Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 97 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2012 19:27 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: jana
Já bych řekl, že ty rostliny se zbarvují do své běžné barvy, řekl bych, že je to normální jev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2012 19:25 jana – bělaní listu na rostlinách
Fotka k příspěvku Dobry vecer chci se zeptat zda nekdo nemel stejny problem a zaroven i na jeho reseni.Mam uz asi tri dny zalozene akvarko a prijde mi,ze mi zacaly belat listy na rostlinach vypadaji jako spalene a nektere zbarveny do cervena bohuzel nemuzu nikde najit duvod.Posilam i par fotek.Predem dekuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:34 Muž larix [1420] Re: vaclav
OT: Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2012 17:58 Usine Re: larix
Fotka k příspěvku Pokud by tě zajímal ten článek tak není v AT 4/2007 ale 5/2007.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2012 01:37 Muž Michal J. [37] - Rostliny
jeden zaujimavy link na temu SAE:

math.muni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2012 00:35 Muž larix [1420] Re: HaDaS
OT: Keď sa vedecky opíše nový druh, samozrejme musia byť popísané aj diferenciálne znaky oproti iným druhom. Väčšinou je problém v tom, že vedecké práce (hlavne staršie) sa nedajú nájsť cez Google smich
Navyše sa systematika stále vyvíja a časom sa ukáže že daný druh už bol opísaný skôr, ako iný druh, prípadne sa druh prekategorizuje na inú taxonomickú jednotku atď. Skrátka dosť veľký chaos. Ja to poznám skôr z botaniky ale ako tu čítam príspevky p. Hofmanna, v ichtyológii to nie je iné :-)
Inak, v tom odkaze nižšie sú aj nejaké odlišnosti jednotlivých druhov, hlavne v stavbe úst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 00:19 HaDaS Re: larix
A dokázal by jsi (nebo někdo jiný) přiřadit k jednotlivým rybkám tohoto rodu fotky ?
Když jsem to zkoušel různě pohledat, tak jsem se setkal se stejnými obrázky ke všem těmto rybkám. Tudy cesta nevede.
Přeci musí existovat někdo, kdo dokáže vysvětlit rozdíl mezi jednotlivými rybkami. Někdo jim musel přeci dát název na základě nějakých odlišností. Nebo snad neexistují žádná pravidla pro určování těchto živočichů. To se mi nechce věřit.
Kreacionisti by z nás měli určitě radost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 23:55 Muž larix [1420] Re: rudolf
Takže v akvárkach nám pláva Crossocheilus sp. a ani to nie je isté :-D

Inak, našiel som aj toto:

Crossocheilus oblongus - najčastejšie predávaný ako SAE
Crossocheilus siamensis - zriedkavo predávaný
Crossocheilus langei - často predávaný, najviac konzumuje ruduchu
Crossocheilus atrilimes - často predávaný, konzumuje machy
Crossocheilus sp. - často predávaný

(en.wikipedia.org/…)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2012 22:32 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Ale ze to budu zrovna skalare by ma ani nenapadlo. Clovek sa stale uci a ryby ho dokazu stale prekvapit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 22:28 R Muž romant [27982] Re: Sid
Ani listy Ludwigie repens pro skaláry nejsou nejedlý. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 22:23 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Michal J.
...snad ich to casom prejde...
Naděje umírá poslední. :-)
S kolegou jsme nějakou dobu nemohli chytit pachatele likvidace mladých listů Hygrophily corymbosa a po čase - tehdy pro nás docela překvapivě - se z toho vyklubaly skaláry. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2012 22:05 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Vratim sa nazad k povodnemu dotazu, ak nic nebudete namietat :-)

Vysledkom nahodneho pozorovania je to, ze na svedomi to nemaju "SAE", ale skalare. Veselo si ozobavaju riiciu a aj danu rastlinku. Doslova znej utrhavaju kusky, ktore nasledne zozeru.. Stravu maju pestru, od roznych vlockovych, aj s pridavkom bylinnej zlozky, po tablety pre ryby dna, cez mrazene po uhorky,salaty a podobne.

snad ich to casom prejde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   22.01.2012 20:31 Muž rudolf [4681] – k identitě SAE
O tom, co je to vlastně za rybu, ten úžasný požírač řas, který se označuje jako SAE, a co je to „falešný SAE“, se vedou diskuse už dlouho a zejména na různých akvaristických fórech a serverech u nás i ve světě nabývají podob úžasné lidové tvořivosti. Navzdory jednoznačně se tvářícím závěrům v tom jasno nemá nikdo. Pomineme-li přísavky (rod Gyrinocheilus), které se snad opravdu dají odlišit od ostatních docela snadno, objevují se ve hře se střídavou intenzitou různí zástupci tří rodů – Crossocheilus, Epalzeorhynchos a Garra.
Zaprvé je třeba říci, ať se to někomu líbí nebo ne, že počet vousů ani kresba (šířka či délka podélného pruhu na těle) nejsou rozlišovacím znakem mezi těmito třemi rody. Např. vousky – u rodu Crossocheilus může být jeden nebo dva páry, u rodu Epalzeorhynchos dva páry, u rodu Garra dva, jeden nebo žádný pár. To, co jednoznačně odlišuje rod Garra od ostatních je útvar nazývaný „vnitřní terč“, anglicky „mental disc“ – najdeme ho v pokračování dolního pysku na ventrální straně hlavy. Může být vyvinut různě, rozlišují se tři stupně, v tom nejjednodušším vypadá jenom jako polštářkovitý mozol, v tom nejúplnějším má postranní okraje i zadní okraj a vytváří jakousi přísavku. Epalzeorhynchos ani Crossocheilus nic podobného nemají, vzájemně jsou velmi blízce příbuzné a jejich rozlišení není na základě vzhledu jednoduché, zpravidla se uvádí, že Crossocheilus má mohutnější horní pysk. Mimochodem, Garra cambodgiensis je česky „gara kambodžská“, nikoli parmička jednopruhá, jak tvrdí zdejší atlas. Rod Garra nemá s parmičkami nic společného, vývojově patří do úplně jiné skupiny kaprovitých ryb a nikdy se mu v češtině „parmička“ neříkalo.
Druhým komplikujícím faktorem je nejasné postavení druhu „siamensis“ jako takového. Jsou rozdílné názory na to, zda je to platný druh (česky parmoun siamský) nebo jde o ryby totožné s druhem Crossocheilus oblongus (parmoun širokopruhý); v prvém případě pak jsou ještě rozdílné názory, zda má zůstat v rodě Epalzeorhynchos, v němž byl popsán, nebo zda je oprávněné jeho přeřazení do rodu Crossocheilus, k němuž posléze došlo. A navrch není jisté, zda populace, z níž byl „siamensis“ popsán, dnes vůbec ještě v přírodě žije.
Svého času se odhalením identity těchto ryb zabýval Josef Niederle, který o tom publikoval článek v AT 4/2007 – to je asi ten článek, který má na mysli Václav. Dospěl k závěru, že ruduchy požírá Crossocheilus langei (parmoun Langův) a ruduchy, další řasy a mechy Crossocheilus atrilimes (vědecky popsaný teprve v roce 2000, a proto ještě nezahrnutý v českém názvosloví), přičemž oba se u nás prodávají. Problém je, že onen článek je velmi nepřehledný až zmatečný, obsahující některé velmi svérázné formulace a závěry, a osobně nevím, co si o něm mám myslet.
Obávám se, že zatím nezbývá, než se smířit s faktem, že pod označením Crossocheilus siamensis či SAE se vozí ryby různých druhů, které se mj. liší svou ochotou likvidovat různé typy řas.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 19:17 Muž larix [1420] Re: darka
Vďaka za odkazy, to prvé som čítal už dávnejšie v originále ale stále máme iba jeden druh s jedným párom fúzov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 19:10 Žena darka [520]
Třeba tenhle by se mohl hodit?
www.akvanet.cz/…
A tohle by se mohlo taky hodit ;-)
www.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 19:04 HaDaS Re: vaclav
A kupoval jsi je jako SAE? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:51 Muž larix [1420] Re: vaclav
OT: To je škoda, budem hľadať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:50 Usine Re: larix
Je o tom článek ale už si nepamatuji kde. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:48 Muž larix [1420] Re: vaclav
OT: A máte predstavu, čo to je za taxón? Či nejaká forma, poddruh alebo úplne iný druh?
PS: Tieto komentáre by admin mohol prehodiť do príslušného vlákna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:43 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: HaDaS
Dopredu ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:42 Usine Re: larix
Rozdíl mezi nimi samozřejmě je. Ty první jsou menší a mají nažloutlé ploutve, je pravda že to nejsou až tak velcí čističi ale nežerou mechy jako ty druhé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:38 Usine Re: HaDaS
To jsi na dost velkém omylu. všechny tyhle ryby jsou z Braníka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:31 HaDaS Re: Michal J.
Jak natočený? Dopředu? Dozadu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:30 Muž Michal J. [37] - Rostliny
sklamem vas, moje maju len jeden par fuzikov. ;-)


EDIT: konkretne toto je fotka mojich, mam to aj v prezentacii

rybicky.net/nadrz/3355/90.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:27 HaDaS Re: vaclav
No, a kdo se v tom má potom vyznat. Ještě že mám rybky od spolehlivých zdrojů. Že Danilo, Pado a spol. :-) Pro nás nevědomé, jsou takovíto přátelé k nezaplacení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 18:24 Muž larix [1420] Re: vaclav
OT: Tu je to jasné, 4 fúzy, svetlý pruh, zafarbenie dorzálnej plutvy. Ale na tých fotkách predtým až tak nie (aspoň teda pre mňa).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.01.2012 18:16 Usine
Fotka k příspěvku Tady je další podobná ryba. Garra cambodgiensis.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 17:58 HaDaS Re: Johan
No vidíš, a já právě naopak. Jaká to tedy je potvůrka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 17:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: HaDaS
To jednopruhá opravdu není. Krom toho s ní mám mnohem lepší zkušenosti než se SAE (neožírá mechy apod.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 17:53 HaDaS Re: vaclav
Tu první bych tipnul na jednopruhou. Ta někdy opravdu nepohrdne rostlinkami. Tu druhou nevím. SAE má jediný jasný rozlišovací znak. Na rozdíl od jiných podobných potvůrek, má pár tenkých, vpřed nakloněných fousků.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 17:38 Muž larix [1420] Re: vaclav
Zaujímavé. Ja by som povedal, že na oboch obrázkoch je jeden druh. Nejde o vnútrodruhovú variabilitu alebo rôzny pôvod?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.01.2012 17:16 Usine
Fotka k příspěvku Takhle vypadají ty lepší čističi, ploutve mají průhledné. Rozdíl je mezi nimi minimální. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.01.2012 17:12 Usine Re: Michal J.
Fotka k příspěvku Tak to asi nebudou ty pravé. Já je mám nejvýše tak dva roky a pak je dávám pryč. Asi jsou to podobné co mám teď i já. Na rozdíl od těch pravých mají nažloutlé ploutve a tolik nerostou ale také řasy od začátku příliš nekonzumují. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 17:06 Muž wanas [0] - Asie – prosim o radu
problem s rostlinami krouti se jim listy a zvysuje se ph den co den i prez pouzitou chemimi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 17:05 Muž wanas [0] - Asie – Krouceni listu
Prosim podivejte se na prezentaci mam problem s ph a s rostlinami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 16:13 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: vaclav
Su to oficialne SAE, teda rybicky.net/atlasryb/parmicka_cernopruha :)

tie moje maju uz cez 3 roky, ale velkostne ma najvacsia max 6cm, najmensia okolo 4cm na dlzku. Nejako zakrneli a prestali rast, a to so odjaktiva v tom 250l akvariu. Ale apetit im zjavne nechyba ;-)

Johan - skor si myslim, ze ide o SAE, nakolko tie listy maju mozno 2 tyzdne a ziadne odhnivanie nikde nepozorujem.

Teraz som si vsimol, ze rovnake vyzrate miesta ma aj Hygrophila angustifolia. Jeden mlady list je zozraty takmer cely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 15:47 Usine Re: Michal J.
4 kusy SAE je poměrně hodně a zřejmě jim opravdu zachutnalo. Jde jen o to co máš za ryby, protože pod tímhle názvem jsem už viděl prodávat a sám i měl aspoň 4 - 5 různých druhů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 13:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Michal J.
Ty listy se spíš rozpadají samy a SAE jí jen vyčistěj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 13:27 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Fotka k příspěvku Zdravim.

Len si potrebujem overit moje zistenie. Vecer listy este OK, dnes rano takto. Sudiac podla zelenych hovienok po dne si myslim, ze SAE-ckam zachutila dana rastlinka.

Je moja domnienka spravna? Dakujem :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.01.2012 16:48 Muž Yirka [9118] Re: Sid
Ne Side, asi máš pravdu.
Mně šlo o to aby kolega pochopil ten nejpodstatnější rozdíl, protože jsem cítil že mu není jasné to základní a hlavně důsledky v rozdílu chování těch rostlin po nasázení do nádrže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 16:14 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: larix
Jsem stará škola - mě učili, že hydroponie je pěstování kytek (čistě) v živném roztoku. Ale časy se mění... Už to není, co bývalo... hmm :)
O.K., máte pravdu, Yirko - i pěstování na keramzitu nebo čedičové vatě je hydroponie. (Co už teď s tím, že?!) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 16:09 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
A to žluté v těch nádobách je co? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 15:57 Muž larix [1420]
OT: Substrát a hydropónia sa vzájomne nevylučujú :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 15:45 Usine Re: Sid
Je to v ohromných umělohmotných nádobách s trochou vody. Tomu by se dalo říkat hydroponie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 15:34 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
I čedičová vata a podobné materiály jsou substrát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 15:10 Usine Re: Sid
Fotka k příspěvku :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 14:49 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Yirka
...hydroponicky ...
Vcelku detail, ale převážná většina emerzních rostlin (včetně meristémových kultur) se pěstuje na substrátech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 14:13 Muž Yirka [9118] Re: honza
Znamená to zda byly vypěstovány nad vodou, hydroponicky - drtivá většina z obchodů, nebo pod vodou - většinou přebytky od chovatelů na burzách. Ty nadvodně pěstované (emeresní) si totiž musí nejdříve zvyknout na podvodní podmínky, většinou vyměnit listy a to může trvat i pár týdnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 13:59 honza Re: Yirka
to sice nevim co znamena ale rostliny mam tyto : echinodurus bleherae 2x ,echinodurus argentinenis 2x , anublea laceola 2x , acorus gramineus 2x ,hydrophila gauyanensis 2x, hydrophila corymbosa 1x, sagittaria subulata 3x moje nejoblibenejsi lilaopsis novae- zelandie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 19:07 Muž Yirka [9118] Re: honza
Vedle osvětlení je dobré vědět zda jsi kupoval ropstli emersní či submersní. Po nasázení emersních lze podobné problémy očekávat.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [97] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161554x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=4801