Co se to děje s rostlinami?
Netuším jestli k tomu může přispět i moje měkká voda (info o vodě v profilu, aktualizováno podle údajů z vodáren). První pokus o akva fungoval se stejnou vodou 3/4 roku bez těchto problémů. Polysperma byla pěkně zelená, vršky nejblíže u světla byly lehce dohněda. Ludwigia měla více načervenalé listy než nyní. Hlavně obě rychle rostly, každé tři týdny jsem je musel zastřihovat (zejména Polyspermu). Pak přišly erupce Starého dna a začalo chřadnutí rostlin. Teď ve znovuzaloženém AQ bych rád problém s kytičkami nějak vyřešil.
Starší reakce
Na neonky voda dobrá, pro rostliny takhle měkká voda už nebude to nejlepší.
11.6. jsem vypustil 18 neonek z karanténní nádrže. Dál jsou v AQ už jen kružníci a levatky.
Ty nulové hodnoty to je dost průšvih na to jak máš už dlouho založenou nádrž. Nějakou rybu bych tam už dal.
Zdravím, mám problém s rostlinkami, jedná se o znovuzaložené akvárium (u prvního komplikace s bublajícím starým dnem, řešili jsme to ve vláknech Odkalování/Znovuzaložení AQ). Problém se týká Hygrophily Polysperma a Ludwigie Repens, obě byly už v původní nádrži před předěláním. 3/4 roku provozu prvního AQ se jim dařilo, pak přišly ony erupce starého dna a u těchto rostlin se začaly objevovat malé zelené tečky na listech. Postupně takle pokryly celý list, starší i nové listy. U Hygrophily navíc některé listy začaly sklovatět u Ludwigie začaly opadávat listy spodních pater, celkově růst květin se zpomalil. Momentálně je akvárium znovuzaloženo třetí týden, bez nějakých "zásobních, výživných substrátů" jen s pískem zrnitosti 2-4 mm. Jmenované kytičky jsou nyní ve stejném stavu jaký jsem popsal (viz foto). Hodnoty vstupní/vody v AQ mám uvedeny v prezentaci a v sekci měření. Nulové hodnoty NO3, Fe a PO4 předpokládám moc fajn nejsou...Mám prozatím nechat akva ještě pořádně zaběhnout, nebo bych se měl začít zajímat čím/kolik přihnojit?
Starší reakce
Jen bych reagoval na to hnojení. Moje L. aromatica . Hnojení EI. Sycení Co2.
Niečo na tom bude, ked som pridal CO2 a denne prihnojoval NPK tak Limnophila aromatica zvýšila prírastky, ale strácala červenú. Skúsil som výmenu 60L vody - celý týždeň bez hnojenia a už sú prvé náznaky červenej.
Našiel som príspevky o príznakoch predávkovania tak som skúsil dietu - uvidím ako to bude pokračovať.
daren napsal: Jinak tedy mam pocit, ze jsem zaznamenal nazory, ze naopak staci mene a kdyz neni skoro zadny dusik, tak jsou kytky nejcervenejsi..
Psal to larix v časopise Akvárium o Cryptocoryne Flamingo.
Pokud chceš držet malé množství tak je to problém čím to změřit a riskuješ že to půjde k nule protože testy jsou jen orientační a skutečnost může být trochu jiná. Takže taková jistota je 20mg/l NO3. Pokud jde o to červenání rostlin tak to platí spíš pro akvária (aquascaping) se speciálními substráty a sycením CO2 + velké množství hnojiva to pak rostliny rostou tak rychle že ztrácející barvu a jsou zelené.
A kolik toho NO3 cca mas? Jinak tedy mam pocit, ze jsem zaznamenal nazory, ze naopak staci mene a kdyz neni skoro zadny dusik, tak jsou kytky nejcervenejsi. Ale mohu ho zkusit pred pristi vymenou vody zmerit, jestli nahodou neni na nule...
Píšeš že ve zdrojové vodě máš dostatek NO3 (14mg/l) já mám mnohem více a přesto přidávám a to mám ryb podstatně více.
Tak vsak pisu, ze mu mozna neco chybi
Mozna mam jen jednomuznou variantu?
Ta absence cervene barvy by mohla byt nedostatkem svetla, ikdyz tedy na hladine bych ho mel mit relativne hodne; jestli nikdo neprida nejake dalsi moudro, mohu zkusit trochu prisvitit, ale nevim, zda to bude mit vliv i na ty 'rezavejici' casti uprostred...
Co to máš za Didiplis že je celý zelený já měl konce červené.
Nevim proc, ale cas od casu se mi kousek od vrcholu (3-5cm) stonku kaluzniku objevi takove hnede skvrny, postupne se rozlezou a v tom miste jde kytka nejak doprcic. Casto zbyde spodek i horejsek, nekde uhnije cely horejsek.
Puvodne jsem to prikladal za vinu twinstaru (nekdo tu v diskuzi zminoval, ze dokaze 'spalit listy', ale ten uz nekolik mesicu nepouzivam, takze na nej se to svest neda). Ostatni kytky bych rekl ze mi rostou celkem slusne, ale tahle potvurka je na neco citliva, celkem by me zajimalo, co ji schazi/prebyva.
Nemate nekdo nejaky tip?
Já to mám v prášku a přidávám po změření tak polévkovou lžíci řekl bych tak jednou za 14 dní.
Neni to mramorová drť je to polovypaleny dolomit- everzit- běžné používaný na úpravu vody...... bral jsem to odtud (
www.upravvodu.cz/… )
Přidal jsem nyní do filtru jednu hrst... nebo orientačně kolik ho mas ty na své akvarko?
To je mramorová drť a máš jí tam málo lepší je dolomitický vápenec v tom je i hořčík.
Ten už tam mam...nejspíše přidám. A budu merit.
Takže to je problém, kup si někde dolomitický vápenec (korálovou drť) přidej ho do filtru, kolik ho musíš dát si musíš zjistit sám. Pomalu se rozpouští ale pak je akva stabilní. Potřebuješ alkalitu tak 4-5.
Hmmm uhlicitanova je skoro nemeritelna... při jedné kapce už má test konečnou barvu.
Při zvětšení objemu měřené vody na dvojnasobek.... tzn zvětšují "schopnost změřit hodnotu" tak po jedné kapce je test modrý při druhé už je žlutý. Test je ok. Nový a od JBL.
Edit... celková je na tom podobně.
Jak si na tom z uhličitanovou tvrdostí neboli alkalitou?
Chtělo by to upgradovat prezentaci a čím tam to železo dodáváš?
Dívám se na ty Tvoje bílé rotaly. Říkáš, že železa je dost. Stejně se může projevovat nadbytek niklu, mědi nebo zinku.
Může být sklovateni starších listů následek nedostatku vápníku či horciku? Fe je dost.
Starší reakce
Ja sem myslel, ze rozsivky se tykaji spis novych nadrzi, ale diky, mrknu na to.. Zminovane rostliny jsou v akva nove, asi 3 tydny, tak mozna proto..
Před přidáváním byl 1-2 mg/l (netuším, kde se tam vzal, když vodovodní voda má pod 1 mg/l, spíš k nule).
Cca dva týdny přidávám 0.942 mg/l draslíku denně a v nádrži je průměrně 8 mg/l.
Jen jsem předevčírem zkusil lehce zeslabit osvětlení, protože pořád roste jelení paroh na hnědovkách i na dně a i zelená vláknitá řasa (podezírám řasokouli, že jí tam zatáhla).
Dva týdny přidávám K, Mg i mikroprvky, ale zřejmě ještě něco chybí.
Hygrophila polysperma (foto 1) i Hygrophila polysperma 'Variabilis' (foto 2) mají zmuchlané kraje listů, barva mi připadá světlejší, než by měla být.
Ludwigia sp. 'Mini Super Red' (foto 3) má listy též zmuchlané a vytáhlé, místo kratších, zakulacených.
Jaký prvek jim může ještě chybět? Napadá mě vápník, ale toho by mělo být ve vstupní vodě dost, proto jsem začal přidávat hořčík.
Ahojte, muzete prksim poradit zda se jedna o rasu nebo jen vybarvuji listy? Myslim ty stredni listy hygrophily a nektere echinace.. dekuju
Starší reakce
Ma tak len napadlo.Malé pokrkvané listy - možno málo vápniku.Niektoré rastliny vyslovene dáky ten vápnik potrebujú.Napríklad taká známa Egeria.
Jako moc nebo málo?hm šneci mají porušené ulity.
Starší reakce
Bez měření časově teď akvária nestíhám.v akváriu se hromadí hodně kalů.rostliny jsou hodně do žluta.a teď začala s tímhle.
Některe rostliny máj žluté listy a ta samá vedle je ok.tahle teď takhle svraštělé a na okraji bílé až do stříbrné. Bez hnojení. Zkusím tedy něco do dna.mam sice pmmd.ale to bych nezvládl pravidelně.ja vím sem ostuda
Tak já mám fosforu dost ale tím to nebylo.
Václave, u mě to vždycky bylo při přidání fosforu. A pokaždý to odnesla Alternanthea rosa...
Mě se tohle rolování listů stávalo na Hygrophila polysperma, dá se říci že jsem nepřišel na příčinu ale mám dojem že to má něco společného se stopovými prvky ale ne se železem.
Starší reakce
Samozřejmě to byl papírkový test ,ale dneska jsem koupil kapkový test na Co2 tak uvidím.
Nemůžeš mít tak velký obsah CO2 když ho nedodáváš z lahve. Zřejmě máš papírkové testy a na těch může být chyba dost značná. Většinou je chyba v pH. Stačí mít pH 7,5 a více a výpočet je úplně někde jinde.
Díky za radu světlo stáhnu o jednu hodinu a uvidím jestli se to zlepší.
CO2 nepřidávám jenom dávám easycarbo 2,5ml denně.Světlo mám nastavené na 50 procent.Kde myslíš že mám chybu v měření?
Je to tzv. biogenní odvápnění a je to o tom světle a CO2, když nedodáváš z venku může pomoci zkrácení doby svícení, začal bych o hodinu.
V prezentaci máš že nepřidáváš CO2 to stále platí? Pokud ano je tvé měření má někde chybu. Pokud jde o anubias tak starší listy bývají vždy problém zvláště pokud na ně trochu víc svítíš.
Ahoj , na anubisu se mi objevila nějaká skvrna a vůbec nevím co to může být.Dnes jsem dělal test vody NO3- 10mg/l , Ct - 14 dGH, Tu - 6 dKH, Ph - 7, CO2 - 25 mg. Doba svícení je 10 hodin.Předem dík za rady.
Starší reakce
Stačí napustit studenější vodu, než obvykle a Cryptocoryny to nedají.
Nn prava ze furt stejne...tak snadto bude ok. Ostatni rostlinky uplne v pohode a bez problemu
A nějaká výměna vody, větší, než obvykle? Přihnojení, větší, než obvykle?
Na burze jsem nakonec nebyla bo jsem byla marod ...takze se konalo ,,jen" zastrihnuti
Přidat reakci
1 ...... [27] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x