Co se to děje s rostlinami?
další
0 02.03.2014 10:16 Těhňajs Dobrý den, prosím mohl by mi někdo poradit jaký prvek chybí rostlinám?
Ja som u tej mojej ludwigie spomínal, že rástla v jazierku z dna. Vytiahla sa až nad hladinu a tam už jej lístky boli emerzné a znášali mráz ako som uviedol
Cez zimu som nosieval rastliny do obchodu zabalené v novinách a pvc sáčkoch. Mal som blízko a nosil som ich peši. Cca pol hodiny zniesli v pohode.
Ja som bol až príliš opatrný, pretože ako každý som si myslel, že sú citlivé na zimu, dnes už viem, že nie.
No a túto zimu??? Už asi týždeň mám cez deň aj priesadky paprík a paradajok na balkóne, takže na prevoz akva rastlín vplyv skôr žiadný
Verím, že si ich mal pri prevoze vo vlhku, teda aspoň v sáčku. Uzavretom sáčku. Lístky u tej tvojej rastlinky mi prídu skôr ako emerzné. Takže keď boli pestované nad hladinou tak im tieto lístky odhnijú a narastú nové. Nebál by som sa o túto rastlinku. Tá vie prežiť.
Ak bola pri prevoze na "suchu, tak to dopadne rovnako.
Je trochu rozdíl mít rostliny pod vodou a nasuchu.
a co mohlo poskodit bys nevedel? Choval jsem se k nim velmi pekne..
Pri týchto teplotách ti nenachladne nič, teda rastlinky určite nie. Časom zistíš, že rastlinky uprednostňujú práve chlad, teda chladnejšiu vodu. Ludwigia mi rástla v jazierku nad hladinou ešte pri teplote mínus 2°C.
Chcel som len poukázať, že zima určite rastlinu nepoškodila
OK,všichni se pořád učíme
Díky za vysvětlení.Byl jsem zvědavej protože jsem to ještě neviděl.
Takhle dokáže bublinkovat riccia
Tvoje starosti na mojí hlavu
To jsou bublinky kyslíku,který rostlina vyrábí a už se nestačí ve vodě rozpustit
Protože v něm probíhá fotosyntéza a produkuje kyslík.
Ahoj!
může mi prosím někdo říci nebo vysvětlit proč se mi dělají bublinky na mechu?Díky.
Jeste ne, dneska se na to asi vrhnu
Rikam si, ze kdyz jsou to jednodussi rostlinky, tak ze ucel splni a konecne se budu moct na to akvarko koukat.
0 01.03.2014 14:55 amrtin – Re: Davik59
Ale u toho čerstvýho akva nemáš presentaci,viď?
Ono s rostlinama bývá občas potíž,já si třeba taky myslel,že už nikdy nebudu mít pogostemon,pak sem vsadil na emerzní f. a rázem nevim kam s nim
A můj první pupečník?Ten dopad jak sedláci u chlumce a koukni dneska
hh dik za dodani lepsi nalady
aq je nove zalozene, vse ciste a cerstve. tak snad
) po par zklamanich, tak jako u vetsiny zacatecniku, uz me dochazi napady a trpelivost s rostlinkama. Uz me to malem dohnalo i k myslence vsadit do aq ropu.
ale davam tomu jeste sanci.
Neboj,tenhle pupečník,jakmile má dobrý podmínky roste doslova jak z vody
tak je pravda, ze byly asi 4 hodky v aute, nez jsem je dovezl domu. takze opet muzu cekat i uhyn? :(
anebo ti tak trošku nastydly. Přece jen je teplo jen za sklem, ono venku na teplomilné rostliny je přeci jen zima.
Designer napsal: V Hornbachu je emerzni vsechno, co emerzni byt muze.
No z fleku mě napadá třeba Pogostemon helferi (a nejen ten), který mívají rozhodně submerzní.
Otázkou notně diskutovanou, zda je lepší to či ono...já osobně s emerzem problém nemám, ba naopak. Jsou situace, kdy takovéto rostlinky upřednostňuji.
takze muzu cekat ze me zbydou jen hole stonky?
V Hornbachu je emerzni vsechno, co emerzni byt muze. Oni to do vody sice hodi, ale kdykoli jsem si tam prohlizel Echinodory, mely vsechny emerzni listy.
vim co toje, jen nevim jak.to poznat. jsou z hornbachu, meli je normalne ve vode
Nekúpil si emerzné rastliny? "emerz" si vygoogli
ahoj, vcera jsem si koupil par rostlinek pupecniku, dnes koukam na rostlinky a nektere vrchni listy jsou zkrabatele a jakoby prokousale. aq je vcera nove zalozeno. poradi nekdo co to je?
Starší reakce
OK, tak díky, myslím, že to bude další úkol pro přítele
No,ta rampa by šla udělat,já použil trubku z pvc z hornbachu a navrtal do ní dírky.Mám jí přes celou zadní stěnu akva a je to super,akorát,že je šedivá a je trochu vidět.Ale i to se dá vyřešit.Zapojil sem jí na čerpadlo ze starého filtru.
Tohle doporučuju
Jo to je otázka, mám 2 filtry na jedné straně, výkon 2x1000l/h (vím že je to jen na krabici, ale myslím, že skutečný výkon stačí). Mám je umístěné na jedné straně nádrže, trošku jsem experimentovala i s diagonálním umístěním, ale nelíbilo se mi to. Nemám rampu, která by rovnoměrnost proudu určitě vyřešila, ale nemám na ni místo. Tedy hladinu vody mám těsně pod kanty. A ještě jsem si v žádné nádrži nevšimla, že by někdo měl rampu celou pod hladinou. Myslím, že by proud v trubce nepřekonal odpor vody v AQ. Ještě jsem přemýšlela o tom, že bych na jeden filtr nasadila hadici a protáhla ji dolů kolem zadní stěny a nechala konec tak ve prostředku na dně. Ale zase jsem někde vyčetla, že není dobré omývat proudem vody spodní část rostlin.
A co vyrovnat rozložení-proudění živin?
Problém je, že na něco je světla moc - zelenání písku, GSA na rostlinách a na něco málo - kobercovky rostou pomaloučku a Limnophila sessiliflora zase táhne za světlem. Vidím to tak, že musím protáhnout zářivky po celé délce, aby byly pokryt rovnoměrně i kouty AQ. Ale co s tím zeleným pískem to nevím, protože mi zelená právě ve prostředku a tam jsou nad ním všechny 4 zářivky....
Mam presne tolik svetla, kolik to akvarium jeste snese bez problemu. Hnojim, dodavam CO2, fitrace mi funguje dobre, ale i tak si davam na svetlo pozor, a kdyby se vyskytl problem, svetla uberu. Zadne kouzlo v tom neni
.
Svitit muzes vzdy jen tolik, kolik jeste konkretni akvarium snese bez bujeni ras. A kdyz chces svitit vic nez snese, musis hnojenim a CO2 to akvarium posunout tam (predpokladaje, ze vsechno ostatni je O.K.), kde uz zase tolik svetla snese.
jj, to o těch "speciálkách" už jsem taky četla - dobře o tom píše Pelikán
planta.aquariana.cz
Tvůj odkaz prostuduji, ale asi už ne dnes. Musím ráno do rachoty
Máš krásné AQ, jak docílíš toho bílého písku? Mně to pořád zelená...
Ono totiž i to světlo z led obsahuje potřebné vlnové délky pro fotosyntézu,ony zdánlivě potřebné specielní trubice pro rostliny,jsou v drtivé většině marketingový tah výrobců,to už jsou lepší obyčejné a ty se od led zas tolik neliší(ve vyzařovaném spektru)
Je to teprve nastupující technologie,ale rostliny pod ní dokáží prosperovat stejně,jako kdysi pod žárovkami a dodnes pod zářivkami.Naopak je jednodušší s led vytvořit vhodné podmínky než s čímkoliv jiným.
rybicky.net/clanky/914-led-osvetleni-akvarii-i a další tři díly
Led diody jsou pro mne ještě větší "Španělská vesnice" než zářivky, celkově je mi fyzika cizí. Díky za tip, přítele na to upozorním, ať to prostuduje. Já beru led diody jako jen efektní osvětlení bez účinku na rostliny, nechápu, jak jim to může něco dát. Tedy jak ze světla led diody může vzniknout fotosyntéza.
Mam rad hodne zarostla akvaria, jenze jsem to posledne nechal zajit moc daleko, a o par rostlin jsem prisel, skoncily ve tme. Takze jsem to vyrazne zredil, cekam co ted jak poroste a ze sve sbirky rostlin (mam snad 60 druhu, jenze od mnoha jen malinko) budu muset slevit, chtel bych vsechno, ale na to nemam dost mista a ani to nijak extra nevypada.
Takze Te dost dobre chapu, ze se snazis ty rostliny nejak regulovat, jen se snaz je presazovat opravdu az kdyz Ti kde rostou opravdu nevyhovuje.
Díky za připomínku
, "hrabat furt" pro mne znamená, 1x za týden vyměnit vodu (cca. 50% kvůli PMDD, před tím 1/3), ostříhat a i přesázet kytky, je to nutnost, něco roste rychle, něco pomalu a podle toho to upravuji a posouvám od středu dozadu nebo obráceně (ve předu většinou jen zapichuji pinzetou to, co čichavci vyrvou). Vím, že časté zásahy do dna nejsou moc OK, ale teď zrovna jsem to 14 dní neupravovala, jen vyměnila vodu a je z toho džungle. Ale taky mi teď došlo, že některé kytky bych mohla zaštipovat = zastřihávat i v průběhu týdne, aby se větvily a taky bych tak omezila to "čampání" nahoru...
Scilla napsala: No já se v tom zatím hrabu furt , já dole (stříhání, přesazování, přidávání kytek, ubírání kamenů, prostě dno je moje) ... Když odhlédnu od toho osvětlení, tak to co popisuješ, není dobrým postupem. Všechno chce svůj čas a akvárium obzvlášť. Tím častým šťouráním se v nádrži tomu akváriu spíš než prospíváš, tak škodíš.
No,o penězích mě něco povídej...
A nechceš přemýšlet(tedy naočkovat přítele) o led diodách?Vždyť ty zářivky musej docela žrát a ta investice nebude zas o tolik větší
No já se v tom zatím hrabu furt
, já dole (stříhání, přesazování, přidávání kytek, ubírání kamenů, prostě dno je moje) a přítel nahoře (technická stránka AQ) Mám AQ krátce, takže než to vše bude k mé spokojenosti ještě asi uplyne nějaký pátek.... učím se za pochodu, asi jako každý, načetla jsem si toho před tím spoustu, ale vlastní zkušenost je k nezaplacení. A to v tomto případě doslova, peníze jen lítaj
Je mi jasné, že osvětlení je teď nejslabší místo, budu muset jít do těch T5 150 cm.
Tak,ono to neni doslova noční osvětlení,je to jen kvůli šoku ryb z náhlýho světla a taky to zajímavě vypadá
.Přesně jak píšeš,je třeba najít rovnováhu
Já bublám taky jen z petky(bomba je pro mě moc velká investice),ale chtěl bych to.U osvětlení to chce najít vhodné a konečné řešení,neustálé předělávání není dobré...a občas prostříhat kytky?To taky neni zas tak velkej problém,ne?
.Ale akva třeba v létě týden vydrží bez zásahu,já to plánuju tak,že prostě ty výk.ledky odpojím,rostliny nebudou potřebovat tolik živin(hnojení) a po příjezdu jenom přerostlé prostříhám
To noční osvětlení taky dá něco kytkám? Jinak já s PMDD teprve začala, tak snad se to zlepší. Myslím, že je to už i trochu vidět, hlavně bojuji s GSA. Nedostatek železa tam vidět je. Sklovitost snad ustupuje. 14 dní je ještě málo, nemůžu chtít zázraky. Problém je ve vyváženosti světla a CO2. Když oboje už chce velké investice. A na druhou stranu začínám přemýšlet o tom, zda má cenu zvyšovat CO2 bombou (zatím mám biokvas), předělávat světla a přitom každý týden předělávat zarostlé akva. Teď mne to ještě baví, ale co v létě?
U mě to je složitější,já mám světla na třech spínacích hodinách.Všechno led.Hlavní,to je led pásek okolo celýho akva plus dva v přední části svítí 6:20-22:45.Výkonové led diody,tak s těma trochu laboruju,ale nyní 10:00-12:00 a 14:00-22:00.A noční osv. 5:00-23:00.Snad sem ty časy napsal správně,teď sem v práci,tak si to nemůžu ověřit,ale tak nějak to bude
.Peru do akva hnojivo horem dolem plus co2 plus glutaraldehyd
Jediný problém vznikl,když sem přidal ty výkonový ledky-začala se dělat ruducha,ale ukočíroval sem jí tim glutaraldehydem a hnojením.Proud mám v akva celkem slušný.
Ale to tedy taky svítíš dlouho...hm, jak máš pauzu?
No a jsme zase u těch nešťastných 120cítek! Potřebuji delší trubice a nejlépe T5, ale to teď nedám....
Já svítim 6:00-23:00,ale hlavní světla maj pauzu.Ale to nebylo myšlený proti tobě,jen že ta limnophila by potřebovala světla víc.Viděl bych tedy na zkrácení doby(pausa),ale přidat na intenzitě
No já si neprotiřečím, kdybych svítila od rána od 5 do 22 hod turch(to bych nejraději), tak by to bylo 17 hodin a to je už moc, doporučuje se svítit 12 hodin. Proto sice zruším ztlumení přes poledne, ale zkrátím svícení večer. (Původně od 5 hod 1 zářivka, od 6 hodin 4 zářivky do 11 hodin. Pauza od 11-14 pokryta 1 zářivkou. Od 14 hodin opět 4 zářivky do 21 hodin a v 22 hodin úplná tma do 5 do rána. Prostě ta pauza tam dělá asi neplechu....
Aha,no,tak to bude tim světlem,ale trochu si protiřečíš,na jednu stranu chceš zkracovat dobu a na druhou ta Limnophila ho má málo.Tady bych viděl spíš řešní světla přidat a změnit způsob hnojení.
p.s.:neuvažuješ nad led reflektory?(když už chceš měnit to světlo).
Přidat reakci
1 ...... [70] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163216x