Cryptocoryny - problém
Dovolím se odporovat s teplotou. Pokaždé když mi zežloutly listy a začaly odehnívat, bylo to způsobeno tím, že jsem nalévala vodu buď moc studenou nebo moc přímo na listy. Nebo moc velký teplotní rozdíl. Pokaždé v létě a trvalo jim pár týdnů než se srovnaly, je snazší je ustřihnout u stopky u těch co začínají žloutnout, samy se nespraví ale vyhání nové listy.
Ano, mají kořeny všude Kryptošky jsou plevel. Chtějí docela dost hnojit do dna. Třeba NPK. Jestliže přisadil nové ty byly vitální tak to mohla být ta příčina proč staré padly.
Někdy jim vadí, když jim stáhneš na kořeny, nebo kamkoliv do dna, protože mají kořeny všude, možná rozpad způsobilo zrovna to přisazování nových rostlin. Binec jsi, hádám, už odsál, sleduj ty nové, jak reagují. Jestli máš z jiného akvária třeba růžkatec nebo jiné kytky tohohle ražení, hoď je tam, než se staré kryptokoryny vzpamatují.
tak nevim jaka zmena parametru vody by mohla nastat, s akvariem jsem nic nedelal ... je to hodne lowtech, jen svetlo a zatim bublifuk, ktereho se nekdy doufam zbavim ... kdyz se nebudou kryptokoryny rozpadat ale rust ;) neprobehla ani zadna udrzba, vymena vody, jen dolevam odpar ...
Teplotou to myslím nebude
0 07.07.2022 13:03 marvvin – rozpad
Ahoj, v akvarku mam jen ruzne druhy kryptokoryn a par anubiasu, prislo mi jich malo(kryptokoryn), tak jsem jich par pridal, s tim se mi jeste podarilo, ze v tech vedrech jsem neuhlidal teplotu a vylezla mi az nekam k 28 stupnum, a krom tech novych kryptokoryn se mi v podstate skoro vsechny ty starsi rozpadly, zbyla jen hromadka blemcave zelene hmoty ... teplota se srovnala, co ted? mam cekat ze znovu obrazi? za jak dlouho? nebo rovnou poridit nove?
nevim co je pricinou, jestli to, ze jsem pridal nove kytky nebo ta teplota ... tipuju spis teplotu, vylezla za dva dny tak o dva, tri stupne ...
Starší reakce
Mně začli růst po 4 měsících
A kdysi bohatě listěné je to teď pár listů. Tím chci sdělit, neztrácet naději. Kdyžtak pošli fotku.
Tak doufej že ti úplně nezmrzli a zasadil bych je a počkal, jak to dopadne. Kryptošky jsou potvory a nemají rády změnu prostředí, takže pouští listy a musíš počkat než začnou znovu růst.
ako zachranit kryptokorene ? Boli zaslane postou len bohuzial balik meskal a niektore rastliny ked som zasadil boli uplne skrutene do hnedociernej farby a par listov zacalo hnyt. Pridal som hnojivo a zvysil CO2 tak cca po2 dnoch zacali ist nove listy ale na okncoch zacinali hnednut.
A este hydrocotyla tripartita listy sa uz dako pozbieralilen farba je stale viac do zltozelena
Starší reakce
Pokud je to jeden ze sta, utrhnout a vyhodit...
Ahojte. Jeden (jediny) starsi list po cca 14 dnech nejednou vypada takto.
Kryptokorynova nemoc, ancistrusi nebo endlerky? Diky za info.
Starší reakce
To je jenom draslík a stopové prvky.
Hnojim asi mesic i do vody bioflorem
Polovicni davku kazdou vymenu vody
Jinak se mi dela slepa hladina
Možná by to chtělo hnojit i do vody, alespoň trošku - tím bych začala.
Je tam všude, kuličky do dna invital. Vlozeno při sazeni, tzn 3 měsíce zpátky. Přidat?
Všechny moje rostliny strádaji. Už zbývá jenom pořídit RO
Cryptocorynám bych přidal hnojivo ke kořenům třeba Bivoj Rataj. Spíš vypadají, že strádají. Konečně i ostatní rostliny nepohrdnou výživou ke kořenům.
0 10.03.2021 11:18 Silvie [18] Ahoj vespolek
Moji cryptocoryne, zatim jedine poradne kytce v akvariu se přestalo dařit. Hadam tedy k. nemoc? V akva nic co by zralo rostliny neni. Aspon uz z ni ale slezla rasa.
Neuvedomuju si zadnou radikální změnu, vodu menim jak mam. Je pravda, ze přitom vzdycky hodne prostriham a omladim limnophilu, protoze mi hnedne. Jinak všechno ostatni roste naprd
Co udelam?. Pockam a ona zase obrazi?
Starší reakce
No, alespon mi to bylo pod tím názvem dodané
Edit: Je možné že je to echináč. Jsem ho dostal darem. Fotil jsem ho kvůli tomu že ty listy míval taky hezčí. A ten ancík po nich občas přejede tak je to možné.
Podle mě ti odchází emerzní listy.
0 07.12.2020 16:04 Silviebaris –
Re: Waly Taky mi to jako kryptokorýny nepřijde.
A jsou to kryptošky? Nějak se mi to nezdá. Ta třetí fotka mi připadá jako echináč a předchozí dvě kryptošky taky nebudou. Máš jejich název? Skoro bych řekla, že to je práce ancistruse.
Od samého založení akvária. Pak tam mám ještě parvu- cca 3 týdny a taky žloutnou listy. Není focena, je za kořenem.
Edit: Jo, a koupil v invital
Jak dlouho je máš a kde jsi je pořídil?
Starší reakce
Tak u mě byly asi zvyklé na ty pravidelné teplotní šoky
ale tohle akvárium nevytápím a vždycky jsem zkusila odhadem, jestli je dopouštěná teplota vody podobná. U mě to bylo asi opravdu tím měsícem, kdy jsem neměnila vodu. Ale je jich škoda, to ano :(
Vždyť jo, reagovala jsem na to, co napsal NHKG, že napouští studenou vodu při každé údržbě.
Když to tak dělá při každé údržbě, nemají s tím kryptokoryny problém. Ale nepřivyklé rostliny to rozhodí.
Však ano, zesklovatěla jenom část akvária, ta co byla ve studeném proudu.
Ale zároveň to musí být celkem časté a zvykat postupně pomalu. A časté v tom smyslu, že to třeba nesmí být jednou za rok ale častěji např. jednou za týden, podle toho, jak často se mění voda.
Ono je taky jiné, když dostávají tyhle studené koupele běžně, a jiné, když normálně teplota příliš nekolísá a pak jednou klesne. Kryptokoryny si zvyknou na ledacos, ale musí to být pravidelné.
Já myslím, že při napuštění hraje roli, zda jde studená voda přímo na listy nebo bokem. Nalévám studenou vodu vždy mimo kryptokoryny a žádné potíže. Pak jsem se jednou zapomněl a nalil to omylem přímo na ně a listy celých trsů šly do kopru. Po čase obrazily, ale šok to byl hrozný... Pro mě, co jsem to za troubu.
Ten teplotní rozdíl byl obdobný, jenže to bylo rychlé, několik minut napouštění. Navíc studená voda se drží u dna, takže si v tom pobyly, než se to stabilizovalo...
O kolik ti klesla teplota? Nevytápěná akvária napouštím studenou vodou. Někdy to znamená i pokles z 26C na 20C během dvou hodin a Cryptocoryny na toto nereagují.
Já mám zkušenost, že tohle mi udělaly když jsem si nepohlídal teplotu napouštěné vody a dal moc studenou.
Ahoj,
prosím o radu, akva První podvodní. Po delší dovolené (měsíc) jsem neuvážené vyměnila tak větší polovinu vody - nedošlo mi, že se to kryptokorynám nebude moc líbit.. Tak po dvou dnech se jim kompletně rozpadly listy, a to byly krásně rozrostlé... Listy a to, co z nich zbylo, jsem ostříhala a odsála. Ale teď otázka: obrostou časem zpátky nebo je třeba je odstranit i s kořeny?? A jak postupovat v druhém akváriu, Oblaka ve skalách, kde výměna ještě neproběhla a kryptokoryny jsou zatím zdravé?
Díky moc.
Starší reakce
UndeR napsal: Použil jsem jílové kuličky od Rataje. Jsou tam přibližně 3 týdny... Stále čas na určení trendu, jsou vcelku pomalý, oproti jiným.
Použil jsem jílové kuličky od Rataje. Jsou tam přibližně 3 týdny...
No asi tak, já nejsem žádnej pitaval, já když potřebuju, použiju klasiku v podobě jílových kuliček a ty zatlačím pod kořeny rostlin.
A na nedostatek jakého prvku by mohly tyto příznaky poukazovat?
Tak už jsem zažil, že k tomu přenastavení nedošlo a musela se udát ještě jiná změna aby to bylo akceptováno a byla to změna výživová, tedy ve dně bylo již hodně spotřebováno.
A není to o tom, že si na tu změnu časem zvyknou? Byť teď odejdou, tak se to, co zbyde "přenastaví" a vyžene nový listí?
Podle mě, jim tzv. "něco" v té vodě vadí, tedy to upravení poměru může svojí roli sehrát.
Moc se mi od RO upouštět nechce, protože voda co nám tady v Brně teče z kohoutku je nic moc. A potom co jsem začal používat vodu z RO tak se všem rostlinám v akváriu začalo zdánlivě víc dařit, tedy kromě Cryptocoryny... Jinak jakmile jsem začal používat vodu z RO tak jakoby zázračně zmizely problémy s úhynem tetry krvavé, které jsem tady na fóru taky řešil. Nevím jestli to s tím může mít souvislost, ale zkoušet to...no nevím
Měním pravidelně jednou týdne 80 litrů vody z čehož je 30 litrů z RO a zbývajících 50 litrů je přímo z vodovodního řadu. Bylo by tedy možným řešením upravit poměr? Upřímně od RO se mi moc nechce upouštět, protože bydlím v Brně a zdejší voda není jak všichni víte nic moc...
Jak může být habaděj volného CO2 v krasové vodě, kde to CO2 skončí jako hydrogenuhličitan? High-tech koncentrace CO2 se v přírodě vyskytují velmi vzácně a ve vápenaté vodě je to myslím v podstatě nemožné. Leda by to byl nějaký minerální pramen.
Konkrétní biochemický mechanismus? To po mně chceš moc. Rostlinou biochemii jsem studoval před dvaceti lety, jeden semestr, a nepamatuju si z toho víc než fotosyntézu. Ale když zadáš dotaz do googlu, vypadnou nějaké články:
onlinelibrary.wiley.com/… www.nature.com/… ...
EDIT:
tady je to hezky zpracované:
biology.stackexchange.com/…
www.actahort.org/…
Toxicity symptoms of CO2 have been observed at 10,000 ppm CO2 in the air after six days in seven plant species. Je to na zelenině (kvůli akvaristům tohle nidko nezkoumá) a mechanismy ve vodě budou určitě jiné, ale 10000 ppm je pro srovnání ekvivalent cca 15 mg/L, tedy polovina toho, na co se obvykle cílí.
(1) Máš-li prameny k otázce, že CO2 jako takové může škodit rostlinám, moc rád si je přečtu. Zajímá mě to.
(2) Tím spíš víš-li o něčem, co dává souvislost mezi "vápnomilností" a "škodlivostí CO2".
K tomu druhému poznamenám, že nevěřím, že C. affinis nadbytek CO2 z přírody nezná. Není to rostlina z horských bystřin s minimem DOC a obsahem CO2 v ekvilibriu se vzduchem. Roste v nížinách, leckdy v pomalu tekoucích vodách, na jílovitých půdách. Jediné co je jisté, že často (vždy??) jsou to toky pramenící ve vápencových oblastech, čemuž asi odpovídá alkalita, pH a obsah vápníku ve vodě. Ale CO2 tam bude nejspíš habaděj.
Může být. Ale tohle je první na ráně. Světlo to nebude, affiniska roste i na slunci. Co tedy? Snad substrát - s nedostatkem vápence. Třeba poměr CO2 a Ca...
Negativní vliv CO2 se obecně velmi zlehčuje, ale já na to mám svůj názor. Je to biologicky značně aktivní látka. A nikoliv (jen) kvůli vlivu na pH.
No, budiž, ale to bychom museli eliminovat ostatní proměnné. Těch je několik. Především bychom museli mít potvrzeno, že se nedaří zrovna v akváriích se sycením CO2. Jenže tak to není; např. to co napsal vaaclav představuje změnu hned několika zásadních parametrů současně.
Mně osobně se škodlivost nadbytku (s mírou) CO2 zdá velmi nepravděpodobná.
Přidat reakci
[1] ...... 8
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10302x