Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

hnědovka křídlatá

 

Atlasy » Rostliny » Latinsky » M » Microsorum pteropus  

Microsorum pteropus  | © ancistrus
hnědovka křídlatá | © Johan
hnědovka křídlatá | © Johan
hnědovka křídlatá | © johan
hnědovka křídlatá | © Mrakoplash
hnědovka křídlatá | © Welsfan
hnědovka křídlatá | © tomele
hnědovka křídlatá | © Jenick
hnědovka křídlatá | © Dojas
hnědovka křídlatá | © nigelxx
hnědovka křídlatá | © dvorak002
hnědovka křídlatá | © jamajcan
hnědovka křídlatá | © Sagittariusi

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Latinsky   Microsorum pteropus
Česky   hnědovka křídlatá

VýškaŠířkaTeplotapHAlkalitaCena
812205230
cmcm°C|KH
302028712140

Vědecké: Microsorum pteropus (Blume) Ching 1933
Anglicky: Java Fern
Slovensky: hnedovka krídlovitá
Synonyma: Polypodium pteropus Bl. (1829), P. tridactylon Wallich, Pleopeltis pteropus Moore, Cylysis pteropus (Blume) Bosman
Čeleď: Polypodiaceae (osladičovité)
Náročnost: Velmi nízká
Růst: Pomalý
Rozšíření: Asie - tropická Asie
Forma: Trs
Osvětlení: Nenáročná - slabší
Emerzně: Možné pěstovat emerzně
Dostupnost: Běžně dostupná
Umístění: Přichycená na dekoraci - nebo může být ponechána volně plovoucí.
Substrát: Neroste v substrátu. V hrubším štěrku může být zasazená, ale jen aby se uchytila a přitom oddenek musí být nad substrátem.
Rozmnožování: Řízkováním - Dělení rhizomu, dceřinými rostlinkami na čepelích listů nebo výtrusy. Dostatečně velké rostliny můžeme rozmnožit tak, že jejich oddenek nařežeme na menší části. Každá část by měla mít 2 a více listů. Na starých listech, zvláště když vyrostly nad hladinou, se pod vodou tvoří dceřinné rostliny. Z počátku to může vypadat, jako kdyby byly listy napadené řasou, protože nejdříve na spodní straně čepele vyrůstají hnědé kořínky a až poté listy. Dostatečně velké rostliny (čím větší, tím rychleji poté porostou) můžeme oddělit. Výjimečně se dceřinné rostliny vytvářejí i na kořenech. V paludáriu se na starých listech snadno tvoří výtrusnice.
Květ a emerzní forma: Květ Emerzní forma
Ekologie: V přírodě tento druh roste na celé řadě stanovišť od nížin do hor jako jsou řeky, skály podél potoků, stromy a jejich kořeny, které mohou být ve vodě. Voda ve které roste je velmi měkká a mírně kyselá. C. Kasselmann popisuje stanoviště formy s malými listy z Papui Nové Guinei jako lesní potok, který smáčí kořeny a kameny na kterých hnědovka roste. Roste zde i na bahnité půdě. Teplota vody 23 °C, teplota vzduchu 27 °C, pH 7,9, GH/KH < 1 dH.
Pěstování: Optimálního růstu je dosaženo při středně silném osvětlení v měkké nebo středně tvrdé vodě, která cirkuluje a při kyselém pH. Optimální teplota je 20-28 °C. Teplotní rozsah, který je schopná snést je 4-30°C. V akváriu jí pěstujeme připevněnou na dekoraci jako jsou kameny, kůra, dřevo atd. (Může být přidělána i na větší matky, které její kořeny úplně obalí až nebudou vidět. Tento způsob uchycení má výhodu, že takto přidělané rostliny je možné v nádrži kamkoliv přesunou, aniž by byly oslabeny a zpomaleny v růstu.) Není doporučováno pěstovat tuto kapradinu zasazenou v substrátu, protože kořeny, ke kterým se nedostává cirkulující voda brzy uhnijí a rostlině se nedaří. V emersních podmínkách může být bezproblémově pěstována na substrátu, po kterém se kořeny plazí.
Charakteristika: Jedna z neoblíbenějších a snadno sehnatelných akvarijních rostlin. Je to relativně pomalu rostoucí vodní kapradina s bezproblémovým pěstováním. Roste v měkké i tvrdé vodě i při velmi slabém osvětlením a na parametry vody také není citlivá. Jediné co při pěstování musíme dodržet je nesázet jí do substrátu, ale pouze na dekoraci a je vhodné, aby voda v nádrži cirkulovala a nebyla stará, jinak se mohou na listech objevovat černé fleky. Na starých listech, obzvláště emersních rostlin, které jsme přesunuli do akvária, se také velmi často černé fleky objevují. Má tuhé listy a tak odolává i rybám, které rostliny ničí. Pěstuje se několik kultivarů. V ČR se běžně pěstuje kultivar 'Windelov' a kromě velkolisté formy také forma malolistá.
Botanický popis: Obojživelná, mnohotvárná kapradina s plazivým, hustě šupinatým oddenkem. Listy zpočátku kopinaté, krátce řapíkaté, špičaté nebo zakulacené, často s vlnitými okraji, olivově až tmavě zelené, jednoduché nebo s 1-2 (-5) postranními laloky na bázi čepele. Centrální lalok je delší než postranní, do 30 cm délky a šířky až 5,5 cm. Velikost postranních laloků je až 21 x 3,5 cm. Výtrusnice bez povrchové blány, samostatné, často nepravidelně uspořádané na spodní straně listové čepele, kulaté, nebývají větší než 2 mm, často podlouhlé.
Zajímavosti: Ve starší literatuře nebo ještě dnes na některých internetových stránkách se zmiňuje vliv této kapradiny a dalších rostlin na snižování pH až na hranici pH 4. Hnědovka ani podobné rostliny nejsou schopny takto razantně snižovat pH. Jelikož dokáže růst i ve slabě osvětlených akváriích, kde je nízká asimilace rostlin a větší množství organického odpadu, je opravdu možné, aby pH v akváriu silně klesalo. Snižování pH v tomto případě není zapříčiněno hnědovkou, ale rozkladem organického materiálu.
Prodává se několik kultivarů, růstových forem s malými, velkými a laločnatými listy. Nejsou to kultivary v pravém slova smyslu, protože tyto odchylky pocházejí z přírody. Velkolisté rostliny byly přivezeny v roce 1957 pod jménem Gymnopteris a později popsány také jako Leptochilus decurrens. K druhu Microsorium byly rostliny zařazeny v roce 1961. Pod názvem Leptochilus decurrens se např. v rusky mluvících zemích stále pěstuje. Dnes je do tohoto rodu často stále řazena a to pod jménem Leptochilus pteropus.
I samotné rodové jméno Microsorum je plné zmatků a to hned od počátku. Když autor tohoto jména rod popisoval, použil jméno Microsorum, ale později používal i dnes častěji používané Microsorium. Sice tento rod chtěl pojmenovat jako Micorosorium a Micorosorum byla pravopisná chyba, validně je tento rod popsán jako Microsorum a toto jméno je správné.

Můžeme se potkat z různými varietami této rostliny: Microsorum pteropus 'Latifolius', microsorum pteropus 'Narrow Leaf', microsorum pteropus 'Needle Leaf', microsorum pteropus 'Phillipine', microsorum pteropus 'Red', microsorum pteropus 'Short Narrow Leaf', microsorum pteropus 'Trident', microsorum pteropus 'Tropica', microsorum pteropus 'Undulata', microsorum pteropus 'Windelov'.
Surpan atlas: Zobrazit v atlase na surpanblog.cz
Biolib.cz: Přejít na taxon
Roste v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (latinsky)
Zobrazit další rostliny rodu Microsorum (česky)
Microsorum pteropus  | © Sagittariusi
hnědovka křídlatá | © Johan
hnědovka křídlatá | © Johan
hnědovka křídlatá | © johan
hnědovka křídlatá | © Mrakoplash
hnědovka křídlatá | © Welsfan
hnědovka křídlatá | © tomele
hnědovka křídlatá | © Jenick
hnědovka křídlatá | © Dojas
hnědovka křídlatá | © nigelxx
hnědovka křídlatá | © dvorak002
hnědovka křídlatá | © jamajcan
hnědovka křídlatá | © Sagittariusi

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus