Co se to děje s rostlinami?
Určitě bude chtít více světla, ale určitě né tolik, aby ji nestačily tyhle vaše zabijácké dávky watů.
K tomu ,aby se těm náročným rostlinám dařilo i pod slabounkým světlem jim ale musíte dodat maximum CO2, silný a vhodný proud a hodně makroživin. To vy jste narozdíl ode mě nikdo nezkoušeli. Já jsem hnojil týdně 5 mg/l PO4 a voda se mi v akváriu přečerpala 10x za hodinu. Vy jste to hádám nikdo netestovali, takže vám příjde, že bez světla to nejde. Pokud ale dodržíte to, co já, tak vám to půjde taky.
Ono sa to takto neda porovnavat.Pretoze zelene rastliny si vystacia z podstatne slabsim svetlom.
Ludwigia peruensis - o ktorej sa bavime je extremne cervena - az do fialova.
0 20.08.2012 17:18 gargamel –
Re: Sid Nebo máte v tomto směru nějakou osobní zkušenost?
Nemám sice prostory na to, abych si osobně vyzkoušel pěstování všech rostlin, ale nějaké pokusy dělám a všechny mi potvrdily to, co je v tom pdf.
Jako příklad uvedu blyxu, kterou zde považujete za vysoce náročnou na světlo. Mně se podařilo vypěstovat nádherný a hustý koberec za svícení pouhých dvou 36W zářivek T8 nad 300 litrovým akváriem vysokým 50 cm. Tady je foto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Kdybych si tyto věci neověřil sám, tak je tady nepíšu. Zkuste jednou i jinou metodu pěstování rostlin a možná taky pochopíte, že to jde i jinak než to provozujete vy

K pěkným rostlinám nevede jen jedna cesta. Já jdu cestou velice slabého osvětlení a aspoň nemusím brečet nad účtem za elektřinu. Když to funguje s málem světla, tak nevidím důvod zběsile svítit.
Mozne je vsechno,ja to merit nebudu,ale aby jste se nedivil(bavime se o mnozstvi par/pur na DNE nadrze,pod hladinou jich stovky klidne mohou byt

)Jinak v tom vasem prvnim odkazu tam Tom ma 8 trubic(v soucastne dobe tam prazi 120 par) a nekde rikal ze ma kolem 50 ppm CO2 a vice,pri w/l by se melo byt obsah CO2 pro ryby v pohode problem je,jen ho zmerit(jen ne Tillmanem).

Sorry,me to normalne trva dlouho(vetsinou pisi v aute,nekdy i za jizdy

,zrovna jsem zastavil,tak to bylo rychlejsi)

Jinak me LP rostlo pod T-8 kdysi taky rostlo dobre(ale nikdy ne tak dlouho jak bych chtel) a krasne cervene,ted pod T-5HO se mi zdaji vybledlejsi!!!

Pri 60 par na dne by se melo dat pestovat naprosta vetsina kytek,nevim jestli tady ma "80%" lidi pres 60 par na dne nadrze(o tom pochybuji
Většina lidí tady má osvětlení v řádech stovek umol. Viz. tabulka v článku:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
O tom se snad brzy přesvědčíme, jestli vše klapne, bude kolega z Rostlinných-akvárií.cz provádět měření PAR metrem:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Určitě se budete moci taky zapojit.
Co se těch mých týče, nepovažoval jsem za nutné zdůrazňovat, že při osvětlení 1W/l v T8 trubicích na 100 l akva je "CO2 doping" a zajištění dostatečného přísunu živin, zejména Fe a dalších mikroprvků samozřejmostí.
Při takové světelné palbě nemůžete CO2 určitě zajistit. To by ho muselo být ve vodě tolik, že by nebylo pro ryby možné dýchat. Limitujete to živinami. Viz.:
www.akva.wu.cz/…
Vám připadá 1W/l v T5 HO trubicích málo?!
Buď neumíte anglicky nebo jste to nečetl. Používá 4 trubice cca půl metru nad akváriem.
Mas ji peknou,jinak Tom ji ma poprve uvedenou,tusim datum 5 ledna 2012(1/5/2012)
www.barrreport.com/… Jste se nějak rozjel s těmi kytkami...

Do prčic!

Než já nadatluji tu svou "provokačku", vy to tu "vysypete" se vším všudy!

...Když roste v pohodě nad vodou (např. v pěstírně), kde má hlavně denní světlo a roste v květináči, kde na ni taky určitě nepůsobí taková světelná intenzita... Kdyby na tu rostlinu museli v pěstírně svítit tolika waty, asi by brzo zkrachovali, ne?
Třeba se najde někdo, kdo vyzkouší, zda této rostlině stačí (v akváriu) "středně silné" osvětlení při vysoké koncentraci CO2. Třeba se ukáže, že váš předpoklad je správný. Nebo máte v tomto směru nějakou osobní zkušenost?
Co se těch mých týče, nepovažoval jsem za nutné zdůrazňovat, že při osvětlení 1W/l v T8 trubicích na 100 l akva je "CO2 doping" a zajištění dostatečného přísunu živin, zejména Fe a dalších mikroprvků samozřejmostí.

K intenzitě světla v pěstírnách jen tolik: určitě by bylo zajímavé moct si zjistit, jaký je rozdíl mezi intenzitou světla dopadajícího na rostlinné listy v akváriích a v pěstírnách...
...Jako důkaz uvedu tuto nádrž... světlo je půl metru nad akváriem... což je méně než má 80% zdejších diskutérů... I na fotkách jde vidět, jak je osvětlení slabé..
Nádherná nádrž!
Vám připadá 1W/l v T5 HO trubicích málo?!

80% diskutérů do toho podle vás praží víc?!

Tomu se mi nechce věřit...

(Výšku osvětlení nad hladinou beru v potaz.)
On i Tom s LP mel problemy,sam pise ze tato rostlina potrebuje trochu jine "zachazeni" on taky pouziva ATI osvetleni(best of the best),svetlo samo stoji kolem $800,ma tam 8 zarivek,je to o kvalite tech zarivek,reflektoru,rozestaveni zarivek a rovnomernem osvetleni cele nadrze,spravnem prisunu zivin apod.Pri 60 par na dne by se melo dat pestovat naprosta vetsina kytek,nevim jestli tady ma "80%" lidi pres 60 par na dne nadrze(o tom pochybuji)hodne wattu na litr tady lidi mozna maji,ale to nebude to co ty rosliny mozna potrebuji

. Ja je mam pod 45-65 par a zacinaji rust,treba glosso se mi taha nahoru,teda pro nej malo svetla.

Jinak Tom je tak trochu kouzelnik!!!
Neviem preco? ja som presiel cele to vlakno a stale mam dojem ze to akva ma cca 1-2 mesiace.
V tomto akva ju mam
rybicky.net/nadrze/15429
A po měsíci se stane co? Všechno najednou pochcípá?
To akvárium už jede aspoň rok. Tady je k němu celé vlákno:
ukaps.org/… Doba svícení: 8 hodin
V tej nadrzi je to fotene kratko.-pocitam tak cca 1mesiac.
Jako důkaz uvedu tuto nádrž:
plantedspace.com/… s ludwigii peruensis. Jak můžete vidět, světlo je půl metru nad akváriem a osvětlení je podle vyjádření autora akvária 60 umol PAR, což je méně než má 80% zdejších diskutérů. Za to CO2 má pořešeno skvěle. Rostliny nevypadají, že by trpěly a barva je pěkná. I na fotkách jde vidět, jak je osvětlení slabé.
Když roste v pohodě nad vodou (např. v pěstírně), kde má hlavně denní světlo a roste v květináči, kde na ni taky určitě nepůsobí taková světelná intenzita jako pod silně osvětleným akváriem, pak to bude asi v něčem jiném. Není to třeba tím, že má vysoké nároky na CO2, které si ze vzduchu nad vodou dokáže zajistit a pod vodou ne, protože ho tam prostě tolik není?
Kdysi mi taky opadávaly spodní patra stonkovek. Od té doby, co mám správný proud se CO2 dostane i do těch spodních pater a už nic neopadává. Nemyslím si, že by byl problém ve světle. Kdyby na tu rostlinu museli v pěstírně svítit tolika waty, asi by brzo zkrachovali, ne?
U mna tato rastlina par tyzdnov vyzerala dobre.Pri 0.5W/l rastla pekne a bola krasne fialova.Ale casom sa zacala "natahovat" za svetlom tak ze je dost riedka a bledsia.
Tak ako pise Sid...-ta intenzita je potrebna.Ale ten problem z opadavanim asi neporiesime -pretoze spodne listy budu mat stale menej svetla.
v pěstírnách ji pěstují emerzně protože tak roste mnohem líp, je nenáročná a roste rychleji. Přesadit do květináče za okno, zvyknout na pokojovou vlhkost (třeba v igelitovém sáčku) a máš pěknou pokojovku. Já mám takhle Alternantheru rubru, nádherné červené listy a nic nepotřebuje, jen zalívání. Ale to pak nebude zdobit akvárko.
Stejně tak jde ale nechat vyrůst nad hladinu a bude v pohodě růst tam, kdybys neměl uzavřený kryt.
Některé rostliny jde v akvárku udržet jen s hodně CO2, živin a silným osvětlením a v přírodě by třeba pod vodou nerostly (nebo ne celý rok).
Tuto kytku jsem se už párkrát pokoušel pěstovat, a to nepříliš úspěšně...

Došel jsem k závěru, že hlavní příčinou je její "extrémní" náročnost na intenzitu osvětlení. Dokázal jsem ji v dobré kondici udržet jen tehdy, když měla kolem sebe dostatek prostoru. Jakmile ji obrostly (zastínily) jiné rostliny, rychle ztrácela nejstarší listy. (Svítil jsem na ni cca 1W/l v T8 zářivkách při velikosti akva cca 100 l.)
Já je teď kupoval ve dvou různých akvaristikách. Jedna je od Rataje druhá od AD tak uvidíme, která bude růst lépe. Jinak se obávám, že Ludwigie peruensis se ve všech našich pěstírnách pěstuje jen emerzně.
Martin Honzejk
Já jsem si taky objednával u aqua-daho a tam to pěstují emerzně

Já bych řekla, že jo. Taky jí mám od nich. Všechny kytky mi ale přišly čerstvý

Jestli jí máš dva týdny, tak shazuje emerzní listy. Mám to taky tak, vypadá jako koště

Mám jí měsíc a kousek, tak čekám, kdy začne vypadat k světu (jestli teda vůbec

).

Nejspodnější listy u Ludwigie peruensis mi začíná odpadávat. Celá rostlina maličko vybledla. Přísun živin : burčák co2, easycarbo tekutý uhlík, easylife profito 1ml-1,7ml denně. Je nová asi dva týdny. Foto přikládám.
Starší reakce
MíšaV napsala: a zotaví se ty rosliny nebo je potřeba vyhodit a nasázet nové??
Můžeš se podívat do mojí prezentace jak kytky dnes vypadají, tam to deset malých ancistrusů během necelých 14-ti dnů stačilo "zničit" a všechno už "obrazilo" a vyrostlo znova

, ale bez nich.
rostlinky by se ti měli vzchopit.A jestli ne tak si pořiď něco rychle rostoucího a nenáročnýho
Ceratophyllum demersum, Ceratopteris cornuta, Egeria densa, Egeria najas, Hygrophila polysperma, Ludwigia repens, Lysimachia nummularia , Najas guadelupensis

Ty stonkovky z druhé fotky se moc nevzpamatují, ty listy odpadnou až rostlina ještě povyroste, tak jí ustřihneš a znovu zasadíš, ale ne tak blízko k sobě, ale trošku více od sebe, aby do těch spodních partií více mohlo světlo. Stonkovky budou tak jako tak na to opadávání trpět, takže dokolečka dokola.

nič nevyhadzuj,oni sa spamätajú ked ich nebude nič obžierať

tabletky mám. hned jak sem to viděla jsem si řekla že by to mohli dělat oni a tak jsem jim 4 dny po sobě házela 2 tabletky. dřív bývali jen na 2 3x týdně. ale to nepomohlo. zkusím ten špenát a mořskou rybu. potvory jedny.

a zotaví se ty rosliny nebo je potřeba vyhodit a nasázet nové??
Zkus jim pořídit tablety minitab,mě po nich méně žerou květiny
www.akvarista.cz/…
a pak bych ti doporučoval jim dávat spařený salát,špenát a k tomu přidej nějaký rybí maso.

Zkus jim dávat špenát z rybím masem na-jemno nakrájený. Já jsem používal protlak a nejlacinější mořskou rybu 1 : 1 pak to nebylo tak hrozný. Stejně jsem je ale dal pryč.

anubias je pre nich moc tvrdy,najradšej majú jemnolisté rastliny

to jako fakt? a neexistují rostlinky na které nejdou?? miluju ty dva ancíky. anubias mi nežerou.
Ancistrus za to může, dej je pryč už je to neodnaučíš.


Netuším čím to je.
Bez bližšieho popisu AQ Ti nikto neurčí presnú diagnózu. Dôležité je či hnojíš, aké rastlinky Ti vyplávali, aká je zrnitosť štrku, atď
Udělej si prezentaci se základními informacemi a nějakou fotkou. Takhle je to jen hádání.

0 11.08.2012 19:32 hanzik – Rostlinky bez kořenů
Zdravim,
mám akvárko teprv pár měsíců.
Uplně ze začátku mě trápily takový malý šneci,měl jsem jich tam mraky ale zmizly uplně když jsem si pořídil dvě mřenky
Pak další věc a to že se mi tam rozrůstala černá řasa,na dně,na rostlinách,dekoraci... prostě všude možně.Pořídil jsem si jinej filtr a tabletky proti řasám a jsou v háji totálně,je teď krásně čistý
Teď ale mám něco s čim už si fakt nevim rady.Zajdu si do krámu pro malý rostliny který maj už i velký kořeny,"zavrtám" je teda do štěrku co mám na dně prostě (tak jak jsem to dělal vždycky kdy mi rosty uplně krásně ale zas na nich byli ty černý řasy) no a do 3 dmů maximálně se ty rostlinky oběvujou na hladině bez kořínků.Už fakt nevim čim by to mohlo bejt.Dneska jsem tam dával zas uplně nový,schválně kdy uvidim první kusy na hladině zas uplně bez kořínků

Starší reakce
Akvárium je v ložnici, v nejtmavší místnosti v bytě, jsou tam vlastně pořád zatažené závěsy i ve dne. A jak už jsem psala dřív, teplota v něm nekolísá, navíc ten problém začal zhruba na jaře, není to otázka posledních dnů ani týdnů. Poprvé se ten povlak objevil, když jsem asi 2x během 2 týdnů v polovičním dávkování pohnojila Ferropolem. Od té doby v podstatě nehnojím, kytky ale rostou.
V letních měsících se i zvedá doba (intenzita) osvětlení akvária. A navíc čím teplejší voda tím méně kyslíku ve vodě a co na to bakterie ? Možná i to dokáže narušit rovnováhu nádrže.
Výkyvy teplot opravdu nejsou, bydlíme v přízemí u lesa, v bytě je příjemně i v létě...Ty výměny vody platí. Děkuji vám, pánové, za reakce.
Tu doměnku s tzv. letní vodou a možnou souvislostí potvrzuji a metodu boje jsem zvolil stejnou, co už taky jinýho než 2v1 v podobě těch častějších výměn vody.

Tak to je v normě.
A co výměna vody? Ve své prezentaci píšete, že ji provádíte pravidelně týdně v objemu cca 45 l. Platí to?
(Nemám to statisticky podloženo, ale přijde mi, že zvýšený výskyt těchto sinic se dá pozorovat právě v době veder v akváriích, v nichž se "nestandardně" zvýší jinak běžná teplota. Samotná teplota ale není jedinou příčinou - to by musely být nádrže s terčovci permanentně "olezlé" sinicemi. Domnívám se, že vysoká teplota s sebou nese změnu chemismu vody. Jedním z opatření proti nim by v tom případě byla četná frekvence výměny její části.)
Tak jsem to šla kvůli vám přeměřit...No úplně jiné - to jsem přehnala. Je tam rozdíl cca 0,4 stupně. Mi to ale připadá dost, jestli je v akváriu 6,6 nebo 7. Zřejmě bude pravda někde uprostřed.
Přidat reakci
1 ...... [94] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163836x