Co se to děje s rostlinami?
1 23.10.2015 07:51 bahno71 [287] - Rostliny Nez zacnes hnojit chce to pomerit kolik ceho mas ve vode v akva
Takze bych pouvazoval nejdriv nad koupi testuu
......a poznat jak mas hnojit
..musis pozorovat kytky ti samy reknou...
....a nehnoj ve stylu jedna baba povidala dej tam toho tolik a tolik a tohle taky pridej trosku (to je dobry taak akoraat u buchet)...to pak radci nehnoj vubec ..to si koledujes o pruser... a jinak se priklaniim k Vaaclavovi s tim COčkem...bych ze začatku zkusil burčák ...
Nevím kde jsi přišel na nějaké výkyvy pH Bez CO2 jsou podstatně větší. Při slabším osvětlení burčák uplně stačí spousty lidí to tak mají. Připadá mě to jako reklama na CO2 sety.
ve vztahu k řasám, výkyvy ph pro ryby, atd., atd ... vám to vysvětlovat nemusím ....
a ani vzhledem k objemu jeho nádrže to prostě není vhodné.
Pokud to ovšem někdo vychytá tak důmyslně, jako např. Designer, tak proč ne.
Hlavně neexperimentuj s kvasničákem, kolísavý přísun co2 je ještě horší než žádný. Nezlob se na mě ale tahle formulace je poměrně velká blbost. Můžu napsat něco podobného Jakékoliv Co2 je je lepší než žádné.
musíš dávkovat dle návodu. Toto hnojivo neobsahuje fosforečnany, kup si KH2PO4.
To je těžký, záleží co od toho očekáváš. Hlavně neexperimentuj s kvasničákem, kolísavý přísun co2 je ještě horší než žádný.
kde?, spíš potřebujem odpověď jak a jestli hnojíš
jinak je to přisedlá zelená řasa. Buď uber světlo, nebo přidej na co2 ... fosfor taky není na škodu. Asi budeš muset začít hnojit
Jsou tam takové tmavě zelené flíčky
síran hořečnatý, koupíš v zahrádkářství.
Pokud hnojíš, mělo by to hnojivo obsahovat, ale v tom případě jsou dvě možnosti, buď hnojíš málo, nebo naopak, a příjem ti blokuje jiný prvek (draslík, vápník).
Hnojivo, více viz:
lmgtfy.com/…
Já na těch fotkách nic nevidím.
zkusil bych přidat hořkou sůl a ten anubias dal do stínu.
Starší reakce
To kytky dělaj a zejména ty které píšeš
"vzdušný" kořeny tím kytka mmj získává živiny z vody třeba když má málo N atd..většinou v těch patrech raší i mladý oddenky takže i jako základ kořenového systému pro novou kytku..zase spojitost s výživou mateřské kytky...ale daj se i odstřihnout..většinu těhle kytek dáváme dopozadí a tyto kořeny maskujeme třeba menšími kytkami např kryptama atd
Zdravím místní akvaristy,
mám trochu problém. Moje rostlinky mi neustále vyhazují boční kořínky a nevypadá to zcela pěkně. Čím to je? Dělá mi to kosokvět, ludviga, bahnatka,...... čím to je?
Dík
Starší reakce
Ano začalo, začal jsem hnojit železitým hnojivem a přidávat dusík, zatím ani ne týden. Takže asi bude trvat delší čas než se to stabilizuje.
Ak to začalo po pridávaní CO2, tak chýbajú ostatné živiny, možno železo, možno i iné.
Potřeboval bych radu, co chybí rostlinám, začaly se mi meně vybarvovat, jsou spíše světle zelené.
Starší reakce
To biogenní odvápnění funguje jen u některých rostlin, které jsou schopné si polarizovat listy => Spodní stranou vypouštějí do vody ionty H+ a tím si snižují pH pod listem až na pH 6; v důsledku toho se hydrogenuhličitany přemění na CO2, které pak do sebe list spodní stranou absorbuje; horní stranou pak absorbuje ionty H+, aby si udržela určitou vnitřní rovnováhu iontů, a tím na horní straně pH naopak klesá až na pH 10; v důsledku toho se tam zvyšuje koncentrace OH-, které se pak váže na hydrogenuhličitan vápenatý za vzniku bílých vápenatých sraženin. Pokud sraženina pokryje celý list, rostlina v podstatě přestane fotosyntetizovat (vápenatá slupka jí okrádá o světlo) a v krajním případě může i uhynout. Pokud mají ale rostliny k dispozici dostatek CO2, tak se k tomuto mechanismu získávání uhlíku z hydrogenuhličitanů neuchylují, protože je to stojí dost sil (resp. energie). Pokud se k tomu tedy nějaká rostlina uchýlí, znamená to, že opravdu nemá k dispozici dostatek CO2 (resp. spíše žádné CO2).
Myslím to tvrdnutie listov, kedy sa najskôr usadí biela škrupina (biogénne odvápnenie). Vo viacerých akváriách som to videl len na Anubiasoch (ostatné rastliny boli v pohode) a vždy šlo o akvárium so silným svetlom. Listy potom začnú chradnúť, asi odhnívať, čo využijú riasy. Ale niekedy som videl tento stav aj bez rias.
Tak sa domnievam, že hoci Anubias je veľmi nenáročná rastlinka, ktorá nepotrebuje pridávanie CO2, nejaké zvláštne hnojenie a ani veľa svetla, tak práve v situácii so silným svetlom sú jej nároky na CO2 nejaké vysoké.
myslíš řasu nebo biogenní odvápnění?
Áno, súhlasím s Romanom, Anubias to robieva na príliš silnom svetle (aj ak sa dodáva decentne CO2), iné rastliny ani tak moc nie. Treba ho dať do tieňa.
Pohrát si s intenzitou osvětlení, ale zase moc bych na to netlačil, to že se BO objeví na listech anubiasu a následně na té krustě rostou další řasy je vcelku normální jev, rozbití toho světla nejakejma plovoucíma rostlinama, nebo listy vzrůstnějších rostlin povalující se sem tam na hladině, může v tomto případě udělat dobrou službu, hlavně žádný prudký a rychlý změny.
Edit: To co jsem napsal chápejme, jako reakci na to nefunkční CO2, tedy srovnávání světla a živin.
0 02.09.2015 16:20 abby To biogene odvapnenie je co presme uz dlhsie CO2 nepouzivam prasklo mi tesnenie na hodinach a neviem ho nide zohnat.dno mam kremicity piesok,cadicovy strk a keramzit. Ale je to len na tom anubiase ine okrem rias v pohode.objem akva 400l ryb asi 20.
abby napsala: Cafte vsetci potrebujem rady v mojom akva som vide uz asi vsetko ale toto nie .objavilo sa mi to na anubiase su to take biele svrny a je to take drsne ako keby vodny kamen ale pod vodou ??
Biogenní odvápnění. Zkus pročíst
rybicky.net/forum/146 0 02.09.2015 15:48 abby Su na tom aj riasy ale tie som uz vzdala boj s nimi.sem tam ho vymacam v save a na chvilu pomoze.
0 02.09.2015 15:47 abby
3 31.08.2015 20:02 R vaclav [14761] - Echinodory + stonkové rostliny Z některými rostlinami mám dlouholetou zkušenost že rostou pořád stejně dobře. Potom ale najednou přijde zlom a přestanou růst úplně. Zatím jsem narazil na dvě. Nejprve to byl Myriophyllum aquaticum
rybicky.net/atlasrostlin/myriophyllum_aquaticum
A další je teď Hottonia inflata
rybicky.net/atlasrostlin/hottonia_inflata
První rostlina zmizela z akvária po několika letech úplně a ta druhá začala prostě živořit. Myslím si že když se nedostanou po několik let do emerzu tak skončí.
Starší reakce
U
Pogostemon erectus to živinami asi nebude. To co popisuješ mám v jednom akváriu. V zadní části se větví až mě to trochu vadí, dal jsem část na kraj kde není tolik světla a tam roste bez větvení.
Ve tvé prezentaci máš všechno hnojivo spočítané na miligram, proto je divné že by ti něco nerostlo, nebo scházelo.
Čím přesně to je, že začne rostlina investovat energii spíše do horizontálního (namísto vertikálního) růstu, bohužel nevím, ale taky jsem to už zaregistroval. V mém případě to bylo u rostliny Pogostemon erectus. V akváriu s rybkami mi roste spíše do výšky (bez bočních výhonků), zatímco v mých testovacích akváriích se bohatě větví (aniž bych ji zastřihoval). Koncentraci CO2 bych řekl, že mám všude víceméně stejnou. Totéž bych řekl, že platí o světle (všude používám stejné čipy a prakticky stejnou intenzitu osvětlení), alkalitě a tvrdosti (mírně kyselá, měkká voda s nízkou alkalitou). Ve všech akváriích, kde se mi ale větví, pravidelně hnojím do vodního sloupce, zatímco v akvárku, kde se nevětví, hnojím zpravidla jen sporadicky (mám tam ale substrát ADA Amazonia). Netroufnu si ale tvrdit, zda za ten rozdíl může opravdu (ne)dostupnost všech živin. Mohlo by k tomu docházet i v případě, že je ve vodě nějaké živiny příliš velké množství, které "sežehne" růstové vrcholky (nemusí to být nic dramatického či na první pohled viditelného, ale rostlinka na to může zareagovat "odbočkou"). To ale jen tipuji.
většinou odnožuje v místě střihu, to asi víš
.
Ale já ji také mám v každém akvárku jinou, někde má silný stonek a červené lístky a někde je slabá a lístky jsou malé.
Zrovna tuhle kolovku mám ze dvou zdrojů a z každého je jiná ...
Hm, no ja som to tak nemyslel, že rastie príliš (dobre). Skôr, že rastie divne (odnoží veľa, ale malá) a môj pocit je, že je niečo zle. Alebo žeby to bol prejav blaha, zlepšenia podmienok?
Veď s odstupom času napíšem, ako to dopadlo - či uhynie alebo sa umravní.
Většinou se tu lidé ptají proč jim rostliny nerostou a ne na pravý opak. V žádném akváriu nebudou vypadat stejně.
Starší reakce
Pokud ma bile kořeny tak ma šanci. Maš takove to srdíško těch listu nad substratem nebo je máš hluboko ve štěrku? Pokud hluboko tak je trochu povytahni. Ještě mě napadl nedostatek drasliku proto ten rozpad listů
Pokiaľ nemala menená 1/4 vody žiadne dusičnany, tak v akváriu by boli pôvodne len 4 mg/l (a ak mala 12 mg/l, tak vo vode pôvodne neboli žiadne), čo je hlavne pre Egeriu dosť málo. Ďalej si myslím, že je málo svetla - v chovnom akváriu s vysokými dusičnanmi a veľmi slabým svetlom mi Egeria stále odhnívala. Keď som pridal svetlo, začala bujne rásť.
Kořeny valisnerie jsou bílé, ale listy jsou takové slabé a rozpadají se.
Zde ještě slíbené vlastnosti vody: tvrdost (kH) 13 °dKH, dusičnany (NO3) 3 mg/l - nízká hodnota je zde podle mě způsobena dnešním odkalením a výměnou vody, teplota vody je dlouhodobě okolo 24 °C.
Co by znamenalo bílé nebo hnědé? bílá OK hnědá a černá zahnívání?
ano, rostla ti protože hlavně potřebuje N a zrovna amoniak má ráda. V záběhu akvária se ji většinou daří a v dobře zajetých nádržích s nízkým NO3 živoří.
Mi pod 2*18W nerostla a to co dorostlo zespod hned uhnilo
Egerie densa je neuvěřitelný plevel. Rostla mi kdysi ve 100l přerybněném a neudržovaném akváriu pod 25W žárovkou hodně rychle. A taky má ráda tvrdší vodu.
Zkusil bych tu egerii nechat volně na hladině pokud tam není velký proud.
Jaká je teplota vody?
A jak vypadají kořeny te valisnerie? Jsou bíle nebo hněde až černé?
Doplňuji informaci o tvrdosti. Klasická vodovodní je u nás velice tvrdá, tím to nebude. Pří výměnách vody vždy seškrabuji žiletkou vodní kámen, který se usazuje při hladině. V poledne jsem odkaloval a měnil 1/4 vody, večer až se aqa stabilizuje zkusím naměřit dusičnany a tvrdost.
Ahoj, dokážete odhadnout podle fotografie co trápí mé rostliny. Myslím si, že nemají dost živin k růstu, jaký je váš názor? Vpravo na fotografii je egeria, vlevo nějaké jemnolistá.
na 133 litrů jsem svítil 2x18W - 12hod, k tomu ještě + 6 hodin další 18W. Když jsem zpozoroval, že rostlinám se nedaří spíš se tam rozmáhá na rostlinách zelená řasa, ubral jsem na 2x18W. Nijak nehnojím, ve dně mám dva malé hřebíky.
Nejvíce se nedaří jemnolistým rostlinám, dále velmi špatně rostou vallisnerie. Jediné rostliny, kterým se alespoň trochu daří, jsou cryptocoryny.
Máte nějaká doporučení?
Přidat reakci
1 ...... [55] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x