Co se to děje s rostlinami?
Tak to je jasné že, ta studená voda stavu rostlin nepřidá. Jinak co se týká té mé hypotézy, tak mluvim jen o zkušenostech, které jsem viděl ve většině akvaristik.
Martin Honzejk
...V prodejně nemá dostatek světla a živin na to, aby začal měnit listy...
Zajímavá hypotéza...
Pokud nebude mít dostatek světla a živin k tomu, aby - jak píšete - mohl začít měnit listy (emerzní za submerzní), neměl by se potom vydýchávat a následně uhnívat? (Většina echinodorů má ráda dostatek světla, ale vegetuje i při velmi nízkých úrovních osvětlení.)
Jinak ta úvaha nad příčinami "problémů" Dania je správná, já bych jen podotkl, že sázet kytky do studené vody není zrovna ideální řešení. Už kvůli tomu, že přitom mohou zábt ruce.
O hnojení toho bylo napsáno už fakt hodně, tak doporučím hledat a hlavně číst a nejen o hnojení, ale i o zakládání akvária atd.
Martin Honzejk
Jasně, chápu
Asi se ptám jak trouba, ale však už tady začátečníky určitě dobře znáte :o)) Když ten list odejde z větší části, tak asi odstřihnout, že? A teď asi raději nehnojit? Díky za trpělivé odpovídání, už s těmi blbými dotazy končím
V prodejně nemá dostatek světla a živin na to, aby začal měnit listy. Ono, kdyby tam byl dost dlouho, tak možná. V prodejnách se kytky ohřejou nejdéle 14 dní a hned jsou tam nový. Každý se snaží zboží točit, nikoli aby mu leželo na skladě.
Martin Honzejk
Díky, to jsem tu četla, tak jsem to brala jako jednu z možností, ale bylo mi divné, že by je teď shazoval, když už v Hornbachu byl celý pod vodou... Dobře, vydržím a budu doufat, že se všechny rostlinky chytnou
Tohle vypadá, že je to přechod z emerzní (suchozemské) verze na submerzní (podvodní). To je relativně normální. Většina pěstíren pěstuje rostliny na suchu a tím pádem pak se rostliny přizpůsobují novému prostředí, až u koncového zákazníka. Už to tu bylo několikrát a dost často se tento dotaz opakuje, tak zkus trochu hledat. Jen na závěr. Vydrž je to v pohodě.
Martin Honzejk
Edit: No koukám že Lagron byl rychlejší, ale o dost stručnější.
Foto č. 3
Foto č. 2
Ahoj, chci poprosit o radu. Teď ve středu jsem založila nové akvárium, osadila podle mě pěkně rostlými rostlinami z Hornbachu a včera jsem musela uškubnout první zcela žlutý list z Echinodora... Co jsem zvorala? Napadlo mě, jestli voda při zasazení nebyla příliš studená (nějakých 15°C) nebo jsem to zhojila tím přidáním hnojiva po založení nádrže? A jak rostliny zachránit - částečně vyměnit vodu nebo nechat být a čekat, co bude? Díky za radu, jsem začátečník... Přikládám 3 fotky rostlin... Svítím 15W zářivkou od 7 do 22 hod...
Hnojit ci ne,je taky o tom jak narocne rostliny chces pestovat,jak to akva ma vypadat,hodne lidi po vzoru T.Amana a jinych,chce to akva mit jako on(nebot je to trend) a pak chte nechte musite do nadrze sypat ,svitit ,sytit ,strihat , upravovat,ucit se a nadavat
,ale skutecne prirodni akvaria tohle vsechno az tak moc nepotrebuji!!
Side tvoje metoda se mi líbí.
Vím, že trochu riskuji, když se opakuji a nadto ukazuji na nádrž, kterou mám trochu víc, než jako "dohledovou". (Díky, Romante, za ten výstižný výraz - "dohledová".
). Na tuhle jen nedohlížím, o tuto se i starám...
rybicky.net/nadrze/9630
(Už by to chtělo nové fotky...
)
Tahle nádrž neviděla za více než 2 roky žádné umělé hnojivo do vodního sloupce, obejde se s přirozenou koncentrací CO2, o kterou se starají živé organismy, rozklad odumřelé organické hmoty a přirozená výměna plynů.
K výživě echinodorů použito několik kuliček "Matkulu", jinak se hnojí pravidelnými týdenními výměnami 70-80l vody. (Surová vodovodní voda bez úprav, parametry viz prezentace.)
Dno odkaleno 1x, (v počátku po převzetí akva v neutěšeném stavu - viz foto), skla čištěna čtvrtletně, (od povlaku bakterií, které sice nejsou vidět, ale při manipulaci v akva je lze hmatem zaregistrovat), zářivky původní, (což mi říká, že je čas přemýšlet nad jejich postupnou výměnou...).
Pravdou je, že některým druhům rostlin dané podmínky nevyhovovaly, ale než "ztrácet čas" vytvářením pro ně vhodných podmínek, (světlo, CO2, výživa...), raději se věnovat těm, které ocení jen tu čerstvou vodu a trochu krmiva pro rybky.
K pravidelné péči ještě patří průběžné odstraňování nejstarších listů obou echinodorů, (byť dosud nepoškozené, zabírají příliš mnoho místa listům mladším a novým), a evidentně odumírajících nejstaších listů kryptokoryn, (které jsou IMO náchylné na zahnívání, o kterém si myslím totéž, co o jednom shnilém jablku v hromadě zdravých...). Přesto je nutné čas od času zredukovat stonkové rostliny a oplégry obou echinodorů.
A to vše při péči obnášející zhruba 30 minut týdně...
Skutečně bych méně zkušeným zájemcům o pěstování kytek doporučil začít obdobnou metodou, a teprve později se zkusit bavit CO2, PMDD, EI a podobnými postupy.
Z pominutím dělejte si prdel z plastelíny a ne ze mě. Kecáte tu blbosti.
OT
Tak vám se to zdá, tak se probuďte.
Ono pouzivani EI metody je hlavne doporuceno pro HI-tech nadrze,huste zarostle hodne osvetlene a silne dopovane CO2.Tohle prehnojovani ma zarucit aby bylo vsech prvku,potrebnych k vyzive rostlin,dostatek v duchu tzv.Liebigovo zakona minima(Liebig's Law of the Minimum)50% vymena vody pak ma zabranit hromadeni a narust latek nad urcitou mez a start noveho 7 denniho cyklu.EI metoda se nebrani urcitym upravam(podle sily svetla,druhu pestovanych rostlin apod.)je to normalni(neni to dogma),prece kazda nadrz je trochu jina.Take obcasne premererni hodnot vody neni nas skodu(byt je uplatnovana zasada"nemerit hodnoty")treba v mem pripade hodnoty zeleza,pridavaneho podle EI(CSM+B),jsem musel navysit 3 krat abych se dostal na hodnotu potrebnou pro rostliny!
Na EI musíte mít rostliny. Většina těch běžných v tom nejde pěstovat, protože příliš rychle rostou, nebo jsou moc velké.
I tak lze provozovat akvarium, snizit svetlo a hnojit vymenou... zalezi kdo od toho co ocekava..
Nejde přeci o válku, ale o různé pohledy na věc. Nikde nenajdete můj výrok o tom, že EI je blbost, která nemůže fungovat, jen jsem měl tu smůlu, že výsledek podobného pokusu jsem měl možnost vidět, a ten byl negativní. (Patrně vinou nedodržení souvislostí - vztahu mezi světlem, živinami, teplotou a kdo ví, čím dalším...)
Celou dobu hájím názor, že i s minimálními nároky ona péči o akva jde provozovat zdravé rostlinné akvárium. Což ovšem usnadní alespoň základní povědomí o tom, s jakou vstupní vodou mám co do činění.
Termín začítečník nebyl striktně myšlen na vás. Bude vám vyhovovat označení "pokročilý"? Nebo ještě lépe - "výrazně pokročilý"?
já jsem hnojíval dříve čiste PMDD potom jsem přešel na EasyLife Profito doplňky, potom jsem kvůli ceně přešel na upravenou EI poměrovně vůči vodě z kohoutku a k tomu tenco coctail .... Easy Life jsem opustil z důvodu 1. ceny 2. ne zcela přesného složení....
je přeci jedno jak cíli člověk dospěje když má nakonec hezké akvárium, které se mu líbí...
Já chtěl radu a nikoliv číst válku mezi různými metodami hnojeni, to patří do jiného tématu...
jsem tady nechtěl vyprovokovat takovou diskuzi jen poradit.. ,myslím že začátečník nejsem a už to víc jak deset let dělám, jen jsem chtěl zkusit něco nového resp. lepší PMDD s trošku jinou fylozofii hnojení...
Dodám že problém není na 100% listech ale na cca 20% ... jinak rostlinky rostou jak zběsilý již dříve...
...Vy jste vyzkoušel jen tu vaši, (metodu), kluk tady napsal, že začal s EI a vy hned začnete tvrdit, že je to blbost...
Jednak už jsem psal, že k různým akváriím přistupuji v tomto ohledu různě, druhak - blbostí to nazýváte vy. Já jsem vyjádřil názor, že (možná s malými úpravami) bych začátečníkovi při takové vstupní vodě doporučil hnojit výměnou vody a přes rybky.
...Přitom jste EI nikdy nezkoušel a tvrdíte mi tady jako vědma, že přijdou problémy, pokud se po prostřihu dávkování nezmění...
Osobně jsem "originální šablonu EI" opravdu nezkoušel, ale měl jsem možnost podobný pokus sledovat, (i s nevalným efektem), jak jsem už dříve napsal.
Pokud považujete odstranění cca 20 ks 40cm matečních rostlin A. undulatus, každou s cca 10-15 různě odrostlými potomky, spolu s 4-5 ks matečních H. "Vesuvius", každou opět s několika šlahouny, na nich pak nepočítaně mladých oplégrů ve velikosti od 5 do 20cm, dospělého A. madagascariensis a hromádku dalších rostlin z nádrže o rozměrech 80*40*35cm za "
prostříhání" nehodné zamyšlení nad změnou v dodávání živin, pak raději být "vědmou", než naivkou.
nooo zrovna KNO3 se mi schanelo docela spatne..... a zrovna u NO3 je dost znat jestli mam zarostli akva nebo poradne protrhano (hlavne kdyz mam zivocichy citlivejsi na vysoke NO3)..... a jeste jsem nezaznamenal zohledneni teploty a mnozstvi svetla.....
dalsi vec, treba neco podobneho EI provozuje daleko vic rostlinkaru, jen k tomu dosli bez toho, aniz by vedeli o teto metode
Ale tu nikto netvrdi ze to nefunguje.Len nie pre kazdeho je tato metoda vhodna.Povedal by som ze je vhodnejsia pre male akva.Totiz kto ma doma 1000L akva a ma vymienat 500L vody tyzdenne?
Ale inac s tou cenou KNO3 mas pravdu.
Tebe zatim moc neznam, ale Sida znam huz par let a jiz pomohl mnoha lidem....
Má to takový smysl, že se pak nic nemusí řešit a nemusí se testovat voda. Co je levnější, pořídit si kilo KNO3 nebo kupovat drahé testy vody? Je to jenom o přístupu, někomu se může líbit a vyhovovat, jinému (jako tobě) třeba ne, ale netvrďte mi tady, že to nefunguje, když jste to ani nezkoušeli. Konec, myslím, že už dál pokračovat nemá smysl.
Aky zmysel ma pouzivat rovnaku davku - ked je v akva mozno polovica z toho rastlinstva navyse ked stejne na konci tyzdna polovica z toho vyleje?
0 06.09.2012 13:54 gargamel –
Re: Sid Každá z metod má své výhody a nevýhody. Rád si poslechnu lidi, kteří zkusili obě metody - jak vaši, tak EI a řeknou pro a proti. Vy jste vyzkoušel jen tu vaši, kluk tady napsal, že začal s EI a vy hned začnete tvrdit, že je to blbost. Přitom jste EI nikdy nezkoušel a tvrdíte mi tady jako vědma, že přijdou problémy, pokud se po prostřihu dávkování nezmění. Co si mám o tom asi myslet?
tak pozor na sinici... vloni touhle dobou dost prazaku potrapila
Bude to stopro Želivka, právě mi to potvrdili na zákaznický lince PVK.
...důkazem toho, že to funguje jsou tisíce lidí, kteří takto akvária provozují a nemají ani ponětí o tom, že lze vodu testovat... Vsadil bych se, že originální rozpis EI tady z vás nikdo ani nezkoušel, ale víte, že to nejde...
Upřímně přeji, aby takto spokojených akvaristů byly statisíce, a aby jich alespoň desítky byly i mezi návštěvníky těchto stránek.
Každé přihlášení se "začátečníka" k tomu, že praktikuje
originální rozpis EI, a že mu akva dokonale funguje, srdečně vítám.
Znovu zopakuji: kdybych hnojil podle šablony "před a po sklizni", bez problémů by se to neobešlo.Ať je klid - u vás by tomu jistě bylo jinak.
to ho mas nejaky nizky, prumer je nekde okolo 7,6 -7,8 pH... ale ptal jsem se na alkalitu... tj. uhlicitanovou tvrdost (mekci je zelivka, tvrdsi karany)
zde muzes vycist prumerny hodnoty za lonskej rok pro zelivku i karany
www.pvk.cz/… nooooo pokud je porucha majici za nasledek zvyseni NO3, az nekde za kontrolnim mistem kvality vody, tak se na to prijde leda nahodou (to kdyz odberatel pojme podezreni a zaplati si rozbor, nebo pri rozsirovani site ci po oprave jine poruchy)... navic cim mensi zdroj tim vetsi intervaly mezi rozbory (minimalne 1x za rok zjednoduseny, jednou za dva roky uplny rozbor)
nepodlehej iluzim... neco o monitoringu vim a ve vodnim hospodarstvy se uz pohybuju nejakej ten patek....
pH z kohoutku je nějakých 6,8-6,9.
od provozaru.... ale typl bych si na temer cistou Zelivku
jakou mas alkalitu?
Nezlob se na mě, ale to je vysloveně blbost. Co když je vstpní NO3 nízké? Výměnama vody potom zajistíš co? Akorát ho budeš pořád snižovat a rostliny porostou čím dál tím hůř.
No ide o to ze pri tej metode sa nic nemera a nevyuziva ani rozbor.Co je na tom zle zacat takto? Ved takto kopec akvaristov zisti ze mozno ziadne hnojiva nepotrebuju alebo potrebuju -to ukaze len cas.
Milá moucho, a kde se dá přesně zjistit, jakáže voda to teče v té či oné části Prahy? Konkrátně se zajímám o Stodůlky, sídliště Velká Ohrada
Norma pro pitnou vodu v ČR je pokud se nepletu 50 mg/l.
Připomínka o zarostlosti akvária je naprosto nicneříkající, protože na tom absolutně nezáleží!
0 06.09.2012 13:02 gargamel –
Re: Sid Kdybych hnojil "šablonou" podle IE, musel bych dnes řešit problémy, co s akva.
Kdyby. Kdyby. Nestalo by se vůbec nic, pokud byste stále zachoval 50% výměny vody. Každopádně dělejte jak chcete, já si za svým názorem 100% stojím a důkazem toho, že to funguje jsou tisíce lidí, kteří takto akvária provozují a nemají ani ponětí o tom, že lze vodu testovat. Kvůli toho byla tato metoda koneckonců i vymyšlena - aby se nemusela voda testovat a upravovat neustále dávky hnojení. Vsadil bych se, že originální rozpis EI tady z vás nikdo ani nezkoušel, ale víte, že to nejde.
a co kdyz vstupni voda bude mit pres 80mg/L NO3 !!! (je to extrem, ale trvalo nekolik let, nez to potrubi opravily, praskly potrubi v miste, kde se stridal pretlak s podtlakem, dle aktualni spotreby a tak se kontaminovala voda pro celou jednu cast obce!!!)
proste zacatecnik musi hodne studovat, aby vedel co a proc do akvarka leje
a pokud se nepletu tak i u EI lze si spocitat jakous takous bianci zivin
a pripominka o zarostlosti akva je velice spravna
Já vlastně ve svém "experimentálním" akva také hnojím "EI". Ale recepturu si průběžně měním podle potřeby. Pravidelně měním stejnou část vody, ale živiny dodávám podle stavu rostlin. Je něco jiného živit akva s rostlinami, kde mají rybky problém proplouvat, a něco jiného živit totéž akva, když v něm máte "po sklizni".
(Příklad: nedávno jsem z nádrže 80x40x35cm "sklidil" cca 20 matečních Aponogeton undulatus, několik matečních Helanthium "Vesuvius" s výhony plnými mladých oplégrů, a k tomu hromadu dalších rostlin. Kdybych hnojil "šablonou" podle IE, musel bych dnes řešit problémy, co s akva. Hnojím podle potřeby a mám klid.
)
Před tím jsem hnojil Easy Life produkty a nějaké ty prvky dodával v balíčcích jako hořčík, mangan, železo apod... defakto jsem profito jsem zaměnil za EI..
bez znalosti vstupni vody je jakykoliv hnojeni sazka do loterie, navic bych chtel upozornit ze kvalita vody ve vodovodu se muze rapidne menit, např.: prirozene behem roku (hlavne u povrchovych zdroju),
dale pak zmenou/upravou technologie upravy vody (treba vapneni)
a v neposledni rade i diky distribucni siti (poruchy, kontaminace, ale i michani a dotovani z ruznych zdroju)
Priklad: prazska voda - dva zdroje:
- Karane (podzemni zdroje nektere dotovane zasakovanim, zadna zasadni uprava vody- jen z artezkych vrtu se voda musi zbavovat zeleza, vysoka kvalita),
- zdroj Zelivka (povrchovy zdroj VN Svihov - kolisava kvalita, uprava koagulaci, ozonizeci a pridavanim vapenného hydrátu apod.)
Zdroj:
www.pvk.cz/…
a co Vam tece po Praze z vodovodu - nekde ciste Karany, jinde Zelivka, ale casto smes, kde se pomer muze menit i z hodiny na hodinu....
proto nemuze existovat univerzalni vodicka pro vsechny akvaria, vzdy je treba upravit slozeni s ohledem na mistni podminky dane nadrze
Přidat reakci
1 ...... 201
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 163132x