Co se to děje s rostlinami?
Ja nepouzivam ziadny Profit, ale Seachem Flourish.
A teraz davam iba Seachem Flourish, kazdy den 0,3 ml a to je 2,1 ml za 1 tyzden.
Test mam od Rataj NO3 a ukazuje mi okolo 40-50 mg/l, a to je uz moc alebo?
prehnojujes draslikem, horcikem a vapnikem plus kupou siranu kterej ti je k nicemu a mas nedostatek dusiku
tvoje vstupni voda ma 85 vapniku a 14 horciku . vic tam neni potreba pridavat a ty tam oboji davas v profitu a horcik jeste solo se sirou.
v profitu tam davas jeste draslik a ten tam davas jeste solo 2mg/l denne. + kupa zbytecnyho siranu.
z kohoutku ti tece voda 15mg NO3. super. tvoje akvarko tak jak je ma podle me spotrebu 1.5mgNO3/l denne . na 10 dnu super , pak to vymenou naredis na 5 a to je super na 3dny. ale neco ti rostliny sezerou z tablet, ale .... dokazat to muzes testem.
NO3 obsahuje jen 22.5897 % dusiku N. proto pri spotrebe 1.5mg NO3 (0.34mg N) denne staci 60-70% drasliku coz je 0.22mg/l K denne a ty davas jen meritelne 9x tolik a buhvikolik v profitu.
musis ten hnojici koncept predelat.
1) Zruš tu přestávku ve svícení. Při sycení CO2 to nemá opodstatnění.
2) Chápu že lidi chtějí mít akvárko na koukání především večer. Ale zhasni ho co nejdřív, a rozsvěcuj tak, aby fotoperioda trvala asi 9 až 10 hodin. Například 10:30 - 20.00.
3) Ano, máš GSA, a ano, často (ne vždy) na ni pomůže přidání fosforu. Používá se KH2PO4 (dihydrogenfosforečnan draselný). Ale ten údaj 2-3 mg PO4 na litr neber vážně, to je moc, desetina by měla stačit. A neplaš, když za dva dny naměříš zase nulu, to je normální.
4) Hlavně neočekávej, že po dodání fosforu začne GSA hned mizet. Ona se přestane šířit, a zmizí až časem, až ji oleští šneci apod. Tak abys to s něčím nepřehnal.

Prosim Vas viete mi pomoct a poradit?
Na viacerych listoch rastliniek a aj na skle akvaria su take zelene flaky - predpokladam, ze ide asi o "Zelená fľakovitá riasa GSA (green spot algae)" alebo sa mylim?
Nemozem sa toho zbavit uz dlhu dobu a neviem si s tym dat uz rady a stve ma to.
Ako sa mam toho zbavit?
Mam si kupit nejaky pripravok na odstranovanie rias alebo castejsie pouzivat UV lampu, alebo neviem co?
Na internete som o tej riase nasiel toto:
Zelená fľakovitá riasa GSA (green spot algae)
Popis riasy: Zelené škvrny vyskytujúce sa na starších listoch, skle i dekoráciu.
Príčina vzniku: Signalizuje nám nedostatok fosforečnanov. Ďalej je spôsobená nedostatočným prúdením či nedostatkom CO2. Zelené fľakovitej riase vyhovuje príliš dlhá doba osvetlenia.
Spôsob odstránenia: Zvýšte hodnotu fosfátov vo vode na 2 - 3 mg / l a skontrolujte cirkuláciu vody v akváriu. Riasu odstrante pomocou magnetickej stierky či žiletky. Doba osvetlenia by nemala byť väčšia ako 10 hodín.
Hovorili ste mi, ze fosforecnanov by som mal mat dostatok, taktiez aj dostatok CO2, prudenie by malo byt dostatocne, doba osvetlenia je 4 hod. potom 3 hod. pauza a potom 6 hod. svietenia, cize spolu 10 hod.
Dakujem Vam velmi pekne.
Pěkně prosím, ke hnojení se nevyjadřuj a hlavně
neposkytuj žádné rady.

Dusičnanů je u nás většinou kolem 30 - 40 mg/l. Jestli mění třetinu vody každý týden, má dusičnanů až až (vzhledem k té méně zarostlé nádrži). Kdyby měla dusičnany u nuly, týdně si tam beztak dodá 10 - 13 mg/l (a to bez krmení), což bez intenzivní fotosyntézy neodbourá (ani těmi Pistiemi na hladině). Ať si dusičnany klidně změří, ale podle mě jich je dostatek.
Mně děraví Hygrophila corymbosa a dříve děravěl i Echinodorus (navíc měl okoralé okraje listů). Po zvýšení dávky draslíku a fosforu s tím Echinodorus přestal.
Smyslem kolegova doporučení není přidávat chlór, ale chloridy (soli) horčíku a draslíku - v této formě rostlinám velice dobře přístupné a v brněnské vodě chybějící.
Když si pozorně přečteš celý příspěvek Maqa (a máš alespoň základní znalosti problematiky), snadno odvodíš, že doporučuje necpat tam univerzální směsná hnojiva, ale citlivě a cíleně doplnit jen ty potenciálně chybějící prvky.
Ještě k Tvému odkazu na BVK - to je jen kompletní seznam látek a materiálů, které se používají při technologickém zpracování vody (většina z nich je v průběhu tohoto zpracování z vody zase odstraněna). Smysluplnější než tento seznam by bylo dát sem aktuální rozbor brněnské vody, s obsahem těchto prvků. A úplně nejsmysluplnější by bylo udělat si rozbor vody v daném akvárku, aby bylo zřejmě, jaké prvky tam TEĎ reálně chybí/přebývají.
co hlavne vidim, ze mas holy stonky. jak vypadaj ty listy co pred nama schovavas ? ty dirky co tam jsou tedka mozna nekdy v minulosti byly nedostatkem K, aktualne ale tim problemem nejsou.
na obrazku 3 na stonkovce v popredi vidim rasu a vidim tam i zloutnuti listu. muzes nam to ukazat lip ? kolik rostlin je tedka celkem v akvarku ? celkovy foto ?
na obrazku 1 vidim ze tam neni moc chlorofylu. cim to je ?
jsi si opravdu jista ze tva vodovodni voda obsahuje tolik dusiku, ze vymenou ho tam dodas dostatecne kdyz tam nepridavas externe ?
0 24.10.2018 12:28 bublina –
Re: Maq ten chlor tam bude k cemu ? ze se z nej stane chlorofyl ?
v cem spociva smysl pridavat do akvaria chlor, kdyz brnenska voda ma uz tak 20mg/l ???
k cemu potrebuje draslik kdyz uz ho tam tak jak tak pridava profitem+malo s fosforem ?
k cemu potrebuje horcik kdyz ho ma v profitu ?
mimochodem:
www.bvk.cz/…
síran hlinitý
oxid vápenatý
oxid chloričitý
aktivní uhlí granulované
chlor
chlornan sodný
chloritan sodný
ozon
manganistan draselný
Já nemám brněnskou vodu, a vůbec zacházím s vodou úplně jinak.
Ale přes soukromé zprávy jsem to už mnoha lidem spočítal na míru - podle objemu jejich akvárka, parametrů vody, flaštiček které mají k dispozici a používají k dávkování.
Jinak než
na míru by se hnojit nemělo.
Kdo chce, může mi napsat. Neobtěžuje mě to, mám na to tabulku, zadám parametry a výsledky mám hned.

Ahoj Maqu,
a kolik by jsi tam toho přidával do AQ...? Pro lidi, co nepoužívají (při)hnojení práškem je to zásadní informace

0 23.10.2018 14:50 Maq Jednoduší než koupit od každého kilo je PMDD.

Máš brněnskou vodu, to je hodně nevýhodná výchozí pozice.
1) Egeria. Ano, je to biogenní odvápnění, ke kterému dochází, když rostliny vyčerpají CO2. U Brňáků časté. Můžeš snížit intenzitu nebo zkrátit čas svícení. Anebo, pokud si troufneš, hodně opatrně snížit pH kyselinou chlorovodíkovou (solnou) nebo sírovou.
2) Tvoje kytky nevypadají, že by trpěly mohutným nedostatkem živin. Pokud tady nějak zasahovat, tak jen jemně.
3) Brněnská voda obsahuje velmi mnoho vápníku, a relativně k tomu skoro žádný hořčík a draslík. Hořčík dělá rostliny zelenější a draslík zdravěji tvarované lístky (mj. bez dírek). Takže jemně hnojit hořčíkem a draslíkem je tady asi rozumné.
4) Nevím o žádném "flaštičkovém" hnojivu, které by přidávalo právě a pouze tyto dva prvky. I když máš dost možná k chemii odpor, opravdu nejjednodušší je pořídit si soli (sloučeniny) uvedených prvků. Já bych vzhledem k okolnostem doporučil chlorid draselný (KCl) a chlorid hořečnatý (MgCl2). Jsou to chemikálie, ale běžné, bezpečné a celkem levné. Za cenu flaštičkového hnojiva dostaneš od každé z těch dvou látek půl kila... to máš nadosmrti.



Dobrý den, potřebovala bych poradit, co chybí mým rostlinkám viz fotky. Dneska se konečně dostanu do Sklorexu, tak bych chtěla vědět, co případně koupit. Jedná se hlavně o rostliny hygrophilla corimbosa minima (ta je jediná původní, je v pravo v předním rohu akvária, na starších fotkách je vidět, jak krásně rostla a pak jí postupně začaly světlat a děravět listy, které postupně hnily i s tím hlavním stonkem. Teď už tam zbyly jen 2 stonky.)
Pak ještě mám egeriu densu, která nevím proč mi skoro vůbec neroste a je na ní takový bílý povlak - někde jsem četla že je to nedostatkem co2, je to tak?
Některé listy ostatních rostlin mají dírky.
Co by jste mi doporučili? Děkuji



Poradí někdo co by to mohlo být? Takhle černají všechny pomalu rostoucí rostlinky a u echinodorů je to na okrajích starších listů. Mohla by to být řasa?
To bude práce ancistrusů na těch echinodorech.
ok díky za informaci a co rikas prosim na ty dalsi? je to treba ze moc svitim?
Mas tam acorus.
rybicky.net/atlasrostlin/acorus_gramineus
Tohle ti pod vodou nevydrží, respektive vydrží nějaký čas a když rostlina usoudí že je zamokření trvale, tak to zabalí.
Bohužel i v akvaristikách se prodávají rostliny co pod vodu nepatří. To že je prodavač bez skrupulí doporučí je sice hnus ale to je realita.
Asi by to chtělo fotku. O které rostliny se jedná? Takhlepodle tvé prezentace bych řekl, že by to mohlo být tím, že tam máš neakvarijní rostliny. A ty to začaly balit.
0 20.10.2018 09:29 Valous – Umirajici rostliny
Ahoj vsem, mam na vas dotaz nevite ceho by mohlo byt malo za ziviny, rostliny mi krasne rostly a najednou po 6 mesicich zacali zloutnou atd viz foto.
Diky za rady
Test na NO3 mi ukazuje 50mg a mozno aj viac.
Svetla nemam vela, lebo svietim slabo - chihiros nastaveny na 3. stupni zo 7. stupnov a tie dalsie v rampy su na 4. stupni z 8. stupnov.
freem1 napsal: Okrem dusiku vsetko ostatne.
Zelezo, fosfor na nule.
Ostatne nemam ako zmerat.
Ty rostliny jako celek naprosto nevypadají na to, že by měly něčeho nedostatek.
Václav už měl hodně ludwigií, tak jeho poznámky beru vážně. I tak si ale myslím, že nejsou v pořádku, zejména když tvrdíš, že dosud takové nebyly.
Dusíku bys měl mít dost... pokud bys nesytil CO2. V takovém případě může být spotřeba o hodně vyšší.
Můj tip je ten hořčík ve spojení s fototoxicitou (moc světla). Ty tam nemáš hořčíku málo, jen relativně málo vzhledem k množství vápníku. Vápníku máš hodně. Protože jde jen o relativní nerovnováhu, řada kytek se s tím vyrovná. Ale ludwigia přímo pod světlem může mít takové potíže.
Zkus dát jednu dávku hořčíku, pak pár dní vydrž nedělat nic, a pak poreferuj o výsledku.
Můj návrh, tohle bych zkusil já.
=
Že máš železo a fosfor na nule, to ještě neznamená, že tam nejsou. Tyhle prvky berou rostliny ze dna.

To viem, ze je premenliva a ma rozne farby, ale toto je nieco ine...
Repens je v strede.
Tak ukaž fotku repens je dost proměnlivá rostlina má zbarvení od zelené až k červené.

Palustris je iba kusok tej co je napravo dole. Ostatna Ludwigia je naisto Repens.
To sfarbenie isto take nema byt, lebo nikdy predtym take nebolo a to tu Repens mam od zaciatku a to je min. 7 mesiacov.
Proste ona bola normalna ako ma byt a teraz zacala blednut.
Okrem dusiku vsetko ostatne.
Zelezo, fosfor na nule.
Ostatne nemam ako zmerat.
A máš fotku jak vypadala rostlina dříve. Podle mě to není repens ale palustris a to zbarvení je celkem normální.

Dusiku mam az moc, lebo mam viacej ryb a aj vo vstupnej vode ho mam.
0 19.10.2018 20:54 Maq Pánové, ale tady máme opravdu krásnou chlorózu. To stojí za zamyšlení.
I když radit podle fotky je ošemetné... Mně to připadá, že tam chybí spíš dusík.
Nebo hořčík?
Co myslíte?
0 19.10.2018 19:55
Marcelko [-3] - Rostliny 
Inac prestal som uplne hnojit a tie Ludwigie repens zase vybledli a zacinaju cim dalej viac blednut.
Viete mi povedat preco a co im moze teda chybat?
Dakujem.
Obávám se, že pokud něco neuděláš s touhle sestavou a vhodnými podmínkami pro ně, tak budeš brzo řešit věci, vedle kterých budou bublinky na valisneriích příjemným zpestřením.
Bublinky mohou být tím přidáním na vzduchu, ale klidně i po výměně vody.
To chce nějaké info o nádrži, takhle by to byly jen spekulace, vždyť ani nevím o jakých bublinkách je tu řeč ...

Rostliny bublinkují tehdy, když je v akvárku tolik plynu, že se další už nerozpustí. Více zde:
rybicky.net/forum/13415
S nočním svícením nemám žádnou zkušenost. Ale je tu o tom dost napsáno
rybicky.net/forum/4094 
Manželka mně právě řekla, že vnučka na pár hodin ohulila vzduchování naplno, může to být tím? A jakou máte zkušenost s „nočním svícením“. 3 modré ledky ráno než jdu do práce a večer po vypnutí hlavního světla na 1-2 hodiny. Ono to v tom 112ti litrovém akvárku moc nesvítí, ale nevím jaký to může mít vliv na osazenstvo.
Ahoj, to chce fotku.

Nemáš náhodou po výměně vody?
0 17.10.2018 21:28 vlka – rostlinky ,,bublinkují,,
Přeji hezký večer. Na Valisneriách se u hladiny objevuje spousta malých bublin. Poradí někdo co a čím to je? Děkuji

NO3 som teraz zmeral je cca 10mg/L,ostatné merania robím len občas.Rastlinám.A zabudol som na čiernu riasu na starých listoch.Dnes som pridal aj CO2.
Nevím jestli to stále platí ale pokud nepřidáváš KNO3 tak těch 18mg/l ve vstupní vodě ti nemusí už stačit. Nemáš v prezentaci žádné měření ani čím to měříš.

Nemáš tam biologickou rovnováhu. Chce to vyladit podmínky

Tzn. osvětlení, hnojení, CO2 atd...



Zdravím,už dlhšiu dobu sa mi objavuje riasa Oedogonium alebo Vláknitá řasa.Pridal som CO2,ale stále sa objavuje.Čo poradíte?
S těma rostlinama nic není. Jsou to Hygrophily, tak stejně od spodu opadají
Jim se stále něco nelíbí

Vrcholy máš pěkný. Až na tu třetí fotku. Tam mi to přijde jako přebytek fosforečnanů. Taky se mi takhle začaly kroutit listy. Už je to pryč
Chce to zavčasu sestřihat a předsadit. Prostě je jen nenechat moc vyrůst do výšky sloupce vody. Potom budou pěkný.
0 15.10.2018 17:59
Marcelko [-3] - Rostliny 


Prosim Vas co sa to deje s Hygrophylami?
Mam tri druhy a to Hygrophila nervata, corymbosa a guianensis.
Na niektorych listoch su skvrny, potom niektore spicky listov su nazltnute a niektore listy maju aj dierky.
Nic nezkoušej a rozhodni se, buď ancák a nebo rostliny, žádná jiná cesta není, ale zkusit se má všechno.

Je to klasický požer od ancíka zkusil bych hodně krmit mraženým a já přidávám směs nejlacinější mořské ryby a špenátového protlaku 1:1 (na jemno nakrájet a zamrazit)

To určitě nemá s hnojením nic společného. Něco to žere.

ancíka tam mám jen jednoho, ale zaráží mě, že tam mám echinodory, kterých si ani nevšimne. Díry sou JEN na nových listech hygrophily. Proto sem si spíš myslel že tam, chybí nějaký prvek
Přidat reakci
1 ...... [25] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163934x