Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co se to děje s rostlinami?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Co se to děje s rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.12.2019 14:18 Jarden Sk Re: Kokotonozor
Sú to staré listy a na ich koncoch niekedy rastlina vytvára nové malé rastlinky. Ak tam nie sú a nepotrebuješ ju množiť, tak ich odstrihni a nemusíš nič riešiť, je to nenáročná rastlina a pokial si nezvyšoval príliš teplotu alebo svetlo, tak určite je tam už pár nových listov, nemalo by to byť nič nezvyčajné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2019 13:37 Muž Kokotonozor [0] Re: Magic
Tomu uplne nerozumim. Jak to myslite?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2019 13:26 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kokotonozor
Nepúšťa ten list dcérsku rastlinku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2019 13:19 Muž Kokotonozor [0] Re: Králík
Není zahrabané v ničem, je navolno, většinou vklíněno mezi nějákou větev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2019 12:37 Králík Re: Kokotonozor
Je zahrabané v substrátu nebo ve štěrku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2019 12:12 Muž Kokotonozor [0] – Odumírání listů.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím vás, Microsorum mi začalo v akvariu chřadnout. Je vidět, že listy odumírají a tvoří se na nich odumřelé tečky. Dokážete mi někdo poradit? Popřípadě, co změřit? Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2019 21:24 Muž Finn [11] Re: JirkaŠčobák
Nechtěl jsem je od sebe škubat moc na sílu, kořínky byly hodně zapletené do sebe. Příště to zkusím líp rozebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 21:22 Muž Finn [11] Re: Smetany
Ty květy bohužel hnědnou a odcházejí taky. Doufám že to podroste, ty nové listy od spodu vypadají nadějně. Pokud se chytí koupím jich ještě pár.
Jinak je to od INVITALu www.rostlinna-akvaria.cz/…
Můžu jen doporučit, všechny rostliny přišly pěkné, do dvou dnů to bylo doma a ceny taky docela jdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2019 21:11 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Finn
Bylo by lepší ho rozsadit po jednotlivých rostlinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2019 20:54 Muž Smetany [1226] Re: Finn
Nejde do kopru jen mění listy a navíc ti na těch květech vyráží nové rostliny. kde si koupil echinodor v květu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 20:34 Muž Finn [11] – Echinodorus tenellus
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Takhle mi vypadá Echinodorus tenellus asi 14 dnů po zasazení. Listy hnědnou a odchází, zespodu se mi ale zdá že vyrážejí nové.
Myslíte že to jen odcházejí emerzní listy nebo to jde celé do kopru?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 09:49 Muž Oldass [806] Re: Jarden Sk
Ph se neměnilo.

Zelená kryptokoryna pouští další nové listy, takže nedostatek živin to není. Nejspíš ten "šok" z nové vody, ale ta prodleva v reakci byla velká.
To akvárko je dobře nastartovaný eko systém, který je dá se říct soběstačný.

Za pár týdnů dám report, jak to vypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 09:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarden Sk
Fotka k příspěvku Blbě jsem na to viděl ahoj
Moje zkušenost ale zůstává identická :).
(na fotce C. pontederiifolia)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 09:34 Jarden Sk Re: JirkaŠčobák
To nie je môj rozpad, reagujem na Oldassov príspevok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 09:28 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarden Sk
Moje zkušenost je, že kryptokoryny, donucené brát skokově výživu pouze z vody, nereagují rozpadem listů. Proto bych jako příčinu tvého rozpadu nehledal “ubrání něčeho”, ale změnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 09:23 Jarden Sk Re: JirkaŠčobák
Není to len Larixova teoria, aj Rejlková to popisuje v tabulke maniakva.sweb.cz/…, a podobne aj pri nedostatku horčíku. Červenanie však spôsobuje aj presvetlenie. V high-tech akváriach je to najlepšie pozorovateľné, tam pri silnejšom svetle a min. dusíku červenajú rastliny aj ktoré nechcú. :) Takže nedostatok vápniku a lebo horčíku vylučuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 08:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jarden Sk
Ne. Když mají kryptokoryny skokově méně živin, nereagují rozpadem.
Sem tam mi z burzy zůstanou kryptokoryny. Nesázím je zpátky do dna, ale jen hodím volně na hladinu. V tu chvíli nemohou brát živiny ze dna, ale jen z vody. Reagují tak, že jim začnou růst násobně menší nové listy. Rozpad se nekoná (právě proto to tak dělám). Šest druhů kryptokoryn reaguje bez výjimky takto. Zajímavá jsou Flaminga, protože ta pak mají malé listy růžovější, čímž potvrzují larixovu teorii, že růžová barva závisí na nedostatku dusičnanů.

Změna ph by teoreticky mohla být příčinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2019 07:13 Jarden Sk
Ahojte, ja by som na to išiel z inej strany.To nie je prvý príspevok s rozpadom rastlinnej hmoty a mám tiež teóriu. V Low tech akváriach je zdrojom uhlíku prirodzený CO2 a s nárastom rastlinnej hmoty po 4 mesiacoch dochádza aj k vyššej jeho spotrebe hlavne ak svieti do akva 11 hod. a hodinu ešte stmieva.Domnievam sa, že mohlo dôjsť k prirodzenej regulácii rastlinnej hmoty podľa množstva dostupných živín, vzhľadom na dlhé svietenie. Po výmene časti vody sa dodali živiny a rastl.hmota ešte narástla a za 19 dní nastal problém so živinami- prirodzený rozpad niektorých rastlín ako zdroj nových živín.Čo na to poviete? Takže príčinou by mohlo byť silné alebo dlhé svietenie a pridanie vody so živinami..A ešte jedna vec prudká zmena Ph, kompost je zvyčajne kyslý a po 4 mesiacoch mohlo byť ph dosť dole a pridanim vody má 7ph -zmena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:55 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Angus68
Když jsou na to tvé rostliny zvyklé, ano. Tyhle byly 4 měsíce bez výměny vody a já jim docela rozumím.

Kdyby se mě dopředu zeptal, řeknu mu, ať to nedělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:52 Angus68 Re: JirkaŠčobák
Jirko, neříkám, že nemáš pravdu, ale já kolikrát měním vodu po 6ti týdnech a vezmu hnedle polovinu. Na kryptoškách žádný známky rozpadu listů nevidím :-)
Jo, když sem přesadil, tak to je jiná. Díky tomu mi odešla Cr.nurii raubensis :-(
Moje chyba ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2019 20:38 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Oldass
Výměna vody v tom má prsty. Je to zajímavé, ale bude to tak (pokud jsi neudělal nic jiné, co neuvádíš). Kdyby ses zeptal dopředu, řekl bych, že měnit 30% vody po 4. měsících bez výměn, nemusí dopadnout dobře. Stabilita a porušení stability. Reakce na porušení nepřišla hned - nějakou dobu trvalo, než se to rozvinulo, nicméně bude to ono.

Když delší dobu neměním vodu, netroufnu si po oné době vyměnit víc, než 15% - častěji jen 10. Zejména, když tam jsou kryptokoryny. Měl jsi udělat jen 10% a další týden dalších 10 a bylo by dobře.

Znám podobnou dlouhou odpověď v opačném gardu - když nechám živiny příliš naakumulovat v malém objemu, začnou se pak kryptokorynám rozpadat listy. Také to trvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:27 Muž Oldass [806] Re: romant
Já si myslím stejné, jen ta doba mi přišla velká. Díky. Uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2019 20:25 R Muž romant [27987] Re: Oldass
No, podívej, už jsem viděl ledacos a podle mě je to jasná reakce na výměnu vody, ale to je jenom můj názor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:23 Muž Oldass [806] Re: romant
Po 19ti dnech? (možná po 14ti, ale po 19ti jsem udělal první foto, všiml si té změny)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2019 20:21 R Muž romant [27987] Re: Oldass
No, tak je to jasný. ;-) Kryptokoryny ve vydejchaný vodě, jakmile se jim vymění, reagují přesně jak to vidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:19 Muž Oldass [806] Re: romant
4 měsíce jsem vodu neměnil vůbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:19 Muž vlka [3456] Re: Oldass
Ta zemina z tvého kompostéru, tohle bych si do AQ nikdy nedal. Neříkám, že je to důvod problému s rostlinama. A co jsi sledoval tím, že 4 měsíce neměníš vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:18 R Muž romant [27987] Re: Oldass
Ty 4 měsíce jsi vodu měnil v jakým intervalu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 20:10 Muž Oldass [806] Re: vaclav
Já ti zatím nevím co si o tom myslet (ostatně proto píši i sem, víc hlav víc ví).
Že by to bylo absencí výměn vody, to se mi moc nezdá, protože 4 měsíce, co jsem pokusně vodu neměnil bylo vše ok. Rostliny byly parádní. Po 4 měsících jsem vyměnil část vody a po cca 19 dnech od té výměny (možná o něco dříve) začaly kryptokoryny ztrácet listy.
Na něco reagují, otázka je na co :-). No zítra ještě změřím co můžu a uvidíme.
Že by se vyčerpaly živiny ze dna se mi také nezdá, protože zas tak rychlý růst ty kytky neměly.
Dokáži si představit scénář, kdy zmizí všechny listy a vyjedou úplně nové. Ale důvod zatím nevidím. (krom té výměny vody po dlouhé době - šok, ale zde zase člověk musí vnímat tu velkou prodlevu v reakci rostlin ... divný)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2019 19:59 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Oldass
Kryptokoryny se jen tak pro nic zanic nerozpadnou. Takže na něco reagovat musí. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 19:23 Muž Oldass [806] Re: vaclav
Barvy listů moc srovnávat nejde, fotky nemají stejně vyváženou bílou.
Díky za reakce. Počkám a uvidíme jak se to vyvine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   12.12.2019 18:52 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: KuBvA
Heleny nejsou dobré řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 18:46 Muž KuBvA [40] Re: Oldass
Zkus trochu přidat hnojiva a dát tam pár helenek aby ti vyžrali pár těch šneků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2019 18:33 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Oldass
S tak velkým zpožděním určitě ne. Máš to dost zarostlé a rostliny nejsou tak sytě zelené jako před tím. Takže něco bude scházet protože neměníš vodu a tím nedodáváš živiny a v akváriu zas toho osazenstva také není. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 18:06 Muž Oldass [806] – Kryptokoryny "nemoc"?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Myslíte, že by kryptokoryny mohly reagovat na výměnu vody až po 19ti dnech? Je možný, že by ta reakce na změnu podmínek přišla s až tak velkým zpožděním?
Přikládám fotografie, jak vypadaly odumírající listy a kolik jich do teď zmizelo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2019 12:01 R Muž Anthrax [4787] Re: petromi
Echinodorus umí růst rychle ale za rychlerostoucí rostlinu bych ho automaticky nepovažoval. Roste ti snad? Natož rychle? Katalog je hezká věc ale komerční... Důležitá je realita v tvém akva.

Jde o to, že ty rostliny jsou pěstovány emerzně, pak nějakou dobu trvá přechod na submerz. Těmi rychlerostoucími rostlinami jsem myslel něco, co nemusí takový přechod absolvovat. třeba: rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 11:54 Muž petromi [1] Re: Anthrax
Rostliny jsem vybíral podle katalogu nejrychleji rostoucích rostlin, takže v tom asi chyba nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 11:27 R Muž Anthrax [4787] Re: petromi
Podle mě ti ty rostliny přelisťují. :-) A pořídil bych nějaké skutečně rychleustalovací rosliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 11:21 Muž petromi [1] – Listy žloutnou, hnědnou a rozpadají se
Fotka k příspěvku Ahoj, mám akvárko (viz. prezentace), ale nějak se mi nedaří v něm pořádně nastartovat rostliny. Pořád žloutnou, hnědnou a nakonec se rozpadnou jednotlivé listy a nestačí narůstat nové. Přikládám fotku údajně rychle rostoucího echinodoru - takové listy odstraňuji každý týden a nové rostou pomalu... za chvíli mi tam nic nezbyde. Nějaké nápady? NO2 téměř nulové, NO3 asi 30 mg/l, Ph asi 7,2. Přidávám teď Planta+, složku s draslíkem a dalšími prvky od Rataje, ale nic se zřejmě nemění. Kromě toho mi prospívá řasa, ale beru to jako součást zabíhání akvária. Svítím teď pár dní 4h, 3h pauza, 5h.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 07:20 Jarden Sk Re: Lasse79
Ak je to sinica, tak potom použi postup ako je v návode na sinicu-je to niekde v diskusii Sinica.S tým nič nepokazíš-treba upraviť pomer N a P príp. zatemnovanie, ale ako to bez testov nastaviť si neviem predstaviť.Ak to nie je sinica tak zlepšiť údržbu a nastaviť hnojenie makrom. Ale to ti tiež bez testovania vody neporadím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 14:13 Muž Lasse79 [38] Re: Jarden Sk
Purigen je filtru týden. Filtr je čerstvě vyčištění. To co se mi tam tvoří (sinice) mám cca měsíc.
Mám tam 4 skaláry, to mi nepřijde, že by mohla být příčina.
Neměnil jsem způsob ani frekvenci údržby, hnojení, světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2019 09:41 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kawa
Vylil se mě do akvária bioflor :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 09:36 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: vaclav
No a jak ses jich nakonec zbavil Václave?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 08:53 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kawa
Sinicí je spousta druhů. Měl jsem něco podobného. nejdříve se udělají tečky pak se protáhnou a nakonec vlají v proudu, stačí dotek a oddělí se ale za chvíli to začne znova. Byl jsem z toho dost nešťastný a nic na to nezabíralo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 08:02 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Lasse79
Pokud je mi známo sinice tvoří souvislý povlak na čemkoliv v akva. Ob den bych měnil třetinu vody. Měřit NO 3. Najeď na stránky Rostlinná akvária. Je tam popsáno spousta druhů řas a jak s nima bojovat. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2019 07:12 Jarden Sk Re: Lasse79
Čau, ja by som to na sinicu netipol, asi by jej tam už bolo viac ak by to bola ona a aj na skle a substráte po mesiaci, ale pri skalároch by som zlepšil údržbu a menil aj polovicu vody za týždeň a čistil vatu.Nepíšeš hnojenie a hodnoty vody, ale povedal by som, že príčinou by mohol byť ten Purigen čo je vo filtri a bude ho treba obnoviť/do Sava/. www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.12.2019 19:58 R Muž Anthrax [4787] Re: Lasse79
Sinice nemusí být jen modrozelené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2019 18:10 Muž Lasse79 [38] Re: zervajs
CO2 je cca 20mg/l. Rostlinám se celkem daří, rostou. Jen starší listy jsou zařasené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2019 16:56 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Lasse79
rostliny vypadají pěkně ? daří se jim? kolik je tam přes den CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2019 16:32 Muž Lasse79 [38] Re: Anthrax
Všude se píše, že sinice jsou modrozelené. To co mám v akva já, je tmavě hnědé až do černa.
V akváriu se mi dělá takový "kal" (viz. můj profil).
Nevím kde je původ. ☹️
Každý týden akva čistím, měním 1/3 vody, odkaluji.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 200

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 161575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8369?od=551