Co se to děje s rostlinami?
1x14 dní výměna 1/3 vody, při té zemině a hnojení bych to asi dělal co týden jako reset(třeba i 1/2 vody), než přijdeš na to, kde je chyba.
Dodávám No3 , KH2PO4 , Ferox a komplexní Seachem Flourish. Asi pošlu na rozbor vody. Těm testum doma moc nevěřím
Můj odhad je na nedostatek skoro všech prvků.
V zimě je třeba svítit delší dobu . Některé rostliny i 12 hodin denně.

Zdravím chci se zeptat, nedostatek manganu nebo draslíku ? Nebo něco jiného

je to na starých i mladých listech. Ne na každým.
Zářivka by se měla měnit alespoň jednou ročně.
Zářivky mají samozřejmě svojí životnost. A i když svítí, nebude intenzita stejná jako u nové. Výměnou si jen polepšíte, zvlášť po pěti letech používání.



Je možné, že se světlo ze zářivek časem "vysvítí"? Mám GloT5 a zářivku jsem měnila naposledy 5 let zpátky
Nedaří se mi u rychle rostoucích kytek, limnobium, teď přidaný pupečník, naprostý rozpad. Ale méně náročné kytky jdou, anubiasy mi kvetou, nově zasazený echinodorus vyhání listy, kryptokoryna vyhnala asi 15 odnoží. Může to být světlem, nebo je to pořád prostě problém s živinami?
Svítím 2h ráno a 6 hodin večer a to na přiložené fotografii ještě měsíc zpátky byl v jiném akva hezký pupečník :(
Starší reakce
Zdravím. Přidávám nové informace. Dnes jsem si udělal orientační testy, opět jsem ostříhal mnoho děravých listů.
Aquar test pH = 6,5
Aquar test KNK = 6 - 7° dKH
Sera NO3 test = více jak 25 mg/l , a to jsem celý týden nehnojil dusíkem ( E.L. Nitro )
E. Life K test = 15 -20 mg/l
JBL PO4 test = 0,1 - 0,2 mg/l
Celkovou tvrdost mám okolo 10° dGH / ředím kohoutkovou vodu reverzní osmózou 1:1
Některé listy jsou téměř úplně rozpadlé, některé začnou nejprve krabatět, pak se objeví mnoho mikro děr a pak se rozpadají více , jiné jsou v pořádku a na jednom místě se objeví "prodřená díra".
Zatím zkusím trochu vylepšit proudění v akváriu, vyčistím hadice a zvýším dávkování P Plus .
Starší reakce
to by aj mňa zaujímalo lebo ja mam tuto alternanthera už tretí krát a zakaždým mi odišla. pritom sa všetkým rastlinám darí aj tým náročnejším. len táto nie a nie.

Zdravím.
Mám podobný problém s Alternantherou reineckii 'Mini' . Některé listy se ve velice krátké době najednou rozpadnou . Přikládám foto poškozených listů, které jsem dnes otrhal . Některé listy jsou jakoby sedřené - od rybiček ?? V akva mám dvě hejna - Tetry červené a citrónové, pár Otíků, tři Blac Molly a několik krevetek japonských . Hnojím nyní Easy Life Profito a přidávám Nitro, P Plus , Mg Plus a Fe . Moje prezentace zde je nádrž Zdenda.
Předem díky za jakýkoliv podnět .
Zdeněk
Starší reakce

Nezarastie.
Mám ju v kvetináči. A je vďačná, nenáročná.
Muzu se plest, ovsem domnivam se ze po deseti dnech od zalozeni je brzo na cokoliv usuzovat. Rostliny se muzou adaptovat na nove podminky a klidne je mozne ze cast listu shodi.
Neodpustim si ale poznamku, na subulatu pozor, je to neuveritelny plevel a jak se ji zacne darit klidne zaroste cele akvarium. Ja ji musel zlikvidovat.
Starší reakce
Žádný velký problém nevidím. Fleky jsou přirozené, zvlnění listů se nevyhnete a žloutnutí starších listů červených rostlin a jejich napadení ruduchou, které řešíte ve vedlejším vlákně, je vlastně také normální. Dbejte rad kolegů a hlavně se netrapte každou nedokonalostí! Protože akvárium jako ze žurnálu opravdu nemá nikdo.

Starší reakce
To co je kolem listů to černání je Štětka. Takhle začíná.
Pro "fajnšmekry" skutečně doplňte informace ohledně testů, (měření) CO2, světla.
Rovano zvýraznil "hnojení", které je do hustě ( 50% a výše) zarostlé nádrže ( vetšinou kytkama co "jedou"(stonovky))
Důležité info je i obsah hořčíku a vápníku ve zdrojové vodě.
Hnojíte možná jen výměnou vody...chce to i fota ohledně růstu v čase...
Stručně napsáno: máte to "rozhozené".
Hnojení: Bioflor master 3ml denně, fosfor+Rataj 2,ml denně,Easy carbo 1x denně 1ml,Tropica premium nutrition 1x týdne 4ml
Dno: Zásobní Substrát JBL Manado a navrch JBL manado DARK
Nebude problém zde? Nepřijde mi ta nádrž zarostlá(na té 2 měsíce staré fotce, měsíc po založení).
V prezentaci chybí údaje svícení. A aktuální fotky.
A máš změřeno, kolik draslíku a fosforu ve vodě je?


Rád bych se zeptal čin by mohlo být způsobené černání okrajů listů? Mám to jen na Anubiasech a Bucefalandre. o GSA rase na listech vím. Přidávám draslík i fosfor denne. Děkuji za případné přínosné řady .
Starší reakce
Založ prezentací ať se máme čeho chytit. Podle fotky tipují dusík a železo.
Tipnul bych nedostatek draslíku.
0 06.07.2022 22:01 Neonblue
Starší reakce
Je to echinodorus a pokud jsi ho koupil tak je to emerz, neboli rostlina pěstovaná ve skleníku a jakmile ji strčíš pod vodu bude měnit listy na submerzní a tyhle odumřou. Až bude z 1/3 hnědý tak ho odstřihni.


Akva mam chvíli, tuhle rostlinku tam mam 14dnu, dnes jsem si všimla takových teček. Co ji chybí? Akva bez co2,
Starší reakce
Tak těch 20-30cm týdně může klidně vyrůst hlavně v nově založených akváriích tenhle tip rostlin půjde.


Tak opravdu 10 cm asi ne, ale tak a 4 až 5 cm ano, ty vlevo ještě včera takto neležely a ta červená rostlina vpravo vzadu byla pěkně vidět.
Každý týden střihám, tahám a omezuji...
Tak trochu uder (a já tu lampu zhasnu) 10 cm za noc je trochu moc i když je to rychlík tak můžeš něco přičíst jinému postavení rostliny při světle a tmě. Jinak ale i lidé rostou, dýchají i když spí a ti nejmladší se i cpou to samé bude platit i pro rostliny. Jinak hnojil bych spíš po rozsvícení, ale to je o tvých časových možnostech.

No já CO2 zavedené nemám, to by takový rozdíl dělalo jen přirozené zvýšení CO2?
Už delší dobu mi vrtá hlavou co se to v akváriu v noci děje, opakovaně je vidět, že rostlinky přes noc silně zmohutní, zhoustnou a povyrostou, rozdíl je u Limnophila sessiliflora třeba 10 cm v délce a silné zahuštění!!!
Co se to v noci v nádrži s rostlinkami děje, že by to bylo jen tím, že večer dám do nádrže denní dávku hnojiva???
Starší reakce
Ahoj, nastuduj si, co je to biogenní odvápnění, které to dle mého názoru je...
Něco k tématu najdeš i zde na fóru, třeba vlákno:
rybicky.net/forum/146
Zdravím všiml jsem si bílých teček na mém anubiasu a chtěl bych se zeptat co to je a jak se toho zbavit?

Starší reakce
Tak snad, děkuji za odpověď

Dočetla jsem se, že levatky produkují hodně výkalů, tak to bude asi ono

Kořen Dark Wood z Invitalu, namočený byl cca jeden den
Tak jsme teď půl hoďky seděli a sledovali, objevili jsme minimálně 10 malých šnečků, pravděpodobně levatky. Takže kdo ví kolik jich tam je

Je to jen bordel na listech až budou rybky tak to sundaj.

co je to za kořen? odkud je a byl předem máčen?
Jo, taky mě to napadlo. Ale to se dá přece lehce ověřit setřesením nebo proudem vody
Možná ty méně kvalitní fotky zkreslují...

No mně to připadá jak výkaly. Ale tři malí šnečci (buď za ně ráda!) by tohle nevytvořili...
Ještě nikdo, ale teď jsem objevila tři malé šnečky. Pravděpodobně z rostlin, ale ty jsme sázeli toho 30.12.
Už tam někdo žije? Ryby, šneci...?

Tvrdé voda tu je, je to tak. Používám PMDD bez NO3. Takže NO3 vzniká jen z odpadů, pohybuje se 40 mg/l, před výměnou možná až 50 mg/l. Ryb určitě nemám moc, i když údaje o rybách zde nemá příliš aktuální. Vápníku se také neobávám, draslík neměřím. Odkalení dna až na výjimky každý víkend. NO3 i P měřím pomocí SERA, asi zkusím JBL.
Navýšil jsem fosfor hned po mém dotazu a zdá se, že problém se zastavil.
Václav: kamennou drť jsme už spolu řešili, chystám se na její výměnu (ještě zvažuji co místo toho). Tvrdost vody, i vstupní, měřím kapkovými testy JBL. Nemyslím, že tu bude chyba. Jinak všechny rostliny mně snad celý rok perfektně rostou, možná až dost rychle. Jen teď náhle byl ten popisovaný problém.
Ještě jsem našel údaje Středočes.vodáren k vodě v místě. Jsou to sice údaje starší, ale zdroj vody se nezměnil. Viz náhled.
Díky za vaše názory (i Buldr a jab63). Řasa na skle a tmavší listy se taky objevily.
Nemyslím si že bude málo, na tej jednej fotke má zelený drop a na videu mu tam ide z difuzeru poriadna dávka bublín, okrem toho ak mu stúpa NO3, tak baktérie pracujú dobre a pridajú ďalšie CO2 a rastliny si môžu cucnúť aj z HCO3/Kh 11/, takže súhlasím s menej vhodným dnom ale minerály sa rozpúšťajú len toľko, koľko sa vytvorí kyseliny uhličitej a ph má v akva 7,2. Ak by tam tlačil viac CO2 mohlo by to ohroziť nielen ryby, ale aj činnosť baktérii. Predpokladám, že takto ide dlhšiu dobu a to by sa asi prejavilo na Alternathere už skôr. Ja si vzhľadom na riasy a ruduchu na niektorých listoch myslím, že je tam moc rýb a zlé hnojenie. No uvidíme ak dodá viac info, príp. urobí niektoré navrhované zmeny.
Edit: Napadlo ma ešte urobiť pokus s jednou Jardenových teórii, možno to bude špatne, ale potvrdí alebo vyvráti to moju či Václavovu teóriu. Ak by pridal svetlo uprostred 8 hodinovej svetelnej periódy cca 2 hodiny na 80-90 percent a potom zase dolu, mali by sa rastliny menej vyťahovať a znižovať aj NO3, samozrejme toto nastavenie urobiť až po tých 2 výmenách vody v týždni a hodnoty živín vo vode kontrolovať a udržiavať na potrebných hodnotách. Môže sa to ale aj zhoršiť-to neviem odhadnúť. Skúsime?
Podle mě je celé tvé měření obsahu Co2 s velkou chybou na tu tvoji vodu to použít asi nejde. Už jen pH 7,4 a KH 12 by dávalo podle kalkulačky skoro 12 mg/l což u vstupní vody asi nesmysl. Do tak tvrdé vody přidávat CO2 rostlinám asi moc nepomůže proto ty náročnější nevypadají dobře. Příčinou tak nebude nedostatek nějakého prvku ale malý obsah CO2. Další věc je dno vypadá to na klasickou černobílou drť ty bílé kamínky dej do octa a uvidíš, jestli šumí. Pokud ano tak máš problém teď to nevadí, když pominu velikost, ale kdybys srazil tvrdost zase by ti jí to zvyšovalo.

Ahoj, máš veľmi tvrdú vodu, takže nedostatok Ca by som vylúčila, ale keď ti stúpa NO3, tak buď hnojíš nezmyselne s KNO3 a mal by si len K2SO4, alebo je špatná údržba a prerybnené s veľa odpadom. K by si mal mať cca 15- 20mg/l, tak pre istotu skontroluj a horčík pridávať opatrne, ten je vo vstupnej vode 15mg/l.Osobne si myslím, že je to veľa odpadu a urobila by som počas jedného týždňa 2 výmeny polovice vody s prihnojením na potrebné hodnoty a o týždeň bude snáď stačiť robiť len jednu výmenu s polovicou vody. NO3 by ti malo klesať nie stúpať, inak je veľa odpadu. Ja by som aj poriadne odkalila dno a snažila sa o NO3 na 5-10mg/l tesne pred výmenou vody na konci týždňa. Po výmene vody by ti mali poriadne prebublať rastliny akvárium kyslíkom. Kým tento stav nebude, tak stále ešte niekde bude problém tzn. nevyvážené hnojenie alebo moc odpadu najskôr.
www.svas.cz/… -dusičnany zrejme kolíšu-prekontroluj
Fosfor by měl být přidáván každý den. NO3 máš 40mg/l. Nevím jak měří Sera ale nadbytek NO3 vyvolává nedostatek draslíku. Na to, že bubláš CO2 máš pH 7,1. To mi příjde hodně. Víc mě nenapadá.



Ahoj všem, prosím o názor(potvrzení mého), zda jde o nedostatek fosforu - viz obrázky. Starší listy náhle zkroucené, děravé, rozpadají se. Nové listy v pořádku. Podle většiny informací by mělo jít o nedostatek P, na některých místech jsem ale četl o podobných projevech při nedostatku draslíku.
Běžně se P snažím pomocí roztoku KH2PO4 držet na 1 mg/l, dodávám asi 1x za dva týdny. Nyní mi zřejmě klesl na 0,5 mg/l, po zjištění problému doplněno současných 1,8 mg/l
Přidat reakci
[1] ...... 198 199
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 157168x