Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2019 22:44 Muž Jarden Sk [27] Re: Klof
Jj je to ale tekutý uhlík/Glut./ - na riasu zaberá ale likviduje aj bakterie a pri predávkovaní spáli aj machy tak opatrne s ním.Ale pozri si toto ak máš Platinum je to docela slušne popísané hnojenie www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2019 22:39 Muž Klof [0] Re: Jarden Sk
Myslel jsem si, že světlo neuškodí. Navíc svítím až odpoledne až přijdu z práce dlouho do noci. Proteď zkrátím dobu svícení na 6 hod. Vzduchování chci nahradit rozstřikovací rampou plus vyměnit molitan za větší. U CO2 ale zůstanu, zatím nevím co je to řasa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2019 21:34 Muž Jarden Sk [27] Re: Klof
Máš podobný problém na rastlinách ako príspevok nižšie od Lister, určite chýba hnojivo, ja som zástanca testovania vody testami a hnojenia na základe nameraných hodnôt aj keď nie sú dokonale presné, ale s testami JBL a Sera som celkom spokojný.Za mňa by som zmeral najprv parametre a potom začal pridávať hnojivo.Živiny tam budú chýbať určite, ale množstvo ti nebudem strielať.To privzduchovanie by som ale zrušil, stačí len jemne čeriť hladinu a CO2 nie je tekuté /Glut./tak s ním radšej šetri ako ten silný bublifuk. 10 hod. svetla bez hnojiva je dost, tak by som bol opatrný so svietením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2019 19:54 Muž Klof [0] Re: Jája
Fotka k příspěvku Díky za odpověď. Rostlinky docela jedou, ač v poslední době se mi moc nezdají ty vepředu. Jaksi jim prosvítají listy, neustále se šíří dál po dně, ale přitom ty listy docela odchází viz foto. CO2 dávám tekutý od Invitalu, zářivku mám 17W led pro rostlinky, svítím 10 hod. denně s 2 hod. přestávkou, ale vůbec nehnojím, mám obavy o rybičky, akva jede necelý měsíc. Dno je celé platinum powder soil myslím 18 l. Nepomohlo by přihnojování?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2019 18:53 Muž Magic [674] - RostlinyRe: Lister
Lister napsal:
Kvůli té alkalite zvažují že tam zkusmo budu dávat ten uhličitan draselný - trochu stabilizuje prostředí a ještě dodá K - pokud tam opravdu chybí, mohlo by to pomoct. Dnes jsem měřil vodu po ránu a pH leze k 6.


Poznámka chemika, spočítané len tak na kolene:
Pridávaním K2CO3 každý jeden °dKH je až cca 14mg/l K+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2019 18:53 Muž Jarden Sk [27] Re: Lister
Mám 50l akva bez CO2 a hnojim to Tropicou zelenou a oranžovou a je tam menej rastlín ako máš ty a svietim malou led lampou iba na polovicu akva a draslík je tam asi 12mg/l. V Tropice je draslík 1 percento, neviem kolko je v Profiplants Compl.free ale určite tam je a aj v N /Kno3/ tzn. že ti stačí hnojiť Profiplants aby si dodal draslík a mikroprvky. Ak tam chceš zdvihnúť Kh, tak radšej tam nalej viac Profiplants tam máš všetky prvky K,Mg aj Ca na zvýšenie tvrdosti a ešte mikroprvky. Jediné o čo tu ide je, či ho tam dávaš moc alebo málo a to nezistíš ak nezmeráš aspoň Fe ak nie K. Vymeň pol vody nahnoj aspoń 10ml a každy druhý deň aspoň 2ml. Na začiatok aj trochu N a P, neskor nič ryby dorobia a uvidíš zmenu po 3-4 dňoch ak to pôjde "pánovi" tak je to prehnojené ako písal Ščobák a vymeníš zase vodu a nahnojiš iba trochu N, ak nie tak to pojde... Ps. Do akva pridávaš iba mikro z Profiplants, tablety NPK v dne sú makro pokial si nedal tablety NPK+micro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 17:47 Muž Lister [13] Re: Tommo
Ty píšeš, že jsi vyměnil 50% vody někdy teď, protože "jsi se v tom hodně hrabal".

A o něco níže jsem psal že běžné měním 50% a někdy i více. Asi zkusím udělat velký reset, vyměním co nejvíce vody a tak nějak rozumně dohnojim nebo to nechám třeba týden bez hnojení, ať vím jak se to chová v čisté vodě.

/teraz nízka Kh/ a vzninuté dierky od minulého týždňa na rastline/málo K/ +nezmenený stav E.quadricost. /málo mikro a teda železa/.To je dosť indícii na to, že by malo byť málo Profiplants compl. Predtým si ho dával 7-10ml a teraz len 5ml tento týždeň

Nízkou alkalitu máme pořád, myslím že jsem to psal níže. Vstupní vodu nedokážu ani změřit - ukazuje mi to nulu. Hnojiva tam za týden bylo 7ml - 5ml po výměně a pak 2ml uprostřed týdne - to jsem taky uvedl.

Kvůli té alkalite zvažují že tam zkusmo budu dávat ten uhličitan draselný - trochu stabilizuje prostředí a ještě dodá K - pokud tam opravdu chybí, mohlo by to pomoct. Dnes jsem měřil vodu po ránu a pH leze k 6.

Možná chybí uhlík, ale nevím jestli by výpadek toho malého množství, které jsem tam dával mohl dopadnout takhle - dával jsem max 3ml na týden - doporučené dávkování je 1-2ml na 100l a den.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 19:30 Muž Tommo [209] Re: Lister
Ahoj,
pokud používáš hnojivo Profiplants v doporučených dávkách N- denně 1ml na 10 l vody, P+mikro týdně, dávkování stejné 1 ml na 10 l vody je doporučeno měnit týdně 50% vody. Ty píšeš, že jsi vyměnil 50% vody někdy teď, protože "jsi se v tom hodně hrabal". Používám totožné hnojivo v dávkách momentálně větších - světlo mám silné a sytím CO2 a naprosto nemám problém. Zkus opravdu dodržovat týdenní výměnu 50%, čímž do vody dostaneš jak draslík, vápník i hořčík.
Rádoby "vědci" ti poradí změř tohle, změř tamto (nejlépe velikost molekuly páry). Nikdy to nezměříš přesně a budeš v tom mít ještě větší guláš. Pokud nemáš přehled o vstupní vodě, zkus si nechat udělat rozbor. Zaplatíš za to méně než za různé vodičky na měření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2019 19:24 Muž Jarden Sk [27] Re: Lister
Viem že, pochybuješ o mojej rade, ale deficit NO3 ako som sa domnieval nebol tak výrazný, ale skôr Profiplants Complete. Ten obsahuje podľa výrobcu aj horčík aj vápník/teraz nízka Kh/ a vzninuté dierky od minulého týždňa na rastline/málo K/ +nezmenený stav E.quadricost. /málo mikro a teda železa/.To je dosť indícii na to, že by malo byť málo Profiplants compl. Predtým si ho dával 7-10ml a teraz len 5ml tento týždeň-takže dávka sa ešte znížila.Svetlo som tiež radil s väčším rozostupom nie len hodina. Urob si názor sám a rozhodni sa. Kapsle do dna ti nabehnú tak po 1-2 týždňoch,to je dosť. Na 100 perc. si budeš istý len zmeraním hodnôt Fe a K. Viac ma už nič lepšie nenapadá, ale samozrejme som zvedavý na riešenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 18:53 Muž JirkaŠčobák [2967] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: Lister
Napadá mě, jestli jsi to s chemií a hnojivem nepřehnal a rostliny nespálil.
Použil jsi dost rostlin, jednoduchých rostlin, chytly se, toto mě napadá jako logická věc. Kdyby rostlinám něco scházelo, budou stagnovat, ale neodejdou tak hromadně. Možná jsi je zničil tím, že se moc staráš. 50l není moc - dá se v tom docela snadno překročit kritická hranice. Vlastně to může být jako rozpad u kryptokoryn. Každá rostlina se dovede podobně rozpadnout - jen potřebuje silnější impulz.

Jestli to je, co píšu, postupuj takto: Vyměň 10% vody dnes, 10% zítra a 10% pozítří. Nic nezkazíš a může to jen prospět. Hlavně do ní nic nepřidávej. Máš tam spoustu rozpadajících se rostlin, to znamená, že živin hromadu.

Mastný povlak na hladině nepozoruješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 18:26 Muž Lister [13] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ono to rostlo bez potíží všechno - viz ten můj první příspěvek - netvrdím, že rostliny byly 100% bez poskvrny, občas nějaká dírka, občas padl nějaký list, ale jinak se akvárium drželo slušně. První velký problém nastal minulý týden, kdy se začal rozpadat ten quadricostatus, do té doby to rostlo slušně - viz fotky. První je po založení, druhá po cca 3 týdnech už s rybami. Limnophilu jsem musel stříhat každý týden do 2/3 sloupce a během týdne dorostla. Ludwigia taky celkem jede. Bleherka se taky slušně chytla - ze začátku byly listy světlé, ale po nahnojeni dna se slušně zahustil. Altenanthera jen dožívá. Ta se fakt nechytla, ale zatím ji tam nechávám, jestli se nestane zázrak.

Teď to ale tak nějak postupně odchází skoro všechno, fakt nevím, kde nastal tak velký zlom.

Uvažuju, že opět pořádně vyhnojim dno. Chtěl bych zkusit nějaké NPK kapsle. Pokud budete mít někdo s nějakými dobré zkušenosti a poradíte, budu rád. A taky už delsi dobu dimam nad tím jestli se nepokusit něco udělat s tou alkalitou - ta je fakt hodně nízká, zvažoval jsem na zkoušku pro Rataje stabilan - roztok uhličitanu draselného - trochu by to stabilizovalo pH a ještě dodá i kalium.

Ještě ke světlu, jak tu padl dotaz. Teď svítíme 2x4 hodiny s hodinovou pauzou. V každém intervalu svítíme intenzivně pomocí dvou světel 1.5 hodiny, zbytek jede jedno světlo.

Možná je tam něčeho přebytek, možná se tam nahromadil nějaký stopový prvek, který to blokuje, fakt nevím.
Naše voda má určitě dost málo vápníku a hodně málo hořčíku. Ale minimálně ten hořčík by měl v hnojivu být.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 16:43 Muž JirkaŠčobák [2967] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: Lister
Je nějaká rostlina, která ti prosperuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 16:34 Muž Jarden Sk [27] Re: Lister
Ahoj ak ti vyskočil dusík tak si ho tam dal moc, vymeň polovicu vody a odmeraj testom.Podobne aj draslík a uprav pridávanie hnojiva Profiplants Compl. free bude málo. Rozpadnuté časti rastlín odstráň-odstrihni. Testom na draslík JBL by si mal vedieť kolko ho tam je.Fosfor uber. Riasa bude z toho rozvíreného dna a vyšieho NO3 vo vode 10mg/l ti stačí. Bez testovania sa to nedá hnojiť odbuka dobuka. Nepíšeš ako s tým svetlom, menil si niečo? Ak meriaš NO3 len pásikom, stačí ak bude jemne ružový po výmene vody,Pridaním dusíku ti padol draslík a mikro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 16:24 Muž nekdo [192] – Taky jeden dotaz
Fotka k příspěvku Tak něčeho je moc, nebo málo - bakopa zlobí, někdo poradí v čem je problém ? Jestli tedy je ...
Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 15:07 Muž Lister [13] Re: Jarden Sk
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak se hlásím po týdnu a musím říct, že začínám být nešťastný a trochu se bojím, že z nějakého (pro mne nepochopitelného) důvodu jde celé akvárium do kopru.

V neděli jsem udělal údržbu, ty listy byly prakticky rozpadlé, snažil jsem se zachránit, co šlo, vše vytrhal, něco lehce přesadil. Výměna 50% protože jsem se v tom fakt hodně hrabal a proto jsem dal i poloviční dávku Pristine. Prime tentokrát ne - odstátá voda. 5ml Profiplants Complete Free, 2 ml jejich fosforu a pravidelně jsem dávkovat i 4ml dusíku - opět Profiplants. Jejich doporučení je 1ml na 10l denně. V půlce týdně 2ml hnojiva a 1ml fosforu.

Všechno je spíš horší. Quadricostatus se une rozpustil nové lišty nejsou, začal žloutnout tenellus a taky opadává. Na velkolistých už je to žloutnutí taky vidět. Na hygrophile drobné tečky jako u nedostatku K. Začíná se hodně objevovat zelená řasa.

Parametry vody jsou přibližně pořád stejné, pH různými testy mezi 6.3-6.5, ale měřeno vždy až během dne, nevím kolik je tam po ránu. Velmi nízká alkalita- tak 1-2 st, celková tvrdost max do 8. A dusíku tam mojim testem je rozhodně mnohem víc než bývalo - dokonce se bojím že jsem to trochu přehnal - nemám úplně přesný test ale je to tak kolem 30mg.

Nevím, jak dál.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2019 16:34 R Žena Jája [1096] - ŽivorodkyRe: Klof
Rostliny jsou v pořádku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 08:25 Muž Lister [13] Re: Anthrax - výměny vody
Jestli vám do toho pánové mužů vstoupit :-)

Výměny vody asi budou zbytečně velké, ale myslím si, že v určitě fázi měly velký smysl. Protože měsíc po založení se fakt pořádně rozjela hnědá řasa a byla úplně všude. Filtr ani dno ještě nefungovalo, u dítěte nastalo nadšení z nového akvária a strach o rybky aby netrpěly hladem - asi víte jak pak vypadalo krmení.

Ale to už jsme teď asi ukočírovali a proto jsem menší výměny vody navrhl hned v úvodním příspěvku.

Do filtru se snažím moc nesahat. Máme tam dvě komory - co 14 dní čistím molitan z první části filtru a do biologické části se snažím nesahat cca měsíc.

Se světlem je to tak že, akva má úplně debilně konstruovaný kryt, kvůli kterému původní zářivka neosvítí skoro celou horní polovinu v zadní části vodního sloupce, proto jsme přidali druhé, abychom rostlinám vzadu trochu pomohli. Výměna krytu by asi byla lepším řešením, ale ten kryt má dvě části - samotný otvírací kryt a pak plastový rámeček, na kterém to celé drží. Ten je napevno nalepený na akvárium, tak si nejsem jistý, jestli nemá i podpůrnou funkci - odřezat ho by bylo to nejjednodušší....

Čím méně náročné na údržbu to bude, tím lépe.

Upravím nějak svícení, budeme měnit méně, hnojit co možná nejjednodušeji, budu kontrolovat, jak moc dusíku tam na konci týdne chybí a sledovat rostliny a uvidíme.

Zcela upřímně - než jsem tu vodu otestoval, tak by mne vůbec nenapadlo, že u takto malého a živočichy celkem dost zaplněného akva ten dusík může chybět. Holt mám v akvaristice cca 20 letou pauzu a kdysi ta voda z kohoutku asi fakt lezla trochu jiná, protože tenkrát jsem vlastně nikdy nehnojil a akvária měl zarostlá hodně podobně jako tohle.

PS: omlouvám se za chyby a nesmysly v příspěvcích. Většinu píšu z mobilu a ten si často píše, co chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 06:42 Muž Jarden Sk [27] Re: Anthrax
Súhlasím, prečo to zbytočne komplikovať.Lister ma však zaujal svojím navrhnutým a myslím aj správnym postupom ako ďalej, perfektným popisom nádrže s údržbou a uvažovaním, preto sa nebojím, že to zvládne.A čo zvládne otec, mal by aj syn. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 23:11 R Muž Anthrax [2653] Re: Jarden Sk
Však netvrdím, že něco někomu vnucuješ. :-)
Jen mi přijde, že jestli to má být akvárko dítěte, tak by to mělo být akvárko spíše jednodušší a nenáročné než složitější a náročné. Ne, že by děti nebyly šikovný a taky záleží na věku..... Ale přeci jen, ukočírovat silný světlo a hnojení a být důsledný v údržbě a trpělivej... To každý dítě nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 21:28 Muž Jarden Sk [27] Re: Anthrax
Myslím si, že bolo a je to určite jedno z riešení a mnoho akvaristov by to tak aj riešilo. Osobne som však pri používaní umelých hnojív a chémie, za väčšie výmeny vody, dôvodom je množstvo zlúčenín prvkov z hnojív, ktoré vznikajú a usádzajú sa v dne a filtri. Dokonca aj pritvrdím a pravidelné odkalovanie dna a čistenie filtra-čo mnohí odmietajú. V akváriach bez chémie-to nepovažujem za nutné.Je to môj osobný názor na vec, nechcem to nikomu vnucovať, ja to v akvariách tak robím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:57 R Muž Anthrax [2653] Re: Jarden Sk
Čili tou vodou moc NO3 nedodá. Nebylo by líp v akváriu ponechat více staré vody? Z akva se pak neodebere tolik živin, které se skrze krmení a ryby vytvoří. Samozřejmě bez přidávání těch zmíněných přípravků. Navíc při menších výměnách bude akva stabilnějším prostředím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:42 Muž Jarden Sk [27] Re: Anthrax
Podľa mňa nie a myslím si že problém je práve v tom, že po výmene vody, ktorá obsahuje minimum dusičnanov, nie je do akva dodaný NO3 a ryby nestačia tento tak rýchlo vyrobiť a strádajú rastliny. A ešte je jeho množstvo obmedzené pridávaním prípravkov S. Pristine a Prime.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 20:24 R Muž Anthrax [2653] Re: Lister
Nejsou to zbytečně moc velké výměny vody? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 17:25 Muž Jarden Sk [27] Re: Lister
Ešte by som zmenil svietenie a rozdelil na dve časti s prerušením, je to hospodárnejšie s prirodzeným CO2 ak ho nepridávaš:4 hodiny doobeda s 1 hod.intenzívneho svietenia a 4 hodiny večer rovnako. Pri silnejšom a dlhom svietení sa ti vyčerpá všetko prirodzene vytvorené CO2 naraz a nemusí stačiť-hladinu čeriť slabšie aby zbytočne neunikal z akva. Kyslíku rastliny vytvoria dosť, tak sa netreba báť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 16:09 Muž Lister [13] Re: Jarden Sk
Tak je vidět že to asi fakt funguje :-)

Vyřadím Prime a Pristine, budu zase dávat odstátou vodu (sobota), hnojit budu Complete Free a Fosfor jak jsme napsal a s tím dusíkem to zkusím aplikovat 3x týdně -(ne, ut, čtv), aby tam nebyly tak velké výkyvy, když bych tam nalil týdenní dávku naráz.
Filtr by toho tolik brát neměl, máme tam jen cca 1 litr náplní z toho polovina je akvacit a druhá polovina Eheim pro. Průtok odhaduju tak max 100l/hod.

Ještě jednou díky moc, oceňuju, že si někdo udělal čas na odpověď.

K těm testům - určitě něco objednám, u nás ale fakt nic není - malé město, dvě akvaristiky, z toho v jedné nebylo vůbec nic, v druhé aspoň jeden. Ale už jsem si zvykl věci objednávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 13:03 Muž Jarden Sk [27] Re: Lister
Seachem Pristine a Prime znižujú práve množstvo org. odpadu a a teda amoniaku,NO2 a NO3, tak prirodzene potom rastlinám chýba. Ten postup čo si uviedol je podľa mňa v poriadku a malo by sa to zlepšiť.Sera test NO3 a PO4 by mal byť dobre dostupný, v najhoršom objednáš.A ten PO4 na 0,8-1mg/l ale ak je v dne, tak vo vode stačí aj menej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 12:42 Muž Klof [0] – Pokroucené listy rostlin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Je normální, že jsou listy rostlin pokroucené viz foto? Jinak rostou docela pěkně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 12:26 Muž Lister [13] Re: Jarden Sk
Díky.

Vyzkouším. Mám doma od Profiplants i samotný dusík a fosfor, takže nadávkuju dle doporučení - až dojde tohle hnojivo, tak přejdeme na kompletní a to by už měl kluk zvládat sám. Nějaké kuličky do dna ještě zbyly, ale to si možná nechám na později - podle výrobce mají vydržet delší dobu a pod tu blehearku vzadu jsem dával tři a ta zatím jede hezky. Nechci měnit vše naráz, abych otestoval, co funguje a co ne.

Denní dávkování je pro mne nemožné, takže budu asi hnojit tak, že po výměně vody nadávkuju 2/3 hnojiva a v polovině týdne pak další třetinu.

Rybek tam úplně málo není, ale je pravda že nejsou moc velké. S atol jsem se to nepřerybnit - jen budeme muset vymyslet kam dáme těch 20 malých gupek, které tam plavou.

Testy nějaké seženu, ale u nás se teď fakt nedalo nic sehnat, takže mám jen papírkovým test od Easylife.

Když tak nad tím přemýšlím, tak ještě jednu věc jsem změnili - asi 3 týdny přidáváme Pristine - opět kvůli hnědé řase. Nevím, jestli je možné, aby ty bakterie v té vodě tak zamávaly s dusíkem aby tam najednou chyběl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.11.2019 10:50 Muž Jarden Sk [27] Re: Lister
Velmi dobre si popísal akva a hnojenie, tak odpoveď je ľahká. Chýba ti dusík a pravdepodobne aj fosfor v akva. Tablety v dne sa už vyčerpali/akva je silne zarastené a rýb málo/ a hnojivá ktoré používaš ho neobsahujú, tak znova vyhnoj dno a prihnoj aj dusík kompletným hnojivom napr. PROFIPLANTS COMPLETE PLUS /týždennú dávku rozrátaj a hnoj denne/./Prime je zbytočný pridávať./Hodnotu NO3 stači udržovať na 10mg/l vo vode/zistíš kvapkovým testom NO3 Sera alebo JBL/Zdar...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2019 10:15 Muž Tref [16] Re: Lister
Zajímavé, takhle vypadá quadricostatus i u mě v akva kde v podstatě nehnojím. Přesněji kde občas dám mikro a fosfor, ale nedávám draslík a hořčík. Tak mě napadá jestli není u mě problém tam.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2019 15:53 Muž Lister [13] – Náhle zesklovatění jemnolistych rostlin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nazdar lidi. Potřebuji radu. 3 masové staré synovo akvárium. 50 litrů, délka 60cm. Středně zarostlé, žádné velké umění, prostě jsem tam nasadil, co šlo. Po úvodním klasickém boji s hnědou a zelenou řasou si to sedlo a měsíc vše fungovalo slušně.

Do dna (Unisoil) jsem nazacatku tak nějak nesystematicky nacpal kuličky od Profiplants a hnojil na střídačku Bioflorem od Rataje 10ml týdně a Profiplants Advance Free - ze začátku 5 ml, jak se rostliny chytly tak 7-10ml týdně podle toho, jak se mi zdály. Poslední 3 týdny používám Prime a asi jsem udělal blbost, že jsem hnojivo lil dohromady s Prime do kyblíku.

Když jsme bojovali s řasou dával jsem denně tekutý uhlík, teď už nedávám. CO2 ne. Výstup filtru je pod hladinou, posledních 14 dní jsem ho směřoval víc nahoru než předtím. Rybí osádka 12 velkých kusů a nějaký potěr živorodek. Pár Clythonu a zeber, nějaké krevety. Výměna vody týdně 50-70%.
Vstupní voda je hodně měkká, pH 6.3, kH mým testem nezměřím, GH je tak 3, max 4. V akváriu mám něco málo vápence takže tam je voda většinou 6.5, kH tak kolem 2-3 a GH tak 6-7.

Svítíme 2x 900 lumenů, celkem 8 hodin, ale obě světla dohromady svítí jen 4 hodiny.

NO2 neměřitelné. NO 3 ve vstupní vodě taky nízké - tam je skoro nezmerim, v akváriu je tak 10mg/l možná i min. Nemám moc přesný test ale nic lepšího jsem u nás nesehnal.
Železo teď nezměřím.

Myslíte že jsem si moc nepomohl tím Primem, který mi vysrážel živiny? Nebo tam železa od začátku bylo na hraně a jak přestaly působit kuličky, tak se to projevilo. Nebo to nebude železo a uvažuju úplně blbě. Třeba nedostatek dusíku (to se mi úplně nezdá), některé rostlinky sice trochu žloutnou ale spíše jsou průhledné. Nebo naopak něčeho přebytek?

Je mi jasné, že mi hodně lidí poradí, ať změřím to železo, ale to teď tak nějak nezvládnu ;-)

Nějaký nápad? Můj plán - dávkovat komplexní hnojivo v maximální dávce dle doporučení výrobce, hnojit až druhý den po výměně vody a měnit min vody, aby se tam udržel nějaký dusík. Nebo mám dusík taky přidávat?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2019 13:29 Muž ZDRI [881] Re: Misery1996
Zelená vláknitá řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2019 13:13 Muž Misery1996 [-1]
Fotka k příspěvku zdravím,
mohl by mi prosím někdo říct, co je to za "bordel" na této rostlině?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2019 22:07 R Muž lacewings [3801] - Živorodky-přírodní formyRe: Planorbella
- záleží jak,
- především zda jde o setrvalost, nebo momentálně vzniklý jev,
- nelze proto přímo odpovědět,
- u fytovirů je nejčastějši projev deformace rostliny a následné uvadáni ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2019 21:56 Muž Planorbella [608] Re: lacewings
Ok, mám ještě jeden dotaz, pokud můžu - různé rostliny mají žíhané listy atd. a to je v některých případech přece virového původu, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2019 21:51 R Muž lacewings [3801] - Živorodky-přírodní formyRe: Planorbella
- tazatelka jasně píše ,, Lístek pevně drží, takže neodumřel,,
- u napadení vodní rostliny fytovirem by to bylo naopak, uvadáni, deformace, atd. ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2019 21:46 Muž Planorbella [608] Re: lacewings
Uznávám, ale jak u kterých, nebo ne? Všechny virové infekce se přece neprojevují stejně.
Mimochodem, takhle u mě reagovala E. densa na udušení při kyslíkovém deficitu. Ale fialových měla více listů a jen tak žíhané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2019 21:38 R Muž lacewings [3801] - Živorodky-přírodní formyRe: Planorbella
- to určitě ne, u fytovirů je symptom. zcela jiný ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2019 21:22 Muž Planorbella [608] Re: zelenakapusta
Možná nějaké virové onemocnění, co víš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2019 20:22 Muž zervajs [200] - RostlinyRe: zelenakapusta
neporadím...
mám poprvé a to Egeria najas, a je zelená i pod silnějším světlem, většinou se rostlina brání silnému osvětlení změnou barvy... ale myslím , že jeden lístek "jaro neudělá" pivo
( sleduj, dej tomu čas)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.11.2019 19:53 Žena zelenakapusta [690] - Tetry – Egeria densa
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

dneska otravuju na více frontách, za to se omlouvuju.
Dokázal by mi někdo objasnit jediný takto fialový lístek Egerie densa?
Lístek pevně drží, takže neodumřel, ale za celou dobu, co tenhle druh mám a kolik metrů už u mě vyrostlo, poprvé vidím takhle zbarvený lístek a už se děsím nějakého problému.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2019 21:52 Muž Oldass [223] Re: HeRa
Zelená přisedlá řasa (GSA)
rybicky.net/forum/18605-zelena-prisedla-rasa-gsa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 21:50 Muž HeRa [1] – Co je špatně.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj. Poraďte prosím, co je špatně, že se mi začaly objevovat takovéto tečky na listech. Předem děkuji za radu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 21:29 Muž Galimed [0] Re: afc1886
Děkuji Vám oběma za radu. Nebudu do toho chvíli vrtat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 19:21 R Muž afc1886 [6431] Re: Galimed
Změnil jsi jí podmínky, tak zareagovala klasicky kryptokorynovou nemocí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 19:11 R Muž Anthrax [2653] Re: Galimed
Nevypadá to na práci ancíka. Tohle jsou rozpadající se listy.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2019 19:02 Muž Galimed [0] – Může to být Ancistrus?
Fotka k příspěvku Dobrý den,
mám v akváriu Cryptocoryne nevilli x willissi cca 2 roky. Za tu dobu se celkem rozrostla a "nalepila" se mi na přední sklo. Zkusil jsem ji i se substrátem trochu "šoupnout", což se povedlo. Před asi 2ma měsíci jsem koupil malého Ancistruse sp. jako řasožrouta. Může to být jeho práce ty cáry listů, co jsou na fotkách?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2019 22:50 Muž JirkaŠčobák [2967] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: Terez
rybicky.net/fotogalerie.php… - moc ryb málo rostlin. Měla jsi štěstí, že se ti to finálně stabilizovalo bez řas - asi jsi se o to dobře starala.

Mám názor, že akvárium potřebuje ohledně množství ryb "dorůst". Na úvod jen jeden druh ryb, po x měsících možná další. Pomalu. Hodně pomalu. Nechat rostliny růst v přímé úměře k množství ryb. Možná proto jsi i měla řasy, žes dala na úvod ryb moc.

Pracuju s živorodkami. Na úvod jich dám méně a pak je nechám vyrůst a namnožit. V praxi pak mám po třech letech v akváriu trochu menším, než máš ty a bez filtru takovéto množství ryb www.facebook.com/… Takovéto hejno se v nádrži samo vytvořilo a dlouhodobě funguje (živorodky se nepřemnoží nad kapacitu nádrže). Počet dospělých je zhruba konstantní, mláďata expeduju (ze poslední dva měsíce 30). Takto to jde. Ale po třech letech. Základ je nechtít mít plné akvárium hned. A mám jen jeden druh ryb.

Ancistruse nech v IKEA boxu. Když mohla zelenakapusta vytvorit něco jako Bažinu, ty můžeš taky. Ani tam nepotřebuje filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2019 22:05 Žena Terez [0] Re: vlka
Neboj, pracuji na tom... něco ještě seženu ;-) už jsem rozhodila sítě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2019 21:26 Muž vlka [484] Re: Terez
...rozhodně bych ještě přidal rostlinek...do zadních rohů bych dal dost Vallisnerií, jen ať mají listy na hladině, pokud nechceš nějakou plovoučku co hodí stín...a nejlepší by bylo, udělat z toho na nějakou dobu doslova ,,džungli,,...vše si sedne, uvidíš, které rostlinky ti půjdou a které ne...a pak to upravíš dle svého...
Reklama
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 184 185

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 136995x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami