Co se to děje s rostlinami?
Jo. Mají ho v sobě poměrně velké množství. Já většinou po týdnu objevím i trochu sinice ...
Zip napsal: To krmení patentkami moc nechápu, myšleno, že se tím zvýší PO4 ?
Netuším jak se jmenuje ale odpadaj tomu listy a hnědne. Co dělám špatně? Mluvím o těch v předu jak je mezi nima řasokoule
když mam dostatek P já, tak mi kvete blyxa
Taky si vzpomínám, že tu někdo měl krásně rozepsané co se podle jaké rostliny a jejím projevu pozná za nedostatky, ale za boha to nemůžu najít
Zkusím ještě pohledat.
To krmení patentkami moc nechápu, myšleno, že se tím zvýší PO4 ?
Není to tak dávno, co tu někdo zmiňoval, že podle listů anubiasů poznává, kdy má přidat na PO4. A určitě mluvil o žloutnutí.
Krm týden patentkami a uvidíš
Zatím to dělají jen anubiasy a jen ten nejblíže hladině. Hnojím od začátku méně, než je doporučeno (5ml, doporučeno 7,5ml). Náročné kytky tam asi nemám.
Vím, že to tu není o řasách, ale od včera se mi objevila na skle zřejmě zelená přisedlá, může to souviset, dá se z toho něco odvodit dále?
Snažím se o souvislostech rostlin, živin, řas atd. číst co nejvíce, ale prakticky stejně pak nevím čím začít
Svítit více nebo méně, hnojit více nebo méně, CO2 více nebo méně atd. atd.....
možná máš přehnojeno a něco ti blokuje příjem jiného. Obecně, anubiasy zas tolik živin nepotřebují. Zkus to zresetovat výměnou 1/2 až 1/3 vody a hnoj méně, pokud tam tedy nemáš něco náročného.
Na těch fotkách to tak není vidět, ve skutečnosti je to více do žluta mezi žilkami. Každopádně dříve byly listy sytě zelené celé. Koukal jsem tady odkaz
surpanblog.cz/… .Tvůj odkaz znám, problém je, že na symptomy žloutnutí starých listů tam odpovídá polovina prvků
Preto som dal akvarku názov "nádej" lebo dúfam že raz bude bez rias
, vďaka za rady.
Ono se to poddá. Věřím tomu, že akva se Ti časem stabilizuje a řasa buď zmizí, nebo bude výskyt akceptovatelný. Držím palce
Já mám 24w a pomohlo to hodně rychle.
Mal som UV aqua-el 3w, prietok bol 200L za hodinu,išla vyše mesiaca a nepomohlo to.
Když máš takové potíže tak si kup UV lampu.
Ako vidíš na prezentácií rastliny som nasadil čo najviac a pomerne dosť rýchlo rastúce, dúfam v ich pomoc. Nechal som aj mesiac riasu na pokoji, stará začala odchádzať a na miestach kde zmizla sa už začala objavovať nová. Minulý rok som skúšal rôzné dávky hnojív a najmenej sa riase darilo pri minime živín, čím viac som pridával až na 125% EI tým rýchlejšie rástla. S tým minimom ktoré uvádzaš v rybníkoch som prekvapený, vizerá to na ťažký boj.
Ratajův uhlík je zhruba stejný glutaraldehyd jako všechny ostatní "tekuté uhlíky". Někdo tyhle přípravky předávkovává 2x až 3x. Myslím, že už to v takovém množství nefunguje jako zdroj uhlíku pro kytky, ale jako tvrdá chemie - tedy algicid. Dost pravděpodobně to zabere, otázka je, jestli se vše nevrátí ke starému, až to jednou vysadíš. Dřív jsem dávkoval Invital Carbon, teď jsem sehnal Rataj CO2. Zkouším to v nouzi proti Cladophoře, protože mi hrozila zničit celé akvárium a od začátku se mi začínat nechtělo. Řasa opravdu odezněla, ale změnil jsem i hnojení a osvit, takže nemůžu říct, jestli to je díky glutaraldehydu.
Snažím se minimalizovat živiny, ale tak, aby prosperovaly kytky. Kytky jsou hlavní indikátor. A ještě jedna zásada: čím víc kytek, tím míň řas. Kytky, kytky, kytky. Když si nevíš rady, přidej kytky a zařiď, ať se jim dobře daří.
Někdo doporučuje proti GDA nedělat vůbec nic ... nenarušovat ji, ona prý prodělá svůj vývojový cyklus a sama odumře. Můžeš to zkusit, ale moc se mi to nezdá.
To, že nenaměříš žádný fosfor a dusík akvarijními testy, málo znamená. Třeba přehrada dokáže zakvést velice těžce sinicemi při koncentraci 20-30 mikrogramů fosforu na litr. Při tak nízkých koncentracích dokáže vláknitá řasa zarůst dno a vytvořit metrové provazce. Takovou koncentraci dokáže změřit jen kvalitní profesionální laboratoř, amatérský test by ukázal nulu. Spíš záleží na tom, v jaké formě ten fosfor je.
Ja si osmocote kupujem čerstvé v malom balení 300g zo záhradníctva, potom ich prebalím do toboliek a zvyšok dám manželke do kvetov. Myslím si že nárast rias spôsobí zasúvanie toboliek do dna čím sa uvolnia látky ktoré naštartujú riasy. Práve preto v súčasnosti skúšam rastliny len zastrihávať aby som zbytočne nevŕtal v dne. Václav, EI som hnojil od júna 2012 s perfektnými výsledkami do januára 2015, keď sa mi po presádzani naštartovala GDA riasa.Dno som mal čistý kremičitý piesok bez osmocote.Za týždeň boli skla nenormálne zelené. Zatemňoval som akva na 4-5 dní skoro každý mesiac,aj keď riasa úplne zmizla za pár dní sa začala opäť pomaly vraciať aj keď som počas roka skúšal všetko možné. Až teraz keď mám minimum živín vo vode začala ustupovať, uvidím ako to pôjde ďalej. Skúste mi poradiť niečo na GDA, na aké denne maximum môžem ísť s Ratajovím tekutým uhlíkom pri 100L akva, teraz dávam 6ml každé ráno. Ako zaberá Twinstar, zatiaľ som nečítal konkrétny príklad úspechu pri GDA. Vopred vďaka.
Bohužel je to snaha mít všechno a nejlépe hned. Pokud hnojím do vodního sloupce + CO2 bohatě to stačí. Cokoliv jsem nacpal do dna nemělo to na rostliny žádný výrazný efekt. Jediné zlepšení růstu na pár měsíců bylo přidání zahradního substrátu které jsem dal do malých akvárek k zadní stěně. Bohužel to vydrželo jen omezenou dobu asi 3 měsíce a pak jsem to vyhodil protože i bez toho rostou rostliny dobře.
Mě a dvěma dalším kolegům akvaristům se Osmocote v provedení kapslí koupených na Rostlinná akvária prudce neosvědčilo. Nevím, jestli změnili způsob přípravy nebo vlastní hnojivo v těch želatinových kapslích, ale mě se po nich rozjely ruduchy, prvnímu kolegovi zelené vláknité řasy a druhému bakteriální zákal. Ten druhý dokonce musel vyndat dno a založit akva znovu. Naopak znám spoustu akvárií, kde se hnojí jen do vody a jsou fantastická. Nelze z toho dělat obecné závěry, ale já osobně bych už měl z hnojení do dna strach, protože nad tím nemám kontrolu.
Stránky opäť fungujú
www.golias.net. Posledné dva mesiace len zastrihávam a korene vidno na zadnej strane akva ako krásne zbujneli osmocote by im mohlo stačiť. V januári som skúšal dávkovať EI striekačkou s dlhou ihlou do dna ku koreňom rastlín, ani potom som nevidel zlepšenie.
GDA je na ústupe, keď zmizne a problém s deformáciou nových listov pretrvá, skúsim no3, po4 znovu pridávať.
Na Marcelovom webe sa pise ze podla najnovsich vedeckych vyskumov rastliny primaju P a N najviac korenmi. On už má ty stránky zase funkční? Některé rostliny ale těch kořenů až zas tak nemají.
Na Marcelovom webe sa pise ze podla najnovsich vedeckych vyskumov rastliny primaju P a N najviac korenmi.Pri jeho pokusoch s roznymi stonkovymi kytkami bez vyzivneho substratu rastli kytky vo vode s maximom zivin no3 30mg, po4 3mg len o zhruba o polovicu rychlejsie ako pri minime zivin no3 2mg, po4 0,2 mg. Ako som pisal hnojil som donedavna EI a problem pretrvaval a riasa silnela preto skusam vsetko
Mne ten Erectus pripomina moje pokusy, kdyz jsem prenesla sazenice z dobre zajeteho akva do cerstve zalozenyho minicka, kde bylo sice 10 mg/l N03, ale skoro zadnej fosfor, nebylo tam CO2 a bylo slabsi svetlo. Rostliny udelaly takovou "hladovou ruzici", proste podle me je to znamkou nedostatku vetsiny makroprvku. U mne se to casem srovnalo, kdyz jsem zacala hnojit do sloupce plnohodnotnym hnojivem, rostlinky jsou sice celkove mensi a slabsi (bez CO2, mene svetla), ale proporce se jim srovnaly.
jak jsi přišel na to, že kytky přijímají N a P nejvíc kořeny ? U rostlin s listovou růžicí bych to pochopil, ale o ty ti nejde ...
Keď som hnojil minulý rok EI všetkého bolo dosť a problém bol u všetkých kytek rovnaký a GDA bujnela stále rovnako.Po novom roku som prešiel na hnojenie podľa MarcelaG a opäť som vyhnojil dno s osmocote a do vody som dával len mikro a draslík pretože kytky prímajú N a P najviac koreňmy. Obmedzil som ich tým v stlpci vody kvoli riase ktorá je konečne na ústupe. Pri deformácii mladých listov sa píše že nedostačuje vápnik preto som ho začal pridávať aj s horčíkom. Železa by malo byť dosť z Tropici denne 2,5ml čo je 125% odporúčanej dávky.
Kdybych měl takovou vstupní vodu jako ty, tak bych se vykašlal na přidávání Ca a Mg. Ty hodnoty, které máš, musí stačit. Soustřeď se na dusík a fosfor. Pokud ostatní kytky neztrácejí listy a neblednou, mikroprvky problém nejspíš nebudou. Ve vstupní vod nemáš téměř žádné železo. Fakt nejsou nové výhonky bledší?
To že nemáš žádné NO3 je pro tvoje ryby možná dobré ale určitě ne pro rostliny.
Korene sú biele ako sníh a krásne voní
nikdy mi neuhnívali v tomto dne. V súčastnosti mám vo vodnom stlpci NO3 na nule a PO4 typujem tiež, mikro a K pridávam Tropicou PGPF 2,5ml denne ráno.Týždenne po výmene 1/2 vody ktorá má Ca30+Mg10=6,2Gh,od nového roku pridávam pre istotu MgSO4 2g a CaSO4 2g čo by malo zdvihnúť tvrdosť o 2Gh na celkových 8Gh. Vyskúšam postupne znižovať mikro na 1ml na deň, možno je prehnojené mikrom. CaSO4 2g dávam v podobe štukatérskej bielej sadry dúfam že neosahuje nič iné.
Pred rokom som urobil svetlo z led pásu 5630,celkovo 80w. V priebehu roka som pomaly zdvíhal intenzitu svetla z 1/2 na súčasne maximum. Za tú krátku dobu ledky stratili polovicu výkonu, tak som naspäť priložil trubicu T5 39w a ubral trochu na intenzite led a zase postupne pridával na maximum.Tak si myslím že svetlom to nebude, lebo ten problém sa stále opakoval zhruba pri 3/4 výšky rastlín. Chcem ešte urobiť svetlo z T5 2x39w a zavesiť ho 10cm nad akva. Uvidím čo to urobí?
Jaké má Pogostemon kořeny? Jsou zdravé? Neuhnívají? Ten substrát je dost jemný, nehnijí v tom kytky? Pokud jsou kořeny v pořádku, řekl bych skoro, že je něčeho příliš. Každý den hnojíš a ještě máš nastrkaný Osmocote do dna. Skoro bych řekl, že to musí být přehnojené.
No možná jen střelím do větru a někdo mě s tím pošle k šípku, ale není tu možnost, že pro danou rostlinku je v té výšce již moc světla a rostlina se takzvaně spálí?
Nevím, fakt nevím, ale možnost by to byla ne?
kdyby si se dopátral, tak dej vědět, trápí mě to 2 roky...
O.K. Ptal jsem se, protože hodně lidí vaří se solí a potom se diví, že jim rostliny přichycený na kořenu nechtějí růst a nebo odcházejí, což není tvůj případ, chybku jsi už jak je zřejmé odhalil.
Není, vyvařený byl, ale bez soli... A pak ještě byly kořeny přes týden máčené ve vodě...
A víš, že asi máš pravdu...
Teď si uvědomuji jednu věc, když jsem poprvé měnil vodu, tak jsem si je připravil méně než jsem odpustil a pak jsem to doléval neodstatou. A ta ani náhodou neměla stejnou teplotu, byla znatelně teplejší než ta v AQ. Bylo to ráno a já jsem pospíchal do práce. Tak jsem to neřešil. Taková pitomost, kurňa jak jsem na to mohl zapomenout. Ono to bude určitě ono, je to v místech kudy se mi "rozlévala" voda z dlaně.
Udělat takovou blbost, fakt by si dal facku!
Není ten kořen vyvářenej ve vodě se solí?
Blednutí při nedostatku živin vypadá jinak a všimnout si ho na třídenních přírůstcích mechu by byl kumšt
Takhle vypadá mech, který je něčím dost zásadně poškozený - mráz, teplo, savo... Normální to tedy není, ale neřešila bych to, on se vzpamatuje.
(Ještě poznámka - mohl by být "spálený" něčím, co se vyskytuje v akváriu, ale to by bylo pravděpodobně vidět na ostatních rostlinách. Obvyklá opatrnost při záběhu je předpokládám samozřejmostí.)
Amazonia ale pouští hodně živin i do vody, zvlášť ze začátku. Já mám mech v nádrži s Amazonií, kde vůbec nehnojím a voda tam je jen destilovaná a mechům se tam daří zatím výborně. Problém musí být jinde.
Mech si na zivinach ze substratu moc nesmlsne
Nehnojím, zatím snad bude stačit to co je v substratu... Hnojení a CO2 přijde na řadu až za několik týdnů, chtěl bych to zkusit jistou metodou. Ostatní rostlinky zatím dobrý.
V prezentaci píšeš, že nehnojíš ... není to náhodou nedostatkem živin? Je to jen bledé, nebo tem mech odumírá? Pokud jsou to bledé nové výhonky, přidal bych krapet fosforu. A začal dávkovat železo plus ostatní mikroprvky. A asi budeš muset začít i CO2. Máš hrozně silné světlo, kytky budou růst, ale musí mít taky z čeho. Co dělají ostatní kytky?
Zdravím všechny. V čerstvě založené nádrži (3dny) mám Weeping Moss, a dnes jsem si všiml, že začíná blednout (viz. foto). Je to normální stav? Předem díky za rady! Tom.
Deset dní po založení tam už máš ryby? To se ti fakt poděkují.
Kytky můžou stagnovat, protože si teprve zvykají na tu změnu. Jestli jsou z obchodu, byly většinou pěstovány na vzduchu. Některé můžou shodit postupně staré listy, některé budou ze začátku růst špatně. Chce to čas.
0 26.03.2016 11:43 carpdu – Rada - co chybí rostlinám
Starší reakce
Zkus vyčistit filtr, pořádně odkalit dno, vyčistit akvárium od všech zahnívajících zbytků a nějakou dobu častěji měnit vodu. Prostě udržovat akvárium v čistotě. Pokud by to nepomohlo a problém byl vážný, zkus BlueExit, ten na sinice zabírá.
Budeš tam mít nestíhající filtraci, to dno je taky docela hrubozrnnější, nikdo nic o tvým akváriu neví, to je potom těžko radit, spíchni alespoň nějakou prezentaci s co nejvíce pravdivejma údajema a třeba se najde nějaké nápomocné řešení.
Přidat reakci
1 ...... [51] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x