Co se to děje s rostlinami?
romant napsal: No, upřímně, neřešil bych to, co poroste, poroste, co ne, bude nahrazeno, nikdy neroste všechno co do čerstvýho akva nasadíš. Designeruv dovetek:"Ani v prvotridne zabehlem a provozovanem akvariu nerose vsechno."
ja tam vidim houbicku. a podle me cim vetsi tim lepsi . ja to pochopil tak, ze filtr vypina treba na noc a po zapnuti vyleti spina.
Píše že u něho zkracovala trubičku
pises, ze po zapnuti filtru vypusti spinu ... filtr se nevypina ani v nezabehle nadrzi bez ryb.
Jo 5 dní zaběhlé, no to teda není vůbec zaběhlé.
No, upřímně, neřešil bych to, co poroste, poroste, co ne, bude nahrazeno, nikdy neroste všechno co do čerstvýho akva nasadíš.
Edit: Posazená molitanová kostka přímo na dně, někdy i zahrábnutá do dna ničemu nevadí, zkracování nebývá nutné.
Ahoj.. Mé akva 200l je ted 5 dnu zaběhle, měníme každý den tak 30l vody,je tam easy carbo,profito a filtr médium. ....kuličky dennerle a včera jsem musela zkrátit houbičku na filtru protoze ležel na dně a při zapnuti mi tam pustil špínu do vody,me rostlinky chradnou
jsou tensi, nahnedle a vůbec ...copak se to děje?kde jsem udělala chybu?
(
Starší reakce
Dno mam JBL AquaBasis plus, JBL Manado neviem čo to ma znamenať ,ale korienky mi vyrastajú von zo dna. Signalizuje to nejaký problém.
Starší reakce
Vymenil by som ten substrát, či piesok. Bielý sa zašpiní, zozeleneje, zhnedne a i tak je dosť ostrý a hranatý pre osadenstvo. Držím palce!
PS: nedarí sa len jednemu druhu z 4
no niečo vymyslíme hadam heh
Korene, či korienky rastlín dokážu ľahšie prejsť pomedzi hrubší štrk dole k jemnejšiemu a zakoreniť v ňom. Samozrejme toto, čo má je nevhodné a preto sa rastlinám nedarí.
Ja vo väčšine prípadov používam na dno íl, potom kremičitý a na vrch dávam hrubý teramol.
Lacné riešenie s veľmi dobrým výsledkom
Takže bahno snáď a zlato som neskúšal.
Tu je ilustračné foto s liaporom, teraz už len teramol
O barevnost vůbec nejde, teda až na ty úplně bílé... Zrnitost 1-4 je v cajku...
AJ MA ináč napadlo, že je dosť pestrý a že radšej by som mal zvoliť niečo menej farebne aby vynikla farebnosť rýb. Pri prechadzani na vacsiu nádrž to budem brať určite v uvahu. Ponukali mi aj strk 1-3mm čierny, alebo tmavo hnedy
hrozný výzorom či funkčnosťou?
Oboje...
To co tam máš není ani substrát, ani písek... To je nevzhledný štěrk...
Nedá se pořádně odkalovat, bude ti to v něm časem všechno zahnívat, je ostrý, nevypadá pěkně a nedá se pořádně odkalovat (jej, to už jsem psal, nevadí, nedá se pořádně odkalovat)...
hrozný výzorom či funkčnosťou? zvoliť radšej 1-3 mm nie je to malo?
myslíš že ten štrk je hruby?
Je hrozný...!
A to hned z několika důvodů. Čím dřív ho vyměníš, tím lépe...
no nemam to je pravda. Zvoliť na spodnu časť niečo jemnejšie? v blizkej dobe mesiaca, sa chystam na vacšie akva, tak by som to rovno riešil
Je, ak pod ním nemáš už nič, tak je hrubý
myslíš že ten štrk je hruby?
svítím 2x54W 10 hod. denně + 2x54W 6 hod. denně - akva 800 litrů, světlo nad akva cca. 35 cm, bez CO2. Roste tam i naprosto bez problémů i
rybicky.net/atlasrostlin/rotala_macrandra
vzduchování jede taky na full (kámen 15cm), není to k ničemu, ale prckovi se bublinky líbí
Substrát? Toto, čo máš im tiež moc nepomôže
jo, když se dost svítí, není ani 29°C problém ...
TAK ja sa priznám že nehnojím ničím. Ostatne rastliny rastu v pohode. Asi to bude skor tým svetlom, začína vonku byť vkuse mračno, tak je tma skor a cez den to tiež nieje kto vie čo. Tak pridám to osvetlenie. (musim kupiť spinacie hodiny)
Až skončíš s léčbou tak nevzduchuj, stačí když filtr čeří hladinu. Ten kosokvět při nedostatku světla černá, takže ho nedávej na stinné místo.
2 týždne po zmene prostredia / zmena akvária, vody, chemie/ sa tieto následky na rastlinách ukazujú, na začiatok by som ubral vodu na cca izbovú teplotu, pridal aj dĺžku svietenia /10-12 hodín/ . kedže nemáš založenú prezentáciu akvária s čo najviac informáciami o nom tak je ťažko konkretne radiť
Mal som v akva krupicu, preto pomaly znižujem teplotu. Momentálne je 26 stupnov nie 27. Rastliny mám v akva asi 2 týžden. No ak mám svietiť viac tak budem. Cez den mam svetla v izbe dosť, ale ak treba prisvietiť tak začnem svietiť dlhšie. PS: svetlo mam 18W neon
prečo máš taku vysokú teplotu?
prečo svietiš len 6 hodín?.
.ako dlho máš tie rastlinky vo svojom akváriu?
proč máš tak vysokou teplotu?
Starší reakce
Může to být těmi rostlinami, vodou, dnem, rybami, osvětlením, akváriem, ale stejně dobře taky něčím jiným. Bez více informací je tohle asi nejspolehlivější informace, která se dá poskytnout.
Založ prezentaci předmětné nádrže, vyplň co nejvíc informací o akváriu a o údržbě. Aby se dalo něco radit, je potřeba vědět, jaké jsou to druhy rostlin, v jakém jsou objemu vody, jaké je osvětlení, jestli se přidává CO2 nebo nikoliv, jestli se nějak přihnojuje a jaké jsou tam ryby (jestli něco neožírají nebo jestli naopak vydatně hnojí). Je taky dobré vědět, jaká je tam filtrace a jaké je proudění vody. Popisovaný problém může mít hodně velice rozdílných důvodů a řešení.
Môže to byť všeličím. Pre presnejšiu odpoveď treba presnejšie informácie o stave akvária + fotky. Ideálne vytvoriť si prezentáciu.
0 11.11.2014 10:38 tony626 ohnivaji mi listy na rostlinach čím to může být ???
zervan napsal: V tom akváriu je veľmi silné svetlo, pre Anubiasy netypické.Tak minimálně tento parametr nás oba spojuje. Já měl v tom akváriu také velmi silné světlo. A vůbec jsem tam nepřidával žádné mikroprvky, tak je třeba možné, že při tom silném světle a zvýšených nárocích na příjem živin jim brzy chyběl nějaký důležitý mikroprvek.
Johan napsal: Nejsou to prostě jen staré emersní listy?U mně se na 100% jednalo o submerzní formu Anubiů.
Já opravdu netuším, co přesně to vyblednutí žilnatiny způsobilo. Každopádně ty extrémní parametry nebyly rozhodně plánované, ale chvíli jsem to akvárko takto nechával, abych pozoroval, co se s ním bude dít. Kromě toho, že mi po pár týdnech takto zežloutla žilnatina u všech anubiů, tak se mi tam ještě drasticky přemnožily rozsivky (zpočátku i zelené vláknité řasy a sinice, ale ty to dlouho nevydržely a samy bez mého přičinění po pár týdnech odpadly). Zhruba po dvou měsících jsem ale to akvárko zrušil, protože to nešlo ukočírovat (přehnal jsem to dost drasticky s hnojivem v substrátu, které nebylo dost hluboko a prosakovalo do vodního sloupce). Když o tom teď tak přemýšlím, tak draslíku tam možná bylo dost, protože to bylo NPK hnojivo. Asi bych měl ještě dodat, že jsem tam měl extrémně silné osvětlení, přidával jsem také tekutý uhlík, a neměnil jsem záměrně vodu. Pokud by to ještě někoho zajímalo, tak tam také každým dnem stoupal redox. Když jsem akvárium rušil, tak už se jeho hodnoty pohybovaly kolem +540 mV, což už je silně oxidační prostředí dlouhodobě zcela nevhodné pro většinu živých organismů. Předpokládám, že tam při tom nízkém pH neprobíhala prakticky ani nitrifikace.
zervan napsal: ...ale skôr o porozumenie príznakom.Pak bych na tvém místě neprocházela akvaristické galerie příznaků, ale prostě hledala, čím je to způsobeno. Zkus klíčová slova "veinal chlorosis" apod.
Kromě virů a hub (a síry... krajně nepravděpodobné a vypadá to jinak) najdeš dost nitek směřujících k dusíku. Namátkou:
edis.ifas.ufl.edu/…
forums.gardenweb.com/…
www.ctahr.hawaii.edu/…
Jasno v tom mít sotva můžeš, opravdu má každá rostlina jiné nároky a většinou je neznáme.
Nie, tie Anubiasy nikdy neboli pestované emerzne, je to "potomok" mnohých generácií Anubiasov v mojom akváriu (po dobu asi 20 rokov).
Raviolka, Marcel: O pomeroch NPK i iných prvkov som toho síce v rôznych zdrojoch naštudoval veľa, ale stále v tom nemám jasno. Na dusík sa mi to nezdá, malo by to vyzerať takto:
deficiencyfinder.com/…
deficiencyfinder.com/…
deficiencyfinder.com/…
Ale ono sa mi to nezdá na nič, takže beriem to ako možnosť
Marcel: Toľko dusičnanov pri tak mäkkej vode vraj nefunguje dobre, aspoň podľa tých experimentov, čo som spomínal v susednej diskusii "Hnojení".
V tom akváriu je veľmi silné svetlo, pre Anubiasy netypické. Nejde mi ani o samotné Anubiasy, tých mám spústu v iných akváriách, ale skôr o porozumenie príznakom.
Takže co myslíš, že chyběl draslík? Ale jeho nedostatek přece vypadá jinak. Zároveň taky nedostatek draslíku snižuje příjem dusíku. Je to opravdu daleko víc o poměru než o absolutních číslech. (Pomineme-li, že to, co popisuješ, jsou dost extrémní podmínky i v jiných ohledech.)
Fakt se o tom dá hodně vyčíst, koho to zajímá - správný poměr NPK a jeho důležitost se nedá shrnout do několika vět. Takže se do diskuse pouštět nemusíme, dala jsem zervanovi námět ke studiu.
Jen posouvám dále co znám já, pokud to zervan nakonec nějak rozlouskne, bude to zajímavé i pro mě.
Nechci se tady moc pouštět do diskuze, ale přidám jednu zkušenost se žlutou žilnatinou a anubiy: Naprosto stejně mi u nich žilnatina zežloutla, když jsem měl v akvárku dusičnany nad 150 mg/L, fosforečnany 0.3 mg/L, pH kolem 5 a hodně nízkou alkalitu i tvrdost. Draslík jsem bohužel neměřil, ale protože jsem tam nehnojil a ve zdrojové vodě ho prakticky nemám, tak předpokládám, že tam skoro žádný nebyl. Měl jsem tam ještě Althernantheru, ale ta se tvářila vcelku normálně.
PS: Samozřejmě jsem tam neměl žádné rybky.
Nedostatek dusíku. Což znamená, že bys měl změnit poměr NPK, pravděpodobně ubrat draslík a nebo přidat dusík (ale potom možná i fosfor - takže ubrat draslík mi připadá schůdnější). A nebo prostě oželet anubiasy, každá kytka má jiné představy o optimálním poměru. Takhle vypadá ta níže zmiňovaná blokace. Můžeš si na tohle téma vygooglit spoustu diskusí, polemik a obrázků - mám na mysli konkrétně ke žluté žilnatině a NPK.
grunda napsal: u nás se pod 25 nedostanu, a hodnoty do 30 mg/l jsou opravdu bezproblémové, takže klidně lehce přihnoj Proč bych měla přihnojovat? Nemám s kytkama problém - a co je důležité, nemám problém s rybama. Můžu tě ujistit, že jsou ryby, kde rozdíl mezi 5 a 30 mg/l poznáš. Ve většině akvárií mám různé xify a jsou to ryby, které dlouhodobě v kondici při vysokých dusičnanech neudržíš. Tak mi neraď, co mám dělat.
Opakuju, psala jsem jen můj názor, že zhoršovat rybám podmínky na úkor prosperujících rostlin je špatná cesta. Nesouhlasíš, beru, každý máme jiné zkušenosti - ale nepiš mi, ať přihnojím. Chovám ryby dost dlouho abych věděla, že dusičnany jsou podstatné, byť to není na první pohled vidět.
Bol som dnes na inšpekciu akvária
rybicky.net/nadrze/19970 a všimol som si, že Anubiasy majú nejaký problém - pripájam fotku, žily listov sú žlté (presný opak prejavu nedostatku železa). Čo to je? Nemôžem nikde takéto príznaky nájsť. Iné rastliny sú v pohode, napr. ma veľmi zaujala nádherne sýto sfarbená Alternanthera reineckii 'Rosanervig' (ktorá zase u mňa má značné problémy a Anubiasy sú parádne).
EDIT: Ešte som zabudol hodnoty vody z posledného merania (má vcelku vyrovnané) - 7°dKH, 19°dGH, NO
3 20 mg/l, PO
4 1 mg/l, Fe 0,40 mg/l, K cca 40 mg/l, CO
2 je dodávané trochu ľajdácky, ale bežne tých 20 mg/l
Anex jsem kdysi doma měl na odstranění dusičnanů. Myslím že o tom psal Stanislav Frank. Nevydržel jsem to ale dlouho, protože doba působení byla krátká a regenerace dlouhá. Jinak s těmi prvky souhlas.
to mě zajímá, kdo z běžných akvaristů má doma selektivní ionex (klidně můžeme tady na stránkách udělat hlasování), udělám i průzkum mezi chovateli, kdo z akvaristů má přístup k laborce, aby byl schopen určit přesné hodnoty prvků v akva a kdo z nich má dostatečné znalosti(zkušenosti), aby byl schopen určit blokaci nějakého prvku.
K oběma lze dodat jen tolik, že pro někoho asi utopie, pro někoho běžná praxe.
No že by chodily tak vysoko?Mám jen 3 Krom toho echinodoru mám kytky celkem vysoko... Ale ta žlutá barva a tečky bude od něčeho jiného si myslím..
Řekl bych že na většině fotek je klasický požer od ancistruse.
Koukala jsem na anubiasy a bílé fleky no ožrané to není je to také průsvitné, ale žádné díry. Hrubý list taky není, lupu nemám tak to až tak blízko nezjistím. A list se láme stejně jako ostatní. Změnu pozoruji poslední 2-3 týdny na mladých listech. Snad to nebude horší..
Ahoj tak jsem tady s info
Jasný, že pro ryby chci maximum a pořád to jde na úkor rostlin, jenomže ten ekosystém tam taky musí nějak pracovat ne? Pokud půjdou rostliny do háje bude problém s vodou a NO látkami. Tak bych chtěla alespoň ty základní - valisnerie, anubias, microsorium udržet v dobrém stavu.
Hodnoty No látek v pořádku jsem myslela podle naší vody co tu teče
je jasný že když je vysoká hodnota v kohoutku tak to do akva nedostanu dolů.
Dusitany mám skoro neměřitelné podle testu od rataje nebyla voda skoro růžová takže hodnota 0-0,1mg
Dusičnany jsou na tom velice podobné mírně narůžovělá barva tak do 10mg podle vzorníku. Vodu měním i 2x do týdne, záleží na čase a druhu krmení.Ph se mi drží kolem 6,8 při CO2.
Přidat reakci
1 ...... [58] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162857x