Co se to děje s rostlinami?
Takže potíž je ve špatné osvětlení,přehnojení a odkalování
hnojit už nebudu,necham tam jen JBL KUgeln a PROFLOR,nebo BIOFLOR už tam nebudu lejt.Budu častěji odkalovat a časem koupím zařivky
a jestli to nebude OK
začínam znova
tie GLO uz maju "odsvietene"
jaké doporučujete zářivky? (je tam místo jen na dva kusy)
15W SUNGLO
Technické parametre: 400 Lumenov, 80 Luxov, svietivosť 3000 h.- na toto BACHA...
Zářivky jsou staré 8 měsíců.Mam dát silnější zářivky a proč mi tam nejdou kytky většího vzrůstu?
ake su stare tie 15W SUNGLO a 15W POWERGLO???
..."odkaluji jednou za týden 5l vody" -je do dost malo skus aspon 25-30Litrov
...v "tomto" pripade bi som povedal ze je to "prehnojene" a zaroven menis malo vody...
1 22.04.2010 19:49 Usine – Re: Martin
Špatné světlo,příliš hnojiva, malá výměna vody a pro ryby dost krmení = nerostoucí rostliny.
podle me zas sviti malo
ahoj,
ve 125l Aq mi nerostou kytky většího vzrůstu,menší kytky jako kryptokoryna červen,atd rostou celekem dobře,ale zakruticha neroste,kroutí se u dna,jiné kytky ženou k hladině,ale uhnivají jim dolní listy.Žádné kytky vetšího vzrůstu mi nerostou.
svítím 14hodiny s 2x 10min pouza 15W SUNGLO a 15W POWERGLO
hnojím JBL Kugeln,Dajana Pet-PROFLOR
odkaluji jednou za týden 5l vody
v AQ je pár Skalárů,neonky(15ks),parmičky siamské-2ks(dány do Aq kvůli řase),krunýřovci(3ks-velký 9cm),ampulárky(2ks).
Tak nevím kde je chyba,že kytky nerostou a když tak mají řasu.
0 22.04.2010 07:57 kreten – Re: Kerze
Z pěstování na suchu je změna pod vodu, ony se ty kytky nejspíš chytí posléze.
0 22.04.2010 07:52 Kerze [14] Prosím o radu, mám cca 14 dnů založené akva 30l. Je tam říční písek o zrnitosti cca 2mm, teplota vody 24-25 st., filtrace běží non stop, svítím 12h denně 0,5W/l a umístila jsem tam většinou nenáročné kytky, přihnojeno PlantaMinem, výměna části vody jednou týdně, obyvatel pouze jeden Betťák a několik drobných šneků. Zdá se, že se tam kytkám moc nedaří - zvláště Cryptocoryne x willisii odspoda žloutne, žloutnou i Anubiasy, které jsou ale všechny přivázány ke kořenům...čím to může být - ať mi ty kytky neodejdou...?!
Nádrž vypadá takto - špatný substrát ?
0 20.04.2010 19:47 omu – Re: filipsi
grafikou se castecne zivim tak tech 16 odstinu snad taky dam, uvidime
jeste bych pridal dalsi indicii, predpokladam ze vodu beres z vodovodu, takze si najed na stranky dodavatele a jukni jakou vodu ti dodavaji, casto misto hnojeni postaci jen castejsi vymena vody
ale pridavani co2 se asi nevyhnes
jinak jsem asi v mensine, ale na mne se manzelka obraci, abych ji vybral, ktera barva se k cemu hodi....
Jasne, normalni chlap vi, ze losos, meloun a maliny nejsou barvy, ale jidlo
. Yirka je vyjimka.
Ja se doma odmitam podilet na tom, kdyz mi zena predlozi vzornik, vybere pet barev, podle me absolutne stejnych, a chce rozhodovat, ktera se hodi vic k .... Zavru oci, zapichnu prst, a trvam na tom ze ta je nejlepsi (a stejne tam je za dva dny jina, protoze "byla lepsi"
Nelze generalizovat, jde o cvik. Troufnu si říci že mám velmi vytříbený barvocit, stejně jako spousta jiných chlapů v polygrafii.
JuraS napsal: pak ještě záleží na tom jak jsi s barvocitem..nech to vyhodnotit ženské..chlapi vidí a rozeznávají jen 16 barev..odstíny nám unikají..prostě příroda...
To je jako pravda ?
Vadí, nevadí... Nižší je lepší, ale ten kdo ho neměří a má trošku víc rostlin, tak má také přes osum.
Ještě se zeptám - pH k 8 tedy zásadně nevadí? Také je v naší vodě docela dost Ca - 71mg/l..
Díky, zkusím tedy častěji měnit i více vody a odkalování moc nepřehánět. Naše voda má sice jen 17,5mg/l NO3, ale tak snad to bude stačit..
0 20.04.2010 16:44 Johan [4946] - Rostliny katterinecka napsala: Svítila bych oběma těma 15W zářivkama, a přidávat CO2. Proti řasám musíš snížit obsah živin ve vodě, častěji měnit, a ty mečovky bych vyměnila za jiný rybky, jsou to docela prasátka. Možná by na ty rostliny pomohlo přidávat železo, nebo zjistit jakej máš limitní prvek
Když tady je právě problém ten, že těch živin spíše schází. Limitní tu bude asi hodně dusík. To, že ste snížil osvětlení byla asi dobrá volba. Té vody bych se nebál měnit klidně i víc a odkalujte jen špínu, kterou uvidíte na substrátu, žádné rytí do dna, už tak tam máte málo živin.
Více např. v dalším aktuálním tématu:
rybicky.net/forum/14494… Svítila bych oběma těma 15W zářivkama, a přidávat CO2. Proti řasám musíš snížit obsah živin ve vodě, častěji měnit, a ty mečovky bych vyměnila za jiný rybky, jsou to docela prasátka. Možná by na ty rostliny pomohlo přidávat železo, nebo zjistit jakej máš limitní prvek
ano, cca 1/4-1/3 (co odkalim) 1x za 7-10 dni
Prosím všechny o radu: cca před rokem a něco jsem založil akvárko, tradičně udělal pár základních chyb (dno, světlo,málo kytek) a přišly řasy a rostliny po asi měsící poměrně slušného růstu přestaly jít. Myslel jsem si, že je to špatným dnem, tak jsem znovuzaložil (před cca 3měsíci) akva s pískem z flexiobkladů, kytky z aqua-daho, rychlerostoucí, nenáročný - začátek vypadal slibně, rostly, rostly (snad až na echinodory) a pak zase prásk a rostliny skoro stojí a řasy jedou, můžete mi někdo poradit, co s tím? Mám za to, že žádnou zásadní chybu nedělám.. (ale to má za to asi každej). Teď to svádím na vysoké pH (až 8), ale to už asi vařím z vody
Bližši info o nádrži mám v prezentaci, ještě doplním, že nehnojím, pouze u založení kuličky Bivoje + hřebíky do dna. Už mě to štve a je to safra škoda, mě to akvárko tak baví..
Jo a aktuální fotky jsou ve složce řasy.
Je to jeden z nejstarších listů?
Zrovna to množství světla je pro návrh řešení nejdůležitější. Změření NO3 na začátku bude nezbytné. Pokud test ukáže nulu, není se čemu divit že se v malém množství objevila sinice, pak by přihnojování KNO3 bylo opravdu na místě, ale to jsou stále jen domněnky.
K přesnosti testů: ať jsou odchylky od skutečnosti jakékoliv, jsem alespoň schopen naměřit nulu, nebo přebytek, a jsem schopen sledovat tendenci.
S CO2 bych asi neváhal.
0 20.04.2010 09:51 JuraS – Re: omu
nejsou přesné ty na jednom papírku pro víc hodnot..to je jen pro orientaci..rataj je moc složitý, jeho kapátka nekapou, nálepky na lahvičkách se odlepují, celkově to nejhorší..tetra, sera..klasika a kvalita..pak ještě záleží na tom jak jsi s barvocitem..nech to vyhodnotit ženské..chlapi vidí a rozeznávají jen 16 barev..odstíny nám unikají..prostě příroda...
0 20.04.2010 09:49 omu – Re: omu
Side, OMLOUVAM SE ZA PREKLEP, svitim 2x18W 640 + 1x18W akvaglo, celkem 3x18W. To je tak kdyz clovek pise v praci a do toho dela jiny veci...
Ohledne tech testu - co jsem doted postrehl s diskuzi tak nejsou nijak zazracne presne, existuji nejake min nebo vic kvalitni nebo je jedno ktere koupim?
...2x18W 640 + 3x18W aquaglo...
Proto to biogenní odvápnění.
Vypadá to, že kytkám skutečně došly živiny.
(pH má samozřejmě na jejich dostupnost vliv, ale k BO by bez schopnosti rostlin získávat při daném pH makro a mikroprvky sotva mohlo dojít...)
Edit: Dvouhodinová pauza je dost málo...
Je to jeden z nejstarších listů?
Máte v akva ancistruse?
0 20.04.2010 09:38 omu – Re: Eff
Diky za reakce.
Svitim 2x18W 640 + 3x18W aquaglo, vsechny trubice jsou 4 mesice v provozu. Od 9-13h, pak 2 hodiny pauza, 15-21h, celkem 10h denne. Kdyz jsem zkousel zvysit dobu sviceni na 12h, zacala se objevovat sinice. Tezko rict jestli to byl nasledek nebo by zacala rust i tak - bylo to chvili pote co prestaly rust rostliny. Momentalne pri sviceni 10h ji tam symbolicky stale trochu je, ale ne nijak drasticky.
Koupim doporucene testy a uvidim. co2 bych se nejradsi vyhnul, jezdim momentalne na 6ti denni sluzebni cesty coz neni idealni na zacinani si s experimentovanim.... uvidime.
Diky za odrazeni od vymeny filtr. hmoty.
Prosím vás, co je tohle ? Objevilo se to v sobotu na jednom listu Anubiasu. Hrozně rychle se to šíří, radši jsem ten list dneska ustřihla. Zbytek rostliny je v pořádku, dokonce kvete. Je to můj nejstarší Anubias s oddenkem silným jako palec, krásně hustě rozvětvený. Ve dně jsou přichyceny pouze kořeny - stojí na nich. Na žádné z ostatních rostlin nic podobného není. Nejde to sundat - je to skrz list, takže myslím, že řasa to není. Díky za rady.
Nejdřív měř, potom řeš.
To dno opravdu vypadá velice odkaleně, na druhou stranu v brněnské vodě toho zas tolik nechybí, například NO3 běžně z vodovodu měřím 40ml/l. Mě by zajímalo to pH a jak jsem psal NO3, P, Fe. Ono je totiž docela dobře možné, že tam živiny jsou, jen při vysokém pH nejsou dobře dostupné.
Takže Já radím:
Světlo, CO2, počkat, počkat, měřit, pozorovat... výsledek ale taky dost možná ukáže, že i hnojit, jen musíme nejdřív zjistit čím
To, co vás potkalo, je celkem běžný jev - velmi pravděpodobně rostliny vyčerpaly jak zásobní látky, které si přinesly s sebou, tak živiny, které měly zpočátku k dispozici.
Přehnaná hygiena taky není ve vašem případě na místě - při takto střídmě zarybněném akva je časté odkalování spíš na škodu. (Neplést s častou výměnou části vody, která může naopak živiny dodávat.)
Podle projevů biogenního odvápnění zas tak málo světla v akva nemáte, přesto se připojuji k Effově doporučení stran výměny zářivek.
Otázkou pak je, co dál... Samotná výměna zářivek problém nevyřeší, a proto budete muset buďto světla ubrat nebo dodat kytkám více živin.
A jste tam, kde jste být nechtěl...
a) O výměně filtru v této fázi neuvažuj.
b) 2x640 18W a 1x darovanou aquaglo - takže 2 nebo 3 trubice? Pokud dvě, je osvětlení nedostatečné (pochopil jsem že nádrž má 100 litrů). Darovaná aquaglo je pánbůví jak stará, začal bych opravdu výměnou/posílením osvětlení. Svícení od rána 6 hodin, pak 3-4 hodiny pauza, pak dalších 5-6 hodin světla.
c) Změř NO3, P, Fe. Dřív než o hnojení, začni přemýšlet o přidávání CO2. Takže změříme i Ph a KH. Brněnská voda bývá běžně tak Ph 7,6 a KH 8.
0 20.04.2010 08:06 omu – Problem se stagnaci rostlin
Dobry den,
Potreboval bych poradit – mam 4 mesice zalozene akva a rostlinky pomalu ale jiste po veselem rustu ze zacatku zacinaji stagnovat. Nez se pustim do nejakych radikalnich zmen, tak bych se zeptal zkusenejsich, které z nich mají smysl
a) Mam atmam cerpaci hlavu s relativne malym obyc. molitanem (cca 9x9x13cm). Pomohla vy vymena za biomolitan? Nenei to v teto chvili zbytecne riskantni zmena? Nemam druhou cerpaci hlavici tak by muselo byt nejakou dobu akvarium prakticky bez filtru, nez by se novy zajel.
b) Svitim pomoci 2x640 18W a 1x darovanou aquaglo. Zmena na 830+840 trubice by mela vliv?
c) Nehnojim, rybek nemam moc - necelych 50cm na 100l vody s tim ze se jedna o vcelku cistotny ryby - tetry, razbory, odkaluji docela casto. Takze je mozne ze v akvariu je nedostatek zivin - napovidalo by tomu to ze nemam ani pamatky po jakekoliv rase. Coz je stav ktery bych nerad dobre myslenou radou pridavej co2+ppmd narusil.
Na druhou stranu si myslim ze prave ziviny jsou hlavni problem, pokud bych mel popsat anomalie kterych jsem si u rostlin vsiml tak to jsou. Heteranthera Zoster, Ludwiga Repens, Limnophila Sessiliflora - nerostou rovne ale jak kdyby "uhybaji", nevim jak to popsat, pusobi to jak kdyby zvrchu na ne neco tlacilo a ony se snazily uhybanim do boku dostat vys. Ludwiga Repens - zacinaji ji rust trochu zkrabacene listy. Vallisneria asiatica - pozoruji na ni nejspis odvapnovani - listy se pokryvaji sedou hrubou vrsvou, ktera jde pri trochu snahy oddrolit. Rostou ji nove slahouny ale nedorustaji do normalni velikosti, zustanou male a starsi listy zacinaji docela rychle odumirat.Takze na ktere prvky myslite ze mam zamerit, koupit testy a pripadne zacit pridavat? Vodu mam brnenskou, z brezovskeho zdroje.
Pro predstavu pridavam fotku soucasneho stavu
Diky za podnetnou diskuzi.
ty listy jsou opravdu od anciku mam je na jednou echinaci uplne stejne nicmene s tim svetlem myslim ze ledka to nedozene
jinak driv jsem ty napadene listy odstranoval ale pak jsem zjistil ze kdyz je tam necham nenapadnou nove dokud ty stare nezlikvidujou uplne a to chvilku trva takze jim je tam nechavam
)
0 19.04.2010 16:13 Voloduson – Re: Clermont
Echinodory pousteji listy, narostou nove... Je to dano tim jak jsou pestovane v pestirnach... Vic o tom vsude na netu...
Já tam stopy po aktivitách ancistruse vidím zřetelně.
Ale na tom, že máte v akva málo světla, na tom trvám.
A hnojit do slabě nasvíceného akva je riskantní.
Přidat reakci
1 ...... [113] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x