Co se to děje s rostlinami?
Jak mám chápat tuhle větu?
já bych řekl že rostlin je tak akorát hodně a kytek zhruba taky. no rybky nechcípájů, vela rastlin ... já bych řekl že rostlin je tak akorát hodně a kytek zhruba taky. dusíkatý látky sem zatim neměřil.
Děkuju za rozbor
. Ferox (
www.rostlinna-akvaria.cz/… ) jsem už včera přidal, protože ruducha je v podstatě pryč - těch pár zařasených lupenů anubiasu odřu nehtem. Ruduchu jsem se právě snažil vyhladovět nepřidáváním feroxu.
Nejhorší z kytek mi přijde právě ta blyxa, ostatní kytky se vzpamatovaly. Ludwigie má světlejší listy a anubisu kopinatém je vidět žilkování, to by nedostatek železa potvrzovalo, a sem tám díry. PO4 mám 1mg/l, NO3 se snažím držet na 25mg/l.
Tady
rybicky.net/k/forum/550945.jpg je blyxa před měsícem, to ruducha začla stagnovat. Jako přílohu přiadávám aktuální ludwigii, jinak další podrobnosti mám v prezentaci.
Z téhle fotky bych neřekla, nevidím tam nic pokrouceného. Spíš je vidět, že blyxa není zelená a netýká se to jen nejmladších listů, i když tam je to výrazné. Takhle odbarvené a malé nové listy můžou být způsobení jen prachsprostým nedostatkem železa
- což bych tipla, i kdybys nezmínil ten ferox. Nevím, co je ferox, ale zní to železitě
Celkově odbarvená blyxa může být i nadbytkem světla, obzvlášť pokud je málo fosforu, ale tam to nebude tak nápadné u těch nejnovějších listů. Naopak nejčervenější bývají konce, resp. špičky starších listů. V tomto případě to ale nemusí být a také asi nebude problém jediného prvku, pokud řešíš ruduchu a taky tam vidím nějaký zařasený list, blyxa bez šťávy…
Stav ostatních rostlin dost napoví, pokud se řeší podobný problém. Na nedostatek bóru bývají typicky háklivé vyloženě růstové vrcholy a je patrná ta deformace, listy se kroutí do strany a bývají takové ošklivé, nejen malé.
P.S. Ještě se doplním s tím blednutím a nedostatkem železa. Taky to může být přesně naopak, že železa je moc a rostlinám proto chybí mangan. K tomu je dobré občas vodu otestovat nebo znát historii hnojení a akvária vůbec, a nebo aspoň pozorovat příznaky na jiných rostlinách, které mají trochu "čitelnější" listy. Třeba nějaký echinodor by byl fajn… ale ten pochopitelně může být v téhle fázi ještě naprosto v pohodě, to je druhá věc...
Takhle mám pokroucené listy na blyxe, mohl by to být tedy nedostatek boru? Když jsem se zbavoval ruduchy, přestal jsem přidávat ferox a vodu mám měkkou.
raděj to zítra nafotím, rostliny jsou ok, barva v pohodě, jde jen o velikost a tvar nových listů - takže přidat na cms+B děkuji
Nedostatek fosforu vypadá jinak, rostlina mj. celkově mění barvu a hlavně je to poznat na nejstarších listech.
Kroucené a menší nejnovější lístky bych tipovala na nedostatek bóru. Případně pokud listy opravdu výrazně blednou a rostlina je křehká, tak může chybět i vápník. Ale začala bych od bóru.
Nie, NO3- nie je až taký jed a určité malé množstvo je priam žiadúce pre rastliny. Ak je priveľa rastlín na množstvo rýb, tak je NO3- príliš nízke a rastliny môžu strádať (a žltnúť). Naopak, ak by bolo NO3- priveľa, hnojenie s dusičnanmi by bolo veľmi riskantné a mohlo by ublížiť rybkám. Pri rozhodovaní, či a čím hnojiť, je dobré zmerať NO3-, ale i fosforečnany, príp. železo. Ak chcípajú rybky, treba vyšetriť NH4+, NO2- a NO3-.
mmm. to nedělám, ale kdyby to tam bylo, tak by mi chcípli ryby, ne? minulej tejden jedna neonka teda chcípla, ale jinak jsou v pohodě
Na ten nedostatek fosforu by poukazovalo taky to, že v nádrži nejsou rybky (jestli je to aktuální informace). Ani JBL Aquabasis neobsahuje fosfáty. Měl jsem podobnou zkušenost s nádrží, kde je jen jedna rybka. Taky chyběl fosfor, taky podobné symptomy.
To by chybel fosfor. Ale jen podle obecnych teorii.
EDIT: Myslim tim, ze si to jen takhle nedovolim tvrdit jako nejakou "neomylnou pravdu".
0 24.01.2014 16:13 Ciffik [761] - Rostliny Zdravím, jedná se o mojí stonkovku
rybicky.net/nadrze/19064
má teď 3 měsíce, rostliny jedou jak utržené - poslední týden však registruju, že nové lístky jsou podstatně menší a deformované resp. kroucené - nedostatek/nadbytek jakého prvku?
Díky
A co NO3?
testy dělám sem tam. a pořád vychází stejně. pH 7, UT 8 KH, CT 10 GH
Aha, nejak jsem to minul.
Ruzkatec nemam, do toho se nepletu.
zni to logicky. asi to bude pravda. já na ty kytky taky nejsem - vůbec tohle sou první o který se starám. nevypadaj že by nějak zahnívali. ikdyž sem tam jemný náznak hnědé barvy na listu je. dám jim každopádně čas
bavíme se i o růžkatci
nepotřebuje, ale než začneš hnojit, tak si udělej ty testy vody
Nemyslim, ze je to stonovka, vytvari listovou ruzici.
tak to abych jim tam něco nalil... měl sem jí za plevel, kterej moc hnojit nepotřebuje...
Nejsem zadnej rostlinar, ale vetsina echinodoru zadne extra hnojeni nepotrebuje. Muj tip je, ze se jedna o nedostatecnou korenovou strukturu. Min korenu znamena min vyzivy pro listy, ktere pak opadavaji. Osobne bych rekl, ze budes muset pockat az se vytvori hustsi korenova struktura .... Ale to je jen nazor.
je to stonkovka - bere si živiny z vody, ne z kuliček
hm, hm. sem zatim v záběhu. minulý týden mi chcípla rybka nechci do toho moc sahat. dám jim ještě čas a "uvidíme, jestli pudou, nebo nepudou" a když se ještě zeptám, tak mi růžkatec dost opadává. mám ho hodně ale jak padá, tak toho mam plný akvárko. jako hnojivo jsou pod tim taky tyhle kuličky, tak že by nedostatek hnojiva?
není to ono - dej buď Bivoj, nebo Matkul.
jílový kuličky tam mam... teda aspoon myslim že to sou jílový. jmenuje se to osmocote exact. pod každou rostlinku sem jich dal 20 jak mi radil pěstitel - dokonce i pod růžkatce
je tam měsíc a týden. ještě bych poznamenal, že jedna rostlinka vytáhla takový chapadlo, který má už ted tak 20 čísel a leze rohem nahoru
dej mu ke kořenům jílové kuličky, uvidíš ten cvrkot
ona právě moc nejde. má vedle sebe mokřanku a jsou tam ještě růžkatce. samolus floribundes je tam sám ale řekl bych že roste ale toto skoro ne. možná to je tím že je pod mokřankou a možná tím, že tam mam jen zářivku 15w ...
Starší reakce
pozeral som atlas, čo je väčšie, žerie rastliny.... keby zožrali iba hnedé listy, tak budiž, ale mám obavu, že pri tom by neostali.
Oj, tak to treba naozaj väčšie...
Problém vidím v mrenkách... majú okolo 12 cm, neretiny podľa mňa zožerú.Mal som dve, už ostali iba ulity.
Špecialista na riasy je Neritina, snáď aj hnedé zje. Výhoda je, že sa nemôže rozmnožiť.
Čo sa svetla týka, uvažujem o opätovnom zaradeí trubíc 765 Sylvania, ako boli pôvodne.
Voda má okolo 26°c, tak neviem, či je to veľa alebo nie, mne to príde akurát pre osádku, čo tam pláva. Filter som nechal, aby trochu čeril hladinu kvôli tomu, že sa robil taký mastný povlak na hladine. Nie že by to pomohlo (aj keď momentálne je povlak preč a nerobí sa), ale aspoň mám pocit, že sa voda viac prekysličí.
Tie hnojivá môžem skúsiť nedávať, uvidím, čo to spraví.
čo sa šnekov týka, myslím, že mrenky by s nimi spravili krátky proces. Pred Vianocami som posadil nové rastliny, s nimi prišli aj malí slimáci, no odvtedy so ich nevidel a už ani asi neuvidím.
Slimáci by museli byť dosť veľkí, aby im mrenky dali pokoj. Aký druh by mohol pomôcť?
Přestala bych hnojit a přidávat cokoliv do vody (včetně tekutého CO2, což nevím, co je - ale v této fázi je to k ničemu). Tohle je problém akvárií s vodou bohatou na minerály, navíc pokud je tam teplejší voda a vyšší obsah kyslíku. Dala bych filtr tak, aby vůbec nečeřil hladinu, ale když tam vidím ty velké skaláry... no nevím, ta optimální cesta se hledá hůř. Přidat světlo taky pomůže.
P.S. Z těch povlaků by měla radost spousta šnečích druhů, ale to není řešení, to akvárium celkově nevypadá funkčně... Rozhodně bych začala u vysazení hnojiva.
problém je, že hnojiť som začal asi pol roka dozadu, no problém bol aj pred tým.
S hnojením sa problém nezväčšil.
Ale nevylučujem, že je tam veľa živín a málo svetla.
Já si myslím, že je tam moc živin, ale to je jen laický názor.
Takže to musí byť niečo živé. Ak niečo typu hnedej riasy, tak by malo pomôcť silnejšie svetlo. Ja by som v tejto situácii skúsil odstaviť hnojenie a zvýšiť intenzitu svetla. Tých 36 W žiariviek na 126 l pri silnom hnojení sa mi zdá málo.
je to tažko odstrániteľný povlak. Nie je to uschnutý list.
Z kameňa sa to dá odstrániť kuchynskou hubkou na riad, z rastlín to takto nešlo, zničli sa listy a odumreli
A to je len nejaký povrchový povlak alebo to hnedé je už "uschnutý" list? Ak trochu pomohlo menej kŕmenia, tak možno je nadbytok nejakého prvku a možno by bolo dobré skúsiť úplne prestať hnojiť, prípadne presadiť nejakú rastlinku do iného akvária bez hnojenia na porovnanie. Ale nech sa vyjadria radšej skúsení rastlinkári ;)
robilo, CO2 bol pokus pomôcť (asi po roku...), zatiaľ bez úspechu.
Problém je, že v akva stagnuje všetko, čo môže, hadám s výnimkou anubiasov, ktoré ešte ako tak vypustia nové listy. Valisnerie absolutne nejde, ani ostatné rýchlorastúce, čo ostali...
Robilo to aj pred tým prilievaním "tekutého CO2"? Vraj je to dosť sajrajt a niektorým rastlinkám to skôr škodí ako pomáha.
Asi rok a pol sa mi na rastlinách tvorí toto čudo. (viac foto u mňa v zložke Problem)
Vie niekto, čo to je a ako z toho von?
Riasa? Sinice? ????
Problémy so stagnáciou rastlin a týmto čudom začali (podľa mňa) po zmene svetla (765 2x18w) za 830,840 a potom aj za 865, 2x18 W. ALe možno to s tým nesúvisí a ide iba o blbú zhodu náhod...
Údržba je v zásade pravidlená - výmena polovice vody +/- raz za 2 týždne.
Posledný týždeň som začal menej kŕmiť (v zasade iba "soliť" vodu krmivom)a mam pocit, že to trošku pomohlo.
CO2 prilievam v tekutej forme, hnojím pri výmene vody podľa návodu. Kedysi som pri údržbe vyhadzoval rasliny, dnes ich musím dokupovať....
Budem vďačný za každú radu, rád by som sa vrátil k pôvodnej "záhrade" bez potreby veľkej investície do nových rastlín....
nebo se ke spodním patrům nedostávají živiny.
Ludwigia : svítím denně 12 hodin, Po zakoupení a zasazení rostlin se postupem času začaly spodní listy deformovat žloutnout objevily se černé tečky až opadly. Rostlina jinak roste a nově vyrostlé listy jsou vitální, velké a načervenalé. Tak já být. Přisuzuji to buď změně z emerzní formy nebo nedostatkem světla ve spodní části rostliny. Má někdo zkušenost ?
Starší reakce
kamenstav napsal: Ok. Nebudu to hrotit. Listy se spraví nebo je mám odstranit?
Listy se nespravi, tohle neumi, narostou nove
.
Pokud se koukneš na YouTube jak se sází rostliny tak uvidíš že většinu starších listů přijde pryč už při sázení.
Ok. Nebudu to hrotit. Listy se spraví nebo je mám odstranit?
Většinou tím že jde třeba z lepších do horších podmínek, nebo má moc listů a málo kořenů, možností je více, třeba oschnutí nebo namrznutí atd.
tomu rozumím zajímá mě ovšem čím je to způsobené
Přidat reakci
1 ...... [74] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163216x