Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 127 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.11.2009 23:12 Muž Sid [6637] - Rostliny
...Mám zhruba 3 týdny osázené akvárium a rostlinám se moc nedaří...
Při zakládání akva jste "nepořešil" nejlépe pár věcí...
Substrát je poměrně hrubý - poloviční zrnitost by se kytkám líbila víc.
Rostliny jste zasadil v trsech a to je chyba - každá jednotlivá rostlina potřebuje zejména zpočátku přiměřený životní prostor. (Ve vašem případě obzvlášť nutné z důvodu omezené intenzity osvětlení.)
Kytek na můj vkus málo - "objem" rostlin bych zhruba zdvojnásobil, zkusil bych další druhy. (Jak píše Darka - některé rostlinky se mohu ujmout lépe, na těch bych pak akva vystavěl...)
Anubias mohl být napadený bakteriemi(?), proto mu hnívají řapíky. Asi bych se ho pokusil zachránit...
Vyndal bych ho z akva, dal do nádobky s vodou, aby byly ponořeny jen kořeny, misku bych dal na okenní parapet a pravidelně bych měnil vodu za odstátou. (Možná "vylepšenou" pár kapkami komplexního hnojiva.)
Hygrophilám odumírají emerzní listy. To je přirozené, ale co není v pořádku, že je nestíhají nahradit listy nové.
Tomu se dá předejít použitím výživného substrátu do dna, dostatkem světla a zvýšením koncentrace CO2.
To zvýšení koncentrace CO2 jste zkusil, ale kvůli rybkám zrušil... (Asi jste to přehnal s dávkováním, že se to "nelíbilo" rybkám? Nic se nemá přehánět - všeho moc škodí. Ale také platí, že i "decentní" zvýšení koncentrace CO2 - aniž by to ryby musely nějak zvlášť pocítit - rostliny ocení.)
Je škoda, že jste hygrophilám nevytvořil dobré podmínky... Když je mají, jsou to velcí "rychlíci"; v nově založených nádržích dokážou svým intenzivním růstem účinně bránit rozvoji řas.
Takže co teď s tím už?
U mně je to jasné. (Vám se to asi nebude líbit, tak to berte jen jako konstatování, ne jako doporučení!)
Všechno ven, upravit osvětlení, (2x 15W), na dno výživný substrát, ten překrýt vyšší vrstvou křemičitého štěrkopísku o zrnitosti 1-4mm, (cca 90% o zrnitosti 2-3mm), osázení 80% dna kytkami, (z nich 80% rychle rostoucích "stonkovek"), zavedení "decentního" sycení CO2, pravidelná (a zpočátku častá) výměna části vody za odstátou a vytemperovanou, (obden min. 10, raději 20 l vody).
A nasazení "hrsti" okružáků a levatek jako prevence proti řasám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:55 Muž kortezhugo [983] – Re: Čendik
...mas tam 15W na 45L vody?
"A ta corymbosa listy skoro všechny s hnědými fleky."
...a este co tam chces?...co od toho cakas??? :-)


...ale anubias - nema problem zo svetlom....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.11.2009 21:52 Žena darka [520] – Re: Čendik
Já na Tvém místě bych zkoušela, čemu se bude dařit a čemu ne, třeba to jsou zrovna rostlinky, kterým se u Tebe nikdy dařit nebude ;-) Já mám v akva třeba krásně červenou Ludwigii i Rotalu, měla jsem i krásnou Heterantheru, ale "plevel" Ceratopteris mi tam nikdy nešel a např. ani žádná z Hygrophil. Akorát ten anubias mi hlava nebere, ten fakt roste všude coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:52 Muž milosak [66] - Rostliny – Re: Čendik
4 cm ancíci mně decimovali echinodory :-) museli dostat padáka tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:42 Muž Čendik [2] – Re: vaclav
Ancíci jsou malí kolem 4 cm. Nemyslím si že by to dělali oni. U toho anubiasu uhnívají listy těsně u toho tlustýho stonku. Samotné listy jsou v pořádku pěkně tmavě zelený a vůbec ne okousaný nebo ohnilý. A ta corymbosa listy skoro všechny s hnědými fleky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:39 Muž kortezhugo [983] – Re: Čendik
"anubias" ne - ten rastie skoro "vsade"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:38 Usine – Re: Čendik
Pokud jde o anubias, tak tomu to osvětlení rozhodně stačí. Jak jsou velcí ti ancíci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:37 Wexelo
vaclav napsal: 33w/l ti nepřijde mnoho, asi jste to oba napsali špatně. Nemělo to být 0,33w/l. :-)
Jo tak to přesně mělo být, ale nešel mi už spravit příspěvek :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:34 Muž Čendik [2] – Re: vaclav
Jo jo napsali jsme to špatně. Už se pracuje na posílení zdroje. Místo 15w trubice tam přijde 36W kompaktní zářivka. Ale nemyslím si že problém je jen ve světle, protože opadal i anubias a to skoro úplně. Spíš si myslím jestli tam nechybí nějaké živiny. Pravidelně teď vyměňuju 2x týdně 10l vody, ale nevím jestli to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:27 Usine – Re: Wexelo
33w/l ti nepřijde mnoho, asi jste to oba napsali špatně. Nemělo to být 0,33w/l. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 21:13 Wexelo
Mno ohledně CO2 a jeho množství - k orientačnímu zjištění slouží Tillmanova tabulka (www.akvarista.cz/…), ta ovšem neplatí vždy a je nutné použít přesný digitální PH metr, kapkové testy nejsou dostatečně přesné.
Hygrophila polysperma je opravdu plevel, ale pokud nemá dostatek světla tak shazuje spodní listy.
33W na litr mi taky nepřijde zrovna mnoho..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2009 19:30 Muž Čendik [2] – Hnědnutí opadávání listů
Dobrý den. Už jsem to tu řešil minulý týden ale odpověďi se nějak nešely. Mám zhruba 3 týdny osázené akvárium a rostlinám se moc nedaří. Anubias úplně opadal. Zbyly mu už jen 2 listy. Od oddenku vždy uhnijou. Hyg. corymbosa nejdřív jen ztrácela zelené listy, ale teď hnědnou. Sice už tolik nepadají, ale nové moc nerostou. Sagittaria platiphylla taky trpí. Listy zprůhlední a taky uhnijou. Svítím 12hodin. Světla cca 33W/l s reflektorem. Parametry vody kolem PH 6,5 KH 8,5 když jsem bublal CO2. Teď nebublám, protože se mi zdálo že se to rybám nelíbí a je tam kolem pH 7,5 KH 8,5. Budu vděčný za každou radu. Např. co mám zkontrolovat a čím by to mohlo být. Voda je z brněnského vodovodu. Jiné testy než ty co jsem tu uvedl nemám. Tady je fotka jak to teď vypadá. rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 18:30 Usine – Re: P1
V tom případě si ale dávej pozor na opačný efekt. Pokud zvedneš obsah CO2 začne ti klesat Kh a když se dostaneš pod 2 tak začíná padat dolu i Ph. Už se mě to stalo. Připrav si jedlou sodu pro jistotu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 18:11 P1
Omlouvám se, zvolil jsem špatné pořadí - těch 11.5 je dH (celková), uhličitanová byla ta okolo 5, když jsem to měřil je uhličitanová polovina celkové.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 17:42 Usine – Re: P1
Píšeš že máš nestabilní CO2, ani se moc nedivím voda z KH 12 není pro používání CO2 moc vhodná. Většinou se uvádí 4 - 10 KH. Pufrační schopnost vody je velká. Proto ti po okyselení vody CO2 nestačí PH udržet. Musel bys sytit podstatně více ale to ti hrozí i otrava ryb CO2. :-)
(nemáš vápenec v akváriu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 15:49 smik – Re: P1
Každopádně dej vědět.
Ne všechny kobercovky potřebují hodně světla. Třeba takové HC stačí méně světla ale hodně CO2 :-)
Jinak držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 14:34 P1
Na vypínači ne. Ale je to omezeno předřadníky. Teď mohu třeba dvě zhasnout, ale to zase některá místa budou osvětlená stejně a jiná málo. Ideální by bylo vyměnit zářivky za menší, například 18w za 15w. Jenže to nejde kvůli předřadníkům. Tedy jde, ale bylo by to dost drahé.

Jinak ještě ke světlu - líbí se mi kobercovky, jenže většinou vyžadují hodně světla.

V takto nasvíceném akva je výhoda/nevýhoda rychlost. I když se to nezdá, změna v hnojení či CO2 se projeví během dne či dvou. Jenže o to horší jsou chyby :-(

Už jsem se rozhodl. Opravím CO2 a uvedu na původní hodnoty okolo 30-40, přidám K v podobě K2SO4 a uvidíme. Za týden napíšu co a jak :-) Včera večer jsem začal a výsledek je na cestě - jávský mech má cca 1mm nových, krásně zelených přírůstků :-)


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 13:55 smik – Re: P1
Ta tabulka je orientační, jde o to aby všechny živiny v akva byli v nadbytku a dostupné pro všechny druhy rostlin. Pokud bude v akvárku převaha rychlerostoucích rostlin řekl bych že ta spotřeba bude vyšší než pokud tam bude spousta Anubiasů, tam se snad shodneme. Ano týdně akva může spotřebovat 7mg/l NO3 nebo 28mg/L NO3, nebo úplně něco jiného :-) .
Při tak vysokém světle, tak velkém množství hnojiva a vysokém CO2 ta Alternathera vyroste o 10-15cm za týden. Otázka je co je cílem v rostlinném akvárku. Prořezávat rostliny 1x za měsíc nebo 2x týdně. Na to si musí každý odpovědět sám. Cest k rostlinnému akvu je několik, jenom je potřeba si zvolit to co každému vyhovuje.

Když nemůžeš snížit světlo (i když moc nechápu proč 5ks zářivek snad není na jednom vypínači?) Tak bych snížil dobu osvitu nádrže na třeba 6 hodin. Tím snížíš poptávku po CO2 a živinách.
Můžeš samozřejmě vyzkoušet hnojit méně a omezit poptávku CO2 nedostatkem PO4.
Volba je na tobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 12:44 P1
Mne zase štve, když nejsem schopen přijít na to, proč se to poto a jak to spravit. Když to šlo a už to nejde, tak mne zajímá, proč.

Sid napsal: Ono to docela štve, když se něco v akva "poonďá"...
Občas podobnou situaci řeším tak, že to, čemu se nedaří, jde ven, a na uvolněné místo jde něco jiného, co mi udělá radost jako "rybičkářovi" nová rybka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 12:34 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Yirka
Ono to docela štve, když se něco v akva "poonďá"...
Občas podobnou situaci řeším tak, že to, čemu se nedaří, jde ven, a na uvolněné místo jde něco jiného, co mi udělá radost jako "rybičkářovi" nová rybka. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 12:24 P1 – Re: smik
Ale hodnotu vstupní vody známe také :-) Naše vstupní má asi 25 NO3 a 1 PO4. V některých případech lze tedy hnojit výměnou vody. Nebo alespoň NO3 a PO4. Potřebný zbytek dodat do té nové vody.

Ta tabulka mne celkem pobavila :-) Rozmezí 1 - 4. Jaká rostlina? Malá, velká, rychlá, pomalá ...

Já spotřebu akva určil testem. Udělal jsem test, týden dávkoval a pak znovu. Podle rozdílu bylo vidět, zda je tam více, méně nebo stejně.

Světlo snížit nemohu, ale mohu týden nestříhat :-) Pak je hladila pokrytá, spodek tedy zastíněný.



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 12:19 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: smik
Na cca 100 l vody(?) - akva má rozměry 80x40x35cm.
A koncentrace se zvyšovala denně o cca 0,5mg/l. (Tedy - vinou KNO3. O kolik vinou dalších zdrojů N, to netuším.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 12:14 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: P1
Mohu se zeptat, co jste chtěl svým příspěvkem říci?
Pokusím se stručně zrekapitulovat.
Výpočty jsem vysvětlil v odpovědi Smikovi.
Alternathera - co jste tím chtěl říci. Uřízl jste ji a zasadil...
Chtěl jsem tím říct toto: před nějakými třemi týdny jsem odstříhal a zasadil vrcholové řízky alternanthery a přestože hnojím výrazně méně než vy, rostliny za ty tři týdny vyrostly o nějakých 10-15cm a kromě "odcházejících" listů z nejnižších pater, (podle mne důsledek nedostatku světla - akva zarůstá rychle), nevykazují nějaké zjevné potíže. (Viz foto růstových vrcholů.) Nic víc jsem tím říct nechtěl.
Fest přehnojeno: Opravdu považujete NO3 10-15 a PO4 0,5 - 1,5 za fest přehnojeno?
(Jde sice jen o slovíčka, ale napsal jsem "přehnojeno" a "fest vyhnojeno". Mohu-li tedy upřesnit - nikoli "fest přehnojeno".)
Upřesním tedy: na "můj vkus" máte koncentrace NO3 i PO4 skutečně "vyšší". Píšete, že aktuální přihnojování je jen udržovací dávkování živin. Můžete ho, samozřejmě, zkusit ještě zvýšit. Jestliže to pomůže, přehodnotím svůj názor na tyto souvislosti.
Zakrslé vrcholky přičítám tomu, že je tam hodně světla a špatně dávkované CO2. Může to být tím? Jestliže jsou rostliny zvyklé na 30-40 CO2 a najednou to klesne pod 10 a vše ostatní zůstane stejné, co se stane?
Co se stane? Možná se zpomalí fotosyntéza. Jestli to ale bude mít vliv na "krpatění" vrcholových lístků, to netuším.
Nechci se moc rozepisovat, abych si nevysloužil další krititku, jen zkonstatuji, že mám v poslední době potíže s CO2 - musel jsem z tlakové láhve přejít na "burčák" a neměl jsem možnost zkontrolovat pH – pH metr jsem si vyzvedl z opravy u Technika teprve včera. No a CO2 jsem měl v akva velmi pravděpodobně málo... I to málo stačilo k "normálnímu" růstu kytek.
Narozdíl od vašeho akva mi v něm ale CO2 nespadlo z cca 35 na 10mg/l...
...zpět k mé první otázce - může být v akaváriu málo K i když přidávám KNO3 a KH2PO4?
Týdně přidáte přibližně 1g K. Aby bylo toto množství K rostlinami využito, musely by spotřebovat (zhruba!) 90g CO2. Co myslíte - kolik asi CO2 týdně spotřebují vaše kytky? (Jasně - "spočítat" to sotva půjde, ale alespoň odhadnout?)
A otázka druhá - mohou být zakrslé vrcholy a zkrabacené listy následek velkého neodstatku CO2?
Jak vám radí Smik - zkuste zvýšit koncentraci CO2 a uvidíte.
(Jestli jsem ani tentokrát nic "použitelného" nenapsal, omlouvám se a dalších komentářů se zdržím.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 11:55 smik – Re: Sid
Ještě se chci zeptat Side. Když jste přidával 50mg NO3. Na jak velké akvárko? Kolik se tedy denně zvedlo NO3 v mg/l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 11:52 smik – Re: Sid
Jo tak tomu už rozumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 11:45 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: smik
...jak jste přišel k té koncentraci K, mě ...vychází, že ... P1 dodává do akvárka ... denně 1,5mg/l. Když beru ty vyšší dávky (10 ml). Plus něco z KH2PO4. asi 0,2 mg/l. Což za týden udělá 11,9 mg/l K. To se mi nezdá nějak extrémně moc. Side vadilo těm rostlinám těch 30mg/l NO3?...
S tím K se v podstatě shodujeme: vy jste uvažoval horní dávku KNO3 (10ml), já střed (8ml); u KH2PO4 vy 2ml, já 1,5... Pak mi vychází, (jak jsem P1 napsal: "...Pro zajímavost - vy přidáváte denně (+-) 140mg K, já 90."), že v průměrné denní dávce je cca 140mg K, takže ve 100 l nádrži se zvýší koncentrace o 1,4mg/l.
Jestli je to moc nebo málo? Jak jsem napsal - já bych zkusil ubrat. Ale třeba má pravdu P1. Píše: "...z počátku byly dávky vyšší, toto jsou jen udržovací..."

Ta vyšší koncentrace NO3 (podle AQUARu 30mg/l) nevadila ani tak rostlinám, jako mně.
Jednak mi taková koncentrace v mém akva připadá příliš vysoká a především - svědčí o tom, že někde dělám chybu. (Tedy - krom toho, že přihnojuji KNO3 při tak vysokém obsahu NO3...)
Standardně totiž mívám podle téhož testu (přípravku) někde mezi 0-5mg NO3/l a NO3 přidávat musím...
A jak připomněl JRK: ne všechny rostliny vyžadují "vyšší" koncentraci NO3; stačí vychytat jejich potřebu a tu jim dopřát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 11:40 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Jrk
;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 11:08 Muž kortezhugo [983] – Re: Jrk
...no ja uz KNO3 - ani nepridavam - malo kedy...o to sa staraju rybi... :-)
...ale pridavam K2SO4 a MgSO4 - a Bioflor od rataja - casom asi prejdem na Plantex kvoli cene...
...z vodovodu mi tecie 2-3 Gh a 10mg/l NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 10:24 smik – Re: P1
Fotka k příspěvku Na obě spodní otázky já odpovídám, že dle mého názoru může.
Jen je potřeba se na to podívat komplexně. Právě dle Liebigova zákona ja potřeba rostlinám dodat všeho mírný přebytek než potřebují. Dodávky mikro a makro prvků jsou vcelku lehce měřitelné (testy se dají zkalibrovat, obsah prvků v dodávaných chemikáliích je znám). Světlo je podle mě taky celkem změřitelné ať už nějakým přístrojem (PAR metrem). Největší problém je právě s CO2, s tím je potřeba si prostě hrát.

Přikládám tabulku orientační spotřeby některých makro živin rostlinami za 24 hodin při vysokém světle a živin dodávaných bez omezení.Z toho jde tak nějak orientačně vyjít. Nutno si uvědomit, že jsou prováděny nějaké výměny vody, těmi se prvky buď přidávají nebo odebírají. Proto při zachování cílových hodnot vody může být přidáváno více nebo méně prvků.

Jak jsem psal já bych zkusil snížit světlo při zachování současného hnojení a pozoroval bych reakci rostlin. Ta se však nestane během pár dnů, ale spíš 2-3 týdny
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 10:17 Muž Jrk [143] – Re: kortezhugo
...30mg/l NO3 - "nemoze" vadit rastlinam - ja napr."drzim" 20-25 mg/l
Teď již vím, že netřeba držet hodnoty NO3 na měřitelných hodnotách (10 mg/l a více - rybkám to moc příjemné asi není - čím míň, tím líp). Velice pěkně mi začaly růst rostlinky po započetí přihnojování pomocí KNO3, když jsem měl v akva NO3 neměřitelné - toto u mě bylo způsobeno především velkým množstvím plovoucích rostlin. Začal jsem přidávat KNO3 tak, že jsem denně zvedl hodnotu NO3 o 1 mg/l. NO3 je sice stále dlouhodobě neměřitelné, ale rostlinky rostou jako o závod! Doplňuji pouze NO3, které rostlinky jsou schopny za den spotřebovat - není třeba více. Díky Side ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 10:04 smik – Re: kortezhugo
já vím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2009 09:21 P1
Máte pravdu, už jsem tu párkrát psal, ale jako Petr2 ne.

Mohu se zeptat, co jste chtěl svým příspěvkem říci? Napsal jste ho poměrně dlouhý, ale po vyškrtání nedůležitých věcí mi skoro nic nezbylo. A i ty výpočty jsou nějaké divné. 10g KNO3 do 250ml udělá koncentraci, kde jeden ml přidá do 100l akva 0,15 ppm. Při dávce 6ml denně to dělá 0,9. KH2PO4 se mi nechce počítat, ale obsahuje to 30% KH2. Při dávce 1ml do akva to není nijak moc. K se doporučuje někde na úrovni 20-30 a 50 by ještě mělo být neškodné. Opravdu považujete moji dávku za nadměrnou?

Alternathea - co jste tím chtěl říci. Uřízl jste ji a zasadil. Co z toho pro mne vyplývá? Mělo to nějaký konkrétní důvod?

Fest přehnojeno: Opravdu považujete NO3 10-15 a PO4 0,5 - 1,5 za fest přehnojeno? Abych tam měl tyto hodnoty, musím tam přidávat to, co tam přidávám. Aquatar ani Azotan neznám, používám Seru či Tetru. Kdž jsem dávkování snížil, rostliny začaly odcházet. Micranthemum, Hygrophila corymbosa ... z krásných kytek zbyla po snížení dávek spíše torza. Opadaly spodní listy a podobně. Odešly kobercovky.
Akva bylo bez řas a z jedné kobercovky jsem zachránil poslední asi 3 cm. Akva se vzpamatovalo právě po opětovném dávkování uvedených dávek (z počátku byly dávky vyšší, toto jsou jen udržovací).

Zakrslé vrcholky přičítám tomu, že je tam hodně světla a špatně dávkované CO2. Může to být tím? Jestliže jsou rostliny zvyklé na 30-40 CO2 a najednou to klesne pod 10 a vše ostatní zůstane stejné, co se stane?

A věc druhá - v souvislosti s novým dávkováním jsem měl i nové PMDD a to právě bez K2SO4. Rostliny rostly, ale spodní listy opadávaly. Byly děravé jak cedník. Ta Hygrophila corymbosa i Alternathea měly spodní listy krásně velké, ale jak jehelníček. Samozřejmě za chvilku zežloutly a odpadly. Viz ta Glossa.

Tedy se obloukem vracíme zpět k mé první otázce - může být v v akaváriu málo K i když přidávám KNO3 a KH2PO4?

A otázka druhá - mohou být zakrslé vrcholy a zkrabacené listy následek velkého neodstatku CO2 ?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 09:03 Muž kortezhugo [983] – Re: smik
...30mg/l NO3 - "nemoze" vadit rastlinam - ja napr."drzim" 20-25 mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2009 08:02 smik – Re: Sid
Side jak jste přišel k té koncentraci K, mě na všech dostupných kalkulátorech vychází, že v takové koncentraci KNO3 kterou P1 dodává do akvárka tak přidává denně 1,5mg/l. Když beru ty vyšší dávky (10 ml). Plus něco z KH2PO4. asi 0,2 mg/l. Což za týden udělá 11,9 mg/l K. To se mi nezdá nějak extrémně moc.
Side vadilo těm rostlinám těch 30mg/l NO3?

P1: Tu barvu JBL testu jsem řekl s předpokladem, že uvnitř bude roztok (4dKH) o známé alkalitě tvořené pouze hydrogenuhličitany (jedlá soda). Pak je jedno jaká alkalita je v nádrži a vždy když bude mít testr barvu světle zelenou tak koncentrace CO2 se bude pohybovat kolem 30mg/l.
Tvrdost mě zajímala proto jestli může dojít k omezení právě Ca a to si myslím že při 12dGH (aspoň předpokládám, že ta vyšší hodnota je dGH)by nemělo hrozit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 23:18 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: P1
Fotka k příspěvku Mám pocit, že jste na tomto fóru v minulosti na podobné téma debatoval... Naposledy jako Petr2(?)
Nebo se pletu? :-)
Spadlo mi připojení, takže jdu s křížkem po funusu - to téma "zvedl" (především) Smik a až na pár detailů v podstatě nemám co dodat.
Takže těch pár detailů... :-)
Světla máte i na můj vkus docela dost. :) Já svítím do podobně velkého akva jen(?) T8=> 0,9W/l, CO2 přidávám spíš méně, než "akorát", a hnojím výrazně méně, než vy a (ťukyťuk!) - kytkám se jakž takž daří.
Nemohu se zbavit dojmu, že máte přehnojeno... A myslím si to i přesto, že ta Glossa svádí přesně k tomu, co tu zaznělo - nedostatek K...
Pro zajímavost - vy přidáváte denně (+-) 140mg K, já 90. (Ostatních živin přidáváte cca 2x-4x víc, než já...)
Na té druhé fotce vidím nějakou alternanheru (splendida?), takže toho využiju ke srovnání...
Já mám tuhle kytku v akva taky a naposledy jsem ji zkracoval a růstové vrcholy sázel právě před třemi týdny. (Omlouvám se za kvalitu fotky - fotil jsem před chvílí a akva už nesvítilo.)
Co se týče vody, KH se mi dlouhodobě pohybuje okolo 9, GH okolo 12.
Ještě pro zajímavost dodám, že až do dneška jsem s ohledem na poměrně bujný růst kytek denně přidával cca 50mg NO3, ale dnes jsem na burze v Brně (konečně!) sehnal svůj "oblíbený" test NO3 od AQUARu a nestačil jsem se divit, jak vysokou koncentraci NO3 v akva mám - podle tohoto testu 30mg/l...
(Jak už jsem dříve napsal, test AZOTAN od Rataje neukázal nic... Dnes jsem ho zkusil použít znovu - se stejným výsledkem... Dokonce srovnávací roztok 50mg/l ukázal 0...)
Závěr:
Podle mne máte "fest vyhnojeno", přiklonil bych se k doporučení Václava.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2009 22:09 P1 – Re: smik
Ještě že jsi se zeptal :-) Přišlo mi hodně divné, že jsi mi doporučil tu světle zelenou aniž bys znal tvrdost :-)

Tvrdost je cca 5,5 / 12. Ten ventil je prima, ale už vyžaduje složitější zařízení (další hodiny, pojistný ventil).

P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 22:00 smik – Re: P1
Ještě jeden dotaz jaké máš dGH a dKH ? Úplně postačí když tam bude skutečných 30-40 mg/l CO2 :-). Možná bych zauvažoval do koupi elektromagnetického ventilu abys zbytečně nezatěžoval ryby v noci.COčko pak pustit 2 až 3 hodiny před zapnutím světel a vypnout tak 1 hodinu před vypnutím. S tak silným osvětlením se dá bez problémů svítit jen 6-7 hodin denně. Jakej máš filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 21:53 P1
Svítím 10 hodin teď od 9:00 do 19:00. Podle toho, jak se rostliny rozevíraly a zavíraly. CO2 mám stále, ryby jsou ok :-) Trochu byl problém s prvotním přívodem. Rozpouštělo se vše a za chvíli toho bylo moc. No a po zkoušce redukčního ventilu a dalších kravin se ho očividně rozpouští málo ... :-(

Asi budu muset investnout do profisetu. Nebo to kolísání držet spíše v oblasti Akorát/Hodně než Akorát/Málo. Jak to tak vidím, je lepší 60 než 10.

P.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 21:26 smik – Re: P1
Jo a stím CO2 bacha na ryby, ale to předpokládám víš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 21:24 smik – Re: P1
No já bych K2SO4 moc nepřidával. Draslík z KNO3 a KH2PO4 by měl stačit. Možná by stálo za to zkusit ještě trošku přidat KNO3.1. bych se zaměřil na CO2. Do toho JBL testu bych použil referenční roztok o hodnotě 4dKH vyrobenej z destilované vody a jedlé sody. Pak tu barvu v testu držet někde na světle zelené. Přidáváš CO2 24hodin nebo na noc vypínáš? Jak dlouho svítíš. Pomohlo by také snížit dobu svícení. Fakt bych ale zkusil nějaké zářivky vypnout. T5 dávají poměrně hodně světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2009 21:10 P1
Děkuji, naše teorie se shodují :-) jen narážím na ten problém stabilizace CO2. Měřím ho permatestem od JBL. Vychází z měření pH, tolik asi ke spolehlivosti.

Světlo mám celkem asi 110 wattů, 5x T5 trubice rovnoměrně po celé ploše, vše Osram 840. Bohužel, snížit to moc nejde. Trubice jsou dané a předřadníky také.

Nechám CO2 naplno. Totiž když ho držím tam, kde bych chtěl, tak některé rostliny nerostou nebo mají jen miniaturní přírůstky (pogostemon helferi).

Zkusím zvýšit to CO2 a přidám opět K2SO4. Uvidíme za týden :-)





smik napsal: No ty dírky v listech většinou způsobuje nedostatek K. Možná, že jeho příjem je nějak blokován právě nedostatkem CO2 a chtěl by třeba ještě zvýšit. Podle mě ty problémy ti bude způsobovat právě to nízké případně nestabilní dodávání Co2. Doporučené hodnoty vody kdy mají rostliny všeho dostatek se většinou uvádí v těchto rozsazích. NO3 20mg/l, K 30mg/l, PO4 3mg/l, Mg 10mg/l, Fe 0,5mgl. To při vysokém osvětlení a velmi dobrém Co2 30mg/l. Zajímalo by mě jaké máš složení světla, myslím W trubice ne barvu. Můžeš snížit jeho intenzitu? Jak měříš obsah Co2?. Já bych zkusil hnojení zachovat a snížil intenzitu světla a pohrál si s CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 21:09 Usine – Re: P1
Co je u tebe kolísající CO2 (bomba nebo burčák) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 21:05 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: P1
Zapojím se tedy i já, 15ml KNO3 a k tomu 3-5ml PMDD denně mi přijde jako silné kafe i když tam téměř nejsou ryby a podle toho co píšete bych se pomalu uchyloval k antagonismu některých prvků, paradoxně výsledkem Vaší snahy dopřát rostlinám dostatek draslíku způsobujete "poruchy vstřebávání" (či jak bych to nazval) Ca(krabacení listů a odumírání vrcholků) či Mg, zkusil bych tedy snížit dávky KNO3 i PMDD.
Ohledně CO2, co považujete za kolísání?Pokud nesytíte CO2 je jasné, že rostliny při fotosyntéze posléze zvyšují pH, ale za důvod problémů bych to nepovažoval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 20:52 smik – Re: P1
No ty dírky v listech většinou způsobuje nedostatek K. Možná, že jeho příjem je nějak blokován právě nedostatkem CO2 a chtěl by třeba ještě zvýšit. Podle mě ty problémy ti bude způsobovat právě to nízké případně nestabilní dodávání Co2. Doporučené hodnoty vody kdy mají rostliny všeho dostatek se většinou uvádí v těchto rozsazích. NO3 20mg/l, K 30mg/l, PO4 3mg/l, Mg 10mg/l, Fe 0,5mgl. To při vysokém osvětlení a velmi dobrém Co2 30mg/l. Zajímalo by mě jaké máš složení světla, myslím W trubice ne barvu. Můžeš snížit jeho intenzitu? Jak měříš obsah Co2?. Já bych zkusil hnojení zachovat a snížil intenzitu světla a pohrál si s CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2009 20:32 P1 – Re: smik
Děkuji za vyčerpávající odpověď. To pmdd je opravdu do 500ml a dávám 3-5 ml denně.
S tím fosforem i výpočtem NO3 je to správně. Ale rostliny to vše spotřebují. To, co dávkuji, je dávka udržovací, kdy jsou hodnoty stále zhruba stejné.

Nejlepší pro rostliny bylo, když jsem tam lil cca denně 15 ml KNO3, 2-3 ml P a 5-10 ml PMDD. To opravdu bylo na kosu. Jenže ruku v ruce s tím šla i řasa. Taková ta dlouhá vlákna. A stejně jsem se nevyhnul zkrabaceným listů.

Začátečník nejsem, pár let akva mám. Ale poprvé tento typ. Nejsou tam téměř ryby, vlastně tam mám dvě betty a 3 malé SAE. To, proč jsem se rozhodl napsat sem, souvisí s tím, že prakticky nevím, co je příčinou problému. Na 90% si msylím, že je to velmi kolísající CO2. Ale stejně jsem s tím CO2 začal hýbat právě kvůli těm dírkám v listech a dalším drobnostem.

Má někdo názor na to, čím může být tento stav listů způsobený?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 20:12 smik – Re: P1
Pokud rozpouštíš 9,6g plantexu v 500ml vody pak s tvým dávkováním 5ml denně jsi někde u 0,5 mg/l Fe týdně. No mě se to nějak výrazně moc nezdá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 20:06 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: achyles73
Vzal bych to od jiného konce a v hnojení bych příčinu nehledal, když mrknu na aktuální foto Vaší nádrže vidím přehršel živorodek=rychlý metabolismus=spoustu bordelu=tedy dusičnanů...Jak často měníte vodu?S takovým to obyvatelstvem a počtem rostlin bych to viděl tak na 1/3 týdně, jinak hladina dusičnanů stoupne raz dva a hlavně nepřidávejte další pomocí KNO3... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2009 20:05 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Re: smik
Jo tak to jsem nějak přehlédl smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2009 20:05 Muž Yirka [9126] – Re: achyles73
Jednak smik odpovídal někomu jinému a dále pak dost dobře nechápu proč do tak přerybněné nádrže s tak málo rostlinami cpeš tolik chcemie. Přidej rostliny, na čas nějkaké rychleropstoucí, nehnoj a za pár týdnů máš po problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2009 20:04 smik – Re: achyles73
Já taky neodpovídal tobě ale P1 ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [127] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=6301