Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2022 12:17 Muž vlka [3444] Re: zelenakapusta
U mě zvítězil Ceratophyllum demersum a Egeria totálně zmizela...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2022 10:32 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Konkurující si druhy
Nenašla jsem patřičné téma, tak to píšu sem.

Taky ve vašem akváriu probírá boj mezi Egerií densa a Ceratophyllum demersum?
Já si toho všimla už několikrát, že právě tyto druhy si u mě výrazně konkurují. Pokud se daří jednomu, druhý je na ústupu až do míry úhynu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2021 12:38 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Denisa..
Založit prezentaci, pak můžeme radit ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2021 11:57 Denisa..
Fotka k příspěvku Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. V akváriu mi asi hniji rostliny... Prostě se mi postupně rozpadavají. Nevíte, čím by to mohlo být? Dekujii
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2021 18:50 Muž Drodo [0] Re: Sonic
Máte pravdu, nejspíš to bude nedostatkem Mg. U některých rostlin jsem začínal mít okraje listů takové trochu rezate. Tak udělám větší výměnu vody a začnu přidávat Mg. Děkuji za radu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2021 23:29 Rak Re: Drodo
Draslík musíš dávkovat především tak, aby byl ve vhodném poměru k hořčíku a vápníku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2021 08:29 Sonic Re: Drodo
Urob vačšiu výmenu vody 3/4 s prihnojením, PO4 stačí okolo 1mg/l vo vode a neskôr vymieňaj polovicu vody/týždeň. Je dobré urobiť aspoň raz za mesiac či dva väčšiu výmenu vody. Máš nízko Kh a asi bude málo aj horčíku vo vstupnej vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2021 08:11 Muž Drodo [0] Re: Lojza007
Svítím 7h,protože se mi na listech v malé míře začala tvořit vláknitá řada. Aktuální hodnoty: NO3 10 mg/l, PO4 1,8 mg/l. Hnojení mám nastavené tak, že týdně dodávám NO3 23,87 mg + něco málo z bioflorMaster, PO4 2,1 mg/l a K cca 15,7 mg/l + dalších z bioflorMaster.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2021 10:22 Muž Lojza007 [1198] Re: Drodo
Chtělo by to napsat aktuální hodnoty NPK, jestli z těch hnojiv nepřebývá nějaký makroprvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.12.2021 20:09 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: Drodo
Z jedné fotky si troufnu odhadnout jen to, že to je problém se staršími listy. To by ukazovalo na makroprvky. Tečky by mohly ukazovat na draslík. Hnojíš asi dost tak možná jeho příjem blokuje nadbytek prvku jiného. Překvapuje mě doba svícení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 19:27 Muž Drodo [0] – Heteranthera zosterifolia
Fotka k příspěvku Dobrý den, nevíte co s ní může být?
Svítím 7 h denně, plynné co2. Hnojení denně: 12 ml bioflor Master, KNO3 15 ml denně a KH2PO4 10 ml. Akva 240l. Předem děkuji za odpověď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 12:19 Muž Lojza007 [1198] Re: jab63
Sinkor i Twinstar není problém mít pod krytem, pokud člověk aspoň 1x denně vyvětrá, aby odkapala vysrážená voda. Bohužel dobrých světel pod kryt je hodně málo nebo stojí fakt hodně peněz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 12:08 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: PetrO
Nevšiml jsem si toho krytu a proto jsem doporučil TWINSTAR.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 11:03 Muž Lojza007 [1198] Re: PetrO
Taky jsem preferoval Sinkor, ale jenom do chvíle, než jsem viděl srovnání s Twinstarem. Ve finále má i lepší podání barev, ta zelená to vylepší, navíc Twinstar má vyšší svítivost. Někde tady je odkaz na YouTube, kde ty dvě světla někdo srovnává.
Sinkor mám normálně pod krytem, krmím 2x denně, tak se to po otevření vyvětrá. Twinstar pod krytem nemám, protože na ten kryt pořád čekám... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2021 10:44 Muž PetrO [752] Re: gab0
Je spíš na Vás, jakou barvu světla zvolíte.
Já preferoval spíš studenou bílou a teď se mi zamlouvá právě WRB.
Něco takového:

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Nebude ale vhodné do krytu, který není odvětravaný nebo je bez krycích skel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 19:45 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: gab0
Něco takového TWINSTAR LED LIGHT 60 LINE B.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 16:07 Muž gab0 [2] Re: PetrO
Ďakujem veľmi pekne za radu. Skúsim to týmto postupom:
1. Dlhší čas svietenia
2. Dlhšie a kvalitnejšie LED svetlo
3. Prihnojím.

Inak, aké svetlo by to malo dávať? Teplé, studené, farebné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 11:09 Muž PetrO [752] Re: gab0
Možná bych se ještě, být Vámi, zkusil zamyslet nad tím přihnojením.
Tedy, kromě té již zmíněné úpravy svícení. Ta je myslím jasná.
Vámi, v minulosti přidávane hnojivo neznám, ale zkusil bych nějaké komplexní, třeba

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Zdá se sice drahé, ale když se podíváte na poměr jak se ředí, tak se opravdu vyplatí.
Recenze jsou na něj dobré a používá ho spousta akvaristů.

Ještě ohledně vody. Dá se taky popřemýšlet nad použitím dešťové, tedy aspoň z části.
Někdo ji používá a někdo z toho zase má strach, ale pokud si nejste jistý vodou z místního zdroje, tak by to taky byla možnost.
Každopádně uvidíte, jak to bude po napojení na vodovod v příštím roce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 10:52 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: gab0
Na to přerušované svícení není jednotný názor. Budeš to muset vyzkoušet sám. Nepřidáváš CO2 (myslím plynné, ne tu dezifekci) a tak by to mohlo mít smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 09:12 Muž gab0 [2] Re: jab63
Ešte som sa chcel spýtať, si za svietenie v jednom dlhšom čase, alebo to rozdeliť na 2 časy napr. po 5 hodín?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 08:54 Muž gab0 [2] Re: skypi
Oki, skúsim to svetlo vymeniť za také, ktoré svieti aj po stranách. Problémom vody je to, že ju máme z prírodného zdroja, čiže rozbor je problematický a musel by som ho zaplatiť sám. Budúci rok sa máme pripojiť na vodovod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 08:20 skypi Re: gab0
A svítí ti to velmi nerovnoměrně - jen do středu, v rozích máš tmu. Parametry vody se mi také nezdají-pokud bereš vodu z vodovodního řadu, tak si sežeň rozbor vody z místní vodárny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 07:05 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: gab0
Ano. Intezita osvětlení je malá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 06:41 Muž gab0 [2] Re: PetrO
Ďakujem za správu, na prihnojenie som v minulosti skúšal Sera Florena, robil som to viac týždňov v predpísanej dávke ale výsledok sa nedostavil. Rastliny majú koreňový bal slušný, takže zakorenia sa dobre. Len smerom von je to bieda. Pokúsim sa niečo spraviť s tým svetlom a časom svietenia, mal som pocit že takýto čas bude stačiť. Je to malé akvárium, tak sa snažím robiť zmeny opatrne, lebo už sa mi to viackrát vypomstilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 06:38 Muž gab0 [2] Re: jab63
Ďakujem za správu, veľmi slabé osvetlenie z hľadiska intenzity osvetlenia? Je to setová trubica, posledné čo som z toho setu ešte nevymenil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 05:40 Muž PetrO [752] Re: gab0
Ve štěrku to opravdu nebude, také ho mám v obou akváriích a docela vše roste. Kdykoli se dá taky přihnojit, což jsem se v prezentaci nedočetl, že by se alespoň někdy dělo.
Také bych to asi viděl na problém se svícením, jak píše jab63. A to jak v délce svícení, tak i intenzitě. Pokud to svítí tak jak je to na hlavní fotce prezentace, tak v takovém světle bych to asi taky nepřežil a zabalil to.
A 6 nebo 7 hodin je opravdu málo, ale jak se dá dočíst v diskusi pod nádrží, tak to někdo radil už před rokem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.12.2021 05:19 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: gab0
První co mě napadlo je velmi slabé osvětlení a doba jen šest hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2021 01:48 Muž gab0 [2] – Nerastú
Ahojte, už dlhší čas bojujem so slabým rastom rastlín v mojom akváriu. Majú zvláštnu farbu a veľmi málo sa rozrastajú. Istý čas som skúšal CO2, ale nejaký zásadný efekt to neprinieslo. Spravil som chybu, že som si nedal pozor na výber vhodného dna. Mám len prírodný štrk, má veľkosť okolo 4mm. Vyskúšal som viacero druhov rastlín, momentálne som sa ustálil na 4 druhoch, ktoré prežili (anubias, valysneria, rožkatec). Svietnik na je 6 hodín denne v kuse. Problémom by mohla byť voda, jedná sa o prírodný rezervoár. Ďakujem vopred za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2021 14:02 Hali Re: vaclav
Ahoj Václave, Passenger 77 a Jab 63. Děkuji za odpověď a postřehy. Na antíka si v noci posvítíme, změříme dusík a kouknem na to pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.12.2021 19:42 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hali
Podle mě ti je žere ancík zespoda. Dělá to hlavně v noci, kdy je aktivní. Rostliny jinak vypadají zdravě. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2021 17:56 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Hali
Ahoj, nevím, zda to může mít vliv, ale jestli je správně Tvůj údaj o pH, tak jsi mimo rozsah pro tuto rostlinu:
rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
Obecně máš tu vstupní vodu velmi zásaditou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2021 16:00 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: Hali
Kamenů bych se nebál když nepřidáváš CO2. Já bych si dovolil odhadnout nedostatek dusíku. Plovoučky ho mají větší spotřebu. Odumírání tkání mezi žilkami může způsobovat nedostatek mikroprvků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2021 15:07 Hali
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nevěděli byste co je příčinou rozpadu listu u plovoucí rostliny Limnobium laevigatum? Začínají se objevovat i hnědé skvrny viz foto. Jakého prvku je nadbytek nebo nedostatek? Jedná se o akvárium 37l, založeno 1.8.2021, filtr Eheim eXperience 150 - průtok stáhnutý na polovinu, topítko na 26-27 st., kryt. Je tam betta s ancistrusem, 12 krevetek a 2 otíci. Měníme 1/2 odstáté vody každý týden, dodáme poměrně dle nalité nové vody Aqua safe a bakterie Bactoexec, také jednou týdně hnojivo Profito easylife a tekuté listy mandlovníku Catappa X + každý den tekuté CO2 Easycarbo. Na dně Tropica substrát, Tropica Aquarium Soil, křemičitý písek a kameny Seiryu. Napadá mě, že můžou dělat problémy ty kameny, ale prý dohromady s tím substrátem by to neměl být problém. Dle vodáren máme: tvrdost vody 0,39, Ph 8,11, vápník 13,58, hořčík 1,15. Svítíme 8 hodin LED 10W.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2021 10:29 Muž KarásekLut [93] Re: Luka123
Proto jak budu zakládat nový akva tak už s novým světlem a novým rostlinka a. Ideální bych chtěl mezi kameny i nějaký o anubiase (aby vytvořil kontrast tmavě a světle zelených rostlin) tak uvidíme co mi filtr ukáže potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2021 09:46 Žena Luka123 [128] Re: KarásekLut
13V není moc, já jedu na 21V, ale zase mám staženo na 3. nejvyšší svítivost, jinak mě trápily řasy. Hodně světla není všechno. A paradoxně mi před světelným boomem rostlo víc kytek lépe (a jiné druhy zase vůbec)...Takže když ti to poroste teď a změníš razantně světla, půjde to do háje a začneš zase znova s hledáním ideálu. A Cryptošky moc světla nepotřebují. Ono, většina těch kytek, co jsou schopné žít v tvrdovodě, nepotřebuje moc světla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2021 09:29 Muž Lojza007 [1198] Re: KarásekLut
Co si pod stromeček nadělit něco jako Twinstar 60B?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2021 07:58 Muž KarásekLut [93] Re: Luka123
Tak já mám na výšku akva taky 30 cm ale mám tam světový světlo. Ale mám v plánu si poridit větší led trubici a s ní to snad bude lepší palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2021 07:53 Žena Luka123 [128] Re: KarásekLut
Mám ho v Mazlíkáriu, je tam dost silné světlo a nízká hladina (jen 30cm). Roste "jako blbé". Je z Invitalu, normálně květináček. Přišel ho obrovský trs. V Utopencích je na něj u předního skla opravdu málo světla a tam se mu nelíbí. Zmenšuje lístky až odejde úplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2021 05:13 Muž KarásekLut [93] Re: Luka123
Není náhodou Monte Carlo náročná rostlinka? Ta se mi vždycky líbila ale jelikož sem začátečník tak by mě asi štvalo ji zasadit a pak vidět jak se jí nedari palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2021 13:49 Žena Luka123 [128] Re: KarásekLut
Nám dle vodáren teče tvrdá (Kárané), ale tím, že je to prastarý dům s ještě staršími trubkami, dala by se krájet. Z vodovodu mám skoro 20dkh... v akva s dragonstonem dokonce 23dkh.
Jedou mi tam opravdu výborně
cryptocoryne wendtii tropica i green,
lomariopsis lineata je výstavní,
vallisneria
sagittaria subulata,
kosokvět
Anubias barteri nana
okřehek
růžkatec
monte carlo
Bucephalandry rostou velmi pomalu, ale nechcípají
Jávský mech jde celkem také.
Ludwigia ovalifolia (ta s kulatými lístky, ne podlouhlými "repens").

Moc mi nejdou hygrophily - zkoušela jsem asi 4 druhy, nedaří se echinodorům, crypt. willisii taky nešla, obšíráky ani jiné běžné plevele se mi rozpustí. Limnophyla mi také nešla. Tak snad ti to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2021 10:21 Muž KarásekLut [93] Re: vaclav
zkusím se podívat na rostliny do tvrdé vody který by se mi líbily a uvidím kolik mi jich to najde palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2021 10:20 Muž KarásekLut [93] Re: Lojza007
právě že sem na netu hledal a jak píšeš, hledá se to dost blbě smich
Edit: Tak pán z vodovodů mi na rovinu řekl že mi to pošle na mail ale že máme nejtvrdší vodu která moc do akvárka není smich není nad upřímnost potlesk uvidím co mi pošle palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2021 10:14 Muž Lojza007 [1198] Re: vaclav
Osobně si myslím, že ty výsledky někde na webu budou, jenom se to tam většinou dost blbě hledá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2021 10:09 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
Tak zavolej nebo napiš svému dodavateli vody mají za povinnost rozbor sdělovat. Sežeň si rostliny do tvrdé vody tady většinou hnojení moc nepomáhá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2021 06:50 Muž KarásekLut [93] Re: vaclav
Tak já vím že mi z kohoutku teče hodně tvrdá voda ale prvky nevím. Snažil jsem se najít na netu kde zjistím hodnoty vody ale nikde sem to nenašel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2021 06:49 Muž KarásekLut [93] Re: Lojza007
tak já mám osvětlení setový takže počítám že je hodně slabý. Teď jen čekám jesi na vánoce dostanu světlo co sem si přál nebo ne a pokud ne tak si ho koupím. To setový světlo je malý a slabý, na každé straně má od konce světla ke konci krytu tak 10 cm takže slavě jen osvětluje střed akvárka. CO2 vůbec nedodávám takže to je určitě nízká hodnota určitě. Takže říkáš při výměně vody nic nedoplňovat a sledovat co se bude dít a pak případně dodat hnojivo, železo nebo co bude potřeba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2021 22:50 Brodys Re: Lojza007
U mně byla ruducha zapříčiněná Ancistrusy s Thoracaty a špatným prouděním.....i přes sycení CO2 X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2021 22:37 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
Nejdříve si zjisti, co ti teče z kohoutku a podle toho bych přistoupil k hnojení. Obsah co2 v normálním akváriu bude vždycky nízký, rostliny si ho vyrábí jinak a ty co to neumí nerostou. Nic na úpravu vodovodní vody do akvária nelij jsou to vyhozené peníze. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2021 20:35 Muž Lojza007 [1198] Re: KarásekLut
Příčina je nerovnováha, může to být mezi prvky, nedostatek světla nebo nedostatek CO2, přidávání CO2 vůbec nemusí pomoct, pokud je nějakého prvku nadbytek (např. NO3 ve zdrojové vodě, špatně vyvážené hnojivo a podobně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2021 20:29 Muž KarásekLut [93] Re: jab63
A pricinou je co sem tak cetl nizka hladina co2 je to tak? Tak asi budu muset nainstalovat co2 z kyseliny citronove a jedle sody az mi prijde zbozi :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161572x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami?od=151