Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

zákruticha šroubovitá

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » V » Vallisneria spiralis var. spiralis 

Vallisneria spiralis var. spiralis | © Welsfan
zákruticha šroubovitá | © PanThomas

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Vallisneria spiralis var. spiralis
Česky   zákruticha šroubovitá

VýškaTeplotapHAlkalitaCena
20207835
cm°C|KH
1002892055

Vědecké: Vallisneria spiralis Linné var. spiralis 1753
Anglicky: Coiled Vallisneria, Eel Grass (English), Eelgrass (English), Eelweed (English), Tape Grass (English), Val (English), Straight vallisneria
Slovensky: zákruticha špirálová
Synonyma: Vallisneria gracilis, V. physicum, V. michelli Savi, V. michelii Savi, V. jacquini Savi,V. micheliana Sprengel, V. jacquiniana Sprengel, V. pusilla, Barbieri
Čeleď: Hydrocharitaceae (voďankovité)
Náročnost: Nízká
Růst: Rychlý
Rozšíření: Kosmopolitní - Původní v tropech a subtropech východní polokoule: téměř celá Evropa; Anglie, Portugalsko, Španělsko, Francie, Německo, Švýcarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Maďarsko, Ukrajina, Bulharsko a další. Africká jezera např. Malawi, Tanganika. JZ Asie až po Pákistá
Forma: Listová růžice
Osvětlení: Středně náročná - slabší až střední
Emerzně: Nemožné pěstovat emerzně
Jezírko: Může růst v jezírku
Dostupnost: Běžně dostupná
Umístění: Zadní část nádrže - V zadní části nebo bocích nádrže. Její listy se pokládají na hladinu. Odnožemi rychle zarůstá poměrně velké plochy, je proto vhodné, aby byla umístěna např. v misce. Prostor v ní hustě zaroste a nemusí se tak často protrhávat.
Substrát: Jemný písek, může být s příměsí vápence.
Rozmnožování: Odnožemi - Každá rostlina často vypouští výběžky, na kterých se tvoří nové rostliny. Nové rostliny se na výběžcích řetězí. Když dceřinná rostlina dosáhne výšky přibližně třetiny mateřské rostliny, můžete jí bez obav oddělit a přesadit. Čím později dceřinnou rostlinu oddělíme, tím rychleji bude růst. Rozmnožování výběžky je rychlé.
Květ: Květ
Ekologie: Roste v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách s písčitým a na živinami bohatým substrátem. Může růst až do hloubek 3 metrů.
Pěstování: Na pěstování nenáročná rostlina. Preferuje zásaditou a na hydrogenuhličitany bohatou vodu. V měkké se mohou na rostlinách objevovat žluté flíčky a uhnívat konečky listů. Pokud se dostaví tento stav, je vhodné přidat např. jedlou sodu a tím zvýšit uhličitanovou tvrdost. Optimální teplota pro pěstování je v rozmezí 20-28 °C. Minimální a maximální teplota, kterou dokáže krátkodobě tolerovat je 5-30 °C. Dno by mělo být tvořeno jemným pískem a růst podpoří zásobní hnojivo v substrátu. Sázíme se zkrácenými kořínky tak, aby listy nebyly v substrátu. Listy se nezkracují stříháním nebo zaštipováním. List, který bude přerůstat nebo na konci zahnívat uštípněte celý. Při pěstování v zahradním jezírku je nutné rostlinu na zimu vyjmout. Mohla by vymrznout.
Charakteristika: Vallisneria spiralis je nenáročná, běžně sehnatelná vodní rostlina. Jako spousta druhů této čeledi i tato zákruticha roste snáze v tvrdé (ale jde hlavně o uhličitanovou tvrdost) a zásadité vodě. Při pěstování v měkké a kyselé vodě mohou uhnívat listy. Často se píše o nesnášenlivosti některých druhů se zákrutichami (hlavně kryptokoryn), ale zkušenosti mnohých akvaristů ukazují, že je to spíše špatně zvolenými druhy, rsp. rozdílnými nároky rostlin v akváriu. Dobře roste v jemném písku. Tento druh zákrutichy roste v různých zeměpisných šířkách, a tak minimální a maximální teplota pro pěstování, i kterou dokáže přežít, závisí na původu rostlin (stejně jako u Ceratophyllum demersum, na lokalitách se často vyskytují spolu), ale obecně dobře roste v teplotách mezi 20-28 °C. Dlouhé listy se pokládají na hladinu a tak může stínit ostatním rostlinám v akváriu.

Přebytky z akvárií nevyhazujte do nádrží a řek! V přírodě by mohla způsobovat problémy domácím druhům rostlin.
Botanický popis: Vytrvalá, submersní, ve dně kořenící rostlina. Listy vyrůstají z přízemní růžice, Jsou ploché, páskovité, jednoduché a celokrajné nebo jemně zoubkované, 20-100 cm dlouhé a 5-12 mm široké. Čepel většinou s 3 –5 žilkami a méně zřetelnými příčnými žilkami. Rostliny jsou dvoudomé. Samčí květy jsou velmi drobné, uspořádané do květenství, které je podepřeno malým toulcem a pak uvolňující se a tak rozkvétají na volné hladině. Samičí květy jednotlivé a podepřeny toulcem. Vyrůstají na dlouhých spirálovitě stočených stopkách, rozkvétají na hladině. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní i korunní lístky jsou po třech. Kališní jsou většinou bílé až zelenavé, korunní lístky bývají zakrnělé. Tyčinky 2, někdy srostlé. V samičích květech jsou staminodia. Gyneceum synkarpní, semeník spodní, čnělky 3. Plodem je tobolka. Často tvoří výběžky. V Evropě kvete od června do srpna. 2n = 20
Zajímavosti: Vallisneria se snadno zaměňují za rostliny rodu Sagittaria. Vallisnerie se liší např. tím, že jejich kořeny jsou jemné, žilky v čepeli dosahují až vrcholu čepele, který je většinou zaoblený. Sagittarie mají tlusté kořeny, žilky v listech srůstají nedaleko vrcholu se střední žilkou a jejich vrchol je do špičky.

Vallisneria spiralis má 3 variety Vallisneria spiralis var. densesrrulata, Vallisneria spiralis var. spiralis a Vallisneria spiralis var. tortifolia.
Surpan atlas: Zobrazit v atlase na surpanblog.cz
Biolib.cz: Přejít na taxon
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Vallisneria (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Vallisneria (česky)
Vallisneria spiralis var. spiralis | © PanThomas
zákruticha šroubovitá | © PanThomas

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_spiralis