Co je to za nemoc?
No těžko říct záleží jak vypadá zranění
,ale já bych volil cestu na druhý břeh,pro dobro ostatních,ale to záleží na tom zranění,aby ji člověk neodepsal kvůli decentní plísni
To jestli jsou nejpřesnější, to asi ne, ale pro orientaci a tzv. určení trendu je eSHa velmi dobrá, tedy ty papírky, patří do skupiny použitelných testů. Ovšem aby se člověk zbytečně nezaplétal do sítí měření a neměl z toho moc depku(někteří tomu moc věří), tak bych znovu zopakoval, moc to neřešit, měnit vodu a čekat. Ono totiž to že teď neměříš nic nestandardního, neznamená, že před nedávnem ty hodnoty nevylítly a ryby jim nebyly vystaveny, což už dnes nezjistíš a tak ta lehce fixovaná vyčkávací pozice mě příjde, jako nejlepší řešení.
Edit: Jinak teoretizujeme tady hezky, ale když by byla nějaká fotka event. postižených ryb, možná by to věc posunulo kupředu.
Papírkové testy jsou velmi, ale velmi orientační. Ty bych použil maximálně na orientační měření celkové tvrdosti vody, KNK nebo pH a to jen v případě že bych znal své hodnoty a chtěl jen zjistit zda se nedějí nějaké odchylky. Rozhodně bych je nepoužil na tak rizikové hodnoty jako je amoniak či dusitany. Kapkové testy jsou v rámci přesnosti a cenové dostupnosti nejlepší volbou jak měřit vodu.
Já vím mě to taky moc nejde
Dobrá. A teď co s tou rybkou, která se mi nezdá?
Zkouším, ale nějak se nedaří...
Mě to prostě přijde na následek vysokého NO2,test ne test.
Ne, je to papírek. Myslela jsem, že ty jsou nejpřesnější.
Těžko takhle bez bližších informací radit. Já bych týden měnil 1/3 vody obden,zasolit 1 polévkovou lžíci na 50l vody,nějaký rašelinový výluh taky neuškodí. S tím léčením bych počkal,jelikož léčit ,když nevím co,je možná škoda,protože do budoucna by mohli být bakterie na léčivo rezistentní.
Fotka by nebyla toho zranění?
Ten by v pořádku být snad měl, je od eSHy. Tak nevím... Ale opravdu jsme měřili vždy nulu... Rostliny tam byly hned od začátku... Dávali jsme tam ty niktrifikační bakterie...
No tak tomu se my nechce věřit,pokud založím akva a po 14 dnech tam dám ryby,tak NO2 zaručeně poletí nahoru
Viz:
www.akvarijni.cz/…
Teď je otázka zda je test ok.
EDIT :Jaký máte test?
Fakt je, že ryby jsme dali už asi po 14 dnech. NO2 jsme měřili průběžně 1 až 2 krát týdně a vždy bylo neměřitelné množství, resp. 0 - bílá barva.
Osobně bych aplikoval sedlácký postup, řešit to co nejméně, neměřit a jenom měnit vodu a vono se to srovná, samozřejmě že aplikace té eSHy 2000 nebude na škodu.
Po jaké době po založení jste dávali ryby do akva? A měřily jste NO2 v době prvního problému,před měsícem?
Pokud nejsou problémy s vodou a rybka či rybky mají jisté problémy na povrchu těla (zarudlinky, malé ranky nebo poškozené šupiny) zkusil bych nasadit eSHa 2000 která se řadí mezi širokospektrální léky. Tuším potlačují a léčí až 18 různých onemocnění, ale to se dá dohledat na netu. Doplním ještě, že léčba se provádí ve společné nádrži.
A mohla bych Vás poprosit o reakci na příspěvek ode mě níže? Díky.
Tak NO3 je naprosto v pořádku
EDIT: Akorát výměna vody 1*3 týdny není nic moc,chtělo by to co týden.
NO3 mezi 25 a 50. NO2 na nule - měřeno teď před chvílí.
No3 tě nemusí tolik trápit,pokud to není extrémně moc(kolik je?) NO2 je ten zabiják,kdy naposledy bylo měřeno?
Právě že hodnoty NO2 máme podle testu na 0. Máme rybku odlovit a zkusit léčit a čím? Díky. Jinak nám v té akva poradili i výměnu vody obden cca 20 litrů, což jsme dělali týden, ale na hodnotu NO3 to nemělo vliv.
Těch výměn vody udělej vícero za sebou. Možná to pomůže a nebude třeba nasazovat Baktopur. Ten bych nasadil až jako krajní řešení, protože jelikož se jedná o antibiotikum zlikviduje i nitrifikační bakterie v nádrži a ve filtru.
Jinak podle vašich rad udělám toto:
vyměním vodu od minulého léku
přidám aktivní uhlí
pokud to nezabere použiju Sera Baktopur direct
ještě jednou díky všem za rady
Tak pH je trochu kompromis, ovšem po tak velkém zásahu do nádrže jako je výměna dna je třeba hlídat amoniak a hlavně dusitany (NO2). Ty můžou zabít celou osádku nádrže. V každém případě dělej častější výměny vody. To už ale radil Roman.
v poslední době asi takové: tvrdost 14-16, ph 7 - 7,3, teplota 26, no3 je prý v normálu ale už si hodnotu nepamatuju
edit: mělo to být no2
Nevím co to má být za křížence, ale tlamky z Malawi potřebují zásaditou a měkkou vodu. Ostatní chtějí spíše kyselejší. V každém případě jsem zvědavý na hodnoty vody jaké v nádrži máš.
tohle není klasický tlamovec (je to kříženec) podle knížek co jsem se díval přímo na ty druhy co mám v akvu. tak by to mělo být v pohodě. (tak nevím) Původně jsem si to myslel, že to bylo tím dnem. Ale když to měli ty neonky tak jsem nevěděl pořádně čím to vlastně je. (jinak ty ryby co mám napsaný v na profilu už neplatí, ještě jsem to neaktualizoval)
Možná bych doplnil vzhledem k osádce akvária možnost dodání nějakého kvalitního rašelinového výluhu což zapůsobí i jako profylaxe proti možným problémům s nemocí.
Vyšší hodnoty NO3 nejsou až zase tak škodlivé, jako vyšší hodnoty NO2 a tudíž bych radil klasiku v podobě častých výměn vody, klidně obden 1/3 objemu akvária, den odstátou tzv. vytemperovanou na okolní teplotu bez přidávání podpůrných vodiček. Toliko rada bez znalosti té nádrže.
Nepsals, žes tam už něco nalil. Stejně bych byl ale opatrnější.
paulorange [0] – Re: Legioix
vyděl jsem fotky já nemám mokvající rány ale pouze vyrážku. Jsem citlivý na sůl možná je to tím a nebo lékama co jsou v akvu.
0 05.03.2014 16:12 Jana – co je to za nemoc
Dobrý den,
máme akvárko založené od Vánoc, tedy poměrně nové, 190 l, pravidelně dle návodu přidáváme nitrifikační bakterie, výměna vody jednou za 3 neděle,při ní přidáváme přípravek na úpravu vodovodní vody, rostliny větší asi na 60% akvária - až na jednu rostou pěkně, dávali jsme tablety s výživou ke kořenům. Ryby - 5 čichavců, 2 krunýřovci, 2 pancéřníčci, 6 razbor klínoskvrnných a 4 parmičky mechové. Je to asi měsíc, co se jedné parmičce udělal za hlavičkou takový bílý flíček, později to přerostlo až v takovou otevřenou ranku, v akvaristice říkali, že je to vřídek a že je to tím, že máme zvýšenou hladinu NO3. Tu máme asi 25 až 50 mg/l. Rybku jsme na doporučení odlovili a usmrtili. Teď má podobný flíček i 1 čichavec, začíná to nenápadně, jen 2-3 světlé šupinky a pak se to rozrůstá. Co by to mohlo být? Jak hladinu NO3 snížit, než se rostliny více rozrostou? Obdobné hodnoty jsme však naměřili i u vody přímo z kohoutku...
Moc děkuji všem za případnou odpověď.
Člověče, jestli ty problémy máš ve své nádrži Tropico tak se ani nedivím. Ryb je tam jak do alespoň jednou takové nádrže. Navíc ti tlamovci potřebují naprosto odlišné nároky. Pokud jsi tam přidal nakažené neonky tak to totálně rozhodilo již tak nestabilní ekosystém. K tomu výměna dna a nádrž dostala takzvaně "na prdel". Omlouvám se za výraz.
V prezentaci máš napsané, že jsi měnil dno za jiné 24.2. Jak dlouho jsi mněl vypnutý filtr? Nezačínáš prostě jenom na novo zajíždět akvarko??? Zkus hlavně měnit vodu a uvidíš.
Tak nestraš
od té doby co mám s tím problém se mi vytvořila po celé ruce vyrážka, vůbec nepanikařím
. Zatím si z toho, ze zoufalství, dělám srandu ale snad to tubera nebude. jinak díky všem za návrhy.
Skalára má normálně tu tlamku zaplísněnou, na to zabere buď vodoléčba samotná a nebo eSHa 2000, můžeš přidávat rašelinový výluh(ale pozor bude tlumit účinky případného léčiva). Zbytek bych nechal vymřít, vím zní to drsně, ale to bych udělal já, když nevím co a čím mám léčit, tak nedělám radši nic. Uvidíš, jak to bude vidět někdo další. Pokud je to tubera, nemá cenu něco řešit, to je neléčitelný, ale třeba šířím zbytečně paniku.
Edit: Pozor na ty antibakteriální léčiva, budou likvidovat nitrifikační bakterie.
Pokud je to opravdu bakteriální onemocnění tak nejlepší zkušenosti mám s Sera Baktopur direct.
zde je ještě skalára. Už jsem solil, vodu vyměnil. Zkusím ještě nějaký lék na bakterie, který je účinný? Jinak děkuji za rady.
Mám podezření na tuberkulózu, ale jak píšu je to jenom podezření a uvidíš co na to ostatní. Nicméně ať už je to cokoliv, tak i když to asi i ničemu nepomůže, tak měnit vodu a solit, jako univerzální rada.
Takhle rychlý průběh mívají spíše otravy. Jako další možnost mně napadá bakteriální nákaza. Jako první pomoc bych vyměnil alespoň 2/3 vody v nádrži a pokud je to možné přefiltroval bych nádrž aktivním uhlím. Pokud se stav nezlepší, případně se ukáží nějaké kožní projevy nebo otoky jedná se s největší pravděpodobností o bakterku.
Zdravím, přitáhl jsem si z obchodu nemocné neonky, měli bílé a červené tečky. Bohužel jsem si toho nevšiml a neonky jsem dal na cca 10min. do akvária. Léčil jsem je na krupičku a bílé tečky zmizely. Ale začaly se více projevovat červené tečky. A do
jednoho dne byli postupně všechny neonky mrtvé. Myslím si, že měli více nemocí. A proto se asi ve společenském akváriu objevilo najednou dvě nemoce.
První nemoc (ta na kterou umřely neonky) jsou červené tečky. První fáze zrychlené dýchání do 12h se objeví červené tečky někdy i malé díry a do 24h cichlidka thomasova (viz obr.) umírá. Druhá nemoc skalára má pouze na spodní části tlamky bílej flek. (něco podobného tu na fóru bylo ale asi to nebylo ono)
!!!!PROSÍM O POMOC JAKMILE RYBKA ZAČNE RYCHLE DÝCHAT VĚTŠINOU JE PO NÍ DO 48h!!!!!
a ještě si založ prezentaci, ulehčí to práci při poskytování rad
Tak nejdřív vyměň tu vodu a pak študuj dál. Nikdo z nás neví všechno. Hodně lidí totiž tyto neúspěchy na začátku odradí od akvaristiky nadobro.
Pokud se ti líbí Bety tak by sis tam mohl dát páreček,pěkně osázet rostlinami a ryby budou spokojeny. A ostatní pryč
Méně je někdy více
Díky všem za rady, určitě se tím budu řídit, článku o zakládání jsem několik četl, ale vidím, že málo...
Tak jsme doma. Bojovnici zabilo to, žes ji tam dal moc brzo. Další ryby to snad přežijí. Teď ale aspoň týden doporučuju měnit 1/3 vody ob den. Potom pravidelně jednou za týden bez ohledu na to, jestli se ti zdá "čistá" nebo ne. Složení vody nevidíš.
A kontrolní otázka co rostliny jak jsi na tom?
Je to pořád dokola.. Týden není záběh, akvárko se i za pomoci správné "chemie" zaběhává pár týdnů. Tolik ryb po týdnu do akvária, to značí téměř jednoznačný problém, pokud nejsi velmi zkušený akvarista, nevíš, že měnit vodu zpočátku se má denně, či minimálně obden atd. Té bojovnici asi už nikdo nepomůže a to, že je voda na pohled čistá, neznamená, že není plná N látek, které ryby zabijí. A tak dále. Najeď si na nějaké vlákno o zakládání akvária, pochopíš více.
www.akvarijni.cz/… na tomto grafu je vidět co se děje v akva po založení.
V tuto chvíli vyměnit 1/2 vody a pak obden 1/3. Zredukovat počet ryb.
EDIT: amoniak je toxický,Dusitany při delší vysokého NO2 poškozuje zdraví ryb.
Přidat reakci
1 ...... 227 228
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 200556x