Vím, že trochu riskuji, když se opakuji a nadto ukazuji na nádrž, kterou mám trochu víc, než jako "dohledovou". (Díky, Romante, za ten výstižný výraz - "dohledová".
). Na tuhle jen nedohlížím, o tuto se i starám...
rybicky.net/nadrze/9630
(Už by to chtělo nové fotky...
)
Tahle nádrž neviděla za více než 2 roky žádné umělé hnojivo do vodního sloupce, obejde se s přirozenou koncentrací CO2, o kterou se starají živé organismy, rozklad odumřelé organické hmoty a přirozená výměna plynů.
K výživě echinodorů použito několik kuliček "Matkulu", jinak se hnojí pravidelnými týdenními výměnami 70-80l vody. (Surová vodovodní voda bez úprav, parametry viz prezentace.)
Dno odkaleno 1x, (v počátku po převzetí akva v neutěšeném stavu - viz foto), skla čištěna čtvrtletně, (od povlaku bakterií, které sice nejsou vidět, ale při manipulaci v akva je lze hmatem zaregistrovat), zářivky původní, (což mi říká, že je čas přemýšlet nad jejich postupnou výměnou...).
Pravdou je, že některým druhům rostlin dané podmínky nevyhovovaly, ale než "ztrácet čas" vytvářením pro ně vhodných podmínek, (světlo, CO2, výživa...), raději se věnovat těm, které ocení jen tu čerstvou vodu a trochu krmiva pro rybky.
K pravidelné péči ještě patří průběžné odstraňování nejstarších listů obou echinodorů, (byť dosud nepoškozené, zabírají příliš mnoho místa listům mladším a novým), a evidentně odumírajících nejstaších listů kryptokoryn, (které jsou IMO náchylné na zahnívání, o kterém si myslím totéž, co o jednom shnilém jablku v hromadě zdravých...). Přesto je nutné čas od času zredukovat stonkové rostliny a oplégry obou echinodorů.
A to vše při péči obnášející zhruba 30 minut týdně...
Skutečně bych méně zkušeným zájemcům o pěstování kytek doporučil začít obdobnou metodou, a teprve později se zkusit bavit CO2, PMDD, EI a podobnými postupy.