Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

puškvorec trávolistý

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » A » Acorus gramineus  

Acorus gramineus  | © Eli
puškvorec trávolistý | © Kateřina Nováková
puškvorec trávolistý | © Chechelac

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Acorus gramineus
Česky   puškvorec trávolistý

VýškaŠířkaTeplotaCena
541830
cmcm°C
5082360

Vědecké: Acorus gramineus Solander, 1789
Anglicky: dwarf sweet, Sweetflag
Slovensky: puškvorec
Synonyma: Acorus calamus Loureiro, A. humilis Salisbury, A. tatarinowii Schott, A. pusillus
Čeleď: Acoraceae (puškvorcovité)
Náročnost: Vysoká
Růst: Střední
Rozšíření: Asie - Od jižních Himalájí po Japonsko a Filipíny.
Forma: Trs
Osvětlení: Extrémně náročná - silné
Jezírko: Může růst v jezírku
Dostupnost: Běžně dostupná
Umístění: Střední část nádrže - Do akváriích tato rostlina není nejvhodnější. Většinou po pár měsících hyne. Nejlepší uplatnění je v terarijní části paludária nebo na mělčinách či vlhčích březích zahradních rybníčků nebo potůčků, kde může být umístěn celoročně (nevymrzává).
Substrát: Je vhodný bohatý na živiny a o menší zrnitosti. V paludáriích je vhodná příměs rašeliny, na okrajích jezírek je vhodný dostatečně prohnojený a bahnitý.
Rozmnožování: Řízkováním - Dělením rozrostlého trsu. Oddenek se na dobře osvětleném místě bohatě větví a jeho dělení je pro běžné pěstování nejvhodnější metodou rozmnožování. Když oddělíme části oddenku s listy, zkrátíme kořeny a zasadíme na vhodná místa. Když oddělíme ty části, kde již žádné listy nejsou, tak ho necháme volně plavat na hladině vody nebo volně položený na stabilně vlhkých místech. Za čas se na stranách začnou vyvíjet nové listy.
Emerzní forma:  Emerzní forma
Ekologie: Nejčastěji na březích či mezi kameny pomalu tekoucích potoků.
Pěstování: Při pěstování pod vodní hladinou často do pár měsíců hyne, a tak je lepší umístit ho na vlhká místa v teráriích a zahradních jezírkách. Ve venkovním prostředí přetrvává i přes zimu. Jeho optimální teplota pro růst je 18-23 °C (maximální snášená teplota je 28 °C). Je náročný na světelné podmínky a by na stanovištích neměl být ničím stíněný. Při silném osvětlení, chladné vodě a na klidném místě může i v akváriu vytrvávat poměrně dlouhou dobu. Nižší teplota jeho vymizení z akvária prodlužuje.
Charakteristika: Jedná se o terarijní rostlinu, která má pod vodou jen omezenou životnost! Jeho životnost pod vodou se prodlužuje s nižší teplotou a silnějším osvětlením. Nicméně pro svoji dekorativnost je často prodáván v akvaristických obchodech.
Pochází z východní Asie, kde vytváří různé formy jak v mírném, tak tropickém pásmu. Vyskytuje se v Číně, Japonsku, ale i na Tajwanu.
Je to pomalu rostoucí rostlina s hezkými, tmavozelenými, tuhými a špičatými listy, uspořádanými do vějířovitých trsů. Kořeny jsou velmi tuhé a ohebné.
Puškvorec může mít kořeny i oddenky trvale ve vodě, dokonce i v anaerobním bahně, protože z listů dolů do nich vede provzdušňovací pletivo (zvané "aerenchym"), které tamní buňky zásobuje kyslíkem. Právě proto by listy měly být na vzduchu, tj. nad hladinou.
Jsou-li listy pod vodou, je rostlina odkázaná jen na příjem kyslíku difúzí přes svou pokožku. Tato pokožka je však vybavena silnou vrstvou izolační kutikuly (pokud listy vyrostly nad hladinou, pak i pomocnou vrstvičkou vosku), takže difúze kyslíku je mnohem obtížnější než u klasických vodních rostlin. To je jeden z důvodů, proč tyto rostliny v akváriu dlouhodobě neprospívají, pouze živoří. Druhým důvodem je specifické uspořádání asimilačního pletiva v listech, které-zvláště u puškvorce – vyžaduje vysokou intenzitu světla. Acorus by mohl trvale vegetovat za podmínek velmi vysokého obsahu kyslíku ve vodě a velmi vysoké intenzity osvětlení. Takže je celkem jasné, že to není rostlina příliš vhodná do akvária.
Botanický popis: Vytrvalá bahenní rostlina. Listy vyrůstají z oddenku, který je plochý, bohatě větvený a do 1 cm široký. Listy jsou čárkovité, 30-50 cm dlouhé, 0,5-1 cm široké, poněkud tuhé, na vrcholu špičaté, svěže až tmavě zelené.
Toulec je srostlý s lodyhou, vzpřímený a vytrvalý. Palice poněkud od lodyhy vychýlená, do 5 cm dlouhá, 3-4 mm široká a hustě pokrytá drobnými květy, které začínají rozkvétat od báze palice. Květy jsou oboupohlavné, tříčetné mající 6 zelených okvětních lístků ve dvou řadách, 6 tyčinek, nitku dlouhou 2,5 mm, vejčitý semeník s velmi krátkou čnělkou a malou bliznou. Plod je ve zralosti zelená bobule mající na vrcholu zaschlou bliznu.
Upozornění: Tato rostlina je naprosto nevhodná jako akvarijní rostlina (nicméně často se jako akvarijní prodává)
Biolib.cz: Přejít na taxon
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Acorus (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Acorus (česky)
Acorus gramineus  | © Chechelac
puškvorec trávolistý | © Kateřina Nováková
puškvorec trávolistý | © Chechelac

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/acorus_gramineus