Co je to za nemoc?
LiborSprysl napsal: Než riskovat, okamžitě zlikvidovat.
na to je mi jí líto, chová se totiž úplně normálně ... ale s něčím takovým jsem se ještě nesetkal
Než riskovat, okamžitě zlikvidovat.
U jednoho samečka pavího oka se z ničeho nic objevila malá červená skvrna na ocase ... ta se postupně zvětšovala a teď se z ní stal už spíš takový jakoby bolák (trochu nafouklý, místy odchlipující)
jinak na jeho chování se nic nezměnilo, chová se stejně jako všechny ostatní ryby ... plave, žere, ...
byl koupený v Hornbachu (asi nějaký export) ... vydržel docela dlouho (oproti jiným kupovaným v místních akvaristikách), ale bojím se spíš, aby to nebylo něco přenosného na ostatní ... jde mu nějak pomoci (+ aby to nedostali ostatní) nebo přišel jeho čas? setkal jste se s tím někdo?
díky
PS: ostřejší fotku bohužel nemám
Jasně, takže po léčení není ryba přeléčena, ale byla léčena. Já preventivní léčbu nedoporučuji nikdy, ale používám ten termín "vodoléčba", což je ono zlepšení podmínek v akváriu.
No je jenom léčení. Aplikace konkrétní chemie na konkrétní nemoc. Přeléčení jako často používaný terminus je blbost...Je to jen proces, kdy se někdo domnívá, že preventivní použití nějaké chemie je rybám prospěšnější, než třeba tebou často ordinovaná "vodoléčba". Což je hluboký omyl. Zatímco pravděpodobné zlepšení podmínek v akváriu po výměně vody rybám určitě neuškodí, aplikovaná "preventivní"léčiva udělají nejspíš pravý opak.
Trochu nerozumím, kde jsem se tak provinil.
Méně chytračit, více znát...Píšeš U těch importů se je snaží každý překupník zbytečně odčervovat (zdravá ryba žije bez problémů v simbióze se svými parazity) a ke koncovému chovateli se dostane ryba v takovém stavu že většinou brzy chcípne a potom se jen píše jak jsou importy háklivé
Ale když se člověk dostane k těm dovozcům a vidí že ty ryby plavou v úplně fialové vodě a to několikrát, tak se není čemu divit ...Znáš mechanizmus a časy při přepravě ryb? Pak bys nemohl napsat takovou kravinu... Není zbytečného odčervování či používání preventivních přípravků, je pouze aklimatizace ryb po dlouhé cestě...Pokud nejsi schopen si uvědomit, že odchytové ryby se do Čech dostanou někdy i více než po měsíci od odchytu a pořád s nimi mezi tím někdo někam šíbuje, pak prostě tvé poznámky jsou poznámkami zcela neinformovaného redaktora. Ono je to podobné i s rybami z farem...Ale i při transportu ryb u nás...Když dáváme ryby na vývoz, dva, tři dny před balením nežerou...Dostanou se k vývozci...další dva dny a jeden přebal. Pak jsou na místě...další změna vody a pořád ještě nežerou. Mezitím se přihodilo, že třeba při posledním transportu jedna ryba chcípla a došlo ke zmnožení bakterií před tím, než je obchodník vybalí. Co udělá? Musí použít nějaké přípravky, aby neohrozil ostatní ryby...Hochu, hochu...pozor na rychlé soudy....
Co je to "přeléčéní"???
Já bych řekl, že ta denitrifikace tam probíhá každých 14 dní. Jestli jsem tedy dobře rozuměl poznámce o tom způsobu "čištění". Tam bych také hledal příčinu problémů. Ono zakládat každých 14 dní nádrž nezachrání, ani když použiješ polovinu staré vody.
Áno, čítal som to. Ale je rozdiel medzi prípravkami Baktopur (tekutý) a Baktopur direct (tablety). FMC a Omnipur sú na baktérie dosť slabé a nešpecifické. Určite by som nepoužíval FMC preventívne (aj keď niekto to odporúča), je to dosť veľké svinstvo.
Ako už bolo uvedené, treba zlepšiť podmienky v akváriu - v prvom rade zabezpečiť substrát pre nitrifikačné baktérie (vhodné dno, filter s vhodným filtračným médiom) ako aj samotné baktérie (napr. Sera Nitrivec - nie je nutné ale všetko sa urýchli), ďalej do akvárka umiestniť maximum rastlín (a zabezpečiť im vhodné podmienky) a nakoniec pravidelne 1 x týždenne (minimálne prvé dva týždne častejšie) meniť dostatočné množstvo (30%) vody za čerstvú rovnakej teploty (Aquatan netreba).
Čo sa týka liečby platí to, čo som už písal. Navyše je vhodné zvýšiť teplotu vody na 30°C (stabilne počas liečby, neskôr je ideálnych 28°C, je to teplomilná ryba). Avšak, ak nebude splnená podmienka vhodného prostredia pre ryby, liečba naozaj nemá význam a aj po prípadnom vyliečení aktuálneho ochorenia sa skôr alebo neskôr objaví ďalšia choroba.
Edit: Nitrivec treba dať do akvárka až po ukončení prípadnej liečby.
Ježíš! Máte pravdu. Oprava: nitrifikace.
denitrifikace je až další fáze.
Ano, to je klidně možný, že to ta ryba nepřežije, nejsem cinik, to je konstatování faktu. Viděl bych to na dvě možnosti do budoucna. Buď zůstat u toho 10 litrovýho akvária s tím rytmem výměny vody, jak jsem napsal. Nebo se poohlédnout po větším akváriu(alespoň 20 litrů) a vybavit ho jednoduchou filtrací(třeba bublifukem), živejma rostlinama(stačí plovoucí) a standartní péčí o to akvárium daleko jednodušším způsobem udržovat normální podmínky v té nádrži. (týdenní výměna 1/3 vody, údržba dna, nepřekrmování ryb atd).
to opravdu nevím, ani nevím jak to zjisti či upravit... používám je aquatan
Denitrifikace? To by tak ještě scházelo.
no tak já jsem šťastná, že mi to někdo asi na posedmé radí dobře... zatím mi všichni tvrdili, jak to stačí... :-/
Ono je to stejnšě asi ale jedno, protože mi už stejně chcípne
O to víc to svádí k doporučení každodenní výměny té vody. V 10 litrech vody se velmi složitě udržuje biologická rovnováha a ta intenzivní výměna vody je jediným správným postupem.
v akváriu je 1 ryba, v 10 litrech vody, a cca 2 střední anubiasy a dva milinké co plavou u hladiny..
Ono to FMC, když se nepostupuje dle návodu, mám na mysli fázi po použití toho přípravku, dokáže dobře vyvraždit nitrifikční bakterie, který jsou velmi důležitý pro přeměnu škodlivých dusitanů, na méně škodlivé dusičnany a když v akváriu je málo rostlin, nebo žádné, tak jediným způsobem, jak ty škodliviny z vody dostat je ta výměna vody. V akváriu kde není filtrace, je dobrý tu 1/3 vody měnit ob den, poř. denně, čímž se činnost té filtrace supluje.
Edit: Než já to vyvoslím, tak mě Honza předběhl.
Pokud není v zarybněné nádrži filtr je výměna vody jednou týdně třetina velmi málo. To je frekvence výměn v nádrži s filtrací. V případě nádrže bez filtru bych měnil třetinu vody obden.
já nejsem tak tvrdohlavá jak vypadám... vím že chemie pro ryby dobrá není a ve sterilním Marvin nežije. FMC jsem používala dvě kapky do 10litrů v případě, že jsem přinesla novou kytku, rybu, jako prevenci... dokud jsem nepřinesla tu samičku z pet centra, tak jsem sním nikdy za ten pul roku problém co se týče nemocí neměla, tak se asi tak špatně neměl.
Voda byla měněná 1/3 týdně, tak jak mi poradil betarista, kvuli tomu, že nemam filtr, vzduchování, a protože to akvárium je malé. Sice jsem napsala že jednou měsíčně komplet čistím, doplním to informacemi, že cca 1/2 vody co jsem odebrala ze zhora bylo s rybou přenecháno a vyčistěná byla druhá polovina s kamínky a kalem, takže nikdy tu vodu neměl úplně komplet novou...
Já si budu, jak ten mezek pořád trvat na svým a budu tvrdit, že ta ryba svoje onemocnění, byť ho přesně nedokáži identifikovat, utrpěla pobytem v nevhodným prostředí a Ty se snažíš léčit následky a příčiny jsou lehce opomíjeny. Bude to znít možná drsně, ale to je můj přístup. Vrátil bych se na začátek a utvořil v tom akváriu, nebo se o to alespoň pokusil, to správný prostředí, tak aby tam nějaká ryba dokázala přežít. Znovu zopakuji, že si myslím, že tím léčením se stav neustále zhoršuje. Ono ta poznámka, že občas použiješ FMC je docela zásadní. Nic proti použití nějakýho léku, když se ví proč ho člověk používá a o jeho účincích, hlavně těch vedlejších. Vím, že jsem Tě nepotěšil, ale to je můj názor.
zkoušela jsem vodoléčbu, Baktopur, Omnipur, FMC... ano jedno nepomohlo... to už jsem také někde psala...
ano jedná se o tu samou zuzanu... a natržená ploutve to není, tak blbá nejsem, navíc matka je 20 let nadšený akvarista, tak nějaké základy mam. bohužel všichni se věnují jen té ploutvi a přitom já pořád píšu bíle fleky, krvavé fleky, odstáté šupiny... mimo to jsem i upozorňovala, že ta fotka je nekvalitní a není to na ní vidět, že ta ploutev je rozpadlá a ne natržená, on si to navíc nemá o co udělat...
za odkazy děkuji, ale knihu mam doma taky a kdybych to dovedla určit podle nich, tak už to vím... břišní vodnatelnost by to mohla být, ale oči ani břicho nijak nafouklé nemá, žere s chutí... technicky podle všech knih a rad už by měl být minimálně dva týdny mrtvá a není...
No jo, tá plutva podľa všetkého s tým ostatným ani nesúvisí a naozaj ide o (podľa mňa bakteriálne) ochorenie z nevhodného prostredia a stresu. Ak sa podmienky pre rybu nezlepšia, liečiť je zbytočné.
U těch importů se je snaží každý překupník zbytečně odčervovat (zdravá ryba žije bez problémů v simbióze se svými parazity) a ke koncovému chovateli se dostane ryba v takovém stavu že většinou brzy chcípne a potom se jen píše jak jsou importy háklivé
Ale když se člověk dostane k těm dovozcům a vidí že ty ryby plavou v úplně fialové vodě a to několikrát, tak se není čemu divit
Pokud se jedná o stejnou zuzanu, která se tady v pátek dotazovala na rozpad ploutví a vyklubala se z toho normálně natržená ploutev, tak se mrkni jaký brekule s tím akváriem jsou prováděný, je to na předešlý stránce.
Súhlas. Navyše sa to deje už niekoľko generácií rýb, takže slabý imunitný systém sa podľa mňa stáva dedičný. Stačí sa pozrieť napríklad na gupky. Kedysi nezničitelná ryba a dnes...
A opačný pól - ryby z importov z prírody plné patogénov a napriek tomu v prirodzenom prostredí fungujú.
To je pravda
Co se týká nemocí, tak můj názor je že v dnešní době se moc lidí snaží vytvořit rybám téměř sterilní prostředí. UV lampy, ozonizéry, lejí do akvária různé preventivní léčiva, krmí jen suchým. A potom stačí trošku zanedbat údržbu, nákup nových ryb bez karantény nebo špatné krmení že ty ryby chytnou cokoliv, nemají žádný imunitní systém
Při vhodném a pestrém krmení (suché, mražené a živé) pravidelné údržbě a výměně vody a karanténě při nákupu nových ryb, tak procento onemocnění je velmi malé
Áno, nevhodné prostredie je príčina. Ale keď už choroba prepukne, je vhodné sa aspoň pokúsiť ju diagnostikovať a prípadne liečiť.
To už je hra so slovíčkami. Samozrejme žiadnu. Rovnako ako ty, že to vodnateľnosť nebola.
Hlavne, že sme pomohli zuzane...
Správně a jak můžeš mít tu jistotu že šlo opravdu o infekční vodnatelnost
S tým súhlasím, a práve preto som sa zarazil nad kategorickosťou vášho tvrdenia. Infekčná vodnateľnosť je tiež nešpecifické ochorenie, ktoré je spôsobené viacerými druhmi mikroorganizmov, preto sa jej liečba a prognóza nedá zovšeobecňovať.
Symptomy sice sedí, ale to neznamená že se opravdu jednalo o infekční vodnatelnost, ta je téměř neléčitelná
Nelze podle pár napsaných slov určit diagnózu, stejně jako u lidí. tak je u ryb taková spousta onemocnění (plísně, viry, bakterie atd.), že nikdo nezná vše a ty onemocnění které jsou popsány např. v atlasech je jen základní orientační zlomek
Určování většiny nemocí je jen odhad, někdy správný jindy horší, pro přesnou diagnózu by bylo třeba laboratorní vyšetření nebo pitva
Neviem, čo to bolo ale symptómy boli: zväčšené brucho, vypuklé oči, zježené šupiny.
Čo to bolo podľa vás, Bob66 ?
larix napsal: Najprv som sa pousmieval nad tým ako romant všade tú vodoliečbu odporúča ale aj mne sa ňou už podarilo vyliečiť (alebo dostať do latentného stavu) vodnateľnosť.
Tak v tom případě se nejednalo o vodnatelnost
Výměnami vody lze vyléčit různá onemocnění, ale vodnatelnost mezi ně rozhodně nepatří, ta lze vyléčit a ještě s velmi nejistým výsledkem jen antibiotiky
V každom prípade to vyzerá na bakteriálne ochorenie. Niektoré z nich sa dajú liečiť medikamentami, iné nie (tuberkulóza) alebo problematicky (vodnateľnosť). Skúsil by som ešte Sera Baktopur direct alebo Aquar Terap AB. Ak to nepomôže skúšať ďalej vodoliečbu (aj do začatia liečby).
PS: Najprv som sa pousmieval nad tým ako romant všade tú vodoliečbu odporúča ale aj mne sa ňou už podarilo vyliečiť (alebo dostať do latentného stavu) vodnateľnosť. Neverím síce, že zaberie napríklad na Camallanus alebo Capillaria, no na bakteriálne ochorenia, s ktorými vie efektívne bojovať imunitný systém ryby je to ideálna, ak nie hlavná, aspoň podporná liečba.
0 16.01.2012 17:55 zuzana Ahoj, takže vodoléčba nezabrala, akorát se vše zhoršilo, bílé fleky se zvětšily, plus nový červený flek a na hlavě odstávají šupiny... zatím ale žere, takže jsem ho přendala stranou a léčím opět omnipure... ví někdo co je to za nemoc? nechci už radit,jak to mam léčit, chci jen vědět co to je. Příznaky: rozpadlé ploutve, bíle chomáčkovité fleky, odstávající a vypadávající šupiny... Začalo to jako rozpad ploutví baterkovej, pokračovalo jako plíseň a pak jako puchýřovatění šupin... díky za identifikaci nemoci
OK diki, aspon viem o čo ide. u Ktenopomy som najprv myslela na nádorove ochorenie a parzita som sa obávala, hm...
tak skusam dalej.
ako, to ti verím, aj mojim kupujem na "sviatky" živu potravu v podobe 3-4 cm rybiek, asi tam bude koreň nákazy. len čo v prípade starích rýb? ktenopoma ma už tak 3,5 roka a skalar asi tak 2 roky, čiže dospelé jedince.
dá sa to fyzycky odstránit? mám ich dat do karantény?
Já to tak dělám, když náhodou něco přivezu....jen neřeším tu eutanázii, mám dost velkých dravců...Jednotlivé nemocné ryby zpracují velcí kančíci spolehlivě.
a čo mám spravit, aby mi nenapadlo aj ostatné rybky. odobrat ifikované a podrobit eutanázií?
Určitě to nebylo v důsledku výměny vody, ta fáze startu je před výměnou vody
a s těmi parazity ryby žít dovedou, jen ne dlouho, pokud se zmnoží.
hm... skalrovi to vyšlo po výmene 1/3 objemu vody, ale je čulí, aj chut do jedla má, či to je iba dočasné
? a ktenopoma s tým žije už možno že aj viac ako pol roka
Obávám se, že je parazitární onemocnění, příznančné pro importové ryby. Invaze začíná především poté, co dojde ke zhoršení kvality vody...Pokud mne paměť neklame, vyléčení se mi nikdy nezdařilo. Nakonec stejně ryba uhynula.
obe ryby su čulé, primerané k svojej povahe. s prijímaním potravy tiež nemyju žiaden priblém, ktenopoma zhltne 4-5 mučnych červov v pohode, len skalara nevidí na jednu stranu :(
ta machula pri plutve je šnek, toho si nevšimajte
, aj tie mrchy sa mi premnožili odkedy som nebola doma :(
Přidat reakci
1 ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200569x