Co je to za nemoc?
Asi tak: mycobacterium, tedy TBC, v akváriu mám. Pošly na to všechny tetry, dávala jsem ryby na rozbor a tak jsem se diagnózu dozvěděla. Ale také jsem se v ústavu, kam následně šly další ryby, dozvěděla, že ho máme v akváriu téměř všichni a choroba v dobrých podmínkách nepropuká - jak je tomu s většinou akvarijních nemocí. Tetry si jednak prošly akváriem s naprosto nevyhovujícími podmínkami, než šly do tohoto a měly nevhodnou teplotu, v akva je kolem 30°C, to byl pravděpodobně začátek konce. Od té doby uplynulo několik měsíců, a když jsem dnes mluvila znovu s lidmi, co mé ryby zkoumali, současné projevy za symptomy mycobacteria nepovažují a já taky ne. Viděla jsem ryby umírající na rybí tuberkulózu a projevy jsou vesměs jiného charakteru. (Ale samozřejmě, nějaký zkušenější rybičkář mě může vyvést z omylu) V ústavu to vidí na nějaké parazity, případně bakterie, ale neodvažují se soudit, pokud rybu nevidí. Takže chápu, že ani tady se moc nikdo neozývá, ono je to těžké. Udělám to asi stejně, jako před časem - pošlu rybu na rozbor a třeba výsledky pomohou i dalším akvaristům. Každopádně děkuji za zájem.
Já radím tu řádnou vodoléčbu, třeba ten kdo bude vědět přesněji poradí konkrétněji. Denně bych měnil 1/3 vody.
Ona je právě nějaká divná.Polehává u dna a schovává se za rostliny. Jindy si vesele plavala po nádrži a ted stažené všechny ploutve i hřbetní, ocas svěšený. Viděla jsem ji i jednou jako by dostala nějaký záchvat.Začla z ničeho nic lítat po nádrži jak zběsilá a jakoby nevěděla ani kde je. Do nádrže jsem přidala trochu desinfekce at ji nic nenapadne když je taková oslabená. Trochu vody jsem vyměnila ráno,zitra znovu
Dělá to na mě dojem, že se někde přimáčkla, od toho ta podlitina a ten ocas je následně postižen nějakým plísňovým onemocněním. Pokud se ryba nebude chovat nestandartně, tak bych volil prostou vodoléčbu.
0 29.07.2013 18:47 Lenisek – červená skvrna závojnatka

ty bělejší fleky u kořene ocasu
0 29.07.2013 18:45 Lenisek – červená skvrna závojnatka

Dobrý den, chci se zeptat na nějaké vaše zkušenosti. tuto závojnatku mám už skoro dva roky. Je to tak měsíc co mi jedna menší umřela z neznámých důvodů( začala polehávat, špatně se ji dýchalo a začala se obracet bříškem nahoru,pak to vzdala).
všechno bylo v pohodě. Akva jsem vyčistila kápla trochu desinfekce a všechno bylo v pohodě. Pořídila jsem ji novou malou kamarádku. Rybky byly v pohodě 14dní.
Jenže v těchto horkech jsem si řekla že jim nebudu svítit protože mé 60l akvarium se potom zahřívá a z původních 24°C voda stoupla na 27,5°C. Dnes jsem přišla k akvariu a koukám a ta původní závojnatka má červený flek na zadku. Nevíte co to může být? viz foto
A jak se dívám tak ještě na ocase má nějaké bělejší fleky.
TBC ma casto velice rozdilne projevy, takze se urcuje spatne. Muze byt...
Pokud se to siri akvariem a nevi se co to je, risknul bych to a pouzil antibiotika, konkretne
www.akvarista.cz/… .
Vim, ze asi budu narcen z toho, ze ani nevim co to je a lecim, ale pokud Ti to nikdo zodpovedne nerekne, tohle aspon pozabiji bakterie jak jen muze... Rikam si, zkusit aspon neco odstrelit, nez pasivne cekat az to vsechno bez pomoci odejde. Tady asi uz jen cista voda nepomuze... mozna ze by svecena, ale bez si do kostela pro napln do akvarka, ze jo?
Zdravim,nechci te strasit,ale mohla by to byt TBC

mrkni tady
www.cichlidfishcenter.com/… Pokud se necitis na AJ,muzu ti to prelozit(trochu pozdeji),symptomy(nektere)sedi,myslim,sorry.

Vážení akvaristé, prosím velmi, mrkněte někdo na fotky a zkuste mi napsat, zda někdo nemá podobnou zkušenost. Dnes jsem našla další napadenou rybu - stejné bílé skvrny na hlavě - a nevím, co s tím mám dělat. Nikde se v textech o nemocech ryb podobné příznaky nevyskytují a evidentně je to nakažlivé...
Těžko říct, já jsem pouze našel odkazy na některé nemoci, které by těmi příznaky odpovídaly. Rozhodně ale ryba nemusí mít všechny příznaky nějaké nemoci najednou, takže podle toho bych určitou nemoc nevylučoval. U 10 lidí stejná nemoc taky nemusí mít průběh a všechny příznaky stejný. Každopádně výměnou poloviny vody v akváriu a nějakou údržbou nic nezkazíš, naopak. Takže bych rozhodně začal tímhle, pokud se ti zdá, že i ostatní ryby se chovají neobvykle.
Díky. Děrovou nemoc jsem zvažovala, ale díry na hlavě nevznikají, alespoň ne zatím. To druhé onemocnění by snad bylo možné, ale zarudlé ploutve jsem nezaregistrovala. Ryby mají i jasné oči, i ta napadená. Navíc stravu dávám opravdu pestrou - kvalitní granule střídané živým. Možná jestli jsem si něco nezanesla s posledními nitěnkami, protože ryby ve druhém akva vykazovaly příznaky napadení bičíkovci. Druhé akva jsem přeléčila entizolem, teď se zdá OK, přestože to odnesla jedna Ramka. Ve velkém akva opravdu nevím, co se děje. Každopádně rybičky se nechovají úplně normálně, jsou takové utlumené a schovávají se. Barvy ale mají pěkné, žerou dravě... Tak nevím. Všechny hodnoty vody v akva jsou OK, alespoň ty, o kterých vím, že bych je měla hlídat.

Ještě jedna. Ryba má jinak zcela normální barvu, žere. Podotknu ještě, že se mi poslední dobou ryby v akva zdají divné, protože se vyhýbají volnému prostoru a jako by se zdají světloplaché. Schovávají se za rostliny, do tmavších prostor... kromě neonek. Možná někoho trkne nějaký příznak. Díky.

Tady jakž takž fotky. Ve skutečnosti to vypadá o něco hůř, hrbol je výrazný a ryba se mi zdá hubená. Bílé tečky na fotce nejsou vidět, ale v reálu markantně.
Zdravím všechny, jedné z mých cichlidek se před asi 14dny udělala divná bílá tečka na hlavě. Pak zmizela a objevila se jiná, zase na hlavě, v oblasti kolem oka. Tečičky se objevovaly a mizely, tak jsem pozorovala a čekala. Ostatní ryby vypadaly OK, jedné další cichlidce se udělala podobná věc, také přesně uprostřed hlavy, a pak zmizela. Dnes jsem zpozorovala u první cichlidky uprostřed hlavy bouli velikosti asi jejího oka. Rybu jsem odlovila a nemám tušení, co s ní a co se zbytkem akva. Fotku jsem zatím nedokázala udělat, ryba je po přelovení ve stresu. Poradí mi někdo?
Starší reakce
Ach, jak mnoho mi ještě chybí k dokonalosti

To je dobře, že některá zakřivení jsou normální

Ta ryba je možno říci na poměry mnoha závojnatek v místních prezentacích přímo nádherná...Nic jí není a možná jí nepomůže ani dobarvování astáčem,páč je to prostě silverka

Podle mě za "A", ale budu rád, když mě někdo znalejší opraví a doplní.

Ten podivný oblouk u ocasní části páteře - to je jen tím, že se ryba na fotku nějak divně stočila anebo je opravdu tak hubená a pokřivená? To je normální?
no ona je to moje první závojnatka, tak sem se lekla..

moc děkuji za ochotu...

Krm ji obcas necim s astaxantinem a ona za cas ztmavne a taky ji to prospeje. Ja cekal nejakou katastrofu a zadnou nevidim.
jestli je to tak, v tom případě jsem klidnější, děkuji za pomoc
Ta ryba se jak stárne dobarvuje a to je podle mě ten problém, jinými slovy, žádnej problém nemáš, je to normální.

klasickými vločkami Tropica basic. Ve zverimexu mi řekla že je to je i pro závojnatky. předtím měla krásně oranžový hřbet a teď je taková mdlá.
Cim ji krmis? Za fotku se primlouvam.
0 08.07.2013 19:43 katula Dobrá den, chtěla jsem se zeptat jestli někdo neví co je to za nemoc. Máme rok a půl starou závojnatku a její oranžová barva vybledla, teď je spíš nabělalá až průsvitná, jinak žere normálně a vypadá docela čile. Má prostorné akvárium a je jen spolu s rybkami které si navzájem nevadí. děkuji za odpověď.
Pridávaním do vody sa bude tvoriť viac hlienu na tele ryby čo napomáha hlavne pri kožných problémoch.I keď netuším čo sú tie tvoje fleky,ale vždy lepšie aspoň niečo ako prstom do oka.

Jdu na to, snad to bude dobrý. Díky moc

Hele, vyflákni se na chemii a dej akvárko do richtiku, ať mají ryby dobrý životní podmínky, přisol jim trochu vodu(pol. lžíci na 50 litrů), pravidelně týdně měň alespoň 1/3 vody a bude se vidět. Příležitostně se můžeš zaregistrovat a zřídit skutečnou prezentaci skutečně Tvých ryb, ať víme na čem jsme.

Začal jsem s chemii, tak jsem tam tu sůl přidávat nechtěl. Ale možná by to mohlo pomoct, když extrémní chemie selhala

Chtělo by to napsat něco o rybách. Chovají se normálně? Jsou čilé, jí normálně? Nezdržují se u hladiny nebo v rohu akvária atd.? A nezdechla ještě žádná? Nebyla před onemocněním rybám podána živá potrava nalovená někde v přírodě? Podle fotky bych to taky viděl na tu vodnatelnost, ale těžko takhle soudit.
Nemají nic nafouklého ani zježeného... Oči ok, na vodnatelnost bych to neviděl... :(
Vodnatelnost by se nabízela.
Bobíky z nich padají normální hnědý...
Jaký jsou výkaly těch ryb? Nejsou takový světlý dlouhý a táhnoucí se za rybou?
Podotýkám, že fotka není moje, je z jedné diskuze, která skončila variantou nalít do akvarka 1 ml sava... Což se mi nezdálo, jako moc duchaplné.
0 07.07.2013 20:36 MythiQ – Black molly

Dobrý večer pánové a dámy, potřeboval bych poradit. V akvárku už dlouho válčím s jednou nemocí. Popravdě netuším, co by to mohlo být. Zasahuje to hlavně moje molly. Na těle se jim tvoří světle bílé mapy (viz foto). Ze začátku se nemoc projevovala otíráním rybiček o dno, tak jsem to považoval za jasný příznak krupičky, protože jsem na rybkách pozoroval i bílé tečky. Nasadil jsem FMC, lečba neučiná, potom jsem sehnal esha exit společně s esha 2000 a doufal, že mám vyhráno. Ano, ale ani to však nezabralo, takže jsem začal přemýšlet, že nejspíš nejde o krupičku. Po diskusi s prodejcem v akvaristice mi byl doporučen omnipur, ale ani ten po dvoutýdenní léčbě nepřinesl výsledek. Jsem proto v koncích a potřebuju radu. Díky moc.
Starší reakce
Stále měnit vodu, je možný že ty ryby jsou tzv. načatý a i když už jsou v lepším prostředí, tak stejně odcházejí, neb ten pobyt v té špatné vodě je nevratně poznamenal. Prostě co se má stát se stane. Třeba někdo příjde s jinou a lepší radou, já za sebe říkám, měnit.
Zdravím,
problém jsem již popisoval, ale zkráceně...cca po 1 měsíci mi začali všechny živorodky jen tak lehce poplouvat z 90% u hladiny a k větší aktivitě je "donutím" jen při krmení... Nádrž je 60 l Po začátku problému jsem na radu Romanta vyměnil půlku vody a nedával krmit a to 4 dny za sebou opět 1/3 výměna vody každý den. Ze začátku se situace na chvíli zlepšila, ale další dny i po výměně vody se situace nelepší.Od té doby mi již "odešli" 1 mečovka, 3 paví oka, zbytek zatím drží..Jsou tam 3 Platy 1 Mečovka 4 Paví oka 2 Black Molly. Zbytek a to všichni "jikrovití" se chovají zatím úplně normálně. 2 Pestřenci červení, 4 Ancistrusové a 3 Pancéřníčci Albíni. Prostě to "NĚCO" zasahuje jen živorodky.
Co s tím prosím?
P.S.prezentaci si již tento víkend udělám, ale potřebuji poradit co nejdříve.
Děkuji
Starší reakce
Mečovka napsal: Ale poslední dobou bojuji s černou řasou, takže čistit musím ať chci nebo ne!
A to prave muze byt ono. V kazdem akvariu je nejaky organicky odpad, ale kdyz je ho moc, zacnou bujet prave tyhle rasy. No a samozrejme to neprospelo ani rybam, takze ten vetsi duraz na udrzbu je ted velice zadouci

.
A ohledne citlivosti ryb, takhle ohnute jsem videl jen Pavi oka v jedne akvaristice. A pak fotky Mecovek, slo to tady uz zacatkem roku 2009, myslim ze bez vyreseni co to je, a ted vlastne totez. U jinych ryb jsem to jeste nevidel.
Na těch fotkách to mají samice...Je to pravidlo? Pak by to s tou tuberou nemuselo být nijak vařící...
I kdyby to, co máš na fotkách bylo mycobacterium (jako že já bych to na něj také viděla), nedramatizovala bych to výměnou celého akvárka. Mně potvrdili mycobacterium v akva veterinárním rozborem u teter. Vypadaly dost podobně tomu, co máš na fotkách, úhyn také postupný. Tetry s příznaky jsem vylovila a utratila. Teď je to cca tři měsíce, možná něco více. Zůstaly čtyři a vesele plavou bez příznaků. Neříkám, že se to nemůže ještě dodatečně projevit, ale kromě teter jsou v akva cichlidky, pancíci, SAE a otíci a kromě teter se u žádné další ryby příznaky neprojevily. V onom ústavu, kde mi ryby testovali, se k případně léčbě a dalšímu zacházení s rybami vyjádřili velmi neurčitě a neochotně, ale nakonec z nich vylezlo, že prostě některé druhy jsou k tomu náchylnější (tetry, živorodky..) a některé méně a ono mycobacterium se vyskytuje v mnoha akváriích, jen záleží, jaké rybám poskytneme podmínky, aby jím neonemocněly (takže něco podobného jako třeba krupička). Na rozdíl od krupičky je ale rybí TBC, jakmile se projeví příznaky, vždy smrtelné. Takže jak psali zkušení akvaristé Romant a spol., výměnou vody a vitamíny nic nezkazíš, čím lepší podmínky jim připravíš, tím méně budou nemocné. Jen bych Ti radila, abys ryby, u kterých zpozoruješ příznaky, ihned izolovala, případně utratila.
Tak tady jsem (mečovka), fota jsou tam ve směs stejná co jsem zde dávala.
Tak ono by bylo nejlepší se zaregistrovat a založit prezentaci, to se potom bude radit o trochu lépe, když bude z čeho čerpat.

Jinak vodu při výměně je možné nechat tzv. odrazit, spíše za účelem sladění teplot, než za účelem zbavení se chlóru a když se voda natočí přes sprchu, tak jsou obavy z chlóru liché.

Pod slovem "čistit", si lze představit spousty věcí, ale rozumnej standart jsou ty popsané výměny vody a odkalování dna dle potřeby. Filtr když čistit, tak ne společně s odkalováním dna a takovým vodítkem stran filtru může být interval nutného čištění a když je velmi krátký(musí se čistiti týdně), tak je filtrace nevyhovující pro daný akvárium, ale to jsou všechno věci, který je dobrý uvést do té zmiňované prezentace.

0 22.06.2013 21:30 Mečovka No a co chlor. voda? nechávat odstát? Nebo to není takový zlo? Máti mi nadává že je to tým častým čištěním a chlorovanou vodou. Je pravda, že dřív se tolik nečistilo a bylo to v pohodě. Ale poslední dobou bojuji s černou řasou, takže čistit musím ať chci nebo ne!
Když už je řeč o té podpoře, tak bych rozhodně nepodceňoval pravidelný výměny vody ve standartním týdenním rytmu v min. objemu 1/3 akvária, pestře, ale střídmě krmil a projevil statečnost v tom, že postižený kusy šetrně utratím.
Přidat reakci
1 ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 202166x