Co se to děje s rostlinami?
Hmm, to si nemyslím, že máš všude stejnou vodu, možná vstupní, ale to je asi tak všechno.
Znám. Aktuálně se mi děje v jednom akváriu. Souběžně s tím mi pistia jinde roste.
I v minulosti se mi to dělo.
Jedna věc je, že mám pocit, že u plavajících rostlin vždy v jednom akváriu prosperuje jen jeden druh. V akváriu s A. gigantea, kde se mi toto s pistií děje taky, prosperuje výborně Limnobium laevigatum.
Druhá věc je, že mi pistia takto reaguje v akváriích s umělým světlem, ale dobře roste v koulích na okně. Umělé vs. přirozené světlo. Plus, že v kouli je pistia chráněna před průvanem (pokud není koule dolita až po okraj).
Vodu mám všude stejnou.
jo,to jo, ale kdyz sem rekl, ze je to na nakladani masa, tak rekla rychlosul (možna že hořka sul) a podala mi sanytr. Do te doby nemela šajna, nejake KNO3 nebo dusicnan,to snad nikdy neslysela a ja to mezi tema mydlama a vonavkama sam nemohl najit.
Myslím si, že rychlosůl je trošku něco jinýho, to podle mě není KNO3, ale NaCl a NaNO2 a řezníci tomu říkají Praganda a i to pod tímto názvem prodávají.
drogerie TETA, rekl bych jistota, akorat tam tomu rikaji rychlosul, mozna ze horka sul, ja uz nevim, ale KNO3, dusicnan ani sanytr ta prodavacka neznala. Nicmene pak sacek hned nasla a obsah byl ten spravny.
Njn, já kupuju v řeznických potřebách.
romant napsal: ... Normálka zajdi do drogérie a kup si tam sanytr(KNO3) ...Člověče, není to tak jednoduchý ... nedávno jsem v Liberci obešel snad 6-7 drogérií ... a sanytr jsem potkal jen jednou ... jenže smíchanej s nějakým kořením :o) ... Prostě jsem ho nesehnal. Budu objednávat na netu ...
Tak ty parametry vody podle papírků jsou na nic, to už by jsi tam neměl ryby.
Normálka zajdi do drogérie a kup si tam sanytr(KNO3) a začni přidávat, protože podle mě tam chybí dusík, ale na druhou stranu já jsem sedlák a nebude od věci, když se ti k tomu vyjádří nějaký chemik-rostlinář.
Nějak mi začala odcházet pistia. Získal jsem ji před pár týdny. Vypadalo to, že se jí daří, vyhnala pár odnoží, objevovaly se na nich nové rostlinky, ale najednou jí začaly hromadně žloutnout listy a poté, co se konce listu ponoří, objeví se na nich bílá plíseň.
Je to malé 30l akvárko, kde nechávám povyrůst black molly a paví očka. Teď je tam kolem 20-30ti přibližně centimetrových rybek ze dvou vrhů (jeden a tři týdny staré).
Nehnojím, říkám si, že to rybičky zvládnou. Jen při zakládání jsem do dna zahrabal jednu kuličku bivoje od rataje a starou železnou skobu. Vodu měním 2x týdně čtvrtinu, neodkaluju. Protože jsem akvárko speciálně připravil na rozmnožování, dal jsem tam rostlinek opravdu hodně, aby se měl potěr kam schovat, než odlovím maminu.
Takže si říkám, jestli nejde jen o nedostatek živin. Ale ta plíseň se mi vůbec nelíbí.
Začalo to minulý týden, odstraňuju plesnivějící listy. Snažím se jinak na rostlinky sahat co nejmíň, abych jim neponičil chloupky. Ale začínám zvažovat komplet likvidaci všech napadených rostlinek. Myslíte, že je to nuné?
Parametry vody (jen přibližné, podle papírkového testu):
GH 3,5°
KH 4°
NO3 30mg/;
NO2 pod 5mg/l
pH jsem naměřil 6.4 papírkem, 7.1 elektronickou sondou... nevím kdo kecá
Teplota 24°C
Zatím mi lakota brání nakoupit další chemikálie na rozbory vody, z vodáren mám takovouhle zprávu:
www.pvk.cz/…
Akvárium je necelé dva měsíce staré.
Chce to fotku, ať to není jenom tipovačka.
A ten film smrdí? Možná sinice, tedy tipuji podle popisu.
0 27.07.2016 20:32 stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ? Nazdar. Dnes som nejake rastliny hivodil, nieco strihal, nieco presadil a vsimol som si ze rastlyny maju na sebe taky mazlavy film. Ked som ich mal von a presiel prstom, bolo vidno na prste taku zelenu mastnotu. Neviete niekto co to je? A ci sa mam necoho obavat? Akvarium malo asi pred mesiacom vsetky druhy rias, postupne sa uz cisti a riasi ustupuju. Momentalne vsetko krasne rastie a riasa stagnuje alebo velmi pomalicky mizne. Tiez ten mastny film je aj na skle. Najprv som si myslel ze je to prachova riasa ale pod magnetyckou stierkou sa to rozmazava a roby smuhy. Hnojim pps pro, udrziavam hodnoty 30no3, 3f, 25k, 0,3fe. Co2 cez ph kontroler na 6,6 pri kh6. Viete mi poradit?
Me se zda tech 1000lm na 30l bez pridavani CO2 v plynnem stavu hrozne moc. Taky jsem s podobne velkym akvarkem experimentoval (u me teda nastala po nasazeni svetla podobne intenzity totalni kalamita ruduchy), tekute CO2 nikam nevedlo. Nakonec zatim vyhrava kombinace mnohem nizsi intenzity svetla kolem 600lm 10h denne, zadne tekute CO2. Sessiliflora v tom roste paradne, dal jsem tam ze srandy i "odrezky" Limnophila aromatica a taky se ji kupodivu celkem dari, listy ma sice zelene, ale vypada porad ok. Ted teda koukam, ze ma okousany horni listy, ale podeziram cichavce, ze je trha, protoze jich ma plny hnizdo
Já toho během posledních 8 měsíců měnil víc. Lampa je nová (původně Dennerle ze setu), mám ze dvou stran tapety (původně bez a tím pádem odraz paprsků od dvou bílých stěn), pod pískem je půdní hnojivo (před tím bez) a začátkem roku jsem kompl.překopal akva...tak je těžký to posuzovat s dobou předešlou a odhalit problém. Někde tady jsem taky četl, že je lepší svítit výkonějším světlem kratší čas než naopak (že budou mít rostlinky lepší vybarvení). Ale díky za typ, zkusím to změnit, snad se nerozjedou řasy
Pokud platí doba svícení 7-8 hodin tak je to poměrně málo. Radši bych svítil menší intenzitou ale déle pokud by silné světlo dělalo problémy.
Souhlasím, asi ji nahradím, byť jiná Limnophila sessiliflora mně tam rostla krásně 4roky. Vlastně možná to i potvrzuje negativní vliv tekutého CO2, protože začla nevysvětlitelné chřadnout (já to přičítal Ampulárce) až úplně odešla. A časově by to mohlo souhlasit se začátkem dávkování toho COčka
PS: Co se týká fotky, zdrojová byla správně na výšku...
Nemá cenu se snažit o rostliny které ti evidentně nerostou. Pokud jde o fotky v nějakém editoru ji otoč do správné polohy a ulož pak se bude zobrazovat správně.
Vallisnerie tam mám a rostou jak divý
To světlo bych bral v potaz jen kdyby listy odcházely jen dole...ale jak je vidět z té mé fotky (redakční systém ji nepochopitelně otočil horizontálně), rostliny připomínají spíš teď palmu a na většinu stonku krásně svítí..
Glutaraldehyd muze byt jedovaty,vse zalezi na jeho koncentraci a opravdu nekterym rostlinam vadi uz pri nizke koncentraci(napr. Vallisneria),tvuj problem muze vznikat i nedostatkem svetla,v dolnich prostorach nadrze,kdyz jsou rostliny zasazene blizko sebe a stini navzajem.
Je to to samé jako když živorodkáři používají ředěné savo na to aby samci gupek měli v pořádku ploutve nebo průtočné nádrže (chlor). Nakonec je tu o tom určitě téma.
rybicky.net/forum/19442 No nejsem chemik, ale přijde mi zvláštní, že to tekuté CO2 nic nedělá rybám ani (přecitlivělým) Krevetkám, které se i množí a jemnolistá rostlina to nedá. Nevím teda, proč se CO2 (vč.tekutého) tak propaguje jako mantra pro rostliny v akva, když to některé rostliny takto nesnáší
S tím plynným CO2 to není tak jednoduché, teď to asi nedám...ale plánuju po přestěhování velké akvárium a tam si CO2 set pořídím. O tom Burčáku už jsem slyšel, budu si muset někde zjistit, co to obnáší...
Problém bude to tekuté CO2 je to totiž zředěná desinfekce jemnolisté rostliny to nemají rády. Pořiď si normální CO2 ať burčák nebo lahev a uvidíš jak poroste.
cs.wikipedia.org/… Zdravím, mám problémy s Limnophila aromatica. Spodní a i střední listová část naprosto odumírá. Přitom pod substrátem je hnojivo a k tomu pravidelně denně hnojím i přidávám tekuté CO2. LED osvětlení má 1000lm, což by mělo stačit, zbytek rostlin je OK. Co by s tím mohlo být?
Díky za rady a postřehy.
Starší reakce
Tohle vypadá, že špatně probíhá syntéza zeleného barviva - chlorofylu. To může způsobovat (řazeno podle pravděpodobnosti výskytu; č.1 je velmi pravděpodobné):
- přebytek fosforu a/nebo vápníku ve vodě (osobně sázím na přebytek Vápníku z těch korálů a mušlí - vápník brání rostlinkám ve vstřebávání hořčíku, který je základní stavební kámen chlorofylu - zeleného barviva)
- špatné pH (buď pod 6, nebo mnohem pravděpodobněji nad 8 - pokud nemá akvarijní voda pH v rozmezí 6-8, lépe však v rozmezí 6.5-7.5, rostlina nedokáže mikroprvky dostatečně vstřebat, i když jich je ve vodě dostatek) - kolik je pH tvé vody?
- příliš měkká voda (rostlina pak nemá dostatek minerálů) - jaké je dGH?
- nedostatek mikroprvků (zejména iontů Mg - Hořčíku a Zn - Zinku, které jsou třeba pro syntézu chlorofylu a dalších enzymů);
Řešení: já osobně bych začal tím, že změřím pH a tvrdost vody a hned poté bych dal pryč všechny korály, mušle, lastury a všechno to, co nepatří do sladkovodního biotopu. Hnojiva bych tam moc necpal, protože můžou v takové situaci ty kytky dorazit.
KarlosS, aké máš hodnoty Ca,Mg vo vodovode a koľko ešte pridávaš tieto prvky do akva. Vopred vďaka.
chloróza, Fe máš zřejmě dostatek, něco ti ho blokuje. Stejně se nemůžu ubránit dojmu, že ti to hoblují nějací živočichové.
Zkus napovědět tou tvrdostí, jak už jsem se ptal. Já díky měkké vodě musím dodávat hodně hořké soli, aby hygrophyly jely ..
0 18.07.2016 16:21 artmle9 – Rostliny
nějací hladoví otíci?
Ale sám musíš nejlépe vidět, jestli je to sedřený nebo něco jiného. Nicméně pokud to není řasa, tak jak tvrdou máš vodu GH?
no slimaci by boli, ale nezda sa mi to ...
nebrousí ti to tam někdo?
Starší reakce
Díky. Napadlo ma to, ale v tom hitech akva keď bolo svetlo hneď nad hladinou rástla normálne dovýšky. Pak som svetlo dal na stojan cca 12cm vyššie a zacala sa plaziť tak mi to úplne nesedelo.
Koberce mam rád ale zrovna tuto rastlinu som chcel až k hladine
U stonkovek je to normální, žádný stres
Řekl bych že máš moc světla , stejně mi reagovala třeba polysperma když jsem trošku ulít s ledkama nad 112L akvem , doslova se po pár týdnech plazila po zemi , jak jsem světlo zredukoval , začala zase růst jako stonkovka směrem ke hladině
Prosim o radu kořinky rostlin mi rostou mimo substrat dělam něco špatně nebo je to normalni
V oboch akváriach(jedno stredné svetlo bez co2 hnojenie mikroprvky fe a k, druhé viac svetla co2 hnojenie mikro aj makro) mi difformka rastie skor ako kobercovka. Stonky sa plazia po substráte a ani jedna nie je vyššia ako 10cm.
Niečo jej chýba alebo prebýva?
Má zkušenost je, že akvárium postavené na kryptokorynách je úplně super. Někteří akvaristé krčí nos, že kryptokoryny rostou pomalu, ale tvůj problém by to být neměl. Jednak v reálu vidíš, že u tebe fungují (čili hodně sázka na jistotu), jednak nemáš extrémní problémy s řasami a tak nebude vadit přidat pomaleji rostoucí kryptokoryny.
P.S. Kryptokoryny v pohodě snesou vodu plnou sajrajtu, akvárium s nimi prokazuje značnou životaschopnost při občasném zanedbání - naopak - do značné míry jim to vyhovuje a nebezpečí (rozpad listů) hrozí při náhlém zlepšení podmínek.
Chystám sa ísť na nákup rastliniek tento týždeň tak kúpim. Ďakujem za radu
Ptam se, protože vypadají slušně. Pořiď si ještě osm nebo deset takových. To by tvé akvárium mohlo nakopnout.
Mám ich už asi 3 mesiace.
Zitra zajedu dokoupit jeste nekolik kousku...vezmu osmocote a pridam par kulicek ke kořenům
I u dřívějšího akvária bych reagoval, že máš zdvojnásobit až ztrojnásobit rostlinnou hmotu.
P.S. Sorry, neřeším složení vody ani ve svých akváriích.
P.P.S. C. pontederiifolia, co máš ve staré nádrži, mám v akváriu osázeném takhle
rybicky.net/fotogalerie.php… 0 03.07.2016 19:30 laKatos – zelene fleky
Na lotusu se delaji zelené fleky. Jaký prvek chybí? Případně nabývá.
Třetím dnem hnojim pmdd.
drivejsi fotka akva.kytkam se nedarilo.tak jsem vytrhal a dal valisnerku
Ne,ne.ancitruse tam nemam...
Přidat reakci
1 ...... [45] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x