Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 16:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Jsou to přeci spojené nádoby. Jedna věc je dávat méně CO2, druhá vyměnit několikrát 10% vody. Souvisí to. Chemii, kterou dosud vložil, by bylo dobré dostat alespoň v nějaké míře ven.

Taky nemyslím, že Klof dosud vodu neměnil. Pravděpodobne měnil, ale nepomohlo to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 16:00 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Co bude vědět jestli to bylo intezivnější výměnou vody nebo nepoužíváním tekutého CO2? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 15:30 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Klof
Nejprve na dva týdny omez jen to CO2 a udělej pár 10% výměn vody. Následně budeme vědět, jestli je to tím nebo ne. Václav to napsal správně - nedělat víc věcí současně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 13:20 Jarden Sk Re: JirkaŠčobák
Ešte by som k tým hypotézam pridal ďalšiu a to je nedostatok živín vo vode sklovatenie je železo ale rozpad môže spôsobiť aj málo CO2/plynné-volné/ aj keď nie je rastlina náročná na CO2 pri presvetlení akva môže nastať deficit-ostatné rastliny rozrastenejšie ho rýchlo spotrebujú. A tablety než začnú v dne fungovať tiež nejakú dobu trvá aj 2 týždne.Rastie aj pri 0,5w/l a pri ledkách je to ťažko trafiť.Rastliny pri nedostatku živín-smerujú energiu do koreńov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 12:26 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: jitkab
Mohla bys dělat častěji menší výměny vody - 10-15%. Klidně 10% obden. Pokud je nějaký problém s chemismem, tímto by se to pomalu, postupně mohlo napravit.
Malé, postupné změny. Velká změna "k lepšímu" dovede ničit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 12:22 Žena jitkab [2] Re: JirkaŠčobák
Tak já vyčkám a uvidím, možná nějaké rostliny odejdou, některé budou přechodně vypadat blbě a pak se zlepší, některé vypadají že prosperují, přeci jen je to akvárium tepve necelý měsíc staré. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 11:38 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: jitkab
Rozpad listů může nastat z více důvodů. Hypotéza: V případě H. quadricostatus se možná jedná o rostlinu obecně citlivější na chemizmus. Nejen na tekuté CO2, ale obecně.

H. quadricostatus jsem v srpnu 2018 strčil do sklenice o objemu asi 1 litr a dal na okno. Pod substrát jsem dal hrst zeminy. Nejprve se skoro celý rozpadl, protože to nebylo zaběhnuté, pak začal růst. Mám ho dodnes. V identické sklenici jsem ho měl i v minulosti. Roky. Dokonce jsem tu sklenici jednou vzal i na výstavu nanoakvárií. Fotka z roku 2008 rybicky.net/fotogalerie.php… Péče minimální, jen dolévání vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 11:28 Žena jitkab [2] Re: JirkaŠčobák
S dovolením se připojím - mám řekla bych identický problém na (dle mého názoru) stejných rostlinách u čerstvě založeného akva. Na začátku jsem pouze do dna aplikovala Tablety NPK+mikroprvky. Od té doby (cca 20 dní) jsem nic nepřidávala (sice mám koupeno Seachem Flourish a Rataj CO2 Vital , ale ještě jsme neaplikovala, takže u mě to asi nebude tím tekutým CO2). Na radu jsem darovala ancistruse, kdyby za tím byl on.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2019 11:26 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Vždycky dám na vlastní zkušenost a ne na to co jedna paní povídala. Glutaraldehyde občas používám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 11:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Klof
Dělej vždy jen jednu změnu aby jsi mohl vyhodnotit co bylo nebo nebylo příčinou. Pokud jich uděláš více než jednu nebudeš vědět nic. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 11:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
Tvá akvária budou stabilnější, nejsou nově založená a víš, jak chemii používat.

Mě doopravdy připadne klofovo Helanthium quadricostatus uměle něčím "spálené". Což jsem mu napsal už dřív. Jen jsem nevěděl čím.

Člověku, který sem nesmí psát, jsem zvyklý věřit. Minimálně budu přemýšlet nad tím, co řekne. A toto mi připadne mít racio. Asi má něco vypozorováno, co ostatní nemají. Pokud Klof omezí tekuté CO2 a listy přestanou sklovatět, tak to bylo ono. Dej mu dva týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2019 11:16 Muž Klof [4] Re: vaclav
Jasně, akorát to zhoršení je docela výrazný. Když omezím CO2 a světlo, tak tím určitě nic nepokazim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 10:57 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Klof
Akvárium nemáš ani měsíc takže to chce klid a nedělat předčasné závěry. Ne všechny rostliny ti porostou a že by zrovna helanthium bylo nějak extra náchylné na použití tekutého CO2 jsem zatím nezaregistroval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 09:59 Muž Klof [4] Re: JirkaŠčobák
Díky za radu, vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo. Špatné listy pravidelně v neděli stříhám a přijdou z akva pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:47 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Klof
Helanthium, pokud je to tekutým CO2, může být citlivé i na doporučenou dávku.
Snížil bych raději na třetinu nebo čtvrtinu. Vyměň 15% vody dnes i zítra a pozoruj následující dva týdny, jestli je Helanthium lepší.

P.S. Sklovatění a následný rozpad listů ti trochu pohnojí akvárium. Počítej s tím a víc nehnoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:45 Muž Klof [4] Re: Anthrax
Nemyslím si, ty listy se stávají postupně průhlednými. Nevím, co vlastně ancíci žerou, páč tablety jim moc nejedou a o granulky taky moc zájem nejeví a občas se nějaký list objeví na hladině, ale to spíš z těch stonkovek. Co jim chutná tak to jsou patentky, o ty je vždycky rvačka... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Anthrax
Práce ancistrusů vypadá jinak, než to, co má na fotce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:41 Muž Klof [4] Re: JirkaŠčobák
CO2 dávkuju podle návodu, tj. 4 pumpičky na těch cca 100 l. Mám dávat raději méně, třeba polovinu? Ostatní stonkový rostlinky rostou pěkně, už jsem musel i stříhat, páč byly u hladiny. Na druhou stranu mám u dna ještě jedny další malé travičky a ty teda nedělají nic, jsou pořád stejné a tyhle větší je asi brzo zadusí, což nebudu řešit, pokud mi tyhle udělají požadovaný koberec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:32 R Muž Anthrax [4739] Re: Klof
Nemůže to být prostě práce ancistrusů? V prezentaci píšeš, že máš 4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 08:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Klof
Napsal ti sem v noci jeden člověk, který sem nesmí psát, takže to bylo smazané. Každopádně měl poznámku, že jsou rostliny rodu Helanthium citlivé na tekuté CO2 a po větším množství jim mohou sklovatět listy.
Možná si rostliny ničíš tekutým CO2 a myslím, že to je pravděpodobné, protože píšeš, že se ti rostliny šíří, ale současně jim sklovatí listy. Podmínky pro růst rostlin jsou, jen je něco ničí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2019 22:44 Jarden Sk Re: Klof
Jj je to ale tekutý uhlík/Glut./ - na riasu zaberá ale likviduje aj bakterie a pri predávkovaní spáli aj machy tak opatrne s ním.Ale pozri si toto ak máš Platinum je to docela slušne popísané hnojenie www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2019 22:39 Muž Klof [4] Re: Jarden Sk
Myslel jsem si, že světlo neuškodí. Navíc svítím až odpoledne až přijdu z práce dlouho do noci. Proteď zkrátím dobu svícení na 6 hod. Vzduchování chci nahradit rozstřikovací rampou plus vyměnit molitan za větší. U CO2 ale zůstanu, zatím nevím co je to řasa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2019 21:34 Jarden Sk Re: Klof
Máš podobný problém na rastlinách ako príspevok nižšie od Lister, určite chýba hnojivo, ja som zástanca testovania vody testami a hnojenia na základe nameraných hodnôt aj keď nie sú dokonale presné, ale s testami JBL a Sera som celkom spokojný.Za mňa by som zmeral najprv parametre a potom začal pridávať hnojivo.Živiny tam budú chýbať určite, ale množstvo ti nebudem strielať.To privzduchovanie by som ale zrušil, stačí len jemne čeriť hladinu a CO2 nie je tekuté /Glut./tak s ním radšej šetri ako ten silný bublifuk. 10 hod. svetla bez hnojiva je dost, tak by som bol opatrný so svietením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2019 19:54 Muž Klof [4] Re: Jája
Fotka k příspěvku Díky za odpověď. Rostlinky docela jedou, ač v poslední době se mi moc nezdají ty vepředu. Jaksi jim prosvítají listy, neustále se šíří dál po dně, ale přitom ty listy docela odchází viz foto. CO2 dávám tekutý od Invitalu, zářivku mám 17W led pro rostlinky, svítím 10 hod. denně s 2 hod. přestávkou, ale vůbec nehnojím, mám obavy o rybičky, akva jede necelý měsíc. Dno je celé platinum powder soil myslím 18 l. Nepomohlo by přihnojování?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2019 18:53 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Lister
Lister napsal:
Kvůli té alkalite zvažují že tam zkusmo budu dávat ten uhličitan draselný - trochu stabilizuje prostředí a ještě dodá K - pokud tam opravdu chybí, mohlo by to pomoct. Dnes jsem měřil vodu po ránu a pH leze k 6.


Poznámka chemika, spočítané len tak na kolene:
Pridávaním K2CO3 každý jeden °dKH je až cca 14mg/l K+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2019 18:53 Jarden Sk Re: Lister
Mám 50l akva bez CO2 a hnojim to Tropicou zelenou a oranžovou a je tam menej rastlín ako máš ty a svietim malou led lampou iba na polovicu akva a draslík je tam asi 12mg/l. V Tropice je draslík 1 percento, neviem kolko je v Profiplants Compl.free ale určite tam je a aj v N /Kno3/ tzn. že ti stačí hnojiť Profiplants aby si dodal draslík a mikroprvky. Ak tam chceš zdvihnúť Kh, tak radšej tam nalej viac Profiplants tam máš všetky prvky K,Mg aj Ca na zvýšenie tvrdosti a ešte mikroprvky. Jediné o čo tu ide je, či ho tam dávaš moc alebo málo a to nezistíš ak nezmeráš aspoň Fe ak nie K. Vymeň pol vody nahnoj aspoń 10ml a každy druhý deň aspoň 2ml. Na začiatok aj trochu N a P, neskor nič ryby dorobia a uvidíš zmenu po 3-4 dňoch ak to pôjde "pánovi" tak je to prehnojené ako písal Ščobák a vymeníš zase vodu a nahnojiš iba trochu N, ak nie tak to pojde... Ps. Do akva pridávaš iba mikro z Profiplants, tablety NPK v dne sú makro pokial si nedal tablety NPK+micro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 17:47 Muž Lister [169] Re: Tommo
Ty píšeš, že jsi vyměnil 50% vody někdy teď, protože "jsi se v tom hodně hrabal".

A o něco níže jsem psal že běžné měním 50% a někdy i více. Asi zkusím udělat velký reset, vyměním co nejvíce vody a tak nějak rozumně dohnojim nebo to nechám třeba týden bez hnojení, ať vím jak se to chová v čisté vodě.

/teraz nízka Kh/ a vzninuté dierky od minulého týždňa na rastline/málo K/ +nezmenený stav E.quadricost. /málo mikro a teda železa/.To je dosť indícii na to, že by malo byť málo Profiplants compl. Predtým si ho dával 7-10ml a teraz len 5ml tento týždeň

Nízkou alkalitu máme pořád, myslím že jsem to psal níže. Vstupní vodu nedokážu ani změřit - ukazuje mi to nulu. Hnojiva tam za týden bylo 7ml - 5ml po výměně a pak 2ml uprostřed týdne - to jsem taky uvedl.

Kvůli té alkalite zvažují že tam zkusmo budu dávat ten uhličitan draselný - trochu stabilizuje prostředí a ještě dodá K - pokud tam opravdu chybí, mohlo by to pomoct. Dnes jsem měřil vodu po ránu a pH leze k 6.

Možná chybí uhlík, ale nevím jestli by výpadek toho malého množství, které jsem tam dával mohl dopadnout takhle - dával jsem max 3ml na týden - doporučené dávkování je 1-2ml na 100l a den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 19:30 Muž Tommo [828] Re: Lister
Ahoj,
pokud používáš hnojivo Profiplants v doporučených dávkách N- denně 1ml na 10 l vody, P+mikro týdně, dávkování stejné 1 ml na 10 l vody je doporučeno měnit týdně 50% vody. Ty píšeš, že jsi vyměnil 50% vody někdy teď, protože "jsi se v tom hodně hrabal". Používám totožné hnojivo v dávkách momentálně větších - světlo mám silné a sytím CO2 a naprosto nemám problém. Zkus opravdu dodržovat týdenní výměnu 50%, čímž do vody dostaneš jak draslík, vápník i hořčík.
Rádoby "vědci" ti poradí změř tohle, změř tamto (nejlépe velikost molekuly páry). Nikdy to nezměříš přesně a budeš v tom mít ještě větší guláš. Pokud nemáš přehled o vstupní vodě, zkus si nechat udělat rozbor. Zaplatíš za to méně než za různé vodičky na měření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2019 19:24 Jarden Sk Re: Lister
Viem že, pochybuješ o mojej rade, ale deficit NO3 ako som sa domnieval nebol tak výrazný, ale skôr Profiplants Complete. Ten obsahuje podľa výrobcu aj horčík aj vápník/teraz nízka Kh/ a vzninuté dierky od minulého týždňa na rastline/málo K/ +nezmenený stav E.quadricost. /málo mikro a teda železa/.To je dosť indícii na to, že by malo byť málo Profiplants compl. Predtým si ho dával 7-10ml a teraz len 5ml tento týždeň-takže dávka sa ešte znížila.Svetlo som tiež radil s väčším rozostupom nie len hodina. Urob si názor sám a rozhodni sa. Kapsle do dna ti nabehnú tak po 1-2 týždňoch,to je dosť. Na 100 perc. si budeš istý len zmeraním hodnôt Fe a K. Viac ma už nič lepšie nenapadá, ale samozrejme som zvedavý na riešenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 18:53 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lister
Napadá mě, jestli jsi to s chemií a hnojivem nepřehnal a rostliny nespálil.
Použil jsi dost rostlin, jednoduchých rostlin, chytly se, toto mě napadá jako logická věc. Kdyby rostlinám něco scházelo, budou stagnovat, ale neodejdou tak hromadně. Možná jsi je zničil tím, že se moc staráš. 50l není moc - dá se v tom docela snadno překročit kritická hranice. Vlastně to může být jako rozpad u kryptokoryn. Každá rostlina se dovede podobně rozpadnout - jen potřebuje silnější impulz.

Jestli to je, co píšu, postupuj takto: Vyměň 10% vody dnes, 10% zítra a 10% pozítří. Nic nezkazíš a může to jen prospět. Hlavně do ní nic nepřidávej. Máš tam spoustu rozpadajících se rostlin, to znamená, že živin hromadu.

Mastný povlak na hladině nepozoruješ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 18:26 Muž Lister [169] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ono to rostlo bez potíží všechno - viz ten můj první příspěvek - netvrdím, že rostliny byly 100% bez poskvrny, občas nějaká dírka, občas padl nějaký list, ale jinak se akvárium drželo slušně. První velký problém nastal minulý týden, kdy se začal rozpadat ten quadricostatus, do té doby to rostlo slušně - viz fotky. První je po založení, druhá po cca 3 týdnech už s rybami. Limnophilu jsem musel stříhat každý týden do 2/3 sloupce a během týdne dorostla. Ludwigia taky celkem jede. Bleherka se taky slušně chytla - ze začátku byly listy světlé, ale po nahnojeni dna se slušně zahustil. Altenanthera jen dožívá. Ta se fakt nechytla, ale zatím ji tam nechávám, jestli se nestane zázrak.

Teď to ale tak nějak postupně odchází skoro všechno, fakt nevím, kde nastal tak velký zlom.

Uvažuju, že opět pořádně vyhnojim dno. Chtěl bych zkusit nějaké NPK kapsle. Pokud budete mít někdo s nějakými dobré zkušenosti a poradíte, budu rád. A taky už delsi dobu dimam nad tím jestli se nepokusit něco udělat s tou alkalitou - ta je fakt hodně nízká, zvažoval jsem na zkoušku pro Rataje stabilan - roztok uhličitanu draselného - trochu by to stabilizovalo pH a ještě dodá i kalium.

Ještě ke světlu, jak tu padl dotaz. Teď svítíme 2x4 hodiny s hodinovou pauzou. V každém intervalu svítíme intenzivně pomocí dvou světel 1.5 hodiny, zbytek jede jedno světlo.

Možná je tam něčeho přebytek, možná se tam nahromadil nějaký stopový prvek, který to blokuje, fakt nevím.
Naše voda má určitě dost málo vápníku a hodně málo hořčíku. Ale minimálně ten hořčík by měl v hnojivu být.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 16:43 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lister
Je nějaká rostlina, která ti prosperuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 16:34 Jarden Sk Re: Lister
Ahoj ak ti vyskočil dusík tak si ho tam dal moc, vymeň polovicu vody a odmeraj testom.Podobne aj draslík a uprav pridávanie hnojiva Profiplants Compl. free bude málo. Rozpadnuté časti rastlín odstráň-odstrihni. Testom na draslík JBL by si mal vedieť kolko ho tam je.Fosfor uber. Riasa bude z toho rozvíreného dna a vyšieho NO3 vo vode 10mg/l ti stačí. Bez testovania sa to nedá hnojiť odbuka dobuka. Nepíšeš ako s tým svetlom, menil si niečo? Ak meriaš NO3 len pásikom, stačí ak bude jemne ružový po výmene vody,Pridaním dusíku ti padol draslík a mikro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 16:24 Muž nekdo [353] – Taky jeden dotaz
Fotka k příspěvku Tak něčeho je moc, nebo málo - bakopa zlobí, někdo poradí v čem je problém ? Jestli tedy je ...
Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 15:07 Muž Lister [169] Re: Jarden Sk
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak se hlásím po týdnu a musím říct, že začínám být nešťastný a trochu se bojím, že z nějakého (pro mne nepochopitelného) důvodu jde celé akvárium do kopru.

V neděli jsem udělal údržbu, ty listy byly prakticky rozpadlé, snažil jsem se zachránit, co šlo, vše vytrhal, něco lehce přesadil. Výměna 50% protože jsem se v tom fakt hodně hrabal a proto jsem dal i poloviční dávku Pristine. Prime tentokrát ne - odstátá voda. 5ml Profiplants Complete Free, 2 ml jejich fosforu a pravidelně jsem dávkovat i 4ml dusíku - opět Profiplants. Jejich doporučení je 1ml na 10l denně. V půlce týdně 2ml hnojiva a 1ml fosforu.

Všechno je spíš horší. Quadricostatus se une rozpustil nové lišty nejsou, začal žloutnout tenellus a taky opadává. Na velkolistých už je to žloutnutí taky vidět. Na hygrophile drobné tečky jako u nedostatku K. Začíná se hodně objevovat zelená řasa.

Parametry vody jsou přibližně pořád stejné, pH různými testy mezi 6.3-6.5, ale měřeno vždy až během dne, nevím kolik je tam po ránu. Velmi nízká alkalita- tak 1-2 st, celková tvrdost max do 8. A dusíku tam mojim testem je rozhodně mnohem víc než bývalo - dokonce se bojím že jsem to trochu přehnal - nemám úplně přesný test ale je to tak kolem 30mg.

Nevím, jak dál.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2019 16:34 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Klof
Rostliny jsou v pořádku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 08:25 Muž Lister [169] Re: Anthrax - výměny vody
Jestli vám do toho pánové mužů vstoupit :-)

Výměny vody asi budou zbytečně velké, ale myslím si, že v určitě fázi měly velký smysl. Protože měsíc po založení se fakt pořádně rozjela hnědá řasa a byla úplně všude. Filtr ani dno ještě nefungovalo, u dítěte nastalo nadšení z nového akvária a strach o rybky aby netrpěly hladem - asi víte jak pak vypadalo krmení.

Ale to už jsme teď asi ukočírovali a proto jsem menší výměny vody navrhl hned v úvodním příspěvku.

Do filtru se snažím moc nesahat. Máme tam dvě komory - co 14 dní čistím molitan z první části filtru a do biologické části se snažím nesahat cca měsíc.

Se světlem je to tak že, akva má úplně debilně konstruovaný kryt, kvůli kterému původní zářivka neosvítí skoro celou horní polovinu v zadní části vodního sloupce, proto jsme přidali druhé, abychom rostlinám vzadu trochu pomohli. Výměna krytu by asi byla lepším řešením, ale ten kryt má dvě části - samotný otvírací kryt a pak plastový rámeček, na kterém to celé drží. Ten je napevno nalepený na akvárium, tak si nejsem jistý, jestli nemá i podpůrnou funkci - odřezat ho by bylo to nejjednodušší....

Čím méně náročné na údržbu to bude, tím lépe.

Upravím nějak svícení, budeme měnit méně, hnojit co možná nejjednodušeji, budu kontrolovat, jak moc dusíku tam na konci týdne chybí a sledovat rostliny a uvidíme.

Zcela upřímně - než jsem tu vodu otestoval, tak by mne vůbec nenapadlo, že u takto malého a živočichy celkem dost zaplněného akva ten dusík může chybět. Holt mám v akvaristice cca 20 letou pauzu a kdysi ta voda z kohoutku asi fakt lezla trochu jiná, protože tenkrát jsem vlastně nikdy nehnojil a akvária měl zarostlá hodně podobně jako tohle.

PS: omlouvám se za chyby a nesmysly v příspěvcích. Většinu píšu z mobilu a ten si často píše, co chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 06:42 Jarden Sk Re: Anthrax
Súhlasím, prečo to zbytočne komplikovať.Lister ma však zaujal svojím navrhnutým a myslím aj správnym postupom ako ďalej, perfektným popisom nádrže s údržbou a uvažovaním, preto sa nebojím, že to zvládne.A čo zvládne otec, mal by aj syn. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 23:11 R Muž Anthrax [4739] Re: Jarden Sk
Však netvrdím, že něco někomu vnucuješ. :-)
Jen mi přijde, že jestli to má být akvárko dítěte, tak by to mělo být akvárko spíše jednodušší a nenáročné než složitější a náročné. Ne, že by děti nebyly šikovný a taky záleží na věku..... Ale přeci jen, ukočírovat silný světlo a hnojení a být důsledný v údržbě a trpělivej... To každý dítě nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 21:28 Jarden Sk Re: Anthrax
Myslím si, že bolo a je to určite jedno z riešení a mnoho akvaristov by to tak aj riešilo. Osobne som však pri používaní umelých hnojív a chémie, za väčšie výmeny vody, dôvodom je množstvo zlúčenín prvkov z hnojív, ktoré vznikajú a usádzajú sa v dne a filtri. Dokonca aj pritvrdím a pravidelné odkalovanie dna a čistenie filtra-čo mnohí odmietajú. V akváriach bez chémie-to nepovažujem za nutné.Je to môj osobný názor na vec, nechcem to nikomu vnucovať, ja to v akvariách tak robím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:57 R Muž Anthrax [4739] Re: Jarden Sk
Čili tou vodou moc NO3 nedodá. Nebylo by líp v akváriu ponechat více staré vody? Z akva se pak neodebere tolik živin, které se skrze krmení a ryby vytvoří. Samozřejmě bez přidávání těch zmíněných přípravků. Navíc při menších výměnách bude akva stabilnějším prostředím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:42 Jarden Sk Re: Anthrax
Podľa mňa nie a myslím si že problém je práve v tom, že po výmene vody, ktorá obsahuje minimum dusičnanov, nie je do akva dodaný NO3 a ryby nestačia tento tak rýchlo vyrobiť a strádajú rastliny. A ešte je jeho množstvo obmedzené pridávaním prípravkov S. Pristine a Prime.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:24 R Muž Anthrax [4739] Re: Lister
Nejsou to zbytečně moc velké výměny vody? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 17:25 Jarden Sk Re: Lister
Ešte by som zmenil svietenie a rozdelil na dve časti s prerušením, je to hospodárnejšie s prirodzeným CO2 ak ho nepridávaš:4 hodiny doobeda s 1 hod.intenzívneho svietenia a 4 hodiny večer rovnako. Pri silnejšom a dlhom svietení sa ti vyčerpá všetko prirodzene vytvorené CO2 naraz a nemusí stačiť-hladinu čeriť slabšie aby zbytočne neunikal z akva. Kyslíku rastliny vytvoria dosť, tak sa netreba báť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 16:09 Muž Lister [169] Re: Jarden Sk
Tak je vidět že to asi fakt funguje :-)

Vyřadím Prime a Pristine, budu zase dávat odstátou vodu (sobota), hnojit budu Complete Free a Fosfor jak jsme napsal a s tím dusíkem to zkusím aplikovat 3x týdně -(ne, ut, čtv), aby tam nebyly tak velké výkyvy, když bych tam nalil týdenní dávku naráz.
Filtr by toho tolik brát neměl, máme tam jen cca 1 litr náplní z toho polovina je akvacit a druhá polovina Eheim pro. Průtok odhaduju tak max 100l/hod.

Ještě jednou díky moc, oceňuju, že si někdo udělal čas na odpověď.

K těm testům - určitě něco objednám, u nás ale fakt nic není - malé město, dvě akvaristiky, z toho v jedné nebylo vůbec nic, v druhé aspoň jeden. Ale už jsem si zvykl věci objednávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 13:03 Jarden Sk Re: Lister
Seachem Pristine a Prime znižujú práve množstvo org. odpadu a a teda amoniaku,NO2 a NO3, tak prirodzene potom rastlinám chýba. Ten postup čo si uviedol je podľa mňa v poriadku a malo by sa to zlepšiť.Sera test NO3 a PO4 by mal byť dobre dostupný, v najhoršom objednáš.A ten PO4 na 0,8-1mg/l ale ak je v dne, tak vo vode stačí aj menej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 12:42 Muž Klof [4] – Pokroucené listy rostlin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Je normální, že jsou listy rostlin pokroucené viz foto? Jinak rostou docela pěkně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 12:26 Muž Lister [169] Re: Jarden Sk
Díky.

Vyzkouším. Mám doma od Profiplants i samotný dusík a fosfor, takže nadávkuju dle doporučení - až dojde tohle hnojivo, tak přejdeme na kompletní a to by už měl kluk zvládat sám. Nějaké kuličky do dna ještě zbyly, ale to si možná nechám na později - podle výrobce mají vydržet delší dobu a pod tu blehearku vzadu jsem dával tři a ta zatím jede hezky. Nechci měnit vše naráz, abych otestoval, co funguje a co ne.

Denní dávkování je pro mne nemožné, takže budu asi hnojit tak, že po výměně vody nadávkuju 2/3 hnojiva a v polovině týdne pak další třetinu.

Rybek tam úplně málo není, ale je pravda že nejsou moc velké. S atol jsem se to nepřerybnit - jen budeme muset vymyslet kam dáme těch 20 malých gupek, které tam plavou.

Testy nějaké seženu, ale u nás se teď fakt nedalo nic sehnat, takže mám jen papírkovým test od Easylife.

Když tak nad tím přemýšlím, tak ještě jednu věc jsem změnili - asi 3 týdny přidáváme Pristine - opět kvůli hnědé řase. Nevím, jestli je možné, aby ty bakterie v té vodě tak zamávaly s dusíkem aby tam najednou chyběl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.11.2019 10:50 Jarden Sk Re: Lister
Velmi dobre si popísal akva a hnojenie, tak odpoveď je ľahká. Chýba ti dusík a pravdepodobne aj fosfor v akva. Tablety v dne sa už vyčerpali/akva je silne zarastené a rýb málo/ a hnojivá ktoré používaš ho neobsahujú, tak znova vyhnoj dno a prihnoj aj dusík kompletným hnojivom napr. PROFIPLANTS COMPLETE PLUS /týždennú dávku rozrátaj a hnoj denne/./Prime je zbytočný pridávať./Hodnotu NO3 stači udržovať na 10mg/l vo vode/zistíš kvapkovým testom NO3 Sera alebo JBL/Zdar...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 10:15 Muž Tref [20] Re: Lister
Zajímavé, takhle vypadá quadricostatus i u mě v akva kde v podstatě nehnojím. Přesněji kde občas dám mikro a fosfor, ale nedávám draslík a hořčík. Tak mě napadá jestli není u mě problém tam.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161560x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=751