Co se to děje s rostlinami?
Tak zrovna Cr.affinis je hodně náchylná na změnu a reaguje velice rychle rozpadem a uhnitím. Z darovaných mi nezbyla ani jediná
Ale zakoupím až budu předělávat malé AQ a snad se jí povede. Při umělým světle roste dobře a když už se chytne, je schopná zarůst celou nádrž
...souhlasím...všechny vyhozené rostliny jsem dostal, případně koupil z přebytků chovatelů. Jednalo se vesměs o Cryptocoryni Affinis...Echinodory jsou OK a rostliny koupené od prodejce (rostlinna-akvaria), jsou zatím taky všechny v pořádku...
Nenazýval bych to kr.nemocí. Je to jen reakce rostliny na velkou změnu podmínek
Mě nově zasazená (koupená v e-shopu) kryptoška neuhnila nikdy. Většinou se to týkalo rostlin od různých dárců (kterým tímto děkuju, i když některé nevydržely
)
Pro začátek bych osázel AQ kryptokorynama z cejlonských druhů. Jsou asi nejodolnější.
Např. Cr.becketii, Cr.wendtii, Cr.walkerii a jejich odrůdy
Stačí odstrániť padnuté listy, koreňmi nehýbať a dať tomu čas - určite sa spamätá
...jsou v koši...
U kryptokoryn to je normální, pročti si něco o kryptokorynové nemoci. Když mají nějakou větší změnu, tak uhnijou, ale po čase zase obrazí a rostou vesele dál.
...no za 2 dny mi chcipla 2x cryptocoryne affinis
...je pravda,ze to byly chcipaci,ale stejne....
Nové akvárium a rostliny to je vždycky o tom co vydrží a co chcípne.
Ahoj, je možné, že rostlinky po zasazení do nově založeného stagnujou, případně odumírají, a pak obrazí....? Nemám CO2...
Aha, no nějak to neřeším, jen mě to zajímalo. Dělá se to jen na mokřance a jen na vrchních listech.
Také se mě to občas dělá ale silným světlem to asi nebude.
Starší reakce
Pro krevetky to je super úkryt, možná nejlepší, ale nevím, jestli to chceš v akváriu.
Ja mám CO2 nonstop a v noci do toho vzduchuji. Rozdíl pH den/noc je cca 0,5 což mi nepřijde nic hrozného ono takové změny pH budou i v přírodě. Netvrdím že je to jediná fungující metoda a že to musí dělat každý. Nicméně ve chvíli nějaké kalamity kdy se rozpadají rostliny je vzduchování věc prospěšná ať už byla kalamita způsobena nedostatkem kyslíku nebo ne.
Tak můj první filtr v pravěku v 500 litrové nádrži byl pískový a poháněný výkonným vzduchovacím motorkem. Takže kyslíku habaděj ale dno mě stejně zahnívalo. V případě že v noci bude CO2 vypnuté a já budu do toho vzduchovat bude mě stoupat pH a ten rozdíl den noc bude dost velký a rychlý a to si myslím není nic dobrého.
Jasně ty si to myslel vzhledem k filtračním náplním, ale já vzhledem k čerpadlu
Neviem, akú rampu máš na mysli, na fotkách moc nevidím, ale mne osobne sa ani tak nezanáša filter (vydrží viac než rok), ako rozstrekovacia rampa. Najmä v kolene sa zanesie tak do dvoch mesiacov (jasné, ono je to už i tým, že je filtru pomaly čas
). Keď som ju posledne vypucoval, prietok šiel rádovo hore, musel som uberať na filtri.
To je tím že se filtrační materiály ucpou, ne tím jak je starý.
Já ho kupoval uplně nový.
Tak u jetých filtrů může výkon klesnout až na 1/3.
Jako dostatečný proud je a při regulaci se mění ale zda se mě, že čerpadlu kles výkon.
A keď pridáš prietok sa zmení alebo nie? Predtým si písal že máš prúd v akva dostatočný.Mám ten jeden Eheim vyše 10 rokov a ide bez problému.Skontroluj si hadice a vyčist náplne a aj predfilter.Než nasadíš hadice do filtra, odpusti trochu vody do kýbla či tam v nich niečo nie je.
Já právě průtok mám stažený asi na polovinu ale přijde mě že z rampy teče strašně málo vody možná jeslí nezačíná podcházet čerpadlo
No je to len teória, ale nebude to tým silným prúdom v akva? Ak máš manado tak v ňom prúdi voda dosť intenzívne a môže to vadiť koreňom.A detrit to roznáša tiež poriadne po akva. Na tú tvoju stovku je to dosť silné výkon od výrobcu je VÝKON ČERPADLA: 1250 L/H a ak beriem s náplňami len polovičný výkon a môže to byť viac, tak to je cca 600 l/h a to je sila na 100 l akva.Skúsil bysom zregulovať prietok alebo tú zadnú rampu.
Klasika vstup modrý molitan dole keramické kroužky, pak Eheim ty čtverečky pak ty kuličky vata a vystup do reaktorů tam je pár keramických kroužků pro lepší rozpouštění CO2 a výstup do akvária na boční rostrikovou rampu ale měl jsem v plánu udělat rampu vzadu povely délce AQ ale to ještě nedopadalo.
Ja mám Eheimy dva Profesionel 3 2075 a 4 v 450 ke a obidva naplno a vo vnútri len pemzu a vatu a prietok je silný jeden poháňa zadnú rampu dlhú 140cm a strieka do polovice akva keď mením vodu.Druhý má na výtoku plastovú lily a naplno tiež.Kolko je to v číslach to neviem, ale polovičný výkon z udávaného výrobcom/ten je počítaný bez náplní/ to bude a aj viac.A čo máš za náplne vo filtri?
Hele špinávím filtrem to nebude ten sem čistil, tak před měsícem a hlavně mám externí kanystrový od eheimu: eheim professionel 3 2075 jak silný výtok máte z filtru? nemuže to být slabou cirkulací přes filtr? Proud v akváriu mám krásný jen otázka jaké množtví proteče filtrem za 1h.
Myslím že pridaním kyslíku v noci nič nepokazí a osobne - peroxid do vody by spravil asi podobný účinok avška NO2 je podľa testov na nule, tzn. že by mala nitrifikácia byť bezproblémová. Rastliny odhnívajú aj v dne tak to musí byť ešte niečo iné a keďže dno nieje zĺahnuté/JBL manado navrchu/ tak to musí byť vo vode to čo ničí rastliny /zhora aj zdola/.Ruducha je z org. odpadu a toxíny môžu vzniknúť aj v zanedbanom filtri/nazhromaždené železo a príp. iné ťažké kovy z hnojenia-Ph je nízko/.Preto ako dalšiu alternatívu uvádzam špinavý a dlho nečistený filter, z toho môže ísť aj org.odpad pre ruduchu aj jedy pre rastliny-faktom je ale,že ryby nechcípajú-alebo?. Máte ešte nejaké riešenie?
Hele já netvrdím že ruducha roste jen v akváriích s málo kyslíkem. Je to jen jeden faktor ovlivňující rozklad (dekompozici). Určitě se může stát že i v akváriu s dostatkem O2 tento proces nefunguje nebo je nedostatečný. Ale určitě je kyslík jedním z faktorů které to ovlivňují a v akváriu kde ani nečeří hladinu, rozpadají se rostliny mi to přijde jako reálná možnost. Co naopak tvrdím je že ruducha potřebuje organické látky. A zvýšení množství kyslíku může být ku prospěchu věci. Dále jsem taky radil výměny vody a případně aktivní uhlí to jsou další opatření které by měli množství organických ve vodě snížit.
Jak může být v akváriu nedostatek kyslíku? Většina z nás se setkala s tím že ruducha roste tam kde je silný proud tedy místo z dostatkem kyslíku a světla a ne někde v koutě kde se někomu hromadí detrit a toho světla moc není.
Dobrá zkusím to lépe. V akváriích kde je nedostatek kyslíku je nedostatek dekompozičních bakterií. Díky tomuto nedostatku se nestíhá rozkládat organická hmota která se v akváriu hromadí ve formě kalů.
Lepší?
Ruducha roste tam kde je usazené organické znečištění. A to se usazuje v akváriích s nedostatkem O2. Nezlob se na mě ale tohle je dost divně napsané.
Môže byť v akváriu dosť kyslíku pre ryby (6 mg/l) a málo pre baktérie (3 mg/l)?
Tu robili jeden experiment s kyslíkom pri čistení odpadových vôd na modeli
www.chemicke-listy.cz/…
Pri použití dosť jemného/hustého substrátu, ktorý neumožňuje zapadanie detritu si myslím že mineralizácia viazne na niečom inom.
No ja som určite posledný kto by proti kyslíku namietal, hlavne ak si spomínaš na moje príspevky o pridávaní kyslíku a peroxidu do akva,takže kľudne nech skúsi, nemám nič proti.
Já bych kyslík nepodceňoval. Ruducha roste tam kde je usazené organické znečištění. A to se usazuje v akváriích s nedostatkem O2. Takže bych pořád byl pro že to je jeden z problémů které v akváriu je. Ono před spoustou let bylo vzduchování v akváriu standard dnes už to dělá málo kdo ale já myslím že to mělo svůj smysl.
Ten hnedý granulát je JBL Manado, trochu uvolňuje myslím vápenec, ale ten je v pohode..
Ale Aqua basis mam jen 1,5cm a zbytek JBL ten nevím jak se jmenuje ten jejich hnědý substrát a toho je 7cm a v basisu ještě rostliny nekoření.
Pozri, hnojíš do vody a JBL aquabasis má hlavne mikro a železo v zložení a ak tam valíš aj mikro v PMDD tak tam tiež môže byť prehnojené.Ja by som zmenšil hrúbku dna na 7-8 cm, pravidelne odkaloval a čistil filter.Vstupnú vodu máš dobrú a s CO2 to nemusíš preháňať aby ti nekleslo moc ph.Vodu môžeš meniť polovicu každý týždeň a aj viac-bez problému. Údržba v odkalovaní dna- zvonom to pekne odsať aj trochu hlbšie a nevíriť odpad do vody.A tie mrenky to je bordelár na ntú, rozvíria všetko na dne, to ti sadá na rastliny a ruduška to má velmi rada.Ja som ich mal v akva a nikdy viac-riasy nežerú skoro vôbec a v 100 litrovke ti spravia kokteil s vo vode s odpadom.
Jenže jak sem psal to že rostliny hnily bylo už ve starém dně hnily kořeny, oddenky i listy a porustala je ruducha a protože sem už nevěděl jak dál vyměnil jsem dno ale problém pokračuje. Špatná údržba v čem když akvárium 2 roky normálně běželo?
Zase sme sa posunuli o 180 stupňov na základe nových info. S kyslíkom tam problém asi nebude, Egéria odišla lebo je tam kyslá a makká voda, Echináčom po presadení tiež odumrú staré korene a vyženú nové a ruducha môže ísť kľudne zo špinavého filtru.Na foto vyhánajú rastliny korienky nové do vody, takže to vyzerá na zlú údržbu-3 mesiace staré dno by nemalo byť problém.
No já spíš narážel na to jak vypadaly kořeny jestli si je zakracoval, a jestli si je dal směrem dolů? Ono hnijící kořeny v novém dně nejsou zrovna ideální. Další věc je jak si tam dostal ten zásobní substrát? Ale každopádně nové dno je pro akvárium větší zásah než nový filtr. Takže pokud tam bylo něco špatně tak tomu výměna dna moc nepřispěla.
Edit: tím že vypneš CO2 na noc, množství O2 nezvýšíš ale pokud budeš mít kompresor na časovači a ten zapne vzduchování po zhasnutí světel tomu pomůžeš.
Dno bylo měněno právě kvůli tomu o čem se tu celou tu dobu bavíme měl jsem původně Rataj profi soil celou dobu dobrý jediný problém je jeho lehkost no pak začalo ten problém jak sem psal víš problém s rostlinami ten kořen ruducha na substrátu tak šel ven kořen pak substrát místo toho JBL ale problém pokračuje i s tímto substrátem opět ruducha, která z něj roste atd... Přesazování šlo normálně nebyl problém rostliny v JBL lépe drží i lépe se sází díky tomu že není tak lehky, jak Rataj. jinak substrát nesmrdel když jsem jej vyměňoval se spíš když jsem odsal vrstvu s ruduchou, tak do týdne jsem měl opět celé dno černé poseté ruduchou, to byl také důvod výměny ale... Jinak jiná změna není na noc CO2 vypíná automat svitim cca 10h denně CO2 se zapíná 1h před rozsvícením světel
Proto doporučuji noční vzduchování v noci CO2 nikdo nepotřebuje. Mimochodem teď jsem si v prezentaci všiml že jsi před 3 měsíci vyměnil komplet dno. Takže bych možná hledal chybu tam. Jak proběhlo přesazování?
Navíc píšeš že si ho měnil kvůli ruduše takže tam nějaký problém byl už dřív.
Edit: když jsem se ptal na změny, tak výměna dna je dost zásadní změna kterou by bylo dobré zmínit. Měnil si ještě něco?
Hele proud tam mám jen nečeřím hladinu.
Ale to si zase budu vyhánět CO2. Proud je potřeba aby jsi zajistil přísun živin po celém akváriu a nedělala se ti slepá hladina. Trocha toho CO2 tě to stát bude ale vyplatí se to. Podívej se na you tube jak to v rostlinných akváriích chodí.
Máš tam nějaké piskořky, které by Ti to dno průběžně trochu prohrabávaly?
Než začneś robiť s dnom , tak odlov ryby, jak sa tie plyny uvolnia, tak ti padnú všetky. Odkaluj dno poriadne pravidelne a vysad rastliny čo vytvárajú silný koreňový systém, ale i tak by som hrúbku dna stenšil-jednu vrstvu odsal.
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x