Co se to děje s rostlinami?
te listy su uplne blede az priesvitne a upne tenulinke a potom sa rozpadnu,ona normalne rastie ale toto robi problemy neviete cim to moze byt?
tak tuhle diskuzi budu s láskou sledovat, mám s ní problém odjakživa. Předtím ti rostla hezky? Tak alespoň to ti závidím. Mě listy taky blednou, některý uhnívají ode dna, některý od konců, v některých se udělají dírky uprostřed listů.
Přidala jsem osvětlení, vyměnila dno, šupla pod ně Bivoje, vodu měním pravidelně 1x týdně.
Nevím co se jim u mě nelíbí.
Jen mě napadá-nebude zelená řasa spíš z přebytku světla než živin?
ahojte mam problem s vallisneriou listu blednu a rozpadaju sa nemoze to byt tym ze som prestal hnojit? zivin je tam dost aspon podla zelenej riasy,prosim pomozte
Starší reakce
Já myslím, že vypadá dobře, jen je tam na ní asi moc světla, ale to jí spíš přispěje. Začas trochu změní listy, za tlustší. Nevypadá, že by jí něco scházelo..
Asi bych tu kytku dal do jiného akvárka, tady se ji moc nedaří... třeba bych ji zkusil s někým vyměnit za jinou. Ještě kdyby byla menší, přesunul bych ji do rohu a nad ní zaparkoval nějakou plovoucí kytku, aby ji dělala stín
0 05.06.2008 22:03 Usine – Re: Lucinka
Cryptocoryny jsou vesměs stínomilné rostliny. Čím je světla méně tím se více tahají vzhůru a naopak. Pokud se k nim dostane ještě denní světlo přímo zakrní. To platí hlavně o affinis, z kterou mám tuto zkušenost. Z barevností u affinis je to ale právě naopak, při slabém světle má syté barvy při vyšší intenzitě osvětlení barva bledne a to platí o obou stranách listu. Co je to za rostlinu ti ale nepovím.
Ono to bude opravdu tím, že toto není C. affinis, ale jiná. Možná C. wendtii, tropica,
veinbergii nebo co já vím. C. affinis vypadá takhle
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis , čili úplně jinak. To proč je červená nebo nikoliv závisí od toho jaké se jí dostává spektrum světla. Ale jak to přesně je už nevím
.
Domnivam se, ze k. affinis dostala ceske jmeno po tom, ze ma listy zespod cervene (az hnede), ale budu rad, kdyz me nekdo opravi jestli se pletu
0 05.06.2008 17:46 Lucinka – Proč je kryptokoryna červená?
Zdravím, celou dobu jsem si myslela, že moje kryptokoryna je do červena z nadbytku světla, teď jsem se ale dočetla, že pokud je do červena, znamená to, že má málo světla, zároveň jsem se ale dočetla, že pokud má hodně světla, že roste spíš do šířky a rozprostírá listy po dně... Tak teď nevím, moje je do červena a přitom roste téměř po dně. Přikládám foto, už začínám i věřit tomu, že to není druh affinis.. Jinak tu samou rostlinu mám ve svém druhém akváriu a tam roste do zelena i přes to, že tam světla je méně.
Buď rád,když jsem před tříceti lety (Fuj to je ale ošklivý takhle napsaný
) začínal svítil jsem žárovkou, topil ponorným vařičem na vodu, rostlo mi všechno co jsem jako malý děcko sehnal.Kdybych se tam vys**** tak to vyrostlo a bylo by to pěkný.A teď, čím víc si o tom přečtu a víc vím,tak tím víc to stojí za starou bačkoru.Jak říkám rostlině záleží i na majiteli. Jsou věci mezi nebem a zemí, který prostě nevysvětlíš.Kytka si řekne,vypadáš jak dr.Nešpor,nekouříš nepiješ, co s toho života máš, tak aspoň budu krásná anebo taky seš blbej jak K.Hrachovcová v dobrým ránu tady prostě nebudu a spáchá harakiri
.
Rostou ti,rostou, ono taky záleží na vstupní vodě.
tak správně,dneska bych šel taky do T5 a s velkým akváriem v kombinaci 70w výbojkami.Cena za světlo je skoro uplně stejná.Třeba modus prodává přiložná zář.světla s reflektory za velice dobrou cenu.Sice jsou určená do kanceláří,ale po úpravě by tam svítily jedna báseň.Mám ve sklepě už 15 let akvárko 2 metry dlouhý a když k nám teď zavedli pitnou vodu a překonám svojí náhodně potkanou lenost, tak na něj možná i dojde.Proto sbírám rady,kde se dá.
Jenom jsme ty holce moc nepomohli.Zběhli jsme z rubriky a od tématu.Když tak poprosím správce ať tyhle příspěvky zařadí,tam kam patří.Jest-li to ovšem jde.
Nehledě k tomu,že si stejně myslím, že speciály u těhle firem jsou nějaký 8xx a 9xx s jiným lepším razítkem na trubici.
Už jsem to někde psal, že "speciálky" SERA, Dennerle, Rataj..., mají "náramně podobné"
spektrum, jako některé 8xx a 9xx...
Umět prodat běžnou věc v nadstandardním balení za nadstandardní cenu je dobrý kšeft.
Prodat morálně zastaralou věc v nadstandardním balení za extra nadstandardní cenu je ještě lepší kšeft.
Dali byste někdo za širokopásmovou zářivku, která se dá pořídit za nějakých 25,- Kč, jen proto, že má hezký přebal, třeba i desetinásobek? Že ne? A jste si tím jistí?
Krom lupenu, maji papirove T5 i trochu vetsi ucinnost, a rozhodne vhodnejsi geometrii (tensi) k instalaci reflektoru. Zaroven zpravidla vice hreji (podobne wattaze pouze subjektivne, turbice je teplejsi diky daleko mensimu povrchu pro odvod tepla, ale toho tepla (tepelne energie) je +- stejne, v provedeni s vyssim prikonem samozrejme i vyzareneho tepla je vice). Take vyssi cenu.
Ja bych volil T5, pokud se zacina z nuly a neni nic.
Ono podle mě je jedno jest-li T5 nebo T8.Jde spíš o to že T5 mají při délce 115cm větší watáž buď 54 nebo i 80 a tudíž víc těch lupenů
při úspoře místa a zdroje světla. A ještě jedno, je jedno, jest-li je to osram,narva nebo philips mezinárodní normy jsou při číslování barvy trubic ale i výbojek stejný.Nehledě k tomu,že si stejně myslím,že speciály u těhle firem jsou nějaký 8xx a 9xx s jiným lepším razítkem na trubici.Některý křivky na obalech jsou si nápadně podobný.U sladkovodní akvaristiky nám tyto obyčejný dvě řady postačí,specialkám ať dá pánbůh věčnou slávu.Ale v mořský vodě mají své opodstatnění.
Bohuzel nic hezky shrnuteho v cestine jsem nenasel:
www.padfield.org/…
Prosim k povsimnuti graf s cervenou krivkou. To je ona v-lambda korekce. Te podleha kandela, a jeji odvozeniny lumen a lux. Je to korekce dle prumerneho lidskeho zraku, aby bylo meritelne osvetleni vzhledem k cloveku, jak dobre pod nim uvidi. Maximum ma na 550 nm. Pokud pouziji svetlo s jinou teplotou (spektrem), automaticky pada pocet kandel pomerne strme dolu (clovek hure vidi). Odtud i rozdily v poctu lumenu mezi treba 827 a 860. No a kdyz vezmeme akva "specialy" s hodne jinou barvou svetla, ony proste i kdyby mely pocet fotonu stejny (netvrdim, ze maji), museji mit "lumeny" nizke, i kdyby se rozkrajely.
Tim je neobhajuju, s nekterymi to jde take slusne, s jinymi hure, stale zustava, ze 8xx je dobra volba, jen je nesmyslne operovat lumeny (kandely, luxy ...), kdyz jsou to jednotky posuzujici pouze osvetleni dle potreb cloveka a dle jeho schopnosti videt vazene.
(edit - ano, Sid to napsal dobre, ja jen nemam rad tu argumentaci s lumeny - glo ma polovinu, hle, proto to nejde, to je jasne. Trocha teorie a vzdelani do zivota. Koho to nezajima, at si jen zapise za usi 8xx, lumeny necha na pokoji a necte to)
...Tak a teď mi teda někdo řekněte jak to je...
Je to tak, jak to tu bylo už mnohokrát konstatováno - třípásmové zářivky jsou dobrou volbou pro sladkovodní akvárium, a to i pro akvárium rostlinné.
citace z článku o akvarijních zářivkách z odkazu výše:
,,Rostlinám je totiž světelný tok, úplně ukradený. Světelný tok (jednotka lumen[lm]) je totiž čistě „lidská jednotka“ (fotometrická, ne radiometrická) a zohledňuje spektrální křivku citlivosti lidského oka. ..........
Vše výše uvedené se dá shrnout:
Zářivka s menším světelným tokem, může být pro rostliny užitečnější než zářivka s vysokým světelným tokem.,,
Tak a teď mi teda někdo řekněte jak to je
Takže 8** Osram jsou nejlepší?
Záleží i na druhu, jestli T8 nebo T5 ? Jaký to má podíl na růstu rostlin?
"cim vic lumenu, tim (tolikrat) lepe" (pri stejne wattazi zarivky) neni smerodatny
s tím nemohu souhlasit
čím více lumenů při stejné watáži tím lépe... To je hlavní problém akvarijních "speciálů"... ty sice vyzařují různá vhodná spektra pro růst ostlin, ale na úkor svítivosti (např. 15W Osram Fluora cca 500 lumenů, kdežto lumilux 8xx má při stejné vatáži světelný tok (světelnou energii, kterou zdroj vyzáří za časovou jednotku) 950lumenů což je o hodně více a na kytkách je to hned znát, o to jsem se přesvědčil z vlastní zkušenosti...
kus napsal: ... 8xx asi nejlepší řešení pro akvária aspoň podle mě(ale samozřejmně se můžu mýlit).9xx a plnospektrální totiž mají menší svítivost. ...
Z tohoto jsem usoudil, ze mluvis o vhodnosti zarivek pro pestovani akvarijnich rostlin, o tom, kolik fotonu je ktera schopna jim dodat a rostlina je vyuzit.
Pokud jsi mluvil pouze o tom, jak bude vnimat clovek ruzne osvetlena akvaria, kolik kterych zarivek si ma dat do obyvaku, aby dobre videl na odkalovani, pak je ma poznamka opravdu bezpredmetna a plati posouzeni svitivosti zdroje v lumenech (treba jak usetri penezenku lepe videt pri stejnem prikonu). O tom totiz mluvi katalogy vyrobcu.
Rozhodne ale pod 8xx to roste dobre, stejne tak pod 9xx a opravdu se neodvazuju posoudit, pod cim lepe. Snazim se jen vysvetlit, ze argument "cim vic lumenu, tim (tolikrat) lepe" (pri stejne wattazi zarivky) neni smerodatny.
Jak to, že jsem věděl,že budeš první kdo se ozve
Já nic neposuzuji,já pouze cituji s firemních materiálů fa.Osram z návodů o vhodnosti použití jednotlivých trubic.
Viz přímá citace:.......pro průmysl a .... má barva světla 950 optimální barevný charakter, ovšem spojený s nižším světelným tokem než barva světla 865.Proto je zapotřebí větší počet svítidel.....
Nic víc,nic míň
Ale s doporucovanim 8xx souhlasim. Proc ne.
Já taky!
Ale s Václavem ne!
Posuzovat svetlo v lumenech, luxech ci kandelach a na zaklade toho posuzovat dostupnou energii (v poctech fotonu) pro rostliny je spatne. Tvrzeni 2 tuhle zarivky "daji" tolik svetla (cti energie) jako tri jine je spatne.
Ano, z pohledu cloveka, jak subjektivne pod nimi uvidi je to spravne. A to nemluvim o PUR, pouze o definici kandely vzhledem k lidskemu zraku (v-lambda vahova krivka).
Ale s doporucovanim 8xx souhlasim. Proc ne.
Nedá mi to abych i já přispěl ze svou troškou do mlýna.Po 15letech používání trubic aqua glo, flora glo,sun glo a power glo jsem dospěl k názoru že to je nanic.Nikdy se rostlinám nedařilo, částečně asi taky proto, že mi teče z vodovodu tekutý kotelní kámen.Nicméně mi v lednu obě posaslední trubice vypověděly službu,tak jsem proto zakoupil obyč. nějakou 31.Po měsíci shánění jsem sehnal konečně 830 a 840, na můj vkus je to moc žlutý ale s výběrem v obchodě je to stejný jak za bolševika.(to nejlevněší máme však lidi to chtějí.Trubici za stovku nikdo nekoupí).Kryptokorýnám se rozpadli listy ale už se zmátořily a mají spoustu výhonků a obrážejí nový listy ale amazonce to velice prospělo i v tej vodě se rozrostl,že tak krásnej jsem ho nikdy neměl.Za měsíc udělal pokroky až žasnu.Dám vedle fotku pro názornost
A k těm odstínům: Když to vezmu na západ od našich hranic a plus Amana,tak všichni svítějí výbojkami pokuď to myslej s rostlinami vážně.Je fakt,že mají dost peněz, takže jakmile se tam řasa rozmůže do takový míry,že je to neudržitelný tak likvidace a jede se dál.A výbojky jsou všechny 5 500 k až extremně 8 000 k. to jsou všechny studený odstíny-denní světlo.
Co jsem přečetl s firemních materiálů o zářivkách,jsou 8xx asi nejlepší řešení pro akvária aspoň podle mě(ale samozřejmně se můžu mýlit).9xx a plnospektrální totiž mají menší svítivost. Zjednodušeně řečeno 2ks 860 svítí stejně jako 3 ks 960.V katalogu ,,myslím že Osramu,, se píše,že ač mají barvu která se blíží víc slunci je potřeba vice trubic k docílení stejného světelného toku.Tudíž vice watů a kdo to má pak platit, žé?
Jak která zářivka svítí jsem tu už psal pod nickem Vlado(tudíž neregistrovanej)ve foru o zářivkách.
Takže každej si asi dá zářivku pod kterou se mu to jeho akvárium líbí.Osobně bych dal spíš studenější ale Věřme Václavovi,protože takový akvárium nemá jen tak někdo.Až napíše knížku o rostlinách budu první,kdo si ji koupí i za cenu víc než-li vysokou.
Sid napsal: Snad se shodneme, že "obyčejnými" zářivkami oba myslíme tzv. "širokospektrální".
Netvrdím, že jsou pro kytky vhodnější, než třípásmové, ale mám je odzkoušené a roste to pod nimi dobře.
to je určitě pravda-jen jsem se vždycky setkala s počítáním W na l vody a svítivostí, ale tyhle jednotky jsem viděla popvé, takže mě zajímalo jaký na to bude názor.
já teď svítím AquaGlo 2x a PowerGlo a taky si nestěžuji-no uvidíme jak dlouho to vydrží
0 03.06.2008 23:38 Usine – Re: bucliik
Pro mě je směrodatné co mám vyzkoušené. Pročetl jsem už spoustu diskuzí na tohle téma a nikdy se nenašlo řešení co je nejlepší osvětlení. Já jsem už dlouho příznivcem trubic Osram Lumilux L58W/830. Svoje osvětlení mám tím pádem vyřešené a nehodlám na něm nic měnit.
saurama.aqua-web.org
já zase četla že u rostlinek není úplně rozhodující ten výkon, ale jiná jednotka, kterou si zrovna nepamatuju.
akorát v tabulce která porovnávala jednotlivý zářivky nebyly zahrnuty ty třípásmový
a kdo se nechce hádat ???
...ale řasy jsou nižší rostliny...
Mno..., některé chaluhy jsou pjéééékně vysoké (dlouhé)...
Musím jít pracovat!
Smajlíci mě taky štvou
Je zřejmé, že máte větší zkušenosti
Už se hádat nebudu
Už se nebudu pouštět do diskusí o technice
EDIT: ano to vím, že jsou řasy také rostliny, ale řasy jsou nižší rostliny .... dost už se nebudu hádat
Je zřejmé, že máte větší zkušenosti
Už se hádat nebudu
Už se nebudu pouštět do diskusí o technice
Někde si ten výrok uložte, ať vás v budoucnu, až mě budete přesvědčovat, že řasy jsou také rostliny, nemusím žádat, abyste mě nepoučoval!
Nic ve zlém - to je fór!
(Musel jsem svou reakci na váš příspěvek takto rozkouskovat - omezený počet smajlíků... A bez nich by to nebylo ono...)
Je zřejmé, že máte větší zkušenosti
Už se hádat nebudu
Končím se slovy:
"Řasy jsou taky rostliny!"
Já se hádám nerad...
Četl jsem to tady na foru a už si nepomatuju kdo to psal.
Vy ale mluvíte o řasách
Ale ve skutečnosti je to stejně jedno, někdo má teplejší barvy a roste mu to někdo naopak studené a neroste, záleží i na jiných věcech...
rad se hádam
RE Sid: Výměnou vody se dostanou do akvaria nové (další) stopové prvky, popřípadě živiny.
Zkuste si zjistit, jestli jsem to nebyl zrovna já, kdo s touto tezí nejen na tyhle stránky přišel...
Jinými slovy - přesvědčujete člověka, který přesvědčoval o svých zkušenostech druhé... A to i v soukromých debatách a včetně hlubšího "rozboru".
Takže mě už, prosím, nepřesvědčujte, že výměnou vody lze kytky hnojit.
Tak sry, ale většinou se doporučují právě studenější odstíny, protože mají větší vliv na růst.
Pokud se mnu hodláte polemizovat, měl byste číst pozorněji, co jsem napsal! Pro vás ještě jednou:
"...Řasy jsou velmi přizpůsobivé, co se spektra (a často i intenzity) týče, takže vesele rostou všude, kde najdou příznivé podmínky v podobě živin, teploty, nízkého kompetičního tlaku ...
Naopak bych vyzvedl, že díky schopnosti využívat "krátkovlnné" složky fotosynteticky využitelného záření, (modré, studené světlo, daří se jim i ve větších hloubkách, kam už "dlouhovlnné" složky neproniknou." A co máš za zářivky? Myslím odstín.
Když to říkáš ty tak to tak asi je.
(ale víc se mi stejně líbí studenější dení bílá
)
to dno se tady ale probíralo
Přidat reakci
1 ...... [171] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x