Co se to děje s rostlinami?
Kez by to bylo tak jednoduche....

Zbav se ancistruse, na druhé fotce to je klasický jeho požer.


a ještě jedna
Sklovateni listu, nedostatek zeleza.
Dnes kdybych prohlasil, ze univerzalni odpoved ohledne rostlin je nedostatek Fe, asi bych se ani moc nespletl

.
Tak a je to tady.. Nastaly problémy s rostlinami. Prvně jsem zpozoroval plovoucí kousky rostlin na hladině. Pak jsem si všiml, že některé rostlinky ( listy ) začínají být tak nějak průhledné. Když chytnu napadený list do ruky, tak jej v tom místě dvěma prsty rozmělním. Je to jako želé. Fotku bych dodal až večer. Je to hodně špatné? V akváriu jen živorodky, ancitrus. Hnojení nedávám a CO2 taky ne.
Tak som musel dnes dosadiť pár vyplávaných rastlín a pri tej príležitosti som vytiahol koreň jednej postihnutej Alternanthery - korienky sú pekné biele a dosť bohaté, nebude to spálením. Síce som spomínal, že nemám moc rád hnojivové tablety, ale dal som teraz jednu pod časť záhonu Alternanthery, že čo to spraví.
Ďalšia možnosť by bola opäť vrátiť do akvária Twinstar, s ním mi takmer všetky rastliny záhadne bujneli (ešte nemám 100% istotu, že to priamo jeho pôsobením, na rozdiel od vplyvu na riasy), ale ten nechcem používať zbytočne, to má byť len ako taká poistka pre zlé časy

A teraz robím s ním experiment v inom akváriu, ktoré je vo veľmi zlom stave.

Mám akorát fotku kořenů spálených od rašeliny (viz obrázek).
Ako vyzerajú spálené korene? Skontrolujem to, keď najbližšie pôjdem do akvárka niečo robiť. Ešte mi napadla jedna vec: na prízemí akvária som na zopár miest dával hnojivové tabletky Dennerle PowerTabs (to bol len taký pokus pre uhnívajúci Pogostemon, ale i tak mi odhnil), možno preto mi tam Alternanthera Mini nevykazuje problémy - hore na poschodí, kde sú spomínané problémové rastliny, som nedával, možno by som mal dať?

Hnojenie do dna moc neobľubujem, lebo to je ťažko kontrolovateľné a keď niekde dám tabletu, už ju nemôžem vybrať späť.
Velmi podobný problém jsem měl s Alternatherou a Rotalou, když jsem je přesadil do akvárka bez CO2, kde jsem navíc hnojil jen hodně málo, a měl tam poměrně silné osvětlení. Také se mi listy začaly takto rozpadat. Nechci tvrdit, že to musí být nutně problém s nedostatkem CO2 nebo NO3, ale kombinace obojího (při silnějším osvětlení) mi připadá asi nejpravděpodobnější. Zkontroloval bych pro jistotu i kořeny těch rostlinek, abych vyloučil nějaký problém v substrátu (spálené kořeny?).

Mám problém s Alternanthera reineckii 'Rot' (1. na obrázku), Alternanthera reineckii 'Rosanervig' (2. na obrázku) a Ludwigia palustris 'Super Red' (3. na obrázku) - na listoch vidno odhnívanie. Pritom Alternanthera reineckii 'Mini' nevykazuje tieto problémy a ani Ludwigia repens 'Rubin'. Vie niekto identifikovať, čo je to za problém?
Čo stavu predchádzalo: Alternanthery mi nikdy nerástli nejako oslnivo, ale rástli. Dávnejšie bol problém s nedostatkom bóru (takmer na všetkých druhoch rastlín boli nové listy pokrútené a malé), ale ten som vyriešil jeho pridávaním, potom dokonca i Alternanthery rástli (na moje pomery) obstojne. Na Ludwigii repens (ako aj na iných rastlinách) boli malé dierky typické pri nedostatku draslíka, ten som zvyšoval, už to vyzerá v poriadku. Tá mi inak vždy rástla mimoriadne rýchlo. Pred časom som však začal držať dusičnany nižšie (pod 10 mg/l), pravdepodobne kvôli tomu Ludwigia repens prestala rásť, Ludwigia palustris začala miznúť a Alternanthery vykazovať vo väčšej miere tieto problémy. Dusičnany som asi pred 2 týždňami zvýšil, Ludwigia repens začala opäť rásť, ale tie nafotené problémy neustali zatiaľ (fotené sú novšie listy, všetky zničené som odstránil pri poslednej údržbe).
Snažil som sa vyhodnotiť stav podľa:
deficiencyfinder.com
www.prirodni-akvarium.cz/…
akvarijni-hnojivo.cz/…
Na tých prvých dvoch fotkách mi to pripadá stále ako nedostatok draslíka, lenže už ho dávam pomerne dosť (týždenne 18 mg/l), nezdá sa mi to. Hnedý koniec listu na 3. fotke je asi ešte z predošlého deficitu dusíka?
Starší reakce
Ja to(Osmocote+) davam do 00 gel. kapsli a 15 cm od sebe a zahrabavam to az uplne naspod dna,Osmocote+ je lehky a ma tendenci plavat(z pocatku),nekdo pouziva kostky ledu(z mrazaku)jako nosice a zahrabe je.Zahrabavat po jedne kulicce,cesta do madhouse.

okey, myslel som si to. vďaka

kolem rastlín ku koreňom ale určite zahrabať.
aha, aha diskuze se rozvinula... jinak když teda osmocote chci doplnit, tak to mám dát jen kolem květin na dno, a nebo to do toho dna zahrabat ke kořenům, někde kolem stonku?
Starší reakce
Membrana zustane hodne dlouho,rozpousti se strasne nerada

,v akvariu,kdyz je prazdny,tak je krehky,ze lehce praskne a nic v nem neni,kdyz ho rozmacknes po 2 mesicich tak je videt jak se znej jeste neco uvolnuje,ale po trech mes.jsem uz nic nepozoroval.Davam nove kapsle kazde 3 mesice. V kvetinaci to trva dele.

A není možné, že v akváriu se ty pryskyřicové membrány (které obalují granule) rozpouštějí snáze než v květináčích? Třeba jsou ty granule v květináčích už dávno "vyschlé", ale z nějakého důvodu se tam špatně rozpouští jejich obal. [Jen spekuluju.]
Surdo napsal: ak si kúpim Osmocote a nechám ho 1/2 roka na poličke tak zostane bez živín Pouze za předpokladu, že ho rozbalíš z originálního obalu. To uvolňování živin se "spouští" stykem s vodou. Hnojivo je v těch granulích v suché podobě, a dokud tak zůstane, živiny se uvolňovat nezačnou. Jakmile ale hnojivo rozbalíš, a ke granulím se dostane voda (stačí ze vzdušné vlhkosti!), tak se suché živiny (chemikálie) uvnitř granulí rozpustí a vznikne kašovitá hmota, která se začne okamžitě díky rozdílnému osmotickému tlaku tlačit ven z granule přes membránu na její povrch, odkud si ty živiny mohou brát rostliny svými kořeny (nebo se z toho povrchu mohou ty živiny rozpouštět do vody, pokud jsou ty granule přímo ve vodě). To je taky důvod, proč není rozumné kupovat si tohle hnojivo někde z druhé ruky. Nikdy totiž nevíš, jak dlouho to někde někomu leží, a kolik živin se už z těch granulí uvolnilo. Jelikož rychlost uvolňování živin (= propustnost membrány) závisí pouze na teplotě, chceš-li si rozbalené balení hnojiva uchovat co nejdéle, je dobré ho dát po rozbalení do mrazáku (tím se proces uvolňování živin spomalí na minimum).
Ok Marceli je to mozne,na obale je teda zivotnost 6 a vice mesicu pri teplote(jak tvrdis)21C,ja mam dejme tomu v nadrzich prumernou teplotu 24C a pouzivam Osmocote+ neco pres 4 roky a mam vypozorovano,ze po 3 mesicich je "kapsle" prazdna,puzivam Osmocote+ v kvetinacich(venku) a tam vydrzi cele leto(i dele) cca 5-6 mesicu(tady).
Rychlost uvolňování živin z hnojiva Osmocote závisí výhradně jen a pouze na teplotě, nikoli vlhkosti (nebo čemkoli jiném). Takže tomu hnojivu je úplně jedno, jestli je v květináči nebo v akváriu. Důležité na jeho "životnost" je pouze teplota prostředí, ve kterém se nachází. PS: Údaje o životnosti na obale platí pro teplotu 21°C. Při teplotě 25°C bude životnost o pár desítek procent kratší!
Osmocote+ ve vode(akvariu)je "spotrebovan" za 3 mesice.To co pisi na obalu,je doba po kterou vydrzi v pude,tudiz neni porad ve vode.

vysoké teploty samozřjmě mají na některé rostliny neblahý vliv ,nedostatek CO2 určitě taky , osmocotte používám, myslím že na obalu byla doba uvolnování 6 měsíců až rok ,jak píše kolega ,hrubé dno nemaj rádi pancéřníčci , rostlinám taky moc nelahodí , ty shozené spodní listy můžou být nedostatkem světla ve spodní části akvárka ,ale i nedostatkem nějaké konkrétní živiny , koukám na ten echináč vlevo , má zařesené starší listy , tady
rybicky.net/fotogalerie.php… vidím nějakou vláknitou řasu , 15W na tohle akvo by mohlo stačit i bez reflektoru , problém bude v nevyváženosti světla a živin ,jak dlouho se nad akvem svítí ? měl jsem to podobně , vyhnojil jsem dno tím osmocotte a do vody přidávám jen mikroprvky , rostliny se zbláznily a i při slabším světle rostou jak o závod

mám tam osmocote exact. a dával jsem ho tam v prosinci. začalo to vadnout od května, tak mě zajímá váš názor, jestli náhodou nemůže na tom mít podíl, že je akva naproti jižnímu oknu a že ted zvýšená letní teplota. nebo jestli si myslíte že to je jen živinami a třebars co2, které sem teda nikdy nedával. a jestli je normální že to opadává takhle odspodu
No, mě laikovi, to připadá podobné, né-li stejné

Zkušenější oko asi pozná :/ Třeba taky jednou prozřu.
Něco velmi vzdáleně podobného.
Hnojící kuličky ? a jaké ? no každá zásoba hnojiva v substrátu jednou dojde , moje zkušenost s jílovými kuličkami není vůbec dobrá, spíš bych je považoval jen za doplněk , moc živin v nich asi nebude a to jsem kupoval předražené JBL , skus si tady na fóru vyhledat pojem Osmocotte , mě to po něm roste jak blbé
Starší reakce
Tohle mi dela i kdyz mam Fe 2.6 mg/l.

Železo by mělo být v lednici, jinak ztrácí na své účinnosti.
Tohle mi ta potvora staurogňácká dělala, když jsem měl nedostatek Fe. Teď jsem začal pořádně hnojit a jak se tomu najednou chce.
přiznám, že jsem neměřil, ale už mě to taky napadlo, že by to mohlo být železem. Hnojím sice PMDD, ale mám podezření, že nebylo extra uskladněné a že mu to neudělalo dobře co se týče mikroprvků

Přesně tyto míry mám,ale podle tvého vzorce tam mám zřejmě malinko slabší osvetleni
Kolik máš v nádrži Fe(železa)?

toto mi se vždy stane, když dojede burčák a já ho nevyměním.
Muze to byt nedostatkem nejakeho prvku,nebo reakce na nejakou zmenu v nadrzi,Staurogyne r. mi to cas od casu dela taky,jeste se mozna zacne rozpadat-uhnivat(tezko povedet cim to je),ale vetsinou se po nejakem case zase vzpamatuje a roste dal.


nevím proč mi nějak žloutne Staurogyne. Viz foto. Může to být nedostatek nějakého prvku, už jsem studoval nějaké články, ale nějak jsem už z toho jelen.
Starší reakce
Zistil som, že tá moja "Egeria" ňou možno ani nie je, má len 3 menšie lístky na každom poschodí, tak je to možno Elodea a tá neznáša vyššiu teplotu. Lenže spoľahlivo sa to dá zistiť len po zakvitnutí. Kúpil som ju ako Egeria densa, aj tak spočiatku vyzerala, ale čo sa stalo potom, to neviem, možno som mal obe a práve tú krajšiu (Egeria) som rozdal alebo mi vykapala.
rybicky.net/clanky/885-egerie-elodea-hydrila-a-lag-konkretne Šlo mi o tvrdost (dGH). Jestli není na tuhle rostlinu už nízká...
Rovnako - sme na rovnakom vodovode a nepoužívame RO, takže na vstupe 12°dKH / 15°dGH, v akváriu obe o pár stupňov vyššie. Zopár týždňov skúšame obaja zníženú KH na cca 7°dKH, no to je ešte skoro hodnotiť (zatiaľ nevidím nejaký preukázateľný rozdiel na žiadnych rastlinách, akurát Vallisneria nana mi začala "tigrovatieť").
A jak jste na tom s tvrdostí?
Tento problém s Egeriou poznám, ale nepoznám odpoveď. V mojom akváriu rastie celkom dobre, nadbytky dodávam Mime do jej akvária (
rybicky.net/nadrze/19970 ), no jej všetky vymierajú podobne, tiež zblednú, lístky sa stanú priehľadné a odumrú. Pritom jej posielam na záchranu náročné rastlinky, ktoré mne odumierajú pre nedostatok svetla (má totiž veľmi silné svetlo) a u nej sa zotavia. Je možné, že Egeria nemá rada príliš silné svetlo.
Nejaké zmienky sú aj v diskusii k tejto rastlinke:
rybicky.net/forum/9812-egeria-densa-pestovani-problem…
Niektorí tieto problémy pripisujú aj používaniu glutaraldehydu (PMFE), či príliš vysokej teplote (čo v súčasnosti tu u nás veru aj je) alebo nedostatku dusičnanov. Celkovo som nadobudol dojem, že Egerii sa darí skôr v low-tech akváriách.
Stačí psát do jednoho vlákna prosím...
Průhlednými jo, ale nejsem si jistá, jestli se rozpadají. Ale ostatním rostlinám se daří dobře, jen jedna je na tom špatně.
a nevim jestli s kno3 nebo bez
koukal jsem ze je i tekuta forma,co je lepsi?tekuta nebo sypka?
Davkuje se to kazdy den, ale to najdes napsano primo na sacku. Uz si to presne nepamatuju, micham si hnojivo sam, ale predpokladam, ze jedno baleni by Ti pri beznem davkovani mohlo pro 300l akvarium vydrzet tak dva mesice.
chapu

co bych doma potreboval vse z testy?do ted jsem meril pouze ph a dusitany.Zajimave je ze se zacalo drobet pisitim na hladine,teda rostou male ale mnozi se.Takze koupim pmdd a na jak dlouho to vydrzi?nebo jak casto davkovat?jednou za tyden a vymenou vody?mam 300 l a 1 tydne menim cca 40 l,nekdy 50 l...
Zároveň sa listy stávajú priehľadnými a rozpadajú sa?
PMDD neni "chemie", to je jednodussi nez puding z pytliku, pac ten se musi zahrivat a michat, tohle staci vysypat do vody a protrepat. Koupit se to dnes da stejne pripravene, jako ten puding, a vyjde to levneji nez vetsina jinych hnojiv, pricemz cena je spis za to, ze to nekdo navazil, zabalil a dostal k zakaznikum

.
Přidat reakci
1 ...... [64] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164164x