Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 121 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 21:51 pipan
fakt nechápu proč to prodávají jako kytku pod vodu,mám opravdu chut ji zítra vrátit.Koupila ji žena,protože je pěkná,ale nevěděla co kupuje.díky za rady,zase jsem o něco chytřejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 21:45 Muž Lada2 [11] – Re: vaclav
je dobra tak do paludaria pod vodou ti moc dlouho nevydrzi prodavaj se jako klasicky pokojovky.Nevim co to je za modu utopit co jde a pak to cpat lidem v akvaristikach:-(((
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2010 21:40 Usine – Re: pipan
Je nevhodná pod vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2010 21:30 pipan – rada o rostlině
prosím o radu,zda rostlina dracaena variegata je vhodná do akva.Byla zakoupena v Globus Ostrava je velice pěkná,ale nenašel jsem ji atlasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 17:15 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
Dejte vědět - budu se těšit. :-)
Kdybych dokázal podle všemožných popisů deficitů živin, (tak, jak jsou dostupné na netu), spolehlivě určit, o kterou živinu jde, založil bych si na tom živnost. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:55 gargamel – Re: Sid
Na rostlinách nejsou žádné projevy nedostatku Mg ani Ca, ale něco si o tom určitě zjistím. Dík, že ste se zapojil do diskuze, dost jsem se naučil. Pak se ozvu, jak to dopadlo s tím přidáváním fosforu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:33 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
Nízká tvrdost může způsobovat deficit Mg a Ca.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 15:23 gargamel – Re: Sid
Co pro mě znamená takhle nízká tvrdost? Který prvek potom chybí, Mg?
Já bych to tipoval na nedostatek fosforu, protože rostliny mají nové listy velmi malé a staré až černají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2010 08:58 0 – Re: Jeenda
Fotka k příspěvku Odnože signalizují přizpůsobování se novému prostředí a matečné rostliny mohou taktéž regenerovat rašením nových listů , jen by ty odumírající odebral bez dalších zásahů.

Zákrutichám měkká voda vyhovuje a při dostatku světla , nejlépe denního s dodatečným dosvětlováním v zimním období uspokojivě rostou , i když ne všechny sorty stejně rychle. Pomalejší bývají druhy a odrůdy se zvlněnými nebo více spirálovitými listy .

Dávat vápenec a další "vylepšující" složky , jak jsem tu četl , je dobré na "odrovnání" vallisnérek. Čistý - propraný obyčejný říční štěrkopísek jako dno a vhodná rybí obsádka , plus doporučené světlo , měkčí voda a kolísající teplota mezi 18 - 24°C v zimě ( v létě snese občas teplotu do +30°C ) , k úspěchu v pěstování úplně stačí.

Foto je svědectvím , jak se v akváriích dařilo zákrutichám - taxony Vallisneria asiatica nahoře a Vallisneria spiralis dole i dalším druhům rostlin po splnění životních podmínek , které jsem vypsal.

Momentální čistotou skel se nezaobírejte. Foceno spontánně , údržba samozřejmě v časových intervalech prováděna byla.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 23:26 Muž kortezhugo [983] – Re: Sid
...chcem tam este nieco "chlpate" - Cabombu,Limnophilu,alebo Myriophyllum
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 23:15 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: kortezhugo
Já to tak dělám běžně. :) Změna je život! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 23:13 Muž kortezhugo [983] – Re: Sid
...no neviem ci sa na to fakt "nevykaslem" :-)
a nieco "nove" kupim... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 23:08 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
presne tak to dopadlo u mne:-)) a na to aby stinili na hladine staci ty plovouci plevele:-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 22:44 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: kortezhugo
Jestli ostatní kytky rostou dobře, pak: "Valisnérie! Adiééé!" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 22:34 Muž kortezhugo [983] – Re: Sid
jj bavili...-kamosovy to zabralo...
len ja uz fakt neviem ako ju "rozbehnut"

pojde do flasky na okno - tam mozem "experimentovat"...
ide o to ze su to bezne a nenarocne rastliny - este aj pre zaciatocnikov...
ale preco u mna stoja? - musi to mat daaky dvovod...-preco "stoja"? a rok...
H.polyspermu vyhadzujem vo vedrach Ludwigia repens tam tiez pekne rastie...Cr.affinis a este jedna cr.neviem presne aka...a Riccia fluitans tiez musim vyhadzovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 22:14 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
V T.C. bych problém neviděl, ale ta tvrdost - cca 4dGH - je docela nízká. Asi bych místo experimentů s fosforem zkusil trochu zvýšit tvrdost. Asi tak na 6-8dGH.
Čím a jak na to zkuste zjistit od Kortezhugo - nedávno jsem pro jeho kamaráda něco "počítal" a ono to (údajně :)) zafungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 22:04 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: kortezhugo
Na tohle téma už jsme se bavili, ne? :-)
Některé údaje v tom odkazu jsou holý nesmysl. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 20:11 Žena petastastna [0]
s valisnerií mam taky problémy,nejdřív mi půl roku držela a potom najednou jí začali odpadávat a uhnívat listy,netuším proč, teď sme si pořídila novou a taky vypadá špatně, asi se jí něco nelíbí :-p ale v druhym akva sem měla valisnerii nano a ta byla v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 18:08 Muž kortezhugo [983] – Re: filipsi
... hmm - u mna
NO3-25
NO2-0
GH-7
KH-6
pH-6.4
fosfor-0
tieto hodnoty mam "standartne" asi pred 2ma mesiacmi som pridal vapenec a GH-som dostal na 15 - vsetko co tam je rastie dobre okrem tej valisnerie...mam 1ks spiralis a 2ks torta...a ani ich nehne....
CO2 tlacim a v podstate mam vsetko co sa hnojenia tyka...

...jedina vec co malo kto do akva pridava je vapenec a fosfor...
...preto ten obsah Mg a K - moze nieco vysvetlovat...-ked som nepridaval do akva "nic" bolo to take iste...
...ten fosfor mam nemeratelny ale nebudem sa s tim v akva hrat...vyskusam tu flasu...

PS:vodovod mam NO3-cca10 GH-2-3 pH-7 a Fosfor 0.5

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 17:49 gargamel – Re: Sid
Test ukazuje uhličitanovou tvrdost 2-3dKH. Přiznám se, že testům moc nevěřím, většinou to člověka víc splete, dá se s nimi sledovat jen tendence. Bydlím na severní Moravě a obecně na severu máme měkkou vodu: www.ovak.cz/…
Pro upřesnění je to heptahydrát síranu hořečnatého-33g rozpuštěných ve 400ml vody-momentálně ho vůbec nepřidávám.
Tenso cocktail 15g taky ve 400ml vody. Hnojím 3ml denně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 17:13 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
Píšete, že alkalitu máte 3dKH. A tu tvrdost tedy kolik? A jak máte namíchán ten MgSO4? A používáte skutečně MgSO4 nebo MgSO4.7H2O?! A Tenso cocktail?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 16:43 gargamel – Re: Sid
Uvažoval jsem taky o Ca a hlavně Mg, protože mám extrémně měkkou vodu. Pokud se to do těch dvou týdnů nezlepší, další na řadě bude MgSO4, tak se potom ozvu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 16:38 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
To by podle mne šlo. Tím by se zvýšila denní koncentraci PO4 o nějakých 0,1mg/l/den. A když vždy po týdnu jako dosud vyměníte svých 100 l vody, po 2-3 týdnech by mohlo být jasné, jestli tudy vede cestička. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 16:30 gargamel – Re: Sid
Děkuju za odpověď, namíchám 5g KH2PO4 do 400ml vody a začnu denně přidávat 4ml. Souhlasíte s touhle dávkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 15:57 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
Ještě k tomu vašemu podezření na přehnojení draslíkem:
Přestože jsem vám jako možnost doporučil zkusit přihnojování draslíkem omezit, myslím si, že k přehnojení touto živinou nedochází. Jestliže denně koncentraci tohoto prvku ve svém akva zvýšíte o cca 0,3mg/l, k předávkování při vašem stylu provozování akva hned tak nedojde... Nepatřím sice k zastáncům "nezbytnosti koncentrace K kolem 30mg/l" - podle mne stačí mnohem menší koncentrace - přesto si sám uděláte představu, jestli je u vás možné jen tak draslíkem přehnojit...
A ten poměr mezi N:K je zavádějící - reagoval jsem na vaši otázku, ale ta by měla být položena jinak! A sice - jaký je poměr mezi NO3 a K! (Ta čísla pak "vypadají" úplně jinak! ;-) :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 15:31 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
Zkuste část KNO3 nahradit NaNO3, případně - pokud si jste jistý, že udržíte pH pod 7 - decentně NH4NO3. Taky můžete zkusit zlehka ten fosfor. Ovšem raději netestujte obě opatření najednou. A aby se mohlo akva projevit, postupujte pomaloučku a dejte tomu vždy alespoň měsíc čas - některé živiny rostliny využijí okamžitě, u jiných je to na delší lokte. :-)
Pokud se samozřejmě objeví něco nežádoucího, "pokus" stopněte to.
A u té pravidelné výměny části vody samozřejmě zůstaňte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 15:14 Muž filipsi [1295] – Re: kortezhugo
Me spiralis roste uspesne v tomhle : Ph6.6, Dkh 0, Dgh 2, vodivost 70uS/cm
Ze to neni mozne, byla reakce na 0 obsah Mg, K ... ve 100g susiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 15:11 gargamel – Re: Sid
Překlep, jasně ku fosforu. To jsem nečekal, že je v KNO3 toho drasliku tak moc, pokud ho je 3* víc než N, tak to opravdu může ukazovat na přehnojení draslíkem.
Nikdy jsem nehnojil KH2PO4, takže dnes namíchám dávku, jestli není limitujícím právě P, pokud nebude, tak jen přidám další draslík :-) ale risk je zisk :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 14:50 Muž kortezhugo [983] – Re: filipsi
...mam to skusit??? mam doma spiralis a uz "stoji" rok - ani nerastie ani nehnije - proste stoji rok... :-)

...popri tom je to rastlina co ked rastie ako ma zaplni 3x za rok cele akva... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 14:43 Muž kortezhugo [983] – Re: kortezhugo
...nechcem sa tu hadat ale co tak to vyskusat to na okne v daakej 3litrovej flasi...
...a "supnut" tam vapnik fosfor a zelezo...

stavme sa ze porastie ako diva... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 14:40 Muž filipsi [1295] – Re: kortezhugo
Co ja na to? Ze to neni mozne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 14:33 Muž kortezhugo [983] – Re: Haimdol
... :-) nechcem robit salat - len ked pozrem toto...
pmdd.mrp-cz.com/…

...tak je to pekny "zralok" fosforu a vapniku...
schvalne si to prerataj X-) - v tomto vidim "problem" preco niekomu nerastu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 14:19 R Muž Silent [5949] – Re: kortezhugo
To jsou hodnoty minerálů ve 100g sušených listů Vallisnerie. Chceš si z nich udělat salát? Podle té stránky z odkazu je valisnerka léčivá. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 14:02 Muž kortezhugo [983] – Tu je nieco zaujimave
Vápnik: 1154mg, Fosfor: 3205mg, Iron: 141mg, Magnesium: 0mg; Sodík: 0mg, Draslík: 0mg, Zinok: 0mg X-)
www.pfaf.org/…

...zaujimave hodnoty X-) co poviete? - ziadna spotreba Mg,K...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 11:56 Muž mirlun [48] - Rostliny – moje teorie
já mám zkušenost, že valisneria asiatica dobře prosperuje v mírně přerybněné nádrži. z toho usuzuji na větší potřebu živin. jestli ve vodě nebo ve dnu, nevim.
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2010 00:05 Muž kortezhugo [983] – Re: TomikVyskov
KH 8-20 pH 7-9 X-) je to v atlase...podla mna je toto "problem" -teda Spiralis -asi najcastejsie pestovana....
len X-) ...neporastie pri tom kopu rastlin....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 23:53 Muž TomikVyskov [5]
Taky mám problém s valisnerkou listy mi uhnívají ale čím to je nevím přidal jsem si tam další zářivku a stejně nic :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 23:46 Muž kortezhugo [983] – Re: Lada2
daco vravis X-) ...ale "problem" je v GH a pH - nie v rastlinach...
Vallisnerie "potrebuju" GH a pH vyssie...

...nie je to o tom ze jedna rastlina skodi druhej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 22:33 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
N:K v KH2PO4?! Této formulaci nerozumím. coze
V KNO3 asi 1:3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 21:19 gargamel – Re: Sid
Testy na N-latky tedy nemam, ale už alespoň rok testuju různé kombinace hnojení a zjistil jsem, že pokud nepřidávám alespoň 8ml KNO3, tak rostliny rostou velice pomalu. Vodovodní voda obsahuje 0 mg dusičnanů a krmím opravdu málo a z toho všeho se dá i bez testů usoudit, že NO3 je tam pořád stejně-tedy nula. Spolu s pravidelnou výměnou vody se mi proto zdá, že náhlé zastavení růstu rostlin není způsobené nadbytkem draslíku, ale nedostatkem jiného prvku. Ale jak se říká víc hlav, víc ví. Jen tak mimochodem, nevite někdo poměr N ku K v KNO3 a KH2PO4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 20:56 gargamel – Re: Sid
Pravidelně měním 1/3 vody týdně. Testy na N03 Mám bohužel od Rataje, které nefungují- ukazují pořád nulu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 20:31 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: gargamel
Platí, co píšete v prezentaci o týdenní výměně 1/3 vody?
Máte přehled, jak vypadají N-látky před a po výměně vody? (Hlavně NO3, ale i NO2 a NH4/NH3.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 20:29 Muž robo35 [4] - Cichlidy – Re: Madu
mne to spravily tiez ale vyhnali nove mensie listky a tie su ok. za mesiac sa uvidi co a ako.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 20:07 gargamel – Re: Sid
Docela mě zaujala tahle diskuze o draslíku. Přidám svoji zkušenost a zároveň bych chtěl poprosit o radu. Mám 300l akvárium, bohatě zarostlé rostliami a málo ryb- prezentace zde www.akvarko.cz/…. Při hnojení přibližně 14ml KNO3(6g rozpuštěných v 400ml vody) a 3 ml MgSO4+tenso coctail roste vše suprově a nestačím protrhávat, po určité době(nebo když dávky KNO3 ještě zvýším) ale rostliny pravidelně přestanou růst a mají typické nedostatky N a P-zakrslé nové lístky a staré žloutnou a opadávají.
Mám několik domněnek, co to způsobuje:
1. přehnojení draslíkem-což způsobí nemožnost rostlin čerpat N, což mi ale po přečtení tohohle vlákna připadá méně pravděpodobné
2. nedostatek jiného prvku-uvažoval jsem hlavně o P, protože moc nekrmím
Co si o tomhle myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 19:19 Usine – Re: Jeenda
Nech ji tam, tím že jí vyhodíš, mladé rostlinky naopak oslabíš. Třeba se časem vzpamatuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2010 18:55 Jeenda
Moje vallisneria od začatku nějak nerostla. Je pravda že mám extra měkou vodu. Nechal jsem ji tak a čekal co z ní nakonec bude. Velké rostliny co byly při koupení nerostou rozpadají se atd.., ale co je divné že kytka kolem dokola rozrojila plno malých cca 5 cm výhonků. Co s těma velkýma takřka zdechlýma?? Odstřihnout je a tím se posílí ty mladé?? nebo jaké jsou vaše rady??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 08:22 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: fantuomas
...to vysvetľuje aj "vodný kameň" na sklách..myslím na celých nie len pri hladine...
Souhlas. :-)
...to je cena za to že nepridávam co2 a mám tvrdú vodu..zrejme...
Spíš to souvisí s alkalitou, než s tvrdostí, (i když alkalita s tvrdostí taky souvisí :-)), a s intenzitou světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 00:04 Muž fantuomas [35] - Rostliny – Re: Sid
..moc ste mi pomohol, takže tento úkaz existuje ..:) to vysvetľuje aj "vodný kameň" na sklách..myslím na celých nie len pri hladine...

..všimol som si že občas sa to akoby odlupuje, možno prácou kreviet alebo ph neviem, nemeriam..ale vstupná voda je tvrdá a ph myslím 7,8..., keď budem prerábať nádrž možno to predsa len risknem s tým octom nariedeným a dám vedieť... palec

..koli biogénnemu odvápneniu som už zrušil vallisneriu nana, aj spiralis..dokonca sa objavuje aj na HM-ku ale ten sa dá ľahko zostrihať a kedže je drobnejší počítam že sa ho tiež pokúsim zatieniť trocha..to je cena za to že nepridávam co2 a mám tvrdú vodu..zrejme (?).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2010 22:27 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: fantuomas
...riasa s biogénnym odvapnením?...
Velmi pravděpodobné! :-)
Zastínění by mohlo pomoci, ale bude to nejspíš dlouhodobější proces. Snížení pH tomu může napomoci.
Nevím, jestli bych našel odvahu čistit listy anubiasu roztokem octu a houbičkou...? hmm :)
Asi bych jej přestěhoval do nádobky, kde bych udržoval přiměřeně nízké pH, dokud by se usazeniny nerozpustily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2010 20:26 Muž fantuomas [35] - Rostliny
mám taký malý problém - na anubiasoch - barteri a barteri-nana, sa mi vytvára na listoch riasa-presnejšie "povlak" miestami...pripadá mi to ako vodný kameň (riasa s biogénnym odvapnením??)
-chcem to vyriešiť aspoň čiastočne tak, že anubias-y jednoducho zatiením svetlomilnejšími rastlinami,..

- je možné predtým anubias "očistiť" octom zriedeným s vodou a hubkou na riad?? samozrejme jemne a nie silný konc. octu..myslíte že by tých par sekúnd anubias vážne poškodilo???

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [121] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=6001