Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 89 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 11:03 Muž domik101 [17] - Živorodky
Fotka k příspěvku Můžu se zeptat co s nimi je? nebo je to řasa?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.09.2012 10:09 gargamel Re: usine
Chápu, jak to myslíš, ale tím, jak to prezentuješ vychází vysvětlení zcela zkreslená a nepřesné.
Z toho, co jsi napsal, vyplývá, že některé hnědé řasy rostou při silném světle a některé při slabém. Znamená to tedy, že když je nad akváriem slabé světlo, automaticky nás čeká hnědá řasa? Samozřejmě že ne. Příkladem je akvárium publikované grundou nebo mé 300l akvárium, které je v současnosti nouzově osvětleno 36W zářivkou T8 a žádná hnědá řasa není přítomna. Když tady napíše začátečník, že má hnědou řasu, okamžitě mu radíte posilnit osvětlení, ale to je prostě nesmysl a vůbec mu to nemusí pomoct, proč?
ŽÁDNÁ řasa neroste z nedostatku světla. To mi chcete tvrdit, že při magických 0,3 W/l žádnou řasu nebudu mít a jakmile se dostanu na 0,2 W/l, bude ji plné akvárium? To by potom znamenalo, že všechna akvária, která nepoužívají umělé osvětlení, ale vystačí si jen s denním světlem by musela být celá pokryta hnědou řasou. Není tomu tak. Řasy totiž rostou pouze za dvou podmínek:
1) pokud je akvárium plné organického odpadu (v čisté nádobě s vodou, která se mění pravidelně za čerstvou) nikdy nevzniknou řasy, to si můžete klidně otestovat třeba na lavoru na parapateu)
2) pokud se nedaří rostlinám - jednak tak budou produkovat org. odpad (viz. bod 1), nebudou produkovat algicidy (diskutabilní) a řasy podle posledních vědeckých studií (nějak) poznají, jestli jsou v akváriu rostliny a zda se jim daří (stíní jim apod.) - viz. studie Toma Barra.

Pokud tedy tvrdíte, že některé hnědé řasy jsou způsobeny nedostatkem světla, je to nesmysl. Maximálně nedostatek světla způsobuje, že se nedaří rostlinám (viz. bod 2, ty způsobí org. odpad, rozpad listů, binec atd.). To ale neznamená, že je řešením bezpodmínečně zvýšit intenzitu světla. Stačí třeba tyto rostliny nahradit za na světlo méně náročné a hlavně vyčistit akvárium, protože hlavní příčinou těch řas je vždy bordel v akváriu. Než tedy zase příště napíšete nějaké zaručené moudro, zkuste se nad problémem zamyslet trochu hlouběji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 09:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: grunda
Pane važte slova. Pokud si o tomhle tématu chcete něco přečíst stačí si projít příslušné téma. Silné světlo v akváriích je záležitostí posledních několika let kdy přišly do módy rostlinná akvária a aquascaping. Hnědé řasy tu byly ale i před tím. Proč si většina lidí oblepuje akvárium aby nebyl vidět substrát a hnědá řasa která se na tom tvoří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 07:27 Muž grunda [1781] - Cichlidy
a tady je další záhada, nádrž 540 galonů, výška 90cm, nasvícená 4x32W trubice T8 a nikde žádná hnědá řasa: www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 04:53 Muž grunda [1781] - Cichlidy
ještě mě napado, pokud by byla hnědá řasa opravdu z nedostatu světla, jak je možné, že v Gargamelově akva 300 litrů osvěteném 1x36W žádná hnědá řasa není a kytky rostou, asi to bude záhada :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.09.2012 04:46 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: usine
tak nás pouč o tom, jak to ve skutečnosti je. Vypiš druhy hnědé řasy a za jakých podmínek rostou. Je jednoduché něco plácnout a kritizovat, zkus to podložit konkrétními informacemi, ať se něco nového naučíme ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2012 22:28 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: usine
Ja vim Vaclave,netvrdil jsem ze ne,ale proste pod silnejsim svetlem roste jinak,nez pod slabsim,tot je vse co jsem se snazil naznacit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.09.2012 20:14 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lakystar
Ne všechno co ti tu napíší zdejší novátoři také musí být pravda. Hnědé řasy samozřejmě rostou i pod slabším osvětlením nejen pod tím silným. Není totiž jen jedna hnědá řasa. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2012 19:32 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kamilstrom
Glosa opravdu roste pod slabším světlem. Ty telegrafní sloupy jak píšeš jsem prostě ustřihl a zasadil jinde.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2012 08:41 gargamel Re: Kamilstrom
To nebylo na tebe. Podle toho, co tady píšeš jde vidět, že víš o čem mluvíš a hlavně jsi EI určitě dlouho testoval i u sebe, protože tvé příspěvky mají logiku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.09.2012 08:21 Muž grunda [1781] - Cichlidy
začal bych tím, že bych svítil 10 hod. denně max., vyměň polovinu vody, pořádně odkal dno a založ si prezentaci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2012 08:13 kaktusko Re: kaktusko
Ahojte akvaristi, potrebujem poradit: mam 160 l akvarko, kde pestujem hlavne Echinodorus, Cryptocorynu a Anubias, z rybiciek skalare, tetry panciernicky. 1x za 2 tyzdne menim 50 l vody (pridavam 20 l dazdovej a 30 l vodovodnej vody). Osvetlenie: 2x 30W neonova trubica - svietim min. 12 hodin denne). Hnojim vychvalovanymi hnojivami Easy Life: Carbo, Profito a Ferro, podla ktorych by mali rastliny rast zazracne rychlo.
Naopak, v poslednej dobe mi rastliny stagnuju a slabo rastu, listy zacinaju pokryvat zelene riasy (nestihaju ich ani pozierat parmicky ciernopruhe). Poradi mi niekto, co s tym robit ?
Dakujem za rady.

P.S. Nameral som testom JBL tieto hodnoty:
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 4
KH - 4
Ph - 6,8
Cl - 0
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2012 05:06 Muž grunda [1781] - Cichlidy
stejně jako já prezetuju vlastní zkušenost, Glossa mi rostla pod slabým světlem úplně v pohodě, jen pomalu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 23:11 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda,gargamel
Ja se bavil jen o tom glossu,ze roste jinak pod slabym a jinak pod silnejsi svetlem nic vic nic min,nikoho jsem nijak nanapadal ani mu nic nevnucuji,nikde neuvadim nic takoveho,ze je potreba mit bezpodminecne silne svetlo u vsech kytek.Z vlastni zkusenosti vim,ze mi rostlo Glosso,pod 40PAR,jak telegrafni sloupy tot vse! Co vam k cemu,kdo rekl je mi jedno,ja tady jen pouze zastavam svuj nazor! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 21:04 gargamel Re: grunda
Tak tak. Musíte to prostě vyzkoušet. Vám asi připadáme jako exoti, když tvrdíme v podstatě přesný opak všeho, co jste zatím četli a co si myslíte. Prostě všichni máte v hlavách zakořeněno nadbytek živin = řasy, málo světla = hnědá řasa, vytahané rostliny, silný proud = řasy, řešíte nesmysly jako blokace živin atd.. Sid mi tady bude tvrdit, že nelze použít originální rozpis EI bez úprav aniž by to kdy zkusil a tvrdí to mě, který EI testoval 2 roky a na mnoha dalších nádržích pod mým dohledem. Prostě dokud si to nevyzkoušíte, nepochopíte a hlavně neuvěříte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 20:55 Muž grunda [1781] - Cichlidy
přečti si to sám, já mám stejnou zkušenost: www.barrreport.com/…
prostě si to vyzkoušej, to bude asi nejjednoduší. Mě to funguje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 20:48 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Ja se tady prece nepru o to jestli Glosso roste nebo ne,treba si ho pestujte v uplne tme,ale jak to Glosso roste,a tady mi kopirujes clanky,tam taky lide muzou napsat ruzne veci(mimochodem zapomel si uvest uzivatele,Tom to urcite neni) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 20:33 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kamilstrom
For people not having a PAR meter, like me, my tank is doing extremely well with 11W PC light at 6in above surface, on a 12 gal tank. That's 0.9wpg light. My glosso is at the bottom opposite lateral side from light, partely hidden by moss and floating cerato. Where my glosso is growing is really dark. It is carpetting so well and so slowly.
zdroj: barrreport ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2012 20:32 Muž grunda [1781] - Cichlidy
ne vše co je na netu napsané, musí být pravda. Spousta věcí je opakována pořád dokola, i když bylo prokázáno, že je to jinak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 20:28 lakystar Re: grunda
ako potom že som čital na internete že je s nedosttatku svetla?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 20:09 Muž grunda [1781] - Cichlidy
není tam chyba, je to správně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 19:47 lakystar Re: grunda
Asi tám majú chybu , lebo na internete som všade čítal že hnedá riasa vzniká z nedostatku svetla a tam píšu s veľkého osvetlenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 18:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kamilstrom
i Glossa roste dobře při nízkém světle, jen to chce pořádně vychytat akva. co jsem ji dával kolegovi do nano akva, tak roste při 22W (bez reflektorů) na 60l vody a je O.K. chce to pořádně přitlačit na CO2 a hnojení. je to klasický set od Dennerle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 17:58 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Moucha
PAR muzes(po prevodu)s uspechem merit levnejsi variantou a to LUX meterem,dokonce lze zakoupit jenom PAR sondu(senzor)a tu pripojit k dobremu milivolt meraku,udelas prepocet a mas PAR. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 17:30 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Tyhle fotky Toma znam(jsem subscriber The Barr report),ale ja jsem psal o Glossostigma elatinoides o teto rostline je rec,ne o HC a jinych rostlinach.Je sice pravda,ze 40 PAR(na dne) je (melo by byt)dostatecne svetla,ale ne pro Glossostigma elatinoides tak aby rostla nizka a kompaktni! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 17:16 Muž grunda [1781] - Cichlidy
zkus se podívat sem, třeba ti to pomůže: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 17:12 lakystar Re: Moucha
Lebo mám pocit že sa to začína širirť aj na listy rastlí, čítal som že vzniká z nedostatku svetla ale svietitím 12h denne dal som aj alobal z vnútornej strany krytu aby som zvýšil svietivosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 16:42 Muž grunda [1781] - Cichlidy
to je všeobecný názor, že kobercovky, speciálně HC a Glossa potřebují moc světla, ale opak je pravdou. podívej se sem: www.rostlinna-akvaria.cz/…
uvidíš tam fotku HC pěstovanou při 40 PAR, víc než hodně světla potřebují kobercovky dostatek CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 16:06 R Muž romant [27987] Re: kaktusko
Bude to chtít vyladit poměr světlo x živiny. www.horacovoakvarium.cz/…
Prosím správce sloučit s tímto vláknem rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 16:03 kaktusko – Stagnacia a slaby rast rastlin
Ahojte akvaristi, potrebujem poradit: mam 160 l akvarko, kde pestujem hlavne Echinodorus, Cryptocorynu a Anubias, z rybiciek skalare, tetry panciernicky. 1x za 2 tyzdne menim 50 l vody (pridavam 20 l dazdovej a 30 l vodovodnej vody). Osvetlenie: 2x 30W neonova trubica - svietim min. 12 hodin denne). Hnojim vychvalovanymi hnojivami Easy Life: Carbo, Profito a Ferro, podla ktorych by mali rastliny rast zazracne rychlo.
Naopak, v poslednej dobe mi rastliny stagnuju a slabo rastu, listy zacinaju pokryvat zelene riasy (nestihaju ich ani pozierat parmicky ciernopruhe). Poradi mi niekto, co s tym robit ?
Dakujem za rady.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 15:59 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Ten "salat" mozna vyzaduje vice svetla,pak bude rust nizky(plazit se po dne) a husty. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 13:36 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: lakystar
zkus piskorky... kdyby nic tak aspon prokyprujou dno, vyziraji zbytky a s tema rasama u dna taky helpnou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 13:02 lakystar Re: Moucha
nie nemám a to mipomôže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 11:27 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Moucha
pokud jsi z Prahy,nebo okolí, napiš Marcelovi z Rostlinna-akvaria, má PAR metr, může ti to změřit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 09:34 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: lakystar
a sneky nemas? nebo krevetky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 09:32 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: grunda
nemam cim to zmerit a ani jak to vypocitat.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2012 00:46 Muž grunda [1781] - Cichlidy
glossa je salát který je třeba často stříhat, pak zůstává nízká ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 22:45 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Kamilstrom
Glosa se u skla vytahuje pořád, nevim kolik mám par, ale jednu dobu jsem
svítil 10 hodin výbojkou v přepočtu 1,6 w na litr a šla k hladině, jako
by světlo nebylo :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 22:35 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: grunda
Treba takove Glosso se ti pri 40 PAR tahat za svetlem bude! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 20:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Moucha
pokud je světlo na rozumné úrovni, kolem 40 PAR, tak není důvod, aby se kytky vytahovaly za světlem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:28 lakystar
Fotka k příspěvku foto3
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:27 lakystar
Fotka k příspěvku foto2
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:26 lakystar
Fotka k příspěvku fotky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:21 lakystar Re: Moucha
2 mesiace, mal som živorodky tak mi bolo povedné že netreba hnoojiť ale vtedy som mal 11 živorodiek teraz ich už nemám mám iba nejakých 6 malých žubrienok živorodiek. Objem 54l. Foto keď chceš môžem priožiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:18 R Muž romant [27987] Re: lakystar
Viděl bych to buď na rozsivky(nejde moc setřít), nebo sinici(dá se lehce setřít) a pod tím bych hledal příslušný vlákna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:17 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: lakystar
foto nadrze by nebylo? jak dlouho je zalozena? nejake hnijeni? jake ma rozmery..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:14 lakystar Re: Moucha
hnedý povlak na štrku na listoch
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:11 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: lakystar
jak ta "rasa" vypada?? a nejni to nahodou ruducha?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:10 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: gargamel
a co vytahovani se za svetlem??? proste tvuj postoj primo provokuje k rejpani, nemuzu si pomoct...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2012 17:05 lakystar
chcem sa poradiť mám 54l akvárium ako vidno na stene akvária vrstvu štrku tak sa tvorí na štrku hnedá riasa. 15W trubicu mám a plus som dal aj z vnútornej stranykrytu alobal. začína chytať aj spodné listy niektorých rastlín. Ako sa jej zbaviť?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [89] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=4401