Co se to děje s rostlinami?
Ano díky, je to zajímavý nápad a já tedy trochu zaexperimentuji, připravek jsem si po pročtení různých názorů sehnal v dostatečném množství a za minimální cenu - prostě uvidíme co to udělá. Další možné cesty, kterými jsem se mohl vydat jsem napsal do svého deníku, takže více tam. Budu rád za každý komentář přimo u nádrže.
kortezhugo napsal: no este ma nieco napadlo...-teda ked sa chces tomu "vyhnut"
Flourish Excel alebo EasyCarbo
ci to ale pomoze to neviem...
Tak jsem si myslel že se tomu vyhnu, ale zjevně ne. Pravděpodobně pořídim něco jako Hagen Nutrafin Natural CO2 System. Vím že, by mi tu spousta lidí namítla, že lepší si to postavit sám, ale tak jednoduchý to zas neni, kvůli bezpečnosti raději něco obětuju. Uvidíme co to udělá. Díky za rady.
Já mám taky nové akva.Echinodorus quadricostatus už zhodil staré listy a vyráží nové.Já na to šel tak,že jsem akva obsadil nenáročnými rostlinami-Egerie,Hygrophily atd.Na 240l čistýho obsahu jsem vysadil asi 90 rostlin.Pod písek sem dal 10litrů Nutriplantu a přidal Akvaflor.Osvětlení mám asi 0,3w/l(takže slabé-budu přidávat)a akva vypadá po 3 týdnech takto-foto.Asi jsou v každým akva jiné podmíky.Myslím,že někdy stačí i méně světla.
no ja to zhrniem
pridat ryby - na to je casu dost
zatienovat krycie skla - tiez nie je najstastnejsie riesenie
pridaj CO2 - stejne bude potrebne pri tomto osvetleni
a rastliny -ci uz plavajuce -kludne pridaj
0 21.08.2011 06:47 R3norejns Dobrá, díky všem. Přidám nějaké ryby ( počítám 6ks Anomalochromis thomasi + něco na dno) a třeba ten růžkatec. U těch rostlin byl "problém" v tom,že valná většina náročnějších byl dárek od Aqua-Daho. Co se týče toho osvětlení, nevím teď jakou cestou se vydat - jestli po domácku nějak sestavovat bublání CO2 nebo pro začátek přistínit třeba nějakou textilií na krycích sklech a pak jí sundat. Případně můžu koupit nějakou rychle rostoucí plovoucí rostlinu. Se samotnými zářivkami toho moc neudělám. Všude bylo psáno min. 0,5 W/l, tak jsem si řikal že těch 0,78W/l bude tak akorát.
Hlavní tvůj problém je příliš silné světlo. Takhle pražit do akvária prostě nejde. Musel by si přidávat CO2. Ze začátku by ti stačila skoro polovina.
Dal bych tam pár plevelů - jako např. růžkatec. Trochu ubral na světle a začal trošku hnojit nebo přidal ryby.
Dle mého názoru jsi na to šel moc zhurta, mnoho citlivých a náročných rostlin do čerstvě založeného akvária. Na začátek je lepší dávat "plevel" (Vallisnerky, Růžkatec, Egerii apod.) Časem se akvárko zajede, řasa zmizí a můžeš dávat i citlivější rostliny. Chce to trpělivost.
0 20.08.2011 12:41 R3norejns – Odumírání rostlin
Zdravím, prosím zkušenější o pomoc se záchranou mého akvaria. Již více než před měsícem jsem po důkladném studiu založil akvarium - hodně roslin, dostatečné osvětlení apod.., bohužel každným dnem více chřadne. Většina rostlin postupně odumírá a nejedná se o výměnu emerzních listů za submerzí, protože např. Echinodorus quadricostatus odešel prakticky úplně a nové listy vůbec nevyhání. Takové Ludwigii repens odhnívají i kořeny. Relativně dobře roste jen Eleocharis parvula a dominantní Echinodorus. Více v mém profilu - tady jen heslovitě: čistý objem 100l, hnojivo ve dnu JBL FLORAPOL, dno Terramol 1-3mm, svícení 0,78W/l, zatím jen 3 ryby z minulého akva ...rostliny chřadnou a řasy jedou. Díky všem za pomoc.
Starší reakce
Odumírání emerzního listu.
Fotka
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,čím by mohly být způsobeny tyto fleky na rostlině? U jednoho listu je to dokonce naskrz, svítím deset hodin denně. Prosím poraďte děkuji
Starší reakce
zkontrolovat stari zarivek, zkontrolovat spinaci hodiny, zkontrolovat rozbor vody, pokud se objevuje ruducha, tak se zvysilo mnozstvi nerozlozenych organickych latek (muze byt odumirani casti rostlin), zkontroloval bych i stav filtru
nemel jsi nejaky jilovy hnojeni do dna? o kterou nadrz se jedna?
nekolisa ti davkovani co2?
0 07.07.2011 15:53 Jery Také bych zkontroloval dno. ...jestli si nesesedlo a nezaneslo detritem. Pak by rostlinám nešla čerstvá voda ke kořenům. Jaký tam máš substrát? ...a správně v jakém je stavu?
Dej fotku.
Co dno? V jakém je stavu?
A jak dlouho tam ty neměněný zářivky jsou a co je to zač?
Ahoj,
Potřeboval bych poradit... Dva - tři roky mě kytky rostly nádherně jako o život. (přidávám CO2, hnojím rybičkama)
Poslední měsíce ale vpodstatě všechny kytky včetně rychle rostoucích (Egerie) vykazují úplně stejné znaky chřadnutí. Kytky stále rostou stejně rychle (možná malinko pomaleji než dříve - subjektivní) ale jen vrcholky. Spodní části kytek postupně hnědnou a černají. Mýval jsem houštiny krásně rostoucích kytek a teď všude rostou jen vrcholky a vše pod tím stagnuje a černá.
Nejsem si vědom žádného zásahu do akva, který by to mohl způsobit, pořád měním vodu stejně 7-10 dní, cca polovinu. Krmení mám stejné, teplota je stejná... Zářivky sem neměnil... Dříve jsem občas (zřídka) přidával honojivo PlantaMin, zkusil sem ho přidat, kromě rozjetí chomáčků ruduchy se to na kytkách nijak neprojevilo.
Nenapadá vás něco? Mám dodat foto?
dakujem..budem dufat
Já bych to neřešil, anubisu občas odejde nějaký starší list který je obvykle rychle nahrazen novým mladým listem, který se "vyklube" ve středu růžice. Pokud jsou ostatní listy v pohodě a nežloutne celý tak ho nech jak je ;o)
Po dobrém obědě desert, po dobré večeři koňak.
Proč by se ancík měl chovat jinak. Jako třešinka na dortu mu Echinodory budou chutnat vždy. Jediná cesta je zbavit se jich.
Pokud chceš mít v akvárku kytky, tak se budeš muset těch ancíků zbavit. Jak jednou začnou s okusováním rostlin, tak už je to nikdy, nikdo žádným způsobem neodnaučí. Už jsem to tady psal několikrát, jsou to všežravci a spíš než tou zeleninou bych je přikrmoval masitou stravou, aby ta potřeba žrát jenom zeleninu u nich nebyla tak velká.
0 04.07.2011 16:10 jakubkofi – Jakub
Ja mal som rastliny,a ked som ich kupil tak boli pekné a mali kratke stonky a nadherné zelené listy no po 2 tíždnoch boli strašné mali dlhokanske stonky a listy boli hnedé miestamy zelené ale stonki dosahovali dlšku 125 cm a ked som ich kupil mali iba 10 cm..Môže to byť tým že som mal podomacky robené svetlo???
Tak dostali okurku, ta se jim docela libila soude podle toho, ze na ni byli porad prisati. Po asi 2 dnech jsem pri cisteni nadrze vyndala i zbytek okurky a dneska se divam na akvarko a ancik potvora zase sedi na echinodoru
Tak jsem tam hodila dalsi okurku. Nekde na foru jsem cetla, ze je prikrmujou tou zeleninou jenom tak jednou tydne. Jenze ja potrebuju aspon nejake kytky v akvarku. Nemuzou se tou zeleninou prezrat?
0 03.07.2011 11:20 xxx – anubias žltne
Asi pred týždňom som si kúpila anubias. Všetko bolo v pohode, vyzeralo to tak, že rastlinka je v pohode zelená a zdravá. Viem, že anubias nepotrebuje veľa svetla, ale predsalen niekedy svietim asi 20w žiarovkou. Ale dnes som si všimla na jednom liste(je úplne zakrytý ostatnými listami...možno to bolo preto, že sa k nemu nedostalo svetlo) že je úplne žltý. Zvyšok rastliny vyzerá zdravo(zatial).Tak som ho odcvakla. Teplota vody je okolo 27 stupňov, vodu pred "naliatím do akva" nechávam minimálne 3-4 dni odstáť (odchlórovacej chémii neverím)a svietim primerane s prestávkami. Predavačka v obchode mi radila hnojivo, ale poznáte predavačov, tak som sa nenechala ukecať
Čo mu môže chýbať? Mám hnojiť? HELP
A ancistrus žere pořád takže pro něj není problém za noc sežrat 4 echinodory. Viz. můj případ.
Máš pěkbný výbrus. Ancíci se překonali. Taky jsem koupil nové echinodory a do rána byli všechny vybroušené. Tak jsem listy co byli moc vybroušené ustříhl a nechal třeba jen jeden shopnější za cca 14 dní mi začaly na té samé rostlince růst nové listy takže to jen zastříhni a nechej tak a uvidíš. Jinak ti moji brusiči už to pak nechtěly když to mělo nové listy. Taky mě jedna celkem sympatická prodavačka ve zverimexu tvrdila že ancistrusi to jen tak nesežerou že musí mít důvod. A tvrdila mi že kdyžtřeba rostlinka neroste nebo se jí nedaří tak ji slupnou. Možná právě proto co zasadíš nové rostliny tak si myslí že neroste tak ji vybrousí. A jakmile ten hajzlík zjistí že se nějak zbrchala tak ji nechá aspoň v mém případě to tak je.
Já bych jim spíš přidal masitou stravu(patentky, rybí filé, dafnie, komáří larvy atd.). Proč si z nich zbytečně dělat vegetariány, kteří se potom při nedostatku zelenýho krmení mají o to větší snahu vrhat po rostlinách. Jsou to všežravci, na to je třeba pamatovat.
Mám je už docela dlouho a kytky hynou až teď. Tak dobře, zkusím jim přihodit kousek zeleniny a uvidím. Nakonec je to nejmíň náročné řešení
díky
To poslední je dobře. Jedná se o typické broušení Echinodorů ancistrusy.
0 30.06.2011 19:42 Spiroo Zdravím, něco se mi stalo s Echinodorem - nové listy jsou úzké a dlouhé, staré mají v sobě díry a jsou bledé. Viz foto. Alternanthera na tom taky není moc dobře- malé a zkroucené listy a díry v nich, při tom donedávna to byla jediná rostlina, která v akváriu pořádně rostla
Svítím teď míň (od 6-10 a od 17 - 22) kvůli řasám. Více fotek mám v prezentaci. Myslíte, že bych měla něčím přihnojit? Nezabije mi to rybky? Nebo že by za všechno mohli dva ancistrusy?
Starší reakce
aha no tak s ebudu muset bud rozloučit s ancíkama nebo s kytkama
tak jo dekuji za rady
Té závislosti se Ancistrus nezbaví. Vloni mě sežrali během pár týdnů 40cm Echinodorus. Letos jsem je v únoru vyčlenil z nádrže a mám pokoj. Nový Echinodorus z odnoží už má zase přes 30 cm. Ancistruse do hlavní nádrže s rostlinami již nikdy..... Nahradil jsem je otíky.
okurka nb tak?
chtel bych se zeptat jestli de treba z prebitku rostlin je nejak sparit a podávat je ancitrusum jestli to budou žrat ale aby my nezaly chodit poostatních kytkach
nemít ancistrusy, nemít kytky co jim chutnaj, nebo zajistit aby se nacpaly něčím jiným
Tohle umí ryby. Ancistrus?
Ahojte mám problém s echinodorus red ozelot uplně se nějak rozpadají listy
Starší reakce
O.K. Prostříhej ty odumírající listy, tím jí pomůžeš nejvíc. Jak jsem psal, podle mě se jí u Tebe daří a tohle je jenom projev růstu. Prostě ty listy který jsou teď už nahnědlý, uvolňují místo novým. Teď když se i světelný podmínky venku vylepšily, tak je ta výměna listů rychlejší, taky častěji odstraňuji podobný listy, jako u Tebe.
V akváriu je od samotného založení, vůbec jsem s ní nehýbal. Dřív byla krásně zelená, teď zarostla skoro přes celý kořen a nevypadá zrovna dvakrát nejlépe.
Jasně, tak jsem to myslel.
Ty více hnědnoucí listy odstranit a nechat jí klid a nehejbat s ní z místa na místo, to nesnáší. Pokud se na těch hnědnoucích listech netvoří nový rostlinky ve spodní části listů, tak bych si myslel, že má dostatek světla to hnědnutí je jeden z projevů tzv. rychlejšího růstu a obměny listů, alespoň takovou zkušenost jsem s těmahle kytkama učinil já. Jak dlouho je v tom akvárku?
nemůže to být tím, že hnědovka nemá dost prostoru pro růst? neměl bych ji trochu pročesat?
No na ty Tve Hnedovky vzdycky koukam na fotkach s uzasem, jak to ten chlap dela...
U té Hnědovky bych si myslel, že v nedávné době změnila stanoviště. To co vidím na té fotce jsou postupně odumírající starší listy, který je možno odstranit a rostlině nechat jenom ty novější listy.
Neni proc se omlouvat, a ano, info je stejne, i ten ma submerzni listy vyrazne uzsi, ten list na fotce je s jistotou emerzni. Tedy ten vydreny. Ten vlevo je uz submerzni.
Pokud jde o
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_bleherae , uvedeny ve Tve prezentaci, pak jde podle tvaru listu zcela jiste o emerzni list. Submerzni jsou mnohem uzsi a protahlejsi. Podivej se na fotky u teto rostliny, v prezentaci u mne je velkou dominantou akvaria, a jsem na nej take nalezite pysny.
EDIT: Ale ze Ancistrus vydrel diry, je neco jineho. Vydre stejne dobre zdravy list emerzni i submerzni.
Kvalita fotky je moc nízká, ale vypadá to, že je ancistrus ožral, ancistrusi mají echinodory hodně rádi.
Přidat reakci
1 ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163131x