Co se to děje s rostlinami?
Nech si udělat nějaký lepší rozbor vody. Na stejný objem hnojím tak půlku, takže by to mohlo být přehnojený nebo přebytek nějakýho prvku by mohl blokovat příjem jiného.
Na listech rostlin se mi dělá zelená řasa a staré listy rostlin jsou děravé. Každý den dávkuji hnojivo Aquagrower micro a macrocomplex 10 ml a 10 ml podle návodu. Mám začít přidávat ješte extra Fosfor?
Nasaď si tam nějakou rychle rostoucí nenáročnou klasiku (např. Ceratophyllum, Egeria). A uvidíš, co se stane.
Později ji třeba budeš moci odebrat. Anebo si ji necháš s nějakým náročnějším druhem. Ty máš vybrané náročné rostliny. Ty nejsou na nestabilní akva vhodné. Musel bys mít aj CO2. To tekuté jej nenahradí.
Souhlasím řasu už jsem odstranil vybíráním z druhého akvária, takže potvrzuju je to jen o té trpělivosti.
Pochopitelně to chci mít víc zarostlé, ale chtěl jsem nejprve odstranit příčinu problému, než budu investovat čas a peníze do dalších rostlin, který by při neodstraněném problému stejně umřeli.
Ha ha, tak to mi připomíná mě. Taky jsem si tím prošla.
Koupila jsem si tekuté co2 kvůli rostlinkam. Fakt zbytečně. A na řasu mi zabrala trpělivost a čas. Vybírat, vybírat, vybírat a pak zmizela. Kdyz jsem do akva lila různé přípravky proti řase, tak řasa se spíš šířila než ubývala.
Jinak v nynějším akvárku se mi osvědčilo do začátku nasadit nesmyslný mix rostlin a čekat, které se chytí a které ne. Ze 7 druhů zbyly akvatualně dva. A z toho mám upřímně radost, páč je to lepší než se snažit udržet jeden mnou vybraný druh rostliny.
Tak když někde uvidíš postřih za děkuji, můžeš vyzkoušet. Věřím, že sám bys to chtěl mít víc zarostené.
Ok díky za nápad, lil jsme to tam v přesvědčení, že by to mělo pomoct proti řase a podpořit růst rostlin.
Můžu se zeptat, proč tam lijes tu zbytečnou vodicku nazývajíci se "tekute co2"?? Je to k ničemu. Buď dáváš CO2 jako plyn nebo žádné. Tekutým jenom skodis. Tak tím začni a uvidíš, zda nastane změna nebo ne.
Tak jsem opět zabruslila zde na forum a koukla jsem se na filtraci. Máš nejlevnější honic vody. Taky jsem měla, akorát asap 300. V tak malém akvarku dělá opravdu zbytečně moc proudu a málo filtrační hmoty. Obzvlášť při Tvých spindirach rybách, páč krunyrovci nejsou moc čistotní. Takže bych ubrala proudu a přidala filtrační hmoty.
Upřímně když jsem filtr vyměnila za klasický bublifuk, tak to splnilo ten samý účel ne-li lepší. A to jsem tam dala uplne plivatko:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Také jsem měnila světlo za intenzitu nastavitelné. V setu bylo taky 6W, mi to stresovalo ryby a navíc ve tmě to akvarko pomalu svítilo líp jak stropní světlo.
Na můj vkus to bylo prepalene. Ono by to vysvětlovalo i tu řasu v mém akva.
A ještě vyzkousej provoz bez topitka. Mě ten filtr dělal tolik tepla, že teplota nešla pod 26°C, byla spíš vyšší. Tak to jen taková rada, třeba budeš mít dost vysokou teplotu na provoz bez topitka, aspoň něco málo ušetřis na elektřině.
Napíšu něco, co neber jako 1oo% informací. Ale když jsem si psala se zdejšími lidmi, kteří měli stejný objem akva, tak většina psala, že má filtraci spíš na okrasu než pro účel a akva jim prospívá. Tudíž kdybych znova zakladala takhle malé akva, dala bych filtraci, kterou jsem výše zmínila a co nejvíc rostlin, aby to byla džungle.
Na Tvém místě bych nechala betu a zbytek přestěhovala do většího, nebo nechala bettu jen s razborkama. Na krunyrovce je to mini, a ty tetry, co tam mas potřebuji aspon 8o cm na délku, jinak se trapi. Sama moc dobře vím, o čem píšu.
Mé první akvarium mělo úplně stejné rozměry jako Tvoje a mela jsem tam 12 neonek. Jednou se mi krásně rozrostla egerie, ale po kalamitě řasy to nepřežila a od té doby žádná rostlinka se mi tam nedařila rozrůst. A pořád jsem řešila nerovnováhu, až mě to přestalo bavit a pořídila jsem větší akva, ve kterém rostliny rostou.
Na neonky to máš malé. Navíc mi vycházel objem bez skla a mínus mezera hladiny na nějakých 18 litrů, nikoli 24, jak píšeš. Čistý objem budeš mít kolem 2o litrů. V tak malém akva sklo a každý cm hladiny dělá opravdu hodně. Za mě máš moc ryb, málo rostlin. Přesně jak u mě. Zaděláno na samé problémy, však to mám v prezentaci.
V seznamu v prezentaci nejsou žádné aktuální rostliny ? Já to mám od ostatních postavené trochu jinak . Tak pokud nevím o co se jedná nemohu poradit. Ta pistie mi roste ,jak o závod stále nové přírůstky . Klasická kohoutková voda ,bublifuk , voda 25C , výměna vody do 5l ,tak jednou za 3 měsíce to samé filtr. Objem akvária 25 l . Dobré by bylo třeba nastudovat něco o akvaristice nebo dopředu sehnat více informací . S malým objemem se moc čarovat nedá . A tak se to může (musí)postavit ,tak aby to fungovalo . Za mne v malém objemu společenské akvárium nedává smysl.
Ahoj, prosim, na co se zamerit kdyz rostlinkam opadavaji listy? Kazdy den na hladine najdu par listecku..
Akvarium relativne nove, dosud bylo vse ok, ale poslednich cca tyden opadavaji (a zacinaji se kroutit) listy.
Pridaval jsem nove UV lampu (nepouzivam porad) s vlastnim cerpadlem a pri te prilezitosti probehlo odkaleni dna a vymena cca polovina vody + odstraneni plovouci rostlinky, ktera zahnivala a rozpadala se.
Od te doby problem s rostlinou, ktera drive krasne rostla.
Co pridat/ubrat? Je mozne ze je na ne moc velky proud (silna filtrace)? Ten bohuzel priskrtit nejde, jen omezit bubliky.
Rybicky od te doby v poradku, bez nemoci, ani jedna neumrela.
Starší reakce
Starší reakce
Dobrý večer,
od doporučení začít přidávat makro i mikro prvky hnojím takto: po: Flourish Seachem a Invital macro 0.44ml, út: Flourish Trace 1.3 ml, st: Flourish Trace 1,4ml, čt opět Seachem a macro, v pátek a v sobotu Trace. V neděli nehnojím, vyměním 30-40% vody.
Výsledkem je, že se mi objevila řasa, kytky nerostou, kobereček mizí viz. foto.
Jediné, co roste je stonkovka Limnophila sesiliflora.
Co, prosím vás, dělám špatně?
Předem děkuji za rady.
Starší reakce
Děkuji. Mám tam substrát Invital Japanese Soil. A druhý týden přidávám Flourish Seachem. Bála jsem se s ním začít dříve, protože dle popisu substrátu by měl substrát obsahovat poměrně hodně živin. Nechtěla jsem přehnojit. Akvárium je založené 20.2....
Myslím, že by stálo za to konečně začít přidávat makro i mikro prvky. Podle fotek tam rostliny vykazují nedostatky většiny důležitých prvků.
Dobrý den,
mám relativně nové akvárium. Do konce dubna bylo vše ok. Pak se mi začaly objevovat dírky v listech. Viz foto. Začala jsem přihnojovat Flourish Seachem 1x týdně a Invital Carbon každý den ráno. Nejlepší se to, zhoršuje se to.
Vodu měním každých 6-7 dní 40-50% objemu.
Ještě dodávám Invital Aquahum.
Napadlo mě, zda za tím nejsou krevety. Měla jsem řasu, krátce po založení. Teď už ji nemám. Krevet bylo na začátku 10. Asi 3 zlikvidovala betta, než je začala ignorovat. Dnes jsem při krmení napočítala 50 krevet různých velikostí. Krmím je Shrimp Cuisine, ale třeba málo
.
Na jiných kytkach to není.
Starší reakce
Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů uložených ve většině případů na spodní straně listů kapradin. To ale pod vodou neplatí a nové rostliny vyrůstají na kraji starších listů.
0 23.04.2023 04:22 ann – tecky na rastline
Dobry den poradíte mi prosim co to je za tecky ? Na jinych rostlinach je nemam.
Starší reakce
Ahoj, nevím jestli je to problém ale, Hemigraphis minima (nevím jistě, poznaja jsem to z atlasu rostlin) mi roste hrozně do výšky. Chtěla bych ji spíš nižší ale hustší, nevím jestli ji nemám zezhora ostříhat...? Přikládám foto, snad to půjde vidět.
Starší reakce
Jasne, riccie. Bud probrat nebo casem sama beztak vyplave…
Jedna hnědovka, přivázaná na kameni, původně z jiného akva, je prakticky obalená čímsi. Asi to bude riccie, sice jsem jí v žádném akva neměla tak od listopadu. Mám to protrhávat, nemůže to tu hnědovku udusit, nebo je to symbiotické? Fotka není nic moc, ostatně ani já na to pořádně nevidím, zaclání mi tam mech
Starší reakce
1x14 dní výměna 1/3 vody, při té zemině a hnojení bych to asi dělal co týden jako reset(třeba i 1/2 vody), než přijdeš na to, kde je chyba.
Dodávám No3 , KH2PO4 , Ferox a komplexní Seachem Flourish. Asi pošlu na rozbor vody. Těm testum doma moc nevěřím
Můj odhad je na nedostatek skoro všech prvků.
V zimě je třeba svítit delší dobu . Některé rostliny i 12 hodin denně.
Zdravím chci se zeptat, nedostatek manganu nebo draslíku ? Nebo něco jiného
je to na starých i mladých listech. Ne na každým.
Zářivka by se měla měnit alespoň jednou ročně.
Zářivky mají samozřejmě svojí životnost. A i když svítí, nebude intenzita stejná jako u nové. Výměnou si jen polepšíte, zvlášť po pěti letech používání.
Je možné, že se světlo ze zářivek časem "vysvítí"? Mám GloT5 a zářivku jsem měnila naposledy 5 let zpátky
Nedaří se mi u rychle rostoucích kytek, limnobium, teď přidaný pupečník, naprostý rozpad. Ale méně náročné kytky jdou, anubiasy mi kvetou, nově zasazený echinodorus vyhání listy, kryptokoryna vyhnala asi 15 odnoží. Může to být světlem, nebo je to pořád prostě problém s živinami?
Svítím 2h ráno a 6 hodin večer a to na přiložené fotografii ještě měsíc zpátky byl v jiném akva hezký pupečník :(
Starší reakce
Zdravím. Přidávám nové informace. Dnes jsem si udělal orientační testy, opět jsem ostříhal mnoho děravých listů.
Aquar test pH = 6,5
Aquar test KNK = 6 - 7° dKH
Sera NO3 test = více jak 25 mg/l , a to jsem celý týden nehnojil dusíkem ( E.L. Nitro )
E. Life K test = 15 -20 mg/l
JBL PO4 test = 0,1 - 0,2 mg/l
Celkovou tvrdost mám okolo 10° dGH / ředím kohoutkovou vodu reverzní osmózou 1:1
Některé listy jsou téměř úplně rozpadlé, některé začnou nejprve krabatět, pak se objeví mnoho mikro děr a pak se rozpadají více , jiné jsou v pořádku a na jednom místě se objeví "prodřená díra".
Zatím zkusím trochu vylepšit proudění v akváriu, vyčistím hadice a zvýším dávkování P Plus .
Starší reakce
to by aj mňa zaujímalo lebo ja mam tuto alternanthera už tretí krát a zakaždým mi odišla. pritom sa všetkým rastlinám darí aj tým náročnejším. len táto nie a nie.
Zdravím.
Mám podobný problém s Alternantherou reineckii 'Mini' . Některé listy se ve velice krátké době najednou rozpadnou . Přikládám foto poškozených listů, které jsem dnes otrhal . Některé listy jsou jakoby sedřené - od rybiček ?? V akva mám dvě hejna - Tetry červené a citrónové, pár Otíků, tři Blac Molly a několik krevetek japonských . Hnojím nyní Easy Life Profito a přidávám Nitro, P Plus , Mg Plus a Fe . Moje prezentace zde je nádrž Zdenda.
Předem díky za jakýkoliv podnět .
Zdeněk
Starší reakce
Nezarastie.
Mám ju v kvetináči. A je vďačná, nenáročná.
Muzu se plest, ovsem domnivam se ze po deseti dnech od zalozeni je brzo na cokoliv usuzovat. Rostliny se muzou adaptovat na nove podminky a klidne je mozne ze cast listu shodi.
Neodpustim si ale poznamku, na subulatu pozor, je to neuveritelny plevel a jak se ji zacne darit klidne zaroste cele akvarium. Ja ji musel zlikvidovat.
Starší reakce
Žádný velký problém nevidím. Fleky jsou přirozené, zvlnění listů se nevyhnete a žloutnutí starších listů červených rostlin a jejich napadení ruduchou, které řešíte ve vedlejším vlákně, je vlastně také normální. Dbejte rad kolegů a hlavně se netrapte každou nedokonalostí! Protože akvárium jako ze žurnálu opravdu nemá nikdo.
Starší reakce
To co je kolem listů to černání je Štětka. Takhle začíná.
Pro "fajnšmekry" skutečně doplňte informace ohledně testů, (měření) CO2, světla.
Rovano zvýraznil "hnojení", které je do hustě ( 50% a výše) zarostlé nádrže ( vetšinou kytkama co "jedou"(stonovky))
Důležité info je i obsah hořčíku a vápníku ve zdrojové vodě.
Hnojíte možná jen výměnou vody...chce to i fota ohledně růstu v čase...
Stručně napsáno: máte to "rozhozené".
Hnojení: Bioflor master 3ml denně, fosfor+Rataj 2,ml denně,Easy carbo 1x denně 1ml,Tropica premium nutrition 1x týdne 4ml
Dno: Zásobní Substrát JBL Manado a navrch JBL manado DARK
Nebude problém zde? Nepřijde mi ta nádrž zarostlá(na té 2 měsíce staré fotce, měsíc po založení).
V prezentaci chybí údaje svícení. A aktuální fotky.
A máš změřeno, kolik draslíku a fosforu ve vodě je?
Rád bych se zeptal čin by mohlo být způsobené černání okrajů listů? Mám to jen na Anubiasech a Bucefalandre. o GSA rase na listech vím. Přidávám draslík i fosfor denne. Děkuji za případné přínosné řady .
Starší reakce
Založ prezentací ať se máme čeho chytit. Podle fotky tipují dusík a železo.
Tipnul bych nedostatek draslíku.
0 06.07.2022 22:01 Neonblue
Starší reakce
Je to echinodorus a pokud jsi ho koupil tak je to emerz, neboli rostlina pěstovaná ve skleníku a jakmile ji strčíš pod vodu bude měnit listy na submerzní a tyhle odumřou. Až bude z 1/3 hnědý tak ho odstřihni.
Akva mam chvíli, tuhle rostlinku tam mam 14dnu, dnes jsem si všimla takových teček. Co ji chybí? Akva bez co2,
Starší reakce
Tak těch 20-30cm týdně může klidně vyrůst hlavně v nově založených akváriích tenhle tip rostlin půjde.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162857x