Co se to děje s rostlinami?
Taky jsem používal testy od Rataje a aquaru když jsem měl hluboko do kapsy. Klidně stačí PH, NO3, PO4, Fe.
shop.aquar.cz Kdyby jsi byl Pražák můžeš si je koupit na burze přímo od majitelky.
Věř tomu Václave že bych rád testy pořídil abych nemusel laborovat, ale když sem jediný člen rodiny co vydělává když žena je na rodičovské a viděl jsem ty ceny těch testů které by měli být kvalitní tak si nemohu do dovolit utratit několik tisíc za testy na železo,mangan, fosfor, draslík, bor a další prvky které rostliny potřebují. Víceméně na ně teď šetřím, ale ještě chvíli to potrvá :(
0 25.02.2017 14:56 Lesha [2] Jinak co se týče vyměň vody, vodu měním 2x týdne po 10 litrech (25%). Otici od začátku dostávají Green algae waffers. Krmim 5 dní v týdnu, z toho 3 dny Tetra mini granulemi a dva dny jen těmi rasovymi tabletami, rády je okusují i neonky a endlerky a krevety o tech ani nemluvim
A ano je to týden co jsem předělal celé akva, ale ty vysoké hodnoty NO3 už mám pěkně dlouho, tím ty vysoké hodnoty nebudou. Cryptocoryne roste taky nádherné, což mě udivuje. Z jednoho košíčků jsem udělal 3 rostlinky a ta co je na dostatku světla už je dvakrát tak větší než byla při sázení. Přijde mi divné že kytky které by měli být naročné více méně rostou uspokojivě a ty co by měli růst jako plevel (egeria,Java,Vrbina a bahnicka tam stagnují). Vrbina skoro celá opadala a uhnila, bahnicka sice rostla ale i přesto že měla dost světla tak letěla nahoru jak blázen také nevypadala hezky. A Java se víceméně zastavila a to jsem ji na začátku musel furt odtrhávat a mám ji už bokem 3 flašky od okurek ;) a okřehek se mi teda taky nijak závratné nemnoží, na to jak tady čtu že každý ho má za 14 dní plne akvarium, tak sic se množí ale dost pomalu.
Lesha napsal: Na to kolik tam mám kytek nechápu proč mám furt zvýšené NO3.
Je to pár dní co jsi akvárium znova zakládal, dával nový substrát. Ty rostliny nepoznají, že jsou pořád u Nováků, pro ně je to stěhování a zase jim chvíli potrvá, než se rozjedou.
Přestaň zmatkovat s hnojením, otíkům dej spirulinu nebo něco takového, vydechni a dej tomu čas.
Egeria v měkké vodě moc dobře neroste. Stačí si ale koupit testy a nemusíš hádat co ti schází a co přebývá.
Já jsem podobný rozpad listů jako na fotce 1 viděl v akváriu, kde není žádný krunýřovec a je tam z řasožravých ryb jen přísavka thajská a parmička černopruhá. Ale bylo to jen na těch nejstarších listech, takže ryby možná jen dorazily už umírající listy. Krunýřovci u mě preferovali ty nejmladší a ty starší žrali až mladé nebyly.
Ale trochu jsem googlil a zjistil jsem, že asi i otíci můžou výjimečně ničit rostliny. A stejně jak ancitrusi, jak se to jednou naučí, nikdy s tím nepřestanou.
Já vím, že otíci tohle normálně nedělají, ale ta první fotka je jasný požer od krunýřovce. A protože tam ancistruse nemáš, tak zbývají jedině ti otíci. Možná máš tak málo řasy,že jim nezbývá nic jiného než tohle. Nevím, jestli krmíš i něco se spirulinou, ale mě to pomohlo, aby mi ancistrus nechal na pokoji kryptokoryny.
A ano, ty listy už předtím nemusely být v dobré kondici a proto také s nimi začali.
Nevím, ale otíci ti to na 99% nedělají. Jak moc měníš vodu? Může být nejenom nedostatek nějaké živiny, ale také nadbytek. Být tebou, měním vodu 2x týdně cca 30%. U 54l akvária to jsou necelé 2 kyble. Mi taková výměna zabere maximálně 10minut.
V tvém AQ se daří rostlinám, které zvládají slabší světlo. Být tebou, tak ty rostliny, kterým se nedaří, přesadím přímo pod osvětlení (střed nádrže). A kryptokoryny a anubias nechám po bocích. Mám takový pocit z té celkové fotky, že AQ je nejvíce osvětleno uprostřed a po stranách je spíš šero. Možná by to mohlo zabrat.
Televizi nemám. Už mnoho let. Jedním z důvodů je to, co se v posledních dekádách stalo s médii. Osvětu konají jen vysoce specializovaná a řádně draze placená média.
Jestliže v TV nebo jiném běžném médiu vznikne "osvětový" pořad nebo článek, můžeme vzít jed na to, že to někdo sponzoruje nebo "sponzoruje".
Komu by prospěla osvěta ve smyslu: "Není žádná zkratka, akvarista se musí naučit rozumět tomu, co se v jeho akváriu děje, a podle toho eventuálně někdy použít techniku, hnojiva, vodičky atd."? Nelíbila by se ani divákům/čtenářům. A žádný vydavatel nechce publikovat něco, co se lidem nelíbí.
Zato z opačného konce... to je paráda! Domluvíme se s výrobci všelijakých hejblat a sraček, a oni už budou vědět, co lidem poradit. A ještě nás finančně podpoří (nejčastěji zadají reklamu, někdy přímo spolufinancují výrobu pořadu/článku).
Rozumní lidé většinou vědí, že to existuje. Ale dokud do toho nestrčíte nos (což se svého času "poštěstilo mně"), nedovedete si představit, jak totálně jsou média nastavená na tuhle logiku.
Smutné na tom je, že stát po nás žádá daň na "veřejnoprávní" média, která se ovšem chovají úplně stejně (a v politické oblasti ještě hůř).
Zpátky k akvaristice: Nikdo kdo dělá v byznysu nepustí žádnou informaci v tom smyslu, že žádoucí metou akvaristovou je vytvořit systém, který většinu svých problémů vyřeší sám.
12 20.02.2017 13:23 Marcel G –
Re: Maq Maq napsal: NHKG: "Co máte pořád s rostlinama? Stačí měnit vodu a kvalitní filtr."
Tak já asi nepatřím mezi "starší tohoto fóra", protože jsem výše uvedený názor nepodpořil.
Jinak jedná se o příspěvek v diskuzi o "Zakládání akvária" (
rybicky.net/forum/13369… ze dne 27.01.2017, 23:47). Osobně si myslím, že obecně existují dva druhy lidí. První typ bere akvaristiku spíše jako učebnici, druhý typ ji bere spíše jako stavebnici. Pro první typ bude určitě dobré a užitečné, když si vyzkouší akvaristiku nejprve úplně bez techniky, a to z jednoho prostého důvodu: naučí se mnohem lépe chápat, jak takové akvárium funguje (jaké jsou jeho přirozené potřeby či zákonitosti). Technika může leccos zamaskovat nebo některé problémy naopak umocnit. Když začnu hned od začátku s přidávání CO2, tak ani nezjistím, jaké z mých rostlin ho opravdu potřebují (pokud vůbec nějaké). Díky Twinstaru nebo častým výměnám vody zase klidně budu moci přehnojovat, aniž bych zjistil, jaká rizika jsou s tím spojená. V akváriu bez filtrace a bez nejrůznějších pomůcek se budu nucen naučit o čistotu vody pečovat mnohem lépe. To mě chtě nechtě přivede k nutnosti používat velké množství rostlin a malé množství střídmě krmených ryb. A to jsou zcela jistě dobré základy. Nicméně pro druhý typ akvaristů bude tohle všechno zbytečné. Pokud není jejich cílem něco se naučit a osvojit si dobré základy, ale pouze mít doma něco pěkného, na co se dá koukat, tak je pro ně technika víceméně nutná, protože jim pomůže nahradit chybějící znalosti. Systém ADA je v podstatě vymyšlený jako stavebnice na klíč. Za drahé peníze si nakoupíte všechno potřebné (optiwhite akvárium, světlo přesně vyrobené na konkrétní velikost akvária, přesně nadimenzovanou filtraci, vyladěný substrát, stanovené množství rostlin), vše podle návodu poskládáte, zapojíte a obsloužíte, a výsledkem bude pěkné rostlinné akvárium. Není třeba ničemu rozumět a s ničím si lámat hlavu ... dokud to funguje. Jsou to dvě základní cesty, z nichž každá má ve světě své místo. Někteří se nechtějí potápět do hloubky, jiní zase nechtějí klouzat po povrchu. Já mám očividně radši to potápění, ale zase nejsem tak dobrý designér a nedokážu vytvářet tak pěkné podvodní scenérie, jako jiní lidé (aquascapeři). Oni mají ale zase na všechno manuál a nedej bože, když se jim přihodí něco, co v tom manuálu není (nebo jim ty poučky třeba nefungují podle očekávání).
No právě že háže jeden list za druhým ale roste jak sipatkovec, strašně krátké řapíky, listy z hladiny teda odstraním
Ok. Návod, co udělat:
1) Zařiď si další, stejně velké akvárium. Hoď tam na okrasu menší anubias a celé to zakryj egerii nebo najasem. Vykašli se na filtr. Akvárium čistě na světlo. Použij vodu z tohoto akvária. Až se za měsíc zaběhne, přehoď tam minimálně všechny živorodky. Tak odlehčíš stávající nádrži.
2) V stávající nádrži to vypadá, že se daří kryptokorynám. Kup ještě 3-4 rostliny od druhu, co už máš a asi 15 nějakých menších (C. wendtii, C. affinis). To můžeš udělat hned. Následně vyhazuj druhy, kterým se nedaří a nahrazuj dalšími kryptokorynami (zkus i větší druh). Práce na cca 4 měsíce.
0 20.02.2017 10:13 MichalNecek –
Re: Maq Nádrž je kompletně předělávaná cca týden, ale tyhle hnědé pupínky byli již dříve.
Otrhával jsem je v domění, abych rostlince pomohl, aby nevyživovala zbytečně ,,napadené" listy a soustředila se na doplnění kořenového systému.
Jinak na nějaké rady tady a následné načtení literatur o Dusičnanu a draslíku si myslím, že je to projev nedostatečného množství právě těchto látek.
Dnes si budu shánět nějaké testy a hnojiva a více si o tom ještě načtu.
Maq: On má NHKG pravdu v tom, že to bez rostlin jde (jinak by spousta cichlidářů, jejichž nádrže jsou daleko od rostlinných akvárií, nemohla existovat). Jenže na to člověk musí být "nastavený". Musí si uvědomovat specifika. Musí se učit. Umět. Přičemž ta specifika leží docela daleko od toho, co je začátečníkům prezentováno jako akvaristický standard.
DavFM: Neviděl jsem a nelituji (asi). Nicméně v lidské společnosti, ve které nejvíc zaujmeš, když jim řekneš, kolik něco stojí, má jeho prohlášení určitou logiku: "Utraťte za to prachy a budete si toho vážit."
V reakci na tvou poslední větu bych ti vřele doporučil včerejší pořad "Po lopatě", celkem dost o akváriích.
Po shlédnutí příspěvku p.Votavy (nic proti němu, výsledky má)jsem si říkal, že to všechno vypustím a začnu znovu. Protože podle něj je základ v kvalitní technice ve značném množství, protože jedině tak se dá vytvořit biologická rovnováha. Jeho závěr byl: musíte do toho dost nainvestovat, pak to bude fungovat.
EDIT:moc to z mého postu nevyplývá, ale tohle já považuju za úplnou 3,14čovinu.
Já s Tebou v tomto zcela souhlasím. Je to tak jasné a jednoduché. A přesto, onehdy ve kterémsi vlákně vstoupil do diskuse NHKG s námitkou: "Co máte pořád s rostlinama? Stačí měnit vodu a kvalitní filtr. Začátečníkům rostliny stejně nerostou." Starší tohoto fóra ho v tom víceméně podpořili. Hleděl jsem jak zajíček ve své jamce.
"Přetížené akvárium." Jaká je velikost? Cca 40l? A v tom tři druhy ryb? To je samo o sobě moc. Navíc na ono množství ryb málo rostlin - není to vyloženě málo, ale potřeboval bys ideálně dvojnásobek rostlinné hmoty. Plus - kolik tam máš rostlinných druhů? Vidím čtyři. A kolik ti doopravdy prosperuje?
Mám 60l, v tom jeden druh ryb, jeden krevetek a co se rostlin týče, vždy jsem čekal, až dva druhy budou dominantní (a pak doplňoval dalšími).
Ty řasy jsou indicie. Akvárium, které ideálně nefunguje, je příčina.
P.S. Dělám akvária bez filtru. A pořád slýchám, jak to není pro začátečníky a tak. Jenže v praxi rostlinné akvárium "potřebuje být" rostlinné akvárium tak, jako tak. Že tam má být určité množství rostlinné hmoty, aby rozložila odpad ryb, že dávat víc druhů ryb do nádrže menší, než 60l, znamená koledovat si o komplikace - toto se prostě neokašle. Lidé jsou povzbuzováni: "Dejte ten a ten filtr, můžete dát tolik a tolik druhů," ale ona to je kravina! Falešný pocit bezpečí! Filtr neudělá nic víc, než, že urychlý rozklad živin bakteriemi pro rostliny, ale když tam těch rostlin není dost a pořádně nefungují - bohužel! Chce se mi říci, aby lidé přestali začátečníkům říkat: "Technika First".
0 19.02.2017 23:29 puccini – Cerny povlak
Ahojte, rad bych pozadal o radu, proc se nam dela na rostlinach cerny povlak ci co to je.
Co je spatne? Kde delame chybu?
Diky za rady...
Bacha na ten tekutý uhlík a na nějaké hnojivo nemáš dost rostlin.
Listy které jsou z 90% živé a zdravé neotrhávej, nebuď takový perfekcionista.
Mně z Tvé prezentace není moc jasné, jak je akvárium vlastně staré a jak dlouho máš ty rostliny. Asi jsi to v poslední době několikrát důkladně předělal. To je pak těžké radit, co
zrovna teď rostlinám chybí nebo přebývá.
0 19.02.2017 22:15 MichalNecek –
Re: Maq Na těch listech to jsou takové malé hnědé tečky byli tam již dříve, postupně otrhavam ,, napadené" listy. Co se týká vody, je dost tvrdá, ale raději bych to měl asi změřit. A co tedy potom s tím? A čím to nejlépe a nejpřesněji změřit? Děkuji.
No to ani nevím, jelikoz tyto hodnoty nemerim,
V prezentaci máš napsáno PMDD bez KNO3 to ho máš tolik ve vstupní vodě?
První fotka: Takhle to vypadá na drobné mechanické poškození. (Asi od manipulace v té drrrrti.)
Druhá a další: Chybí vápník nebo bór. Pokud máš měkkou vodu, spíš ten vápník. Pokud tvrdou, naopak.
Vypadá to že to jeden leknín zabalil. Koukni se jestli je tam ještě hlíza. Mě se takhle válela několik měsíců v akváriu než začala růst. Pokud ji ale nenajdeš je po něm. Leknín potřebuje hodně živin pokud je nemá roste z hlízy a až ji vyčerpá končí. Jinak ty listy co směřují k hladině stříhej. Neměl by poznat kde je hladina jinak bude vytvářet jen hladinové listy.
Nechci tě děsit, ale možný problém je právě v tom kamenlomu skryt, tedy v podobě velmi špatné možnosti odkalit tuto drť, což může za nějaký čas být jak časovaná bomba.
Světlou jsem úplně vyhodil a prisel jen černý ale ten byl takto lehce namixovany s občasným bylim sterkem
0 19.02.2017 19:17 MichalNecek –
Re: Maq No neměl jsem problém s touto zrnitosti nikdy, takze jsem sel do stejné, většina je hrubá v mixu s jemným pískem. Tak jsem rád, ze se jim daří. Dekuji
Ty jsi tu černou drť překryl tím štěrkem a nebo to zkresluje a tu černou nahradila světlá?
Předpona "akva-" se dá dát před cokoli, zejména když chceme něco prodat. I s předponou je ten substrát nevhodný.
Ale ty mokřanky Ti červenají pěkně, všechna čest.
Takze je to v poradku? Nikde jsem nenasel, ze by se zbarvovala, takze ji nic asi nechybi, ale misty mi prijde, ze se ty listy jakokdyby zcvrkavaji. No je to Akva štěrk o zrnitosti 3-8mm,
Holt blíže světlu se ti pěkně vybarvuje.
EDIT-ale to dno nevypadá nejvhodněji,řekl bych,že to je nějaká drť
0 19.02.2017 14:36 MichalNecek – hygrophila carimbosa
Zdravím Vas, mám na Vas dotaz. Mám rostlinu hygrophila carimbosa, rostlině se daří, ale začala ve vrchní části na Všech 5 ks, červenat viz foto. Nevite jestli je to v pořádku, nebo je nejaky problem? Prihnojuji CO2, svitim 12 hodin denne světlo mam Led 90cm 24,8w, nove mám i vnější filtr. Děkuji za reakce
Starší reakce
Dobrý den, dovezl jsem si dva lekníny, jeden vzrostly, chvilku rostl, čekal jsem že shodí listy, dočkal jsem se, teď vyrostly nové, ale jsou dost malé, zakrnělé mi přijdou, potom jsem si dovezl další leknín, menší, ten měl náznak shození listů, ale teď se rozjel tak že posílá na hladinu už druhý list za týden, máte někdo zkušenost s tím že staršímu leknínu trvá dyl než se rozjede?Vlevo je velký leknín a napravo se krčí malý, teď je to naopak
Bude to pravděpodobně souviset s tím, že rostliny umějí živiny přijímat takříkajíc do zásoby. Což podporuje domněnku, že chybí spíš nějaký mikroprvek.
A ještě jedna věc... Proč ty nové rostou jako zblázněný a ty starý bílý prostě stagnují?
TheHonca napsal: Už jsem to sem jednou dával, ale vůbec se nic nezměnilo a třeba na něco přijdeme. Blednou mně vršky u sessiliflor a ludwigií. Tyhle rostlinky jsem koupil ve stejném obchodě. Ze začátku krásně rostly a teď se jejich růst zastavil a prostě jsou bílé jako stěna. Maličko se mi zdá, že u ludwigií se lístky i deformují, ale těžko říct, jak vypadá deformace v praxi. V úterý byl přidán poprvé N, P a Fe v koncentrované formě a od čtvrtka jede CO2. Do té doby jen bioflor a CO2 vital. Doma máme velmi tvrdou vodu. Od posledního sázení nové rostliny velmi rychle začaly růst a silně poskočily, se starými se nestalo nic. Vše je v prezentaci a sem přikládám i bílé vršky.
Díky za info.
Môže byť, každé ráno trošku. Asi by som dával v prepočte na železo 1:1. Ak ide naozaj o nedostatok železa, malo by sa prejaviť zlepšenie už po pár dňoch.
A kombinovat ferro s bioflorem?
Pri takej tvrdej vode by bolo určite lepšie nedávať Bioflor raz za týždeň, ako píše návod, ale každý deň menšiu dávku. Ak sa bude dávať raz za týždeň, železo sa môže vyzrážať a byť ho nedostatok. Bioflor sa mi javí ako rozumná zmes mikroprvkov, okrem železa je tam i primerane mangánu, ktorého nedostatok sa prejavuje takmer rovnako. No Easy Life Ferro obsahuje asi len železo bez mangánu, čo by v prípade nedostatku mangánu mohlo situáciu skôr zhoršiť.
Tak vata s aktivním uhlím je tam, jednu kytku jsem uštípl, jedné dal tabletku a poslední nechal bez zásahu. Zítra na burze koupím hnojivo a pak dám vědět jak se situace vyvíjí, třeba to někomu dalšímu pomůže. Zatím díky!
Přidat reakci
1 ...... [37] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x