Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 94 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2012 11:05 Muž kortezhugo [983] Re: lucie.aqua
lucie.aqua napsala: Dle měření tam nějaké dusičnany jsou, cca kolem 20mg/l, zatímco fosforečnany jsou na nule, může to být tímto nepoměrem?

Cim je to merane? -hlavne to PO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2012 10:45 Žena lucie.aqua [511] – Povlak na rostlinách
Fotka k příspěvku Docela ráda bych se vrátila k dotazu uživatele LMI, který se ptal na problém s tmavým povlakem na rostlinách. Byla jsem hrozně zvědavá na reakce, protože mám v akváriu něco podobného, i když ne tak hodně. Ten povlak se dělá na starších listech, na které přímo dopadá světlo zářivek. Nové listy jsou čisté, i ty, které jsou zastíněny. Povlak je slizký, částečně jde setřít a zapáchá jako sinice. Chutná levatkám, ale ty v tomhle akváriu nemám.
Info k akváriu: 300 litrů, výška 50cm, osvětlení 2x39W (830/865), 9 měsíců po založení, filtr Eheim 2073, dostatečně zarostlé, snad nepřerybněné.
Chcete-li nakouknout: www.aquapage.cz/…

Asi jsem si odpověděla sama, že to bude sinice, dotaz zní - co s tím? Mám zkusit odstavit jednu zářivku? Přidat více rychlerostoucích kytek? Dle měření tam nějaké dusičnany jsou, cca kolem 20mg/l, zatímco fosforečnany jsou na nule, může to být tímto nepoměrem?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 21:25 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Rozumím. Přesně, jak napsal romant
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 20:24 R Muž romant [27982] Re: grunda
Konkrétní situace a příklady jsou vždycky individuální záležitostí, když to jde naplánovat jako u Tebe, tak to je super stav a to prázdný akvo za 500,- Kč se mě jeví jako velmi dobrá cesta a když přihlédnu k Tvým chovancům, tak opravdu ve Tvém případě není kam spěchat. X-) Řekl bych, že poslední příspěvky byli spíš na téma akutních stavů, který mohou nastat nečekaně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 20:18 Muž grunda [1781] - Cichlidy
navíc mám v akva terčovce a ti jsou na dusíkaté látky hodně citliví. do vaší nádrže jsem se díval a hodnoty NO3 50mg/l během prvních 14 dní by asi nedali, a i kdyby dali, tak nadšení by z nich asi nebyli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 20:14 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
vzhledem k tomu, že v novém akva budu používat jako dno ADA aqua soil, tak si opravdu nelajznu dát tam ryby dřív než za měsíc. Hladina NO3 je opravdu příliš vysoká, prázdně akva s kořenem a plovoucími rostlinami a zaběhlým filtrem my přijde jako rozumější řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 19:49 R Muž romant [27982] Re: malyLibor
Jsem si toho vědom a tak trochu škodolibě to nechávám na kompetentní osobě ať buď dle svého uvážení provede přesun do příslušného vlákna, nebo to označí za OT. Já si myslím, že když to není úplný plkání o ničem, tak to prostě může zaznít i trochu mimo příslušné vlákno. :-) (OT)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 19:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: romant
Jenže tyto naše příspěvky patří do zakládání nového akvárka a ne do tohoto vlákna, jak by řekl někdo, kdo na tom hodně lpí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 19:36 R Muž romant [27982] Re: malyLibor
Holt, mimořádná situace si žádá mimořádných opatření. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 19:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Takže budeš ryby raději trápit v holém akva, než abys vzal rozum do hrsti už při zakládání nového akva, např. přidal staré dno pod nové nebo aspoň detrit ze starého akva, vymačkal starý filtr do nového akva, krmil naprázdno, přidal např Biofiltr nebo Nitrivec a měl po 2 týdnech akva v podstatě zaběhlé a mohl do něj dát rybky? Jakožto zkušený akvarista bys měl zvládat kontrolu kvality vody a podporu biologických procesů....
Holt, já su akvarista ze staré školy. A když se koukneš na hodnoty od začátku mojí třístovky, tak zjistíš, že se tam nikdy žádné dusitany neobjevily a i dusičnany byly v pohodě. Pokud bych měl rybky náročnější, měnil bych čtvrtinu vody 2x týdně místo jednou a bylo by v pohodě.
Naprosto souhlasím s romant, že hlavně po začátečnícíh nemůže asi nikdo chtít, aby čučeli do prázdného akva 2 měsíce a je lepší POSTUPNĚ A S ROZUMEM, od nejméně náročných rybek vysazovat. A jak uvádí kortezhugo, tak i jeho zcela chápu. Když člověk bydlí např. v paneláku a má s manželkou vyhádané místo na jedno větší akva, nemůže si dovolit pro znovuzařizování koupit akva druhé a mít je souběžně.
Osobně si myslím, že pokud člověk vezme rozum do hrsti, může v případě nutnosti vysadit ryby do znovuzaloženého akva hned v den založení. Nedoporučuji to jako běžný postup, ale je podle mne lepší, plavou-li ryby v nově založeném akva, kde se bude denně měnit velká část vody, než když by měly plavat dva měsíce např ve vaně.
Ale je to můj názor a opakuji - tento postup by se měl volit jen v případě naprosté nutnosti při znovuzakládání akva, když není možno rybky umístit jinam a má-li akvarista dostatek zkušeností a času sledovat procesy v akva probíhající a reagovat na ně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:52 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já jsem taky neměl, ale než ryby trápit, tak jsem investovat 500 kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:49 Muž kortezhugo [983] Re: grunda
To je v pohode ked to mas riesene takto -ze ich mas kde dat.Ale je spusta akvaristov co ryby okrem toho kybla nema kde dat.
Preto som nacrtol situaciu - v podstate "beznu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:38 Muž grunda [1781] - Cichlidy
a já jsem ti popsal, jak to dělám já. do nové nádrže bych ryby nedal, ani kdybych musel. Jsem proti týrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:35 Muž kortezhugo [983]
romant - jasne to berem
grunda - preco? skalare ziju aj viac ako 10 rokov
Preto som nacrtol "normalnu" situaciu chovatela vecsich ryb.Proste ked ryby musia is do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:34 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já jsem to vyřešil takhle, plánuju zrušit 300ku a budu zakládat 700. koupil jsem za pětikilo starší 200 litrovku, bude holá, přijde do ní voda ze 300ky stejně jako filtr, 700ku založím, dám další fitr a nechám zajet tak 2 měsíce, pak začnu postupně dávat ryby. Ve 200ce budu měnit co dva dny vody a udržovat ji v max. čistotě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:23 Muž grunda [1781] - Cichlidy
pak bych se začal modlit, možná držet palce a nebo doufat :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:22 R Muž romant [27982] Re: kortezhugo
Moje odpověď je neakceptovatelná?
Edit: Třeba Nitrivec a držet se návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 18:19 Muž kortezhugo [983] ALL
No ja som to myslel tak -ze mas doma trebars 10 skalarov "dospelych" a musis ich dat rovno do novozalozeneho akva.
Trebars ide o to ze nemozu zostat par tyzdnov v 10-Litrovej "nadobe".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:46 R Muž romant [27982] Re: kortezhugo
Vodoléčba s možným uchýlením se k podpoře nitrifikace nějakým komerčním přípravkem by to měla spolehlivě řešit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:41 Muž grunda [1781] - Cichlidy
pokud předěláváš akva, tak většinou už máš zaběhlý filtr, pak je třeba jen měřit hodnoty vody a podle potřeby vodoléčbu, za předpokladu, že máš vstupní vodu O.K.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 17:38 Muž kortezhugo [983] ALL
No nie vzdy sa da tak dlhu dobu cakat.Co v pripade ze ryby mate? a "len" prerabate alebo znovuzakladate akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:36 Muž grunda [1781] - Cichlidy
potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:34 R Muž romant [27982] Re: grunda
No tak to jsme kolovrátky dva. :) Vítej v klubu. :-D Oba dva víme, že naše metody mají svá úskalí a je to přesně o tom dodržení těch správnejch pravidel a postupů. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:31 Muž grunda [1781] - Cichlidy
mě už tady taky někdo řekl, že jsem jako kolovrátek. Podmínkou je dodržet všechno a přesně, ale podle mých zkušeností je lepší počkat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 17:24 R Muž romant [27982] Re: grunda
To souhlas, že jistý rozdíl zde bude, ale pokud se bude i ten začátečník držet toho jak jsem to popsal(výměny vody,postupné přidávání), tak v tom problém nevidím. Mám tu zkušenost, že právě začátečník, který je v drtivý většině nedočkavý dokáže ten můj způsob aplikovat daleko bezpečneji, než ten Tvůj. Ta zkušenost je dána tím, že se na mě obrací spoustu lidí, kteří se právě drží toho měsíc a většího období, ale udělají tu fatální chybu s tím jednorázovým nasazením rybí osádky, tak proto ten můj, možná tvrdošíjný postoj. Naprosto nic proti Tvému doporučení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:16 Muž grunda [1781] - Cichlidy
rozdíl mezi tebou a začátečníkem si asi tipneš sám, zkušený akvarista ví co si může dovolit, začátečníkům bych tyhle rady nedával ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:13 R Muž romant [27982] Re: grunda
Ale jistě, já se s Tebou nebudu na toto téma přít, tak jak jsem to popsal, jsem si to za svůj krátký život již nespočetkrát vyzkoušel s výsledkem kladným. Je to celý o té "zatracené" nitrifikaci a o potravě těch pomocníků v podobě nitrifikačních bakterií. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:07 Muž grunda [1781] - Cichlidy
postupně ano, po dvou týdnech ne. jinak ano, jsme zase u toho a rovnou dám citaci a odkaz. btw. tvůj odkaz
maniakva.cz/…

Trvá 3-5 týdnů, než dosáhne koncentrace dusitanů
vrcholu a začne klesat. To je znamení, že máme v akváriu nyní
už oba typy nitr. baktérií v množství, které bez problémů
zvládá současnou zátěž. Kladu důraz na slovo současnou.
Nyní je už jen otázkou času, kdy se množství dusitanů
sníží na bezpečnou hranici, kdy můžeme vpustit do akvária
další ryby. Nenechte se oklamat tvrzením, že jakmile se
množství dusitanů začne snižovat, máte vyhráno a můžete
kupovat ryby. Žádná ryba se nepotěší, když jí dáte do prostředí, kde jsou přítomné dusitany – v jakékoliv koncentraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:05 R Muž romant [27982] Re: grunda
No a jsme zase u toho, když je tam flákneš všechny najednou, po těch Tvých doporučených 4-6 týdnech, tak je to víš kde. Bude vždycky platit, "postupně", o tom co celý kouzlo je. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 17:01 Muž grunda [1781] - Cichlidy
už jsem to psal na jednou, napíšu to znova, ryby nejdříve po 4 - 6 týdnech rozzureny
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 16:56 R Muž romant [27982] Re: bulawaio
Mrkni se na ten reflektor, co jsem tady dneska dával odkaz kolegovi, to by mohlo bejt řešení i pro Tebe. Počítal bych s tím, že rozhodně všechny rostliny neporostou, to je normálka a děje se tak i ostřílenějším borcům. Nevadí, co neroste, nahradí se něčím jiným, třeba vhodnějším a klidně s k té či oné rostlině po čase můžeš vrátit, ne všem sedne hned od začátku prostředí v akváriu, který v začátcích akvária prochází bouřlivějšíma změnama. Já osobně v začátku akvária vodu měním klidně denně(když se to časově stihne). Jsem zastáncem té metody, čím častěji tím lépe, prostě co kdo snese a kolikrát i unese. S rybama to nechce moc spěchat a první dát nejdřív po 14 dnech a další přidávání provádět postupně po menších dávkách, aby se upevňovala biologická rovnováha a nitrifikace to tzv. stíhala, lze podpořit třeba i lehkým nakrmením akvária bez ryb vločkovým krmením. Jako dobří průkopníci jsou šneci, kteří nejenom v začátku budou nápomocni s údržbou akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 15:23 Muž bulawaio [92] Re: jamajcan,Re: malyLibor
mam 60L čistý - objem vody. Svítím zářivkou 18 watů, což bude asi málo, vím, takže co nejdříve se pokusím světlo zdvojnásobit. S tím hnojením jsem asi hodil trošku přešlap.

Dalším problémem je, že jsem udělal základní chybu a nakoupil rostlinky, které mi tak moc neřikaly a řídil jsem se nároky na světlo na obale. Mamm Vallinesii neotropikalis, Hygrophila, Bacopa monnieri, Lobelia Cardinalis, Echinodorus a Limnophila, sessilloflora. - Jsou od rataje. Nejhorší na tom je, že na obal značil, rostlinky pod mráčkem, ale po kontrole jsem zjistil, že většina vyžaduje dosti světla než mam a jsou některé ty rostliny poměrně náročné. Naopak třeba se zde na portálu píše o Vallisnerii, že není náročná na světlo, ale na obalu tomu je naopak. Takže nějak nepočítám, že by se některé uchytily a budu muset začít znovu i přesto, že světlo přidám. CO2 nepřidávám. Ohledně rostlin, tak některé jsou rychle rostoucí, některé pomalu, takový mix bohužel: no jo, klasická začátečnická chyba kupovat rostlinky na slepo.

Ještě jestli by mi někdo doplnil, jak často zpočátku měnit vodu na těch 60 litrů při záběhu rostlinek? osobně to vidím na dvakrát týdně 1/3. Paradoxně jsem ale někde četl, že je lepší vodu z počátku neměnit, ale to se mi nezdá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.07.2012 12:07 R Muž romant [27982] Re: Drahoš .
Ale vůbec ne. Každej ať si ve svým akváriu praktikuje to či ono, jak je libo. Moderní doba s sebou nese jisté vymoženosti i v oblasti akvarijní chemie, tak když se tomu rozumí a umí se to použít, tak proč ne. Já jsem sedlák a obejdu se bez toho, ale jak píšu, klidně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:50 Muž Drahoš . [389] - Rostliny
Díval jsem se na tvé aq no já jsem bojoval taky z tím neřádem je to světlem ale jak jsem přidal o 60 W tak to nepomohlo hned musel jsem ty nejvíce postižené rostliny ostříhat a valil jsem tam chemií a teď to je ok z rozsivkou ale začala zas roducha takže zas musím mín svítit je to složité ahoj i když vím že mi tady budou psát lidi fuj chemie že Romane stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:47 Muž LMI [6] Re: romant
Odkalenie spolu s výmenou vody, spravidla okolo 50-60 litrov, interval 2-4 týždne, podľa voľného času.
Skúsim zmeniť na 30 litrov/ týždenne + odkalenie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:46 R Muž romant [27982] Re: LMI
Pokud je v tom intervalu údržby i ta výměna vody, tak to bych rozhodně přitlačil na pilu a měnil min. týdně alespoň 1/3 akva. Častější a větší množství je možné, ba přímo prospěšné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:43 Muž LMI [6] Re: Dwarfy
Žiarivky museli ísť obe naraz preč, pretože obe naraz odišli...
Skúsim ešte alternatívy - 765/860, uvidíme, či pomôže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:42 Muž LMI [6] Re: romant
Dno odkalujem na prístupných miestach pri každej výmene vody. Vždy sa snažím z toho vytiahnuť čo najviac. Nevylučujem, že mesačné či dvojtýždenné intervaly budem musieť skrátiť.
V čistení či vode samotnej by to nemalo byť, tu sa nič nemenilo, vždy bol interval údržby 3-4 týždne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 11:39 R Muž romant [27982] Re: LMI
Ty návrhy už tu padají, já bych k nim ještě přidal správnou péči o dno, neb se mě jeví jako hrubozrnnější a to se trošku hůř odkaluje a je možné, že toho nerozloženého odpadu je tam více než je zdrávo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:37 Muž LiborSprysl [9015] Re: LMI
No je také potřeba zapátrat v paměti...Někde to dělá třeba změna zdroje vody, čištění...v tom je hodně proměnných...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:36 Žena Dwarfy [156] Re: LMI
Podle mě je to tou výměnou obou zářivek najednou. Navíc za jiné typy. Tím se ti rozhodila rovnováha v akvárku. Zkusila bych pod kořeny jílové kuličky na podporu růstu rostlin a klidně i obdenní výměny vody. A řasu stírat a vybírat co to půjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:35 Muž LMI [6] Re: LiborSprysl
To je možné, ale kde môže byť problém, keď to doteraz fungovalo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2012 11:34 Muž LiborSprysl [9015] Re: LMI
Dost to připomíná Amazonku po záplavách...trochu bahniště...v té nádrži zdá se nefunguje především nic ve vzájemné vazbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:30 Muž LMI [6] Re: romant
Z niektorých sa to zotrieť dá (kuchynská hubka za pár korún so "škrabacou" stranou), ale z niektorých nie...
najhoršie je, že netuším, čím to je spôsobené, keďže všetko je nastavené počas 1,5 roka rovnako...
Nepomáhajú aní otíci, ani SAE ani hladovka...
Slimáky nemám, akurát malé ulitky ako ich pozostatky...
Keď tak porovnávam foto z apríla a zo včera, tak značne utrpeli aj zelené rastliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:29 Muž LMI [6] Re: romant
Ahoj, pod oboma žiarivkami sú reflektory, takže tadiaľ cesta nevedie. Pri doplnení ju nie je kam umiestniť, to by som musel znížiť hladinu vody, čo by sa nepáčilo skalárom, ktorým už začína byť akva nízke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:28 R Muž romant [27982] Re: LMI
No potěš koště. Jde to z rostlin setřít, nebo to drží fest?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2012 11:27 Muž LMI [6]
Fotka k příspěvku Prikladám foto súčasného stavu rastlín - pokryté niečim mnou neidentifikovaným a okusané neznámou rybou z osádky... :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 11:20 R Muž romant [27982] Re: LMI
Ta výpomoc s intenzitou světla se dá řešit i takto www.akvarko-shop.cz/… . Jak zde již mnohokráte zaznělo, je třeba mít na paměti onu rovnováhu mezi světlem a živinama. Jinými slovy, když osvětlení "vylepšíš", tak aby to potom stačilo akvárko uživit. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 11:13 Muž LMI [6]
Ďakujem, skúsim teda výmenu 840 za 865. Doplnenie, žiaľ, nie je technicky možné... iba ak nejaký LED pásik (povedzme modrý), no neviem či by to stačilo.
Tie červenolisté začali odchádzať tak po roku, ešte pri 765.Zrazu to nebolo to, čo doteraz.
Osobne mám pocit, že došli živiny, že detrit nestačí. Hnojivo nechcem dávať, pokiaľ to nebude nevyhnutné, z CO2 mám trochu obavu, nerád by som ráno našiel všetky ryby hore bruchom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2012 08:20 Muž kortezhugo [983] Re: jamajcan
jamajcan napsal: Proto doporučuju vyměnit 840za 865
...najlepsie by bolo pridat 865 :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [94] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161548x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=4651