Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 131 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2009 11:26 Muž Jrk [143] – Re: Eff
Fotka k příspěvku Dobrá reakce palec Mohu jen potvrdit přihnojuji pomocí KNO3 tak, abych denně zvýšil hodnotu NO3 o 1 mg/l. Ještě se mi nestalo, že bych se NO3 doměřil - vždy neměřitelné, ale reakce rostlin během měsíce po zahájení hnojení viz foto. A to předtím ten Echinodor rostl asi rok a byl stále stejný - potom se mu dostalo více světla - to nic - a potom KNO3 - a už roste z akvária... Takže i nepatrné, neměřitelné množství NO3 stačí pro zdárný růst rostlin...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.10.2009 11:17 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: jirkap
Pokud by se NO3 bez tvého přičinění drželo na 10mg/l, asi bych se to nesnažil hnát na 20. Jen bych hlídal, jestli nespadne na nulu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2009 11:08 Muž jirka.p [60] – Re: Eff
Děkuji moc.
Jak už jsem psal Václavovi.
Vyměnil jsem včera večer vodu. Osvětlení jsem omezil. S hnojením na čas přestanu. Budu hlídat KH na hodnotě 4. NO3 budu hlídat na hodnotě 20 mg/l (myslím že to nijak zásadně neublíží - tedy pokud není nadbytek draslíku - ten může vyvolat nedostatek N, Mg, Ca). Na rozstřikovací rampě jsem zaslepil nějaké otvory aby čeřil hladinu. CO2 jsem přidal (teď mám dvě dvoulitrové petky a v každé 200g cukru, 2ml kvasnic a 1.5 l vody). Chci si sehnat pětilitrový kanystr a pak CO2 budu dělat v něm.
Jirka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2009 09:45 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: vaclav
Václav má pravdu v tom, že pokud už nedokážu odvodit, jestli je problém způsobem tím, že je přehnojeno, nebo nějaký prvek chybí či přebývá, nebo je blokován jiným prvkem, je nejvyšší čas s hnojením přestat na nějakou dobu(2-3 týdny?), vyměnit větší část vody a tiše pozorovat co se bude dít. Já bych nedával ani to KNO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 20:35 Usine – Re: jirkap
Z PMDD použiješ jen KNO3 na zvýšení dusičnanů. Pokud máš rozstřikovací rampu dost dlouhou tak ji na konci uzavři, aby šla voda jen otvory a ty natoč k hladině. Jestliže se ti podaří zvýšit obsah CO2 a udržet NO3 tak ti to snad pomůže i při boji se sinicí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 20:18 Muž jirka.p [60] – Re: vaclav
Dobře. Udělám to tak, jak navrhuješ.
Vyměním teď 1/3 vody.
Osvětlení nechám jen 2x24W (830,840) v časech 7-12 hod a 14-21 hod.
KH budu hlídat a případně dorovnávat na 4.
Dusičnany budu řídit pomocí KNO3 na 20mg/l.
A GH nebudu sledovat.
Se sinicí nevím. Ať dělám co dělám, na hladině se u plovoucích rostlin vždy objeví. Možná je to způsobené že se hladina skoro nehýbe. Rozstřikovací rampu mám pár centimetrů pod hladinou a průtok filtrem je 84 l /hod.

Jen nechápu: "...na PMDD se částečně zatím vykašli...". Prozatím nedávkovat, nebo jen nějaké složky.

Děkuji moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 19:29 Usine – Re: jirkap
Tak jak to je možné že když hodně svítíš máš CO2 a hnojíš že ti přestávají růst rostliny, nebo se jim kroutí listy. Zajímavé že jen některým. Mě se to také párkrát stalo i když v menší míře. Prostě jsi to přehnal a podle mě bych začal trochu od znova. CO2 nech, sniž osvětlení, na PMDD se částečně zatím vykašli a v první řadě se snaž zbavit sinice. Určitě bych snížil PH pod 7 (6,6) hlídat si KH okolo 4mg/l a dusičnany na 20mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:34 Muž jirka.p [60] – Re: vaclav
Já po pár dnech NO3 nenaměřím.
Ještě z mého prvního příspěvku:
Objem akva 84 l. Hodnoty vody NO2 0 mg/l, NO3 0-5 (nyní spíše neměřitelné) mg/l, GH 1, KH 3, pH 6.4.
Z dalšího:
Hodnoty napouštěné vody NO2 0 mg/l, NO3 10 mg/l, GH 3, KH 4, pH 7
A kvůli sinici tvořící se na hladině jsem NO3 hnal na 20 mg /l. Nicméně ta se tvoří dál. Jen na hladině.
Jak se říká, nejdřív musíš naučit rostliny růst a až potom jim začít svítit
Ale všude se píše že hnojení ať CO2, tak i PMDD nemé bez světla smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:28 Usine – Re: jirkap
Jak se říká, nejdřív musíš naučit rostliny růst a až potom jim začít svítit. V akváriu máš běžné rostliny, které tak silné osvětlení nepotřebují a když je ještě přibrzdíš přehnojením tak z toho jsou řasy jedna radost. Ač mám PMDD už pár let tak jsem s ním nikdy takhle neexperimentoval a mám ho vcelku, maximálně bez KNO3 protože po povodních bylo dusičnanů ve vodě v Praze dostatek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:17 Muž jirka.p [60]
Eff napsal: Měl jsem za to, že jirkap nijak výrazně nehnojil, navíc má velmi měkkou vodu. Jirko můžeš to uvést na pravou míru(shrnout hnojení a výměny vody za posledních pár týdnů)?

Můj první příspěvek:

Hnojím CO2 - 200g cukru a 2 ml kvasnic. Přidávám PMDD (CSM + KNO3 + MgSO4*7H2O) 2 ml denně. K této dávce ještě přidávám 2 ml KNO3 a 2 ml MgSO4*7H2O. Co se týká ostatní chemie tak jen výluh z olšových šištic a rašeliny. Svítím 7-12 hod a 14-21 hod 2*24W (830+840). K tomu se zapíná 7-9 a 14-16 hod 18W (860).

Potom co jsem debatoval i s "kortezhugo" jsem zvedl dávku KNO3. Zároveň jsem pomocí jedle sody a MgSO4*7H2O dorovnal hladinu GH a KH.

Ještě jsem zapomněl: výměna vody 1x za týden 1/4 objemu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:13 Muž jirka.p [60] – Re: vaclav
Takže by na 84 l mohlo stačit 2x24W (0.57)? Ponechám tedy jen 830+840.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:11 Muž jirka.p [60] – Re: Eff
No asi takto. V prvním příspěvku jsem psal: "Přidávám PMDD (CSM + KNO3 + MgSO4*7H2O) 2 ml denně. K této dávce ještě přidávám 2 ml KNO3 a 2 ml MgSO4*7H2O"
V návaznosti na naše předešlé debaty jsem zvedl dávku KNO3 - mám také problém se sinicí na hladině. Rostliny které dosáhnou hladiny jsou rázem od sinice.
Takže nyní mám namíchat CSM + K2SO4 + MgSO4*7H20? Nebo raději vše vzlášť? Dávku ponechat 2 ml / 84l?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:10 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: vaclav
Měl jsem za to, že jirkap nijak výrazně nehnojil, navíc má velmi měkkou vodu. Jirko můžeš to uvést na pravou míru(shrnout hnojení a výměny vody za posledních pár týdnů)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:06 Muž Eff [417] - Rostliny
jirkap napsal: Ještě jedna věc. Pokud bych chtěl držet uvedené hodnoty GH 5, KH 5 a NO3 20mg/l, musel bych do 10 l měněné vody přidávat. 10 ml MgSO4*7H2O, 15ml KNO3, 10 ml roztoku jedlé sody (6g jedlé sody rozpuštěných ve 100 ml).
Mám to takto řešit? Protože po přidání výluhu z olšových šištic, rašeliny, atd. klesnou hodnoty.


Ta čísla mi přijdou pobrovská. Myslím že výměna 1/3 - 1/5 vody jednou za 5 dní a každodenní hnojení PMDD bez KNO3 (3ml) by mělo stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:05 Usine – Re: jirkap
Jakmile se začnou deformovat listy tak je to přehnojením. PMDD bych vysadil a vyměnil třetinu vody. Z PMDD musíš opravdu opatrně. Máš na můj vkus příliš silné osvětlení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:03 Muž Eff [417] - Rostliny
jirkap napsal:
Budu tedy přidávat jen PMDD. V podstatě jen stopové prvky (CSM) 9.6g rozpuštěných v 500ml.

Naopak, já bych tam nacpal makroprvky. Hlavně draslík. Předpokládám, že K jsi nehnojil, nezmiňoval ses o tom. Jen mi pořád nejde do hlavy že vy tam nebyl vápník. Dal bych komplet PMDD bez KNO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 18:02 Muž jirka.p [60] – Re: Eff
Ještě jedna věc. Pokud bych chtěl držet uvedené hodnoty GH 5, KH 5 a NO3 20mg/l, musel bych do 10 l měněné vody přidávat. 10 ml MgSO4*7H2O, 15ml KNO3, 10 ml roztoku jedlé sody (6g jedlé sody rozpuštěných ve 100 ml).
Mám to takto řešit? Protože po přidání výluhu z olšových šištic, rašeliny, atd. klesnou hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 17:56 Muž jirka.p [60] – Re: Eff
"...nevypadá to tak zle..."
Souhlasím. Nejvíce co je poškozené: ech. isthmicus, ech. bleherae, vallisneria asiatica. U té asiatici jsou přitom stále nové odnože, ale malého vzrůstu. U bleherae mi to připadá jako když se nové listy začínají deformovat.
Chtěl jsem koupit ten test na Ca. Ale byl jsem tady co mám dostupné akvaristiky a test na Ca měla jen jedna. Od Sery za 370 Kc. Tak chci počkat až budu objednávat v nějakém shopu. Na GH a pH mám od Rataje, KH od Tetry a NO3 od Aquar.
Polovinu vody jsem měnil včera. Dnes ráno jsem přidával jen 0.5 ml PMDD.
Budu tedy přidávat jen PMDD. V podstatě jen stopové prvky (CSM) 9.6g rozpuštěných v 500ml.
Od minulého příspěvku jsem také něco četl o rašelině a jejího vlivu na Mg a Ca. Zároveň vliv na CO2. Z toho tedy pramení můj pokles GH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 17:42 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: jirkap
Hmm, nevypadá to tak zle. Znovu bych napsal to, co v minulém příspěvku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 17:37 Muž jirka.p [60] – Re: Eff
Více fotek jsem udělal. Jsou přiložené u mé prezentace ve složce "Rostliny".
rybicky.net/nadrze/5468
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 17:12 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: jirkap
Těžko radit. Snad bych hledal problém někde v trojlístku makroprvků K, Ca, Mg. Jestli je to po přidání Mg horší, hádal bych na něpoměr mězi těmito prvky. Dalo by se uvažovat o nedostatku Ca nebo K, tady by se hodil ten Ca test.
Pokud bych měl stejný problém a ten se zhoršoval, zkusil bych vyměnit polovinu vody a každodenně hnojit PMDD bez KNO3 (NO3 tam nějaké je).
Nebylo by víc fotek nádrže a ostatních rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 16:43 Muž letfudo [30] – Re: kaote
Dobrá s výměnami to omezím, uvidíme, co budou dělat kytky + řasy.
Mě se spíš zdá divný, že rostliny se rozrůstají (nové odnože), ale listy mají malé, což by mi samo o sobě nijak zvlášť nevadilo, kdyby se na ně poměrně záhy neusídlily řasy :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 14:47 kaote – Re: ocotuide
To je asi hodně závislé na druhu. Např. u stolístku jsou to nějaké polyfenoly :)

www.actahort.org/…

Obecně jsou to různé netriviální organické sloučeniny, asi nic co bys tam mohl lít z lahve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 14:22 ocotuide
kaote: ake latky to prosim ta tie rastliny vylucuju proti tym riasma???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 14:07 kaote – Re: letfudo
Já myslím, že ty výměny vody v tvém případě řasám spíše prospívají. Voda se mění proto, aby se odstraňovaly dusíkaté látky (případně další škodliviny), ale nemá smysl ji měnit více. Rostliny vylučují látky potlačující řasy, takhle ale nemají šanci. Navíc jich je, jak říkáš málo. Nějaké přikup nebo sežeň od kamaráda. Nejlépe nějaký rychle rostoucí "plevel". Tam kde je hodně rychle rostoucích rostlin to mívají řasy těžké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 13:57 Muž letfudo [30] – Re: grizly, kaote
to kaote, grizly:
častá výměna vody a odkalování byla reakcí na řasy, s rostlinami byla potíž i při tom samém za cca 1-2 týdny.

Ryby: 5x neonka, 4x mečovky(mladé, cca 1,5cm), 1x ancik (3cm)
šneci: levatky cca 8x

Foto bohužel nebude - foťák zmizel v hlubinách :-O a muj retromobil jest fotaprostý :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 13:07 Muž grizly [145]
Teď odkaluji 2X týdně + výměna cca 40% vody.

Moc do toho vrtaš. Odkaluješ zbytečně často. Stači 1 x za 2 týdny. Co znamena malo ryb?
Přidej vice rostlin a pořid si likvidatory řas, třeba šneky a ancistruse.
Přidej aktualní foto. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 12:57 kaote – Re: letfudo
Dvakrát týdně měníš 40% vody? To je moc. Tedy poku to akvárium není nějak zoufale přerybněné. Změř si ty dusičnany a pokud jsou v pořádku, tak s těmi výměnami vody trošku brzdi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 12:53 Muž letfudo [30] – rostliny nerostou
Ahoj,
mám následující problém:
rostliny nerostou, nebo spíš jejich listy nedosahují standartních rozměrů i přesto, že se nejdená o náročné rostliny (cryptocoryny, dokonce růžkatec-ten roste, ale pomalu). Akvárium před rokoem založené, už od počátku bojuji s řasou (na začátku ruducha, pak víc světla a přidala se zelená hmm )
Teď odkaluji 2X týdně + výměna cca 40% vody, filtr na minimu, svícení s přestávkou, nepřekrmuji.
Akvárium:
54l, málo ryb+málo rostlin (dost jich už padlo), osvětlení 2x15W 840 OSRAM
Zhruba před měsídem jsem začal hnojit CO2 - současná hodnota cca 20-25
Voda: celkovou tvrdost neznám (kde se dá zjistit od vodárny?),
pH 6,8-7,0, NO2 0, P 0, NO3 zjistím, až budu mít destilovanou vodu..
Na rostlinách se tvoří zelená řasa, ruducha se mi zdá že stagnuje spolu s rostlinami.
Ničím kromě co2 nehnojím (měl bych?).
Díky všem za reakce.
Pan začátečník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 11:45 Muž jirka.p [60] – Re: jirkap
Fotka k příspěvku Ještě jedno foto.
Ještě bych chtěl dodat, že jsem pročítal projevy nedostatků ale netroufám si odhadnout na co můj stav rostlin ukazuje.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2009 11:44 Muž jirka.p [60] – Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku Zkusil jsem zvednout GH, KH, NO3. Řekl bych že se rostlinkám přitížilo. Hodnoty GH jsem zvednul přidáváním MgSO4*7H2O na 5. Hodnoty HK jsem zvednul přidáváním jedlé sody na 5. NO3 jsem zvedl přidáváním KNO3 na 20 mg/l. Nevím zda to teď neukazuje spíše na přehnojení.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2009 20:22 Usine – Re: grizly
Já mám PMDD také od rosíka a podle jeho návodu se nedržím, protože je to podle mě mnoho. 1ml/100l je asi podstatně jistější. Když ti rostliny prosperují tak můžeš přesazovat co chceš a nic se neděje. Když ne tak je to asi horší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2009 18:19 Muž grizly [145] – Re: vaclav
V krevetkariu nehnojim vubec a problem je uplně stejný. Na navodu k PMDD je doporučena davka 2-6 ml na 100 LITRU.Mam ho z Rosikova akva. Držel jsem se spodni hranice. Nejsou Valisnerie a sagitarie při přesazování nachylnejsi než jine rostlinky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2009 14:47 neipori – Hnědnutí listů rostlin
Já kombinuji hnojiva, taky používám Akvaflor AF-7, ale jen občas. Jako standardní hnojivo využívám od DAJANYPET Proflor dajanapet.cz/…, na mé 100 litrové akva 2 x týdně cca 10 ml. Akvaflor 1 x za 10 dní 1 víčko. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2009 19:02 Usine – Re: grizly
Já bych řekl že jsi to trochu přehnal z hnojením 3ml/100l je poměrně hodně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2009 16:44 Muž Jens [0]
Jens napsal: Sid napsal: ...Teď svítím 2x15W, což může dle některých být málo, ale mi se ani nezdá, ale mi se ani nezdá...
A mi zase jo. :-)
Zkuste přidat další dvě a uvidíte, o čem je život. :-D


Všeobecně se doporučuje pro echinodory cca 0,3 W/l, když mých cca 100 l podělím výkonem světel, vyjde mi 0.3 W/l, takže by to mělo být OK. Je blbé, že mám akvárko 65cm, a zářivky 45, to je fakt. Momentálně přemýšlím nad nějakou levnou variantou delších zířivek...



Mi o tu elektriku nejak ani nejde. spis se mi nechce vyhazovat 1800 za nejaky kryt. Přidal jsem tam 60ku zářivku z kuchyňské lampičky, tak uvidím, co to udělá...
Ale s těmi emersmimi kytkami na tom něco bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2009 18:12 Muž grizly [145] – Re: ustavprochore
Takhle jsou zasazene celou dobu, co je mam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2009 17:05 Žena ustavprochore [567] – Re: grizly
Nejsou trochu "utopený" v substrátu? Nevím, jak sagitárii, ale valisnérkám by měly trochu koukat kořínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2009 14:42 Muž grizly [145]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2009 14:41 Muž grizly [145]
Fotka k příspěvku Pred vice nez dvema mesici jsem predelaval akvarka. Presazoval jsem rostlinky, zastrihnul jim listky a koreny. Vsechny rostou bez problemu, jen sagitaria subulata, valisneria rubra, serpanta a asiatica mi nejak spatne rostou. Zloutnou jim listy a postupne uhnivaji. Vymenil jsem "specialky" za 840-citky. Hnojil jsem mesic PMDD-3ml/100litru. Neni pro me problem otrhat hnede listy, nove rostlinky se taky objevuji. Voda zustala stejna,ph a teplota taky. Valisneria gigantea roste jako blba, uz 2x jsem ji strihal. Nemuzu prijit na zadnou zjevnou pricinu a vysvetleni proc nejdou zrovna tyhle rostlinky??? Meli jste podobny problem? Poradite, vysvetlite??? ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2009 18:58 Muž Teflon [0] – Re: vaclav
diky, asi to bude opravdu tim, pisou ze ti emersni listy drzi tvar i mimo vodu a ty submersni, (novy) ne, takze to bude asi opravdu tim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2009 17:27 Usine – Re: Teflon
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2009 22:44 GP – Re: Teflon
nejspis taky emersni listy. ty nove vypadaji jinak ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2009 19:43 Muž Yirka [9126] – Re: grimmi
Najdi si něco o emersních a submersních listech a bude ti to jasné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2009 19:41 Muž Teflon [0] – Re: Jens
Fotka k příspěvku no vypada to nak takhle....moc se mi to nelibi, mam akvarko cca 2 mesice a kytky taky tak, ale ted zacaly nak hnednout
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2009 19:34 grimmi
Sice to s tím nesouvisí (asi), ale mě Echinodorus Witin začal hned druhý den po zasazení taky extrémě hnědnout měl jsem to v ruce, zkoumal ze všech stran, skutečně to vypadalo, že jsou hnědé samotné listy. Vypadalo to, že zachází. Můj nápad - hnojivo. Nic, jen začal vyhánět nové lístky. Pak jsem akorát, bez vztahu k hnědým listům, nasadil do akva Black molly a listy jsou opět zelené ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2009 19:22 Muž Teflon [0] – Re: vaclav
teď mi některé listy zhnědly, ale jinak a v nekterych mistech se v nich delaji diry....to uz asi neni schvalne, co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2009 18:02 Usine – Re: Jens
Nesmíš podlehnout zdejšímu agentu Čezu (Sid). Pokud jde o ty trubice tak si pořiď třípásmové 60 cm trubice 18 w. Když přidáš reflektory bude to na echinodory určitě stačit. Čím delší trubice tím více světla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2009 14:14 Muž Jens [0] – Re: Sid
Sid napsal: ...Teď svítím 2x15W, což může dle některých být málo, ale mi se ani nezdá, ale mi se ani nezdá...
A mi zase jo. :-)
Zkuste přidat další dvě a uvidíte, o čem je život. :-D


Všeobecně se doporučuje pro echinodory cca 0,3 W/l, když mých cca 100 l podělím výkonem světel, vyjde mi 0.3 W/l, takže by to mělo být OK. Je blbé, že mám akvárko 65cm, a zářivky 45, to je fakt. Momentálně přemýšlím nad nějakou levnou variantou delších zířivek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2009 17:24 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Jens
...Teď svítím 2x15W, což může dle některých být málo, ale mi se ani nezdá, ale mi se ani nezdá...
A mi zase jo. :-)
Zkuste přidat další dvě a uvidíte, o čem je život. :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [131] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=6501