Co se to děje s rostlinami?
Co s tim? Je tam 4 den...

Ahoj, mám tu problém s akvárkem. Nádrž 120l s kvalitní externí filtrací, celkem 21W led světla, které svítí přibližně 9 hodin denně, vzduchování, jako dno je jen křemičitý písek 2 až 4 mm, je zaběhlé už asi rok a 8 měsíců v něm žije 6 parmiček mechových a dva malí ancíci. Měním 1/3 vody 2 x týdně, protože parmičky jsou velmi citlivé na kvalitu vody. V akvariu jsou samé nenáročné rostliny, prvního cca půl roku rosliny rostly i bez hnojení krásně a nestíhal jsem stříhat, ale poslední dobou to vůbec neroste, ne že by roslinky úmíraly, ale nerostou a tvoří se řasy a nejhorší je, že dnes jsem objevil kousek zelené sinice, kterou jsem ihned odsál i s pískem. Zkouším už delší dobu hnojit hnojivem Rataj Bioflor Master a ke kořenům jsem zastrkal tuhé hnojivo od Tetry, ale bez úspěchu

Poradíte mi, prosím, co vylepšit?

Jinak na listech nepozoruji žádné deformace. Co by teoreticky mohla být nějaká indicie, tak podle testu Sera mám poměrně nízkou hodnotu NO3 někde okolo 7 mg/l.


Par mnoho nerikajicich zahranicnich stranek jsem nasel, ale bida...
Zadny listek dnes nevyplaval sam od sebe, ale asi do toho nechci drbat...
Prikladam aktualni foto.
Edit: druhe foto zachycuje dost zajimavy ukaz na listu. Snek? Nebo samovolny rozpad?
Moc zkušeností s jejím pěstováním asi moc nebude, že?
I to je mozne. Kazdopadne s tim ted uz nic neudelam. Mam cerstve zalozenou nadrz a jsou tam...
Možná je chyba dávat tuto rostlinu do čerstvě založené nádrže?

Tak jsem ji chtel zkusit prenest do prace a takhle to dopadlo. Pres noc, kdy se jen vznasela pod hladinou, odpadly oba listecky, ktere vecer drzely. Korinky byly uz taky mekke... Myslim, ze az se vratim z prace, tak najdu na hladine dalsi listecky z tech zbylych dvou trsu.
Kludne ju môžeš nechať len tak volne plávať - zvládne to aj tak
P.S. mám takýchto prckov plnú 4L flašu a darí sa im.
Tu jednu, kterou jsem celou vytáhl (ta, co teď plave na hladině), jsem chtěl už vyhodit. Ale když jsem ji už měl v ruce, zkusil jsem vytrhávat lístky, které nekladly odpor a zůstaly dva... kořeny se zdají být fit. Uvidíme během pár dní. Rostlinka vypadala moc hezky, takže jsme neváhali a bude nás mrzet, když to nezvládne, ale co se dá dělat... Určitě poreferuju, až budou novinky

Ja si myslím že teraz je dôležité nehýbať koreňmi, pokiaľ to zvládnu a nezačnú uhnívať tak je to len otázka času až budú nové lístky. Padla mi takto totálne jedna cryptocoryna a po troch mesiacoch začali rásť lístky.

Trochu jí věř. Něco přežije.

Ano, košíček s vatou. Vatu jsem dokázal vymotat z kořenů jen díky tomu, že jsem velký trs rozdělil na 3 ks menší. Taky si myslím, že to nedá... Obávám se, že to nedají ani ty dva trsy, které teď vypadají "celkem dobře". Když jsme to donesli domů, bylo to tak pevné, že jsem myslel, že je plastová...

I tak bych ji nechala povytáhnutou. Kupoval jsi ji v košíčku s vatou? Může být třeba jen citlivější na změnu prostředí jako kryptošky (to mi přijde nejpravděpodobnější), nebo jsi ji mohl trochu poškodit při rozdělování a v čerstvém akvárku bere za své. Na první fotce vypadají rostliny celkem dobře, tak snad něco přežije. Ten zbytek na druhé fotce to podle mě nedá. Tak držím pěsti.


Ty listecky jsou uplne rozbredle. Teda list je v poho, ale jeho stonek je brecka. Zustaly tam dva listecky, ty zkusim zasadit zitra do Office Lowcost. Ty zbyle dva trsy jsem trochu povytahl ze substratu, abych vyloucil, ze to bylo tim, ze jsou hluboko.. pan mi rikal, ze to mam narvat do substratu, ze to nemusi byt na dekoraci. Anubiasy v akva se zdaji byt ok.
První foto je detail zasazeni a druhe je foto toho mala, co drzi na srdicku rostlinky..
edit: i v popise rostliny píšou, že může být v substrátu, ale že dokonce jsou i zmínky o úspěšném růstu na dekoraci. Tzn že primírně by měla být zasazená...
Jakým stylem ji máš zasazenou/přichycenou? Tahle kytka je něco jako Anubias nebo Bucka, jak psal Václav, lépe jí bude na kořeni nebo kameni. Je možné, že jen reaguje na změnu prostředí. Jak jsou na tom oddenky? Jestli jsou pevné a zdravé, tak se může ještě zmátožit a obrůst. Všechno, co se rozpadá, odstraň. Jestli se rozpadá i oddenek, tak půjde do kopru. Jedině zkusit ostrým nožem odříznout špatné části, možné je i udělat koupel v hypermanganu a nechat ji ve vodě v akvárku. Podařilo se mi takhle zachránit pár rozpadajících se anubiasů, co jsem dostala.
Ahoj,
tak už to umírá. Dnes se mi trochu uvolnil kořen a tak jsem musel zasahovat, trochu přesazovat a když se začala voda trochu hýbat, tak začaly vyplouvat lístečky ze dvou rostlinek. Byl to celé původně jeden trs a já jej rozdělil na 3 menší. Ten největší, který se zdá být ještě v cajku celkem drží, ale jeden trs se rozpadl komplet a druhý přišel o polovinu listů. Stonek listu je jakoby "břečka"... skoro jako sliz. Nějaký nápad, co se děje?

- špatně jste to zapsal
- Schismatoglottis prietoi | Aquasabi - Aquascaping Shop
www.aquasabi.com/… 
Tak je to něco mezi anubiasem a buckou a pod vodou tomu můžou narůst trochu jiné listy. Jestli ti to zdechne to už je jiná kapitola.

Myslis, ze to byl emerz a ted vsechny listy budou pelichat? Nebo ze to nebude mit variaci submerzni a behem urciteho casu to zdechne uplne?
Fotku bych udělal ale z kartou to bych ještě počkal až se uvidí jak bude vypadat pod vodou.

Udělej pěknou fotku svojí rostliny a kartu můžeš založit sám. V atlase ještě podle mě nebude, hledala jsem jí minulý týden.

Vypadá to, že by mohlo být. Původně je to jediný výsledek, který mi google vyhodil po napsání "P". Není to jen nějaký obchodní název pro jinou rostlinku, kterou najdu i v atlase zde? Nemohu tím pádem v prezentaci propojit

Vypadá jako Sch. prietoi, v nabídce ho má třeba Macenauer.


Ahoj! Tak jsm dnes zalozil doma akva a z burzy v Ove jsem si prinesl rostlinku, o ktere mi pan tvrdil, ze je to novinka a nenarocna... Napsal jsem si nazev, ktery mi nadiktoval a ted bych to tady chtel rozlousknout, protoze druha cast nazvu neni ani googlem nikde k nalezeni.
Cituji: "Schismatoglottis parei"
Přikládám foto... Sorry za bublinky, ale voda je tam asi hodinu

Edit: zda v atlase neni dokonce zadny schismatoglottis...
Starší reakce
Tak síran hořečnatý potom nepotřebuješ pokud použiješ dusičnan hořečnatý. Tím jak se říká zabiješ dvě mouchy jednou ranou.

Ano vím, myslel jsem tím ale kombinaci dusičnanu hořečnatého a síranu hořečnatého

Tzv. že bych se síranu vyhnul
Já ale nemluvím o síranu ale dusičnanu hořečnatém Dusičnan hořečnatý Mg(NO3)2.6H2O draslík si pak můžeš dodávat Síran draselný. K2SO4

Mohu se zeptat, v čem byl takový rozdíl? Jakou máte zkušenost s kombinováním se Síranem hořečnatým? Nebo lze použít jako úplná náhrada? Děkuji.
Mě ani tohle nepomohlo a tak jsem přešel na dusičnan hořečnatý a rozdíl byl opravdu vidět.

Děkuji, zkusím tedy vynechat úplně. Já jsem právě asi 2 měsíce zpět dávku zvyšoval spolu s KNO3, protože cryptocoryna vykazovala nedostatek. Ten je ovšem již delší dobu pryč, dávku jsem již ale nesnižoval.
Draslík stačí v KNO3 takže bych ho úplně vynechal.

Děkuji, skoková změna tam nebude

určitě ne v PH, alkalitě a teplotě. Vše držím dlouhodobě stabilně
Mě napadlo, zda jí neděla problém teplá voda - cca 29 stupňů, nicméně roste hezky.
Draslík je možný, dávkuji sice dlouho stejně, nicméně kdo ví. Zkusím teď nějakou dobu poloviční dávky a uvidíme

Ahoj, povedal by som, že sa ti tam hromadí draslík, chcelo by to zmerať hodnoty vo vode alebo aj skoková nejaká zmena, v teplote, hnojení, Ph...

Zdravím, poradil by někdo co je s kytkou špatně? Je v akva čerstvě - cca měsíc. Roste hezky, ale nové vrchní listy se kroutí a staré velké na koncích jakoby rozpadají. Info v profilu. Díky

Starší reakce
Po celé ploše AQ NEJSOU stejné podmínky, i když ti to připadá, že ano. Zasaď je na stejné místo, a uvidíš, že jim bude lépe a porostou. Na té fotce je patrné, že na boku je světla méně. Nejde jen o světlo ale i proudění vody a živiny.
Vždyť je i hezčí mít stejné druhy u sebe

A tyhle kytky mi rostou děsnou rychlostí

No uvidíme, kolem všechno roste dobře až na ty dvě. Na druhou stranu taková rotala má nároky na světlo asi menší (a taky dělá všechno pro to aby ty chudinky zadusila). Když se to nezlepší, přesadím je jinam
No já bych to nepodceňoval. Proměřoval jsem si akva PAR metrem a ty rozdíly jsou opravdu velké. Pohybuji se od 120 prostředek a na stranách je 40.
To bych ani neřekl, jsou kousek od sebe a podmínky mají skoro stejné. To je na tom právě to zvláštní. Asi prostě smůla a koupím ještě jeden košíček, nebo mají pomalejší rozjezd a doženou to časem.
Ale je to dobrý kontrast, jedna jak že žurnálu a zbytek takový chudinky.

Ptám se jen pro zajímavost - když se kouknete na fotku, uvidíte ta gavúnkem pěknou červenou ludwigii. A když se pořádně podíváte do pravého spodního rohu, uvidíte dvě nedomrlé rostlinky, což jsou stejné ludwigie ze stejného kelímku. Zasazené jsou cca 20 cm od sebe. Fakt netuším co jsem jim udělal, vy ano?
Starší reakce
Ta rostlina byla již nějaký čas pod vodou, proto ty hnědší okraje nejstraších listů a ta snaha o rozmnožování, což se děje povětšinou na nejstraších listech, který postupně odcházejí a uvolňují tak místo nově rostoucím. Listy nechat na rostlině do úplného rozpadu, nově vyrůstající rostlinky z listů si berou z toho listu živiny.
Děkuji,dal jsem ji do akvária a uvidím jak se bude vyvíjet. Taky jsem čekal že bude menší

Listy takto černejú, keď púšťa dcérske rastlinky, keď sa listu zbavuje, či keď sa jej proste niečo znepáčilo. Celkovo tá rastlina vyzerá dosť dobre.
A áno, korene majú vyzerať takto.
Zdá se mi vcelku v pořádku. Šoupl bych ji do nádrže. Nevím, čím jsou způsobené ty skvrny (možná souvisí s výtrusnicemi?), ale jsou tam i nějaké zdravé listy.
Starší reakce
Ja by som to tipol na nedostatok vápnika. V tej Tropice totiž nie je a doma mám tvrdú vodu, tak funguje a ty máš velmi mäkkú a ešte aj rašelinový substrat, tak sa domnievam, že ako ti narastie rastl. hmota do určitého množstva tak proste Ca sa spotrebuje a to čo dodávaš vo vode nestačí. Prešiel by som na Seachem florich, alebo iné, kde je aj K,Mg,Ca a mikro. Ale dusík a fosfor budeš musieť pridávať zvlášť. Cryptošky si rady stiahnu Ca a Fe, tak na Echináče moc nezostane. Stabilan obsahuje hydrogenuhličitan draselný, ten ti s nedostatkom Ca nepomôže.Ešte by si mohol hnojiť Seachem equlibrum, tam sú dosť vysoké množstvá minerálov a hlavne K, ale musel by si hnojiť zvlášť mikro, fosfo a inú formu dusičnanov ako je KNO3. /To je už trochu komplikácia./Alebo 3 možnosť, dusičnan horečnatý+dusičnan vápenatý + oranžová tropica + KH2PO4.
Tak obecně mužů říct, že ve všech akváriích máme prostě problém s těmi malými echinodory. Moc nejdou, ale já jsem prostě tvrdohlavy

Tady šly úžasně až najednou tohle. Dával jsem vše Tropica právě že by to teoreticky mohlo byt na sebe "zvyklé". Vypadalo to OK a teď tohle.
Prime jsem dával kvůli stavu té rybky a vyšším NO2. Ryba do jednoho dne úplně v poho. Možná jen aklimatizace...
S tou alkalitou už dlouho uvažuju, že bych zkusil přidat, třeba stabilan od Rataje - mohl by snad pomoct. Spotřeba na ty naše akvária by byla malá a za pokus člověk dá maximálně pár korun.
Přehnojení to IMHO nebude, to železo je tam fakt dost nízké. Obecně ta naše voda je chudá úplně na všechno, nejvíc asi na hořčík. Proto jsem tam dával ten zásobní substrát, ale je to jenom jíl a rašelina, tak kdoví, co tam vlastně je za prvky. Vyměnil jsem polovinu vody, bez hnojiva, budu pozorovat, co se stane - živiny by se rostliny měly vzít že substrátu.
Možná tomu nesedí ty velké výměny vody. Kořeny už barví méně, budu měnit po týdnu. V druhém betarium teď měním co 14 dní, ale to už je velmi dobře zajeté akvárium. Když jsem měnil častěji tak Hygrophila ztratila skoro všechny listy. Tam hnojím taky tou zelenou Tropicou na 20 litrů 3-4ml každý týden (taky mám pocit, že to hnojivo není nejvydatnější) a tam to zatím šlape - ale echinodory tam nejsou. Zvláštní je, že kryptokoryny, které mají být na rozpad náchylné, jedou u nás všude a nejvíce v platinum soilu, ale už se chytily i v nahnojenem štěrku.
Aj som mal chuť ti napísať ako to dopadlo s tým akva predtým, kde si mal identický problém, tak som rád, že máš nové info.Ja hnojím so zelenou aj oranžovou Tropicou v dcériných miníčkach, ale musím povedať, že spočiatku vôbec nestačila a chýbali živiny aj pri vyšších dávkach-hlavne fosfor a musel som to vylepšiť pridaním sypkých hnojív.Prečo si tam lial ten Prime, keď ti to fungovalo? Vrát sa k starému postupu a spočiatku stlm svetlo.Mohol si to aj prehnojiť, aj velmi nízka alkalita to môže byť.Rád by som poradil niečo fundovanejšie, ale ak nevieme čo a kolko je vo vode v akva, tak už si netrúfnem viac.Za mňa treba otestovať vodu ešte PO4,K.S koreňom v akva som si tiež užil, neustály nálevník a nestabilita -musel von.Fe 0,3 mg/l je dost, mávam okolo 0,1 a stačí, ale v pri prvom probléme asi pred dvoma mesiacmi si hnojil málo a tiež sa rozpadali, tak železom to asi nebude.
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164164x