Co se to děje s rostlinami?
0 08.10.2007 11:50 dvin – - Sidonius
Nevím proč vidíte problém v PMDD.. Nedavno jste mi to Vy sám poradil a musim říci že rostliny mi rostou o poznání lépe. Ovšem původně jsem s tímto začal hnojit kvuli bujení řasy, kterou nyní sice pořád v akváriu mám, ale mnohem míň.
Ta řasa tvoří zelené, někdy trochu do hněda jemné chuchvalce, dlouhé někdy i několik cm.
Tenso coctail jsem nepřidal.
Co si myslíte o přidání toho vápníku, možná by to uvitaly i ampularie..
0 08.10.2007 11:28 dvin – - Effouš
přebytek něčeho by možná docela vysvětloval to že se u mě daří té řase, CO2 ještě pořád nebublám, ale dneska snad dám dohromady tlak. lahev a ventily. Btw koukám že se Ti taky líbí akva ve stylu velkej kamen a kobercový rostlinky

, taky mam na něj spadeno
0 08.10.2007 11:25 Sidonius lehce pmdd znamená že hnojím asi 2-3ml/100litrů. Doporučená max. denní dávka je tuším 5ml.
Problém je, že jako mnoho dalších jste si naběhl na "zázrak" jménem PMDD...
Myslíte si, že máte tolik rostlin a tak intenzívně rostoucích, že se bez jakési směsky živin neobejdou? Že to poslední, co jim chybí, je směs makro a mikroprvků?
Ten žabí vlas by bylo možné vidět zblízka?
(Jenom abyste si nepěstoval zeleně zbarvenou ruduchu...)
Fe v chelátu máte i v tom PMDD, pokud jste do směsky přidal i Tenso cocktail.
0 08.10.2007 11:07 dvin řasy mám trochu žabího vlasu. NO3 mám z kohoutku 10mg/l a v akváriu asi 15
0 08.10.2007 10:55 dvin lehce pmdd znamená že hnojím asi 2-3ml/100litrů. Doporučená max. denní dávka je tuším 5ml.
Máte pravdu nečetl jsem pozorně

, zmátl mě ten graf na konci stránky
www.sweb.cz/… No a jak je to s těmi chelátovými sloučeninami, železo obsažené v pmdd je v chelátových sloučeninách? V biofloru tuším je..
0 08.10.2007 10:44 Sidonius Hnojím lehce pmdd
To znamená co?
četl jsem něco o dostupnosti Fe jen pod pH 6,8
To jste nečetl dost pozorně nebo zdroj nebyl z nejlepších. Rostliny si určitě dokážou vzít z prostředí železo i při hodnotách pH nad 7...
(Kdyby tomu tak nebylo, rostliny by při pH vyšším než 6,8 nemohly vegetovat - to bez Fe nejde...)
0 08.10.2007 10:11 dvin – něco chybí..
prosím o radu, nové výhonky u valisnerie jsou dost jakoby sklovité a malé a amazonicus má listy taky prťavý a jakoby pokroucený. Škoda že nemůžu přiložit foto. Koukal jsem na stránky maniakva a vypadá to na nedostatek Fe a asi i Ca. Hnojím lehce pmdd, ovšem zde Ca pokud vím není. Spíš bych se ale chtěl zeptat jak lze přidat ten vápník? Stačí skořápky z vajíček nebo šnečí ulity? To železo bude asi problem, četl jsem něco o dostupnosti Fe jen pod pH 6,8 a já mám teď přes 7. díky
Starší reakce
0 03.10.2007 19:33 Sidonius jeden ten anubias stál asi 80,- a ty dva 120,-
Za ty tři oplégry anubiasu jste dal 200,-?!
Dnes jsem do akvaristiky odnesl 2 trsy anubiasu nana. Vyrostly v nádrži 42x21x30 cm. První z nich cca 30+10 listů, (nesl jsem je v igelitce, odlomil se oplégr), a druhý cca 30 listů.
Podmínky v akva? Krevetky, nějaké endlerky, občas přihnojení CO2, (když jsem si vzpomněl a udělal "burčák"), a dostatek světla - 2x 15W úsporná zářivka.
Se světlem to jde opravdu líp.

0 03.10.2007 19:05 Page Určitě přidej zářivku a dej akva čas. CO2 tě opravdu nevytrhne.
go to atlas

0 02.10.2007 19:46 Sidonius Peťo, zdá se mi, že problém s kalužníkem není jediný v tom akva... Vidím dobře, že máš na rostlinách dost řasy, a že se ti objevila štětičková ruducha?
Nepřehnojuješ tím Plantexem? A ten kořen - je nutný?
Didiplis zkrať a zasaď zdravé vršky. Týdenní omezení světla může mít souvislost s tvým problémem.
ahoj,
mám problém s didiplisem doposud rostli výtečně ale proč začal hnít zničeho nic u dna uhnil.
Světlo 0,9w/l
možná moc plovoucích rostlin(hladina byla týden upně neprostupná ale ostatní rostlinky v pohodě rostou
hnojení: plantex
viz prezentace: rudý holanďan
moc díky
Krasny a vycerpavajici odkaz na plze:
www.mollusca.cz/…
Tam uvidime, ze neni rozdil mezi slozenim ulit morskych a sladkovodnich (zasadni). Zalezi spis na druhu, jak je vnitrek kryty perleti a co je vne.
Takze mozna jen u sladkovodnich se mene vapnik uvolnuje (druhy vesmes maji lepsi "kryti", aby se nerozpousteli, coz v mori nepotrebuji tolik.
0 30.09.2007 20:37 pcword děkuji za rady....tak že to bílé dno z těch kamínků je špatné?...možná trochu pravda že těch rybek je tam víc...ale vůbez žádné neumírají...jen ty rostlinky......dřív šly dobře..až ted poslední dobou......divím se že mám vyhodit ty dekorační kameny?.....mám jen ted samé tmavé.....ty lausturk ymám jen malé..ty snad tomu nevadí?...
0 30.09.2007 18:59
nipac [3] smajlík: ano, taky mě to napadlo ale rostlinkám se přestalo dařit už předtím- navíc ty černé kamínky jsou jen vepředu- vzadu jsou bílé, uhlazenější. jinak nepopírám že jsem některé rostlinky přeměnou dna "dorazil". Ale i tak...
Pořád nevím co dělat. Tluče se tu názor s názorem.
Asi vrátím do akvaristiky ampulárie (škoda...

) a dokoupím zářivku. Vodu měním, hnojit teda ne?
3 30.09.2007 13:28 Sidonius Taky si myslím, že se v tom zásadním shodneme...
Co se týče intenzity výměny vody, ani tady, (aspoň doufám), se výrazně nerozejdeme.
Souhlasím s tím, že:
Pokud však akvárium funguje, není žádný důvod měnit každý týden vodu.
Jistě - pokud vše funguje, je lepší do akva příliš nevrtat. Ovšem jak velké % akvárií funguje tak, aby si nejen jeho majitel před ním sedl na zadek a zatajil dech? (A není to jen o rostlinných akváriích, ale i o "rybičkárnách", pokud v nich plavou nádherné, zdravé a spokojené ryby...

) V takovém případě se dá předpokládat, že majitel ví, co dělá, a je tedy na něm, jestli např. odkaluje 1x ročně nebo 2x týdně.
U "ostatních" akvaristů bych se přikláněl k doporučení preventivně část vody měnit. (Podle velikosti akva třeba 1x za týden až 14 dní nějakých 20-25% objemu. Ne celé akva 2x týdně zakládat znovu!!!). Opravdu si nemyslím, že by pravidelná dodávka čerstvé vody mohla rybkám nebo rostlinám nějak ublížit. Naopak.

0 30.09.2007 13:05 :-) dodatek: Správně postavit nádrž samozřejmě neznamená použít co nejintenzivnější filtraci.
3 30.09.2007 13:00 :-) Já myslím, že se zas tak moc se Sidem nerozcházíme. Voda se má měnit když je třeba. Když je v akváriu nějaká krizová situace, zapříčiněná třeba nadměrým nmožstvím odpadních látek, tak je třeba samozřejmě vyměnit ihned dostatečné množství. Pokud není akvárium v rovnováze a samo se nestíhá vyrovnat s metabolismem ryb, je třeba tomu přiměřeně často pomáhat. Na takovéto situace míří Sidova doporučení. Pokud však akvárium funguje, není žádný důvod měnit každý týden vodu. Naopak. Výměna vody ztrácí smysl a jediný důvod k ní je odkalování. To samozřejmě nutné je, nicméně správně založená a přiměřeně zarybněná nádrž stačí po zaběhnutí odkalovat v měsíčních intervalech, a pokud se někdo vyzná, není problém postavit akvárium tak, aby tato procedura prováděla 2–3 x ročně.
Spoustu kytek i ryb u čerstvých akvaristů decimuje právě intenzita údržby.
no vidíš to a takový Sidonius si myslí o časté výměně vody opak

Že je rostlinkám k dobru. Pak si vyber, člověče

3 30.09.2007 11:05 :-) Koukal jsem na tvojí prezentaci a hlavní příčina je víc než jasná – absolutně přerybněno. Ve 112 litrové nádrži máš nejen tolik ryb, že by jim 500l bylo malé, ale ještě druhy které se tam nemohou vejít. Cichlasoma, skaláry, gibbiceps, štikovci, čichavci, atd. by odtud měly zmizet. Druhá chyba je vápník obsažený nejen v těch zmiňovaných lasturách, ale i v dekoračních kamenech. Dokud jej neodstraníš, kytky budou skomírat. Další s faktorů zhoršujících podmínky v akváriu je ten "jakofiltr". Myslím ten elektrický. S klidným svědomím ho hoď do popelnice. Až se popasuješ s těmito věcmi, dej se do toho světla. Potom s toho půjde udělat prosperující akvárium.

Pro Nipaca: No,zrovna včera jsem četla, proč mohou dříve prosperující rostlinky hynout.Např.nahromadění dusíkatého odpadu(což by mohly dělat ty tvé ampulárie:v nadměrném počtu kazí vodu příliš dusíkatým trusem).Autor S.Franek doporučuje častější výměnu menšího množství vody a samozřejmě pravidelně odkalovat.
A ještě k tomu hnojení,cituji:Časté hnojení bez kontroly chemismu vody v akváriu je více než nešťastné.Čím je totiž voda čistější a obsahuje méně živin,tím snáze jich rostliny z vody mohou využít a lépe a zdravěji rostou a naopak.
0 29.09.2007 22:38 Sidonius Na druhé fotce taky ruducha - tzv. "vousatá".
Můžete sem vypsat aktuální stav rybek?
Dno, ("Variopaint"), je docela nevhodný substrát. Zkuste vhodit pár bílých kamínků do skleničky s octem; pokud budou šumět, nebude to dělat dobrotu.
Kombinace postupneho rozpadu emerznich listu a rasy. Na prvni a treti fotce ruducha, na druhe nejaka zelena? Ono se to z tech fotek poznava blbe, navic vetsinou tech ras je vic a smichanych.
0 29.09.2007 22:18 pcword 
ještě jedna pro pomoc...
0 29.09.2007 22:17 pcword 
ještě nějaká fotka
0 29.09.2007 22:17 pcword – Rostlinky pomoc!!!

Mám dotaz nevím proča co to je ,moje rostlnky mají něco na sobě v přikládám fotky...nevím na některých jsou takové černé vlásky...na jinývh zas divně vadnou lupeny..
Koukala jsem na tvůj profil a není to tím že 3 ampulárie na 25l je moc? Doporučuje se 1 na 50l.Prý potom moc znečisťují vodu svým trusem a to by mohl být jeden z důvodů,proč se rostlinkám nedaří.

0 29.09.2007 11:29 Varden 
Pravidelná výměna vody, rostlinky potřebují hlavně dostatek světka, takže když se překrývají ekologické niky rostlinky si konkurují..zkuste proto část rostlinek více rozmnožených vyhodit nebo odstavit jinam aby se novým rostlinkám začalo dařit. Také je přihnojte z obchodů jsou právě že vyhnány na různých hnojivách aby rychle rostly. Když nic nepomůže tak buď vymřou nebo koupíte aparaturu na vhánění oxidu uhličitého do vody, který stojí nekřesťanské prachy. Já osobně dávám přednost kupování rostlinek o kterých vím, že přežijí a bude se jim dařit i bez vyšších koncentrací hnojiv a bez CO2....
Přidat reakci
1 ...... [188] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163868x