Co se to děje s rostlinami?
Taky jsem preferoval Sinkor, ale jenom do chvíle, než jsem viděl srovnání s Twinstarem. Ve finále má i lepší podání barev, ta zelená to vylepší, navíc Twinstar má vyšší svítivost. Někde tady je odkaz na YouTube, kde ty dvě světla někdo srovnává.
Sinkor mám normálně pod krytem, krmím 2x denně, tak se to po otevření vyvětrá. Twinstar pod krytem nemám, protože na ten kryt pořád čekám...
Je spíš na Vás, jakou barvu světla zvolíte.
Já preferoval spíš studenou bílou a teď se mi zamlouvá právě WRB.
Něco takového:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nebude ale vhodné do krytu, který není odvětravaný nebo je bez krycích skel.
Něco takového TWINSTAR LED LIGHT 60 LINE B.
Ďakujem veľmi pekne za radu. Skúsim to týmto postupom:
1. Dlhší čas svietenia
2. Dlhšie a kvalitnejšie LED svetlo
3. Prihnojím.
Inak, aké svetlo by to malo dávať? Teplé, studené, farebné?
Možná bych se ještě, být Vámi, zkusil zamyslet nad tím přihnojením.
Tedy, kromě té již zmíněné úpravy svícení. Ta je myslím jasná.
Vámi, v minulosti přidávane hnojivo neznám, ale zkusil bych nějaké komplexní, třeba
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Zdá se sice drahé, ale když se podíváte na poměr jak se ředí, tak se opravdu vyplatí.
Recenze jsou na něj dobré a používá ho spousta akvaristů.
Ještě ohledně vody. Dá se taky popřemýšlet nad použitím dešťové, tedy aspoň z části.
Někdo ji používá a někdo z toho zase má strach, ale pokud si nejste jistý vodou z místního zdroje, tak by to taky byla možnost.
Každopádně uvidíte, jak to bude po napojení na vodovod v příštím roce.
Na to přerušované svícení není jednotný názor. Budeš to muset vyzkoušet sám. Nepřidáváš CO2 (myslím plynné, ne tu dezifekci) a tak by to mohlo mít smysl.
Ešte som sa chcel spýtať, si za svietenie v jednom dlhšom čase, alebo to rozdeliť na 2 časy napr. po 5 hodín?
Oki, skúsim to svetlo vymeniť za také, ktoré svieti aj po stranách. Problémom vody je to, že ju máme z prírodného zdroja, čiže rozbor je problematický a musel by som ho zaplatiť sám. Budúci rok sa máme pripojiť na vodovod.
A svítí ti to velmi nerovnoměrně - jen do středu, v rozích máš tmu. Parametry vody se mi také nezdají-pokud bereš vodu z vodovodního řadu, tak si sežeň rozbor vody z místní vodárny.
Ano. Intezita osvětlení je malá.
Ďakujem za správu, na prihnojenie som v minulosti skúšal Sera Florena, robil som to viac týždňov v predpísanej dávke ale výsledok sa nedostavil. Rastliny majú koreňový bal slušný, takže zakorenia sa dobre. Len smerom von je to bieda. Pokúsim sa niečo spraviť s tým svetlom a časom svietenia, mal som pocit že takýto čas bude stačiť. Je to malé akvárium, tak sa snažím robiť zmeny opatrne, lebo už sa mi to viackrát vypomstilo.
Ďakujem za správu, veľmi slabé osvetlenie z hľadiska intenzity osvetlenia? Je to setová trubica, posledné čo som z toho setu ešte nevymenil.
Ve štěrku to opravdu nebude, také ho mám v obou akváriích a docela vše roste. Kdykoli se dá taky přihnojit, což jsem se v prezentaci nedočetl, že by se alespoň někdy dělo.
Také bych to asi viděl na problém se svícením, jak píše jab63. A to jak v délce svícení, tak i intenzitě. Pokud to svítí tak jak je to na hlavní fotce prezentace, tak v takovém světle bych to asi taky nepřežil a zabalil to.
A 6 nebo 7 hodin je opravdu málo, ale jak se dá dočíst v diskusi pod nádrží, tak to někdo radil už před rokem.
První co mě napadlo je velmi slabé osvětlení a doba jen šest hodin.
Ahojte, už dlhší čas bojujem so slabým rastom rastlín v mojom akváriu. Majú zvláštnu farbu a veľmi málo sa rozrastajú. Istý čas som skúšal CO2, ale nejaký zásadný efekt to neprinieslo. Spravil som chybu, že som si nedal pozor na výber vhodného dna. Mám len prírodný štrk, má veľkosť okolo 4mm. Vyskúšal som viacero druhov rastlín, momentálne som sa ustálil na 4 druhoch, ktoré prežili (anubias, valysneria, rožkatec). Svietnik na je 6 hodín denne v kuse. Problémom by mohla byť voda, jedná sa o prírodný rezervoár. Ďakujem vopred za rady.
Starší reakce
Ahoj Václave, Passenger 77 a Jab 63. Děkuji za odpověď a postřehy. Na antíka si v noci posvítíme, změříme dusík a kouknem na to pH.
Podle mě ti je žere ancík zespoda. Dělá to hlavně v noci, kdy je aktivní. Rostliny jinak vypadají zdravě.
Kamenů bych se nebál když nepřidáváš CO2. Já bych si dovolil odhadnout nedostatek dusíku. Plovoučky ho mají větší spotřebu. Odumírání tkání mezi žilkami může způsobovat nedostatek mikroprvků.
0 04.12.2021 15:07 Hali Ahoj, nevěděli byste co je příčinou rozpadu listu u plovoucí rostliny Limnobium laevigatum? Začínají se objevovat i hnědé skvrny viz foto. Jakého prvku je nadbytek nebo nedostatek? Jedná se o akvárium 37l, založeno 1.8.2021, filtr Eheim eXperience 150 - průtok stáhnutý na polovinu, topítko na 26-27 st., kryt. Je tam betta s ancistrusem, 12 krevetek a 2 otíci. Měníme 1/2 odstáté vody každý týden, dodáme poměrně dle nalité nové vody Aqua safe a bakterie Bactoexec, také jednou týdně hnojivo Profito easylife a tekuté listy mandlovníku Catappa X + každý den tekuté CO2 Easycarbo. Na dně Tropica substrát, Tropica Aquarium Soil, křemičitý písek a kameny Seiryu. Napadá mě, že můžou dělat problémy ty kameny, ale prý dohromady s tím substrátem by to neměl být problém. Dle vodáren máme: tvrdost vody 0,39, Ph 8,11, vápník 13,58, hořčík 1,15. Svítíme 8 hodin LED 10W.
Proto jak budu zakládat nový akva tak už s novým světlem a novým rostlinka a. Ideální bych chtěl mezi kameny i nějaký o anubiase (aby vytvořil kontrast tmavě a světle zelených rostlin) tak uvidíme co mi filtr ukáže
13V není moc, já jedu na 21V, ale zase mám staženo na 3. nejvyšší svítivost, jinak mě trápily řasy. Hodně světla není všechno. A paradoxně mi před světelným boomem rostlo víc kytek lépe (a jiné druhy zase vůbec)...Takže když ti to poroste teď a změníš razantně světla, půjde to do háje a začneš zase znova s hledáním ideálu. A Cryptošky moc světla nepotřebují. Ono, většina těch kytek, co jsou schopné žít v tvrdovodě, nepotřebuje moc světla...
Co si pod stromeček nadělit něco jako Twinstar 60B?
Tak já mám na výšku akva taky 30 cm ale mám tam světový světlo. Ale mám v plánu si poridit větší led trubici a s ní to snad bude lepší
Mám ho v Mazlíkáriu, je tam dost silné světlo a nízká hladina (jen 30cm). Roste "jako blbé". Je z Invitalu, normálně květináček. Přišel ho obrovský trs. V Utopencích je na něj u předního skla opravdu málo světla a tam se mu nelíbí. Zmenšuje lístky až odejde úplně.
Není náhodou Monte Carlo náročná rostlinka? Ta se mi vždycky líbila ale jelikož sem začátečník tak by mě asi štvalo ji zasadit a pak vidět jak se jí nedari
Nám dle vodáren teče tvrdá (Kárané), ale tím, že je to prastarý dům s ještě staršími trubkami, dala by se krájet. Z vodovodu mám skoro 20dkh... v akva s dragonstonem dokonce 23dkh.
Jedou mi tam opravdu výborně
cryptocoryne wendtii tropica i green,
lomariopsis lineata je výstavní,
vallisneria
sagittaria subulata,
kosokvět
Anubias barteri nana
okřehek
růžkatec
monte carlo
Bucephalandry rostou velmi pomalu, ale nechcípají
Jávský mech jde celkem také.
Ludwigia ovalifolia (ta s kulatými lístky, ne podlouhlými "repens").
Moc mi nejdou hygrophily - zkoušela jsem asi 4 druhy, nedaří se echinodorům, crypt. willisii taky nešla, obšíráky ani jiné běžné plevele se mi rozpustí. Limnophyla mi také nešla. Tak snad ti to pomůže.
zkusím se podívat na rostliny do tvrdé vody který by se mi líbily a uvidím kolik mi jich to najde
právě že sem na netu hledal a jak píšeš, hledá se to dost blbě
Edit: Tak pán z vodovodů mi na rovinu řekl že mi to pošle na mail ale že máme nejtvrdší vodu která moc do akvárka není smich není nad upřímnost potlesk uvidím co mi pošle palec
Osobně si myslím, že ty výsledky někde na webu budou, jenom se to tam většinou dost blbě hledá.
Tak zavolej nebo napiš svému dodavateli vody mají za povinnost rozbor sdělovat. Sežeň si rostliny do tvrdé vody tady většinou hnojení moc nepomáhá.
Tak já vím že mi z kohoutku teče hodně tvrdá voda ale prvky nevím. Snažil jsem se najít na netu kde zjistím hodnoty vody ale nikde sem to nenašel.
tak já mám osvětlení setový takže počítám že je hodně slabý. Teď jen čekám jesi na vánoce dostanu světlo co sem si přál nebo ne a pokud ne tak si ho koupím. To setový světlo je malý a slabý, na každé straně má od konce světla ke konci krytu tak 10 cm takže slavě jen osvětluje střed akvárka. CO2 vůbec nedodávám takže to je určitě nízká hodnota určitě. Takže říkáš při výměně vody nic nedoplňovat a sledovat co se bude dít a pak případně dodat hnojivo, železo nebo co bude potřeba?
U mně byla ruducha zapříčiněná Ancistrusy s Thoracaty a špatným prouděním.....i přes sycení CO2
Nejdříve si zjisti, co ti teče z kohoutku a podle toho bych přistoupil k hnojení. Obsah co2 v normálním akváriu bude vždycky nízký, rostliny si ho vyrábí jinak a ty co to neumí nerostou. Nic na úpravu vodovodní vody do akvária nelij jsou to vyhozené peníze.
Příčina je nerovnováha, může to být mezi prvky, nedostatek světla nebo nedostatek CO2, přidávání CO2 vůbec nemusí pomoct, pokud je nějakého prvku nadbytek (např. NO3 ve zdrojové vodě, špatně vyvážené hnojivo a podobně).
A pricinou je co sem tak cetl nizka hladina co2 je to tak? Tak asi budu muset nainstalovat co2 z kyseliny citronove a jedle sody az mi prijde zbozi
Tak přímou aplikaci ustojí tuholisté rostliny, ale také už jsem si anubias spálil.
To ano ale když neodstraníš příčinu tak se vrátí.
A ruduchy se zbavim lokalni aplikaci tekutyho uhliku na postizena mista ze? Pokud se nepletu
Je to na starších listech - chybí něco ze skupiny NPK. Možná všechno. Zelená řasa na skle - málo P. Díry v listech - K. Tradičně je většinou málo N. Nebo nadbytek některého prvku blokuje příjm jiného. Asi budeš muset něco občas změřit.
Když se podívám na ty tečky a okraje listů, tak bych to tipl na ruduchu.
Děravé listy tipuji kalium a tečky mangan? Takže nějaký tensococtail......
Pravidelne jednou tydne menim vodu, dodavam pripravek na upravu kohoutkove vody (aqua safe od tetry) a k tomu jeste zelezo, hnojivo (seachem flourish excel) a dusicnany. Presto mi listy evidentne davaji najevo ze jim neco chybi. Muze mi nekdo poradit co? Diky
Starší reakce
Mně připadá, že se tam dostává málo hnojiva. Problém nastává přesně na opačné straně, než je výtok filtrace, osobně bych zkusil dozadu rozstřikovací rampu, jestli se to nespraví.
Připadá mi, že porost mizí tam kde je nedostatečné proudění vody. Pokud je substrát vyčerpaný, tak rostliny čerpají živiny jen z vody. Bez testů vody si víc netroufnu odhadnout.
Se speciálními substráty nemám zkušenost a nevím, jak dlouho fungují asi si budeš muset vodu trochu změřit, jestli nebude třeba přitlačit na hnojení.
0 21.11.2021 13:46 jirkafar – hnědnoucí listy rostlin
Dobrý den, chtěl bych Vás touto cestou požádat o pomoc s problém s rostlinami v mem akváriu.
Vlastním rostlinné akvárium o celkovém objemu 160 litrů. Toto založené před 7 měsíci. Rybí osádka akvária je: 15x neonka obecná, 3x parmička černopruhá. Svítím od 8:00 do 18:00 hod. Co2 přidávám cca. 2 bubliny/sec. Hnojivo jednou za týden a to: Seachem Flourish - 2,5 ml, Seachem pottasium - 5 ml, Seachem stability - 5 ml.
Co se tyče techniky tak akvárium disponuje:
- externím filtrem eheim professionel 4+ 350,
- osvětlení: Chihiros RGB A901 Plus ( nastaveno 90 procent výkonu)
- Co2 set s reaktorem napojeným na hadici externího filtru s nočním vypínáním
Substrát:
ADA Power Sand, Ada aqua Soil
Co se týče problému, akvárium prvních 5 měsíců krásně prosperovalo, avšak poslední 2 měsíce mi začínají hnědnout listy u kobercové rostliny Micranthemum Monte Carlo. Především na levé straně akvária. Místama jde vidět dokonce i podloží pod rostlinami. Chtěl bych Vás poprosit o radu, čím to může být, popřípadě jaké řešení například hnojivem a co do dávkovaní. Přikládám detailní fotky a předem děkuji za pomoc.
Starší reakce
Já bych si dovolil odhadnout nedostatek dusíku.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x