Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 59 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 19:11 R Muž romant [27987] Re: cezarmilan
Jedna šťouravá? Nejsou oni ty komerční hnojiva tak trochu tomu PMDD hodně podobný a jenom se liší v koncentraci, prostě jak bohatej ten roztok výrobce namíchal? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2014 19:08 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Nemôžem s vami súhlasiť, cez leto (nemám toľko času) hnojím osvedčenými komerčnými hnojivami. Určite viem, čo lejem ;-) Nemám s nimi problém. Spomínate si ešte začiatky s PMDD? Už ste asi zabudli. :-)
Je to všetko na nás, naších skúsenostiach a určite niekto má lepšie s tým, niekto s tým.
Designer, nemôžeš tvrdiť, že pravdu nemám, tak ako ja si nedovolím povedať, že pravdu máš výlučne ty. Je to o skúsenostiach a každý ich určite máme iné, tak ako každé akvárium je iné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.10.2014 09:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cezarmilan
Nemas pravdu. S komercnim hnojivem casto neni vubec jasne, kolik ceho pridavas, takze je to prast jak uhod, kdyz nekdo vysype pytliky PMDD do vody a hnoji tim.

Znalosti uspesne pestovani rostlin vyzaduje obecne, ale kdyz je nekdo nema, je uplne fuk, jestli pouzije komercni hnojivo, nebo PMDD, ovsem u PMDD mu v pripade nezdaru dokazeme lepe poradit ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   22.10.2014 08:57 Muž Horác [3942] Re: cezarmilan
Rozumím ... Akorát je otázkou, zda komerční hnojivo, u kterého mnohdy neznám složení, je lepší volbou ... Tak trochu mi to zavání alchymií, protože (jako začátečník) 1) netuším, co má akvárko za problém a 2) netuším, co si tam vlastně leju ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2014 21:41 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Horác
Samozrejme je to na ňom, ale PMDD (aspoň ja to doporučujem) už vyžaduje znalosti v dávkovaní a poznaní samotných prvkov u začiatočníka. Chce to vedieť a poznať parametre vstupnej vody a obsahu prvkov už v akváriu. Niejaké živiny už v akváriu predsa len sú, ťažko bez testov poznať koľko je čoho.
Je to čisto môj názor a rada
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.10.2014 09:22 Muž Horác [3942] Re: cezarmilan
cezarmilan napsal: ... Ak budeš však niečo pridávať, tak začni komerčnými hnojivami ...
prečo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 21:45 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: volvik
Viac sa tu teraz píše o draslíku samostatnom. Je to to, čo nazývame PMDD a jeho zložky. Jednou z nich je i draslík
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Ak budeš však niečo pridávať, tak začni komerčnými hnojivami, ako som už spomenul. Rovnako dobrú radu ti dal romant. Samozrejme aj výmenou vody dodáš niejaké živiny rastlinám. No ak si si prečítal odkaz, vodovodná voda neobsahuje žiadné, alebo zanedbateľné množstvo K.
Ešte ti nik nepovedal, aby si pouvažoval nad zmenou dna-substrátu. Ten tvoj je na živiny a rast rastlín veru dosť hrubý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:29 Muž volvik [21] Re: romant
Dobre diky moc za rady ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:18 R Muž romant [27987] Re: volvik
Tak na to jestli to bude v pohodě ti odpověď nedám, jenom bych nebláznil, nehnal se zbytečně do nějakých experimentů a dal tomu čas. Co bych preferoval, to jsou živiny ve dně a pokud tam nic není, tak hnojivo typu Osmocote by se šiklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:15 Muž ludvik [1082] Re: ludvik
Už OT, ale: já dávám 12ml dvakrát denně. Jakou mám koncentraci? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:11 Muž volvik [21] Re: romant
aha takze normalne udrzba kazdy tyden menit vodu atd. a bude to v pohode :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:08 Muž ludvik [1082] Re: Robo
litr je především objemová jednotka. A jako taková jde použít na všechno, co má nějaký objem ... pevné látky, tekutiny, plyny ... nejspíš i na plasmu.

A každý kdo míchá, ten se drží cílové koncentrace. Není důležité (v rámci určitých mantinelů, jako např. rozpustnost) jak koncentrovaný roztok udělám, ani kolik ho tam chrstnu. Důležité je, jaká koncentrace je výsledek v akváriu.
Robo napsal: Já nevím ale když napíšu že přidávám 5ml tak ml je většinou jednotka pro tekutiny. A většinou tady každý míchá. Kdybych napsal že to tam sypu tak bych byl tady asi za blázna ;-) Ok tak jinak když přidávám týdně 24mg/l mám tam dírky když přidávám 42mg/l týdně mám tam dírky

To co jsi napsal v 18:48 je už to, co jsme po tobě chtěli ... Ale není to vysvětlení, neboť dle všeho je to dostatečné vysvětlení toho, že tvoje dírky jsou draslíkem nevysvětlitelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:07 R Muž romant [27987] Re: volvik
Klasické přelistování, nepanikařil bych, staré odumřou, nové narostou, měnil bych vodu jak jsem psal a dal tomu čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:05 Muž volvik [21]
Fotka k příspěvku jeste jedna fotka :)

A jeste jednou dekuji za odpovedi ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:04 Muž volvik [21]
Fotka k příspěvku Byl bych teda rad za radu co pridavat co tem rostlinkam chybi jestli je to opravdu draslik nebo neco jineho
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 19:03 Muž volvik [21]
Fotka k příspěvku Omlouvam se ted jsem se k tomu dostal dam tady tri fotky deravych listu a hnedych listu.

Dekuji vam uz ted za odpoved :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 18:48 Muž Robo [45]
50g K2SO4 na 500ml vody a podle kalkulačky na rostlinných akva při dávkování 5ml denně bych měl dodat necelých 19mg týdně +5mg tydně má dodat ferox. Takže tydně dodám 24mg. A při 10ml to vychází 42mg tydně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 17:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Robo
Presne tak. Dopln info, kolik K2SO4 jsi rozmichal v jakem mnozstvi vody, z cehoz pak beres tech 5ml, at si to muzeme predstavit, kolik to dela na Tve akvarium ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.10.2014 16:45 Muž 150koni [653] Re: Robo
To máš sice pravdu. Na druhou stranu, když se nad tím zamyslím, tak jsem se nedočetl a tím pádem nikdo netuší, jak silný koncentrát je těch tvých 5ml ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 16:40 Muž Robo [45] Re: ludvik
Já nevím ale když napíšu že přidávám 5ml tak ml je většinou jednotka pro tekutiny. A většinou tady každý míchá. Kdybych napsal že to tam sypu tak bych byl tady asi za blázna ;-) Ok tak jinak když přidávám týdně 24mg/l mám tam dírky když přidávám 42mg/l týdně mám tam dírky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 16:10 Muž ludvik [1082] Re: Robo
To máš těžké ... bez fotky. I když já bych to nepoznal ani z fotky.

Ale ani neuvádíš, kolik hnojíš. Jestli přidáváš 5ml K2SO4, co to je? To je váha surového prášku? Nebo už nějaké namíchané koncentrace? A do jakého objemu to přidáváš?

5ml (čajová lžička) surového K2SO4 by měla ve 100l udělat cca 23mg/l. Ale moc se mi nezdá, že bys to tam jen tak sypal.

Metoda EI doporučuje přidávat dokonce 30mg/l draslíku týdně. Já byl ve stavu 12mg/l a dírkovaly mi pořád (Hygrophila corymbosa Siamensis). Vyměnil jsem je za var. minima a ty vypadají tak nějak lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 11:43 Muž Robo [45] Re: ludvik
Jo to já vím jenže jak tomu zabránit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 10:46 Muž ludvik [1082] Re: Robo
Dírky jednou vzniklé se již nezacelí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 08:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Robo
jo, corymbosy na to vyloženě trpí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 07:04 Muž Robo [45]
Volvik podívej se na rostlinnà-akvaria.cz tam prodávají draslík za par korun
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 07:02 Muž Robo [45]
Když se tady mluví o dírkách v listech. Tohle mám taky ale je na Hygrophile corymbosa mini a Draslíkem hnojím K2so4 denně 5ml. Přidával jsem i 10ml denně a dírky jsou pořád výše už jsem nechtěl jít abych neudělal nějakou kstastrofu. A to ještě dodávám do akva ferox kzerý dodá 5mg týdně no a pořád na starších listech dírky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 03:54 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: nigelxx
O jake rostliny se jedna?Muzes tu dat foto? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 21:14 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: volvik
Veď preto som spomenul tie možnosti. Myslím, že Rataj by ťa vyšiel najlacnejšie. Jasné, že existuje Hnojivo PMDD, ale to už chce o ňom a jeho používaní dosť vedieť. Skús tu pohľadať
shop.rataj-spk.cz/…=
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 20:26 Muž volvik [21]
a jake produkty jestli se muzu zeptat protoze jich je opravdu hodne financi moc nemam takze bych poprosil at se divate i na tento problem :)

Dekuji za odpoved ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 20:20 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: volvik
Ak si ešte nikdy neprihnojoval, tak by som ti poradil začať s komerčnými hnojivami od Rataja, Dennerle, Easy Life...., podľa svojích možností
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.10.2014 20:09 R Muž romant [27987] Re: volvik
Tak já ač nejsem rostlinář, bych v této fázi vývoje doporučil častější výměny vody, zjistitl bych si u dodavatele parametry vstupní vody a posléze bych lehce začal přihnojovat KNO3(dusičnan draselný, sanytr). Však uvidíš, co k tomu bude mít někdo další. :-)
Edit: Šikla by se fotka toho postižení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 20:03 Muž volvik [21] Re: romant
A jak jim dodam vice drasliku???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.10.2014 19:21 R Muž romant [27987] Re: nigelxx
A nebo taky se může jednat o listy předurčený k odumření, neb by mohlo jít o listy emersní, tedy když přihlédnu k datu založení akvária, takže je tam klidně i málo dusíku a jiných prvků. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 19:06 Muž nigelxx [4] Re: volvik
Maji malo drasliku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 18:45 Muž volvik [21]
Chci se zeptat co se deje z rostlinami kdyz mi v se mi v nich zacinaji delat diry???

Diky za odpovedi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2014 09:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Robo
protože je nejdál od světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 21:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jurakukuc
Ke zdarnemu pestovani mnohych rostlin neni nutne pridavat CO2, ale samozrejme je to s nim lepsi.

Ty ale nejprve zkus to akvarium dostat do stavu, kdy to bude low-tech akvarium (bez pridavani CO2) a rostliny nejak rozumne porostou, je to totiz snazsi, i kdyz nebudes vyhazovat z akvaria kazdy tyden hromadu zelene, i tak muzes mit z rostlin radost. Low-tech znamena, ze rust rostlin omezuje svetlo, nic jineho (tak by to melo byt vsude, u low-tech je to svetlo ale slabsi, to omezeni je vetsi), vseho ostatniho je dost. Tim ze je mene svetla, nemusi se casto hnojit jinak, nez vymenami vody, a pri mene zarybnenem akvariu ani ty nemusi byt az tak caste. V takovem akvariu diky mene svetle roste i mene ras, pokud jsou vubec nejake viditelne.

Predstav si, ze Anubiasy budou trvale vypadat takhle (mysleno ohledne ras):
rybicky.net/fotogalerie.php…
A i kdyz to treba nebude uplne super zelen, ze nektere rostliny budou treba mensi a slabsi, na neco takoveho uz se myslim divat da (a ze jsou i mnohem lepsi low-tech):
rybicky.net/fotogalerie.php…

Chce to hnojivo do dna (bud jilove hnojivove kulicky, nebo neco co Ti doporucuji kolegove) a do vody prihnojit jak jsem psal, neboj se toho, PMDD neni zadna drsnarna, v low-tech potrebujes slabsi davky (klidne na spodni hranici davkovani), a jsou mnohdy spis pro jistotu, ze mas ve vode pro rostliny vsechno. No a pak uz jen budes sledovat co se deje, a pripadne pracovat se svetlem. Zpocatku treba uberes (odeberes reflektory z pod zarivek), pak casem pridas (vratis je, nebo kdyz nebyly, nalepis pod zarivky odrazivou folii). Take muzes pracovat s dobou osvetleni. Zkus 10h, a nastav si to klidne tak, ze 5h rano, a pak 5h vecer, at do akvaria vidis, kdyz jsi doma. Uvidis jestli muzes pridat ci musis ubrat.

Hnojeni do vody se neboj, kdyz se provozuje s citem (nebo si aspon myslis, ze vis co delas). Jak jsme se kdysi divali na vodu v Liberci (snad se nepletu), pokud by tam bylo akvarium bez ryb ci s minimem ryb, jen vymenami vody bez hnojeni, by v nem rostliny moc dobre nerostly, protoze v ni neni dostatek NO3. A nedej se vyplasit, ze moc zivin znamena rasu, to Ti muze rict jen nekdo, kdo sam nevi co s tim ;-) .

EDIT: Ten Liberec je priklad, Brno u Tebe vidim ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 19:47 Muž Robo [45]
Hnědá řasa? Ale jak to že to má jen ten repens
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 18:52 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Robo
pěkná hnědá řasa ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 18:45 R Muž romant [27987] Re: jurakukuc
Osobně bych nejdříve řešil to dno, tedy jeho zrnitost a teprve potom se upnul k tomu správnému přidávání chybějícího a začal bych zlehka tím dnem třeba v klasice 2-4mm zrnitost obohaceným o ty postupně se uvolňující živiny v podobě hnojiva typu Osmocote a do vodního sloupce bych hnojil až posléze, jak se to bude, či nebude zamlouvat rostlinám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 18:44 Muž Robo [45]
Fotka k příspěvku A tady další
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 18:44 Muž Robo [45]
Fotka k příspěvku Zdar chlapi, pomalinku se mi rozrůstá Starogyne Repens, ale začínají mi nějak hnědnout kraje lístku nebo co to je.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 18:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: jurakukuc
Pokud nemáš s hnojením žádné zkušenosti , skusil bych pro začátek raději nějaký zásobní substrát, pakliže je to pro tebe ekonomicky náročné ,celkem levně vychází třeba Osmocote + mikroprvky , prakticky použitelné do jakého koli substrátu bez rizika přehnojení vody a s tím přemnožení řas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 18:30 Muž jurakukuc [0] Re: Designer
dno chci předělavat blbě jsem si nechal poradit to bude prvni věc co chci vyměnit.a s tím hnojivem diky za radu zkusím to a napadlo mě ještě CO2 jestli jim to nechybí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 18:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jurakukuc
Spatne hnojis k vodovodni vode kterou mas (prikladem pri mene rybach v nekterych lokalitach treba malo NO3, ale jen priklad) a pak je v akvariu moc svetla. Dno mi take neprijde jako nejvhodnejsi, ale i v tom muze ledacos rust. Zkus nejake komplexnejsi hnojivo, treba PMDD se vsim. Tak jak se PMDD davkuje, tezko pri pravidelnych vymenach vody necemu ublizis.

Problem je, ze kdyz to svetlo stahnes, nekde to pomuze a proste porostou jen na svetlo malo narocne rostliny, naroky rostlin na ziviny klesnou, porostou pomalu, a rasa nebude. Ale nekde to jen s vodovodni vodou (pri slabsim zarybneni) proste nejde ani jako low-tech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 12:43 Muž jurakukuc [0] Re: romant
Akvarium budu mít už letos na konci roku tři roky. Mam problém se zelenou rasou po vysazení kytek mi po cca týdnu chytnou řasu a nebo se dělají díry v listech a nakonec kytky odejdou viz můj profil foto tak už nevím kde dělám chybu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.10.2014 09:59 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Ciffik, Designer
Ciffik: Áno, je to dobre spočítané a nie, nie je to blbosť :) Len som sa chcel uistiť, lebo je to viac ako EI. Žeby som i ja skúsil navýšiť fosforečnany?

Designer: Čo mám v tabuľke rôznych metód hnojiva poznačenú metódu "EI-mix by Designer", tak tam je to týždenne 0,48 mg/l Fe. Ak by sa pri takomto množstve v akváriu všetko železo vždy spotrebovalo, tak potom by jednorazové zvýšenie o 0,2 mg/l nemalo ako pomôcť. Ak sa však týždenne dá len 1/6 z toho (0,08 mg/l), tak to už by mohlo mať význam, ale skôr by to ukazovalo na potrebu trvalo zvýšiť. Že to nemuselo byť železo, som pochopil (tiujem to skôr na bór, no ťažko povedať) - ale píšem o železe, lebo to jediné vieme aj nejako zmerať pre spätnú kontrolu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 08:59 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: zervan
mělo by to tak být, počítáno pro jistotu na webových kalkuláčkách

pro jistotu - teď 4g (předtím 2,5g)KH2PO4 na 275ml vody, dávkování 3x týdně po 16ml na 100l akva, na starých listech jsem měl zelenou flekatou (nebo jak se ta mrcha jmenuje), trochu i na skle - teď nic takového nepozoruji a dokonce mi začíná Blyxa nahazovat na květ

zatím v tom vidím pozitiva - pokud je to teda tím fosforem a né zbylými změnami?! jestli je to blbost, tak si nechám poradit - v tomhle se strašně plácám (tak nějak jsem žil v domnění, že stačí slušné světlo, bomba co2 a ono to půjde samo smich , ale snažím se...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 08:58 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
To byla jednorazova davka, okamzite prizvednuti. Jinak hnojim EI, ovsem oproti maximalni doporucovane davce mi bezne staci do maximalne tretiny, spis davam jeste mene. Ted jsem zkousel jen sestinu a uz to asi bylo malo. Taky jsem v hnojivu pro EI srazil davky drasliku na polovinu a zvysil fosfor, ale tim to byt nemohlo, to by to razantni navyseni TENSO bez dalsich zmen nepomohlo.

A ze to nemuselo byt zelezo, ale neco jineho v TENSO, proto nepisu jen o zeleze, ale o celem TENSO. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 08:35 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Ciffik
Ciffik napsal:... zvednul jsem týdenní dávku fosforu ze 3 na 5mg/l... Fíha, no tak to je extra silná dávka, určite až toľko? Ja dávam týždenne 0,9 mg/l, v akváriu mi to udržiava stav 1 mg/l vo vode.

Jako testovací objekty posloužily nově nakoupené Ludwigie (ovalis, inclinata a nějaký dovozový kultivar pod označením ,,super red" smich ... Po víkendu nafotím a hodím do prezentace před a po... To je veľmi pekný kultivar, ja som si objednával až z Nemecka, malé lístky sa veľmi hodili do môjho malého akvária, no žiaľ, odhnila mi :-( (www.flowgrow.de/…) Na fotky sa určite pozriem.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [59] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=2901