úplně zbytečnou práci, protože mu nějaká Raviolka poradila hnojit a ono to zabralo. Protože tenhle stav je přechodný - tak jako všechny stavy v akváriu, tak bych nerada někoho nabádala k ničemu jinému, než je
pozorování akvária a reagování na jeho signály.
Systémy jak hnojit nebo nehnojit bych nechala na příslušná témata - já jsem opravdu chtěla jen a pouze napsat, co mi ty signály v tomhle konkrétním případě říkají (a říkají to dost jasně), ale nedávat návod na dlouhodobou péči o akvárium. Na to jsou tu jiná témata a jiní lidé
Tak to by mě zajímalo,co tam teda dělala celý den?
Kravka
Iste, dokáže liezť aj zospodu, ale zväčša na spodnej strane nenájde nič na jedenie, tak ním len "prebehne", pričom na hornej strane sa pasie pomaly a dlho. Aspoň u mňa to tak bolo - zospodu nič, hore koberec riasy vysokej asi 5-8 mm.
Tak to fakt neni pravda-teda jako že neleze po spodcích listů,mě zrovna v posledních dvou dnech očistila jeden list anubiasu z obou stran.Celý jeden den byla zvrchu a včera celý den zespodu.
Raviolka napsala: Pokud ano, tak je možné hnojit dál, ale sledovat to - co chybí dnes, může za měsíc naopak přebývat.
Urcite souhlas s tim, ze podminky v akvariu se meni, ale nebal bych se, ze neco bude prebyvat. Pri beznem hnojeni a slusne vymene vody se nema jak stat, aby bylo mnozstvi cehokoli rekneme nadlimitni. Vzdyt pri EI se lije hnojiva mnohem vic nez pri beznem prihnojovani, akorat se proste v akvariu vic vetra, a funguje to
.
Strach z prehnojovani pri beznych malych davkach neni az tak na miste, jako strach z toho, ze se malo vetra. Je zajimave, ze strach ze spatneho vetrani (slabe vymeny vody) byva mnohem mensi, nez strach z prilisneho hnojeni.
Takze abych to shrnul, je dobre se nejprve sam sebe ptat, zda menim dostatecne vodu. Pokud ano, bezneho prihnojovani se bat nemusim, ani kdybych hnojil zbytecne.
Jo, tak neririna by to mohla být. Po bližším studiu vyfoceného listu je takto flekatý jen zvrchu, dírky žádné. Zespodu je list zcela v pořádku. Neritina po spodní straně listu neleze.
Pokud je to měření prokazatelné, tak ta hodnota NO3 se jeví jako optimální. Zaměřil bych se na to co napsala Raviolka.
NO3 mi vyšla nízká - mezi 10-20 mg/l.
Podozrenie na Neritinu mi pripadá reálne, lebo tiež mám trochu "ohlodané" staršie listy Anubiasu, podobne ako je tá druhá fotka (najlepšie to vidno zospodu proti svetlu). Tie boli pred nejakým časom pokryté kobercom zelenej riasy a postupne mi riasy zmizli, aj vďaka neritinám a krevetkám, ktoré ich likvidovali a asi pri tom trochu narušili aj list.
Nedostatek dusíku a/nebo draslíku vypadá jinak.
Na první fotce anubiasu vidím zřetelnou chlorózu nejmladších listů - to může být nedostatek železa nebo manganu, dalo by se to snad poznat podle fotek jiných listů (třeba toho echináče), ale není to nutné. Prostě bych zkusila opatrně přidat nějaké akvarijní tekuté hnojivo. Např. Bioflor, stačí jedna dávka podle návodu, za pár dní by mělo být vidět, že se trošku zelené barvy na listech objevilo. Pokud ano, tak je možné hnojit dál, ale sledovat to - co chybí dnes, může za měsíc naopak přebývat. A ideální je po čase zjistit, že už hnojení není potřeba vůbec
Na té druhé fotce se po kryptokoryně prošla neritina, nechala tam své nezaměnitelné stopy. Dost možná má na svědomí i ty dírky v anubiasu, každopádně na zdravé listy v kondici pak už šanci mít nebude, takže je potřeba se zaměřit na to hnojení.
změř NO3, jestli ho bude málo, hnoj KNO3, tím dodáš i draslík, toho bývá v běžných akva málo a projevuje se to dírkama v listech, ale jak říkám - krevetky. Máš tam samý nenáročný kytky, většinou pomalu rostoucí, slušně zarybněno, neřešil bych prvky.
Draslík bežne zmerať nejde, jedine v labáku. Ale dusík nie je problém - stačia totiž dusičnany, lebo dusitany a amoniak by mali byť zanedbateľné, ideálne nulové a čistý inertný dusík nie je pre rastliny zaujímavý.
Pravdou je, že listy u echinodoru jsou slabé, malé, žilnaté. Ten mi moc neprospívá. Jak můžu změřit draslík a dusík? Žádný test jsem na netu nenašla.
Přidat reakci
1 ...... [67] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x