Co se to děje s rostlinami?
vzhledem k tomu, že v novém akva budu používat jako dno ADA aqua soil, tak si opravdu nelajznu dát tam ryby dřív než za měsíc. Hladina NO3 je opravdu příliš vysoká, prázdně akva s kořenem a plovoucími rostlinami a zaběhlým filtrem my přijde jako rozumější řešení.
Jsem si toho vědom a tak trochu škodolibě to nechávám na kompetentní osobě ať buď dle svého uvážení provede přesun do příslušného vlákna, nebo to označí za OT. Já si myslím, že když to není úplný plkání o ničem, tak to prostě může zaznít i trochu mimo příslušné vlákno.
(OT)
Jenže tyto naše příspěvky patří do zakládání nového akvárka a ne do tohoto vlákna, jak by řekl někdo, kdo na tom hodně lpí
Holt, mimořádná situace si žádá mimořádných opatření.
Takže budeš ryby raději trápit v holém akva, než abys vzal rozum do hrsti už při zakládání nového akva, např. přidal staré dno pod nové nebo aspoň detrit ze starého akva, vymačkal starý filtr do nového akva, krmil naprázdno, přidal např Biofiltr nebo Nitrivec a měl po 2 týdnech akva v podstatě zaběhlé a mohl do něj dát rybky? Jakožto zkušený akvarista bys měl zvládat kontrolu kvality vody a podporu biologických procesů....
Holt, já su akvarista ze staré školy. A když se koukneš na hodnoty od začátku mojí třístovky, tak zjistíš, že se tam nikdy žádné dusitany neobjevily a i dusičnany byly v pohodě. Pokud bych měl rybky náročnější, měnil bych čtvrtinu vody 2x týdně místo jednou a bylo by v pohodě.
Naprosto souhlasím s romant, že hlavně po začátečnícíh nemůže asi nikdo chtít, aby čučeli do prázdného akva 2 měsíce a je lepší POSTUPNĚ A S ROZUMEM, od nejméně náročných rybek vysazovat. A jak uvádí kortezhugo, tak i jeho zcela chápu. Když člověk bydlí např. v paneláku a má s manželkou vyhádané místo na jedno větší akva, nemůže si dovolit pro znovuzařizování koupit akva druhé a mít je souběžně.
Osobně si myslím, že pokud člověk vezme rozum do hrsti, může v případě nutnosti vysadit ryby do znovuzaloženého akva hned v den založení. Nedoporučuji to jako běžný postup, ale je podle mne lepší, plavou-li ryby v nově založeném akva, kde se bude denně měnit velká část vody, než když by měly plavat dva měsíce např ve vaně.
Ale je to můj názor a opakuji - tento postup by se měl volit jen v případě naprosté nutnosti při znovuzakládání akva, když není možno rybky umístit jinam a má-li akvarista dostatek zkušeností a času sledovat procesy v akva probíhající a reagovat na ně.
To je v pohode ked to mas riesene takto -ze ich mas kde dat.Ale je spusta akvaristov co ryby okrem toho kybla nema kde dat.
Preto som nacrtol situaciu - v podstate "beznu".
romant - jasne to berem
grunda - preco? skalare ziju aj viac ako 10 rokov
Preto som nacrtol "normalnu" situaciu chovatela vecsich ryb.Proste ked ryby musia is do akva.
Moje odpověď je neakceptovatelná?
Edit: Třeba Nitrivec a držet se návodu.
No ja som to myslel tak -ze mas doma trebars 10 skalarov "dospelych" a musis ich dat rovno do novozalozeneho akva.
Trebars ide o to ze nemozu zostat par tyzdnov v 10-Litrovej "nadobe".
Vodoléčba s možným uchýlením se k podpoře nitrifikace nějakým komerčním přípravkem by to měla spolehlivě řešit.
No nie vzdy sa da tak dlhu dobu cakat.Co v pripade ze ryby mate? a "len" prerabate alebo znovuzakladate akva?
0 04.07.2012 17:36 grunda [1781] - Cichlidy No tak to jsme kolovrátky dva.
Vítej v klubu.
Oba dva víme, že naše metody mají svá úskalí a je to přesně o tom dodržení těch správnejch pravidel a postupů.
To souhlas, že jistý rozdíl zde bude, ale pokud se bude i ten začátečník držet toho jak jsem to popsal(výměny vody,postupné přidávání), tak v tom problém nevidím. Mám tu zkušenost, že právě začátečník, který je v drtivý většině nedočkavý dokáže ten můj způsob aplikovat daleko bezpečneji, než ten Tvůj. Ta zkušenost je dána tím, že se na mě obrací spoustu lidí, kteří se právě drží toho měsíc a většího období, ale udělají tu fatální chybu s tím jednorázovým nasazením rybí osádky, tak proto ten můj, možná tvrdošíjný postoj. Naprosto nic proti Tvému doporučení.
Ale jistě, já se s Tebou nebudu na toto téma přít, tak jak jsem to popsal, jsem si to za svůj krátký život již nespočetkrát vyzkoušel s výsledkem kladným. Je to celý o té "zatracené" nitrifikaci a o potravě těch pomocníků v podobě nitrifikačních bakterií.
0 04.07.2012 17:07 grunda [1781] - Cichlidy postupně ano, po dvou týdnech ne. jinak ano, jsme zase u toho a rovnou dám citaci a odkaz. btw. tvůj odkaz
maniakva.cz/…
Trvá 3-5 týdnů, než dosáhne koncentrace dusitanů
vrcholu a začne klesat. To je znamení, že máme v akváriu nyní
už oba typy nitr. baktérií v množství, které bez problémů
zvládá současnou zátěž. Kladu důraz na slovo současnou.
Nyní je už jen otázkou času, kdy se množství dusitanů
sníží na bezpečnou hranici, kdy můžeme vpustit do akvária
další ryby. Nenechte se oklamat tvrzením, že jakmile se
množství dusitanů začne snižovat, máte vyhráno a můžete
kupovat ryby. Žádná ryba se nepotěší, když jí dáte do prostředí, kde jsou přítomné dusitany – v jakékoliv koncentraci.
No a jsme zase u toho, když je tam flákneš všechny najednou, po těch Tvých doporučených 4-6 týdnech, tak je to víš kde. Bude vždycky platit, "postupně", o tom co celý kouzlo je.
Mrkni se na ten reflektor, co jsem tady dneska dával odkaz kolegovi, to by mohlo bejt řešení i pro Tebe. Počítal bych s tím, že rozhodně všechny rostliny neporostou, to je normálka a děje se tak i ostřílenějším borcům. Nevadí, co neroste, nahradí se něčím jiným, třeba vhodnějším a klidně s k té či oné rostlině po čase můžeš vrátit, ne všem sedne hned od začátku prostředí v akváriu, který v začátcích akvária prochází bouřlivějšíma změnama. Já osobně v začátku akvária vodu měním klidně denně(když se to časově stihne). Jsem zastáncem té metody, čím častěji tím lépe, prostě co kdo snese a kolikrát i unese. S rybama to nechce moc spěchat a první dát nejdřív po 14 dnech a další přidávání provádět postupně po menších dávkách, aby se upevňovala biologická rovnováha a nitrifikace to tzv. stíhala, lze podpořit třeba i lehkým nakrmením akvária bez ryb vločkovým krmením. Jako dobří průkopníci jsou šneci, kteří nejenom v začátku budou nápomocni s údržbou akvária.
mam 60L čistý - objem vody. Svítím zářivkou 18 watů, což bude asi málo, vím, takže co nejdříve se pokusím světlo zdvojnásobit. S tím hnojením jsem asi hodil trošku přešlap.
Dalším problémem je, že jsem udělal základní chybu a nakoupil rostlinky, které mi tak moc neřikaly a řídil jsem se nároky na světlo na obale. Mamm Vallinesii neotropikalis, Hygrophila, Bacopa monnieri, Lobelia Cardinalis, Echinodorus a Limnophila, sessilloflora. - Jsou od rataje. Nejhorší na tom je, že na obal značil, rostlinky pod mráčkem, ale po kontrole jsem zjistil, že většina vyžaduje dosti světla než mam a jsou některé ty rostliny poměrně náročné. Naopak třeba se zde na portálu píše o Vallisnerii, že není náročná na světlo, ale na obalu tomu je naopak. Takže nějak nepočítám, že by se některé uchytily a budu muset začít znovu i přesto, že světlo přidám. CO2 nepřidávám. Ohledně rostlin, tak některé jsou rychle rostoucí, některé pomalu, takový mix bohužel: no jo, klasická začátečnická chyba kupovat rostlinky na slepo.
Ještě jestli by mi někdo doplnil, jak často zpočátku měnit vodu na těch 60 litrů při záběhu rostlinek? osobně to vidím na dvakrát týdně 1/3. Paradoxně jsem ale někde četl, že je lepší vodu z počátku neměnit, ale to se mi nezdá.
Ale vůbec ne. Každej ať si ve svým akváriu praktikuje to či ono, jak je libo. Moderní doba s sebou nese jisté vymoženosti i v oblasti akvarijní chemie, tak když se tomu rozumí a umí se to použít, tak proč ne. Já jsem sedlák a obejdu se bez toho, ale jak píšu, klidně.
Odkalenie spolu s výmenou vody, spravidla okolo 50-60 litrov, interval 2-4 týždne, podľa voľného času.
Skúsim zmeniť na 30 litrov/ týždenne + odkalenie
Pokud je v tom intervalu údržby i ta výměna vody, tak to bych rozhodně přitlačil na pilu a měnil min. týdně alespoň 1/3 akva. Častější a větší množství je možné, ba přímo prospěšné.
Žiarivky museli ísť obe naraz preč, pretože obe naraz odišli...
Skúsim ešte alternatívy - 765/860, uvidíme, či pomôže.
Dno odkalujem na prístupných miestach pri každej výmene vody. Vždy sa snažím z toho vytiahnuť čo najviac. Nevylučujem, že mesačné či dvojtýždenné intervaly budem musieť skrátiť.
V čistení či vode samotnej by to nemalo byť, tu sa nič nemenilo, vždy bol interval údržby 3-4 týždne.
Ty návrhy už tu padají, já bych k nim ještě přidal správnou péči o dno, neb se mě jeví jako hrubozrnnější a to se trošku hůř odkaluje a je možné, že toho nerozloženého odpadu je tam více než je zdrávo.
No je také potřeba zapátrat v paměti...Někde to dělá třeba změna zdroje vody, čištění...v tom je hodně proměnných...
Podle mě je to tou výměnou obou zářivek najednou. Navíc za jiné typy. Tím se ti rozhodila rovnováha v akvárku. Zkusila bych pod kořeny jílové kuličky na podporu růstu rostlin a klidně i obdenní výměny vody. A řasu stírat a vybírat co to půjde.
To je možné, ale kde môže byť problém, keď to doteraz fungovalo?
Dost to připomíná Amazonku po záplavách...trochu bahniště...v té nádrži zdá se nefunguje především nic ve vzájemné vazbě.
Z niektorých sa to zotrieť dá (kuchynská hubka za pár korún so "škrabacou" stranou), ale z niektorých nie...
najhoršie je, že netuším, čím to je spôsobené, keďže všetko je nastavené počas 1,5 roka rovnako...
Nepomáhajú aní otíci, ani SAE ani hladovka...
Slimáky nemám, akurát malé ulitky ako ich pozostatky...
Keď tak porovnávam foto z apríla a zo včera, tak značne utrpeli aj zelené rastliny...
Ahoj, pod oboma žiarivkami sú reflektory, takže tadiaľ cesta nevedie. Pri doplnení ju nie je kam umiestniť, to by som musel znížiť hladinu vody, čo by sa nepáčilo skalárom, ktorým už začína byť akva nízke.
No potěš koště. Jde to z rostlin setřít, nebo to drží fest?
Ta výpomoc s intenzitou světla se dá řešit i takto
www.akvarko-shop.cz/… . Jak zde již mnohokráte zaznělo, je třeba mít na paměti onu rovnováhu mezi světlem a živinama. Jinými slovy, když osvětlení "vylepšíš", tak aby to potom stačilo akvárko uživit.
www.horacovoakvarium.cz/… 3 04.07.2012 11:13 LMI [6] Ďakujem, skúsim teda výmenu 840 za 865. Doplnenie, žiaľ, nie je technicky možné... iba ak nejaký LED pásik (povedzme modrý), no neviem či by to stačilo.
Tie červenolisté začali odchádzať tak po roku, ešte pri 765.Zrazu to nebolo to, čo doteraz.
Osobne mám pocit, že došli živiny, že detrit nestačí. Hnojivo nechcem dávať, pokiaľ to nebude nevyhnutné, z CO2 mám trochu obavu, nerád by som ráno našiel všetky ryby hore bruchom...
jamajcan napsal: Proto doporučuju vyměnit 840za 865
...najlepsie by bolo pridat 865
Aby se dalo trošku smysluplněji odpovědět na Tvůj dotaz,bylo by dobre alespon vědět,jak a kolik svítíš.Co2,světlo a živiny musí byt v rovnováze.Pokud svítíš málo a hnojíš, jsi na dobré cestě k řasám.Dále jsi nenapsal,jaké druhy rostlin v tom nově založeném akváriu máš.Jestli nějaké rychlerostoucí stonkovky,nebo pomalurostoucí kytky typu Anubias apod.To je taky hodně důležité vědět.
3 04.07.2012 06:53 jamajcan –
Re: LMI To,že Ti odešly červenolisté rostliny je způsobeno s největší pravděpodobností,právě změnou světelného spektra ,způsobenou výměnou zářivek.I když ted používáš třípásmové zářivky,psal jsi830a840,červenolisté rostliny potřebují světlo,kde je obsažena modrá čast spektra.Tyto zářivky mají spektrum spíše v červené oblasti.Proto doporučuju vyměnit 840za 865,která má vysoký podíl světla v modré části spektra.Používám tuto kombinaci a já ,i mé kytky jsou s ní max.spokojeni
Určitě bych taky začal přihnojovat,protože při tomto osvětlení rostliny daleko lépe rostou a potřebují tím pádem více živin,než při svícení jednopásmovými zářivkami7xx.Právě při nedostatku a nerovnováze živin,nastupují na scénu řasy.
Odborně ti to vysvětlí někdo jiný, ale osobně nedoporučuji hnojit do vodního sloupce, je možné, že se ti během měsíce udělá řasa. Ty kytky to zvládnou i bez hnojení. Něco si vezmou z vody, protože každá voda i z "kohoutku" obsahuje živiny. Konkrétně u nás doma má voda z kohoutku, vyšší obsah dusičnanů, než co mám v akvárku, takže každou výměnou vody vlastně hnojím
. V každé vodě máš kyslík i CO2. Přes den kytky berou CO2 a dávají kyslík a v noci naopak, žádný problém. Až dáš ryby, tak si to kytky vynahradí
No cervene rastliny potrebuju aj viac svetla.-teda ked aj maju ostat cervene.Ale ked to takto fungovalo cca 1.5 roka? -je mozne ze DeponitMix sa uz spotreboval.
Je dobre mat rozbor vody alebo nieco pomerat nech sa vieme o nieco opret.
bulawaio - no v prvom rade si treba uvedomit ze to co tecie z vodovodu nie je len H2O
Já bych to viděl na problém se světlem, ale když říkáš, že jsi měnil zářivky, tak tedy taky nevím. Snad poradí někdo ze zkušenějších rostlinkářů.
Přidat reakci
1 ...... [95] ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 162860x