Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

 

Články » Řasy   Vytisknout tuto stránku 

Řasy

Publikováno: 05.11.2007 • Autor: © Killer • Rubrika: Rostliny

Co to vlastně je řasa?

Řasy jsou jednoduché fotosyntetizující organismy. Jsou zařazené mezi nižší rostliny. Ve skutečnosti se jedná se skupinu různých organismů, ze kterých jsou jen některé blízké rostlinám. Existují řasy jednobuněčné a mnohobuněčné, které jsou tvořeny stélkou (primitivní stonek). Vyskytují se hlavně ve vodě. Suchozemské formy jsou malé, nenápadné a rostou ve vlhkém prostředí. Některé řasy žijí v symbióze s houbami a tvoří tak lišejník. Řasy jsou součástí vodních ekosystémů – ruduchy a chaluhy poskytují potravu i úkryt, mikroskopické řasy tvoří fytoplankton. Věda, která studuje řasy, se nazývá algologie. Ve volné přírodě jsou řasy hlavním producentem kyslíku a význam rostlin je mnohonásobně menší. Řas existuje několik set tisíc druhů a jejich přesné botanické zařazení nemá pro akvaristy podstatnější význam, takže se tím nebudeme moc zabývat. Akvaristé rozlišují řasy zjednodušeně podle zbarvení a to na zelené, hnědé a černé štětičkové řasy.

Řasa v akváriu

Akvárium úplně bez řas neexistuje. Řas se nikdy úplně nezbavíme, protože spóry řas jsou pouhých několik tisícin milimetru malé a přenáší se vodou i vzduchem, s rybami, rostlinami i potravou. V každém akváriu je mnoho různých druhů řas, které se pak v příznivých podmínkách dokáží velmi rychle rozrůstat. Při jejich ničení se vyhýbáme použití nejrůznějších chemických přípravků, které omezují nejen řasy, ale škodí i rostlinám. Tímto způsobem řešíme totiž již jen následek přemnožení řas a nikoliv jeho prvotní příčinu. Zabránit nadměrnému růstu řas nám velmi dobře poslouží některé druhy ryb a plži. Nejdůležitějším faktorem bránícím růstu řas je však dostatek zdravých, dobře a rychle rostoucích rostlin. Důležité však je, aby voda v akváriu nestála, tzn. používat filtr a provádět částečnou výměnu vody. Další prevence jsou buď zesílení nebo zeslabení světla, zabránit slunečním paprskům ve svícení do akvária a další. Je nutno si ale říct, že řasy rostou ve všech podmínkách, takže co nevyhovuje jedné řase, to vyhovuje jiné.

Rozdělení řas podle akvaristů

1) hnědé řasy (rozsivky) = Bacillariophyceae

2) zelené řasy =Chlorophyta

a) vláknité zelené řasy

b) plošně přisedlé zelené řasy

c) mikroskopické zelené řasy

3) černé řasy (ruduchy) = Rhodophyta

1)Hnědé řasy - Rozsivky

Vytvářejí tenké hnědé povlaky řas na stěnách, dně i rostlinách. Příčinou jejich růstu je nedostatek světla a pro zabránění jejich výskytu postačí tedy většinou zesílit intenzitu osvětlení. Požírají je plži i ryby - hlavně krunýřovci.

F

2)Zelené řasy - Chlorophyta

Akvaristi rozlišují 3 základní typy zelených řas

a) vláknité zelené řasy

Patří sem zelené řasy s různou délkou jednotlivých vláken, od kratších přisedlých řas rostoucích v souvislých plochách, přes různé zelené chomáče, až po velmi dlouhé vláknité řasy. Některé řasy tohoto typu jsou velmi jemné („žabí vlas“), jiné podstatně hrubější a na omak tvrdší. Mezi příčiny přemnožení těchto řas patří příliš silné osvětlení nebo nadbytek dopadajícího slunečního světla, přehnojení umělými hnojivy pro rostliny. Tyto zelené řasy mají stejné nebo podobné nároky jako vodní rostliny. K jejich potlačení nám poslouží mnohé druhy ryb, pro které jsou řasy nezbytnou složkou potravy, jako např. živorodky ostrotlamé Black Molly Poecilia sphenops, mečovky Xiphophorus helleri, krunýřovci Ancistrus, Otocinclus, parmičky Crossocheilus, Epalzeorhynchus, Garra nebo čichavci líbající Helostoma temmincki. Ze skla se tyto řasy dají lehce mechanicky odstraňovat magnetickou nebo molitanovou stěrkou, volně plovoucí velmi dlouhá vlákna řas namotáváme na dřevěnou špejli nebo nepoužitý zubní kartáček.

F

 

b) plošně přisedlé zelené řasy

Jsou kulatého tvaru pevně přirostlé na podkladu. Vznikají jako malé světle nebo tmavě zelené tečky, které se velmi pomalu rozšiřují, až mohou vytvořit souvislý povrch. Řasa jde z podkladu špatně odstranit –ze skla ji seškrábneme stěrkou se žiletkou, z kamenů kartáčem, z listů rostlin odstranit nejde, ryby jí nepožírají plži jí sice požírají, ale jen v případě, že nemají jiný zdroj obživy. Na rychleji rostoucích rostlinách nemá čas se uchytit. Rostou ve stejných podmínkách jako vláknité řasy.

F

 

c) mikroskopické zelené řasy

Tzv. zelený zákal (zelená voda) vody vzniká při přemnožení různých druhů plovoucích mikroskopických řas, kdy se voda pak podobá neprůhledné zelené kaši. Hlavním faktorem vzniku této řasy je nadbytek živin (fosfor, dusík) a silné přirozené nebo umělé osvětlení. Při vypnutí či zatemnění akvária a puštěném filtru na vysoký výkon s maximálním okysličováním po několika dnech zmizí (max. 5-7 dnů). Potom je třeba nádrž odkalit a provést částečnou výměnu vody. Zákal se může objevit znovu, pokud nezměníme podmínky v akváriu (množství živin a světla – délku či intenzitu).

 

3)černé řasy (ruduchy)

Existuje přibližně 200 druhů vyskytujících se ve sladkých. Nejčastějšími zástupci v akváriích jsou tyto 2 druhy: „černá štětičková řasa“ a „černá vousatá řasa“. Jsou to řasy,které se pevně přichytnou na podklad. Bez poškození listů je nedostaneme z rostlin dolů. Ryby a plži si jich téměř nevšímají, až na parmičku černopruhou.

„Černá štětičková řasa“ Tato řasa vzniká ve „staré vodě“. Jedním z faktorů ovlivňujících růst těchto ruduch skutečně podporují nerozložené organické látky ve vodním prostředí. Její růst také podporuje zvýšená hladina železa ve vodě.

F

„Černá vousatá řasa“

Růst této řasy podporuje nahromadění rozkládajících se organických látek ve vodním sloupci, proto roste v akváriích, kde se zanedbává částečná výměna vody a odkalování. Vytváří husté, i přes 1 cm dlouhé hrubší „vousaté“ porosty, zpočátku jen na okrajích starých listů nižších rostlin, při silném napadení i na plochách listů, později také u vyšších akvarijních rostlin.

F

 

obrázky:

Petr Česák, Jan Ševčík

zdroje:

Akvarium Pelikán

AQUA-VAI

© Petr Česák

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 32x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 05.11.2007 Upraveno: 05.11.2007 Přečteno: 32444x

Schválili: alpaka **** 26.11.12 • Bob66 *** 30.11.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Rostliny
26.01.2008*****PMDD14675x
29.12.2012*****Řasy a podobné organismy v akváriu22112x
08.06.2012*****Jávský mech vs. Singapurský mech2033x
22.01.2014*****Výroba drop checkeru po domácku1177x
28.02.2012*****Řasa v novém akváriu1534x
23.09.2011*****Řasokoule ve formě koberečku v akváriu2955x
04.01.2010*****Jak mi to nešlo a pak konečně šlo z rostlinami4326x
25.03.2016*****Nákup rostlin v Aqua-Daho Šumperk133x
19.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Konkrétně1266x
26.02.2018*****Přehled cen komerčních hnojiv883x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 16 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [16] Afropithecus® 08.10.17 21:47
Dobrý článek.

Reagovat na tento komentář [15] píček® 25.05.15 19:23
stručné,ale dobré..

Reagovat na tento komentář [14] VVV® 20.08.13 13:24
výborný článek, skvěle popsané druhy řas i s fotkami.

Reagovat na tento komentář [13] Carlatti® 29.10.12 12:32
Pěkný článek a pro mě docela poučný. Mě se trošku rozrostla zelená vláknitá řasa na pařezu těsně pod hladinou, ale musím přiznat, že se mi líbí, vypadá docela dekorativně.

Reagovat na tento komentář [12] predator3313® 21.10.12 23:46
Dobré čtení, řasy nemám /spíš bych nějake potřeboval pro neritiny/, ale stejně jsem to přelouskal :)

Reagovat na tento komentář [11] Rob® 17.09.12 15:42
Výborný článek, skvělé je, jak je tady napsané hned na začátku Co je to vlastně řasa. Teď už alespoň vím, jaké řasy mám v akvárku.

Reagovat na tento komentář [10] DavidZw® 10.03.12 12:37
dobrej článek - ale přijde mi to takový trochu jako od Pelikána, ale míň informací - tj. raději si to přečtu tam

Reagovat na tento komentář [9] Jurdas® 26.02.12 07:57
Pěkně napsané.

Reagovat na tento komentář [8] Martinero® 08.01.12 23:26
Perfektní článek, obrovský přínos. Díky na něj.

Reagovat na tento komentář [7] sirPavol® 12.07.11 19:42
toto asi zaujme každého

Reagovat na tento komentář [6] Fugee® 23.10.10 16:03
Zdravím, má někdo zkušenosti s odstraňováním plošně přisedlé zelené řasy? Začíná se mi tvořit na skle a jde špatně dolů.

Reagovat na tento komentář [5] gigimasters® 28.03.08 21:00
Ahoj.No černou vláknitou řasu asi chemicky neodstraníš. Já ji měl. A po radách jedné akvaristky jsem se jí zbavil. Takže hlavně krmit málo ale často aby se nic nedostalo do písku a tam se to nerozkládalo. Pak jednou týdně měnit jednu třetinu vody a odkalovat. Nejvíce napadené lístky odstranit. Jestli neoškubeš celou rostlinu tak klidně všechny listy napadené touto řasu odstran. No a pak pokračovat v pravidelném čištění. a neměla by se objevit. :) jinak tyhle rady nejsou ode mě ale jedné skvělé akvaristky co tu má také nádrž.

Reagovat na tento komentář [4] Killer® 07.11.07 12:50
ten třetí odkaz jsem blbě vložil.. www.sinicearasy.cz/…

Reagovat na tento komentář [3] Killer® 07.11.07 12:47
Snažil jsem se udělat článek pro akvaristy a ne pro algology,takže je to značně zjednodušené.Nejsem odborníkem v oboru, a proto jsem čerpal hlavně z těchto 2 zdrojů: www.akvarijni.cz/… , planta.aquariana.cz/… zdroj byl hodně nepřehledný,takže sem ho nakonec vynechal..dále jsem mrknul planta.aquariana.cz/…, jenže tam je toho mraky a když jsem se do toho pustil tak jim ty stránky nefungovaly..

Reagovat na tento komentář [2] PT® 07.11.07 11:10
- jenom detail, mozna by mohlo byt zmineno, ze vousate rease se rika take vlaknita (teda alespon myslim, ze se ji tak rika taky?)

Reagovat na tento komentář [1] Killer® 05.11.07 18:38
omlouvam se za chybějící obrázky a za špatnou kvalitu některých fotek,časem to napravim

Další články tohoto autora
23.03.2009*****Tlamovci z jezera Malawi7240x
30.05.2008*****Krunýřovci rodu Panaque5576x
02.05.2008*****Krunýřovci rodu Ancistrus20848x
18.03.2008*****Krunýřovci (Loricariidae)10358x
05.03.2008*****Mečovka zelená (Xiphophorus hellerii)13851x
04.10.2007*****Výroba 3D pozadí z PU pěny19951x
11.04.2007*****Tlamovci ze skupiny MBUNAS21792x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/480-rasy