Co se to děje s rostlinami?
Jediný co mě ještě napadá začíná ruducha, vždycky se jí zbavím co2. Ale na příčinu nemůžu přijít. Možná světlo ale už jsem kombinoval nesvítit svítit mín nebo málo je to stejný. Akva má asi 110l tak se to tam špatně nastavuje nějaká rovnováha.
Edit: Ryb je tam 5 sekavců,5 sekavek ancistrusi 4 panceřníček skvrnitý 1.siamky5.
Nemalo by sa pridávať Co2 naraz zo vzduchovaním, Co2 sa vysýti a nebude účinné.
Zkoušel jsem založit a nepovedlo se obojí ano a hnojím.
Pomohlo by založiť prezentáciu akvária.
Máš zapnuté vzduchovanie naraz z Co2? Hnojíš?
Starší reakce
Pokud je to v tom krevetkáriu, tak tam v podstatě není nikdo, kdo by produkoval rozumné množství dusíku a zdrojová voda ho při výměně nemusí dodat dostatek. Já třeba do krevetkária dvakrát nebo třikrát týdně špricnu trošku obou Aquagrowerů, abych dodal mikro i makro.
Díky.;) Dneska kouknu na dusičnany - včera už jsem to nezvládl. Vzhledem k tomu, že ostatní rostlinky jsou v pohodě, včetně Alternathea reinecki, jsem po dusičnanech hned nešel.
Mě to připadá jako nedostatek dusičnanů, Flourish obsahuje jen minimum makroprvků. Třeba dusíku je jen 0,07%.
díky;) Tuto tabulku mám společně s tabulkou ze surpan.cz. Je pravda, že to vypadá na železo. To bělání mi bylo divné. Když jsem měl nedostatek železa u velkého, tak se listy rovnou rozpouštěly. Hádám, že každá rostlinka to má jinak ty fáze rozpadu..
Pochopil jsem to správně, že mě také směřuješ k železu?
Diky: ) Železo jsem vždy řešil při sklovatění listů, ale je možné, že to bude následovat. Zaměřím se na to, pohledám pana interneta, změřím hodnoty a popřípadě zkusím nasadit
Uvítám další nápady:
Bělání listů by měl způsobovat nedostatek železa.
Ahoj
Dokazali byste me nasmerovat na prvek, ktery by mohl zpusobovat tskovehle belani listu?
Rostlinka je v krevetarku - hnojim tydne flourishem
Zbytek rostlin jsou nenarocne az na Alternantheu Reinecki mini, ktere se ovsem dari celkem dobre..zatim (zasilam foto)
Sam zatim hledam pricinu a nez se pustim do nejake akce s merenim hodnot a nakupovanim doplnku, mozna by me nekdo nasmeroval spravnym smerem : )
Starší reakce
Mně zdánlivě zabralo na "náhodný" rozpad když jich bylo více. Teď jsem redukoval počet, tak uvidím zda se zase začnou rozpadat sem tam.
Sumeček vypadá, že mu ty odumřelé listy docela chutnají, tak to třeba ani nebudu muset řešit.
Pokud už jsou ty listy úplně na kaši, dobře se odsávají hadicí nebo odkalovačem, stonky naštěstí celkem brzo zas obrostou - taky se mi takhle kryptokoryny mstí za nečekané změny.
Skvělé, díky moc, stejně teď budu na vánoce pryč, tak se snad trochu vzpamatujou než se vrátím.
Dobrý den,
v mém malém akváriu mi dneska během cca 10 hodin roztály rostliny, viz. obrázky. Bohužel nevím jméno této rostliny. Trochu kontextu, včera jsem dělal údržbu svého velkého akvária a při této příležitosti jsem posunul HC Cuba do malého (ve velkém se jim nedařilo) a zasadil jsem do malého akvária stonky Limnophila Sessiliflora, které jsem ve velkém akváriu zastřihnul. Dnes ráno při krmení byly rostliny v pořádku. Hned co jsem to viděl jsem změřil vodu (no3 (0), no2(0), ph (7.5) a cl(0)) a vše je v normálu. Nemá někdo prosím tušení co by to mohlo tak rychle způsobit a jestli se těch rostlin mám zbavit nebo jak s nimi naložit. Díky moc. (Na poslední fotce je ta rostlina vyfocená zdravá)
Starší reakce
Díky ještě jednou. Ten draslík to bude ono - minimálně příznaky odpovídají. Zatím jsem začal přidávát K Plus od Profiplants a K2SO4 mám na cestě. Dám vědět za pár týdnů, jestli pomohlo...
...KNO3 mám a přidával jsem na jaře 1 ml/den, přes léto jsem přestal...
Fajn, to docela koresponduje s mým tipem, co kytkám chybí.
Co se týče obav z navýšení NO3, je dobré vědět, že přidáním 1 g KNO3 do 100 l vody zvýšíte koncentraci K o ~ 4 mg/l a NO3 o ~ 6 mg/l. (Přepočet na vaše akvárium je pouhá trojčlenka.) Z toho vyplývá, že chcete-li zvýšit koncentraci K např. o 15 mg/l, musíte počítat se současným zvýšením koncentrace NO3 o ~ 23 mg/l.
Řešením je použití K2SO4 - 1 g/100 l zvýší koncentraci K o ~ 4,5 mg/l, sírany neřešte. Železo podle návodu výrobce, případně "kapátkem" (po kapkách).
Výsledky testů mi připadají v rozporu se stavem rostlin.
Díky, moc si vašich rad vážím. KNO3 mám a přidával jsem na jaře 1ml/den, přes léto jsem přestal, protože rostly dobře i bez. A nebude vadit přidávat KNO3, když jsem změřil hodnotu NO3 a pohybuje se okolo 25-30 mg/l? Mám i Fe Plus od Profiplants, ale zatím jsem nepoužil, zkusím tedy také 1 ml/týdně?
Čoveče teď se dívám, že ty Ludwigie neopadali ani na stinnějších místech, kde mají zelené lístky.
Tak potom se přikláním k Sidovi.
...co si myslíte, že chybí rostlinkám...
S ohledem na obsádku a symptomy deficitu živin jim nejspíš chybí draslík, asi i dusík a možná trochu železa. (Bez rozboru rostlinných tkání nelze dělat striktní závěry.) Zkusil bych nejprve zlehka přidávat KNO3.
Na Ludwigii mi patrně pomohlo víc světla. Prostě jsem ji dal prostor, aby k ní šlo světlo a najednou už neopadávala a nedírkovatěla.
Zítra to ještě zkontroluju a pokud bych došel k jiné domněnce, napíšu.
O Hydrophylle je tu na fóru vlákno, kde se dlouze řešilo, proč dírkovatí a už si ani nepamatuju, jestli se to vyřešilo.
Fosfor mi vzdy pomohl na GSA rasu a ne na rostlinky, ale to je jen moje zkusenost. Ja mam osobne velice pozitivni zkusenost s aquagrower hnojivem.(chtelo to ale cas a trpelivost videt progress). Sypu to tam dle davkovani a kytky mi krasne rostou: )(ťuk.ťuk na drevo). k tomu je mam v japanese soil substratu..
Ludwigia repens mi roste moc pekne - normalni a i verze ‘rubin’ : ). Nicmene ze me mluvi pouze moje pulrocni akvarijni zkusenost. Urcite tu jsou zkusenejsi akvaristi a daji podstatne lepsi rady
Akvárium máš 10 měsíců a to spadá do doby kdy se ti může stát že se dostaví větší nebo menší útlum v růstu rostlin. Řešením bývá trochu více vyvětrat neboli odkalit pořádně dno a párkrát vyměnit větší množství vody a začít znovu.
Fotky rostlin z dneška - a jsou to fotky za současného trvání problému. Ludwigia repens rubin opadaná odspoda a tečky na listech - podezřívám na nedostatek fosforu (testy bohužel nemám, asi budu muset zakoupit) - dnes jsem poprvé použil P od Profiplants. Hygrophily corymbosa - ztráta zelené barvy u nových listů... Ale možná to moc řeším...
Zkusím ten P a uvidím... + koupím si nějaký test na P, Fe a asi i Mg...
Ukazujes rostliny PRED nebo PO problemu?: D. . . Ja na nich nevidim nic spatneho..spis bych se ptal : cim hnojis, ze ti jdou tak hezky?: )
Diru v listu bych asi svedl na rybky, ale za me moc problemu nevidim: ) …
Jdu o radu, co si myslíte, že chybí rostlinkám. Začaly se horšit po vyčištění filtru před cca 2-3 týdny, nicméně jsem čistil takto důkladně úplně poprvé (už skoro nejel ani na nejvyšší stupeň) - rozebral, vyčistil vnitřek, hřídelku a molitan vypral v odkalené vodě. No a tím jsem podle mne přiškrtil přísun nějakých živin. Ludwigii repens rubin se začaly dělat tečky na spodních listech, ztráta barvy a následný opad (od založení poprvé, jinak jela zatím perfektně, naopak jsem musel redukovat), hygrophila corymbosa zpomalila růst a nové listy nemají sytě zelenou barvu. Růžkatec také trochu zpomalil (což mi ale vůbec nevadí
. 2x jsem přidal 1 ml/týdně Seachem Flourish, ale tento týden jsem vynechal. Jedna z mála, které se evidentně začalo dařit je hygrophila polysperma Rosanervig, která začala růst výrazně lépe, ale listy také nemají sytě zelenou barvu... Jo a oba anubiasy jsou v pohodě. Valisnerky odešly úplně, sagitarie živoří, kryptokoryny nic moc, ale něco moje brousí - že by okružáci nebo otíci? Podrobné testy na mikroprvky nemám, tak uvítám názory.
Starší reakce
Asi bych to odkalil nebo jinak odstranil a nevím jak si na tom s výměnou vody ale 1/3 až 1/2 týdně bych doporučil.
Aha, no těm rostlinám co mám se moc nedaří. Od založení tam byla sinice, pak řasy, měl jsem předraslíkováno, ale už se to pomalu dává do kupy. Vzadu dokonce vyráží jeden výhon Rotaly. Eleocharis pusillu jsem prozatím ostříhal. To by ji taky mělo podpořit v růstu. Jinak než zlepšit růst rostlin se s tou plísní asi nic dělat nedá, že?
Bude to plíseň na odcházejících listech ten porost nevypadá moc dobře.
Na Eleocharis pusille se mi objevilo takové bílé ojínění. Nemá s tím někdo zkušenost? Nevíte co to je? Plíseň? Co s tím? Předem dík za snahu.
Starší reakce
Co sa tyka tej hnedej riasy, tak otiky ju znicili. Co ma velmi tesi. Este sa musim zbavit tej divnej riasy na machu a bude vsetko OK. Teda aspon dufam, ze dlho ziaden problem nebude
Mala som problemy aj so slimakmi. Konkretne s levatkami. Kupila som Helenky, ale ich nejako ignorovali. Mozno zopar ks zozrali. Nakoniec pomohlo caste vyberanie slimakov. Este obcas sa nejaky objavi, ale je to nebo a zem, ako sa hovori, oproti tomu co bolo predtym.
Navíc kdo ví, jestli by Ti to zabralo na tu danou řasu. Když jsem např. koupila kouzelnou vodicku na likvidaci šneků, tak to vylikvidovalo jen jeden druh, zbytek nic. Takže definitivně už takovým přípravkům nevěřím.
Momentálně bych opravdu vydržela. U čerstvě založené nádrže řasa bývá. Pokud by ovšem nemizela, začala bych hledat příčinu, proč se tvoří. Což může dělat např. silné světlo. Ale jak píšu, momentálně vydrž, páč tady je zatím jasná příčina - nová nádrž.
opacny efekt ?? Tak to asi radsej ani kupovat nebudem. To bude asi posledna moznost. Predsa to tiez stoji nemale peniaze. Tak sa to pokusim pomaly kusok po kusku vyberat. Snad sa mi podari vyhrat nad tym
Chce to trpělivost a poctivě vybírat. Od přípravku si moc neslibuj. U mě to mělo opačný efekt, a to ten, ze řase se dařilo jete víc. Když jsem tomu dala čas a poctivě to vybirala,tak to nejvíc pomohlo.
vdaka za tip. Budem musiet to urobit. Rozmyslala som aj nad pripravkami z akvaristiky proti riasam, ale nebude to zly vplyv na machy a riasogule ??
Při taková hloubce je špejle dost krátká přidělal jsem řasenku na tyčku co je u orchidejí ta je podstatně delší a nemusíš se tolik namáčet.
Vdaka za tip. Toto by ma nikdy nenapadlo
Vyskusam pri najblizsej vymene vody.
Na tu sinicu som pozerala a dost sa na to podoba, ale zaroven aj na nejaku zelenu riasu ???? kazdopadne dufam, ze sa mi podari sa jej jedneho dna zbavit.
Na tu prezentaciu sa chystam uz dlhsie, ale stale nie som dost spokojna s akvariom na to, aby som ju vytvorila
Ale mozno uz cez vikend sa do toho pustim. Zatial len tak v skratke:
Akvarium je 342 litrove 120x50x57 cm. Je zalozene necele 2 mesiace ( 10.6.2023 ), rybicky este zatial nemam. Tie idem kupovat az dnes. Chemia - pri vymene vody Seachem Prime na odstranenie chloru. Hnojivo - Seachem Flourish momentalne 1x za tyzden.
Na špejli si přidělej mezizubní kartáček nebo i řasenku a řasu z mechu na ní opatrně natáčej.
Podívej se na rozsivky a sinici.
Řádně zde výplň prezentaci, abychom Ti mohli poradit. Nevíme, jak máš velké akvarko, kdy bylo založené, jestli jsou tam rybky, jestli dáváš chemii apod. To vše a ještě více je v prezentaci. Pokud tyto informace neznáme, tak nám nepomůže ani věštecká koule.
Vedeli by ste mi prosim vas niekto poradit ake rychlo rastuce rastliny by som mohla kupit do akvaria ?? Dnes som musela vyhodit 2 rastliny, ktore mi zhnily + mam problem s hnedou riasou, ktora mi napadla anubiasy a este nejaka zelena, ktora mi napadla mach
Nieco nenarocne na osvetlenie a bez dodavania CO2. Potrebovala by som do popredia a do zadnej casti akvaria. Prezerala som si aj atlas a neviem sa rozhodnut. Je ich pomerne dost na vyber.Vdaka
Dnes som vymenila viac ako 50% vody v akva, ocistila som hubkou listy rastlin a zvysok som pozbierala rucne co sa dalo. Pridavam aj fotky ako to vyzeralo pred vymenou.
Nech si udělat nějaký lepší rozbor vody. Na stejný objem hnojím tak půlku, takže by to mohlo být přehnojený nebo přebytek nějakýho prvku by mohl blokovat příjem jiného.
Na listech rostlin se mi dělá zelená řasa a staré listy rostlin jsou děravé. Každý den dávkuji hnojivo Aquagrower micro a macrocomplex 10 ml a 10 ml podle návodu. Mám začít přidávat ješte extra Fosfor?
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162651x