Co se to děje s rostlinami?
Otázkou je pokud je to tedy zahnívajícím dnem a nedostatkem kyslíku u dna nebo ve vodním sloupci obecně co by mělo pomoc? Lehké čeření hladiny? Ale to si zase budu vyhánět CO2.
No já ve většině akvárií neodkaaluji tak mám jen malý vyrobený z plastové láhve od okeny.
Není to nic neobvyklého a také se mě to několikrát stalo. Je to smradlavá černota a ta chce všechna ven.
Tak Václav to taky tak myslel. Je jasná věc. Pořádně ale opatrně. Ne to zrychtovat jako svině pytel brambor.
Sice částečně souhlasím, ale byl bych opatrný pokud se při odkalování dostanou do vody látky které jsou teď ve dně mohl by to být problém už ne jen pro rostliny ale i pro obyvatele akvária. Takže pokud hloubkově odkalovat tak velmi opatrně a bez víření dna. Všechen bordel by měl jít do zvonu.
Od začátku, co pozoruji tuto diskusi, si říkám, že se jedná o případ, kdy se něco dlouhodobě kumuluje a teď se to začalo projevovat. Což by sedělo na dno.
Tam, kde mám vyšší dno, než 3 cm, jednou za rok, dva, prohrabávám dno rukou. Echinodorus to většinou postrčí. Dělám to, jak vidím stagnaci rostlin.
Ještě jeden postřeh. V nejednom akva u starších chovatelů je vzduchování běžně. A rostliny jim rostou. Tento trend moderní doby ve společenském akva mi přijde přehnaný. Neříkám v rostlinném to je jiná kapitola.
Pokud ti hnije dno musíš to několikrát odkalit a to až na dno a pořádně. To je nejrychlejší způsob.
No ono těch plynů které se tvoří ve dně není moc. Ale ten sulfan jde cítit po zkažených vejcích. Jak psal kawa když ucítíš sulfan máš možné řešení. Pak je třeba přidat na kyslíku jako první pomoc funguje AU a časté výměny vody.
Jako je fakt, že ve vrsvě substrátu jsou pozorovatelené bubliny nějakého plynu. Je to krásně vidět, když do substrátu posvítím a kouknu na něj zboku. Ale co je to za plyn to fakt netuším.
Dobrý postřeh. Už jsem to taky zmínil.
Vyper ty náplně co to jen jde v akvarijní vodě. Jestli tam bude humus a bude to smrdět po sirovodíku máš jasno. ...jestli..
No já bych to tipoval na nedostatek kyslíku. A tím nemyslím nedostatek pro ryby ale nedostatek pro bakterie. Ve dně se může tvořit sulfan a pokud ho na povrchu substrátu nemá co rozebrat tak se rozpouští do vody. A to není jediný problém který může plynout z nedostaku O2. Zkus špejlí píchnout na pár místech do dna jestli z něj půjdou bubliny. I když se to někomu nebude líbit tak doporučuji noční vzduchování a případně aktivní uhlí.
Edit: rostliny bublají víc když se rozpadají. To že funguje fotosyntéza ještě neznamená že jsou rostliny v pořádku.
Ještě taková technická, mám možnost brát vodu z RO, ale nevím v jakém poměru bych musel obohacovat CaCO3 a MgCO3. Víte někdo poměr těchto dvou uhličitanů? Návíc nechápu to, že rosliny bublají, ale hnijí nerostou a rozpadají se nebo je pohltí ruducha.
No s filtrami to by bolo nadlho, ale mením pemzu vo filtroch po 1/2-3/4 roku /nefunguje-upchatá-ruducha/a mám iba pemzu a filtr. vatu predfilter molitan.Filter čistím každý druhý týždeň a vata je hnedá od špiny, prepláchnem media a bordel z filtra vylejem-akvárko funguje bez väčších problémov.Tak, to len moja skúsenosť s čistením a pri skalároch a mrenkách tam musíš mať riadny hnus a to všetko ti ide naspať do akva ak to pravidelne nečistíš.
Mě jedině napadá jesli se nemohlo něco navázat do substrátu a nebo do filtračních náplní, ale filtr normálně běží tvoří se tam bakteriální kal... Já fakt už nevím proto se ptám zde na fóru. Ještě mě napadá, že nám v ulici praskl vodovod tak 7 měsíců zpětně jesli tam borci něco od VaK nepoladily, ale standartníma testama sem nic nezjistil. Kdybych uplně vyčistil filtr nebo dal nové naplně? Třeba Valisneria Gigantea co tam mám tak vyroste list a od vrchloku se začně jakoby lámat na kousky vrcholky napadne řasa a pak se celý list rozpadne. U echináčů zase nové listy praskají a hnije oddenek + kořeny.
Dobře kořen tedy vylučuješ. Takže dno a nebo voda. Ve vodě může být něco co ani změřit nejde. Soustředil bych se na otázku co narušilo biologickou rovnováhu v dlouhodobě prosperujícím akva?
Aktuální parametry vody v AQ: Alkalita:5°KH, trdost:7°GH, pH:6,5, NO3:25mg/l, PO4:1,5mg/l, NO2:0mg/l, NH4:0mg/l. TESTY mám JBL předtím TETRA a za mě teda lepší TETRA testy.
Mal som koreň z lesa čo hnil aj pol roka v akva a bol problém s nálevníkom a stabilizovať akva atď. musel von, ale rastliny rástli a nemal som s nimi takýto problém.
No v tom případě ten kořen nebyl dlouhodobě pod vodou. Kdo ví z jakého zdroje se do obchodu dostal. Poněvadž takzvané ,, zkamenělé dřevo ,, by nemělo zahnívat.
No mohlo by to byť zľahnuté dno, neviem či si čítal Walstad, ale tá doporučuje akváriach hrúbku okolo 5-7cm vrátane hliny na spodku a popisuje podobné problémy ktoré môžu nastať pri väčšej hrúbke. Moderné substráty sú granulované a voda prúdi aj hlbšie do dna a nezlahnú/niektoré sa však časom rozpadnú a tiež môže byť problém/ a nemajú problém aj v 10cm hrúbke a viac,avšak Aquabasis je velmi jemný a pri väčšej hrúbke môže byť problém, ako som spomenul mám ho v akva ale len tak 3cm na spodku akva asi rok.
Kořen světe div se se nenašel vlese ani na zahradě ale byl v akvaristice koupený jako mangrov
a byl v akva 1rok a pak se to začlo kazit...
Jestli odehnivaji kořeny rostlin tak ve dně probíhá anaerobní hnití. Jednoduše se ke kořenům nedostává kyslík. Otázka je proč tento problém nastal. Smysluplná odpověď na tuto skutečnost mně dost zajímá.
To s tou Egeriou ako si písal by mohol byť dôvod. Egerii vyhovuje amoniak ako zdroj dusíku a nemá rada silné svetlo a ten vápenec mi príde dobrý dôvod, ale bude tam ešte niečo iné. Ak to nejde ani po vyjmutí koreňa, tak si myslím že to bude údržba a filter ale sú to len dohady bez ďalších info. Dno je dost hrubé a JBL Aquabasis je bahno /mám ho v akva /a v dne hnijú korene rastlín-tam by mohol byť problém.
Máš pravdu. Ale to akva dlouho fachčilo bez problémů a najednou kolaps. K něčemu došlo otázka je j čemu? Ten smrdutý zahnívající kořen může být příčinou. Tak to je když dáváte do akva věci co najdete venku, třeba i pod vodou. Nebo to někdo vykope na zahradě a dá to na nějakou dobu do studny. Jsem se tu taky dočetl na fóru. A pak oči pro pláč.
Egeria přestane růst když vyčerpá vápenaté složky z vody.
Presne tak, prezentácia je absolutne nedostatočná,polovica vecí je tam -zrušeno a chýba kopu údajov!!! Vstupná voda- hodnoty vody/na základe akých hodnôt pridávaš PMDD/, filtrácia-čo je vo filtri a aký je a kedy si čistil príp. menil médiá?/ odkalovanie je povrchové alebo aj do hĺbky? Ake a kolko rýb, ako dlho svietiš na základe čoho ti má niekto radiť keď nie sú dostupné aktuálne a dostatočné info!!!
Dej aktuální fotku akvária a doplň informace o technice, údržbě atd. Ale podle mě tam máš 4 zářivky t5 14W s reflektory, což se mi zdá dost. Na fotkách jde vidět i pěkná řasa na sklech.
Jediná změna byla právě před rokem a to přidáním onoho kořene, ten už je samozřejmě vyndaný, ale kolaps pokračuje dál.
Kořen jsem vyndal je to tak 3 měsíce zpět. Smrdel a byl uvnitř prohnilý a vmístně kde byl umístěn, tak na skle nad hladinou byl takový černý prach typoval bych to na uvolňujicí se sirovodík. Rychle rostoucí rostliny jsem zkoušel a všechny čase pohltí ruducha.
Samozřejmě další fotky rostlin ještě přidám. Nejhorší je, že i takový plevel jako je egerie densa přestal růst a pohltila ho úplně ruducha.
Takovýhle kolaps zaběhlé nádrže je většinou způsoben nějakou změnou v akváriu. Zkus se zamyslet co se během posledního měsíce mohlo změnit. (pH, teplota, průtok filtru, velká redukce rostlin, a další.)
Asi bych vyhodil ten kořen a stáhl na čas světlo. Nacpi tam víc rychle rostoucích rostlin.
Dobrý den, asi po 2 letech provozování akva 112L se zničeho nic začaly uplně rozpadat roslinky, hnijí nerostou hnijí jim kořeny vše začíná být porostlé ruduchou a ještě jemnou řasou, která se zachycuje na listech roslin a tvoří takový jemný zelený koberec ruducha roste i ze substrátu nevím co dál vodu jsem testoval několikrát na NH, NO2 , NO3 , PO4 , FE vše by mělo být vpořádku. Mohl by být ve vodě přítomý nějaký toxin nebo něco jiného? Odkaluji každý týden 1/4 až 1/3 vody vyměnuji, hnojím PMDD plus a přidávám CO2 přes reaktor. Fotky AQ viz prezentace mé nádrže nevím, jak se AQ z krásně zeleného zaroslého kde rosliny pravidelně kvetly mohlo takhle zvrhnou předem díky všem za nápady a rady.
Trochu tvrdšia od výstupu z kuchyne je podľa mńa lepšia vzhĺadom na kolísanie ph v akva.
Keď nepridávaš CO2, tak tiež nemôžeš so svetlom na velký extrém a CO2 je tiež živina s ktorou musíš v Low tech hospodáriť /vyrábajú ho ryby rastliny a baktérie v akva /.
Kuchyňský filtr je jaký?
Ahoj, myslím, že přehnojením to nebude, začala jsem hnojit až nedávno a dost zlehka;)
Ahoj, díky, zkusím zjistit ten rozbor. S tou vodou si to myslel tak, že tvrdší voda je lepší? ( Přes ten kuchyňský filtr jsem přidávala část vody, abych měla kyselejší vodu.) Dusíkaté látky doufám odbourám rostlinami, ještě se chystám další přidat i nějaké plovoučky. Určitě nechci mít přerybněno, ale chtěla bych parmičky čtyřpruhé jako hlavní.Ještě mi má přijít test na fosfor, tak to změřím.
Čau, lepšie by bolo používať tú vstupnú vodu Praha 2 má vyššiu tvrdost a prihnojil by som viac Rataja a chýba aj trochu fosforu./nerobia sa ti zelené tečky na skle?/Do budúcna nebudeš môcť mať veľa rýb, iba skôr húf malých rybiek, neonka červená, modrá alebo razborky bornejské-vstupná má dosť dusičnanov.Ak zvyšuješ svetlo musíš dodať aj živiny-ideálne keby ti nejaký akvarista čo má testy vody urobil rozbor základných živín vody pred výmenou-budeš vedieť presnejšie čo chýba.Myslím že Profiplants robia rozbor na zakázku tiež.Svetlo by som trochu ubral než to vyriešiš.
Cus mi se po zalozeni rozpadala, kdyz jsem mel prehnojeno. Vytahuje se za svetlem, ale je to nezmar a vyroste i z maleho kousicku. Obrusta mi vlaknitou rasou, tak ji delam vetsi setrih obcas.
Ahoj, Limnophila sessiliflora mi začala asi 3 týdny po založení strašně blednout a listy se jí rozpadají, v podstatě čím dál víc. Ostatní rostlinky takový problém nemají. Já vím, že většinou nikdy neprosperují všechny rostliny, ale bojím se, že odejde úplně. Jediné, co mě napadá, že je v akváriu málo živin, ještě tam nemám rybky a hnojím jen málo. Možná chybí železo? Nyní svítím kolem devíti hodin na 90% intenzity. (Začínala jsem od šesti h., postupně zvyšuji) Máte někdo nějaký tip?
Ahoj,podle mě potřebuješ víc trpělivosti..Dosaď rostlinky a dej tomu čas.
To se bojím, že nedají ty další rostliny, už se mi tam začíná roztahovat plovoučka... A drží se zrovna nad rohatcem. Tak spíš jestli ji nemám zkusit přemístit..?
Ve filtru mám ten super štěrk a modré molitany, vatu. Podle recenzí jsem usoudila, že uhlí není až tak třeba, ta zelená prý funguje tak týden, pak je z toho jen zelený molitan, takže efekt stejný, jako má ta modrá... Přemýšlím nad purigenem, kvůli té hnědé barvě z kořenů, ale odkládám to, protože rostliny prý z toho mají výživu...
Co2 nedodávám a na začátek to přehánět nebudu, nechci si zbytečně komplikovat život.
V úterý ještě dokoupit rostlinky a něco s tím provedu. Pak dám zase echo zřejmě
0 24.11.2019 10:42 Jarden Sk –
Re: Mmm Mám ho v akva bez hnojenia a svetla a práve to silné svetlo bude podľa mňa problém.Nechaj dĺžku svietenia ako máš a vypni jednu trubicu.Tvrdá voda problém nie je mám tiež tvrdú a rastie to.Neskôr keď budeš mať ostatné rastliny a začneš pomaly prihnojovať tak sa to upraví a do filtra si čo dala?
Ahoj
Máme trubice s LED osvětlením, svítím 6,5 až 7 hodin denně (když jsem doma, spínací hodiny nepoužívám, ale zapínám ráno kolem 9 a vypínám kolem 15.30 až 15.45), takže moc nevím, kde je problém. Nedaří se tam fakt hlavně tomu rohatci a to by měl být plevel, takže asi nakoupím ještě další rostlinky a uvidí se. Každopádně ta tvrdost vody mi leží v hlavě, nechápu proč... A na reverzní osmozu jsem narazit vůbec nechtěla...
Hnojit zatím nee. Jinak ty testy jsou ve srovnání s vodarnami poměrně přesně, hodnoty seděly, NO2 není 0 ale 0.002, to beru jako totoznou hodnotu. A celková tvrdost je uvedena o 2 nižší, než mi vyšla v testu. No bude to asi ještě zajímavé. Moc děkuji za Tvůj čas
0 24.11.2019 07:49 Jarden Sk –
Re: Mmm Ahoj, Juwel set má slušné osvetlenie aj pre náročné rastliny, tak by ma zaujímalo kolko svietiš a či je to novší s Led osvetlením alebo staršie s trubicami. Na začiatok by si nemala dlho svietiť stačí aj 5-6 hod a ak sa ti nedá stmievať svetlo tak 4-5 hod bude stačiť.Vo vstupnej vode máš 10mg/l NO3 a to stačí, tak môžeš robiť častejšiu výmenu polovice vody ak by stúpalo.Ostatné ti už radili predomnou.Rožkatec nechaj plávať len nech sa množí, vyhodíš neskôr keď sa to zabehne aj s novými rastlinami.
To právě netuším. Proto se snažím svést vinu na nepřesný test.
Brno je tvrdou vodou pověstné, tak uvidíš až koukneš na ten rozbor.
Tvrdost vody ti může zvyšovat i hnojení Mg. Ale to asi teď ještě nepoužíváš. A i kdyby, tak by jsi toho tam musela dodat celkem dost, aby to hnulo vodou o tolik.
Rohatec nemá dírky, ten je spíš zežloutlý a opravdu ve fázi rozkladu, to se bude i blbě otrhavat. Proto přemýšlím, že ho dám úplně pryč,aby to nekazilo vodu. Dírky má ta plovoučka, okraje listů se taky rozpadaly, nicméně ty jsem odtrhala a rostou tomu kořeny, tak s těmi čekám, co to udělá. Rozbory vody si ještě dohledám, to je dobrý tip
Edit: Proč mám tvrdší vodu v akvarku, když tam nemám žádný kámen?
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x