Bublinkující rostliny
Pročti tohle vlákno
Předem se omlouvám asi za špatně umístěnej dotaz ale chci se zeptat co má rostlina v tuto chvilku produkuje a jak tak koukám tak to dělají dvě
youtube.com/…
Jen doplním jedná se o rostliny Echinodorus uruguayensis 'Aschersonianus' a druhá je Echinodorus grandiflorus 'Argentinensis
Starší reakce
Hovorím o stúpajúcich retiazkach bublín O2 pri intenzívnej fotosyntéze a nie o obalených rastlinách bublinami po velkej výmene čerstvej vody. Mimochodom ak máte veľa org. odpadu v akváriu a meníte vody menej, tak pri stimulácii baktérií org. uhlíkom a kyslíkom nastane taká spotreba O2, že sa vám žiadne bubliny na povrchoch a ani skle neobjavia- skúšali ste to niekto?
Samozřejmě podstata je mít akva vyvážené a zdravé rostlinky které zabraňují růstu jakékoliv řasy včetně prachové které se tu řeší. Pokud člověk neudělá nechtíc nějakou chybu nebo na dlouho se nemůže o akva starat
To nemáš tak docela pravdu špatně rostoucí rostliny ti nebudou bublat ani při výměně vody.
Starší reakce
U mě to stejné,dnes po výměně 10 litrů vody začala Egerie bublat jako divá.
Co by? Ve vodovodní vodě jsou plyny (vzduch) rozpuštěné pod tlakem. Ty se začnou po napuštění uvolňovat a akvarijní voda se nasytí. Kyslík z rostlin se nemá kam uvolňovat. Tak začnou rostliny bublinkovat.
Nový poznatek - rostliny prudce reagují bubláním na částečnou výměnu vody...copak je asi tak dobrého ve vodovodním řádu?
pozoruji u obou mých akvárií, jedno nehnojím ani nedávám CO2, druhéí má CO2 i hnojení...? nějaký nápad?
Starší reakce
Myslím že je to tým prúdením spôsobené, prúd je zrejme dost silný a kyslík sa nestihne zhlukovať do bublín a je rozptýlený do vody skôr než stihne vytvoriť viditelné retiazky bubliniek, okrem toho sa rozpúšťa vo vode oveľa horšie ako CO2, tak to asi nebude rozpustením ale rozptýlením.Skúsil by som znížiť prúdenie a mali by sa zase objaviť bublinky.
mě napadá jestli by to mohlo být tím že když proudí voda okolo rostlinek tak se snáze rozpouští kyslík který produkují do vody a když se proud zastaví tak se voda okolo rostlinek rychle nasytí a začne to být vidět formou větších stoupajících bublin. je to fakt mazec, zastavím filtr a koukám na bubliny, nejdřív začnou pomalu přibývat a s každou další je ta další za ní dřív a dřív a pak je uplnej gejzír
.. a zapnu filtr a během 20-30 sekund je to pryč :-ú
Měl bych 2 hypotézy. Rostliny bublinkují v případě že je voda přesycená kyslíkem a ten se v ní již nemůže rozpouštět. Takže jedna možnost je, že ti filtr žere značné množství kyslíku, nebo a to je pravděpodobnější, dochází čeřením hladiny k rychlejší výměně plynů přes hladinu a voda se nemůže přesytit.
Ahojte, mám dotaz : proč mi rostliny asimilují - bublinkují mnohem více, když vypnu proud v akváriu? Respektive vypnu filtr který rozhání CO2.
V normálním stavu jede filtr a CO2 se pohybuje skrz celou plochu akvária (všude malé bublinky) Rostliny převážně nebublinkují.
Jen Anubiasy které jsou úplně nahoře u světla na kořenech. Když vypnu proud tak se ustálí voda a je vidět že ostatní rostliny nebublají.
Po Chvíli cca tak 5-10 minutách začínají bublinkovat i další rostliny. Anubiasy ještě víc a pak i daší rostliny...proč???
Pak když zase zapnu proud tak během chvilky rostliny zase přestanou
Tomuto chování tedy nerozumím...
Jinak rostlinám se velmi daří a rostou velmi rychle.
Starší reakce
Nedávám co2.. okna mám zatazeny a egerka pouští furt
hlavně ty blíž k hladině jedou jak bublifuk
Pokud bublinkují, buď rád. Jedno, jak dlouho.
Pokud nemáš CO2, tak to většinou závisí, jestli ti do akvária svítí slunce. V takových horkých letních dnech rostliny na slunci bublinkují o život a shledávám to super.
Ještě je možnost, že rostlina bublinkuje z ulomené části. To pozitivní není, ale taky ne negativní.
Závisí to od intenzity fotosyntézy. Když rostliny "jedou naplno", objevují se bublinky. V akváriích většinou jen při silnějším sycení CO2 a silném světle. Na denním světle, hlavně na slunci, je to běžné i bez přidávání CO2.
Špatně položená otázka, měl by jsi napsat od kdy bublinkují rostliny tobě a jestli je to normální nebo ne.
Starší reakce
Magic, vysvětlení tu už bylo napsané, nevím co v tom hledáš za další problém.
Práve to COčko mi chodí po rozume, ale skôr kvôli posunu uhličitanovej rovnováhy (preto som sa pýtal na to pH). Ale už mi to nemyslí, trápiť hlavu budem zas zajtra.
Edit. Inak tá teória s "mineralizáciou" sa dá overiť ľahko. Nasyp do odstátej destilky dáku soľ, zamiešaj a hľadaj bublinky.
Magic napsal: Maq: aké má tá tvoja odstáta voda pH?
Má 0-2 µS/cm. Mám standardní měřák pH. Vodu o takové skoro nulové vodivosti neměřím. Je kyselá, protože v ní je CO2. Všeho ostatního tak málo, že...
Jako obecný princip bych bral to co píše Kubaa - nějaký jev se s odkladem náhle projeví, protože potřebuje "nakopnutí". Něco takového to nejspíš bude - co jiného?
Ale nebude to způsobeno trošku vyšší mineralizací (závislost na teplotě je mnohonásobně výraznější), tím méně pak nějakými "kondenzačními jádry".
Proto mluvím obecně o katalýze, ne o kondenzačních jádrech. Ty bubliny jsou vzduch, rozpustnost se významně nemění (stejná teplota, stejné složení vody). Prostě do té vody už nepatří, ale někdo je musí nakopnout, aby z ní skutečně rychle vylezly.
Mimochodem naprosto stejný případ je známá mentoska v kole, to také není chemická reakce, jak se někdy mylně tvrdí, ale katalytické uvolnění CO2, které tam v nadbytku davno je, jen se bez katalyzátoru uvolňuje mnohem pomaleji. Jako katalyzátor působí porovitá struktura povrchu té mentosky.
www.youtube.com/… O tej teórii mám isté pochybnosti, kondenzačné jadrá urýchľujú premenu z plynného na kvapalné, či kvapalného na pevné skupenstvo, nie naopak. Ale dumám nad ňou wtz.
Maq: aké má tá tvoja odstáta voda pH?
RoFr napsal: Je nejen pod moji úroveň s vámi komunikovat. ... Jsem si vědom, že se vás moje stylizace velmi dotkla a byl to i můj záměr.
Fanouši, abych Ti netykal a nevšímal si Tě, postačí, když si nebudeš všímat Ty mě, zejména ne se záměrem se mě dotknout. Nechce se mi věřit, že jsi tak málo chápavý.
Kromě toho jsi mě vícekrát nazýval "Maqorem", takže se sotva můžeš ohrazovat, že Tě oslovuji slušně sice, ale tykáním, což je zde normou. Kdybych byl na Tvé úrovni, a nebo i o poznání vyšší, nazýval bych Tě docela jinak, o tom nepochybuj.
Není třeba pochybovat o tom, že moje výše uvedené vysvětlení je správné... Nechce se mi věřit, že jste tak málo chápavý.
Děkuji za odborné vysvětlení. Subtilita Tvé argumentace je obdivuhodná.
Já Tě naopak odhalím věcně, tedy aniž bych rozebíral Tvoji osobu: Ty nechápeš, co to je kondenzační jádro.
Zaprvé je nesprávné hovořit v této souvislosti o kondenzaci. Že jsi to myslel jako analogii? Ani jako analogie se to nehodí.
Termín "kondenzační jádro" je významný proto, že umožňuje kondenzaci vodních par (vznik mlhy) i v případě, kdy jsou tyto ve vzduchu v podkritickém množství, tedy při relativní vlhkosti pod 100%.
Při uvolňování plynů z kapaliny se nic takového neděje. Plyn musí být napřed přítomen v nadkritickém množství, a potom, když se uvolňuje, eventuálně mohou bublinky uvíznout na všelijakých nečistotách. Je to v principu totéž, jako když kondenzovaná voda nespadne hned na zem, protože jí v tom brání překážka, anebo kondenzuje na něčem hydrofilním, a podobně. Takové setrvávání vody nad zemí nemá s kondenzačními jádry nic společného.
Takže teprve takto, na základě rozboru nikoli Tvé osoby, nýbrž toho co jsi napsal, si dovoluji konstatovat, že plácáš hovadiny.
Někde jsem tvrdil, že dává akvárium do mikrovlnky? Pouze jsem dával všeobecně známější příklad, kdy se určitý chemicko-fyzikální jev uskuteční až s odkladem, protože potřebuje nakopnutí nějakým katalyzátorem. Další takový jev je naopak podchlazená voda, která zamrzne až když jí například vyleješ z lahve, i když si v té lahvi lebedí tekutá pod bodem mrazu. RoFr správně poukázal na to, že je to i případ uvolnění nadbytečného plynu z vody.
I toto bude iný jav. Utajený var je premena kvapalnej VODY na plynnú.
Predpokladám, že Maq akvárium do mikrovlnky nedáva.
Je to prostě katalýza, ne snížení rozpustnosti. To je to samé jako utajený var. Dáš vodu do mikrovlnky a ohřeješ ji přes sto stupňů, ani nebublá. Pak vezmeš hrneček do ruky a voda se najednou vyvaří a postříká tě do obličeje.
Pane Maq. Netykejte mi! Ani já vám netykám.
Smiřte se s tím, že zde na webu nejsou samí hlupáci na které možná děláte svými demagogickými závěry, radami, a činností … dojem…
Je nejen pod moji úroveň s vámi komunikovat. Děkuji vám za pochopení.
Jsem si vědom, že se vás moje stylizace velmi dotkla a byl to i můj záměr. Ostatním se tímto omlouvám.
Není třeba pochybovat o tom, že moje výše uvedené vysvětlení je správné... Nechce se mi věřit, že jste tak málo chápavý.
To je jiná situace. Rostliny asimilují a vylučují kyslík. K tomu Ti blahopřeji, ale to je jiný jev.
Zadr, Nevím... Mě bublají rostliny vždy, když zapnu světlo, Po chvilce mám v akváriu bublifuk,
RoFr napsal: Řešíte blbosti. Proces lze, při troše inteligence, snadno vysvětlit.
Ani ne tak při troše inteligence, jako spíš při chatrných vědomostech. Pak se Ti zdá všechno jasné.
Rozpustnost plynů by klesla asi o 10% (ve srovnání s RO vodou) v případě, že by ve vodě bylo rozpuštěných solí nejméně 10 gramů na litr (spíš víc).
Vzhledem k tomu, že to co jsem popsal se dělo ve vodě o vodivosti 15 µS/cm, můžeme uvažovat zhruba o 30
miligramech/L rozpuštěných látek. (Kdyby byla ta voda tvrdá, bylo by to třeba třista, ale stále jen
miligramů na litr.)
Kdyby rozpustnost plynů ve vodě v závislosti na ostatních rozpuštěných látkách klesala tak strmě, jak tady naznačuješ, tak
by Ti při troše inteligence došlo, že v moři by se ryby udusily.
A jistě běžně pozoruješ, že když nasypeš do vody sůl nebo cukr, vyvalí se spousta bublinek, že jo?
9 05.03.2018 19:59 RoFr – Jen tak
Řešíte blbosti. Proces lze, při troše inteligence, snadno vysvětlit.
K tomu aby se mohli tvořit zmíněné bublinky jsou nutná kondenzační jádra na kterých se mohou bublinky pozorovatelné velikosti vytvářet.
Odpovídá to analogii prachových kondenzačních jader v ovzduší na kterých sráží plynná vodní pára a vytváří se tak mlha, vodní kapky, rosa v trávě…
Vodovodní voda a zvláště filtrovaná voda z RO je čistá voda bez mikročástí a je známou věcí že obsahuje zvýšené množství rozpuštěných plynů.
Akvarijní prostředí je nečisté, stěny (skla) akvária jsou s ulpělými nečistotami a porostlé mikrořasami a akvarijní voda je polévkou mikročástí různého původu…
Dostane li se voda obsahující rozpuštěné plyny do prostředí ve kterém jsou vhodné podmínky pro vysrážení plynů, kondenzaci, proces začne s radostí probíhat.
Otřete li sklo s ulpělými bublinkami a povrch skla tak očistíte, další bublinky se na čistém místě již netvoří.
Mě se to líbí právě. Bublinky mám jen po výměně vody. Odstát vodu moc nenechávám, jen fakt chvilku, nalévám přes sprchu do kybla,něco vyprchá,něco ale ne. Jev je to teda v pohodě a ničemu nevadí.
Kdepak! Nejen že bublinky jsou všude, ale celé akvárium doslova bublá.
@bobik0cz: Ja arbajtuju primitívno. Pětilitrovou plastovou láhev nabírám a vylívám do akvária.
Já bych řekl, že protože si okysličíš vodu v akváriu při dopouštění akva hadicí (obdobný princip jak při vzduchování)
A nejsou ty bublinky jen nad úrovní, po kterou jsi odsál vodu?
Ne.
Je to holé akvárium, je v něm jenom ponořené topítko. To zapínám přes noc když chci druhý den měnit vodu, aby byla temperovaná.
A v té nádobě, kde to necháváš odstát, ti nebublinkuje? Mně to bublinkuje i ve sklenici, když se chci napít.
Tak když už je o tom řeč, tak se zeptám: Já mám vodu odstátou, protože než mi nateče 100 litrů skrz RO, tak to nějaký čas trvá. Takže žádný vyšší tlak.
Navíc ji mám temperovanou na stejnou teplotu, jaká je v akváriu. Takže uvolňování plynů kvůli náhlému zvýšení teploty nepřichází v úvahu.
A přesto mám po výměně vody půl dne akvárium plné bublinek.
Proč?
Tak pokud jsou jen bublinky na rostlinách a skle tak máš pravdu, pokud jak se říká řetízkují to vychází proud bublinek z jednoho místa tak to fotosyntéza je.
S kyslíkem a fotosyntézou to nijak nesouvisí - takhle se obublinkují klidně umělé kytky nebo třeba sklo akvária. První část vysvětlení je správně, prostě z toho vybublinkuje rozpuštěný vzduch (většina toho plynu je nejspíš dusík), jako ze sodovky CO2.
Voda je v potrubí pod tlakem pokud jí naliješ do akvária je to trochu jako sodovka když jí otevřeš. Přesytí se tím pádem i kyslíkem a rostliny které kyslík produkují tak ten už se ve vodě nerozpustí ale utíká jako bublinky ke hladině. Jakmile se stav plynů ve vodě srovná přestane to.
Jen tak ze zvědavosti: proč se po výměně vody objevují bublinky na rostlinách?
Starší reakce
Nikam nepospíchej rostliny se musí dostat do kondice.
0 02.04.2017 17:03 fingerstyle Tak bublám celkem dost 160b/min Drop checker světle zelenej tak nějakých 35 mg/l .Tak asi začnu svítit naplno 4x54 W. Mám to celkem osázeny.Když budu počítat hrubej objem, tak je to 0.6 w/l.Tak uvidím co to udělá.
Ke správné fotosyntéze jen CO2 nestačí, pravděpodobně to bude tím světlem, ale nemusí, stejně tak to může být nedostatkem klidně toho CO2 i když bubláš, nemusí to stačit.....
0 02.04.2017 16:25 fingerstyle Možná blbá otázka ale:už týden bublám CO2 a na rostlinách se mi nedělají žádné bublinky. Tak nevím jestli dělám vše správně.Myslím že bublinkama by se měla projevit ( při dodávání CO2) správně probíhající fotosyntéza. Neměl bych třeba přidat na světle (viz.prezentace)
Starší reakce
bublinky neřeš, voda stačí odstátá přes noc
Aké množstvo vody vymeníš?
Přidat reakci
[1] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5246x